NATO planuieste noi baze in Estul Europei pentru a contracara amenintarea Rusiei - secretarul general al Aliantei, Anders Fogh Rasmussen

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 27 august 2014, 11:12 Actualitate | Esenţial


Anders Fogh Rasmussen
Foto: Hotnews
NATO va trimite forte armate in baze noi din estul Europei pentru a contracara amenintarile Rusiei, a anuntat miercuri secretarul general al Aliantei, Anders Fogh Rasmussen, intr-un interviu comun pentru The Guardian si alte cinci ziare europene. Rasmussen nu a dezvaluit numele tarilor care vor gazdui numele bazelor, dar informatia vine pe fondul cererilor explicite din partea Romaniei, Poloniei si tarilor baltice ca NATO sa-si mute efectivele din Vestul Europei in Est, acolo unde amenintarea Rusiei a devenit explicita in urma crizei din Ucraina.

"Trebuie sa vedem realitatea: Rusia nu mai considera NATO un partener", a spus Rasmussen, care a declarat ca la Summitul crucial al NATO de la Cardiff (4-5 septembrie) va fi facut anuntul oficial al Aliantei privind noile baze. Potrivit unor surse citate de The Guardian, in anuntul oficial nu va fi mentionat termenul "baze permanente", pentru a acomoda opozitia unor tari Franta, Italia si Spania, care nu sint de acord cu iritarea Rusiei.

Rasmussen a declarat in interviul citat ca la summitul din Cardiff toate divergentele de opinie dintre statele membre NATO vor fi rezolvate (Franta, Italia si Spania se opun noilor baze in estul Europei, UK si SUA le sustin, Germania e neutra), iar decizia va insemna ca trupe, echipamente si logistica vor fi trimise in baze din estul Europei.

Intrebat daca vorbim de trimiteri permanente de trupe sub "steagul" NATO in Europa de Est, Rasmussen a confirmat. "Pe scurt raspunsul este DA. Pentru a nu exista neintelegeri folosim insa fraza <atat timp cat este necesar>. Aliatii nostri din est vor fi multumiti cand vor vedea ce contine planul de actiune pe care il pregatim", spune el.

Cel mai probabil orasul polonez Szczecin va fi centrul noilor activitati, spun surse apropiate discutiilor, iar miscarile ar putea incepe "in cateva ore", a precizat secretarul general al NATO. "Pot fi intr-un sistem de rotatie, cu mare frecventa a schimbarilor. Ideea este ca orice potential agresor sa stie ca daca se gandeste sa atace o tara NATO va trebui sa infrunte nu doar soldati din tara respectiva, ci si trupe NATO. Asta e important", a mai spus inaltul oficial, referindu-se la noile desfasurari de forte din Europa de Est.

Nu e prima oara dupa Al Doilea Razboi Mondial cand Rusia ia cu forta teritorii, spune Rasmussen "Clar ca trebuie sa ne adaptam acestor realitati (...) Am observat o schimbare remarcabila legata de capacitatile armatei ruse inca de la razboiul cu Georgia, in 2008. Vedem ca Rusia si-a imbunatatit capacitatea de a actiona rapid. Ei pot transforma in foarte scurt timp un exercitiu militar de amploare intr-o operatiune serioasa de ofensiva militara"

Secretarul general NATO mai spune ca sunt dovezi clare din "rapoarte multiple" ca Rusia destabilizeaza estul Ucrainei "printr-o combinatie sofisticata de razboi conventional si operatiuni de informare, dar mai ales de dezinformare. E nevoie de mult mai mult in afara de NATO pentru a contracara un astfel de razboi hibrid".

Rasmussen spune ca la summit-ul de la Cardiff se vor discuta si modalitati de a ajuta Ucraina din punct de vedere militar pentru a face fata amenintarii venita din Rusia "Ucraina isi urmeaza propriul drum. Acest lucru va fi demonstrat la summit unde vom avea o intalnire NATO-Ucraina. Acolo vom decide ce putem face pentru a ajuta Ucraina sa-si construiasca noi capacitati in sectorul de securitate, sa-l modernizeze".

Obiectivele Romaniei la summit-ul de la Cardiff

Premierul Victor Ponta declara pe 25 august ca unul dintre obiectivele Romaniei la summitul crucial al NATO din septembrie (Tara Galilor) este "o prezenta clara din punct de vedere militar a NATO in Romania", fara a spune insa daca e vorba despre o noua baza NATO sau prezenta unor forte aliate pe teritoriul Romaniei. Un obiectiv similar fusese enuntat de presedintele Traian Basescu in luna iulie.

