Insarcinatul cu afaceri al SUA la Bucuresti: SUA raman neclintite alaturi de Romania si de toti aliatii sai din NATO in acest moment de criza. Anticipam alte angajamente diplomatice si vizite ale fortelor militare americane

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 17 aprilie 2014, 15:19 Actualitate | Esenţial


Duane Butcher
Foto: Agerpres
Insarcinatul cu afaceri al SUA la Bucuresti, Duane Butcher, a reiterat joi, cu ocazia ceremoniei de incheiere a exercitiilor comune "Dacian Viper" de la Campia Turzii, angajamentul Statelor Unite de a ramane alaturi de Romania si de aliatii sai din cadrul NATO in fata crizei regionale provocate de anexarea Crimeei de catre Rusia, se arata intr-un comunicat transmis de Ambasada SUA din Romania. Diplomatul american a aratat ca Romania, un aliat cheie in regiunea Marii Negre, se afla in prima linie in aceasta criza iar partenerii americani anticipeaza "si alte angajamente diplomatice si vizite ale fortelor militare americane".

"Asa cum sper ca ati vazut odata cu vizitele efectuate de navele USS Truxtun si USS Donald Cook, cu numarul suplimentar de infanteristi marini de la baza Mihail Kogalniceanu si cu sosirea avioanelor americane F-16, Statele Unite ale Americii raman neclintite alaturi de Romania si toti aliatii sai membri ai NATO in acest moment de criza. Sunteti un aliat cheie in regiunea Marii Negre. Romania este o tara care se afla in prima linie in aceasta criza. Suntem alaturi de dumnevoastra si anticipam si alte angajamente diplomatice si vizite ale fortelor militare americane", a declarat Duane Butcher.

Diplomatul american a aratat ca desfasurarea de exercitii comune este acum "mai importanta decat oricand pentru relatia noastra bilaterala si pentru parteneriatul nostru NATO, date fiind evenimentele din regiune".

El a reamintit ca weekendul trecut separatisti pro-rusi au preluat controlul asupra mai multor cladirilor guvernamentale din estul Ucrainei. "Dovezile sprijinului Rusiei in aceste evenimente sunt vizibile, asa cum au fost vizibile saptamana trecuta in Crimeea si in capitalele regionale Donetk, Harkov si Luhansk", a afirmat insarcinatul cu afaceri al SUA.

"Interventia militara a Rusiei in Ucraina, ocuparea ilegala a Crimeei de catre Rusia si eforturile sale continue de a destabiliza guvernarea ucraineana sunt incalcari ale suveranitatii si integritatii teritoriale a Ucrainei. Ele reprezinta o incalcare a obligatiilor esentiale ale Rusiei conform dreptului international. Actiunile Rusiei sunt o amenintare la adresa pacii si stabilitatii internationale", a delcarat diplomatul american.

Duane Butcher a reiterat ca exercitiile militare comune reprezinta un exemplu concret al angajamentului reciproc.

Reprezentantul ambasadei SUA a mai declarat ca avioanele F-16 sunt unele dintre cele mai bune din lume, amintind ca "in curand, Romania se va alatura clubului de elita al tarilor care folosesc aceste avioane extraordinare". Totodata, a aratat ca  "Statele Unite ale Americii vor continua sa va ajute pe masura ce va pregatiti sa integrati avioanele F-16 achizitionate in fortele aeriene romane".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















2967 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Confruntarea este (Joi, 17 aprilie 2014, 15:33)

    Frank777 [utilizator]

    intre spiritul de stepa al rusilor si civilizatia europeana de origine greco-romana.
    Stepa da salbaticia primitiva si nu dorinta de convietuire pasnica.
    Stepa nu a dat nimic civilizatiei umane.Nimic.Civilizatia de stepa este primitiva si se ghideaza dupa instincte primare.
    • +10 (14 voturi)    
      barbari, talhari, violatori (Joi, 17 aprilie 2014, 15:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      acestea sunt "valorile" celor din Stepa...odata cu progresul auto..adaugam si agresarea pietonilor pe trecerea de pietoni...ca fiind sport de fitze ale salariatilor Ambasadei de Stepa..
      • -14 (14 voturi)    
        unii omoara romani in taxiuri ... (Joi, 17 aprilie 2014, 16:56)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        dar aia nu sunt din stepa ...
        • +14 (14 voturi)    
          inteleg ce vrei sa spui (Joi, 17 aprilie 2014, 17:25)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          dar daca ma lasi sa insumez societatea Sovron, plus deportarile in Siberia si alte destinatii "balneare" ale bolshevicilor...trecerea de pietoni ..iese cu mare socoteala..vs ...povestea cu taxiul...stiu ca viata unui om este importanta..dar genicidul sovietic economic-social-cultural...cum o fi fost ?
          • +10 (10 voturi)    
            loool (Joi, 17 aprilie 2014, 17:37)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            ce replica la inimioara a dat adrian8...

