VIDEO Traian Basescu: Este o grupare importanta in lumea politica care isi doreste o schimbare cu 180 de grade in justitie. Ii avertizez ca, cel putin in mandatul meu, pe care il voi duce pana la ultima zi, nu vor acapara justitia

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Luni, 23 iunie 2014, 16:04 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Administratia Prezidentiala
"Este o grupare importanta in lumea politica care isi doreste o schimbare cu 180 de grade a ceea ce se intampla in justitie. Ii avertizez ca, cel putin in mandatul meu, pe care il voi duce pana la ultima zi, nu vor acapara justitia, nu vor avea justitia la cheremul lor (...) Ii anunt pe acesti domni ca nu voi lua in consideratie nici strigatele lor si nici declaratii ale Parlamentului. Obiectivul meu e ca pana la sfarsitul mandatului sa continue procesul de consolidare a justitiei, lupta anti-coruptie si sa inceapa procesul de intrare in Schengen", a afirmat presedintele Traian Basescu, intr-o declaratie de presa sustinuta luni la Palatul Cotroceni.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile sefului statului:

  • Am doua subiecte, primul legat de solicitarea premierului de a-i da mandat sa reprezeinta Romania la Bruxelles, al doilea despre solicitarile legate de demisia mea din functie
  • Premierul mi-a solicitat mandat sa participe la Consiliul European din 26 - 27 iunie
  • Azi l-am anuntat ca nu ii dau mandat, voi participa eu avand in vedere obligatiile constitutionale, hotararea Curtii Constitutionale si tematica, careia cu certitudine, datorita experientei, ii voi face fata mult mai bine
  • Am avut cu dansul experiente cand l-am trimis la Consiliul pentru energie si nu a putut sustine Nabucco
  • Presedintele nu are nevoie in mod legal de mandat de la premier, am inteles ca s-a plans la Parlament
  • Ceea ce am facut in practica dintotdeauna a fost sa iau punct de vedere al Guvernului aprobat e premier
  • Il informez ca, in 19 iunie, Ministerului de Externe i-a fost adresata o scrisoare in care i se solicita punctul de vedere al Guvernului pe tematica de dezbatere a CE
  • Acest punct de vedere trebuie aprobat de premier si, in cazul in care presedintele ar putea avea puncte de vedere diferite, sa le putem armoniza inainte de plecare la CE
  • Mandatul Guvernului nu e imperativ pentru presedinte
  • Si ordinea de zi este una pe care, datorita mandatului lung pe care l-am avut pana acum, o cunosc foarte bine, insa ar fi trebuit respectata procedura interna, prin care Guvernul isi trimite punctele de vedere pe toate tematicile abordate
  • Daca premierul vrea sa schimbe procedurile, la Presedintie exista Departamentul de probleme europene 
  • Nu va ascund ca e si un motiv sentimantal pentru care vreau sa particip si nu i-am dat mandat premierului, motiv legat de faptul ca se semneaza Acordul de liber schimb si de asociere cu R.Moldova, iar in cei aproape 10 ani de mandat am muncit enorm, cred ca dupa guvernului Moldovei am fost al doilea politician care a facut eforturi continue ca Moldova sa ajunga la acest moment
  • As vrea sa semnez acordul cu Moldova in numele statului roman
  • Din tematica ce va fi dezbatuta, unul din subiecte e energie si schimbari climatice, Guvernul a trimis spre aprobare un mandat pe care l-am aprobat, dar am cerut unele clarificari
  • In principal, ordinea de zi e legata de cateva puncte: spatiul de libertate, securitate si justitie, zona in care am convingerea ca sunt mult mai credibil decat Ponta, care a atacat tot timpul justitia si a protejat coruptii
  • Interesul meu e sa deschid si discutia despre spatiul Schengen
  • In probleme de crestere economica, locuri de munca, il invit oricand pe Ponta sa facem o dezbatere in doi, televizata, sa vedem cine stie mai bine tematica aceasta
  • Semnarea acordurilor de asociere cu Moldova, Georgia si Ucraina, alaturi de analiza situatiei din Ucraina si teme de politica externa
  • Mi-e foarte greu sa-l vad pe Victor Viorel fiind mai eficient decat sunt eu sau avand cunostinte mai bune


