VIDEO O jurnalista B1 Tv a depus plangere la Politie dupa ce a fost lovita cu piciorul in spate la mitingul organizat de Antena 3. / Jandarmeria: Manifestatie spontana, plimbare de seara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 10 august 2014, 21:28 Actualitate | Esenţial


B1 TV va depune o plangere impotriva persoanei care a lovit-o pe reportera Madalina Dicu, duminica, in timpul mitingului organizat de Antena 3 in zona Palatului Cotroceni, pe care initiatorii l-au numit "plimbare contra statului". Anuntul a fost facut de jurnalistul Mihai Jurca, el precizand ca B1 Tv va pune la dispozitia autoritatilor imaginile cu barbatul care a comis agresiunea, dandu-i un picior in spate reporterei Madalina Dicu. B1 Tv a difuzat pe tot parcursul serii si continua sa difuzezesi la aceasta ora imaginile in care apare agresorul, in incercarea de a-l identifica, cu ajutorul telespectatorilor. Si alti jurnalisti au fost agresati la mitingul de duminica organizat de Antena 3, insa jandarmii trimisi sa asigure ordinea la fata locului nu au intervenit. Contactata de B1 Tv, Anca Voicescu, purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Romane, a motivat faptul ca manifestantii violenti nu au fost legitimati sau ridicati de jandarmi sustinand ca, in momentul in care jandarmii au ajuns in locul unde fusesera incidente, lucrurile se calmasera. Anca Voicescu a mai subliniat si ca existau suficiente efective de jandarmi la fata locului, dar si ca mitingul era "o plimbare de seara" si "o manifestatie spontana".

UPDATE Ora 23:45: Jurnalista Madalina Dicu a depus plangere la Politie duminica seara.


UPDATE Ora 0:30: Agresorul jurnalistei a fost identificat si adus, duminica seara, la sediul Secţiei 22 de Politie din Bucuresti "in vederea continuarii cercetarilor", a anuntat Politia Capitalei, intr-un comunicat.




"Nu a fost numai un individ, a fost o grupare de agitatori care au venit si pur si simplu au atacat si imbrancit orice alta echipa a oricarei alte televiziuni ce relata de aici. Cativa oameni au venit, au facut cerc in jurul reporterilor si au inceput sa ii agreseze si sa ii loveasca. Am intervenit in momentul in care Madalina a luat un picior in spate, in acel moment am intervenit si am tras de acolo o persoana care era recalcitranta si mai departe alte persoane au venit si ne-au dat la o parte. Nu au fost forte de ordine in zona, dupa cum se poate vedea sunt doar cativa agenti de la politia rutiera. La cateva minute bune au aparut trei jandarmi", a declarat reporterul Cristi Dorombach, cunoscut ca blogger-ul Piticu, cel care i-a luat apararea Madalinei Dicu in momentul agresiunii.

De asemenea, un jurnalist Realitatea Tv a fost nevoit sa isi scoata cubul cu sigla televiziunii de pe microfon, pentru a nu fi identificata televiziunea la care lucreaza.


  • Jandarmeria despre manifestatia pro-Antena 3: O persoana s-a comportat violent fata de jurnalisti. S-au luat masuri pentru sanctionare

Jandarmeria precizeaza, referitor la manifestatia pro-Antena 3 care a avut duminica in jurul Palatului Cotroceni, ca a existat, in mod izolat, o persoana care s-a comportat violent, agresand o echipa de jurnalisti, si ca s-au luat deja toate masurile pentru identificarea si sanctionarea acesteia.

"Marea majoritate a participantilor la actiunea publica din Bucuresti s-a manifestat pasnic. In mod izolat, a existat o persoana care s-a comportat violent, agresand o echipa de jurnalisti aflata in mijlocul manifestantilor, context in care dispozitivul de jandarmi a fost suplimentat. Referitor la aceasta persoana, Jandarmeria a luat deja toate masurile pentru identificarea si sanctionarea acesteia, conform legii", se arata intr-un comunicat al Inspectoratulu General al Jandarmeriei, citat de Mediafax.