            bhey postacule , daca ar murii toti taximetristii din lume tot n-ar recupera fata de genocidul ruso-comunist.

            aia au rupt mai tare omenirea decat Hitler.
          • -10 (10 voturi)    
            corect (Joi, 17 aprilie 2014, 17:45)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            dar incidentul cu trecerea de pietoni e cauzat de aceeasi mentalitate ca si cel cu taxiul , adica stapanii vs sclavi .

            toti au facut genocide , toti au omorat .. uni au decimat indienii , altii cu siberia , unii cu 'nuke' altii cu comunismul .. masurare exacta e cam grea ...
            toti sunt 'rai' nimeni nu ne vrea binele , doar binele lor conteaza ... deaia ar trebuii sa incercam sa cautam singuri binele nostru nu sa fim 'scavi' la x sau la y .
            • +10 (10 voturi)    
              n ai inteles (Joi, 17 aprilie 2014, 18:12)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

              genocidul bolshevic..inca nu e gata..este genetic transmis..uite un exemplu Dottore...mazeta..finutza..jiji kent..acestia banuiesc ca au procreat si vor procrea..ce cresc ei..tot cu gandire bolshevica vor fi educati..respective 70 % din Parlamentul Romaniei..va fi mic copil fata de apucaturile generatiei de bolshevici...nascuti..nu facuti...
              • -3 (3 voturi)    
                nu e normal (Joi, 17 aprilie 2014, 20:41)

                adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                sa jignesti si sa consideri ca anumiti useri de aici ,care nu sunt de acord cu modul tau de gandire , sunt criminali .. e chiar aberant ... fiecare are dreptul sa creada orice ... nu fi pcr-ist !
                • +3 (3 voturi)    
                  E absolut normal! (Vineri, 18 aprilie 2014, 11:36)

                  ticbis [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                  Persoanele care apara si-i idolatrizeaza pe criminalii istoriei nu pot avea pretentii de a fi considerati onesti si cinstiti. Cei care fac apologia stalinismului nu trebuie sa aibe nicio pretentie atunci cand sunt devoalati, marginalizati si expediati de catre societatea civila democratica in aceeasi categorie de criminali. La fel si in cazul celor care adera principiilor naziste sau neo-naziste.

                  Aici nu mai vorbim de dreptul la libera exprimare si nici de dreptul fiecaruia la o opinie politica, aici vorbim de extremism si terorism de stat. Atat comunismul cat si nazismul se incadreaza perfect in categoria extremismului si a terorismului international. Dovada, zecile de milioane de victime nevinovate facute de aceste regimuri totalitare si antidemocratice de-a lungul istoriei!

                  Daca tu vrei sa faci parte din aceste categorii, e treaba ta. In cazul asta, insa, trebuie sa te astepti ca opinia publica progresista sa te judece in consecinta. Este doar alegerea ta!
                  • +2 (2 voturi)    
                    ai fost Prea Delicat (Vineri, 18 aprilie 2014, 13:13)

                    un domn [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

                    cu bolshevikul..crezi ca a inteles ?
        • +7 (7 voturi)    
          si intre daco-romani? (Joi, 17 aprilie 2014, 18:32)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          la tine in cartier nu sunt criminali daco-romani de vita veche ca tine?
          Acela din Radauti -criminal in serie- e cumva educat la Sorbona?
          • -1 (1 vot)    
            fi mai explicit ... (Joi, 17 aprilie 2014, 20:42)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

            adica ce vrei sa sti mai exact ...
            • +1 (1 vot)    
              nu te supara dar daca nu te (Vineri, 18 aprilie 2014, 13:42)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