Premierul Ponta a mai spus ca alte obiective urmarite de Romania la summitul NATO sint "un angajament foarte clar pentru tot flancul estic de asigurare a securitatii si a parteneriatului din aceasta regiune", precum si "un sprijin foarte clar spre noii candidati la aderarea la UE, pentru Ucraina, Moldova, Georgia".

Ponta a mai spus ca "obiectivele Romaniei au fost stabilite intre toate institutiile statului", anuntind ca Executivul va fi reprezentat la summitul NATO din 4-5 septembrie prin ministrul Apararii, Mircea Dusa, si ministrul de Externe, Titus Corlatean.

In acest moment, cele mai multe trupe NATO sint dispuse in American de Nord si Europa de Vest (cite 1,5 milioane), in timp ce in statele din Europa Centrala si de Est sint dizlocati doar 300.000 de militari aliati.

Reamintim ca Romania este reprezentata la NATO de seful statului, Traian Basescu.

Presedintele Basescu a prezentat la final de iulie cele opt obiective ale Romaniei la summit-ul NATO din luna septembrie, din Marea Britanie. Primul obiectiv este "adoptarea de masuri concrete pe termen lung si echilibrarea geografica a resurselor militare ale Aliantei pe teritoriul Uniunii Europene",

Printre prioritatile enumerate de presedintele Basescu pentru summitul NATO se mai numara redefinirea relatiei dintre NATO si Rusia, adancirea cooperarii dintre NATO si partenerii estici (Republica Moldova, Ucraina, Georgia) si asumarea de catre toate statele membre a alocarii a 2% din PIB pentru cheltuieli de aparare.  Pe larg despre cele opt obiective puteti citi aici.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8784 vizualizari

  • +26 (40 voturi)    
    Foarte bine, in sfarsit v-ati trezit si voi (Miercuri, 27 august 2014, 11:15)

    Matrafirefox [utilizator]

    Dar faceti o baza si pe la noi, nu doar in Polonia/tarile baltice.
    • -19 (33 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 august 2014, 11:57)

      [anonim] i-a raspuns lui Matrafirefox

      • +17 (25 voturi)    
        ce nu inteleg rusii (Miercuri, 27 august 2014, 13:08)

        akanom [utilizator] i-a raspuns lui

        si nici sustinatorii lor, este asta:

        Americanii sunt bine-veniti oriude, pentru ca aduc civilizatie si bunastare.

        Rusii sunt urati pretutindeni, pentru ca aduc saracie, violenta, si nenorociri.

        Asa ca nu poti compara USA cu Rusia.
        • -12 (16 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 august 2014, 13:41)

          [anonim] i-a raspuns lui akanom

          • +12 (16 voturi)    
            tocmai asta e (Miercuri, 27 august 2014, 14:34)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui

            Rusii nu vor ataca un stat NATO, tocmai pentru ca nu vor sa fie ultimul razboi.
            Se vor gasi insa niste adevarati revolutionari, care vor scoate din pamant din iarba verde tancuri, rachete si alte povesti.
            Se vor gasi si niste parasutisti rusi care au trecut granita din greseala. S-ar gasi si niste convoaie umanitare, ce vor sa ajute poporul napastuit.
            Pentru situatii de genul asta e bine sa ai in zona o baza militara NATO, nu pentru ca ar salasui Rambo in ea, ci pentru ca ai parte de tehnica, radare, informatii si alte nazbatii pe care Ucraina nu le are in razboiul sau contra revolutionarilor mondiali.

            Cat despre intrebarea initiala, rusii n-au decat sa-si faca baze militare unde sunt primiti, nu cred ca-si fac americanii griji pentru Guantanamo.
          • +8 (10 voturi)    
            Asa se crede la Kremlin? (Miercuri, 27 august 2014, 14:57)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui

            Eu zic ca e cel putin imprudenta daca nu inconstienta.
          • +1 (3 voturi)    
            Eu zic sa ii ducem si niste cadouri lu' Putin (Joi, 28 august 2014, 0:07)

            StefanV [utilizator] i-a raspuns lui

            Sa nu cumva sa se supere. Si eu mai zic sa ii punem si cate o femeie frumoasa langa el in pat dimineata sa nu cumva sa se trezeasca Putin suparat.

            Daca nu gaseste ce vrea el in pat dimineata cine e de vina? Pai cine sa fie? Americanii...

            Intra Putin cu armata in Ucraina... cine e de vina? AMericanii? Intra Putin cu armata in Polonia... cine e de vina? Tot americanii. Nenorocitii astia de americani nu a au vazut ca Putin era suparat cand s-a trezit? Cum au indraznit sa nu ii readuca zambetul pe buze?

