EXCLUSIV Dovezi scrise ca ministrul justitiei, Robert Cazanciuc, a mintit public in mod repetat sustinand ca nu a propus-o niciodata pe Elisabeta Ponea la o functie de conducere in DNA

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 29 iulie 2014, 13:30 Actualitate | Esenţial

Elisabeta Ponea - propunerea ministrului Cazanciuc
Foto: Hotnews
Doua documente obtinute de HotNews.ro dovedesc ca ministrul justiei, Robert Cazanciuc, a mintit cand a negat ferm ca ar fi propus-o pe Elisabeta Ponea la o functie de conducere in DNA. O adresa semnata de ministrul justitiei dovedeste negru pe alb ca Robert Cazaniuc a trimis la CSM, in septembrie 2013, propunerea ca Elisabeta Ponea sa fie numita in functia de sef al Directiei Judiciare din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie. Proba a fost obtinuta in aprilie 2014, dupa ce ministrul justitiei a negat la TVR ca a propus-o pe Ponea. Procurorii DNA au cerut atunci sa vada registrul ministerului justitiei, iar sefa de cabinet a transmis, intr-o adresa catre DNA, "urma corespondentei" cu CSM (adica adresa transmisa de Cazanciuc) precum si CV-ul Elisabetei Ponea. HotNews.ro a scris in luna aprilie despre Minciuna lui Cazanciuc.
  • Elisabeta Ponea este sotia sefului IPJ Mehedinti, Stefan Ponea, acuzat de cumparare de influenta in dosarul Duicu. Procurorii anticoruptie l-au trimis, luni, in judecata pe fostul sef al CJ Mehedinti, Adrian Duicu, acuzat, intre altele, de trafic de influenta in favoarea sotilor Ponea.
  • Ministrul Cazanciuc a negat, din  nou, pe data de 3 iulie ca ar fi propus-o pe Ponea intr-o functie de conducere la DNA. "Am spus corect la TVR. Potrivit legii, ministrul Justiţiei face propunerile preşedintelui României. Propunerile mele sunt propunerile aflate acum în funcţie. În cadrul procedurii de selecţie a fost şi doamna Ponea, dar propunerile au fost altele", a spus Cazanciuc. 

Ministerul Justitiei catre DNA:


Ministrul Cazanciuc catre CSM:


Dupa cum reiese dintr-o serie de interceptari publicate de HotNews.ro, baronul PSD, Adrian Duicu, facea demersuri pe langa oameni influenti din Guvernul Ponta inca din aprilie 2013 pentru a obtine promovarea sotilor Ponea in functii de conducere la Bucuresti. Lui Stefan Ponea i-a promis functia de adjunct al Directiei de Ordine Publica in cadrul Ministerului de Interne. Duicu se lauda in discutiile cu Ponea ca premierul Victor Ponta l-a chemat pe seful IGP, Petre Toba la guvern pentru a se intalni cu baronul PSD.

In alte interceptari publicate de HotNews.ro, Duicu pretindea ca se intalneste cu premierul, ca ia masa cu acesta sau ca a discutat in "biroul oval" din Guvern cazul Ponea. Ponta a negat ca s-ar fi intalnit cu Duicu, baronul PSD precizand pe durata anchetei ca "sefu' al mare" ar fi seful de cabinet al premierului, Vlad Stoica. Acesta, nu Ponta, l-ar fi chemat pe Toba la Guvern insa e greu de crezut ca premierul nu avea cunostinta de aceste intalniri. Chiar judecatorii au exprimat, la un moment dat, astfel de indoileli. " Curtea are rezerve ca o astfel de persoana ar avea competente sa-l cheme pe seful Politiei romane la Guvern si de asemenea ca seful cancelariei ar fi cel care foloseste “biroul oval“ dar aceste elemente vor fi clarificate pe parcursul anchetei", se arata in motivarea Curtii de Apel in cazul arestarii preventive a baronului Duicu data publicitatii in 8 aprilie.

Pe durata anchetei, n-a putut fi dovedita insa o eventuala complicitate a premierului Victor Ponta sau a ministrului justiei, Robert Cazanciuc cu baronul PSD Adrian Duciu in savarsirea infractiunii de trafic de influenta. Nici Ponta, nici Cazanciuc nu au fost audiati de procurorii DNA nici ca martori, nici ca suspecti in acest dosar.

