Antena 3, atac la SUA: Ambasadorii americani s-au implicat in politica de stat a Romaniei in sensul numirii in functii cheie doar a acelor romani fara nici o competenta, dar care permiteau SUA sa detina pirghiile controlului absolut

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 2 iulie 2014, 14:49 Actualitate | Esenţial

Mihai Gidea, realizator Sinteza Zilei
Foto: Captura Antena 3
Antena 3 a lansat marti seara, 1 iulie, un atac fara precedent la adresa Statelor Unite ale Americii. In ziua in care noul complet de judecata a respins toate exceptiile ridicate de avocatii lui Dan Voiculescu in dosarul de coruptie, Antena 3 a prezentat in emisiunea Sinteza Zilei un reportaj bazat pe dezvaluirile Wikileaks. In reportajul realizat de Antena 3 se afirma ca "Documentele publicate de Wikileaks dovedesc ca ambasadorii SUA s-au implicat in politica de stat a Romaniei in sensul numirii in functii cheie doar a acelor romani fara nici o competenta, dar care permiteau SUA sa detina pirghiile controlului absolut in statul roman in scopul satisfacerii intereselor americane in zona".

Reportajul realizat de Antena 3 a fost prezentat in emisiunea Sinteza Zilei, moderata de Mihai Gidea, directorul postului. Gidea a introdus reportajul despre dezvaluirile Wikileaks spunind ca "Acestia sint oamenii care conduc Romania. Sint doar citeva din informatiile pe care americanii le au despre ei".

In reportajul semnat de Antena 3 se arata ca informatiile care apar in telegramele Ambasadei SUA "au fost obtinute de la turnatorii romani propulsati spre ranguri inalte, repartizati pe retele distincte". De asemenea, Antena 3 sustine ca "lista turnatorilor cuprinde politicieni de virf, sefi ai serviciilor secrete, generali MAPN, consilieri prezidentiali, jurnalisti, elite ale societatii civile, consultanti politici platiti de partide si care tradau in functie de cum comanda Ambasada SUA".

Atacul Antena 3 la adresa SUA este fara precedent, pentru ca apare intr-un reportaj asumat de redactie. Pina acum, atacurile impotriva Washingtonului erau lansate de invitati aflati in platou, dar nu asumate de ziaristii trustului fondat de Dan Voiculescu.

Reamintim ca noul complet de judecata de la Curtea de Apel Bucuresti a respins marti toate exceptiile si cererile de recuzare formulate de avocatii lui Dan Voiculescu in dosarul de coruptie al acestuia. Daca ar fi fost admise, exceptiile sau cererile de recuzare ar fi dus la noi aminari ale procesului aflat in instanta inca din 2008. Mai mult, noul complet de judecata a stabilit un nou termen in dosarul de coruptie peste sapte zile. In prima instanta, Dan Voiculescu a fost condamnat la cinci ani de inchisoare in dosarul care are in centru dobindirea unor terenuri ale Institutului de Cercetari Alimentare.























26381 vizualizari

  • +56 (66 voturi)    
    sa ne intelegem Antena 3 (Miercuri, 2 iulie 2014, 14:53)

    un domn [utilizator]

    reprezinta votantii United Shpagas of Democracy, cei de la Ambasada SUA ii rog sa nu se simta deloc suparati ..cei...mai correct acei cetateni romani care Profaneaza Realtia romano Americana..nu merita nici viza de turist !!!!! ati gresit ca ati dat viza lui Badea, GAdea si ati ciuvici
    • +40 (48 voturi)    
      Era si timpul! Voiculescu stie ca intra la zdup! (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:22)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Acum e in stare de orice, sa destabilizeze intreaga tara, sa scoata tara din UE si NATO doar ca sa scape el si hotii din PSD care ii sustin!
      Mi-e scaba!
      • +25 (33 voturi)    
        Da, dar el nu stie (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:00)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ca stim si noi!
        Da, Doamne!
        Lasa, o sa/l planga pastorul... gadea!
        Ha, ha, ha, ha, ha!
      • +29 (39 voturi)    
        Nu pot sa cred... (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:05)