            (Cred ca la atacul rusesc o vina o mai poarta si Basescu)
        • -10 (20 voturi)    
          500 000 morti (Miercuri, 27 august 2014, 14:44)

          sindbad [anonim] i-a raspuns lui akanom

          cam atatea victime post- interventia US in irak dupa unele surse. iar evenimentele care se intampla acuma cu ISIS sunt roadele a ce au semanat ei si cu prietenii lor pentru "primaveri" in siria si alte parti.

          minti formatate de CNN sunt 98 % si la noi,. vom culege de bunavoie furtuna "strategica".
          • +9 (15 voturi)    
            Ia zi, nu mai bine ne ploconim la seful tau, (Miercuri, 27 august 2014, 15:04)

            Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

            Putin?
            • -10 (12 voturi)    
              ba da (Miercuri, 27 august 2014, 16:03)

              sindbad [anonim] i-a raspuns lui Matrafirefox

              pentru unii ca tine e util sa aibe intotdeauna un sef, altfel dau in gropi. ploconeste te tu daca vrei cui vrei.
              • +7 (9 voturi)    
                .... (Miercuri, 27 august 2014, 16:53)

                un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

                ce ai zice daca iti spun ca in calitate de membru NATO si UE suntem la cel mai mare nivel de independenta pe care l-am avut vreodata ca stat, in toata istoria romaniei pe care nu o cunosti....
            • +1 (1 vot)    
              capul ce se pleaca (Joi, 28 august 2014, 11:09)

              hot news [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

              Din pacate federatia este un vecin foarte rau, un Stapan care nu se multumeste sa te ploconesti in fata lui!
              Nimeni nu poate fi complet independent, in lumea reala unt infinit preferabile "racilele imperialismului" american fata de binefacerile Imperiului de la Rasarit ...
          • +2 (4 voturi)    
            Ce are una cu alta?! (Miercuri, 27 august 2014, 19:49)

            Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

            Ce are agresiune Rusiei in Ucraina cu intervantia americana in Irak ?! Nu mai incurca borcanele. Daca americanii au gresit, asta nu inseamna ca si rusii pot, doar ca s-a mai intamplat. Pina una alta ma intereseaza soarta Romaniei, nu a Irakului, si doi, NATO sunt doriti in Europa de Est tocmai datorita Rusilor. Daca Rusii ar fifost niste vecini decenti, poate ca NATO nu ar fi avut atat succes.
            • 0 (0 voturi)    
              esti tanar! (Joi, 28 august 2014, 12:32)

              hot news [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

              Nu cunosti expresia, ce data de pe vremea Razboiului Rece, de prin anii '60:

              "Dar si voi ii spanzurati pe negrii!"

              Acesta era replica sovieticilor la adresa americanilor,atunci cand erau prinsi cu vre-o porcarie internationala ...
        • -3 (3 voturi)    
          pe bune? (Miercuri, 27 august 2014, 18:56)

          costel.ionescu [utilizator] i-a raspuns lui akanom

          tu "vorbesti" serios?
        • +1 (1 vot)    
          ce ai spus este corect, dar (Joi, 28 august 2014, 11:02)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui akanom

          Ce ai spus este perfect corect, dar nu vei reusi sa "convingi" niciodata pe agentul KGB, el isi indeplineste misiunea pentru care este platit!
      • +17 (17 voturi)    
        vacante (Miercuri, 27 august 2014, 13:13)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui

        Probabil si-ar face vacantele prin ele... ca oricum Cuba este cea mai ieftina destinatie turistica pentru americani si canadieni. ;-)
      • +17 (17 voturi)    
        Curios si atat? (Miercuri, 27 august 2014, 13:21)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui

        Esti curios dar nu ai timp de 2-3 clici pe goagal.

        Rusia are baza in Cuba, inclusiv una de "ascultare" radio si una de rachete oficial in conservare.

        Ce ai vrut sa spui cu mesajul tau?
      • +10 (14 voturi)    
        Rusii au avute baze in Cuba. (Miercuri, 27 august 2014, 14:55)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui

        Scandalul a inceput doar cand au adus acolo rachete cu focoase nucleare, tintind coasta Americii. Oricum, la ora actuala cubanezii sunt preocupati mai mult de turism decat de refacerea fostului imperiu sovietic si America n-a anexat niciun teritoriu al altei tari in ultima suta de ani.
        • +9 (13 voturi)    
          Argumentele astea (Miercuri, 27 august 2014, 15:03)

          Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          mujicii nu le inteleg, pentru ca nu asta li se spune de la FSB.
      • +2 (4 voturi)    
        Ce ar fi sa ne concentram pe Romania (Miercuri, 27 august 2014, 19:52)

        Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui

        Si nu pe Irak, Cuba, Venezuela. Ma indoisc ca acum Venezuelenii se implica prea mult in ce se intampla in Europa, iar c cerd rusii nu ma intereseaza atata timp cit tara mea e sigura... Ceea ce nu ar fi daca am fi pr mana rusilor
    • +7 (11 voturi)    
      daca vom fi reprezentati..... (Miercuri, 27 august 2014, 13:26)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      ....de Dusa si Corlatean, slabe sanse la rezultate foarte bune pentru Romania.
      Probabil ca ne vom alege cu resturile de la ceilalti, care sunt mai aplecati catre interesul lor national.
    • +7 (9 voturi)    
      self-fulfiled profecy (Miercuri, 27 august 2014, 14:50)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      ... Cred ca daca se mai ratacesc niste trupe cu blindatele aferente pe malul Marii de Azov in directia Marioupol - Odesa nu numai ca vom avea si noi o baza (prin Dobrogea cred), dar s-ar putea sa i se implineasca si visul/cosmarul lui gospodin Putin de a vedea forte NATO pe tarmul Marii Negre in zona Crimea.Consilierii rusi ar fi trebuit sa se gandeasca la asta inainte sa refuze orice sansa de pace la Minsk.
    • -1 (1 vot)    
      S-au trezit mult prea traziu! (Joi, 28 august 2014, 11:00)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Ruznacii intra AZI in Ucraina, maine peste noi, poimaine ocupa Polonia, pana sa inceap NATO sa conrtuiasca baze, jumate din Europa va fi din nou sub fostul URSS!!!

      Era bine daca faceau asta dupa 1990, acum ese mult, mult prea tarziu ...
  • -9 (29 voturi)    
    Las Botosani ! (Miercuri, 27 august 2014, 11:22)

    DanDare [utilizator]

    Fetili v-ati scos wai, vin americanii.

    Poate asa va termina Bechtel de construit si autostrada pana la Iasi , poate si cu o extensie pana la Botosani sau Ungheni ca sa mearga Humveeurile si Abrahamsurile ca prin Tihuta si Cheile Bicazului nu incap.
    Dar de data asta noi nu dam nici un ban, ca le-am platit deja in avans !
    • +21 (23 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 august 2014, 12:49)

      [anonim] i-a raspuns lui DanDare

  • +26 (32 voturi)    
    ... (Miercuri, 27 august 2014, 11:33)

    Soljenitin [utilizator]

    Mujicstan nu a considerat niciodata NATO ca fiind un partener, ci un adversar. Mintile imbibate de vodca ieftina ale rusilor nu reusesc sa peste nivelul brut de razboi. Ei nu inteleg ca lumea nu inseamna golaneala, ci respect si civilizatie.
    • -19 (27 voturi)    
      Documenteaza-te... (Miercuri, 27 august 2014, 12:27)

      DanDare [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ... de civilizatia ramasa in urma americanilor in Irak, poate documentarul de mai jos te va ajuta: http://topdocumentaryfilms.com/dispatches-iraqs-missing-billions/
      • +21 (25 voturi)    
        rusia (Miercuri, 27 august 2014, 12:36)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

        Vorbim de rusia. Nu mai deturna subiectul.
      • +17 (21 voturi)    
        Germania de V (Miercuri, 27 august 2014, 12:44)

        Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

        de Germania de Vest, Japonia sau Coreea de Sud nu zici nimic?
        • -14 (20 voturi)    
          In ochii lor (Miercuri, 27 august 2014, 13:07)

          DanDare [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

          cred ca suntem mai aproape de Irak si Middle East decat de Germania si Japonia.
          Dovada, afacerea Bechtel si viitoarea afacere Chevron.

          Sa va vad eu cand o sa vina Tonta sau cine o fi atunci la putere si o sa ne zica ca americanii si firmele lor nu se vor supune legilor romanesti ( vezi cazul Teo Peter) si cum o sa se duca cativa marini la Pungesti sa le explice cu un M16 cum e treaba cu gazele de sist !
          Dar oricum voi aveti promise vizele cand va faceti targetul la postari asa ca nu o sa va mai intereseze !
          • +14 (14 voturi)    
            Luciditate (Miercuri, 27 august 2014, 14:15)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

            Daca ai sustine sincer, in cunostinta de cauza, viziunile ecologiste, n-ar fi nici o problema. Ba chiar am fi mai multi impreuna de aceeasi parte a baricadei.

            De la viziunea ecologista, sanatoasa, pina la anti-americanism, sustinerea agresivitatii rusesti sau a teroristilor, doar pentru ca sint anti-americani, anti-vest, ... e cale lunga.

