Rozalia Biro, nominalizata vicepremier si ministru al Culturii, si-a trecut in CV, la limbi straine, engleza si romana

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 iulie 2014, 17:29 Actualitate | Esenţial

Rozalia Biro, proaspat nominalizata vicepremier si ministru al Culturii din partea UDMR, si-a trecut in CV, la capitolul limbi straine, engleza si romana - "nivel superior", scrie bloggerul cotidianului Adevarul Manuel Stanescu.

Aceasta in ciuda faptului ca in 2010, dupa cum nota agentia Mediafax, cunoasterea deficitara a limbii romane a transformat-o pe Rozalia Biro in victima unei farse radiofonice.

Sunata in timpul unei emisiuni radio de catre un realizator care s-a recomandat a fi jurnalist la un post de televiziune ce intentioneaza sa faca o emisiune in Oradea "despre copiii bipezi", Biro, care raspundea de problemele sociale ale municipalitatii, a confundat bipezii cu cersetorii si a acceptat sa participe la emisiune.

Ea l-a asigurat insa pe realizator ca "majoritatea copiilor bipezi din Oradea provin din alte localitati" si ca pe strazile din municipiu abia daca pot fi gasiti "cativa", pentru ca Politia Comunitara i-a ridicat pe aproape toti ceilalti. Mai mult, Rozalia Biro, mama a doi copii, a spus ca nu are "niciun biped in familie".

Rozalia Biro a declarat vineri, pentru agentia Mediafax ca si-a corectat "greseala" si ca isi asuma romana ca "limba de cetatean".

"Limba mea materna este limba maghiara, iar limba romana este limba de cetatean, limba statului in care traiesc", a spus Biro, care a fost propusa pentru functiile de ministru al Culturii si vicepremier.

"A fost o greseala. Asa este cand pe calculator nu-ti scrii CV-ul cu mana proprie, acel CV a fost corectat inainte ca presa sa se sesizeze", a spus Rozalia Biro.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6062 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    ponto (Vineri, 25 iulie 2014, 17:37)

    Captain Obvious [utilizator]

    a catelea "strike" e asta ?
    • +11 (15 voturi)    
      Tare (Vineri, 25 iulie 2014, 18:22)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Suntem tari de tot nene, cum ii gasim numai unul si unul. Auzi frate ministru al culturii sa pui numai unguri... e de rasul...
      • 0 (4 voturi)    
        important e sa fie bipezi.. (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 11:27)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui naenae

        restul nu conteza.. Ponta are cel mai cinstit guvern!
    • +9 (11 voturi)    
      Parerea mea (Vineri, 25 iulie 2014, 18:27)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Parerea mea e ca oamenii acestia sunt propusi in mod special, ca o declaratie de putere. Oamenii isi stabilesc in mod clar teritoriul - aici noi dictam, nimeni nu cracneste, tot ce vrem noi se va face, indiferent cat de absurd este.
      Sunt doar mici exemple despre ce se va intampla dupa ce plagiatorul sef va ajunge presedinte, cand nimeni si nimic nu ii va putea opri.
      Zilele negre ale Romaniei abia au inceput...
  • +16 (22 voturi)    
    bascalia cu udmr la cultura trebuie OPRITA (Vineri, 25 iulie 2014, 17:44)

    mnicku [utilizator]

    pentru totdeauna. Ce-i bataia asta de joc asa pe fata ?

    Pai daca limba tarii care te plateste gras este straina atunci acea persoana sa mearga-n tara ei .

    Toate ciurucurile si nulitatile ajung ministru ???
    • +5 (9 voturi)    
      ... (Vineri, 25 iulie 2014, 18:46)

      justy [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Astea sunt realizarile si consecintele regimului Ponta. Vai de mama ei de tara din decembrie incolo, daca gagauzul asta o sa ajunga presedinte...
    • +1 (3 voturi)    
      limba de cetatean ! (Vineri, 25 iulie 2014, 19:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      v'am mai zis acilea, cand numai se zvonea ca va fi menistra, ca cultura e in maini bune, puteti dormi linistiti !:))

      la cultura n'avem bipezi, ci, probabil, patrupezi care vorbesc limba de cetatean. :))
  • +12 (14 voturi)    
    limba straina (Vineri, 25 iulie 2014, 17:47)

    grongobar [utilizator]

    ar trebui definita notiunea de limba straina.daca e orice alta limba in afara celei materne,atunci pentru orice minoritar dintr-o tara, limba oficiala a acestuia e "straina".daca e orice alta limba decat cea oficiala a statului,atunci avem limba materna,limba oficiala a statului si limbi straine.daca e o limba pe care o simti tu straina,ca c'est une autre chose madame ....
  • 0 (16 voturi)    
    De ce atata mirare??? (Vineri, 25 iulie 2014, 17:48)

    ZaR [utilizator]

    De ce va mirati? Femeia are dreptate: acasa a invatat maghiara si la scoala limba romana...deci pentru ea si pentru toti cei care se afla in aceeasi situatie limba romana este o limba straina!!!!!!!!!!!

