Senatoarea PC Cristiana Anghel propune o lege de gratiere a pedepselor de pana la 2 ani de inchisoare

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 iunie 2014, 19:42 Actualitate | Esenţial


Cristiana Anghel
Foto: Agerpres
Senatoarea PC Cristiana Anghel a initat un proiect de lege, depus pe 13 iunie la Senat, care prevede gratierea pedepselor cu inchisoarea de pana la doi ani inclusiv, exceptie facand persoanele care au savarsit infractiuni precum omor, lovituri sau vatamari cauzatoare de moarte, act sexual cu minor.

Potrivit proiectului, se gratiaza in intregime pedepsele cu inchisoarea de pana la doi ani inclusiv, pedepsele complementare ale acestora, precum si pedepsele cu amenda, indiferent de modalitatea de executare a pedepsei inchisorii dispusa de instanta.

De asemenea, initiativa prevede ca se gratiaza cu o treime pedepsele cu inchisoarea intre 2 si 5 ani inclusiv, cu o patrime pedepsele cu inchisoarea intre 5 si 8 ani inclusiv, o jumatate pedepsele aplicate persoanelor care au implinit 60 de ani, femeilor gravide, persoanelor cu copii in intretinere cu varsta de pana la 5 ani inclusiv, cu jumatate pedepsele aplicate persoanelor care, conform certificatului medical, sunt diagnosticate cu boli incurabile in faza terminala.

In proiect se precizeaza ca de aceste prevederi nu beneficiaza recidivistii si cei care au savarsit infractiuni precum: omor, determinare sau inlesnire de sinucideri, lovituri sau vatamari cauzatoare de moarte, rele tratamente aplicate minorului, uciderea sau vatamarea nou-nascutului, proxenetism, lipsire de libertate in mod ilegal, act sexual cu minor, corupere sexuala a minorului, talharie, tortura, represiunea nedreapta, evadarea, nerespectarea regimului materialelor nucleare, incest, infractiuni contra securitatii nationale.

In expunerea de motive se arata ca gratierea, act de clementa, este una dintre cele mai complexe si interesante institutii de drept penal, iar gratierea colectiva este un atribut care revine Parlamentului. "Gratierea reflecta imperativele umanismului si este determinata de politica penala sau de ratiuni sociale fata de anumite categorii de condamnati care nu reprezinta un pericol social ridicat.

In aceeasi expunere de motive se mai arata ca, potrivit rapoartelor anuale ale unitatilor din sistemul Administratiei Nationale a Penitenciarelor, capacitatea legala de cazare este cu mult depasita, numarul personalului insuficient, fiind practic dificila realizarea programelor de reabilitare a comportamentului detinutilor, a programelor de reintegrare, a aplicarii regimurilor diferentiate in raport cu situatia juridica, natura infractiunii, durata pedepsei.

Initiatorarea precizeaza ca statisticile arata ca 81% dintre cele peste 3.000 de persoane gratiate colectiv in 2002, cel mai recent an in care Parlamentul a facut un astfel de demers, s-au integrat in societate si nu au mai savarsit o noua infractiune. De asemenea, Anghel precizeaza ca dupa anul 2000 mai multe state UE au adoptat legi sau decrete care privesc amnistia sau gratierea: Portugalia (2000), Belgia (2002), Italia (2006), Slovacia (2004 si 2012), Cehia (2013), Malta (2013).

Initiativa a fost inregistrata la Senat, prima Camera sesizata, pentru dezbatere, pe 13 iunie. Pe 17 iunie proiectul a fost trimis pentru aviz la Consiliul legislativ, cu termen 17 iulie 2014, si pentru punct de vedere la Guvern.

In Parlament mai exista un proiect, din decembrie 2013, pe tema gratierii si amnistiei, care a provocat reactii in mediul politic, inclusiv din partea ambasadelor occidentale la Bucuresti. Acel proiect privind amnistia si gratierea ramane in dezbatere publica cel putin pana in toamna, fiind respinsa, recent, solicitarea PNL de a fi introdus pe ordinea de zi a plenului Camerei pentru respingere. Secretarul Camerei Deputatilor Niculae Mircovici a declarat, marti, dupa sedinta Biroului Permanent, ca in aceasta sesiune parlamentara nu va intra in dezbaterea Camerei proiectul de lege privind amnistia si gratierea.