Despre aceeasi manifestatie, sursa citata spune ca aceasta a fost una "spontana", la care numarul participantilor "a oscilat de la cateva zeci la aproximativ 4.000, context in care si dispozitivul de jandarmerie prezent la fata locului a fost adaptat permanent, conform procedurilor legale in vigoare".

 In acelasi comunicat se precizeaza ca manifestatii similare au avut loc duminica in judetele Brasov (100 de participanti), Bihor (15), Arad (30), Prahova (100), Suceava (30), Galati (30), Constanta (17), Neamt (40), Dolj (40), Sibiu (70), Cluj (30), Gorj (70), Bacau (25), Timis (100), Iasi (15), Arges (30), Valcea (15) si Mures (30).

"Jandarmeria Romana garanteaza dreptul tuturor cetatenilor la libera exprimare, insa niciun act de violenta nu poate fi tolerat, iar orice fapta care a reprezentat o incalcare a legii urmeaza sa fie sanctionata", se mai arata in comunicat.

Manifestatiile pro-Antena 3 au avut loc dupa ce jurnalisti ai acestui post de televiziune au anuntat ca ies "la plimbare" in zona Palatului Cotroceni, duminica la 17.00, si ca oricine "este binevenit" sa faca acelasi lucru.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13260 vizualizari

  • +46 (50 voturi)    
    incompetenta Jandarmeriei poate fi fatala (Duminică, 10 august 2014, 21:46)

    torna_fratre [utilizator]

    Deci avem o institutie a statului care sparge seminte in timp ce un om este agresat.
    cand sunt intrebati de ce nu au luat nici o masura ...pai era plimbare de seara.Asta da plimbare de seara incheiata cu vanatoare de ziaristi.
    maine daca rusia intra in romania te pomenesti ca armata o sa dea un comunicat ca al jandarmului de azi:
    este doar o plimbare calare pe tancuri.
    jenant domnilor jandarmi.
    Ca o intrebare pentru adevaratii barbati jandarmi:
    daca sotia ta era agresata mai spargeai seminte?
    mi-e sila,mi-e jena de nesimtirea celor platiti sa ne apere.
    mi-e sila si de zombii A3.
    Adica in loc sa protesteze pentru pensiile mici,cresterea preturilor,lipsa locurilor de munca...ei protesteaza pentru un "liberarea" unui PUSCARIAS!
    iar seara se duc acasa astepand sa fie sunati de copiii plecati in alte tari din cauza ca de-a lungul celor 25 de ani i-au votat pe ilici,nastase si voiculescu.
    • +25 (31 voturi)    
      Putinismul a castigat in Turcia! (Duminică, 10 august 2014, 22:43)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Atentie, Ponta vrea si el la fel in Romania!
    • +20 (22 voturi)    
      Libertatea presei (Duminică, 10 august 2014, 23:02)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Deci aceasta "libertate" o doreste A3, "libertate" conform careia reporterii televiziunilor care nu au aceleasi opinii ca si ei, isi primesc cate un picior in spate (la proprie). Sa-ti fie rusine Gadea si Badea. Ar trebui sa va astepte si pe voi cineva seara sa va dea un picior in spate sa va linistiti nemernicilor!
    • -20 (20 voturi)    
      o plimbare benefica (Luni, 11 august 2014, 2:31)

      AIKO100 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Eu consider ca a fost vorba despre o plimbare si nu despre un miting.
      • +5 (5 voturi)    
        Siigur (Luni, 11 august 2014, 6:55)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        Eu intotdeauna ies la plimbare dupa ce sunt invitat timp de 2 zile (hello jandarmeria , in dex SPONTAN inseamna alceva decat intelegeti voi) si de asemenea blochez circulatia cu fiecare ocazie .

        Ce arata ca o rata si macane ca o rata ESTE o rata. Adica aici avem un miting neautorizat si cineva e vinovat de cateva incalcari ale legii .
      • +3 (5 voturi)    
        Tu consideri ce ti se spune (Luni, 11 august 2014, 7:56)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        De ce nu a facut rost Badea de autorizatie? Fiindca ar fi putut fi tras la raspundere.