    Daca noi majoritarii am fi inteles sau daca am intelege acest lucru elementar poate intr-o zi nu vom mai fi presati si santajati cu cereri de autonomie! Caci cine nu e acceptat asa cu este va cauta mereu o cale sa devina independent!
    • +14 (16 voturi)    
      serios ? (Vineri, 25 iulie 2014, 18:42)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui ZaR

      bine bine. poate fi asa cum zici. pentru ea, romana, este o limba straina.
      dar incazul asta nu poti sa fii ministrul culturii in ROMANIA !
      este inadmisibil ca ministrul culturii sa nu conoasca foarte bine limba statului.
      cu asta basta.
      Votati Ponta ! Votati viitorul...
      :)
    • +2 (2 voturi)    
      CV (Vineri, 25 iulie 2014, 21:04)

      William [utilizator] i-a raspuns lui ZaR

      Mai corect ar fi ca în CV sa fie trecute ''limbi vorbite'' în loc de ''limbi straine''.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 11:33)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui ZaR

      in formatul standard de CV european se trece limba materna si alte limbi cunoscute. daca era un pic mai diplomata ar fi putut evita sa scrie 'limbi straine', dar asta nu schimba cu nimic realitatea - pentru ministrul culturii din Romania, limba romana e o limba straina!.. (pe care deja a demonstrat ca nu o stapaneste prea bine).
  • +12 (22 voturi)    
    penibil !!! (Vineri, 25 iulie 2014, 18:05)

    Arthemisa [utilizator]

    Numai in Romania ''celui mai cinstit/destept/bla-bla-bla '' guvern poate sa fie numita pe post de Ministru al Culturii o persoana pentru care limba romana este o limba straina ! ... ponto, tu realizezi cat de penibil esti ?!? (sorry, dar la nivelul tau de caracter nu meriti P...)
  • +3 (9 voturi)    
    Cel mai capabil si cel ma corect guvern (Vineri, 25 iulie 2014, 18:06)

    LiviuX [utilizator]

    Ce mai poti comenta la asa ceva?
  • +9 (9 voturi)    
    zice ca stie si engleza dar nu cred (Vineri, 25 iulie 2014, 18:38)

    ioanadoe [utilizator]

    nu cred ca potentiala ministreasa stie engleza pentru ca ar fi stiut ce inseamna biped din engleza (daca din romana-latina nu)
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ştie de niciunele (Vineri, 25 iulie 2014, 21:19)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui ioanadoe

      şi asta pentru că suferă de o "boală" fără naţionalitate: PROSTIA. Sunt destui proşti în guvernul aflat sub aureola pulsând roşiatic copy...paste...copy...paste, dar s-o aşezi pe Rozico taman la cultură nu poate fi decât dovada culmii prostiei care este de fapt esenţa persoanei care se crede şi din păcate ocupa funcţia de prim ministru în România în anul de graţie 2014!
  • +7 (9 voturi)    
    normal (Vineri, 25 iulie 2014, 18:43)

    asada [utilizator]

    Si uite asa am mai cunoscut o romanca neaosa.Daca crede cineva ca aceasta a fost o gafa ,se insala. Este vorba de obraznicia si impertinenta tipica ungurilor ,care se cred superiori dupa ce au fost folositi de austrieci sute de ani pe postul de caratori de tucale. Sa te fereasca Dumnezeu de ifatuarea slugilor care se cred mai ceva decat stapanii !!!!
  • +14 (14 voturi)    
    ministerul Culturii (Vineri, 25 iulie 2014, 18:52)

    oximoron [utilizator]

    din cate observ, madam Biro (scuze, n-am caractere unguresti) urmeaza sa ocupe functia de vicepremier (adica nu chiar orice terchea-berchea) la ministerul culturii.
    Acum io inteleg ca mamadam biro nu stapaneste prea bine limba romana, la cata scoala a facut nici nu-i de mirare....dar totusi, care ar fi "meritele profesionale" ale acestei distinse doamne sa ocupe acest scaun ministerial???
    Nu de alta dar, din CV-un dumneaei, nu am vazut decat slujbe marunte in interes de partid, la nivel local.

