Guvernul aloca peste un milion de euro pentru o expozitie in China

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 26 martie 2014, 20:49 Actualitate | Esenţial


Guvernul a aprobat miercuri, prin hotarare, suplimentarea bugetului Ministerului Culturii cu 4.917.000 lei la "Cultura, recreere si religie", pentru organizarea unei expozitii in China.

Banii sunt alocati din Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului.

"Aceasta suma este necesara pentru finantarea cheltuielilor organizarii si desfasurarii expozitiei "Comorile Romaniei" in Republica Populara Chineza, urmand ca pentru anul 2015 cheltuielile sa fie cuprinse in bugetul Ministerului Culturii", argumenteaza guvernul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3074 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Let me guess! (Miercuri, 26 martie 2014, 20:51)

    war4peace [utilizator]

    Ponta va fi prezent la inaugurarea expoziţiei?
  • +12 (16 voturi)    
    ce fac (Miercuri, 26 martie 2014, 20:55)

    gopo111 [utilizator]

    cu atitia bani, ca totul e "cheap" in china, parca astia se dadeau cinstiti :)
  • +10 (14 voturi)    
    foarte bine! (Miercuri, 26 martie 2014, 21:04)

    corvus coraX [utilizator]

    Sper ca niște moaște să fie incluse în preț....
  • +17 (19 voturi)    
    pffff (Miercuri, 26 martie 2014, 21:16)

    Soljenitin [utilizator]

    Si tonta pune accize suplimentare la carburanti. Este absolut incredibil omul asta, este de o parsivenie cum rar mi-a fost dat sa vad...
  • -15 (21 voturi)    
    asa se face reclama (Miercuri, 26 martie 2014, 21:46)

    destanga [utilizator]

    Toata europa este in China ,noi trebuie sa lipsim pentru ca sunt comunisti??
    Lasati naibii gandirea obtuza ca nu duce nicaieri.
    Daca cooperam cu China pe perioada crizei nici nu se simtea dar PDL era de dreapta si nu dadea bine la imagine.
    • +12 (14 voturi)    
      . (Miercuri, 26 martie 2014, 22:03)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      zau? da-mi link ca a platit macar o alta tara UE minim 1 milion de euro pentru o expozitie culturala si RELIGIOASA in China.
    • +10 (12 voturi)    
      asa asa (Miercuri, 26 martie 2014, 22:45)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Doar banii aia se putea duce la pensionari ca tot o ducem bine.
    • +14 (18 voturi)    
      Uiti (Miercuri, 26 martie 2014, 22:46)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Nu avem cartofi, dar ne luam portocale. In tara nu avem dupa ce bea apa, insa in afara platim milioane de euro pe tot felul de chestii neprioritare. In tara marim taxe, in afara stergem datorii. Daca tie ti se pare normal modul asta de lucru, atunci cara-te in China cu escala la moscova.
    • +5 (11 voturi)    
      Da mosule! (Joi, 27 martie 2014, 2:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Asa este: in Ieuropa nici nu s-a simtit criza pen'ca toata Ieuropa e in China si coopereaza cu China. La fel si cu Hamerica: este toata Hamerica in China si nici nu s-a simtit criza. Numa' la noi in tara s-a simtit criza, pen'ca noi nu suntem prezenti in China.

      De aceea si s-a stabilit ca aceasta criza mondiala sa se numeasca "Doar criza din Romania, a lu' PDL".
    • +4 (4 voturi)    
      Logica sclipicioasa! (Joi, 27 martie 2014, 6:30)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      "Daca cooperam cu China" economia ajunga moale Ca Catifeaua si aromata Ca Cafeaua.Ca Cam asa se discuta la cei de stanga, iata de ce Ca Cand vrem argumente, primim 'perle'ale reflectiei comuniste.
  • +9 (11 voturi)    
    ce stire este asta? (Miercuri, 26 martie 2014, 21:53)

    un dac [utilizator]

