Titus Corlatean a discutat cu John Kerry despre necesitatea desemnarii unui ambasador al SUA la Bucuresti

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 30 aprilie 2014, 10:20 Actualitate | Esenţial

Ministrul roman al afacerilor externe, Titus Corlatean a avut marti o discutie cu secretarul de stat al SUA, John Kerry, in marja Conferintei "Toward a Europe whole and free", organizata de Consiliul Atlantic al SUA (ACUS). Potrivit unui comunicat al MAE, ministrul roman a ridicat subiectul necesitatii accelerarii procedurilor interne americane pentru desemnarea unui nou ambasador al SUA la Bucuresti.

In cadrul discutiei dintre cei doi demnitari a fost abordata pe scurt tematica Parteneriatului Strategic cu SUA, respectiv evolutiile din Europa de Est, cu referire la Republica Moldova, se arata in comunicat.

La randul sau, Kerry "a impartasit preocuparile partii romane pentru evolutiile de securitate din spatiul Estic, precum si nevoia unei coordonari strategice europene si euro-atlantice in acest sens."

In ceea ce priveste desemnarea unui  ambasador, secretarul de stat american "a dat asigurari ca administratia americana are in atentie necesitatea desemnarii unui ambasador al SUA la Bucuresti, alaturi de alte propuneri de ambasadori americani in state membre NATO."

Titus Corlatean s-a aflat intr-o vizita de doua zile la Washington.

Citeste si: Discutii SUA-Romania, la nivel inalt: Americanii ar putea oferi Guvernului roman sprijin pentru actualizarea straregiei energetice nationale. Ce ofera Romania in negocierile TTIP























2606 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Ambasador (Miercuri, 30 aprilie 2014, 10:52)

    mike13 [utilizator]

    Apai americanii astia, asa sunt de preocupati de evenimentele grave din acest colt al Europei, ca nici ambasador nu se deranjeaza sa numeasca in Romania!!!Noi asteptam fapte si masuri si ei ne servesc vorbe, ca in 44!!!Putin a doua zi trimitea ambasador!!Nu ca asta ar fi insemnat ceva de bine neaparat pt Romania!!!
    Bine macar ca au luat serios atitudine in privinta coruptie si mafiei din tara asta..
    • +5 (7 voturi)    
      numai sa nu fie ca cel din ungaria (Miercuri, 30 aprilie 2014, 12:11)

      Joseph_Lacroix [utilizator] i-a raspuns lui mike13

      Totusi trebuie apreciat ca nu au desemnat un amabasador ca cel din Ungaria, care este un bolovan, ungaria facand galagie ca nu are cu cine purta un dialog atat de slab era( credea ca ungaria este in asia si se vecineaza cu india) .

      PS un post de ambasador costa 500.000$ ( cautati pe net pentru mai multe detalii)
      • -2 (10 voturi)    
        if you know what i mean (Miercuri, 30 aprilie 2014, 13:01)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

        Nu zic să ni se trimită un om fin, inteligent, independent, dar măcar să fie un ambasador normal. Nici atât nu merităm?
        • +2 (2 voturi)    
          desigur. (Miercuri, 30 aprilie 2014, 13:39)

          Joseph_Lacroix [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          desigur ca meritam un om care sa fie macar normal, sa stie ca suntem in UE cu cine ne invecinam, si ce tratate avem semnate.
          Faza este ca sunt cateva state (vreo 33 la ultima numaratoare) care asteapta ambasadori de o buna perioada de timp - de ex Franta Norvegia, Elvetia, care au transmis deja mesaje f clare catre Washington ca situatia nu mai poate continua asa.

          Ceea ce avem noi in Romania in momentul de fata sunt un fel de secretare care pot doar sa ia la cunostinta , nu au niciun fel de putere. iarsituatia dureaza de mult timp, mergem pe al 3-lea an si nu avem macar o nominalizare ceva.

          dar repet decat un bolovan ca cel din Ungaria mai bine Butcher.
    • +3 (9 voturi)    
      "ca in 44" (Miercuri, 30 aprilie 2014, 12:24)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui mike13

      daca nu ma-nsel, noi am fost cei care le-am declarat oficial razboi americanilor in decembrie '41, nu ei noua. In conditiile astea, mi se pare o oarecare nesimtire sa tii coada-mbarligata de ofensa ca "ne-au servit vorbe" in '44.
      • +1 (1 vot)    
        ca in 44 (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:42)