  • Despre solicitarea unor domni politicieni sa demisionez. Pentru o fapta pe care nu am comis-o
  • Regret enorm ca fratele meu e suspectat de trafic de influenta, dar el e un om de 60 de ani care traieste la Constanta, eu si familia mea traim la Bucuresti
  • Nu am avut niciun fel informare sau constinte legat de afacerea Sandu Anghel, traim fiecare cu serviciul lui, cu obligatiile lui, cu faptele lui
  • Ne vedem o data la doi ani si nu am avut niciun fel de informatii nici de la el si nici de la structurile de informatii ale statului, ca sa clarificam subiectul
  • Nicio structura de informatii nu m-a notificat, informat cu privire la relatia Sandu Anghel - Mircea Basescu
  • Orice suspciune legata de interventia mea in procesul Sandu Anghel e demontata chiar de realitate
  • Niciodata nu am apelat la un politist, judecator sau procuror direct sau indirect
  • In numai trei ani, dosarul lui Sandu Anghel a parcurs toata linia justitiei - condamnare  la Slatina, la Curtea de Apel Craiova si la Inalta Curte, la ani grei de inchisoare
  • Nu exista niciun motiv ca cineva sa suspecteze ca presedintele ar fi intervenit in procesul acestui domn sau al membrilor familiei sale
  • Imi e foarte greu sa inteleg in acesti parametri logica campaniei dlui Voiculescu sau solicitarea premierului, nici nu as vorbi in locul lui cand vorbim de suspiciune de trafic de influenta in biroul dansului, sau solicitarea de demisie a dl Tariceanu, care cand era premier imi trimitea biletele sa intervin in favoarea dl Patriciu
  • Imi vine sa rad si de solicitarea dlui Iohannis, in conditiile in care nu-l vad suficient de intremat pentru a declansa o campanie prezidentiala, cred ca lipsa de experienta ii joaca feste. Daca dansul crede ca e pregatit sa candideze, ii spun din experienta ca mai are nevoie de cateva luni, sa se ramforseze alianta
  • Care e insa obiectivul? Daca fratele meu a incalcat legea, va raspunde
  • Intamplarea pe care nu mi-as fi dorit-o niciodata si pentru care cer scuze romanilor e arestarea fratelui meu
  • Nu mi-as fi dorit-o, dar ea se constituie intr-o proba care demonteaza marota actualei majoritati si guvernului ca presedintele dirijeaza tot, el spune pe cine arestam
  • E o minciuna demontata de aceasta intamplare nefericita si confirma ceea ce spun de ani de zile: niciodata nu am intervenit in vreun dosar, indiferent de nivelul de constructie
  • Nu am facut asa ceva pentru ca mi-as fi contrazis exact principiile
  • Am convingerea ca aceasta e o motivatie sub care se ascunde setea de acaparare a justitiei
  • Dl Voiculescu, care are o condamnare in prima instanta la 5 ani si care acum o luna spunea 'presedintele nu isi va termina mandatul', e nerabdator sa aiba la Cotroceni un presedinte marioneta care sa ii satisfaca solicitarile de numire in functii importante in justitie a unor oameni pe care sa-i controleze
  • Vrea sa scape de actuala structura de conducere de la DNA, ICCJ, Parchetul General si alti sefi incomozi
  • Este o grupare importanta in lumea politica care isi doreste o schimbare cu 180 de grade a ceea ce se intampla in justitie
  • Ii avertizez ca, cel putin in mandatul meu, pe care il voi duce pana la ultima zi, nu vor acapara justitia, nu vor avea justitia la cheremul lor
  • Sunt mult prea multi judecatori si procurori care nu ar mai asculta de comenzi politice, asa ca, atunci cand eventual vor ajunge la putere, vor avea supriza sa constate ca nu pot controla justitia in masura in care doresc, chiar daca ar numi niste sefi controlati de ei
  • Dincolo de cei pe care i-am enumerat, constat ca subordonatii politici ai dl Voiculescu - Tariceanu si Victor Viorel Ponta au gasit cu cale sa mobilizeze majoritatea pentru o declaratie prin care cer demisia presedintelui
  • Mi-e cam greu sa iau in serios o declaratie a unei majoritati care a gestionat 'martea neagra', care a respins de vreo zece ori cererile Justitiei de punere la dispozitie a unor parlamentari
  • Ce credibilitate au in fata mea, atat timp cat eu am privit ca oricare dintre dvs la declansarea unor proceduri care l-au vizat pe fratele meu si care l-au dus in arest preventiv?
  • Nu am inteles sa obstructionez justitia, nici macar sa dau un telefon sa intreb pentru ce e anchetat sau arestat, am privit ca si dvs la televizor
  • Care a inaltimea morala a acestor politicieni care s-au sustras urmaririi penale sa vina azi sa dea lectii?
  • Eu nu spun ca evenimentul care s-a petrecut cu fratele meu e fericit, e un lucru care nu ar fi trebuit sa se intample
  • Ii anunt pe acesti domni ca nu voi lua in consideratie nici strigatele lor si nici declaratii ale Parlamentului
  • Obiectivul meu e ca pana la sfarsitul mandatului sa continue procesul de consolidare a justitiei, lupta anti-coruptie si as vrea ca pana la finele mandatului Romania sa inceapa procesul de intrare in Schengen
  • Stiu ca va sta ca prioritate si o intrebare foarte proaspata legata de anuntul Parchetului cu inceperea anchetei pe numele Pricop, ginerele meu, nu stiu despre ce e vorba, dar cu certitudine toti romanii trebuie sa raspunda in fata legii.














Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO Ororile de la orfelinatul "Sfanta Maria". Din cauza chinurilor la care au fost supuse, fetele au afectiuni ale sanilor

Batute, agresate verbal si sedate in exces, copilele s-au trezit cu multiple afectiuni ale sanilor, din cauza pastilelor pe care erau obligate sa le inghita, spun procurorii.
32030 vizualizari
  • -71 (89 voturi)    
    ... (Luni, 23 iunie 2014, 16:08)

    klaudyuxxx [utilizator]

    demisia??
    • -13 (81 voturi)    
      mai degrabă (Luni, 23 iunie 2014, 16:42)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Să-și dea demisia Voiculescu, Patriciu, rușii, țiganii și extratereștrii! România are nevoie de stabilitate, justiția are nevoie de protector, investitorii au nevoie de liniște.
      • -1 (27 voturi)    
        Wow ! Sa stii ca ti-am dat plus ! (Luni, 23 iunie 2014, 18:12)

        Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Desi din reflex era sa-ti dau minus :)
      • +21 (31 voturi)    
        Si mazetele au nevoie de material. (Luni, 23 iunie 2014, 18:35)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Fara Basescu ajunga sa fure ca Bercea, asa castiga si ele un banut cinstit si mananca si gura lor o bucatica de paine varaneasca.
      • +7 (11 voturi)    
        Daniel Constantin, presedintele PC: (Luni, 23 iunie 2014, 22:40)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Din punct de vedere politic nu se impune suspendarea lui Basescu; nu avem nevoie de instabilitate
    • +41 (53 voturi)    
      Pentru ce? Bercea a luat 9 ani sau ai utiat? (Luni, 23 iunie 2014, 16:48)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      3 lucruri pozitive ale zilei de azi:
      1. Baronul rosu de Constanta, Nicusor Constantinescu, va fi adus cu catuse din USA.
      2. Liberalii vor vota pentru demisia Presedintelui dar si a premierului. Pentru demisia Presedintelui recunosc ca nu sunt motive, dar pentru demisia premierului le stiu si erau si la guvernare. Daca mai era nevoie, acum stim si noi cu siguranta cu cine nu vom vota...
      3. La orele 17.30 face declaratii Presedintele Traian Basescu, aruncand in derizoriu demersul celor care voteaza pentru ceva inexistent...
      • +9 (11 voturi)    
        Declaratiile domnului procuror Oancea! (Marţi, 24 iunie 2014, 6:50)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

        In urma cu doua zile, la un post TV, un domn procuror care a activat vreo treizecisicinci de ani, un foarte bun cunoscator al obiceiurilor tiganesti (atunci cand sunt in libertate si, mai ales, in puscarie), al securistlui- militian-felixian Abraham, al atributiilor directiei generale 'Doi si un sfert' din politie, a atras atentia ca numai respectiva directie generala are in sarcina urmarirea, pas-cu-pas, a infractorilor, a borfasilor, nu SRI-ul!
        Domnul procuror ne-a amintit ca USL s-a spart fiindca PSD nu a acceptat sa renunte la postul de ministru al MAI, atribuit lui Oprea, tocmai pentru a detine controlul asupra societatii (cu ajutorul directiei generale 'Doi si un sfert').
        Pentru acest motiv a vrut PNL sa ii fie atribuita lui Klaus Johannis conducerea acestui atotputernic minister.
        Domnul procuror ne-a atras atentia asupra faptului numirea, de catre Felix, a avocatului Abraham, cunoscator al gastilor tiganesti, in 'rolul' de avocat al familiei Angel, a declansat alcatuirea dosarului 'Mircea Basescu-Anghe', dat publicitatii in emisiunea de la Antena3.
        Abraham este 'omul de casa' al Antenei3, adica al lui Felix.
        Declaratia facuta de domnul procuror Oancea face lumina (demonstreaza) ca Felix a pus la cale si aceasta diversiune, mana-in-mana cu aparatul de propaganda pesedist, prin care sa le submineze increderea simpatizantilor presedintelui Basescu, in preferatul lor si, totodata, sa decredibilizeze DNA si pe judecatori, acum, in preajma deciziei finale in procesul hotului Felix.
      • -1 (3 voturi)    
        Astept cu nerabdare restul de aspecte pozitive (Marţi, 24 iunie 2014, 14:05)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

        - demisia lui Basescu T.
        - lamurirea situatiei de la Nana sau macar ridicarea imunitatii lui TB.
    • +21 (33 voturi)    
      ... (Luni, 23 iunie 2014, 17:00)

      Boomper [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      si daca nu? Te lepezi de meseria de postac?
    • +7 (11 voturi)    
      abia acum incepe! (Luni, 23 iunie 2014, 20:31)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      tremuri deja?
      A. arestarea s-a facut pe INDICII [vezi decizia]. Acestea trebuie sa devina probe INATACABILE, adica merg la analiza. Si daca macar X% nu e in regula, Abraham merge la puscarie, dar mai inainte VORBESTE.
      B. SRI n-a spus nimic presed. Ori a mintit si e nasol ori NU EXISTA problema, adica e facatura. Cam ce crezi tu ca va face SRI? Va demonta facatura lui Abraham.

      Dardai deja? pierzi simbria?
  • -51 (69 voturi)    
    i-a mai ramas o singura mutare... (Luni, 23 iunie 2014, 16:29)

    demaGOGU [utilizator]

    ...asteptata de 7.5 mil de romani.
    • +39 (47 voturi)    
      da, ne va chema la o bere pe 1 iulie (Luni, 23 iunie 2014, 16:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cand intra Felix la brutarie..atunci jale mare pe capul tau al lui evoque/jiji kent..mazeta,finutza si altii din ///  United Shpagas Of Democracy
    • +28 (36 voturi)    
      Asa-i! (Luni, 23 iunie 2014, 16:42)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Mutarea ar fi sa demita guvernul pentru incompetenta. Eventual un bonus: dizolvarea cuibului de colcaitori hotomani numit parlament
    • +18 (22 voturi)    
      asta sperati voi (Luni, 23 iunie 2014, 16:45)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Retineti, daca fratele lui este anchetat si la un pas de puscarie, apoi altii...
    • +34 (46 voturi)    
      Sunt doar 2 milioane. Atatia ati mai ramas! (Luni, 23 iunie 2014, 16:51)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      2 milioane au votat PSD la utlimele alegeri, la prezidentale va mai trebuie inca vreo 3 milioane, pe care nu aveti de unde sa le luati. Toata lumea e impotriva PSD si a lui Ponta acum. Doar sa furati la vot, dar veti avea o Revolutie de gestionat dupa...
      • -12 (26 voturi)    
        DEMAgoguLE (Luni, 23 iunie 2014, 18:50)