        Arcasu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ... ca afiliatii astia cu CNN (I), detinatori de premii americane (pe bani, desigur, cunoscatorii stiu), sa atace SUA? Cred ca in curand se afiliaza cu Russia Today.
        Deh, s-apropie funia de par...
        • +10 (20 voturi)    
          Si tare as vrea (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:51)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Arcasu

          sa ma numar printre cei care trag de funia aia!
          Sa le vad fetele schimonosite si obrajorii crapati...
          Ce i/as mai trage prin latrine pe astia!
          Dar, exista un Dumnezeu!
          Si va iesii soarele si pe strada noastra, fara ca noi sa ne murdarim mainile cu jegurile astea!
          • +3 (7 voturi)    
            am mai spus-o, voiculescu (Joi, 3 iulie 2014, 9:41)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            asta e in stare sa dea foc la tara, doar sa scape de puscarie. Isi vinde si toarna si familia numai sa fie liber. Pe voi, angajatii si slugile lui, va sacrifica la primul "au".
            Si numai pentru asta monstrul ar trebui distrus, pana nu distruge el tara...
        • +3 (7 voturi)    
          Antena 3, (Joi, 3 iulie 2014, 9:45)

          naica [utilizator] i-a raspuns lui Arcasu

          mai precis ace'l ziarist"dur nu stie cine este acum la guvernare.La emisiunea de miercuri a afirmat ca Romania e guvernata de Bercea si Basescu.A demisionat Ponta?N-ar fi rau .Dar plagiatorul nu are de gand sa ne faca o asemenea bucurie.Pana la urma ,cine guverneaza tara?Astept raspuns dela acest zis ziarist r.tudor.
        • -1 (3 voturi)    
          asa ma gandeam si eu.. (Joi, 3 iulie 2014, 11:33)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Arcasu

          ..si se laudau HA3 ca ei sunt afiliati CNN..Halal colaborare!!
          Chiar ca suna a Russia Today...
    • +24 (34 voturi)    
      Tocmai Gadea (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:56)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Un jurnalist incompetent ca el!
      Au primit ieri ordine proaspete de atac in directia SUA de la comandatul lor cel mare: Vladimir.
      Ca la armata, ce mai...
    • +24 (32 voturi)    
      Antena 3 = Russia Today (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:36)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      te contrazic... sunt votantii U.S D cu influente oligarhe ruse.:-)
  • +39 (49 voturi)    
    serios (Miercuri, 2 iulie 2014, 14:55)

    velicans [utilizator]

    de ce nu scrie astia inca o scrisoare deschisa sa se planga de asta... ca au experienta
    • +29 (35 voturi)    
      /// (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:25)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui velicans

      Le propun sa deschida o petitie on-line noua.
      Gunoaie si lichele.
      Ce zici mazeto?
  • +54 (60 voturi)    
    este clar..... (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:01)

    translativus [utilizator]

    .....disperarea este maxima in zona soparlozaurilor care incearca in zadar sa scape de justitie.

    Sunt convins ca abia acum va incepe sa iasa la iveala serparia si ca ne asteapta multe, foarte multe surprize.
  • +39 (45 voturi)    
    Daca mai avea cineva vreo indoiala... (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:03)

    ac [utilizator]

    ... pina la ce nivel se poate ajunge in salvarea lui Voiculescu. Pe el il inteleg cumva, ca e pielea lui. Astept ziua cind o sa fie scos din presa (daca asa se cheama ce face el) secu-popa cu picioare in dos.
    • +12 (16 voturi)    
      culmea nesimtirii (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:39)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui ac

      asa e... nu conteaza ca Romania sau intreg mapamondul este pus cu picioarele in sus, poate sa inceapa si un al treilea razboi mondial, numai Voiculescu sa fie salvat!
  • -45 (59 voturi)    
    eh (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:05)

    Mazeta [utilizator]

    Adevărul este că rar mi-a fost dat să văd o propagandă pro-americană mai deșănțată ca la Antena 3.
    • +28 (34 voturi)    
      Ciutacii lui Voiculescu (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:32)

      marty70 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cum o fi posibil sa postezi pt Voiculescu pe un site in care iti iei numai minusuri? Lui Voiculescu nu ii este rusine cu tine? NU poti si tu sa postezi la Antena 3 unde comentariile ti-ar fi apreciate?
      • +15 (23 voturi)    
        /// (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:39)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui marty70