              prinzi chiar mai bine te lasi de a posta aici..Latrina 3 are nevoie de tine, acolo posteaza ..numiai spacimene de "vitza veche"..similari tie..sa ai spor si sarbatori Fericite !..poate iti da felix vreun miel daca postezi ce trebuie acolo..
    • +2 (10 voturi)    
      totusi, stepa nu este specifica rusilor (Joi, 17 aprilie 2014, 16:09)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      stepa e specifica mongolilor, tatarilor, cazacilor, kirghizilor si altor republici caucaziene care migreaza cu pastrama sub saua cailor. Acestia erau integrati in URSS, dar nu erau rusi.
      Rusii nu au fost migratori, au trait in orase, gen Moscova si Sankt Petersburg...marea lor problema au fost niste lideri agresivi, nenorociti si ai dracului, gen Stalin si Putin.
      • +10 (12 voturi)    
        nici Stalin.... (Joi, 17 aprilie 2014, 16:32)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        .....nu a fost rus ci georgian (Iosiv Visarionovici Giugasvili) dar daca in vremea tarilor si a comunistilor, rusul de rand nu avea nici un cuvant de spus, acum ei sunt direct raspunzatori pentru ca Putin a fost ales, reales si ras-ales de catre o mare majoritate a rusilor.

        Daca privim la evenimentele din Ukraina, nu politicienii rusi sunt in strada cerand smulgerea de teritorii ci rusii de rand.
        De ce o fac ? Rusia nu are destul teritoriu?
        Prin actiunile lui, rusul de rand se face partas la marseviile politicienilor rusi si nu este mai prejos de acestia.
        • -3 (5 voturi)    
          e relativ simplu ... (Joi, 17 aprilie 2014, 17:30)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          ucraina , era un stat mic .
          stalin a alipit (in stilul sovietic) diverse teritorii de la altii .

          acum uncraina vrea sa se mute la altii ... atunci rusii vor sa le revina ce le-au dat (si cam asa vor si cetatenii de pe acolo) .

          intrebarea e de ce romanii nu vor ce li sa luat ?
          ca ne tot batem in piept ca vrem moldova ..dar restul teritoriilor luate ?
          • +5 (5 voturi)    
            logica? (Joi, 17 aprilie 2014, 18:36)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            pe logica ta si a lui Putin, daca maine se strang lipovenii la Tulcea trimite parasutisti Rusia?
            • -1 (1 vot)    
              se strang sa ce ? (Joi, 17 aprilie 2014, 20:43)

              adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

              sunt oprimati ? sau oprima ei pe cineva ? .. sau ...?
      • +5 (5 voturi)    
        alt istoric? (Joi, 17 aprilie 2014, 18:35)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        adica slavii nu sunt popor migrator? ai ramas la istoria lui Roller?
        cum or fi ajuns DIN STEPA la Oradea/Ploiesti/Tarnovo/ Belgrad/Praha/etc?
        Iar daca faci confuzie intre cazaC si cazaH, lasa-ne, macar pana ce mai citesti cate ceva!
  • -11 (13 voturi)    
    620 milioane euro (Joi, 17 aprilie 2014, 15:40)

    Mazeta [utilizator]

    Cel mai scump simulator din lume, avioanele F-16 vândute României la mâna a treia. Plătite acum, livrate începând cu 2016.
    • +13 (13 voturi)    
      stiu ca daca era dupa tine (Joi, 17 aprilie 2014, 16:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mig urile sunt mai bune...sa are Ogorul Patriei !
    • +10 (12 voturi)    
      stai linistit (Joi, 17 aprilie 2014, 16:59)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sunt bune !
      au fost testate de Intaiul Zburator al patriei !
      victor viorel pontanacus zis si Icarus al doilea.

      e drept, are o problema.. se intra greu, in f16, e nevoie de doua ordonante sa'i salte ciolanele si sa'l lase'n scaun.
      dar, dupa indicatiile pretioase, amerricnanii o vor rezolva, va fi largit locul copilotului, in aceiasi bani.

      asteptam si alte zboruri, cum ne asigura mr. bucer.
      • +9 (9 voturi)    
        victor viorel (Joi, 17 aprilie 2014, 17:26)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        s a ingrasat sa incapa mai bine in S klasse care il foloseste..il doare..la basket de F 16..ce da el banii ?
  • +7 (9 voturi)    
    recunoasterea ca.... (Joi, 17 aprilie 2014, 16:13)

    translativus [utilizator]

    ....noi suntem in "prima linie" este in fapt, recunoasterea istoriei noastre.
    Mereu am fost in "linia intai" si de fiecare data am recuperat unele teritorii dar am pierdut altele.
    Sa speram ca de data aceasta, doar vom recupera dar la ce politicieni avem.......(!?)