        Danela Diana [anonim] i-a raspuns lui EdwardEugene

        vorbim dupa alegeri da? dimpotriva suntem 10 mil impotriva acestui neom care a intors ara pe dos...
        • +12 (18 voturi)    
          voi cei 10 milioane ... (Luni, 23 iunie 2014, 20:12)

          math [utilizator] i-a raspuns lui Danela Diana

          sunteti ninja ? Nimeni nu va vede, nimeni nu stie de voi. Singura speranta e in Dragnea, care stie sa numere mai bine decat oricine (voturile) si in judetul Teleorman, unde nu se intampla nimic si unde locuiesc 300,000 de oameni dar voteaza 2 milioane cand e nevoie.
        • 0 (6 voturi)    
          Într-adevăr, ceva a întors (Luni, 23 iunie 2014, 23:02)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Danela Diana

          Dar va fi cam greu de găsit subiectul după alegeri, "neomul" nu candidează
        • +3 (3 voturi)    
          "dimpotriva" (Marţi, 24 iunie 2014, 12:06)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Danela Diana

          Draga Daniela, incearca sa postezi dupa finalizarea cursului de alfabetizare deoarece intr-o singura fraza ai batut recordul de greseli. Cat despre numar, vorba desteptului: "conteaza cine numara". Ai uitat insa ca Basescu nu candideaza. Inutila incercarea infractorilor din psd de a prezenta alegerile ca o lupta cu Basescu.
    • +34 (40 voturi)    
      .. (Luni, 23 iunie 2014, 16:56)

      ToXRM [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      lasa vrajeala, ca stai prost cu aritmetica.demisia intai manechinul vostru mongoloid, tot guvernul, jumatate de parlament, si dupa aia poate si a lui TB ... chiar va arde atat de tare incat nu mai asteptati pana la toamna? si asa sunt luni de concediu, sau postacii nu primesc decat jumatate de norma, nu v-ati permis nici un sejur social la Mazare ? ca la partid e cu reducere ...
    • +25 (31 voturi)    
      Mai sa fie! (Luni, 23 iunie 2014, 17:21)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ce v/au pus astia de la pesedea drojdie?!
      V/ati umflat?!
      Sau s/au inmultit mortii intre ei?!
    • +17 (23 voturi)    
      Si? (Luni, 23 iunie 2014, 17:24)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Si restul pana la 18 nu conteaza?
    • +29 (37 voturi)    
      de ce nu 17 (Luni, 23 iunie 2014, 17:35)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Uite ca eu sunt din ceilati 10 milioane. Eu de ce sunt mai oputin important decat DemaGOGU? Ha? Eu il vreau presedinte.
    • +27 (31 voturi)    
      De ce? (Luni, 23 iunie 2014, 17:37)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Sa renunte la imunitate, in caz ca trebuie sa fie anchetat, dar sa nu-si dea demisia.

      Care 7.5 milioane?
    • +26 (32 voturi)    
      7.5 milioane (Luni, 23 iunie 2014, 17:38)

      calinutz2009 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      de morti vii?
    • +23 (33 voturi)    
      Antena 3 scrie pe tine (Luni, 23 iunie 2014, 17:41)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cand latrati toti ca Base are justitia aservita si presupunand ca o fi luat bani cum pretindeti voi, oare de ce:
      ...o fi primit tiganul peste 7 ani la judecare si peste 8 ani jumatate la rejudecare?
      ...o fi fost arestat frate-su lui Base?
      ...l-o fi indemnat Base pe frate-su sa apeleze la justitie?
      ...nu se dau imaginile video integral, ci doar in editarea Antena 3, cu pauza exact unde trebuie, exact la momentul la care poti trage o concluzie de genul Antena 3?
      ...s-o fi pretat Base la luarea a 300,000 euro cand el a facut miliarde si miliarde de euro pe spatele poporului roman, dupa cum sustinea pana acum Antena 3?
      ...serios? 7,5 milioane de romani? cu tot cu aia morti? chiar daca ar fi fost atatia, tot nu ar fi fost de ajuns pentru demitere, conform legii in vigoare, dar cine mai sta sa mai verifice asta?

      Imi doresc foarte mult ca, in caz ca Basescu Traian se dovedeste a fi vinovat de ceva, sa fie judecat si condamnat la cea mai mare pedeapsa, in concordanta cu ceea ce ar fi facut.

      Dar pana la asta, imi doresc ca omul sa beneficieze de prezumtia de nevinovatie. Daca deja e declarat vinovat, inainte de a fi dovedit vinovat, asta nu mai e democratie. Numai niste idioti acuza pe cineva de relele facute de cei apropiati.
      • +5 (7 voturi)    
        bine zis! (Luni, 23 iunie 2014, 20:38)

        Ce FaciFoca [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

        cu o completare...
        "Numai niste idioti acuza pe cineva de relele facute de cei apropiati. "" -> idiotii mentionati erau si sunt COMUNISTII!
    • -4 (4 voturi)    
      ee (Luni, 23 iunie 2014, 20:24)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      au asteptat 2 ani, sa mai astepte cateva luni :))
    • +3 (5 voturi)    
      si ceilalti? (Luni, 23 iunie 2014, 20:27)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      pana la 18 mil? ei n-au cuvant?
  • +30 (38 voturi)    
    Base, da-le peste bot! (Luni, 23 iunie 2014, 16:39)

    tofu [utilizator]

