Un nou denunt ar fi fost depus impotriva lui Sebastian Ghita, de data aceasta la DNA: Un fost director POSDRU, locul sase pe listele PMP la europarlamentare, il acuza pe deputatul PSD de trafic de influenta si santaj

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2014, 17:44 Actualitate | Esenţial


Sebastian Ghita
Foto: AGERPRES
Un fost director general al Autoritatii de Management din cadrul POSDRU a depus un denunt la Directia Nationala Anticoruptie in care il acuza pe deputatul PSD Sebastian Ghita ca ar fi facut presiuni pentru ca firmele pe care le-a detinut sa castige contracte pe fonduri europene, sustine Realitatea.net. Potrivit sursei citate, Sebastian Ghita este acuzat si de trafic de influenta astfel incat contractele sa fie semnate, iar platile din cadrul acestora sa fie facute preferential.

Sebastian Ghita nu a putut fi contactat de HotNews.ro.

Potrivit postului de televiziune, denuntul a fost facut de Carmen Rosu. Aceasta ocupa pozitia sase pe lista Partidului Miscarea Populara pentru alegerile europarlamentare.

Potrivit descrierii de pe site-ul PMP, Carmen Rosu a fost in 2012 "director general al Autoritatii de Management a POSDRU (Programul Operational Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane al Uniunii Europene)".

Realitatea.net afirma ca in denunt fostul director il acuza pe Ghijta "ca a exercitat asupra sa presiuni concretizate in trafic de influenta si santaj cu referire la contractele firmelor XOR IT System, Teamnet si Asesoft care derulau proiecte cu finantare europeana".

Iata mai jos cateva pasaje din denuntul citat de Realitatea.net:

Sebastian Ghita a insistat in semnarea contractului mizand pe o decizie finala si irevocabila obtinuta pe fondul unor erori ale AMPOSDRU si Ministerul Muncii. Raportul subliniaza caracterul nelegal al contractului de da oferta neacceptabila prin neindeplinirea criteriilor minime de calificare pana la suspiciuni privind modul de atribuire a contractului. In prezenta unui coleg i-a solicitat lui Sebastian Ghita sa faca demersurile de renuntare la contract pentru ca neeligibilitatea contractului este clara iar Comisia Europeana nu tine cont de deciziile instantelor pentru ca nu pot aprecia cum s-au derulat faptele. La aceasta data este semnat contractul, deci exista prejudiciu cert. In aceste conditii denuntatorul a preferat sa renunte la functia detinuta  AMPOSDRU in iunie 2012.

Dupa mutarea la o alta institutie cu fonduri UE, denuntatorul ar fi fost sunat de Sebastian Ghita pentru a solicita plata unor contracte pentru anumite spitale prin care s-au derulat contractele Teamnet. Deputatul ar fi solicitat sa fie primita o anumita doamna ca reprezentanta a spitalelor desi dansa lucra la Teamnet. Dupa verificarile efectuate au rezultat atat suspiciuni de frauda cat si incalcarea legislatiei in vigoare. Verificarile achizitiilor respective au fost efectuate de catre experti in achizitii si IT.

Dupa o zi, denuntatorul ar fi primit telefon de amenintare din partea lui Sebastian Ghita, care aflase de la de demersurile sale.

Dupa de a aplicat de corectii financiare, denuntatorul spune ca nu i s-a prelungit detasarea "la solicitarea premierului" Victor Ponta, fiind mutat ulterior la Ministerul Fondurilor Europene pe o pozitie mai putin vizibila. In septembrie 2013, ar fi primit un nou apel telefonic de amenintare si santaj de la Sebastian Ghita ca ii sunt  blocate afacerile si ca se va ocupa personal de persoana denuntatoare.

La inceputul acestei saptamani, primarul sectorului 3, Robert Negoita (PSD)
, a depus la Parchetul General o plangere penala impotriva deputatului PSD Sebastian Ghita, sustinand ca acesta l-a amenintat cu moartea la telefon, anunta Agerpres. "Mi-a spus: Te termin. Ai intrat pe mana mea. Te termin. Mori de mana mea. Nu o sa te las", a relatat Robert Negoita convorbirea cu Sebastian Ghita. Negoita a spus ca nu a inregistrat acea convorbire telefonica, aratand ca el "nu este securist" si nu provine dintr-o familie de securisti.

Deputatul PSD Sebastian Ghita sustine ca nu a vorbit cu Robert Negoita de mai multe zile si ca nu a avut niciodata legaturi de niciun fel cu acesta, transmite RomaniaTV.net.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7373 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Hopaa ... Peneloppa... (Joi, 15 mai 2014, 17:52)

    trilulilu [utilizator]

    Cand doi (sau mai multi) oameni iti spun ca esti beat, du-te de te culca... Nu de alta dar se da stingerea. Desteptarea la 5:30 si la raport :-))
  • +14 (16 voturi)    
    Zgomot de catuse parca se aud ? (Joi, 15 mai 2014, 18:01)

    bran [utilizator]

    Se apropie lantul , poate vine si o arestare ..........
  • +7 (9 voturi)    
    Un nou denunt ? (Joi, 15 mai 2014, 18:39)

    fosta zoezoe [utilizator]