            Vino aici te rog cu sinceritate si starea ta de luciditate. In SUA se manifesta demult aspiratiile ecologiste. Si chiar daca Europa a depasit SUA in sanatate energetica, asta nu inseamna ca SUA pe ansamblu se va impotmoli incapatinata in hidrocarburi. In final va invinge ratiunea ecologista. Iar eroisul din Pungesti va fi apreciat la valoarea sa etica, asa cum se cuvine.
            • -3 (5 voturi)    
              Referendum (Miercuri, 27 august 2014, 17:31)

              DanDare [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

              Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic si imi asum eroarea. Ideea e ca nu trebuie sa judecam in alb si negru, rusi = rau , americani = bine. Nu sunt ecologist, dar nu sunt de acord ca oricine sa vina si sa-si bata joc de noi asa cum s-a facut si in trecut : vezi Bechtel, Petrom, privatizarile distributiilor de gaz si energie, etc., etc.

              Ca sa nu ma abat de la subiect cred ca daca s-ar pune problema unei baze militare cu mii de soldati straini pe teritoriul tarii noastre decizia ar trebui sa apartina poporului prin Referendum ( 50% +1) si nu unor politicieni corupti si cu cazier!

              Ca sa incheiem divergentele as propune HN un sondaj de opinie pe aceasta tema, rezultatele ar vorbi de la sine.
          • +5 (5 voturi)    
            Define "noi" si "voi" (Miercuri, 27 august 2014, 15:00)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

            Sigur nu e vorba de acelasi popor!
      • +10 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 august 2014, 12:50)

        [anonim] i-a raspuns lui DanDare

      • +12 (12 voturi)    
        si in cecenia ce a ramas ? (Miercuri, 27 august 2014, 13:06)

        FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

        Si in Cecenia ce a ramas, ma rog frumos ? Cadavre de copii ucisi de bombele rusesti, da-da.
        • -11 (13 voturi)    
          La fel ca si in Irak, Afganistan... (Miercuri, 27 august 2014, 13:27)

          DanDare [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

          ...Vietnam si putem continua asa la nesfarsit.

          Din pacate nu s-au inventat bombele care ucid doar teroristi !
  • -19 (27 voturi)    
    NATO-salvarea Europei (Miercuri, 27 august 2014, 11:55)

    Gustav666 [utilizator]

    Concluzia evenimentelor din ultima jumatate de an este una singura: o uniune economica Europa-Rusia ar scoate definitiv SUA din Europa si ar genera cel mai important pol economic al lumii.
    Iata motivul real pentru care clovnul de la circul din Washington, pe nume Rasmussen, iese la fiecare doua zile cu declaratii in numele NATO aratand ce mare pericol reprezinta Rusia pentru Europa.
    Numai ca articolul dezinformeaza vadit: Germania nu numai ca nu este neutra in privinta viitoarelor baze NATO in Europa de Est ci este ferm impotriva, alaturi de majoritatea statelor europene.
    Bine, in afara canish-ilor SUA: Marea Britanie, Romania, Polonia, si tarile baltice.
    • +17 (19 voturi)    
      NATO (Miercuri, 27 august 2014, 12:39)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Da, este salvarea Europei, face bine contra agresiunii sovietice prin care Europa a trecut deja. Acceptarea prezentei NATO mie imi sugereaza ca Europa nu mai vrea influenta ruseasca. Tie nu? :)
    • +17 (17 voturi)    
      wow (Miercuri, 27 august 2014, 12:56)

      Bittick [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Nene Dughin ai invatat romaneste?!...
    • +7 (11 voturi)    
      Germania (Miercuri, 27 august 2014, 14:31)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Pai si Germania lui Hitler era apropiata chipurile de Rusia. Au impartit impreuna Polonia si Romania, harta Europei si viziuni agresive.

      Dar de fapt Hitler si Stalin se urau cumplit. Cind Hitler a prins culoar liber, s-a repezit turbat catre Moscova. Tot asa, ceea ce vezi acum este inselator. Tu percepi ceea ce este destinat pentru prostia ruseasca. Dar daca tu crezi, e foarte bine. Inseamna ca si rusii cred un pic.

      Dar nici macar rusii nu-si inchipuie ca Germania le este prietena de agresivitati europene. Noi toti impreuna jucam cuminte si prudent fata de gazele rusesti. Atita tot. Daca Europa scapa de aceasta dependenta, Germania ca si restul Europei, vom recunoaste deschis, fara diplomatie, interesul european evident, de aparare comuna in fata Rusiei.