    Nu ne dezamagii!
    Pe bune, stim ca ai mai calcat si in strachini, dar te iubim, ca si pe copilul nostru, care mai face boacane din cand in cand!
    • -2 (6 voturi)    
      poate voi, basistii (Luni, 23 iunie 2014, 19:58)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      suntem destui care nu l iubim. noi, astia, care mai cascam ochii. de mentionat ca nu suntem pesedisti, daca de asta va era teama.
      afaceri cu clanurile de tigani, cu trafic de carne vie (vezi blejnar cel ridicat in slavi), cu retrogedari dubioase samd il fac pe base ceea ce este: un interlop
  • -4 (8 voturi)    
    scuze am dat din greseala plus :) (Luni, 23 iunie 2014, 16:46)

    BradCalin [anonim]

    :)
  • -25 (37 voturi)    
    revine (Luni, 23 iunie 2014, 17:22)

    evoque [utilizator]

    cucu'.
    Nu va agitati, omul iese la atac. A gandit, a anlizat cuburile de gheata, a scuipat in palme si reluam discursul cu justitia, statul de drept, ponta mincinosul, iar la sfarsit varsam o lacrima pentru fratiuc.
    • +27 (31 voturi)    
      mai rasfirati baieti (Luni, 23 iunie 2014, 17:39)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      mai rasfirati.
      Mazeta doarme? sau nu va logati cu userii in ordine alfabetica?
      • -4 (8 voturi)    
        fi realist ... (Luni, 23 iunie 2014, 20:08)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        eu sunt sigur ca HN nu ar permite useri multiplii , mai cu seama daca sunt contra 'curentului' de pe site .
        asa ca lasati vrajeala .
    • +19 (27 voturi)    
      si serios acum (Luni, 23 iunie 2014, 17:40)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      pe cinevezi tu mai potrivit ca presedinte?
      asta cu demisia e placa veche de la campania PSD-ului. zi ceva inteligent! o sulutie mai buna. ai?
      • -7 (11 voturi)    
        serios (Luni, 23 iunie 2014, 18:38)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        am scris eu ca vreau demisia lui basescu?
    • +17 (27 voturi)    
      atacul este al comunistilor (Luni, 23 iunie 2014, 17:51)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      el iese la contra-atac :)
      pontalaul este la fiecare ora la tv. dar banuiesc ca iti place ca sa nu spun altele :)
      sper ca pe final de mandat sa dea in cap lingalilor lui putin si al rusilor. sa scapam o data de comunistii astia.
      am ajuns sa ne aparam de ce spune un turnator de familie si condamnat in prima instanta. de un interlop rom si de un plagiator dovedit international?
      cu astia defilezi tu evoque? atata poti? :)
      • +5 (9 voturi)    
        Mai bine zis al securistilor! (Luni, 23 iunie 2014, 19:41)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        ca astia n-au fost comunisti - sint cei mai salbatici "capitalisti" - cu ghilimele fiindca sint impotenti in afaceri, potenti numai in crima!
    • +17 (25 voturi)    
      Ciocu' mic, cizmarilor! (Luni, 23 iunie 2014, 18:16)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Comunisti= oameni fara educatie, din stepa , lenesi si imposibil de reabilitat.
      • -11 (15 voturi)    
        altceva?? (Luni, 23 iunie 2014, 18:39)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        doar atat ve permit nivelul de inteligenta?
        • +5 (7 voturi)    
          Romaneste, stii?! (Luni, 23 iunie 2014, 21:00)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Analfabeteste vad ca esti in stare!
        • +2 (2 voturi)    
          E ca sa inteleaga cei ca tine (Marţi, 24 iunie 2014, 12:08)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          si "votantii" lui Dragnea
    • -4 (10 voturi)    
      fi serios ... (Luni, 23 iunie 2014, 20:07)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      a mobilizat tot ce trebuie , a 'curatat' tot ce trebuie curatat .. si acum a iesit sa atace sa faca pe barbatul-viteaz ... bine ca nu a mai avut iar lacrimi de femeie in repertoriu .
      • -1 (5 voturi)    
        nu poate (Marţi, 24 iunie 2014, 0:39)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        avea doua discursuri lacrimogene consecutiv, insa acu' dupa ce a primit inca un sut cu noul ginere penal, ori turba, ori vine si plange din nou pe umarul statului de drept si al justitiei.
        Razboiul este tot mai intens dna-ul si justitia independenta a lui basescu au decis ca nicusor constantinescu poate fi arestat, replica a venit imediat si marele jucator a primit o noua lovitura in famiglie cu proaspatul ginere penal, sa vedem replica.
    • +7 (11 voturi)    
      Voi astia antibasisti de 9 ani si ceva (Luni, 23 iunie 2014, 22:35)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      bateti pasul pe loc. Sunteti extrem de demoralizati de insccesele voastre. Veti pierde in continuare. Pentru ca in spatele lozinci voastre unice "jos Basescu" voi nu puteti sa spuneti ce veti face dupa ce Basescu nu va mai fi presedinte. Lumea ar fugi de voi daca ati face asta. Sau poate ca habar nu aveti.
      • -3 (9 voturi)    
        insccesele si succesurile (Marţi, 24 iunie 2014, 0:28)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

        fac parte din discursul oamenilor cu nivel ridicat de inteligenta, noi amarastenii nu avem cum sa ne ridicam la acest nivel :))
        dupa ce basescu nu o sa mai fie presedinte o sa mai fie mult de lucru cu basescu, abia cand nu o sa mai fie basescu, atunci trecem la "zestrea" lasata de acesta. :)) Multumit sau te simti vizat.
        • +4 (4 voturi)    
          Voi cu nivelul vostru de inteligenta (Marţi, 24 iunie 2014, 9:02)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          nu stiti decat sa suprimati!
          De obicei, a suprima tine de animale.
          \Oamenii judeca, rationeaza, gandesc...
          Ti/am dat 3 sinonime, poate intelegi ceva!
          E greu cu hiene ca voi!
          Asa ati facut sa existe lagare, detinuti, asa ati facut sa nenorociti neamul asta!
          Vai de mama voastra!
          ///
  • -15 (31 voturi)    
    ? (Luni, 23 iunie 2014, 18:01)

    hola [utilizator]

    Acum 3-4 zile spunea ca frati-su i-a spus ca este santajat. Acum spune ca el e la bucale alalalt la constanta. Si nu stie nimic ... HILAR.