    Deci, concret, ce o califica pe aceasta doamna sa ocupe aceasta functie ??? In afara de membru UDMR va rog (aici vad ca a cotizat din 2001).
  • +6 (8 voturi)    
    Cretina? (Vineri, 25 iulie 2014, 18:59)

    miohaiham [utilizator]

    Sau cretina?asta e întrebarea!
  • +10 (14 voturi)    
    La asa premier, asa guvern..... (Vineri, 25 iulie 2014, 19:00)

    atamanu66 [utilizator]

    Adevarul este , din pacate, ca atat in guvern cat si in parlament nu exista nici un biped....doar patrupede de cea mai joasa speta.
    • +1 (3 voturi)    
      Corect (Vineri, 25 iulie 2014, 21:02)

      William [utilizator] i-a raspuns lui atamanu66

      Pai chiar ei au declarat nu demult : ''am votat ca VACILE'' ...
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 25 iulie 2014, 19:16)

    rerenenegate [utilizator]

    Probabil limba romana e a lui Mazare... (si probabil ca tipul a cunoscut multe metise pe acolo...).
  • 0 (2 voturi)    
    Asta e o numire politica (Vineri, 25 iulie 2014, 19:32)

    Matrafirefox [utilizator]

    Ponta vrea sa-si faca rost de sustinere la prezidentiale, ca altfel nu da doi bani pe UDMR.
  • +1 (3 voturi)    
    individa asta este de groaza.. (Vineri, 25 iulie 2014, 21:25)

    Inna100 [utilizator]

    Oricum dupa numele mic.. nu este nici pe departe unguroaica .. dupa declaratii si mod de a gandi, nici macar nu isi da seama ca respira doar sovonism..

    cum sa fie acest specimen, care gandeste astfel. ministru al culturii in ROMANIA???????
  • 0 (2 voturi)    
    astia nu au limite (Vineri, 25 iulie 2014, 21:25)

    yellowdog [utilizator]

    degeaba votezi, tot un analfabet sau imbecil o sa ia deciziile pentru tine...
  • 0 (2 voturi)    
    Patrupezii lu Ponta (Vineri, 25 iulie 2014, 21:34)

    Rafaila [utilizator]

    Cu un prim ministru patruped ca ponta nu e de mirare. Avem un guvern de cretini, un parlament de idioti si asa mai departe. Cu titlu de curiozitate, aici este CV-ul nefericitei asteia http://www.scribd.com/doc/235061288/CV-Rozalia-Biro
    Ce cauta asta la cultura? La ministerul culturii al Romaniei?! O fi din cauza faptului ca patrupezii maghiari nu inteleg cuvintul "cultura" - desi cunosc limba straina roma la nivel superior... Oribil. Roma sau romana, cine mai stie... O sa o rezolve ministra culturii si pe asta. Auzi acolo, bipezi! Nu, zau, luati-i dracului de pe mine, ca e prea mult!
  • 0 (6 voturi)    
    Daca nu era unguroaica (Vineri, 25 iulie 2014, 21:49)

    Mihalake [utilizator]

    Bai frate, ce v-a casunat asa pe femeia asta ?
    Exista romani get beget pe seama carora se pot face cu succes farse din astea. Era demult si o emisiune la tv in care faceau bascalie de oameni pe strada care nu stiau chestii din astea elementare. Si nu erau minoritari.
    Pe urma e exemplul EBA, cu formele ei originale de plural. Si ne reprezinta in parlamentul european.

    Deci hai sa nu mai judecam atat de aspru...
    E drept ca la cultura ar fi mai nimerit sa numeasca o persoana de cultura...
    Dar in algoritmul de impartire al ciolanelor, ciolanul asta e cel cu cea mai putina carne. Partidul dominant intr-o coalitie prefera sa pastreze ministere cu adevarat importante, care ajuta la consolidarea puterii proprii.
    Ceea ce nu e cazul ministerului culturii. Cred ca are un buget infim si practic nu ai nici ce ciordi de acolo, si nici nu poti dobandi influenta, asa ca ... sa-l ia ca de obicei UDMR-ul. Ca in plus da si bine la imaginea externa. Cum ? Drepturile culturale ale minoritatilor nu sunt respecate ? Pai chiar ei au portofoliul :)
    • 0 (0 voturi)    
      Bai frate! (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 23:55)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui Mihalake

      Putea sa fie si din Burkina Fasso!!!

      Dar intr-o tara in care Constitutia spune clar ca limba nationala este limba romana, nu poti sa pui romana ca limba straina intr-un CV!!

      Cine dumnezeu le face astora "public relations" ar trebui sa isi dea demisia!!

      Cretini!

      (Cer scuze pentru prea multe "!" in text) ...
  • +1 (3 voturi)    
    Pe ei Cornelus , pe ei ! (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 9:27)

    batmanss [utilizator]

    Hai sa-i dam drumul din zgarda lui Vadim !
  • +1 (3 voturi)    
    Cultură ? (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 11:17)

    Victor GhBanţa [anonim]

    Incompatibilitate crasă și sfidare a tot ceea ce-i românesc. De ce trebuie neapărat promovată ca ministru al culturii într-o țară a cărei limbă oficială îi este străină ? Dezaprob total o astfel de numire.
  • 0 (0 voturi)    
    KJ (Duminică, 27 iulie 2014, 15:49)

    kronk [utilizator]

    Sunt curios ce o a zica Johannis.Sau si pentru el romana e o limba straina?