    Oricum, este bine ca macar in ceasul a doisprezece-lea occidentul (nu in intregul sau) s-a trezit din letargia birocratiei si realizeaza ceea ce trebuia sa faca de mult, adica sa vada pericolul latent reprezentat de prostitutia morala a politicienilor rusi.

    Ar face bine sa intareasca masiv flancul estic pentru ca altfel, razboiul nu se va duce doar prin porumbul nostru ci si prin piscinele lor.

    Problema nu este daca va fi razboi ci cand !
  • -3 (9 voturi)    
    nu e criza Roamaniei! sper sa nu platim facturi! (Joi, 17 aprilie 2014, 16:43)

    jackalphonse [utilizator]

    sper sa nu fim nevoiti sa platim vreo factura! in fond, nu e criza Romaniei! de acord ca situatia este oarecum periculoasa, Ucraina fiind un vecin, dar Romania NU trece prin niciun fel de criza la care noi sa fim ajutati. faptul ca basescu tipa la putin, confundandu-l cu ponta, inseamna ca basescu are o agenda proprie si putin riposteaza (in timp ce celelalte tari europene, inclusiv usa sunt mai moderate decat basescu). faptul ca usa isi aduce armata aici, poate genera o criza (cauza si efect), dar factura sa o plateasca usa, nu Romania.
    sper sa nu aud dupa terminarea evenimentelor ca Romania aduce osanale si privilegii pentru ca am fost "ajutati".
    Rusia este un imperiu periculos, iar Putin este un nebun, dar nu extrapolati.
    • -4 (6 voturi)    
      wait & see (Joi, 17 aprilie 2014, 17:51)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Când? după terminarea războiului?? Ești naiv... Nici nu se va usca bine cerneala acestui mesaj și deja vom fi puși să plătim. Atenție la buzunare!
  • +3 (5 voturi)    
    Ne aflam (Joi, 17 aprilie 2014, 17:18)

    KostasP [utilizator]

    La sfarsitul erei petro-dolarului si la un pas de re-introducerea "gold standard-ului". Aceasta tranzitie nu va fi una linistita ci dimpotriva va impinge marile puteri si aliante (antagonice) foarte aproape mai intai de o confruntare financiara urmata de una militara fara precedent.
  • -5 (5 voturi)    
    SUA raman neclintite... (Joi, 17 aprilie 2014, 17:28)

    DerYogen [utilizator]

    ...adica nu fac nimic. Si de ce ar face? Ucraina nu e in NATO.
    Sunt curios daca Ucraina mai are arsenal nuclear, dosit pe undeva. O parte importanta din arsenalul nuclear al URSS era in Ucraina, dar a renuntat la el si l-a cedat Rusiei "pentru a fi distrus". Mare greseala...
    Oricum populatia Terrei s-a inmultit excesiv, trebuie din cand in cand cate un razboi mare "de reglare". E o lege a naturii
  • +7 (7 voturi)    
    Libertatea si protectia costa ... (Joi, 17 aprilie 2014, 17:28)

    Mirobo [utilizator]

    si intrucat noi nu ne putem apara singuri (am externalizat acest serviciu) de banii platiti SUA sub diverse forme nu am putut primi deocamdata decat ceea ce se stie.
    Pana la un portavion gen USS Theodore Roosevelt in Marea Neagra mai avem de asteptat. Eventual isi va face aparitia odata cu invadarea Ucrainei pe fata.
    • +5 (5 voturi)    
      de ce portavion? (Joi, 17 aprilie 2014, 18:39)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      aerodroamele militare nu ajung? Irak a fost bombardat si din Turcia, Sevastopol e la 150 mile marine.
      • +1 (1 vot)    
        Pentru ca.. (Joi, 17 aprilie 2014, 20:11)

        Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        aerodromul este o tinta fixa.