    Inteleg ca antenistii exagereaza si bat toba pe basescu dar e de rasul curcilor deja, este vizibil si penibil ca clanul basescu este PROTEJAT. De ce nu se fac perchezitii la basescu mircea acasa, firma etc. ? Si la capatana ala ...

    De ce tac alaea doua nominalizate de catre rromul mondial? nu au renume de aparat?
    Repet, HILAR ...
    • +7 (17 voturi)    
      Ai citit declaratiile .. (Luni, 23 iunie 2014, 18:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui hola

      ."celor doua nominalizate de catre.."? Daca nu le-ai citit, cauta-le pe net si citeste-le, daca le-ai citit, du-te si te culca, pentru ca dimineata o sa te trezesti din betie si o sa fii un om mai bun, mai clar si mai logic.
      • -9 (17 voturi)    
        ?? (Luni, 23 iunie 2014, 18:27)

        hola [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        eu fiind beat , nu le-am citit. nici pe hotnews nici pe antena 3. poate ma ajuti tu, tovaras echilibrat si sobru.
        clar si logic nu sunt, e basescu in locul meu.
        voi astia cu propaganda nu sunteti in stare de o discutie cu argumente? HILAR
        • +6 (14 voturi)    
          Ce argumente vrei? (Luni, 23 iunie 2014, 18:34)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui hola

          Ti-am spus sa citesti ce au declarat cele doua. Mai mult de atat ce pot eu sa-ti spun?

          http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17520824-livia-stanciu-despre-declaratiile-lui-bercea-mondial-aceste-lucruri-nu-intimideaza-intaresc.htm


          http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17518992-kovesi-analizez-posibilitatea-actiona-instanta-cei-care-fac-afirmatii-mincinoase-gravitate-extrema.htm

          Eu cred ca tu esti cu propaganda si arunci minciuni pe-aici. Du-te si te culca, asculta sfatul meu.
          • -4 (14 voturi)    
            ??? (Luni, 23 iunie 2014, 18:47)

            hola [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Ok, din cele doua declaratii 10 % sunt ale doamnelor, restul sunt articole hotnews cu enumerari de fapte.
            Deci de acum incolo, eu fiind ungur, daca sa spunem ma acuzati public ca sunt beat, am sa sun udemereu sa ma apere de aceste defaimari. Si am sa analizez ( :D ) justitia gandindu-ma sa va dau in judecata pentru calomnie.
            Auziti, ce ar fi ca cele doua doamne sa spuna clar "nu am luat bani" si foarte suparate sa-l dea in judecata pe mondialu rrom? Sa sesizeze ce vor ele dar sa fie un raspuns CLAR , NU AM LUAT BANI DE LA INDIFERENT CINE ! sa simt si eu o data ca este cineva care isi asuma ceva in tara asta. Nu sa se ascunda dupa comitete, cesemeuri si altele.
            Eu astept restul inregistrarilor facute.
            • +8 (14 voturi)    
              Cine e mondialul rrom? (Luni, 23 iunie 2014, 18:59)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui hola

              Sa-l dea in judecata sa castige ce? Am mai explicat aici, din punctul meu de vedere, ce ar putea insemna pentru Kovesi "a analiza". Sa spuna nea Felix cu gurita lui, sau Poanta ca virgula Kovesi a luat mita (nu ca nu stiu care tigan a spus in duba ca etc etc) si ai sa vezi ca o s afie dati in judecata.

              Pana una alta, mondialul a fost la DNA si n-a mai spus nimic despre mita data lui Kovesi si cealalta.

              In alta ordine de idei, "din cele doua declaratii 10 % sunt ale doamnelor, restul sunt articole hotnews cu enumerari de fapte. ", Ai vrut declaratii, le-ai avut. 10%, stiu e putin. Esti obisnuit 120%.

              In rest, asteapta inregistrarile alea care o sa dovedeasca faptul ca mita a fost ceruta si primita de Kovesi si cealalta.
              • +1 (7 voturi)    
                ???? (Luni, 23 iunie 2014, 19:29)

                hola [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                Stii de ce sa dea in judecata? Ca sa isi apere reputatia. Si acolo sa vina domnu' respectiv si sa spuna cu gurita lui, am mintit. sau sa aduca niste dovezi. de aceea.
                Pentru ca altfel, eu pontac fiind si spalat pe creier, tind sa cred ca acel disperat din duba spune adevarul. Pentru ca prea multe chestii se intampla si nimeni nu stie nimic.
                Si repet un om disperat (si este disperat, de aceea l-a umplut pe mircea basescu de euroi sa-l scape de inchisoare) in general spune adevarul.
                Si ma intreb pe cine influenta mircea basescu ca sa-l scape pe bercea mondial de puscarie? pe mama omida? pe urania?
                • +1 (7 voturi)    
                  Mircea Basescu.. (Luni, 23 iunie 2014, 23:58)

                  Alius [utilizator] i-a raspuns lui hola

                  ..nu influenta pe nimeni. Doar l-a tepuit pe tigan si atat. Ca dovada ca nu a fost nimeni influentat, a si fost condamnat (Bercea).