      Europa isi permite luxul de a vorbi pe mai multe voci. Ursul sovietic va fi pacalit si o sa-i punem impreuna belciug in nas, ca sa rida toata lumea de el.
    • +5 (7 voturi)    
      Hai ca esti amuzant! (Miercuri, 27 august 2014, 15:04)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Si cum se face uniunea aia? Cu rachete si tancuri ca Pactul de la Varsovia, ca de buna voie nu cred? Vad ca pana si Serbia vrea in UE nu in pactul ala euro-asiatic sau cum ii zice ..
    • +8 (10 voturi)    
      clovnul? (Miercuri, 27 august 2014, 15:17)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Numai ca clovnul de la Washington nu este american.
      Rasmussen este danez.
      • -7 (9 voturi)    
        stiu foarte bine asta (Miercuri, 27 august 2014, 15:41)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        dar e special guest star
  • -17 (23 voturi)    
    UE nu are bani de aruncat pe asa ceva (Miercuri, 27 august 2014, 12:19)

    mihaitzateo [utilizator]

    UE nu are bani de aruncat pe asa ceva.
    Eu vad ca dl Rasmussen vrea sa faca un regim militarist in statele NATO,dnia sa uita ca noi traim in Uniunea Europeana,unde e libertate.
    Mi se pare mai normal sa fie un stagiu militar pe care sa il faci daca vrei,de 1 an da sa nu il faci deodata pe tot si nu cu militari cu mentalitati rigoriste,care sa te puna sa te tunzi si asa mai departe,ci cu oameni deschisi la minte.

    Eu vad ca Suedia investeste foarte putin in apararare dar nu vad sa ii fi atacat Rusia.
    Si cand au avut problemele alea cu emigranti de s-au revoltat ,civili care au venit ca voluntari le-au rezolvat foarte repede si foarte eficient,fara varsare de sange.

    Finlanda,iar investeste putin in aparare si Rusia nici nu o sa aibe curaj sa ii atace,dupa ce bataie a luat acolo armata URSS in al doilea razboi mondial.
    Daca tara da conditii bune de trai cetatenilor,asta e cea mai eficienta armata,daca incearca careva sa te cucereasca,cetateanu obisnuit pune mana pe arma si isi apara tara.
    Ori tara nu are cum sa ofere conditii de trai bune cetateanului de rand,daca arunca cu banii pe arme.
    Ponta vrea sa aduca aci trupele NATO ca trupe de represiune,pentru ca e destul de clar,daca continua sa conduca asa,o sa iasa lumea in strada si o sa il dea jos de la putere.
    • +15 (17 voturi)    
      Ha! (Miercuri, 27 august 2014, 12:38)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Ce noroc pe noi sa te avem aproape sa ne dai indicatii pretioase in ce priveste chestiile pentru care UE are bani sau nu!
      • -8 (14 voturi)    
        du-te ma de aci (Miercuri, 27 august 2014, 13:42)

        mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Eu nu am dat nicio indicatie pretioasa,doar vad ca SUA si Rusia vor sa impuna si in celalte state din Europa regimuri semi-militariste asa cum e la ei in tara.
        Trebuie sa fii destul de fraier sa nu vezi ca Putin si Obama sunt mana in mana, au inventat un razboi in Estu Ukrainei,prostind ukrainieni naivi din ambele parti,sa se bata intre ei.
        Asa au motiv sa trimita trupe de represiune in statele Europei de Est.
        Mai du-te si mai cauta pe net si vezi ca majoritatea petrolului in Rusia e extras in colaborare cu firme americane.
        Iar din cate tiu eu minte in Al doilea razboi mondial bolsevicii din URSS cu acordu SUA si a conducatorilor Marii Britanii au adus cu forta bolsevismul la noi in tara si in restul Estul Europii.
        Romania ar fi frumos sa ia de exemplu economic din Norvegia,Germania,iar nu SUA sa Rusia (Rusia acum are ca organizare economica modelul SUA,foarte multi miliardari,in timp ce cetateanu de rand,de munceste de rupe,nici macar casa cumparata nu are),unde nu e libertate,nici economie libera.
        Norvegia au granita cu Rusia,ei de ce nu cer multe trupe NATO?
        Cine a cerut mai multe trupe NATO,pai dl Base cu dl Ponta .
  • -11 (23 voturi)    
    Gorbaciov (Miercuri, 27 august 2014, 12:21)

    Xorxe [utilizator]

    Ar fi fost mai de dorit ceea ce dorea Gorbaciov in 1990: desfiintarea atat a Pactului de la Varsoiva, cat si a NATO. Dezarmarea Rusiei si a Vestului s-ar fi petrecut atunci in conditii de transparenta si orice fel de incercare a rusilor de a incalca acest pact ar fi putut fi taxata prin refacerea NATO sau a unei alte structuri militare similare.
    Vestul, stiindu-se pe cai mari, a refuzat aceasta propunere. Daca cineva crede ca existenta in continuare a NATO si, mai mult, extinderea ei catre Vest (fapt prin care au incalcat si intelegerile care au existat oricum cu Gorbaciov) nu a determinat aparitia unui lider de tipul Putin in Rusia ar fi bine sa se gandeasca ceva mai bine.
    Rusia e acum nu in postura Germaniei de dupa Primul Razboi Mondial, e mai rau: e in postura Frantei de dupa razboiul din 1870 - 1871. Adica cu o armata lovita dar nici pe departe distrusa si cu o mare dorinta de revansa pentru afacerea paguboasa pe care au incheiat-o la sfarsitul Razboiului Rece (infranti, fara sa fi tras un foc de arma, cu teritoriul si prestigiul mult stirbit, cu o putere politica mult redusa si cu adversari mult mai puternici decat la momentul incheierii pacii). Francezii au asteptat 43 de ani ca sa isi ia revansa fata de germani, Rusia doar 24.
  • +22 (26 voturi)    
    Baze NATO (Miercuri, 27 august 2014, 13:00)