Intr-o interceptare publicata de Hotnews.ro, Ponea spune la un moment dat ca a fost sunat de catre un secretar de stat din MI care il anunta ca a fost promovat la Bucuresti, dar ca refuza postul pana cand nu va fi rezolvata problema sotiei. Duicu il asigura ca Elisabeta Ponea va fi promovata intr-o functie de conducere in cadrul DNA. Potrivit procurorilor DNA, Duicu isi rasplatea protejatii dupa ce sora lui Stefan Ponea, judecatoare la Curtea de Apel Craiova, l-ar fi scapat de un proces de incompatibilitate cu ANI pronuntand o solutie favorabila baronului PSD. Citeste si

Potrivit procurorilor DNA, la data de 2 septembrie 2013 Duicu i-a transmis lui Stefan Ponea un mesaj SMS cu următorul conţinut: „Zilele.astea.o.sa.fie.contactata.sotia.ta”. Procurorii mentioneaza clar ca "la data de 4 septembrie 2013 Ministerul Justiţiei a transmis Consiliului Superior al Magistraturii propunerea ca numita Ponea Elisabeta" să fie numită în funcţia de procuror şef al Secţiei Judiciare a Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

Pe data de 3 aprilie, cu o zi inaintea arestarii baronului Duicu, ministrul justitiei, Robert Cazanciuc, a negat ferm la TVR ca ar fi propus-o pe Elisabeta Ponea pentru o functie de conducere la DNA. HotNews.ro publicase informatia ca ministrul Cazanciuc a propus-o pe Ponea. In aceeasi zi, ministrul justitiei este intrebat la TVR daca informatiile publicate de HotNews.ro sunt adevarate.

Iata explicatiile Ministrului Justitiei date la TVR:

"Nu am facut o numire. Doamna Ponea a fost unul din cei zeci de magistrati care au fost la ministerul justiei in perioada in care incercam sa gasim procurori adecvati pentru diversele functii de conducere, libere, vacante la nivelul conducerii Ministerului Public, Ponea avand doua mandate de procuror general la Parchetul Curtii de Apel Craiova in perioada 2006 - 2012. Deci, un om cu foarte mare experienta, care teoretic poate sa aspire la o functie de conducere la nivelul ministerului public. Dar, doamna Ponea nu se regaseste printre propunerile facute de ministrul justitiei, nici pentru Parchetul General, nici pentru alta structura de parchet. Propunerile ministrului au fost cele care sunt deja  in functie."

Trei luni mai tarziu, ministrul Justitie a continuat  sa-si sustina afirmatiile facute la TVR chiar daca intre timp informatia ca a transmis oficial catre CSM propunerea ca Ponea sa fie numita intr-o functie de conducere la DNA apare intr-un document oficial, mai precis in referatul procurorilor DNA pe baza caruia se decide prelungirea arestarii preventive a baronului Duicu. Pe data de 3 iulie, Robert Cazanciuc isi reia afirmatiile potrivit carora nu a propus-o pe Elisabeta Ponea la DNA.  

"Am spus corect la TVR. Potrivit legii, ministrul Justiţiei face propunerile preşedintelui României. Propunerile mele sunt propunerile aflate acum în funcţie. În cadrul procedurii de selecţie a fost şi doamna Ponea, dar propunerile au fost altele. Au fost zeci de procurori în acest proces de selecţie. (...) Doamna Ponea a avut două mandate de procuror general la Parchetul Curţii de Apel Craiova, una dintre cele mai mari unităţi de parchet din ţară. Nu s-a regăsit printre propuneri. Eu o cunosc pe doamna Ponea de la Parchetul Curţii de Apel, am lucrat cu dumneaei în 2006-2009" (Sursa: Gandul, 3 iulie 2014)

Adresa transmise CSM (vezi documentul atasat) il contrazice flagrant. Robert Cazanciuc o propune in clar pe Elisabeta Ponea si cere aviz pentru numirea ei in functia de sef al Directiei Judiciare din cadrul DNA.

Ministrul Justitiei, Robert Cazaniuc, se baza, cel mai probabil, pe faptul ca propunerea transmisa la CSM pe data de 4 septembrie 2013 nu fusese inregistrata oficial la CSM din motive ramase pana azi neclare. Prin urmare, Cazanciuc a mintit bazandu-se pe faptul ca nu exista urme la CSM, insa a ignorat urmele lasate chiar  in ministerul condus de el, unde orice adresa care intra sau iese din institutie se inregistreaza. Ministrul Cazanciuc a trimis la CSM, in septembrie 2013, doua propuneri cu probleme pentru functii in esalonul doi la DNA: Elisabeta Ponea, pentru numirea careia facea trafic de influenta baronul Duicu, si Gheorghe Bocsan, procurorul care s-a retras din dosarul in care prim-vicepremierul Liviu Dragnea era acuzat de fraude la referendumul din 2012. In cele din urma, cele doua propuneri au fost retrase iar la conducerea unor sectii importante din DNA au fost numiti procurorii Lucian Papici si Elena Matiesescu. (Citeste pe larg despre Culisele unei batalii subterane pe functii cheie in DNA).


