Sentinta definitiva de conflict de interese pentru Vasile Astarastoae. ANI va solicita revocarea lui din fruntea Colegiului Medicilor si a UMF Iasi

de MVA     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 iulie 2014, 11:40 Actualitate | Esenţial

Vasile Astarastoae
Foto: Agerpres
Dupa un an de procese dr. Vasile Astarastoae a fost condamnat definitiv de Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru conflict de interese. Inspectorii ANI au constatat ca Vasile Astarastoae s-a angajat pe sine si pe fiica sa in mai multe proiecte europene derulate chiar de institutiile pe care le conduce.

La acel moment, Vasile Astarastoae cumula patru functii publice, pe langa pozitia de profesor universitar. In urma deciziei Inaltei Curti, ANI va solicita la inceputul saptamanii viitoare revocarea lui Vasile Astarastoae din functia de presedinte al Colegiului Medicilor din Romania si cea de rector al Universitatii de Medicina si Farmacie din Iasi.

Vasile Astarastoae nu mai are nicio cale de atac in instanta a deciziei judecatorilor.

Colegiul Medicilor din Romania, condus de 8 ani de Vasile Astarastoae, nu a avut pana in prezent nicio pozitie de delimitare fata de cazurile de coruptie din sistemul medical, cele mai recente implicand medici care falsificau retete ale bolnavilor de cancer. Rugat sa comenteze despre astfel de cazuri de coruptie in calitatea sa de presedinte al Colegiului Medicilor, Vasile Astarastoae a comparat de mai multe ori situatia cu cea prigoanei impotriva medicilor declansata de Stalin.

Vasile Astarastoae a semnat din pozitia de rector UMF Iasi si director al Institutului de Medicina Legala din Iasi 10 contracte de munca in care se angaja pe sine si pe fiica sa, Daniela Astarastoae. Valoarea serviciilor prestate de cei doi conform acestor contracte este de aproximativ 50.000 de Euro, bani ce vor trebui returnati in urma deciziei ICCJ. Din echipa proiectului mai facea parte si dr. Dragos Pieptu, prorector la aceeasi universitate. Dragos Pieptu este cel care, in urma cu trei ani, a inceput sa-i injure obscen pe jurnalisti atunci cand i s-au solicitat lamuriri cu privire la acuzatiile aduse.

Conform ultimelor declaratii de avere disponibile, Vasile Astarastoae a castigat de-a lungul anului 2012 un salariu lunar de 7300 Euro. Sectiunea dedicata declaratiilor de avere de pe site-ul UMF Iasi nu este actualizata conform cerintelor legale.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

10806 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    da (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 11:57)

    io [anonim]

    avem medici si farmacisti bogati si pacienti care mor pentru ca nu au bani de medicamente! nu sunt bogati pentru ca ar fi cine stie ce intelectual ci pentru ca statul le da voie! statul nu face suficient pentru a mari numarul de medici si concurenta intre ei!
  • +16 (18 voturi)    
    Pleaca inca o fosila lacoma si daunatoare sanatati (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 12:00)

    Plagarus [utilizator]

    Asta si-a facut plinul si-a mancat tainul !
  • +15 (17 voturi)    
    pai, studentii ii plateau salariul nesimtit? (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 12:09)

    tofu [utilizator]

    sau statul roman?
    Oricum, noi toti il plateam pe mosneagul asta.
    Inca unul care s-a lipit cu SuperGlue de scaun...
    • +7 (11 voturi)    
      lichele (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 12:58)

      IonutBour [anonim] i-a raspuns lui tofu

      daca mergi prin Moldova , ii auzi prin trenuri si tramvaie cum vorbesc:
      - 'Cat de atent trebuie sa fii acum'..pt ca...''
      Hotia este in sange.
  • +10 (12 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 12:49)

    seth399 [utilizator]

    Omul asta e corupt pana in maduva oaselor. Exista medici extraordinari in Romania, atat dpdv profesional cat si uman. Imi pare rau ca au fost condusi ani de zile de un astfel de specimen
    • +8 (12 voturi)    
      corupt dar ales! (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 13:33)

