Peste sapte milioane de asistati sociali in Romania, doar 5% beneficiaza de servicii - Institutul pentru Politici Publice

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 iunie 2014, 18:34 Actualitate | Esenţial


Peste sapte milioane de romani sunt asistati sociali, iar 95% dintre ei au diferite beneficii sociale si doar 5% primesc servicii sociale, rezulta dintr-o centralizare facuta de Institutul pentru Politici Publice (IPP), prezentata marti in Bucuresti, transmite Mediafax.

IPP si Directia Generala de Asistenta Sociala a Municipiului Bucuresti au organizat o dezbatere cu tema "Contractarea - solutie eficienta pentru servicii sociale sustenabile in Municipiul Bucuresti".

Elena Tudose de la IPP a declarat ca peste sapte milioane de romani figurau, in 2013, ca fiind asistati sociali, cei mai multi dintre ei primind diferite beneficii sociale.

Ea a precizat ca doar cinci la suta dintre cei care figureaza in aceste statistici beneficiaza de servicii sociale, iar Bucurestiul are un profil aparte din acest punct de vedere.

Astfel, in evidenta directiilor generale de asistenta sociala si protectia copilului din Capitala (cu exceptia Sectorului 5) si Ilfov, 940 de adulti cu dizabilitati, 6.067 de copii si 2.101 persoane varstnice sunt in servicii rezidentiale.

In ce priveste numarul de adulti cu dizabilitati care sunt activi pe piata muncii, cei mai multi sunt din Sectorul 2 (1.046), Sectorul 6 (839) si Sectorul 3 (747). In Sectorul 1 sunt 698 de adulti cu dizabilitati care muncesc, in Sectorul 5 - 567, iar in Sectorul 4 - 445.

"Numarul persoanelor cu dizabilitati inregistrate in Capitala anul trecut a fost de 57.612, dintre care 53.615 adulti si 3.997 copii. Dintre adultii cu dizabilitati, 1,01% sunt ingrijiti in institutii", a precizat Elena Tudose.

Ea a mai spus ca exista variatii mari de costuri/beneficiar/luna intre diferite categorii de servicii in sistemul public, aratand ca, de obicei, se asigura costuri mai mari decat costul standard prevazut de lege, tocmai pentru a putea asigura conditii decente de trai beneficiarilor.

In ce priveste numarul de copii institutionalizati in Bucuresti, cei mai multi sunt in Sectorul 6 (1.283 in serviciile DGASPC si 316 in servicii contractate catre ONG-uri). Pe locul al doilea, din acest punct de vedere, este Sectorul 1 (833 de copii in serviciile DGASPC si 178 in servicii contractate catre ONG-uri), urmat de Sectorul 3, care are 669 de copii in serviciile DGASPC si 25 in servicii contractate catre ONG-uri.

Alti 561 de copii sunt in serviciile rezidentiale ale DGASPC Sector 4 si 309 in serviciile DGASPC Sector 2, plus alti 42 in servicii contractate catre ONG-uri.

In ce piveste distributia persoanelor varstnice institutionalizate din Capitala, cele mai multe sunt in Sectorul 6 (142 in serviciile DGASPC si 365 in servicii dezvoltate de ONG-uri) si in Sectorul 3 (245 in servicii DGASPC si 90 in servicii ale ONG-urilor). Alti 286 sunt in centre rezidentiale din Sectorul 1, 164 in Sectorul 5, alti 50 in sectorul 2 si 14 in Sectorul 4.

Directorul Directiei Generale de Asistenta Sociala a Municipiului Bucuresti (DGASMB), Cosmina Simean Nicolescu, a declarat ca este important sa existe o imagine clara a serviciilor care exista in Capitala, avand in vedere ca urmeaza sa apara o lege a contractarii serviciilor sociale.

"Este important sa vedem cum se vor aseza lucrurile in Bucuresti. Vrem sa avem o imagine clara, pentru a fi cu temele facute in momentul in care apare legea", a spus directorul DGASMB.