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
22063 vizualizari
  • -27 (37 voturi)    
    Ajutati un biet orb si... (Marţi, 29 iulie 2014, 13:46)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...aratati-mi calea spre cele doua documente.
    • +11 (15 voturi)    
      ! (Marţi, 29 iulie 2014, 17:36)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Mazeto, te-ai demascat!
    • +9 (13 voturi)    
      Indicatorul implicit: (Marţi, 29 iulie 2014, 17:43)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      ... nasul lui Pinocchio PrimMincino... pardon, prim-ministrul Romaniei, seful celui mai cinstit guvern, cinstit de toti baronii locali, care si ei. la randul lor, sunt cinstiti de guvern si parlament, pe banii fraierilor care ii voteaza si le platesc lefurile prin impozite tot mai marite. Acum vezi care este directia, sau ai nevoie de Latrina 3?
    • 0 (4 voturi)    
      De ce e nevoie sa trimita MJ "urma" si nu... (Miercuri, 30 iulie 2014, 5:09)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      ...se obtine originalul de la CSM. O fi avut "postasul" diaree si a folosit chiar adresa cu Ponea? Sau CSM-ul e deja controlat de Voiculescu?
    • +6 (8 voturi)    
      dreptate pana la capat (Miercuri, 30 iulie 2014, 9:20)

      math [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      La dl. Gadea la noi iti arata exact dovezile, cine, ce, cum totul original, totul transparent. reiese clar ca dictatorul Basescu cu Boc cu Udrea si cu MRU au distrus toata tara si au furat avutia neamului cea mai importanta (flota de portavioane strategice si casa din Mihaileanu plus pamantul cel mai fertil din Romania, cumparat cu banii nostri de la CEC).

      Aici nu e nimic concret doar niste documente falsificate de presa aservita regimului politienesc, tiranic. Cinste Antenei 3, RTV si Mazetelor care lucreaza nonstop fara sa incaseze ore suplimentare, pentru informarea corecta a poporului muncitor de la orase si sate.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu te contrazic.. (Miercuri, 30 iulie 2014, 13:49)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui math

        ...Gadea e un pupincurist, "buze dulci" de altfel.
        Dar ma repet: "de ce nu se obtine originalul de la CSM. O fi avut "postasul" diaree si a folosit chiar adresa cu Ponea? Sau CSM-ul e deja controlat de Voiculescu?"
        Daca ai un raspuns valabil chiar te rog s-o faci.
        In rest cel mai important lucru din rechizitoriul Dosarului Duicu e ca Ponta si Cazanciuc sunt bn merci, necitati ca martori,necercetati, neurmariti, neinvinuiti, netrimisi in judecata ...
        • +1 (1 vot)    
          Si cand vezi imagini.... (Joi, 31 iulie 2014, 10:03)

          math [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

          .... cu politicieni prinsi in flagrant, spune sincer, nu pui aceeasi intrebare ? "De ce tocmai pe el saracul, cu ce drept s-a facut acest film, de unde l-a obtinut acest jurnalist dubios ? "
          Nu conteaza fapta, noi trebuie sa contestam procedurile, sa lansam 87 de fumigene, pe scurt sa aparam oamenii de bine din sistem care au grija de popor, indiferent ce porcarii fac.

          BTW documente obtinute si publicate de Hotnews ridica semne de intrebare, insa COPII dupa inregistrari cu cravata facute de mafioti cu acte sunt nonstop la TV si destul de vag contestate.

          Pentru mine Putin, Nastase, Ponta sau postacii ca tine sunt acelasi lucru. Difera numai nivelul si raza de actiune (adica distrugere).
  • +44 (54 voturi)    
    umflati-l (Marţi, 29 iulie 2014, 13:50)

    dum_i [utilizator]

