Desant american la Bucuresti: vin in Romania vicepresedintele Joe Biden si seful Pentagonului - Chuck Hagel. Numarul 2 din CIA este la Bucuresti

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Luni, 12 mai 2014, 12:08 Actualitate | Esenţial


Joe Biden
Foto: AGERPRES
In urmatoarele saptamani va fi un adevarat desant de oficiali americani la Bucuresti: vin in Romania vicepresedintele Joe Biden si seful Pentagonului - Chuck Hagel,au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Presedintele Traian Basescu s-a intilnit deja luni dimineata cu adjunctul sefului CIA, Avril Haines, potrivit unui comunicat al Presedintiei.

UPDATE 12.32: Traian Basescu a confirmat pentru Adevarul ca Joe Biden si Chuck Hagel vor vizita Romania. "Am facut o invitatie pentru Joe Biden, el a dat o data aproximativa, cred ca e o chestiune de securitate sa nu va spun acum data exacta la care va veni", a spus presedintele Basescu.

Vicepresedintele american, un bun cunoscator al Romaniei, va avea intalniri cu presedintele Basescu si cu premierul Victor Ponta, potrivit surselor citate. El va sosi in Romania in urmatoarele saptamani.

In ce-l priveste pe seful Pentagonului, Chuck Hagel va sosi in Romania in "primele zece zile din iunie", au declarat sursele citate.

In acest moment exista informatii potrivit carora si seful CIA, John O.Brennan, ar urma sa viziteze Romania, dar informatia nu este confirmata.

Vizitele oficialilor americani vin pe fondul conflictului din Ucraina si al incercarilor SUA si NATO de a-si asigura aliatii din Centrul si Estul Europei ca Washingtonul este solidar in fata amenintarilor crescande din partea Federatiei Ruse.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15720 vizualizari

  • +47 (53 voturi)    
    De data asta sper sa nu ne lase prada rusilor (Luni, 12 mai 2014, 12:13)

    Adrian C. [utilizator]

    Si se pare ca nu ne vor lasa.
    • -35 (53 voturi)    
      astia si rusii sunt adevaratii teroristi cei (Luni, 12 mai 2014, 12:18)

      Genghiz-Han [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      care in setea lor de dominare a planetei calca pe cadavre , rastoarna guverne si finanteaza terorismul
      • -7 (15 voturi)    
        Auzi, lume... (Luni, 12 mai 2014, 14:12)

        Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Genghiz-Han

        Joe Biden si Chuck Hagel se parasuteaza direct pe Cotroceni. Ca Udrea.
        Pentru Cristian Pantazi:
        http://dexonline.ro/definitie/desant
        • +3 (5 voturi)    
          Auzi, vikingule...! (Luni, 12 mai 2014, 16:58)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

          Desant=Trupe transportate pe calea aerului, pe mare sau pe tancuri și lansate în spatele frontului inamic în vederea îndeplinirii unor misiuni de luptă în folosul trupelor de uscat.

          Tu ai auzit de metafore ?
          • 0 (0 voturi)    
            Asta inseamna "Desant"?! (Marţi, 13 mai 2014, 3:47)

            Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            1. In linkul postat de mine nu e tot aia?
            2. Aici e sait de literatura sau de stiri?
  • -19 (41 voturi)    
    !!! (Luni, 12 mai 2014, 12:13)

    mariuss72 [utilizator]

    Chuck Norris nu vine? =D
    • +7 (15 voturi)    
      Doar Chuck Noris ne salveaza ! (Luni, 12 mai 2014, 12:29)

      Velma Kelly [utilizator] i-a raspuns lui mariuss72

      :))
  • +38 (44 voturi)    
    Desant american la Bucuresti (Luni, 12 mai 2014, 12:16)

    MirceaNecula [anonim]

    Oficialii americani vin sa-l traga de urechi pe d-ul Ponta !
    • +42 (44 voturi)    
      N-o sa-l gaseasca (Luni, 12 mai 2014, 12:45)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui MirceaNecula