Seful ANP, Claudiu Bejan, a declarat, joi, ca s-a dovedit ca amnistia si gratierea nu au fost intotdeauna solutii bune, aratand ca in state europene, dupa o gratiere colectiva, multe persoane s-au reintors in penitenciare si ca ar trebui pus accentul pe alternative la incarcerare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9314 vizualizari

  • +56 (56 voturi)    
    O idee minunată, perfectă și de dorit! (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 19:55)

    mitg [utilizator]

    Cu o singură excepție: pedepsele pentru persoanele care ocupă funcții publice să fie comutate din pușcărie în sentințe executate cu ghilotina.

    ///
    • +1 (1 vot)    
      din nefericire..... (Luni, 23 iunie 2014, 10:21)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      .....bascalia nu ajuta la nimic.

      Daca doar aceasta este reactia noastra la putregaiul parlamentarist, inseamna ca nu mai avem nicio sansa.

      Suntem indignati cu totii de aberatiile pe care "alesii neamului" le debiteaza si inca nu ne vine sa credem obraznicia lor dar ea este adevarata iar efectele ei le simtim in viata noastra de zi cu zi.

      Aceasta cetateana este reprezentanta tipica a sistemului politic actual, in care democratia este doar o vorba pentru natafleti.
      "Democratia parlamentara" se dovedeste a fi o cleptocratie obraznica, parazitara si profund daunatoare celor pe spinarea carora isi duce traiul opulent.
      De ce o accepta acestia ? Intrebare pentru o generatie !
  • +37 (37 voturi)    
    madam, n-ai "pierdut" CORUPTIA? (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 20:29)

    Dinoone [utilizator]

    De curand, am vazut ca in Singapore( statul modern), actele de coruptie din partea vreunui inalt functionar sau demnitar, se pedepsesc cu moartea.
    Oare Coruptia nu are consecinte de nivelul faptelor enumerate de stimabila doamna, de ce nu-i vine ideea sa o treaca la "nu beneficiaza"?
    • +13 (13 voturi)    
      Interesant! (Duminică, 22 iunie 2014, 12:31)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui Dinoone

      Doamna Cristiana Anghel, eroina partidului de buzunar al lui Felix si care a reusit dupa o greva a foamei de peste 70 de zile sa arate doar usor incercanata de noptile pierdute la Antena 3, vine cu o propunere de lege privind gratierea pedepselor de pana la 2 ani de inchisoare.
      Oare nu cumva au cazut judecatorii la pace cu Felix sa ia doar 2 ani de inchisoare de ochii lumii si noi nu stim?...
    • +4 (4 voturi)    
      Cum sa-i vina, cand vrea sa starpeasca coruptii (Duminică, 22 iunie 2014, 16:57)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui Dinoone

      din inchisoare, prin exit.
  • +31 (31 voturi)    
    Idea este de la sponsorul /// (nn Felix) (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 21:00)

    Plagarus [utilizator]

    Daca-i gratiem pe cei cu pedepse de pana in 2 ani , pot urma si cei cu 5 ?
    • +10 (10 voturi)    
      exact (Duminică, 22 iunie 2014, 8:12)

      LiviuBirceanu [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      il scoate si pe el. daca i se reduce cu 1/3 pedeapsa, atunci faptele ar fi deja prescrise
  • +26 (26 voturi)    
    adaugare (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 21:02)

    crisan7 [utilizator]

    de asemenea, sa prevada un articol in lege conform caruia pagubele produse de toti cei eliberati se vor acoperi de catre parlamentari (cei care au votat pentru)
  • +32 (32 voturi)    
    Pana la 2 ani? (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 21:02)

    Ricochet [utilizator]

    Trebuie sa fie o greseala!
    Orice pedeapsa de pana la 20 ani trebuie gratiata!
    Va imaginati ce economii s-ar putea face la buget? Ce munti de borduri ar putea fi schimbate cu acei bani?
    Ca sa nu mai vorbim de vesnica recunostinta electorala pe care puscariasii, familiile si neamurile lor ar purta-o acestui guvern de cinstiti?
  • +24 (24 voturi)    
    perfect! (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 21:06)

    Natasa [utilizator]