    Buonarroti [utilizator]

    Mutarea bazelor NATO din vest in est inseamna mutarea banilor si influentei din vest, in est. Normal ca vestul se va opune, iar estul isi va dori acest lucru. Ce ma intriga pe mine este multitudinea de agenti platiti de Moscova care comenteaza pe acest site. Astia chiar ne cred prosti. Rusia lupta pe toate fronturile, inclusiv in mediul online.
    • -19 (21 voturi)    
      да (Miercuri, 27 august 2014, 13:12)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      Hei, Sherlock, cum ți-ai dat seama că unii dintre comentatorii HN sunt „agenți plătiți de Moscova”? Zi-ne și nouă, să ne ferim de ei.
      • -4 (12 voturi)    
        din fericire... (Miercuri, 27 august 2014, 15:02)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ridicolul nu ucide
        • +5 (9 voturi)    
          Adica "din pacate", (Miercuri, 27 august 2014, 15:32)

          Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          daca se murea de ridicol, apai Aleksandr Dughin era in cosciug de mult... si langa el Rogozin, bufonul lui Putin, hahaha
      • +4 (6 voturi)    
        hei Mazeta (Miercuri, 27 august 2014, 17:14)

        Buonarroti [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Nu-ti spun, ca tu n-ai cum sa te feresti de ei :)
    • +15 (17 voturi)    
      Cand ai o masa de absolventi (Miercuri, 27 august 2014, 13:17)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      de facultate politica si o lipsa totala de talent sau aptitudini tot trebuie sa le dai ceva de lucru, asa ca-i pui sa posteze aiureli pro-Putin care sunt foarte usor de infirmat.
      • -8 (12 voturi)    
        ia infirma-le si pe astea: (Miercuri, 27 august 2014, 15:45)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

        -Pentru ce nimeni nu mai intreaba de rezultatele anchetei oficiale privind lunetistii din Maidan?

        - Pentru ce nimeni nu mai intreaba de rezultatele anchetei oficiale privind asasinatele de la Odessa?

        - Pentru ce nimeni nu mai intreaba de ce guvernul ucrainean nu a pus nici pana in prezent la dispozitia comisiei de ancheta inregistrarile convorbirilor dintre turnul de control de la Dniepropetrovsk si avionul malaezian?

        - Pentru ce nimeni nu mai intreaba de ce Rusia este singura tara care solicita publicarea integrala a rezultatelor anchetei privind doborarea avionului malaezian?

        Mai am, daca mai vrei...
        • +8 (10 voturi)    
          Infirma-le tu pe astea (Miercuri, 27 august 2014, 16:39)

          Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          1) “a plan … with help from the Russian Armed Forces’ Main Intelligence Directorate” to, “(surround) Independence Square with rooftop snipers whose mission would have been to wipe out the anti-government EuroMaidan protesters.

          ”http://www.globalresearch.ca/the-kiev-sniper-probe-coup-leaders-behind-february-20-maidan-sniper-killings-of-civilians-and-police/5382785

          Deci factiunea lui Ianucovici i-a omorat pe protestatari.

          2) Care asasinate de la Odessa?

          3) Se pare ca le-a luat SBU: http://www.zerohedge.com/news/2014-07-18/ukraines-security-service-has-confiscated-air-traffic-control-recordings-malaysian-j

          Totusi, cei care au tot doborat avioane in zona aceea au fost rebelii pro-rusi, deci explicatia cea mai simpla este ca ei i-au omorat pe civilii aceia, Rusia nu are control deplin asupra teroristilor, daca il avea nu ar mai fi fost nevoie sa trimita trupe rusesti.

          4) Nu se poate avea incredere intr-o tara care invadeaza o alta tara dar in acelasi timp neaga acest fapt vizibil. Rusia spune multe si face exact opusul.

          Acuma raspunde-mi tu:

          A) De ce Rusia continua sa minta ca nu ataca Ucraina cand acest fapt a fost dovedit iar si iar, prin inregistrari cu convoaie militare, poze cu actele rusilor capturati etc. ?