                  Un om disperat in general minte, nu spune adevarul. Un om disperat face lucruri de negandit pentru un om nedisperat: omoara, fuge, se sinucide etc...

                  Daca sta Kovesi sa dea in judecata pe toti idiotii de la latrinele tv pentru magariile si minciunile pe care le-au spus, n-ar mai avea timp nici sa se duca la toaleta. Un exemplu si cu Danilet, cand au dat o poza cu el si cu o copila in care apareau tinandu-se de mana si au spus ca e pedofil, ca pana la urma sa se dovedeasca faptul ca era de mana cu fata lui. Ce sa mai dea in judecata, pentru ce?

                  Da' de ce n-a dat omul ala disperat care spune adevarul declaratia la DNA si de ce nu a pus probele pe masa? E disperat, deci spune adevarul, e disperat, deci sa fi dat probele. Ce logica!

                  Ia alt exemplu aici de minciuna si dezinformare:

                  http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17519384-cum-transformat-antena-3-seful-agentiei-nationale-pentru-romi-interlop.htm

                  Sa-i dea in judecata? Ce rezolva?
        • +2 (2 voturi)    
          Vad ca ai foarte multe argumente (Marţi, 24 iunie 2014, 12:11)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui hola

          "e vizibil", "e penibil", toate prezentate intr-un desavarsit limbaj agramat, asortat la mentalitatea de cocalar (vezi badea si manelele anti-basescu).
    • +8 (14 voturi)    
      nu mai repeta (Luni, 23 iunie 2014, 18:13)

      iradu [utilizator] i-a raspuns lui hola

      că nici pe tine nu reușești să te convingi.
  • -8 (20 voturi)    
    ... (Luni, 23 iunie 2014, 18:08)

    klaudyuxxx [utilizator]

    "e o grupare" si pe Luna sunt animale...Atatia ani n-ai putut pune sri-ul sa gaseasca aceasta grupare stiintifico fantastica. Ori esti paranoia ori dezinformezi si manipulezi
    • +2 (6 voturi)    
      Confundați instituțiile (Luni, 23 iunie 2014, 23:08)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      SRI nu e pus de președinte să urmărească politicieni.
      Nume din grupare au fost citate mai jos. Dar pentru a le vedea, ar trebui citit mai mult decât titlul.
  • -8 (20 voturi)    
    real politik romanesc :)) (Luni, 23 iunie 2014, 18:23)

    Boa [utilizator]

    e tare cum se bat Lolek cu Bolek sa reprezinte Romania la Consiliul UE, de parca ar fi facut vreodata ceva important vreun reprezentant al Romaniei acolo.

    e amuzant si sa vezi ca presedintele ii imputa premierului ca nu a fost in stare sa sustina proiectul NABUCCO la anteriorul consiliu European pe energie, de parca Romania putea schimba ceva in problema asta.
    NABUCCO era o teava ce trecea printr-o zona de risc, avea sursa principala de gaz intr-o zona inca in conflict (adica Irak) si peste toate investitiile mari erau facute de altii decat Romania. Noua varianta TAP ce aduce gaz din Azerbadjan are sursa asigurata iar BP are deja contracte acolo, e o ruta mai scurta, ajunge la hubul austriac in inima continentului, timpul de realizare e mai mic iar costurile 'tevii' sunt mult mai mici pentru ca se interconecteaza cu un sistem deja existent. Desigur ca nu ne impiedica nimeni sa ne interconectam si noi prin unguri sau chiar de la greci pe la bulgari.

    NABUCCO s-a nascut mort si ca o varianta concurenta la South Stream. 'Maurul' si-a facut datoria blocandu-i pe rusi, 'maurul' a fost lasat sa moara.
    Altfel cat timp nu ai aprovizionarea asigurata, totul e utopie.


    ps: Romania in Schengen va ajunge mai incolo, peste vreo 10 ani pe cand actuala reactie anti-emigratie din UE se va mai domoli. Pana atunci cam greu si UE si-ar bate un cui in talpa daca ar face asta. Oricum in acest moment nimeni nu va deschide discutia despre Schengen, mai ales ca e de numit o noua comisie, e o perioada de tranzitie cu divergente intre sefii de state si cu probleme deja mari.
    Asa ca presedintele va deschide subiectul Schengen si el se va inchide in secunda doi.

    Asa ca toata dezbaterea asta cu reprezentarea la Consiliu e furtuna in paharul cu apa si praf in ochii celor ce se informeaza despre aceste subiecte numai din ce spun presedintele sua premierul.
    • -4 (14 voturi)    
      corect! (Luni, 23 iunie 2014, 18:46)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Boa

      Mai mult nici nu se putea spune. Fain sa vei ca mai exista si oameni care gandesc, din cand in cand.
      • -3 (9 voturi)    
        Pai da (Luni, 23 iunie 2014, 19:00)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        omul nu e postac, gandeste cu propriul creier.
    • -1 (7 voturi)    
      si avand in vedere ca e o postare inteligenta .. (Luni, 23 iunie 2014, 20:14)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Boa

      ia uite ce vin minus-urile ...

      din pacate este peste nivelul unora care dau plus-uri pe aici .
    • +3 (7 voturi)    
      Aveți dreptate în privința furtunii... (Luni, 23 iunie 2014, 23:36)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Boa

      ...pe care premierul o declanșează de câte ori simte un avantaj de imagine. Răspunsul venit de la Cotroceni ar trebui să o stingă.