    umflati-l pe corupt si nu-l uitati nici pe seful lui.
    • +21 (29 voturi)    
      Si daca sefu' e văru...? (Marţi, 29 iulie 2014, 14:32)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Oamenii astia sunt verisori, cumnati, cuscri, gineri si socri...
      E frumos sa ne bagam noi si sa le stricam Famiglia?
  • -25 (43 voturi)    
    Mda...tare de tot... (Marţi, 29 iulie 2014, 13:57)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...ar fi putut totusi Tapalaga sa-i dea numar de inregistrare la asta a' lui Cazanciuc.
    • -23 (33 voturi)    
      Si-ar mai fi putut sa-i puna o stampila ceva... (Marţi, 29 iulie 2014, 14:28)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      ...sau Cazanciuc ar fi singurul ministru fara stampila.
      Si-ar mai fi putut insera in text trimiterea la CV-le anexate ale celor trei...
      • +13 (17 voturi)    
        Este stampilat de " doctorul" Viorel Che Mto (Marţi, 29 iulie 2014, 16:18)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        Cu sau fara " stampa" tot este marca inregistrata PSD !
      • +1 (5 voturi)    
        La alde astia nu le trebuie (Marţi, 29 iulie 2014, 17:45)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        nici stampila,nici numar de inregistrare,stampileaza ei pe cine vor !!!
      • +2 (6 voturi)    
        Mai TU-74-RON, tu esti ca'n vorba aia: (Marţi, 29 iulie 2014, 17:52)

        Ion B [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        Eu centrez si tot eu dau cu capu'.
        Intrebare: tie de ce/cine ti-e frica?
        PS
        Te rog citeste acest articol.
        http://www.revista22.ro/536i-acum-despre-frica-valiza-lui-n-steinhardt-45902.html
      • 0 (2 voturi)    
        Reguli de arhivare (Marţi, 29 iulie 2014, 23:43)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui EU-74-RON

        Duplicatele care sunt destinate arhivarii nu sunt stampilate si prin aceasta se deosebesc "de originale", care o valoare executorie si produc efecte! Ramane o intrebare: cine a avut acces la arhiva?!
    • -20 (30 voturi)    
      "Va transmitem urma..." (Marţi, 29 iulie 2014, 14:29)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      ...c-o sa creada turma...
    • -18 (24 voturi)    
      La urma urmei... (Marţi, 29 iulie 2014, 15:02)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      ...fara semnatura lui Cazanciuc (ma rog, ma gandesc ca nu e musai un fake a lu' Tapalaga) pot sa scot si eu o astfel de adresa la imprimanta. Antetul MJ e pe site, daca am un model de adresa de la MJ (un raspuns de exemplu) e usor de scris un text.
      Uite chiar acum ma straduiesc sa-mi scot un Decret de decorare in rang de Cavaler cu cin'shpe spade, am un autograf a lu' Base, stampila vad ca nu'mi "trebe", asa ca puteti face deja reverente in fata mea si sa va adresati cu Sir...
    • +8 (12 voturi)    
      74 RON ti-e tariful ?? (Marţi, 29 iulie 2014, 16:37)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Ai fost foarte activ azi ...
      Oricum, las-o balta .. nu ai gasit site-ul potrivit ...
      • -6 (10 voturi)    
        Activ...caut Pasiv... (Marţi, 29 iulie 2014, 16:58)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

        ..tariful este de 1 leu pentru fiecare care-mi raspunde fara argumente..
        • +2 (4 voturi)    
          nu poti sa te pui cu prostul ... (Marţi, 29 iulie 2014, 19:56)

          Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

          ca are mintea odihnita ...
  • +24 (30 voturi)    
    ACUM (Marţi, 29 iulie 2014, 14:00)

    AdrianUrsu [utilizator]

    Vreau sa cada capete!!!!! Daca nici acum nu cad... noapte buna Romania.
  • -28 (32 voturi)    
    uite asta e dovada clara ! (Marţi, 29 iulie 2014, 14:17)

    adrian8 [utilizator]

    referinta pentru harnicii care inteleg ca fiind dovada orice imagine low-res cu umbre pe o campie ...
    • +14 (18 voturi)    
      tu crezi ca documentele astea sunt falsuri? (Marţi, 29 iulie 2014, 15:56)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Pe ce te bazezi? Nici nu e nevoie de documente, stim cu totii cine l-a plantat pe geniul de CazanCiuc acolo, si cu ce misiune.
      • -3 (9 voturi)    
        Bai omule... (Marţi, 29 iulie 2014, 16:26)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui tofu

        totusi...deontologia jurnalistica presupune verificarea informatiei din mai multe surse..Daca eu ca "cetatean" sau jurnalist vreau sa verific ce-a de-a doua adresa ma duc la MJ si cer ce?!

        "Conform legii privind accesul la libera informatie vreau sa vad si eu adresa din data de??? cu nr de ??? fara stampila?!?!?!"

        Aveam pretentia ca nu suntem la A3 aici sa credem orice hartie cu valoare 0 carene este varata sub nas...
  • +23 (29 voturi)    
    asta-i buna , a mintit ca tot omu o data (Marţi, 29 iulie 2014, 14:32)

    mnicku [utilizator]

    si sariti toti ca arsi . Pai daca micul muc minte tot timpul si nu pateste nimic robertisor de la justitie de ce sa nu minta si el, macar odata.

    daca nici acum nu sint trimisi toti la bulau pt trafic de influenta atunci .. e clar .