        mike13 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Stimate partener de dialog, ms ca m-ai facut nesimtit, dar dak ai ceva de comentat, fa-o civilizat si sunt gata sa te ascult..Si mai ales citeste si invata, dak nu esti pe subiect, pt ca:
        1.Nu tine nimeni coada cum spui tu.
        2.Nu a impuscat nimeni niciodata vreun militar american, ba dimpotriva, pilotii prabusiti au fost tratati foarte bine.in 44.
        3.In acel context istoric s-a mers pe varianta aliantei cu Germania pt ca se urmarea de recuperarea Moldovei de la rusi si , implicit, conflictul s-a petrecut nemijlocit cu Uniunea Sovietica...
        4.Tratatul de la Ialta, dupa ce Romania a pierdut sute de mii de soldati alaturi de trupele aliate, semnat si de Roosevelt, a insemnat tradarea Romaniei , lasata pe mana rusilor, cu pierderile incalculabile pt tara asta...desi Churchill s-a straduit din rasputeri sa impiedice acest lucru..
        5.Venind in vremurile noastre, normal ca nu se mai pune problema unor resentimente, lumea s-a schimbat!!!
        6.Ca si cetatean roman, care trebuie sa vezi lucrurile in cheia interesului national,optiunea vestica este pana la urma indiscutabila!!
        Asta nu inseamna ca trebuie sa fim atat de limitati, sa mergem ca boii pe o idee, fara sa intelegem niste realitati!!Numai sustinatorii actualului regim de la putere, care nu au mintea la ei., sar ca istericii cand spui niste adevaruri!!!.As vrea sa pricepi ca sunt multe semne de intrebare in comportamentul Occidentului cu privire la conflictul din Ucraina cu implicatii profunde in spatiul geopolitic care include si Romania...Sa fii iubit. Dak ai priceput ceva, bine, dak nu, nu ma int sa polemizez aici cu nimeni...
        • +1 (1 vot)    
          nu mă refeream direct la tine (Miercuri, 30 aprilie 2014, 19:16)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui mike13

          Mă refeream la modul general: aud sau citesc de enşpe mii de ori placa "americanii ne-au lăsat baltă / americanii ne-au bombardat Ploieştiul" omiţându-se faptul că eram în război cu ei, un război declarat de noi. Ca unul care-am prins destui ani înainte de 80 - noi nu eram, ca nivel de trai, nici măcar la nivelul RDG-ului, Iugoslaviei, Ungariei, Poloniei sau Cehoslovaciei, ţări la fel de "lăsate baltă de americani" - de ce? Pentru că mai depinde şi de cantitatea de mură-n gură aşteptată de diverse naţii.
          • +2 (2 voturi)    
            ca in 44-2 (Miercuri, 30 aprilie 2014, 20:00)

            mike13 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            Da, de fapt, punctul tau de vedre este f corect, numai ca trebuie sa tii cont ca rusii pe mana carora am incaput, au impus Romaniei cel mai restrictiv si mai represiv regim politic din tot lagarul comunist!!!E drept, este si consecinta faptului ca am luptat impotriva lor anterior de 23 August44!!
            Dar pretul platit a fost enorm!!!Putin a lipsit sa fim transformsti in Republica Sovietica!!!Oricum, multa vreme limba si cultura rusa a fost impusa aici cu brutalitate f multi ani!!!Si despagubirile de razboi pe care le-am platit, au fost uriase, mult peste ceea ce se stabilise in tratat!!!Nu mai zic de distrugerea intregii elite romanesti interbelice, fapt ce ne-a aruncat dpdv cultural si nu numai, inapoi in secolul 19!!!Si multe altele, ....Romania a fost aruncata inapoi in Evul Mediu, mult in urma statelor de care amintesti in mod foarte corect...Bine, ca mai e vorba si de mentalitatea noastra tipic romaneasca, defetista, nu mai e cazul sa vorbim...Tristetea e ca nici acum dpdv moral , civic, cultural, educational, etic si multe altele, nu suntem la nivelul lor de civilizatie, asta e clar!!!Si asta e o problema ce depinde de fiinta noastra nationala mioritica...Altfel...trebuie ca macar noi cei care mai pricepem cate ceva, sa incercam sa deschidem mintile romanilor din jurul nostru, si nu o putem face decat adoptand o atitudine corecta si pragmatica fata de relatia noastra cu Europa si America, fara sa privim apoteotic la ei, pt ca nu sunt nici pe departe perfecti, mai ales ca regimurile lor politice actuale destul de amortite, nici nu se compara cu generatia Reagan-Tatcher, cea care ne-a scapat de comunism...numai bine.
    • -1 (1 vot)    
      Corlatean n-a avut curaj sa-l intrebe de VIZE (Miercuri, 30 aprilie 2014, 15:21)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mike13

      l-a intrebat de ambasadro de parca fara ambasador nu mai poate trai Corlatean. Ambasada functioneaza normal si fara un ambasador...
      • +2 (2 voturi)    
        Kivek (Miercuri, 30 aprilie 2014, 16:46)

        mike13 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Asa este, functioneaza si fara ambasador, dar in relatiile internationale se pune problema de atitudine, de respect intre state, de uzante, de multe altele!!!Lucrurile nu sunt chiar asa de simple!!!Ambasadorul este cel care reprezinta oficial puterea statului american in Romania...
  • +9 (15 voturi)    
    P$D-ul nu-si da seama (Miercuri, 30 aprilie 2014, 11:10)