        Asa zice "eh, a fost spontan", cand de fapt protestul impotriva justitiei romanesti a fost anuntat cu zile inainte.
      • +3 (5 voturi)    
        da, da...branconieri! (Luni, 11 august 2014, 9:43)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        Plimbarea mutantilor si scursurilor societatii...hai mai taie din ele!
  • +22 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 10 august 2014, 22:03)

    [anonim]

  • +25 (31 voturi)    
    Ca de obicei (Duminică, 10 august 2014, 22:03)

    Orpheus [utilizator]

    Politia si jandarmeria sunt inutile... in modul cel mai ostentativ posibil. Ar trebui sanctionati toti politistii care au fost acolo pentru ca nu si-au facut datoria!
  • +30 (36 voturi)    
    pai (Duminică, 10 august 2014, 22:07)

    alex34 [utilizator]

    am vazut video-ul cu acel om, cata ura putea sa aiba in el si cat de indobitocit putea fi... asa ceva nici platit nu era in stare sa faca, era prea patruns de sentiment.., doar la minerii din 90 s-a mai vazut..., cred ca iliescu a inceput sa predea lectii la angajatii antenelor
    • +6 (6 voturi)    
      ! (Luni, 11 august 2014, 9:31)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Eu cred ca individul e din oastea lui Dogaru.
  • +27 (33 voturi)    
    Spontan vs. premeditat (Duminică, 10 august 2014, 22:07)

    hipster [utilizator]

    Eu cred ca manifestatia nu poate fi considerata spontana din moment ce asa-zisa plimbare a fost organizata cu cateva zile inainte. Cred ca se exclud reciproc termenii repentin si premedidat.
  • +29 (33 voturi)    
    Si ce daca? (Duminică, 10 august 2014, 22:09)

    Daniels22026 [utilizator]

    E filmat totul in direct?! Si ce daca. Cei 7,4 milioane de uslamisti au dreptate pentru ca ei sint mai multi.

    Complicitatea uslamista e cu atit mai entuziasta cu cit grosolania e mai mare. Brutalizarea evidenta a realitatii. Asta ii atrage.

    Daca Antena 3 ar spue minciunele marunte, daca ar umbla cu subtilitati, atunci n-ar mai avea ratingul mare. N-ar mai atrage uslamisti.

    Credeti ca manipularea presupune arta si mestesug? Va inselati. Pe cei multi, inapoiati mintal si spiritual, ii atragi cu GROSOLANIA. Cu toporul mare, infipt adinc in cuvinte. Cu minciuna SFRUNTATA. Iar daca alegi moderatori frumosi, imbracati sclipitor, BUMMMM!!!! Ai dat lovitura! Esti regele audientei. Minciuna ordinara e obligatorie, imbracata frumos, cu fuste scurte eventual.
  • -8 (34 voturi)    
    PROTEST NEAUTORIZAT (Duminică, 10 august 2014, 22:19)

    RodicaOtelea [anonim]

    Mi-as dori mult sa fiti onesti .Cand s-a protestat in leg cu Rosia Montana nu a existat vreo aprobare de miting.Cateva seri , pe Calea Victoriei, nu s-a circulat cu masina .Au fost imagini prezentate de cei de la A3 cand masina din care filmau a fost lovita si cativa protestatari I-au injurat si scuipat pe jurnalisti.Cati jandarmi au oprit protestul neautorizat? Niciunul ! De ce nu sunteti corecti ?Sa inteleg ca daca protestul va apara interesele ,poate fi neautorizat , altfel ,nu.
    • +17 (19 voturi)    
      Ai uitat (Duminică, 10 august 2014, 23:07)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui RodicaOtelea

      Jandarmii au fost atunci in dispozitiv. Au executat un plan de aparare. S-au pregatit cumva. S-a vazut.

      Astazi, la un miting anuntat si previzibil, jandarmii spargeau seminte. Nu jandarmii din strada sint de vina! Ci comandantii lor si implicit guvernul sint vnovati. Si atentie, vorbim despre Palatul Cotroceni!!!!!