Directorul IPP, Violeta Alexandru, a subliniat ca in Bucuresti, dar si in tara a inceput procesul de externalizare a serviciilor sociale, in special cele pentru copil, dar ca trebuie o analiza mult mai serioasa in privinta contractarii.

"Si societatea civila trebuie sa isi puna intrebari privind capacitatea de a sustine pe termen lung aceste servicii. Si societatea civila trebuie sa isi faca propriile evaluari, pentru ca din ceea ce am remarcat in cadrul vizitelor facute in tara, cele mai multe asigura consiliere si alte activitati mai soft, in timp ce serviciile oferite sunt foarte putine. Este important ca organizatiile neguvernamentale si autoritatile locale sa identifice o lista de nevoi", a mai spus directorul IPP.

Directorul DGASPC Sector 1, Danut Fleaca, a precizat ca odata cu contractarea ar trebui ca, in Bucuresti, banii sa urmeze beneficiarul, avand in vedere ca sunt destul de frecvente situatiile in care beneficiarii obtin diverse servicii in alt sector decat cel de care apartin, iar autoritatile locale refuza sa deconteze aceste servicii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7538 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    7 milioane asistați social (Marţi, 3 iunie 2014, 18:41)

    CititorulComentator [utilizator]

    Parcă am mai auzit eu cifra asta...
    • +8 (10 voturi)    
      'ce te miri (Marţi, 3 iunie 2014, 19:37)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Povestea cu "muieţi-s posmagii?" n-a fost scrisă de Mark Twain.
      • -1 (17 voturi)    
        Cei mai mari asistati de stat sunt patronii (Marţi, 3 iunie 2014, 20:17)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

        Adevaratii asistati sunt patronii care in majoritate fac afaceri cu statul, adica iau niste bani si livreaza in schimb bunuri sau servicii cu valoare mult sub aceea a sumelor incasate.
        • +10 (10 voturi)    
          Patroni?? Vrei sa spui baroni, nu? (Marţi, 3 iunie 2014, 21:24)

          adro [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Neh, politicienii si oligarhii corupti se "asista" reciproc, pe spinarea milioanelor de asistati social, multi dintre ei bieti captivi in acest joc. Asistatii privesc cu jind la firimiturile lor si sunt gata sa le cumpere cu singura moneda care le este acceptata la schimb: votul.

          Nenorocirea e ca acesti bieti oameni habar n-au de valoarea monedei pe care o detin. Cumpara cu ea mici, bere, pungi de malai si promisiuni desarte, pentru ca atat au fost mintiti ca valoreaza. Ei nu stiu ca ar putea sa cumpere prosperitate, progres, civilizatie, educatie, justitie si chiar respect. E adevarat, pentru aceste bunuri "platesti" in avans si astepti livrarea care s-ar putea sa dureze, nu se face pe loc ca la mici, bere si alte pomeni. Dar merita.
      • -6 (22 voturi)    
        Bugetarii ii tin in spinare pe patroni (Marţi, 3 iunie 2014, 20:27)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

        Daca nu ar fi bugetarii, cu banii lor, magazinele ar da faliment în majoritate. Ar rezista doar cele de pîine, margarina și parizer din cel mai ieftin pentru săraci. Angajații la patron sunt niște amărîți. Nu au bani decît pentru strictul necesar, alimente de baza foarte ieftine.
        • +5 (11 voturi)    
          ? (Marţi, 3 iunie 2014, 21:27)

          adro [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Dar banii pe care statul ii plateste bugetarilor de unde vin?
          • -1 (5 voturi)    
            De la FMI, Banca Mondiala... (Miercuri, 4 iunie 2014, 1:15)

            mcris [utilizator] i-a raspuns lui adro

            Ne crezi fraieri?
            • 0 (2 voturi)    
              Banii (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:03)

              adro [utilizator] i-a raspuns lui mcris

              Vin din impozitele platite de companiile private, romanesti si straine. Gandeste-te ca banii platiti de companii angajatilor sunt impozitati de stat de doua ori: si la angajator si la angajat. Fara companiile private pe care le acuza dumitrica am fi in faliment ca tara.