      Despre conducte, se poate spune că România a sprijinit proiectul Nabucco vest, ce ar fi fost construit între Turcia și Austria. TAP (Trans-Adriatic Pipeline) se va întinde între Turcia și Italia. Numele producătorilor nu par să influențeze prea mult traseul. Este adevărat că, pentru sporirea eficienței, dată fiind lungimea conductei, Nabucco își propunea să diversifice sursele de aprovizionare, dar asta ținea mai mult de obiectivele economice.

      Faptul că președintele a avut un discurs valabil s-a văzut după criza din Ucraina, când Bulgaria a fost forțată să amâne proiectul South Stream, fără a-l suplini cu nimic.

      În privința Schengen, chiar dacă subiectul va fi amânat, nu înseamnă că nu trebuie deschis. Nu uitați că cei care contribuie la eșecul negocierilor fac parte din aceeași categorie cu cei care încearcă acum să-l tragă după ei pe fratele președintelui. Corupția, sărăcia, naivitatea - nu i-ar fi deranjat prea tare pe europeni, câtă vreme ele rămâneau sub Carpați. Dacă nu s-ar fi pomenit peste ei cu un surplus de infractori și cerșetori, indiferent din ce etnie fac ei parte, occidentalii ar fi lărgit bucuroși granițele. Este adevărat că președintele nu prea are prea multe de promis aici, e nevoie de voința guvernului, care trebuie să lucreze împreună cu celelalte țări afectate, pentru a găsi o rezolvare.
  • +11 (19 voturi)    
    Nu demisiona ! (Luni, 23 iunie 2014, 19:21)

    zeus333 [utilizator]

    Tocmai voi,puscariabilii din PSD vorbiti de onoare,mi-e cu adevarat scarba de voi !
  • +6 (8 voturi)    
    Care sint interesele Rusiei: sa ramana Basescu (Luni, 23 iunie 2014, 19:43)

    Maniu [utilizator]

    sau sa nu ramana? Dar ale securistilor Voiculescu si Niculae? Converg cu interesele UE si Nato sau ale CSI?
    • -2 (12 voturi)    
      păi (Luni, 23 iunie 2014, 22:45)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Rușii, ca și americanii, au tot interesul ca președintele României să fie șantajabil. Deci Băsescu este tocmai bun.
      • +5 (9 voturi)    
        in momentele de calm si relaxare (Marţi, 24 iunie 2014, 2:39)

        math [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        acesta este mesajul oamenilor de bine:
        ...
        peste tot e coruptie, toti sunt la fel, in toata Europa in toate continentele, toate planetele, toate partidele.
        ....
        In concluzie, stati acasa, nu merita sa votati sau votati cu Ponta si ceata lui, ce rost are sa-i schimbam cu altii la fel ?
        ....
        PSD nu e rau, rusii nu sunt rai, Putin e baiat bun tine piept imperialistilor, chinezii sunt super de treaba cumpara chiar si vite. Am duce-o bine daca nu ar fi tiranul si odioasa lui familie de mafioti.
        (citate din manualul tanarului Pesedist High Q reloaded)
  • -3 (9 voturi)    
    precum (Marţi, 24 iunie 2014, 0:47)

    evoque [utilizator]

    iuda, basescu s-a spalat pe maini de fratiucul sau, insa daca pana acum era mandru si semet cu discursul despre ponta cel mincinos, acum a devenit el marele mincinos. Cat tupeu sa ai sa spui ca stii de la fratiuc de "santaj", dupa care sa vii sa spui ca nu ai fost informat si ca nu ai discutat cu fratiuc nimic despre anghel. :))
    • +3 (3 voturi)    
      spovedanie (Marţi, 24 iunie 2014, 9:26)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui evoque

      E mult mai usor sa te "spovedesti " unui strain decat unuia din familia ta !
      Ceva i-a spus fratelui dar nu adevarul gol- golut!
      • -1 (1 vot)    
        probabil ca (Marţi, 24 iunie 2014, 12:24)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

        mircea nu a spus tot, probabil ca mircea a oferit fratelui prezident varianta lui, insa:
        1. de ce el prezidente nu a taiat in carne vie de cand a aflat?
        2. de ce el prezident minte acum si spune ca nu a stiut nimic?
  • +5 (7 voturi)    
    SuperBase (Marţi, 24 iunie 2014, 8:43)

    abel [utilizator]

    I-ai speriat rau pe talharii din Guvern si Parlament, ca urla si se invart ca dracii .... SuperBase,
    un sfat de la Mahatma Gandhi:" La început te vor ignora, apoi vor râde de tine, apoi vor lupta împotriva ta şi apoi vei câştiga".
    Suntem destui care nu cascam ochii la balivernele de la televiziunile corupte , avem si alte surse de informare... Haide ,Base...
  • 0 (2 voturi)    
    bine ca justitia nu se face la televizor, cu votur (Marţi, 24 iunie 2014, 11:17)

    Razvan_M [utilizator]

    Daca toti prostanacii si mortii ar vota cine intra la parnaie dupa ce ar urmari emisiunile teve de la antene sau beunuri, am avea numai infractori in Parlament, dar infractori de bine, apropiati de popor si cu imagine buna la televizor.