      Se va ivi o vizita urgenta si foarte importanta prin Insulele Feroe in perioada aia, scrie si la horoscop.
      • +14 (14 voturi)    
        :) (Luni, 12 mai 2014, 14:04)

        DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        haha....exact! O sa primeasca o misiva de a se prezenta urgent la Disneyland de unde a scapat!
      • +6 (6 voturi)    
        :))))) (Luni, 12 mai 2014, 19:03)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        de data asta ponta a primit ordin sa stea (culcat). daca nu...nici nu vreau sa ma gandesc la urmari !
    • -14 (18 voturi)    
      cum? (Luni, 12 mai 2014, 13:38)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui MirceaNecula

      iata un basist care recunoaste ca basexu ne-a transformat intr-o colonie de mana a treia a SUA :)))
      • +14 (16 voturi)    
        suntem o colonie? (Luni, 12 mai 2014, 14:08)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Evident, pana sa vina USA, Romania o ducea extraordinar. Nu aveam coruptie, preturile erau mai mici in raport cu salariul mediu, presa era libera,... dar cum ne-am transformat in colonie se pare ca o ducem tot mai rau. A crescut pretul la ulei? Nici o problema, noi suntem o colonie si asta ne doare.
        • +9 (9 voturi)    
          nu te mai zbate (Luni, 12 mai 2014, 15:17)

          mircearh [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          povestile cu balauri si ghitensteini sunt de mult introduse in folclor de angajatii lui Voiculescu .
      • +9 (11 voturi)    
        nedumerire (Luni, 12 mai 2014, 14:24)

        fanariotu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        chiar nu ai fost secretar BOB ???
    • +9 (9 voturi)    
      Ponta a fost vazut la Copenhaga, la Eurovision (Luni, 12 mai 2014, 14:41)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui MirceaNecula

      pe banii nostri, fara scop pentru tara, doar ca plimbare. Numai d-zeu stie unde e Ponta, cu siguranta nu e la biroul lui, facand ceva bun pentru tara. Ci mai degraba se ascunde in buncar la MApN, facand trafic de influenta, cum a facut cu Duicu.
  • +50 (52 voturi)    
    Sigur si cu Ponta? (Luni, 12 mai 2014, 12:19)

    denvarel [utilizator]

    De ce am impresia ca Pinocchio va fi ocupat cu o vizita la festivalul cantecelor pierdute? Sau cu vreo cupa sportiva de la Afumati?
    Prea din scurt vin americanii. El avea agenda facuta deja...
  • +39 (41 voturi)    
    VVP (Luni, 12 mai 2014, 12:21)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Sunt tare curios ce o sa faca victor viorel , o sa mai faca vizite particulare EXACT in momentul ala? :-)
    • -8 (12 voturi)    
      Cica avea o vizita pregatita in Rusia (Luni, 12 mai 2014, 13:36)

      abel [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Oricum Romania trebuie sa aiba mare grija de Joe Biden , securitatea intrunirilor oficiale care se vor desfasura de acum incolo sa fie mai mare ca niciodata ( ma gandesc ca stie el ceva Ponta de s-a dus la Ministerul Apararii, nu vrea sa fie victima colaterala). Mie imi place sa citesc multe, , citesc si profetii , nu stiu daca sunt adevarate , poate au fost facute de profeti mincinosi si am citit ca al treilea razboi mondial va fi declarat oficial a doua zi dupa moartea unui om important, nenorocirile profetite de parintele Iustin Parvu ar trebui sa inceapa din iunie si era si o profetie legata de asasinarea lui Basescu inainte de terminarea mandatului de presedinte.
  • +37 (39 voturi)    
    ///<br> (Luni, 12 mai 2014, 12:25)

    fLoreign [utilizator]

    Acum unde se mai ascunde Ponta?
  • -41 (49 voturi)    
    hehe (Luni, 12 mai 2014, 12:27)

    Mazeta [utilizator]