              Raspunsul cu FMI si Banca Mondiala este o invarteala in jurul cozii, pentru ca in final banii + dobanda returnati creditorilor trebuie sa fie stransi de stat, de unde altundeva decat de la mediul privat in marea lor parte.
          • -1 (1 vot)    
            TVA (Miercuri, 4 iunie 2014, 11:25)

            rotitza [utilizator] i-a raspuns lui adro

            Din TVA platit la alimente de baza foarte ieftine, curent, apa, gaz, medicamente, .....
    • +2 (4 voturi)    
      Pai... (Marţi, 3 iunie 2014, 20:09)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      ...sigur ca ai auzit-o !! La GRECIi candidati mai nou la presedentia UE :domnul tovaras TSIPRAS .
  • +14 (16 voturi)    
    He he (Marţi, 3 iunie 2014, 19:15)

    dandra [utilizator]

    astia merg perfect cu cele 6 salarii minime sub forma de prime de vacanta pentru bugetari.
    In felul acesta a fost lansata strategia perfecta pentru alegeri.
    In alta ordine de idei, in scolile din Romania se vor amplasa cruci, ca sa se roage elveii inainte de ore si sa dea in viitor alti asistati sociali.
    Viitorul suna bine? viitorul suna bine prin germania sau elvetia; e timpul sa o cam tulim de aici.
    • +4 (6 voturi)    
      e timpul să arăți responsabilitate; fuga e pt lași (Marţi, 3 iunie 2014, 19:45)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      foarte mulți români consideră că nu trebuie să miște 1 deget pentru a trăi mai bine; alte State au alt nivel de trai pt că implicarea individului este mai mare și mai aplicată realității; în țara noastră, România, 40% din electori sunt psd-iști; deci, în 1989 murim pentru capitalism și pt determinarea propriei vieți, și în 2014 votăm linia 2 a PCR...desigur că 40% este un procent îngrijorător, însă cum ar fi fost un procent de 55%? Adevărul, dragul meu român, este că unei majorități electorale îi place scalvia; alte procente sunt irelevante în discuția noastră; trebuie să recunoști că libertatea și asumarea unei decizii nu este la îndemâna unui biped protit 50% de comunism....nu îți imagina că americanii erau altfel decât noi, la începuturile lor; însă, și-au ales guvernanți responsabili care și-au asumat deciziile...România anului 2014 este guvernată de un Președinte care taie pensii și de un Premier Plagiator....
      • -3 (7 voturi)    
        Nivelul de trai in Canada este foarte scazut (Marţi, 3 iunie 2014, 20:13)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui visio

        Asta este nivelul de trai in Canada:
        vezi: http://emigrarecanada.wikidot.com

        Numarul de asistati sociali este mai mare ca in Romania.
  • +21 (21 voturi)    
    Mai exact 7,4 milioane... (Marţi, 3 iunie 2014, 19:15)

    triciupa [utilizator]

    Este clar ca speranta de modernizare a tarii, de reformare a societatii, de asanare a mizeriei politice si de eliminare a penalilor din varful puterii e doar o amagire. Inapoierea are un solid sprijin popular... Vai si-amar de fraierii care au ramas in RO (ma numar printre ei)!
  • -15 (21 voturi)    
    asistatii (Marţi, 3 iunie 2014, 19:16)

    Mazeta [utilizator]

    Cate ajutoare de stat au primit Bechtel, Ford & co?
    • +6 (8 voturi)    
      scuze ca intreb... (Marţi, 3 iunie 2014, 20:18)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cat ai primit ca ilegalist, nene Mazepo?VILA, apartament , pachete cu bunatati de la Gospodaria de partid aduse si acasa cu masina statului(pardon partidului)... Ia zi-le, sa fie mandru boborul si sa le dea lacrimi babelor comuniste scutite de plata medicamentelor. Mai ales straine...
    • +6 (6 voturi)    
      Intreaba-l pe nenea cu burberry (Marţi, 3 iunie 2014, 20:34)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      El s-a ocupat
  • +5 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 3 iunie 2014, 19:17)

    qwerasdf [anonim]

  • +13 (13 voturi)    
    Dublu decit salariati in privat (Marţi, 3 iunie 2014, 19:45)

    falcoind [utilizator]

    Mai e cel mai mic dubiu în ce direcție ne îndreptam?