        Acesta este jobul lui.
        Remunerat de-altfel.
    • +18 (26 voturi)    
      ai inceput sa faci glume pe care (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      numai tu le mai intelegi
      Serios vorbind tu intotdeauna ai avut umor. Negru, cu tenta securisto-comunisto-rusofila dar totusi umor.
      In ultimele postari ti s-a cam diluat.
    • +18 (24 voturi)    
      E, n/are nimic! (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:01)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      varanul tot o sa stea la brutarie!
      Muuuult si bine!
      Iar tu, o sa iei tzurtzuri, in loc de banutzi!
      Hai, succesuri!
      O sa fie bine, varanul o sa fie langa cel pe care l/a angajat: bercea mondialu'!
    • +1 (5 voturi)    
      Daca pui in oglinda "eh".. (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:24)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ..vei vedea ceea ce ti se potriveste acum, "he".
    • +1 (3 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 2 iulie 2014, 23:55)

      tddrg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si acuma ii injura pe americani ca sa nu bata la ochi?
  • +37 (41 voturi)    
    seful tau tot intra la puscarie (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:05)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Voiculescu nu mai tine de Basescu, ci chiar de USA in caz ca va intrebati de ce incep aceste atacuri.
  • +45 (49 voturi)    
    mda e nasol ca SUA "a monopolizat" parghiile (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:05)

    lucadd [utilizator]

    puterii si turnatorului Voiculescu nu i a mai ramas mare lucru de controlat...se apropie termenul si se strange streangul...pun sampania la rece si o deschid in cinstea celor care au avut curajul sa judece licheaua asta care a parazitat societatea post-decembrista.
  • +50 (54 voturi)    
    Latraii A3 au iesit la atacul final (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:05)

    AliKimiku [utilizator]

    Penumbra puscariei l-a atins pe varan si omul a ordonat atac total. Baietii stiu ca e chastie de timp pana cand apartenenta lor la zona de influenta a rusilor va fi dezvaluita si joaca cat pot de tare cu textele binecunoscute.
  • +45 (49 voturi)    
    La puscarie cu Felix!!! (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:05)

    SantaK [utilizator]

    Nenorocitii astia care distrug sistematic tara prin indobitocirea maselor sunt in stare de orice ca sa-l faca scapat pe turnatorul numarul unu al tarii, motanul Felix!!! Fac atat rau tarii asteia de 20 de milioane de locuitori, numai pentru unul singur. TREZIREA FRATILOR pana nu ne arunca astia sub talpa rusilor! Pe alde Gadea, Badea & Co. i-as declara tradatori de tara si i-as executa fara drept de apel.
  • +38 (42 voturi)    
    voi vorbiti ma, babuinilor (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:07)

    qwerasdf [utilizator]

    ca ati facut trafic de influenta sa schimbati si sa puneti in pozitie toate marionetele voastre? o marioneta e victor ponta, chiar si tu bai gadea esti o marioneta, persoana competenta care trebuia sa-ti ia locul nu poate de tine, lingaule.
  • +44 (48 voturi)    
    frica (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:08)

    nocomment [utilizator]

    Felix cu antena e in stare sa distruga toata Romania numai sa nu intre la puscarie.
    • +7 (11 voturi)    
      relax... (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:54)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

      Nu mai are cum - toate antenele sunt pe el!

      Curata nesansa pentru sarmanul om - de altfel curat ca lacrima...LOL
  • +50 (54 voturi)    
    Mda (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:09)

    pathfinder [utilizator]

    Daca au ajuns aici inseamna ca Varanu-i mort.
    Ultimele zvarcoliri…
    • +16 (20 voturi)    
      sa nu moara..sa recuperam banii (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      de la Crescent Intai http://www.youtube.com/watch?v=-SR0lXbiaWk
  • +36 (40 voturi)    
    las vegas (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:12)

    omidius [utilizator]

    Asta ar trebui sa fie reportajul cu care Antena 3 sa se inscrie in "prestigioasele" concursuri si festivaluri internationale.
  • +34 (38 voturi)    
    Asta e de rău pentru varan (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:13)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    lătrăii lui probabil simt deja mirosul celulelor de la Jilava . Mă intreb la ce se asteaptă prin acest atac la adresa unchiului Sam . Doar nu isi imagineaza că spălatii pe creier care le fac audientă vor da năvală să il apere pe felix .
    7 Iulie va fi o zi istorică . Sau cel putin asa sper .
  • +37 (43 voturi)    
    7 + 7 = 14 (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:13)

    nano2k [utilizator]

    In 07.07.14 (7 iulie 2014) sper sa incepem sa scapam de leprele astea
    • +6 (10 voturi)    
      ora sa fie... (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:56)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      14!