      Conducerea jandarmeriei si guvernul nu au nici o scuza! Pregatirea de astazi, la un miting neautorizat anuntat cu surle si trimbite, a fost nula!!!!
    • -8 (18 voturi)    
      acu și tu... (Duminică, 10 august 2014, 23:21)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui RodicaOtelea

      RMGC avea publicitate pe HN. Onestitate, onestitate, dar nici chiar așa!...
      • +10 (12 voturi)    
        ?? (Luni, 11 august 2014, 2:23)

        Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Comentariul sugera ca pentru Hotnews ar fi fost OK o manifestatie ilegala impotriva RMGC. Ca de obicei nu are nici un sens ce spui.
    • +15 (23 voturi)    
      De unde stii ca erau protestatari? (Luni, 11 august 2014, 0:20)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui RodicaOtelea

      Poate ca erau angajati A3, adu-ti aminte ca A3 e un post de dezinformare care a prezentat un batran cu un ratoi spunand ca isi retrage plangerea impotriva lui Voiculescu....

      cand de fapt dosarul fuseses inceput de DNA prin autosesizare.

      Asa ca mai lasa A3, e un post mincinos.
    • +8 (8 voturi)    
      Si ce vrei sa spui? (Luni, 11 august 2014, 2:22)

      Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui RodicaOtelea

      Si ce vrei sa spui mai exact? A aprobat Hotnews astfel de acte de agresiune in dispretul legii? Fii mai clara...
  • +27 (31 voturi)    
    spontana (Duminică, 10 august 2014, 22:22)

    Mos Andrei [utilizator]

    Cum sa fie spontana cand au anuntat-o de vineri la TV ore in sir?
  • +23 (29 voturi)    
    Manifestatie spontana? (Duminică, 10 august 2014, 22:24)

    Soljenitin [utilizator]

    Manifestatie spontana anuntata cu o zi inainte?! Niste capete din jandarmerie trebuie sa cada!
  • +16 (22 voturi)    
    Dmitri Rogozin (Duminică, 10 august 2014, 22:28)

    Trojan.H [utilizator]

    "Da, domnilor români, în curând vă vom explica cine sunteţi şi ce credem despre voi”
  • +15 (15 voturi)    
    jandarmi (Duminică, 10 august 2014, 22:52)

    nimrod [utilizator]

    Jandarmul român simte primul când se schimbă direcţia vântului şi se comportă ca atare. O fi de la originea sănătoasă...
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 11 august 2014, 9:03)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui nimrod

  • +10 (12 voturi)    
    Este evident (Duminică, 10 august 2014, 22:52)

    generalu [utilizator]

    ca exista un scenariu, ca la suspendarile presedintelui Basescu. Lumea a fost chemata la o plimbare contra statului (putea sa fie si contra caderii parului), scopul fiind ca Antena 3 sa-l lanseze pe Gadea drept candidat la presedintie. Numai ca asta il va deranja groaznic pe Ponta, caci pierde in turul 1 o televiziune care pana acum i-ar fi facut campanie, iar o buna parte din electoratul lui va vota cu Gadea. Desigur, in turul 2 Antenele il vor sustine pe Ponta, dar vor negocia la sange pozitia si contributia lor, fragilizandu-l pe Ponta. Fereasca Dumnezeu sa ajunga presedinte Ponta, ajutat de Antene.
    Cat despre incident, numai pe cale penala se poate rezolva. Agresorul va fi identificat si va fi sanctionat.
  • -8 (16 voturi)    
    protest (Duminică, 10 august 2014, 23:02)

    RodicaOtelea [anonim]

    Hei , autorizatia pt Rosia Montana ? Cred ca v-ati interesat cine I-a agresat pe jurnalistii de la A3 la protestele Rosia Montana caci voi sunteti impartiali .
    • +8 (10 voturi)    
      Heeei (Luni, 11 august 2014, 2:20)

      Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui RodicaOtelea

      Hei, care e problema?

