Sondaj in R.Moldova, minus Transnistria si Gagauzia: 52% dintre moldoveni isi doresc unirea cu Romania

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 27 martie 2014, 15:00 Actualitate | Esenţial

Un sondaj realizat in Republica Moldova in februarie, inainte de anexarea Crimeei de catre Rusia, arata ca 52% dintre cetatenii moldoveni si-ar dori unirea cu Romania. Sondajul nu cuprinde insa cetatenii din Transnistria si din Gagauzia. Sondajul a fost realizat de Centrul Roman pentru Studii si Strategii, un jucator relativ necunoscut pe piata institutelor de sondare. Centrul mentionat isi desfasoara activitatea in cadrul Fundatiei Nationale pentru Romanii de Pretutindeni, un ONG ai carui fondatori sunt Eugen Popescu si Daniela Soros.

Potrivit unui comunicat remis redactiei de platforma unionista Actiunea 2012, unul dintre rezultatele preliminare ale unui sondaj de opinie efectuat in Republica Moldova, in luna februarie, de catre Centrul Roman pentru Studii si Strategii, arata ca 52% dintre cetatenii Republicii Moldova isi doresc unirea cu Romania.

De asemenea, mai mult de jumatate dintre participantii la studiu considera ca perspectiva unirii este realizabila (54%), 63% dintre respondenti sunt de parere ca limba pe care o vorbesc cel mai des este limba romana si ca limba romana si limba "moldoveneasca" comporta aceleasi sensuri, precum si ca Romania si Republica Moldova sunt doua state romanesti, cu aceleasi traditii si acelasi folclor (74% categoric de acord si mai degraba de acord).

Sondajul de opinie a fost realizat in Republica Moldova, in perioada 1-15 februarie, pe un esantion de 1.155 de persoane, reprezentativ pentru populatia adulta a Republicii Moldova, fara regiunea transnistreana si Unitatea Teritoriala Autonoma Gagauzia, cu o eroare tolerata de +/- 2,5%, la un nivel de incredere de 95%. Rezultatele finale ale cercetarii vor fi facute publice in luna mai.

Rezultatele acestei cercetari, care include o serie de date cu privire la perceptia populatiei din stanga Prutului asupra reperelor identitare si a spatiului cultural de care apartine, sub genericul "Identitatea nationala in Republica Moldova", au fost facute publice joi, in cadrul unei conferinte de presa la Parlament.

"Speram ca procentul care inclina balanta in favoarea reunirii, relevat in acest studiu, sa faciliteze organizarea intr-un timp cat mai scurt a unui referendum in acest sens la Chisinau", a declarat Alexei Paluta, co-presedintele coalitiei Actiunea 2012, potrivit comunicatului citat.























5156 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Teoretic (Joi, 27 martie 2014, 15:39)

    CatalinPetrica [anonim]

    Teoretic acum dupa evenimentele din Ucraina precentul celor care doresc unirea cu Romania sa creasca semnificativ.
    Daca se aduce o informare corecta si cetatenilor din Transnistria si Gagauzia si acestia vor vota tot pentru Unire
    Gagauzii nu sunt rusi ci mai aproape de turci si ei stiu ca tatarii si turcii traiesc mult mai bine in Romania.
    In Transnistria sunt multi Ucrainieni si daca ar putea vota liber, mai ales acum ar vota sa scape de Rusia, iar unirea i-ar ajuta sa intre rapid in UE si NATO, fiind astfel protejati de rusi
    Este necesara o campanie de informare corecta
  • +1 (13 voturi)    
    Procentul este prea mic! (Joi, 27 martie 2014, 16:02)

    BEDE [utilizator]

    Numai cand la sondaj o sa iasa 80% cred ca ar fi cazul sa se uneasca. Altfel, la ce ne-ar folosi sa avem o multzime de cetatzeni ai Romaniei mari care sa doreasca mai curand unirea cu Rusia?
    Si asta arata cum, multzumita Uniunii Sovietice, s-a creat o noua realitate: multi dintre moldovenii de peste Prut vorbesc limba rusa, in special cei mai multi intelectuali, si aceasta nu numai din cauza deportarilor si a venirii unor rusi, ci si pt ca timp de zeci de ani au beneficiat de cea mai buna educatzie si de alte avantaje cei care vorbeau rusa si nu romana.
  • -9 (13 voturi)    
    Vrabia malai viseaza (Joi, 27 martie 2014, 16:09)

    muciflenduri [utilizator]

    Saptamana si sondajul, fiecare georgel poate intreba printre cunoscuti si scoate un nou sondaj bazat pe date stiintifice.
    Numai ieri ce aparuse alt sondaj, in care tatuca Putin era eroul moldovenilor, iar majoritatea nu se considerau romani. In sondajul de azi vor unirea.
    Maine vor dori pamant pe luna, iar in sondajul de poimaine 90% nu vor fi auzit de romani.
    Partidele unioniste din R. Moldova au sub 10% din voturi, asa ca ne putem da seama cat de relevant e acest sondaj de opinie.
  • -4 (6 voturi)    
    exemplu (Joi, 27 martie 2014, 16:16)

    mef [utilizator]

    joke: Pai hai cu tancurile pe acolo...dar nu oficial...sa fim considerati niste forte de auto-aparare...
  • -5 (7 voturi)    
    Da, si? (Joi, 27 martie 2014, 18:19)

    hot news [utilizator]

    Pr0centul poate sa fie si de 99%, ce importanta are?
    Chiar daca 99% din romanii de peste Prut si tot 99% din romanii de aici din tara ar vrea nu "unirea", ci reunificarea este termnul corect, la ce ne ajuta?!
    Esential este ce vrea sa faca Federatia Ruznaca!
    Poate ne reintregim in cadrul noii URSS ...
  • +4 (6 voturi)    
    era normal.............. (Joi, 27 martie 2014, 23:17)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    dupa cele intamplate cu ucraina,............. basarabenii stiu f, bine pe pielea lor ce inseamna dominatia si deportarile rusesti.....deci rez. sondajului e normal.
    • +1 (7 voturi)    
      normal? (Vineri, 28 martie 2014, 6:09)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      ce ţi se pare ţie normal? Dacă acum, în această situaţie tensionată doar jumătate vor, aici, jumătate trag spre Rusia, se pare că n-au amintiri aşa de negreu precum ni se pare. De fapt nici moldovenii de la noi nu gândesc mult diferit. Iar cei 2% sunt marja de eroare, prea puţin pentru a spune că există o majoritate care doreste ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    trist (Vineri, 28 martie 2014, 16:13)

    James Bond [utilizator]

    Doar 52%???
    Daca s-ar simti romani, minim 85% ar dori unirea cu Romania.
    Am avut o prietena moldoveanca, care mi-a spus candva ca moldovenii duc nostalgia comunismului, cand mancarea era foarte ieftina, curentul electric era gratuit, si toata lumea avea un loc de munca.
    Desigur, asta se intampla in Moldova rusificata, in timp ce in Romania, oamenii orbecaiau pe intuneric, se hraneau cu visuri, pentru ca magazinele erau goale.

    Moldovenii o duceau bine in trecut, iar acum vor ca vremurile sa se intoarca in favoarea lor.
    Nu stiu cum poti sa nu vrei apropierea de occident, si sa doresti apropierea de Rusia...