      Hans [anonim] i-a raspuns lui seth399

      Medici aceia extraordinari s-au lasat condusi de acest individ corupt, ///,pe buna dreptate. Dar,omul a fost ales ca rector si ca presedinte al CMR, deci medicii au votat pentru el. Poate e cazul ca, inainte sa urle ca au salarii mici si munca lor nu e recunoscuta, medicii sa-si faca ordine printre ei, nu sa-i acopere pe cei corupti. Cind iei apararea si alegi un individ ca acest Astarastoae nu poti fi decit un alt corupt. Nici macar nu e ceve ade capul lui profesional, era pe lista rectorilor maculatura.
      Asa ca, degeaba e dat el afara, daca in locullui raman alti corupti formati la scoala spagii si a mediocritatii de Astarastoae.
  • +8 (10 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 14:46)

    hmara [utilizator]

    Al naibii base asta.
    L-a pus pe astarastoaie sa-si angajeze sotia si tot neamul pe langa el.
    Asa-i ''he,he''- mazeto?
    Cere-i pararea si lui /// evoque.
  • +10 (12 voturi)    
    Ăsta lucra 32/24? (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 15:59)

    un-buburuz [utilizator]

    Chiar avea 4 funcții publice?
    Cine spunea, bă, că ne pleacă valorile? Că ia uite la /// ăsta ce minuni făcea. Ia, să ne mai lase americanii cu Superman și alte super-nimicuri, îl avem noi pe Astărăstoae șipe fiică-sa.
    Și atunci de ce, dacă sunt internat într-un spital, trebuie să vin cu medicamente de acasă? Păi, pentru că nu e și nevastă-sa implicată, altfel trebuia să aduc și spitalul de acasă.
    • +3 (3 voturi)    
      pentru sixs (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 23:59)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un-buburuz

      Nu le aduci de acasa. Le cumperi cu reteta alba ( ne-
      compensata ) de la farmacia de langa spital. Patronul farmaciei, ghici cine este ?
      Ai ghicit ! Nevasta-sa !
  • +6 (8 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 18:37)

    SRA [anonim]

    Personal imi pare rau ca aceasta deczie a fos luata cu asa intârzier. Dr decât niciodata sau la calendree grecesti BRAVO !

    Acest individ este unul din cei care s-a opus legii sanatatii lansata de COTROCENI si pregatit cu fostii ministri de sanatate printre care si unul din IASI stagnarea MODERNIZARII sistemului de sanatate, a vedea ce spunea de cardulmedical.
    • -1 (1 vot)    
      cardul medical e o porcarie (Duminică, 6 iulie 2014, 5:02)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      in rest sunt de acord cu ceea ce ai scris.
      Cred ca din cauza asta a fost zburat. S-a opus cardului medical.
  • +2 (2 voturi)    
    dupa ANI.. (Duminică, 6 iulie 2014, 6:57)

    villa [utilizator]

    asteptam si stirea cu DNA-ul !
  • +2 (2 voturi)    
    Condamnat, (Duminică, 6 iulie 2014, 11:01)

    mopsu [utilizator]

    excelent, dar banii, banii, banii cand justitia va decide ca luatul banilor este lucrul care-i doare cel mai tare?
  • +2 (2 voturi)    
    FOARTE BINE CA S-A FACUT DREPTATE (Duminică, 6 iulie 2014, 13:05)

    Justitiarul [anonim]

    foarte bine!
    rezidentii mureau de foame in timo ce domnul traia mai ceva ca un bancher!
    si cata munca face el fata de un rezident? de 10 ori mai putin!
    caminele rezidentilor sunt PLINE de gandaci si prapadite vai de capul lor, in timp ce domnul care ar trebui sa ne reprezinte si sa ne sustina nu face nimic, DOAR CU GURA, in rest semneaza in interes propriu ca sa o duca si mai bine, si mai bine, EL SI FIICA-SA.
    de rezidenti il doare fix in cot!
  • 0 (0 voturi)    
    Dosar - condamnare definitivă (Duminică, 8 februarie 2015, 2:50)

    Ogica [utilizator]

    Link-ul de mai sus, către condamnarea definitivă, a expirat.

    Acum poate fi accesat aici: http://www.scj.ro/1094/Detalii-dosar?customQuery%5B0%5D.Key=id&customQuery%5B0%5D.Value=4500000000016943

    Decizia este înscrisă la cea mai recentă sentință.