      Oricum, tot intr0un ceas mai bun o sa fie!
      • +1 (1 vot)    
        Anii conteaza (mai?) mult (Joi, 3 iulie 2014, 19:39)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        14.!
  • +25 (29 voturi)    
    Implorare (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:16)

    Airwaves [utilizator]

    Va implor, va rog, din tot sufletul, din toata inima, dragi redactori, NU mai dati atentie acestor scursuri de la antene ce se autointituleaza jurnalisti.

    Calitatea actului jurnalistic este ZERO la acest trust. De ce preluati rahatul astora si manjiti tot spatiul media cu abjectiile lor? Nu faceti altceva decat sa intrati in hora lor si sa propagati toate mizeriile.

    Jur, pot sa traiesc si fara tv, in special antenele, dar cand vad ca imi scoateti ochii si aici, pe Hotnews, mor! Carevasazica, nu deschid televizorul tocmai ca sa nu mi se faca scarba si aici taman peste cine dau? Antenele... La gunoi cu ei. Ne provoaca o sila cumplita, iar USA nu dau doua parale pe guitatul lor.
  • +22 (26 voturi)    
    Simte capatul funiei (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:17)

    bogdan1477 [utilizator]

    Dom' profesor varanu' incepe sa simta din ce in ce mai clar ca procesul i se apropie de final. Deja incercarile de aminare ale procesului nu-i mai sunt acceptate, sechestrul pe bunuri creste. Probabil inca 1-2 termene si merge la brutarie.

    Astea-s ultimele zbateri dinaintea dezvaluirii diverselor boli cronice de care sufera si de eventualele lesinuri. De imp[uscat in git nu cred sa incerce, de frica sa nu greseasca
  • +18 (22 voturi)    
    traducere (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:22)

    naenae [utilizator]

    Sa traducem ce spune acolo dl Gadea: bla-bla, bla bla bla...bla-bla-bla, bla bla.
    • +12 (16 voturi)    
      /// (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:38)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui naenae

      Din pacate acest bla, bla zilnic, a netezit creierele si asa mici a multor romani.
      Printre acestia a se enumera mazeta, colonel, dumitrica, jiji, fa-evoque si altii.
  • +15 (19 voturi)    
    jocuri periculoase (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:29)

    yellowdog [utilizator]

    pentru hazanau 3 & co.
  • +22 (26 voturi)    
    Jilava LIVE (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:31)

    m.o [utilizator]

    Lasa, Gadeo, c-o sa iasa Sinteze bune si de la mititica!
  • -14 (26 voturi)    
    atac la SUA este un titlu cam exagerat (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:34)

    jackalphonse [utilizator]

    una peste alta chiar asa este. sua s-a implicat in politica Romaniei. Felix securistul este in picaj si musca de unde poate, dar aici chiar sunt urme de adevar.
    • +10 (14 voturi)    
      /// (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:08)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu exista nicio conexiune intre gunoiul de felix si implicatiile sua in romania.

      Ca sa arunci cu laturi, sa creezi scenarii grotesti doar sa csapi de bulau, este cam mult.
      Astept sa acuze si clingonienii si pe Shrek ca este acuzat pe nedrept .