    Va dați seama fraieri aia țin în circa fiecare în circa 2 asistați , un bugetar, 2 pensionari , 1 copil. Cit credeți ca o sa dureze până pleca și ultimul om harnic din tara 10-20 de ani? Maxim .
  • +10 (10 voturi)    
    o alta numaratoare interesanta (Marţi, 3 iunie 2014, 20:23)

    Captain Obvious [utilizator]

    Ar fi cati din astia vin cu bmw-ul sa isi ridice ajutorul?
  • +8 (8 voturi)    
    prea vag (Marţi, 3 iunie 2014, 21:16)

    oblio123 [utilizator]

    Titlul e pus de parca e o stire de scandal. Eu credeam ca pe toti ne-ar interesa niste date mai exacte, cam din ce anume se compun cele 7 milioane (3,5 spre 4 milioane or fi copii care primesc alocatie, citeva sute de mii sunt persoane cu dizabilitati, ceva sute de mii or fi cetateni rromi, o parte nedeterminata probabil sunt locuitori din sate uitate de lume iar restul habar n-am ). Am cautat pe site-ul IPP si nu am gasit date mai detaliate, ba chiar n-am gasit nimic despre subiectul dat. De la Hotnews am alte asteptari oricum.
    • -3 (3 voturi)    
      la munca (Marţi, 3 iunie 2014, 22:20)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui oblio123

      Păi ce, copiii de ce primesc alocații? Pensionarii de ce primesc pensii? La muncă, nu la întins mâna!
  • +1 (7 voturi)    
    asta arata incapacitatea sistemului.... (Marţi, 3 iunie 2014, 21:56)

    jackalphonse [utilizator]

    ....de a gestiona o tara. ce inseamna asistat social? cati asistati social sunt in Germania, Franta sau Anglia?
    daca un sistem habar n-are sa creeze plusvaloare si castiga numai din taxe aberante, nu mi se pare normal sa te mai miri de numarul de asistati si cu atat mai mult sa dai vina pe ei pentru harababura din tara!
    este usor sa furi miliarde prin diverse legi date speciali pentru hoti si sa acuzi ca mai exista si saraci/asistati social. eutanasiati asistatii sociali, poate asa o sa o ducem mai bine. bineinteles ca in acest sistem de hoti care ne conduc (toooooate partidele), in catva timp asistatii sociali vor reaparea.
  • +5 (5 voturi)    
    mazemitrica (Marţi, 3 iunie 2014, 22:26)

    ctrlm [utilizator]

    Da' nivelu' de trai la voi acolo in Rusia cum e? Ca am inteles ca in Canada e de Kakao, in SUA mor oamenii ca mustele, etc
  • +4 (6 voturi)    
    7-7,4 mil de romani masa de manevra !!! (Marţi, 3 iunie 2014, 23:01)

    andreesanu [utilizator]

    La o rata de 300000-350000 de romani pe an au saracit in cei 25 de ani de hotie generalizata,asta a fost telul guvernarilor ticaloase ???.
    V-ati atins tinta derbedeilor,lichelelor; i-ati adus la tacere pe romani??? ,i-ati pus cu botul pe labe ???,
    s-o credeti voi ,ultimele alegeri au demonstrat-o ,doar 1,9 mil mai pot fi pacaliti de voi PSD+UNPR+PC.
    Ziua rafuielilor,ziua socotelilor ,nu-i departe .