    Sigur, doamna. Si sa mai scrie la lege ca nici un politician, oricat de hot ar fi, sa nu ia mai mult de doi ani de puscarie!
  • +23 (23 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 21:08)

    fly. [utilizator]

    Mda... de la PC... clar.
  • +23 (25 voturi)    
    //// (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 21:19)

    eGerula [utilizator]

    /// S-au terminat problemele majore din tara asta si ne incurca detinutii.
    Nu va ajung banii ptr detinuti? Injumatatiti ratiile, dati-le numai chiloti si o sa va ajunga. Astia din puscarii o duc mai bine decat un pensionar sau un somer.
    • +1 (1 vot)    
      ar trebui sa te incurce! (Marţi, 1 iulie 2014, 17:45)

      alfa123 [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

      asa crezi tu? ca lumea o duce bine la puscarie? eu am 2 luni de cand am iesit. Nu e tocmai un parc de distractii. Dar caca crezi ca o dici mai bine decat pensionari si batrani, te rog dute la puscarie. Dobitocule.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns pentru eGerula [utilizator] (Vineri, 4 iulie 2014, 16:39)

      dragu74 [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

      si eu iti spun ce ti-a spus 'ar trebui sa te incurce! "
      Daca esti invidios pe sumele "imense" de care beneficiaza un detinut de rand(nu interlopi, nu politicieni-tot interlopi ,dar cu cravata si diplome cumparate, nu patroni de cluburi) mergi sanatos dupa gratii si bucura-te de beneficiile pe care ti le ofera aceasta tara!!!!
  • +19 (19 voturi)    
    proiect de lege (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 21:36)

    dekar [utilizator]

    Acest proiect de lege este croit de si pentru varan (in speranta ca va fi adoptat).
  • +17 (17 voturi)    
    Wow, programe de reeducare (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 22:25)

    ctrlm [utilizator]

    deci daca nu-i putem reeduca la zuhaus, sa-i lasam afara sa se reeduce singuri in societate (unde tocmai nu s-au putut reeduca). Excelenta idee. E aprope la fel de buna ca si ideea de a pune gratii la geamuri si un gardian la usa la palatul parlamentului.
  • +13 (13 voturi)    
    grija de infractori (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 23:08)

    yellowdog [utilizator]

    asta ii roade pe parlamentari...
  • +10 (10 voturi)    
    asta e aia de facea 'greva' foamei?!! (Duminică, 22 iunie 2014, 4:41)

    tofu [utilizator]

    Parca a avut si ceva probleme cu justitia din cate mi-aduc aminte.///
    Sau esti vigilenta din cauza de ordin de zi pe unitate, semnat Voiculescu securistu?
  • +12 (12 voturi)    
    Cu dedicatie pentru Felix (Duminică, 22 iunie 2014, 8:11)

    LiviuBirceanu [anonim]

    Este o lege cu dedicatie. Se vor reduce exact pedepsele unde este incadrat stapanul ei Dan Voiculescu
  • +7 (7 voturi)    
    Sfidare si aroganta (Duminică, 22 iunie 2014, 10:19)

    Milka Man [utilizator]

    Prin acest proiect de lege, doamna Anghel sfideaza justitia, isi bate joc de munca multor oameni care au facut posibil ca acesti infractori sa ajunga dupa gratii...Dar, la urma-urmei, am vazut cum se apara lupii in Parlament. Cred ca toti cei care au votat impotriva ne-inceperii urmarii penale in cazul unor colegi, au si ei musca pe caciula...Si sa nu uitam ca este si an electoral.
    • +1 (1 vot)    
      citeste bine. (Marţi, 1 iulie 2014, 17:50)

      alfa123 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      ai idee cati oameni sunt nevinovati la puscarie? bagati de procurori pizdi mati de dobitoc????????? in statu mati de drept??????????? duce-te-ai la puscarie si tu si familia ta, si apoi sa vb de gratiere.
      sunt 27 de mil, care se chieltuie pe luna pentru un puscariasi. bani care nu ajung la puscariasi niciodata. nici macar 4 pe luna. fai un calcul 27 mil ori 36 mii puscariasi, si vezi cat iti da. morti mati de jigodie. apoi scoate oameni de la puscarie, si dai surpulsul la batrani. vezi....da mai bine???????????
  • +8 (8 voturi)    
    O lege pt. respectarea legii de alocare a 6% (Duminică, 22 iunie 2014, 10:37)

    soundtrack [utilizator]

    din PIB pt. educatie nu te grevuiesti sa faci?
    Parca ai plecat din invatamant, ///.Ai facut dreptul la foarte mare distanta, ai barbatul cu uniforma, familia prin ministere, traditie la turnatorie. /// Asta le trebuie romanilor daca gandesc cu intestinele!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Invatatoarea asta Cristiana Anghel nu se numeste (Duminică, 22 iunie 2014, 16:54)

    ddutz [utilizator]