      Hotnews a organizat manifestatii fara aprobare cumva? Hotnews de asemenea este institutie a statului care sa tina loc jandarmeriei si sa se "intereseze" (sa investigheze?) cazuri de agresiune? Nu are sens.
    • +2 (2 voturi)    
      Minti si dezinformezi (Luni, 11 august 2014, 7:58)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui RodicaOtelea

      Da-ne un link daca ai dovezi, si sa nu fie un link catre situl Antena 3 fiindca ala e plin de minciuni.

      Daca nu dai un link cu dovezi accepti ca esti doar o sluga a lui Voiculescu.

      Cum e viata fara constiinta si fara capacitate de munca? Cat mai ia un asistat social zilele astea pentru dezinformare?
  • +11 (15 voturi)    
    Anti antene in eter. (Duminică, 10 august 2014, 23:04)

    Ceauceau [utilizator]

    Antenelor manca-v-ar guvizii !
  • +13 (13 voturi)    
    militia si-a schimbat numele in jandarmerie (Duminică, 10 august 2014, 23:14)

    dezamagitul [utilizator]

    Cel putin militia lui ceausescu asista la scandal si dupa ce se termina il salta pe cel batut.
    Militenii de tip nou isi zic printre altele jandarmi dar nu au nimic in comun cu aceata denumire dintr-o tara civilizata . Si ei ca si alte institutii exemplu : CNA, si alte institutiti ca cea de valori imobiliare platite toate cu salarii la care nici presedintele Frantei nu se gandeste si altele ca nici nu le mai sti numele , nici una nu isi face datoria pentru care sant platiti . Rolul acestor pseudo jandarmi era sa-i intrebe pe manifestanti ca asa s-au numit nu plimbareti daca au autorizatie si sa vegheze aspura ordinii . Care ordine acesti pasnici plimbareti care aveau organizatori cunoscuti erau aproape sa linseze o ziarista au blocat circulatia fara sa-i intrebe cineva ceva si alte cateva incidente intr-o tara fara caini . Cainii de paza ai puterii fiind pe post de observatori . Frumoasa meserie aveti si bine platita , daca va uitati bine la ei toti sant grasi si frumosi parca ar fi ingrasati pentru craciun.
    P.S. Pe jurnalista o sfatuiesc sa-i dea in judecata atat pe infractorul furios cat si pe complicea care l-a facut sa dispara . Daca institutiile statului roman nu isi fac datoria sa apeleze la Consiluil Europei deorece se zice ca facem parte din Europa iar institutiile statului sant subordonate anumitor interese de tip mafiot. A fost condamnat un mafiot securist si cozile de topor care l-au slujit nu respecta nici o regula . Daca asta este democratie sant nostalgic dupa dictaura lui ceusescu cel putin aia o faceau mai cu perdea nu in mijlocul strazii .
    Traiasca sistemul neocomunist in frunte cu conducatorul luminat,plagiat si mincinos in frunte.
  • +10 (10 voturi)    
    niste finuti si jandarii astia! (Duminică, 10 august 2014, 23:34)

    Yankeu [utilizator]

    pai cand nu ai oute, stai si astepti sa vezi ce se intampla, cautand scuze.Al dracu, cand au venit ''fortele'' era totul calm!Mi-e cum zicea spagatistul, scarba!
  • +12 (16 voturi)    
    Demisia (Luni, 11 august 2014, 0:37)

    NikosGalis [utilizator]

    Ministrul de interne, șeful jandarmeriei si purtătoarea de cuvint a jandarmeriei sa demisioneze.
    Au nevoie de 6 luni sa identifice agresorul, Rușine.
  • +12 (12 voturi)    
    jandarmii astia.. (Luni, 11 august 2014, 2:30)

    akillies [utilizator]

    ..ca militiile lui Groza din 45..
    Agresorii acelor reporteri..huligani si lasi platiti de A3 sa provoace oamenii..!!
  • -2 (4 voturi)    
    Riscul meseriei (Luni, 11 august 2014, 6:43)

    Tristul [utilizator]