    Vin americanii
    Să ne ceară banii.
    Săriți cu lovelele
    Să-și păstreze slujbele.
    • +18 (20 voturi)    
      pai (Luni, 12 mai 2014, 12:59)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      eu personal nu am nimic contra,mazeto,dau si dublu pt tine,ma duc si voluntar daca e nevoie,chiar daca am trecut de mult de varsta potrivita..ivan nu face decat sa culeaga fructele urii semanate odata cu uciderea milioanelor de romani si nu numai.tu crezi ca niste versuri,prost alese,pot sterge ura romanilor pt ivan?fie sub tari sau comunisti,mai nou,presedinti ''liberi alesi'' mama-ta rossia face ce stie mai bine:dezbina si cucereste.de aceea vreau o baza americana permanenta.panimais?(sau cum drac se scrie)
    • +19 (21 voturi)    
      Lasa ca vin rusii (Luni, 12 mai 2014, 13:40)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai sa le dai aur
      Si/l vezi inapoi,
      Ca pe tezaur!
      (Sictir, naparca!)
    • +14 (16 voturi)    
      Si rusii... (Luni, 12 mai 2014, 13:50)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ..ei ar veni din dragoste pentru noi?
    • +1 (1 vot)    
      gata vacanta? (Luni, 12 mai 2014, 20:29)

      Stars_and_Stripes [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Inapoi la prestat pe forumuri? S-a terminat petrecerea la iarba verde de 9 mai, tovarasi? Era si timpul, ne plictiseam p-aici fara bufoni.
  • +17 (21 voturi)    
    mariuss (Luni, 12 mai 2014, 12:29)

    puiu70 [utilizator]

    Nu vine chuck norris pt ca te_ar gasi pe tine pacalici kgb-ist!
  • +27 (29 voturi)    
    Americani ghinionisti... (Luni, 12 mai 2014, 12:33)

    motanyc [utilizator]

    Cum se poate ca atatea vizite ale americanilor sa se suprapuna fix peste concediul sefului guvernului!?
    Mare ghinion pe americani, ramane sa-l cunoasca pe VVP doar de pe feisbuc.
  • +25 (27 voturi)    
    Propun un sondaj (Luni, 12 mai 2014, 12:35)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    Unde credeti că se va ascunde măscăriciul national ?
    Poate fi intrebare deschisă sau cu variante de răspuns .
  • +27 (29 voturi)    
    ! (Luni, 12 mai 2014, 12:37)

    deville2010 [utilizator]

    Fuuuuugi....Ponto...Fugi
    Femeia cu barba te asteapta !
  • +24 (26 voturi)    
    pt ponta (Luni, 12 mai 2014, 12:39)

    alex34 [utilizator]

    pontaaaa, inchide telefonul si fugi
  • +10 (10 voturi)    
    John O'Brennan (Luni, 12 mai 2014, 12:40)

    HP [utilizator]

    Seful CIA este John O. Brennan, nu John O'Brennan (politolog si analist irlandez).

    Nota redactiei. Multumim.
  • +11 (11 voturi)    
    tonta (Luni, 12 mai 2014, 13:26)

    zeus333 [utilizator]

    Tonta ar sta la intalniri pt ca stie sa minta foarte bine pe oricine dar nu il lasa stapanul lui Putin !
  • -8 (10 voturi)    
    Orar vizita Biden (Luni, 12 mai 2014, 13:33)

    Mokele [utilizator]

    Vine luni pe 19 mai Biden, Base, si nu e cazul sa fii asa de secretos si pleaca marti.
  • +12 (12 voturi)    
    Prilej de joaca pentru neterminatul Vio! (Luni, 12 mai 2014, 13:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Viorel o s-o ia la sanatoasa, cand se vor ivi musafirii americani, strigand :'Prindeti-ma!'
  • -8 (12 voturi)    
    daca nu au facut-o deja... (Luni, 12 mai 2014, 13:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ne vor vinde, ptr pretul corect, desigur.
    • +7 (7 voturi)    
      mane tekel fares (Luni, 12 mai 2014, 14:25)

      fanariotu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      te-am cantarit da' nu cred ca pe tine te cumpara cineva
      • +1 (1 vot)    
        Pentru ca e deja vandut si expirat (Luni, 12 mai 2014, 19:20)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui fanariotu