    CEL MAI MINCINOS GUVERN DIN LUME.
  • -8 (16 voturi)    
    totusi... (Marţi, 29 iulie 2014, 14:47)

    Gustav555 [utilizator]

    A fost transmisa solicitarea la CSM?
    Ca nu vad nici macar numar de inregistrare la Ministerul Justitiei.
  • +11 (17 voturi)    
    HotNews: "Robert Cazanciuc, a mintit public..." (Marţi, 29 iulie 2014, 15:39)

    ofCAER [utilizator]

    A mintit, da, nu neg; da' ce mare descoperire e asta?! Pai ministrii guvernului doctor W PONTA au trecut in Fisa postului sa toarne minciuni cu galeata la popor...
  • +4 (12 voturi)    
    Ce mai discutam? (Marţi, 29 iulie 2014, 15:46)

    ouyang [utilizator]

    Trebuie arestat.
    • 0 (2 voturi)    
      Ti-as da plus, ca asa as vrea si eu. (Marţi, 29 iulie 2014, 17:57)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Iti dau cu minus pentru ca daca am face asa cum zici, nu am respecta dreptul la aparare al domnului Robert.
  • +20 (24 voturi)    
    minciuna cotidiană (Marţi, 29 iulie 2014, 16:08)

    corvus coraX [utilizator]

    Doar naivii ar fi putut crede o secundă că dl. Cazanciuc spune adevărul. Avem un guvern de mitomani condus desigur de către cel mai performant dintre ei...
    • 0 (2 voturi)    
      PERFORMANT (Marţi, 29 iulie 2014, 17:59)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Asta este exact cuvantul care il caracterizeaza pe domnul "las ca ne descurcam noi!"
      PERFORMANT
  • -4 (8 voturi)    
    totusi... (Marţi, 29 iulie 2014, 16:10)

    Laurentiu78 [utilizator]

    pe prima adresa apare a MJ catre DNA apare un numar de inregistrare si o stampila, pe a doua adresa a MJ catre CSM nu apare nici stampila nici nr. de inregistrare...
  • +13 (15 voturi)    
    Si-o fi facut si ruda asta " doctoratul " cu Adelu (Marţi, 29 iulie 2014, 16:25)

    Plagarus [utilizator]

    "Da, imi este un apropiat. Ne cunoastem din facultate, am fost colegi la Parchetul General. Imi este ruda prin alianta " (Viorel P. ).
    Asta dupa ce pionierul premier negase,cu o saptamana inainte, ca Robert Cazanciuc ar fi "finul" sau. "As fi dorit sa fie", a completat premierul. Presa a dezvaluit apoi ca noul ministru este sotul unei verisoare a premierului.!!!!
  • -1 (7 voturi)    
    Manipulari a la Tapalaga (Miercuri, 30 iulie 2014, 0:12)

    Popescu45 [utilizator]

    Degeaba ne explica Tapalaga ce crede el pe 4 pagini ca sa ne convinga sa vedem ce vrea el ca nu suntem toti prosti sa nu stim sa citim.
    Eu unul nu vad decat un document din care reiese ca ministrul justitiei cere de la CSM aviz pentru trei procurori si un altul care insoteste trei CV-uri cerute de CSM.
    A propune Presedintelui trei procurori ca sefi de sectie este cu totul altceva si pentru asta trebuie prezentat acel document daca exista. Daca am cerut cuiva un aviz nu inseamna ca l-am propus altcuiva.
    Asa ca, lasa-ne, Tapalaga!
  • 0 (2 voturi)    
    avizul si propunerea (Miercuri, 30 iulie 2014, 7:52)

    barba-neagra [utilizator]

    Interesanta logica dlui Popescu45: daca ministrul justitiei cere avizul CSM pentru trei persoane care urmeaza a ocupa trei functii nu inseamna ca le si propune Presedintelui spre aprobare. Aviz nu inseamna, implicit sau explicit, aprobare. Poate, eventual, notificare, ceea ce e si mai rau. Adica pui niste nume, asa aiurea, pentru ca, de fapt, tu vei propune alte nume.
    Chestia cu "sefu' al mare" pe post de portar e insa cea mai tare.
    Acum inteleg furibunda insistenta cu care canalele tv care fac propaganda PSD evita orice referire la cloaca guvernarii.
    Miza cea mai mare e "schimbarea pana la capat". Eu as numi-o "restauratia pana la capat".