      Ti-am dat minus doar pt asocierea celor 2 chestiuni fara legatura una cu alta.
    • +5 (9 voturi)    
      Si cand au fost facute dezvaluirile Wiki? (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:29)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Mda.. cam asta cu varanul vostru.
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:44)

    dragos234 [utilizator]

    In curand Gadea o sa-i ridice osanale lui Putin.
  • +12 (16 voturi)    
    asmutirea cainilor, nivelul Boss (Miercuri, 2 iulie 2014, 15:52)

    DrInOrice [utilizator]

    Rusia a trecut la nivelul mult urmarit, a considerat ca e momentul, mai ales ca isi pierde "soldatii" (Voiculescu etc). Si anume, impotriva influentei SUA din tara noastra, care pe langa interesele lor pentru noi SUA mai inseamna si pastrarea pe cat posibil a unei democratii si a unei justitii.
  • +11 (15 voturi)    
    faceti pe voi de frica (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:02)

    burebista [utilizator]

    Va trec naduselile ,GATA la puscarie cu Varanul iar voi lingailor si mancatorilor de rahat ciocu mic ca sunte-ti gata .oameni de nimica iar tu mai predicatorule dute la manastire si fate calugar orthodox.mai Gadeo sa visezi noaptea numai puscari si varan sa ai parte de cosmaruri ,esti un nimeni si un gunoi de om nemernicule.
  • +16 (20 voturi)    
    CNN ce zice? (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:08)

    abel [utilizator]

    Mai vrea sa colaboreze cu Antena 3? Parerea mea este ca SUA chiar promoveaza oameni destonici , cu studii reale, nu plagiatori ...
  • +19 (23 voturi)    
    Le inteleg durerea ... (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:18)

    Ghita99 [utilizator]

    Doar ambasadele occidentale mai stau in calea lor. In parlament nu exista opozitie, se apara unii pe altii indiferent de partid atunci cand sunt prinsi la furat, societatea civila e ca si inexistenta, prostimea e manipulata de televizor (a3 si rtv). Oricum, e tare, tarile astea sunt mai interesate decat politicienii nostri ca Romania sa devina o tara civilizata si sigura la frontiera cu rusia ...
  • +4 (8 voturi)    
    Simplu! (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:43)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    Raspunsul e aici:
    http://www.hotnews.ro/stiri-international-17591148-vladimir-putin-mizeaza-europa-franta-impotriva-statelor-unite.htm
    • +2 (6 voturi)    
      trista povestea asta... (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:57)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

      Astia nu se lasa si sunt si ajutati - halal europa!

      F_ck Europe!
  • +7 (11 voturi)    
    Turbarea este molipsitoare !!! (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:16)

    andreesanu [utilizator]

    Animalele turbate nu mai au control si instincte de autoaparare ,ies in drum ,apar oriunde nu te astepti.
    Turbarea ataca sistemul nervos central si de aici pina la final nu-i mult.
    Turbarea instalata la antene dovedeste ca finalul se apropie ,atacurile sunt fara sens,atacuri sinucigase.
    Ratiunea a disparut complet ,iar locul este destinat pierzaniei,cei antrenati in virtejul nebuniei sunt la ultima strigare in disperare,in desnadejde.
  • +7 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:32)

    dragos234 [utilizator]

    Antena 3 se transforma in "Vocea Rusie". Multumesc ca imi dau motive sa merg la vot.
  • +5 (9 voturi)    
    AMR 5 zile (Miercuri, 2 iulie 2014, 20:18)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    He heeeeeeee.....Incepe sa fie chiar distractiv. Pe ce canal ziceati ca e Antena 3 ? Badeo, sa nu uiti sa te lauzi luni seara cu ratingul... :)
  • +4 (6 voturi)    
    P$D distruge Romania (Miercuri, 2 iulie 2014, 22:32)

    Matrafirefox [utilizator]

    V-am zis-o de zeci de ori, unii nu m-au crezut.
  • +5 (7 voturi)    
    Cristobal Colon de Carvajal (Miercuri, 2 iulie 2014, 23:52)

    tddrg [utilizator]

    Cristofor Columb este de vina pentru toata nedreptatea abatuta asupra simbolului national, sa-i dea Dumnezeu multi ani (peste 5), dl. Voiculescu!

    Pai daca la 1493 statea genovezul ala bagacios acasa, acum nu mai aveam ambasadori americani si dormea si domn Profesor linistit...

    Pai asa imi vine in minte un celebru cantec de Beethoven:

    "ia-ti mireasa ziua buna
    De la frati, de la surori,
    Ca te duci la puscarie,
    Printre hoti si ciorditori..."