    La mai multe ! Curaj cetateni ca material sunt sigura ca e , "la greu"! Cum poate fi ala care l-a "dovedit" pe Vantu (care a platit cu inchisoarea pentru cea mai mica infractiune facuta in viata lui)? Raspuns logic : mai odios ca el.
  • +2 (2 voturi)    
    Spate (Joi, 15 mai 2014, 19:00)

    naenae [utilizator]

    Povesti din lumea rechinilor. Cine stie cate altele din culise raman nespuse.
  • +3 (3 voturi)    
    am auzit-o (Joi, 15 mai 2014, 19:21)

    ggna [utilizator]

    pe denuntatoare la Realitatea: a zis ca denuntul nu-i de acuma, e de mai de mult...si ca si dupa aia Ghita a mai amenintat-o! Aaaauuuci...nu e bine domnu' Ghita...
  • +2 (2 voturi)    
    !!!!! iar DNA !!!! (Joi, 15 mai 2014, 19:51)

    aer [utilizator]

    DNA a mai facut niste comenzi de catuse noi :D

    Oare pentru cine zangane catusele :) !!!!
    Click click clack ..... suspinul diminetilor racoroase de primavara ....
  • +1 (1 vot)    
    Psd (Vineri, 16 mai 2014, 7:45)

    Dana Bob [anonim]

    Mi-e teama ca Psd-ul va ajunge la putere si va fi partid stat!
    Astia ne vor conduce?
    Eu nu vreau! Sunt ardeleanca si aici rosu nu prea exista! Sper ca nici in alte zone sa nu mai fie majoritari!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai ma, nu ar fi actionat el insusi (Vineri, 16 mai 2014, 9:58)

    Matrafirefox [utilizator]

    Cand vine vorba de trafic de influenta, spagi, coruptie generala si alte lucruri cu care se ocupa parlamentarii romani, nu actioneaza ei insisi, nu dau ei telefoanele de santaj si intimidare, ci pun pe altii. Credeam ca asta e prima regula cand esti politician roman, nu faci nimic tu insuti, intotdeauna prin interpusi. Nici corupti de calitate nu mai avem :)
  • +1 (1 vot)    
    psd (Vineri, 16 mai 2014, 11:29)

    EmilIonut [utilizator]

    Asa cum ne-am obisnuit, PSD nu le ofera romanilor proiecte sau masuri guvernamentale consistente, ci doar circ. Aceasta pentru ca adevaratele preocupari ale pesedistilor sunt legate de propiul lor acces la structuri de putere si resurse de bani publici. Liberalii au fost primii care au sanctionat comportamentul premierului Ponta, care, adus la putere de baroni, este acum la mana lor si guverneaza in interesul acestora.
  • 0 (0 voturi)    
    Ghitz (Vineri, 16 mai 2014, 11:33)

    Adrian30 [utilizator]

    Daca va ajunge Ponta presedintele Romaniei ce urmari va avea aceasta tara? S-a facut trafic de influenta din biroul de la Cotroceni dar probabil ca totul va devein legal si totul se va face institutional.Trebuie votat masiv impotriva PSD daca nu sustinem coruptia.
  • 0 (0 voturi)    
    ponta si coruptii lui (Vineri, 16 mai 2014, 12:02)

    Mihaela2014 [utilizator]

    Inca unul pe lista...Domnule Ponta, astfel de oameni roiesc in jurul dvs.?? Dar daca ajunge presedinte? Va fi un total santaj institutional. La alegeri vom arata ca nu ii vrem si vom vota masiv impotriva PSD!
  • 0 (0 voturi)    
    hram (Vineri, 16 mai 2014, 12:18)

    NicolleNicolae [anonim]

    Ce reactie va mai avea domnul Ponta de data aceasta, ne va spune ca acesti stimabili au avut o mica neintelegere pe locul de parcare din fata Parlamentului, PSD s-a dovedit a fi cea mai neispirata alegerea pentru a guverna aceasta tara.
  • 0 (0 voturi)    
    mafia PSD (Vineri, 16 mai 2014, 12:50)

    AurelMihai [anonim]

    Acestia sunt oamenii lui Ponta. Daca Ponta ajunge presedinte, coruptia si santajul vor fi lucruri absolut obisnuite la Cotroceni. Trebuie sa votam masiv impotriva PSD acest an!
  • 0 (0 voturi)    
    Mica poezioara (Vineri, 16 mai 2014, 13:08)

    Adrian30 [utilizator]

    Circ circ mare /La Ponta-n guvernare
    Santajul se va face institutional/Sa vezi atunci scandal
    Impotriva PSD noi vom vota/Pe Ponta il vom detrona
    Inainte sa votati/Prin al vostru creier sa umblati.
  • 0 (0 voturi)    
    .................... (Vineri, 16 mai 2014, 19:50)

    AadelaAdela [anonim]

    Trebuie sa votam la alegerile europarlamentare si prezidentiale PNL si Crin Antonescu!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 16 mai 2014, 23:06)

    JeanPadurariu [anonim]

    Astfel de oameni sunt in jurul premierului Romaniei? Ce sa va intampla daca Ponta va ajunge presedinte? Probabil ca santajul se va face institutional, din biroul de la Cotroceni. Trebuie sa votam masiv impotriva PSD la alegerile europarlamentare si prezidentiale din acest an daca nu vrem ca santajistii si coruptii sa puna mana pe toata puterea.