    Iti asumi un anume risc cand practici orice profesie. Cu atat mai mult cea de jurnalist. Referitor la agresiunea respectiva, lasati-o mai moale cu vaicaritul. A fost un binemeritat picior in fund. Nimic mai mult. Raportat la agresiunea si hartuirea permanente, practicate de mare parte dintre jurnalisti, indiferent din ce spectru provin. Si vorbesc de agresarea si hartuirea bunului simt al simplului telespectator sau cititor de ziar.
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta danseaza, jandarul vegheaza ? (Luni, 11 august 2014, 8:20)

    Plagarus [utilizator]

    Viorel are IQ-ul necesar pt. a fi un jandarm politic ?
    Subordonatii unui asa sef de " cinstiti " este fara disceramant, neputand intelege ce se intampla in jurul lui, acesta ascultand orbeste, de ordine care sunt in flagrant delict cu evidenta .
    Jandarmii sun o piesa din puzzle sau lego daca vreti. Nu poti sa te referi la piesa respectiva in sine pentru ca daca ai scos-o afara din intreg nu mai reprezinta nimic. Si practic poti spune orice despre ea.
    Plagiatorul sef al Romaniei este un caz medical care daca nu e tratat foarte serios, tara risca sa nu mai fie bagata in seama nici de Moscova, nici de Beijing, nici de Seul...riscam pe termen mediu sa devenim un stat " non grata ", stat imaginat de niste minti bolnave ca a Voiculescului securist abject si a Pontosului insusi...

    In orăşelul lui Bucur,duminica 10 august 2014, la vreme de chindie, o veste neplăcută făcu repede ocolul mahalalelor: In oraş îşi făcuse apariţia Gadele Buze Reci ce vroia Domnia !
    Afland aceste lucruri, intaiul " doctor " al tzarii a trimis îndată câţiva jandari pentru a-i ura bun venit şi a-l întreba dacă are trebuinţă de carete pentru a veni la curte.
    Trezindu-se din vis, aga servitorilor media Voiculescu Dan, isi aminti ca dadu ordin punându-i mâna pe umăr, îi zise: „Eşti bei” şi neavând la îndemână caftanul de domnitor, îl scoase pe al său şi i-l puse pe umeri.
    Gadele pupa ghiulul si se duse la culcare.
    In aceeaşi zi au început caznele pentru a-l face pe Varan să mărturisească unde-i sunt averile, la ce bănci şi în ce ţări are bani depuşi. Aproape două luni au ţinut torturile: fier roşu pe piept, cercuri de metal înroşite în jurul capului, şi toate acestea în faţa copiilor Gadea, Tudor, Badea si a sotziei Greculeasa !
    Marturisirea veni dupa " cazne " in privinţa unor sume de bani aflate la băncile din Viena şi Amsterdam, precum şi a averii pe care o mai deţinea într-o mănăstire ştiută numai de el.
  • +2 (2 voturi)    
    A3 (Luni, 11 august 2014, 10:03)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    impotriva A3 nu depune niumeni plangere?

    Candidatii la presdintie si partidele din opozitie , societatea civila (?) de tem de ceva anume sau nu cred in justitie?
  • -2 (4 voturi)    
    Eh, (Luni, 11 august 2014, 10:25)

    miguelito [utilizator]

    Jandarmeria tocmai a spus care este parerea ei in legatura cu tot ce se intimpla.
  • -1 (3 voturi)    
    . (Luni, 11 august 2014, 10:43)

    DeLove [anonim]

    Sunt convins ca au fost basisti infiltrati care au avut scop de a provoca scandal.
  • +2 (2 voturi)    
    opozitia nu are nimic de spus? (Luni, 11 august 2014, 11:07)

    __alex__ [utilizator]

    La fiecare porcarie a puterii, opozitia tace. Nimeni nu interpeleaza Ministerul de Interne. Tara de babuini.
  • -1 (1 vot)    
    . (Luni, 11 august 2014, 13:54)

    sandra.renetova [utilizator]

    Minciuni ordinare. Cum sa spui ca a lovit-o cu piciorul in spate? Ce a fost? Sut in fund sau lovitura de arte martiale?
  • 0 (2 voturi)    
    libertatea presei = libertatea haznalei 3 (Luni, 11 august 2014, 14:22)

    yellowdog [utilizator]

    sa incite la violenta