    Grajdan, dupa numele sotului ?
    1. Pentru omor si pedolifie pedepsele sun mult mai mari de 2 ani; e praf in ochi;
    2. Pedepsele complementare sunt un spil al initiative; vor sa le anuleze, sa poata fi alesi direct din puscarie;
    3. restul, toate pedepsele, vor sa le "traga" in jos, sa le minimizeze sa poata fi executate la domiciliu, etc.
    4. si urmatoare: nu mai vorbesc de caracterul personajului, deja de notorietate publica.
    Si cand te gandesti ca a fost votata, adica aleasa, nu numita...
  • +3 (3 voturi)    
    Propunere (Luni, 23 iunie 2014, 0:01)

    Cetateanu [utilizator]

    Toate aceste ganduri de bine, si altele, trebuie sa le trimiteti doamnei invatatoare/parlamentar, fetei, celor care au semnat presedintilor si membrilor parlamentului, pe bloguri personale (ala lor), pe mailuri, scrisori, precum si la anateme. Macar in acest fel vor vedea ca nu sunt singuri pe aici, si poate vor simti o urma de teama.
    Singura problema este ca unii probabil si inalt ganditoarea, nu prea sunt in stare sa deschida un calculator (desi poate-si utilizeaza neamurile ).
  • 0 (0 voturi)    
    a,mnistie si gratiere 2014 (Vineri, 4 iulie 2014, 16:31)

    dragu74 [utilizator]

    Domnule ministru al Justitiei as dori sa stiu daca in tara aceasta amarata pentru unii exista vreo lege aprobata despre ale carei consecinta s-a preocupat (documentat) cineva. Codurile au stat la dospit cel putin 6 ani, s-a dormit pe ele si au fost aruncate in graba in vigoare. Nimeni nu s-a intrebat ce se intampla cu cei condamnati pe vechiul cod penal...Pedepse pentru care s-au acordat cu multa usurinta 7-8 ani acum sunt pedepsite cu 2-3 ani. Constitutia spune ca toti cetatenii sunt egali in drepturi, probabil mai putin in justitie, Se mai trezeste
    cate un domn sau doamna senator sau parlamentar care mai propune o lege a amnistiei sau gratierii...vai mama ei.Se intreaba cineva cati detinuti se vor elibera in urma acestor superpropuneri documentate in somn, nicidecum printr-o discutie cu ANP. Pentru ce s-a starnit presa (in mare majoritate total neprofesionista) cu valul urias de eliberari in urma intrarii in vigoare a noului cod penal?Care este scopul urmarit? De ce toata lumea se leaga de politicienii corupti si greii fotbalului? Ei oricum sunt privilegiati..... Toate povestile cu detinuti model sunt glume rasuflate, in realitate o duc la fel de bine si indestulat ca si afara platind cu bani grei pentru tot confortul pe care nu-l au multi dincolo de sarma ghimpata. NU INTELEG DE CE AU FOST ARESTATI? Probabil pentru cei de afara , pentru ca pentru noi, romanii, a fost inca o palma. Au fost arestati pentru gainarii si nu pentru faptele grave pe u care le-au comis.Vreti sa-i plangem pe Becali sau Borcea care MUNCESC din greu la Poarta Alba? Au imbogatit doar personalul de acolo....
    Dati o lege a amnistiei si gratierii documentata, scoateti crima ,omorul cu premeditare, violul ,proxenetismul,traficul de droguri,luarea si darea de mita,uz de functie, coruptie. Marea majoritate a detinutilor condamnati pe vechiul cod sunt cu talharii usoare(fara violenta) si furturi. Ce se intampla cu ei ? Vedeti pedepsele pe noul si vechiul cod penal.