    Sau.... nu era Beethoven? ...Oricum...
  • -1 (3 voturi)    
    In sfarsit! (Joi, 3 iulie 2014, 2:04)

    Alius [utilizator]

    Cineva are curajul sa spuna lucrurilor pe nume si sa ia atitudine impotriva acestui fenomen. Trebuie sustinuta actiunea celor de la latrine si sa facem in asa fel incat sa scapam de toti acesti incompetenti pusi in tot felul de functii (gen Sarbu la ASF, Georgeasca de la CNA, ala micu - Ministrul Agriculturii, Poanta, in functia de PM si multi altii instalati dupa 2012) la presiunea USA.

    Jos cu incompetentii!
  • +5 (7 voturi)    
    snooker felixoid (Joi, 3 iulie 2014, 6:14)

    barba-neagra [utilizator]

    Miscarea trustului media detinut de Voiculescu urmareste mai multe tinte:
    1. Loveste in "dusmanul" lui Ponta, facandu-i un serviciu candidatului la presedintia Romanie. Indepartarea de SUA ii vine ca o manusa premierului, aflat in criza de fonduri chinezesti si disperat sa se apropie de Kremlin;
    2. Tinand cont de audienta colosala a Antenei 3, atacul la adresa Statelor Unite are intentia de a sadi ura si neincrederea electoratului de stanga (plus PNL) fata de parteneriatul cu americanii, indirect fiind vizat "muribundul" Basescu;
    3. Lipsa oricarei reactii din partea PSD sau macar a liderului acestui partid dovedeste acordul tacit fata de politica "editoriala" a trustului. Interesant e ca acest atac vine cu doar doua zile inainte de 4 iulie, ziua nationala a SUA.
    Aceasta este fateta originala a Securitatii reinviate de Voiculescu si sprijinite de PSD. Armata, internele si justitia controlata de Nitu si Cazanciuc sunt trup si suflet.
  • -3 (7 voturi)    
    politica de stat (Joi, 3 iulie 2014, 6:23)

    tontu [utilizator]

    Asta fac SUA peste tot unde au interese. Coruptie, santaj, intimidare si agresiuni de tot felul, asta este politica SUA. Ca cei de la A3 au motivele lor sa o spuna raspicat in acest moment, e cu totul alta poveste...
    • +2 (4 voturi)    
      portretul Rusiei (Joi, 3 iulie 2014, 7:37)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Ai facut exact portretul Rusiei putiniste. Vocea Rusiei te tradeaza, pontacule rusofon.
  • +3 (5 voturi)    
    Am vaga impresie (Joi, 3 iulie 2014, 8:11)

    hic sunt leones [utilizator]

    că anul acesta va începe declinul acestui post de propagandă, tolerat atât timp cât influența sa în politica României (implicit asupra reacțiilor și pozițiilor internaționale ale acesteia) valora cât voturile primite de PC.
  • +1 (3 voturi)    
    STRUGURII SUNT ACRI (Joi, 3 iulie 2014, 8:40)

    zapciu [utilizator]

    Daca nu ar fi America . asa imperfecta cum e ea, rusii ar fi in 5 minute la Lisabona ,pentru ca Europa e o adunatura de nevolnici -vezi ce se intampla in Ucraina. Eu nu vreau sa traiesc intr-o "democratie " ruseasca. .Disperarea lu' Varanu si lu' Gadea privind insistenta americanilor cu statul de drept si independenta justitiei e clara. Defapt disperarea lor e ca America il sprijina in continuare pe Basescu( vezi declaratia ambasadei Americii) -ca daca l-ar fi sprijinit pe Varanu' si pe Napaca cu ochelari, eeeeeeeeee,atunci America ar fi fost cea mai tare tara din lume(leaganul democratiei , al adventismului. etc) indiferent cate abuzuri ar fi facut ,ca asta ii doare -nu "abuzurile" Americii ci faptul ca nu ii sprijina pe ei.Si atunci frustrarea s-a transformat in ura, ca la asta se pricepe cel mai bine antena 3- la inmultirea si imprastierea urii
  • -1 (1 vot)    
    rationament valabil ? (Joi, 3 iulie 2014, 11:27)

    nedumeritul [utilizator]

    rationamentul e valabil si in cazul lui Ponta ? (adica in cazul lui n-au intervenit pentru ca deja indeplinea conditia ?)