    despre ce e vorba in expozitie? care este scopul ei? ce presupune cheltuirea acestei sume? ce rezultate asteapta guvernul sau ministerul culturii?
    • +11 (13 voturi)    
      . (Miercuri, 26 martie 2014, 22:05)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      sa se converteasca chinezii la ortodoxie presupun.
    • +15 (17 voturi)    
      Spaga (Miercuri, 26 martie 2014, 22:17)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Scopul e ca cine se duce ia niste monede, poate niste sabii de la muzeul militar, le expune acolo si restul banilor ii baga in buzunar. La fel cum au dat milioane de euro pe "portalul" eRomania, care nu face doua parale. Cine are prieteni a incasat comisionul. Tara asta e praf.
  • +11 (11 voturi)    
    Din 1 milion EUR (Miercuri, 26 martie 2014, 23:45)

    trilulilu [utilizator]

    daca ar fi sa calculam cu doar 400 EUR / bucata, acest guvern ar fi putut face fericit copiii din 2500 de scoli de la satele din Romania. Cum? Pai va spun eu: sa le faca o buda normala, ca saracutii iarna-vara umbla prin curte (sau nu neaparat), la wc in conditii mizere. Sau o alta idee tot cu scolile de la sate: table interactive, calculatoare noi, wi-fi in satele defavorizate geografic, sisteme de incalzire mai performante etc. dupa ce ar fi facut chestiile astea, putea sa le arate/explice chinejilor, ca de ce nu au putut participa la expoziţie.
  • +9 (9 voturi)    
    Buna miscare (Joi, 27 martie 2014, 0:02)

    Lovilutia [utilizator]

    Desigur, dupa vizitarea expozitiei, chinezii vor cumpara de la noi cantitati impresionante de usturoi, iar bogatasii Chinei se vor inghesui sa viziteze capitala Romaniei, Budapasta.
  • +6 (6 voturi)    
    Expozitie de paiate !!! (Joi, 27 martie 2014, 3:30)

    andreesanu [utilizator]

    Ce poti arata chinezilor mai Ponta ???,ce n-au furat ?,ce n-au copiat chinezii ???
    poti sa le expui curul tau !!!!! sigur pe ast nu-l au ,si pentru asta azvili un milion de euro !!!.
    Ba nepricopsitule,de cind hahai ca prim ministru prin TV uri ,n-ai fost in stare sa arunci acolo un milion de lei la caminele de batrini,dar arunci un milon ca sa ai de ce te plimba in China la inaugurarea de trei surcele !!!.
    Bravos natiune ,care va sa zica ne-am facut fuduli !!!,destepti de ne rid curcile ,si ne mai si laudam ;ca vorba aia: prostul daca nu-i fudul, nu-i prost destul !
  • +2 (2 voturi)    
    Milano 2015 (Joi, 27 martie 2014, 9:42)

    ouyang [utilizator]

    Bugetul alocat construirii pavilionului Romaniei este de 1,5 milioane de euro. Din pozele prezentate se vede o casa din lemn acoperita cu stuf cocotata pe o “cutie” din lemn vizitabila pusa in mijlocul unei balti. Great. Toata penibilitatea se poate construi cu o suma intre 30 si 50.000 de euro in functie de materiale. cititi si va minunati: http://www.hotnews.ro/stiri-international-16900441-fotogalerie-ministerul-afacerilor-externe-anuntat-castigatorii-competitiei-idei-pentru-pavilionul-romaniei-expo-milano-2015-vezi-articol-cum-arata.htm

    la fel va fi si expozitia de "Cultura, recreere si religie”. RECREERE? Macar intelege vreunul ce inseamna cuvantul asta? Ce cauta langa cultura si religie?
  • +1 (3 voturi)    
    1 mil de euro=pretul unui RMN (Joi, 27 martie 2014, 10:46)

    vasile78 [utilizator]

    Pretul platit de guvern pentru aceasta expozitie este mai mare decat pretul unui aparat RMN care ar putea salva sute de vieti. Dupa cum se stie, RMN-ul are capacitatea de a detecta tumori de la 1mm dimensiune in sus.