    Matrafirefox [utilizator]

    ca suntem prea distantati de SUA, din cauza tradatorului Ponta, intai a fost Duane Butcher "insarcinatul cu afaceri" - nici nu stiu ce fel de titlu e asta, dupa aia a fost Nuland, dupa care a venit adjunctul lui Nuland. Daca P$D-ul va starui in prostia lor in curand va veni adjunctul adjunctului lui Nuland, apoi secretara lui/ei, apoi vecinul lui/ei, in final va veni femeia de serviciu de la Casa Alba.
  • -9 (17 voturi)    
    la ce bun ambasador? (Miercuri, 30 aprilie 2014, 11:33)

    demaGOGU [utilizator]

    sefii partidelor - mai putin Oonta care a dorit sa transmita populatiei un mesaj de independenta fata de puterea-coloniala - au facut ieri sluj in fata adjunctului adjunctului adjunctului etc...


    ambasadorii se trimit in statele cu care discuti de la egal la egal
    • +4 (10 voturi)    
      Nu poti sa discuti de la egal la egal cu hotii ... (Miercuri, 30 aprilie 2014, 11:49)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ... ar insemna sa te injosesti singur!

      NB

      Dictionar:
      Plaqiat = Furt intelectual
      Plagiator = Hot
    • +3 (9 voturi)    
      tovarase! (Miercuri, 30 aprilie 2014, 12:06)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ia-ti rubla si umbla.
    • +1 (3 voturi)    
      Ponta nu s-a dus fiindca e unealta lui Voiculescu (Miercuri, 30 aprilie 2014, 13:48)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Hoyt ala a zis foarte clar "bogatanii care cumpara mass media si ataca statul de drept fac Romania vulnerabila fata de Rusia", iar Ponta nu putea sa mearga la asemenea sedinta fiindca Ponta este sclavul lui Voiculescu. Avem un premier total lipsit de orice principii, morala, etica sau coloana vertebrala. Nu dai dovada de curaj nemergand la sedinte, asta e inca o fuga de raspundere din partea lasului consacrat Ponta, omul cu personalitati multiple, care vin in conflict. Chiar vrei sa votezi un om atat de bolnav mintal ?
  • -3 (9 voturi)    
    bravo titus (Miercuri, 30 aprilie 2014, 12:27)

    Joseph_Lacroix [utilizator]

    degeaba va agitati dar omolugul lui Ponta poate fi John Kerry in niciun caz asistentul adjunct al asistententei adjunct al lui Kerry. este ca si cum te-ai duce la primaria si ai treaba cu primarul dar te duci si vb cu femeia de serviciu.

    Bravo lui Corlatean ca a transmis un mesaj clar, legat de necesitatea unui ambasador si de pb vizelor. bine ca nu a luat pozitia de ghiocel ca Crinisor
    • 0 (2 voturi)    
      Ponta nu s-a dus la sedinte (Miercuri, 30 aprilie 2014, 13:45)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

      Nu crezi ca din cauza lui /// Ponta avem contacte diplomatice din ce in ce mai slabe cu SUA? Nu crezi ca din cauza ca nu s-a dus la sedintele cu americanii s-au racit relatiile diplomatice? Este numai vina lui "fa" Ponta, care chiuleste ca un liceean si intelectual tot un liceean este.
    • +4 (6 voturi)    
      corlatean are cap greu ca si ciorbea! (Miercuri, 30 aprilie 2014, 14:27)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

      Numai mutra te face sa-ti dai seama ca n-are sclipire, ci e un politruc plictisitor, lipsit de cultura si diplomatie. Niciodata nu spune ceva memorabil, n-are simtul umorului, nu e subtil, ci chiar trist ca un mediocru venit de la ciocanarie, obosit inainte de munca.
      • +3 (5 voturi)    
        omul de paie (Miercuri, 30 aprilie 2014, 15:23)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        din oz.
        de fapt, daca e sa le dai calificative pentru vorbe de duh, sau ceva panseuri mai subtile, cam toti menistrii lui tonta sunt niste impaiati.
        oprea, dragnea, banicioiu...
        din ce apare pe la tv, mitrea e mai ..conversabil.
        restul, inclusiv zgrebenciuka,activisti tipici, din perioada colectivizarii. :)
        l'am vazut pe hreb la digi 24 la vijulie... zaharisit, zmecheras imbatranit in mismasuri si sforarii.
        un ilici, altfel....

        nici aia ramasi cu plotoneru' blaga nu's mai de soi. majoritatea, recitatori, pe diferite sticle.
        pe langa astia, doamna nuti e shampanie.
        e vie, expresiva, coerenta.
        vorba lui base, il bate pe dottore si la lupte libere :)
  • +3 (3 voturi)    
    mda, se impune (Miercuri, 30 aprilie 2014, 14:22)

    nash pandelica [utilizator]

    cu ambassador, poate si dottore sa mearga la ambasada, la intanirile cu nuland sau alt official vizitator.
    cheste de prostocol....
    s'arate si ei respect !:)