          B) De ce Rusia bombardeaza civilii din Donetk? Nu sunt civili pro-rusi in Donetk, adica exact aia pe care Putin zice ca-i "apara"?

          C) De ce destabilizeaza Putin Ucraina? Este o razbunare pentru faptul ca Ucraina vrea sa scape de sub jugul Putinist? Sau este doar o diversiune, ca sa distraga atentia rusilor de rand de la statul ultracorupt al lui Putin?

          Mai am, daca mai vrei...
          • 0 (2 voturi)    
            hehe (Miercuri, 27 august 2014, 17:54)

            Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

            Vezi că primul link se străduiește să demonstreze tocmai contrariul a ceea ce zici tu. Greu cu engleza.

            Vezi și: http://www.globalresearch.ca/who-was-maidan-snipers-mastermind/5384599
    • 0 (2 voturi)    
      Nu te credem (Miercuri, 27 august 2014, 18:10)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      Chiar esti!
  • -8 (12 voturi)    
    Nu stiu (Miercuri, 27 august 2014, 15:02)

    KostasP [utilizator]

    Daca UE va rezista acestei re-asezari politico-militare. S-ar putea sa asistam la o dezmembrare a uniunii in viitorul nu prea indepartat, chiar daca nu in mod oficial. Ramane de vazut.
  • +8 (10 voturi)    
    Propaganda rusa se inteteste (Miercuri, 27 august 2014, 15:43)

    Miltiades1987 [utilizator]

    Am observat ca in ultima perioada au aparut si si-intensificat activitatea paginile pro-ruse pe retelele de socializare.
    Un exemplu aici https://www.facebook.com/pages/Romanian-Army-1948-1989/252355051479310?fref=ts

    Din ce observ (si cred ca nu numai eu) administratorul acestei pagini, nu numai ca are atitudini rusofile, el pur si simplu are iesiri demne de spitalul de nebuni. Ma mir ca mai e liber...Asemenea specimene polueaza si intoxica societatea.
    Acest individ care isi ia simbria probabil de la Moscova ne face “masa de viermi” si considera ca cel putin 5 milioane de romani trebuie “omorati”, iar pe aceasta tanara, eleva la liceul militar o vrea impuscata https://www.facebook.com/252355051479310/photos/pb.252355051479310.-2207520000.1409052807./707126732668804/?type=1&theater
    Consider ca e necesara rapid o camasa de forta si tratament psihiatric pentru acest “tovaras” , desi cred ca prostiile pe care le debiteaza intra linistit si sub incidenta codului penal.
    • +2 (2 voturi)    
      am citit si m-am ingrozit (Miercuri, 27 august 2014, 18:13)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui Miltiades1987

      Am citit si eu pagina de fbk a acelui invidid, platit cu certitudine de ruznaci. Mai ca ii lingea talpa lui tata stalin. Un fel de adrian8 sau gustav de sorginte kaghebista. Caare va sa zica, suntem 5 milioane de viermi care trebuie sa fim omorati, zice kaghebistul vorbitor de limba romana. O fi adrian8 ? Sau poate mazeta-trotineta, ori poate gustav ??
    • -1 (3 voturi)    
      fa-ti un control (Miercuri, 27 august 2014, 19:01)

      costel.ionescu [utilizator] i-a raspuns lui Miltiades1987

      tovarase, fa0ti un control! daca a nu fi de acord cu unii -- in cazul asta retorica nato si a polonezilor, inseamna automat "pro-rus" ai probleme. daca nu stiai viata reala nu e doar in alb si negru.

      nu e mare diferenta intre pagina respectivului tovaras de pe facebook si multe dintre comentariile de aici, decat ca aici sunt mai mascate, probabil ca sa fie aprobate.

      repet : fa-ti un control!
      • 0 (2 voturi)    
        Cititi cu atentie pagina (Miercuri, 27 august 2014, 20:33)

        Miltiades1987 [utilizator] i-a raspuns lui costel.ionescu

        Nu atitudinea pro-rusa a individului ma deranjeaza, fiecare e liber sa aiba ce opinii vrea, ci ma deranjeaza modul in care isi sustine orientarea.
        Dumneata ai vazut ce e pe aceea pagina?

        P.S: nu stiu de ce imi zici tovaras, cred ca ma confunzi.
  • 0 (2 voturi)    
    S-a trezit Rasmussen? (Miercuri, 27 august 2014, 18:10)

    Taras Bulba [utilizator]

    Eveniment! S-a trezit din somn! Spune ceva logic, si anume ca "Rusia nu mai considera NATO un partener".

    Acum e nevoie de pasul 2: sa bea o cafea si sa-si puna intrebarea - "OARE DE CE nu mai considera Rusia pe NATO ca un partener?"

    Hai nene Rasmussen, pune neuronul in miscare, poti!