        De ce oare ar cumpara americanii niste cozi de topor rusesti?
        Fa demaGOGU, Fa Mazeto, sunteti pierduti deja.
  • +14 (14 voturi)    
    Nota (Luni, 12 mai 2014, 13:49)

    Sani [utilizator]

    Am vrut si eu sa scriu un apel catre Ponta sa fuga,.....dar mi-au luat altii inainte.

    Ce faci bre Muc? Te bagi sub masa, te dai bolnav....?!
  • -11 (11 voturi)    
    Americanii sunt buni acum ... (Luni, 12 mai 2014, 15:31)

    Claudiu99 [utilizator]

    .... caci ne ameninta rusii, dar in perspectiva daca luam in considerare scaderea amenintarii rusesti sa zicem peste 10 ani, cum ii mai scoatem pe americani din tara? Nu este deloc bine sa ai 2 baze militare straine ale unei tari puternice militar pe propriul teritoriu ... Esti in situata sa aprobi orice ti se cere, vezi atribuirea unei licitatii de mega-autostrada, de flota de avioane scoase la remonta, de politica de partea lor chiar si cand nu-ti cade bine, etc.
    Nu-i nicio diferenta intre americani si rusi dpdv al imperialismului.
    O data intrati aici americanii nu mai pleaca de aici. Trebuie sa fi super naiv ca bunicii nostri sa zbieri "Sa vina americanii!" ... Nimeni nu vine pe degeaba sa-ti dea bani si sa-si verse gratuit sangele pentru tine sa te apere. "There is no free lunch!" este un proverb american ...
    Deci, cand va veni vremea cum ii mai scoatem de aici pe ameicani ??
    • +10 (10 voturi)    
      de curiozitate (Luni, 12 mai 2014, 16:03)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu99

      Cum o duce Japonia cu baze americane (serioase) permanente de 70 de ani?
  • -9 (9 voturi)    
    Tot asha baietzii, va mananca in cur (Luni, 12 mai 2014, 15:55)

    Peter OttoWolff [anonim]

    Zgandaritzi-l pe urs, ca asha adio destindere, adio relatzii civilizate cu Rep. Moldova. Ptr. asta va distruge resursele de apa, va umple de cianuri in Roshia Montana pe nimic. Sa vedetzi apoi ce se alege de RO, "gradina Maicii Domnului".
  • -5 (5 voturi)    
    Sa speram (Luni, 12 mai 2014, 18:16)

    Patton [utilizator]

    Sa speram ca vor face singurul lucru pentru care sunt buni si pentru care merita sa-i avem de "prieteni": sa pompeze cat mai multi bani in fundul nostru! Desi ma indoiesc... Mai degraba ne vor soma sa le cumparam armamentul, strangand cureaua la noi acasa! Bleah.
  • +5 (5 voturi)    
    hit the road <victor> (Luni, 12 mai 2014, 19:07)

    keiser_soze [utilizator]

    and don't you come back, no more, no more
  • 0 (0 voturi)    
    calitatea comentariilor (Luni, 12 mai 2014, 21:33)

    Mihai IonTurcu [anonim]

    intr-o situatie critica, in care se anunta contacte politice si militare imporetante, mult prea importante pentru ca oameni comuni sa poata spune ceva, dar pot sa taca, abunda sarcasmele gratuite.
    • +1 (1 vot)    
      Sarcasme? Da. Gratuite? Nu. (Marţi, 13 mai 2014, 10:10)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Mihai IonTurcu

      Situatia e critica si noi gasim o cale de a impinge clasa politica la luciditate prin abordarea dura a celor care se fac doar ca muncesc.
      A3 nu este Guvernul, cineva sa-i spuna asta lui Pinocchio ca petrece tot atat de mult timp in studio cat si in cabinetul de PM.