Ponta: Lucrarile la autostrada Sibiu-Pitesti vor incepe in 2015 din ambele capete. Termen de finalizare, 2020 sau mai devreme

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 20 martie 2014, 18:47 Actualitate | Esenţial

Cand se va face autostrada Sibiu-Pitesti?
Foto: Hotnews
Premierul Victor Ponta a anuntat joi, la Pitesti, ca lucrarile la autostrada Sibiu-Pitesti vor incepe in 2015 din ambele capete, urmand sa fie finantata in intregime din din programarea 2014-2020. "Sper ca in 2020 sau chiar mai repede dl presedinte Basescu, care nu a facut niciun metru de autostrada, sa mearga linistit cu Dusterul domniei sale spre pensie", a declarat premierul.

Victor Ponta a discutat joi cu conducerea uzinei Dacia de la Mioveni ocazie cu care "despre autostrada le-am explicat foarte clar inca o data, desi dansii stiau si au fost foarte echilibrati in toate abordarile, ca e mai mult o chestie politica intre mine si dl Basescu care in cei 15 ani cat a fost primar si ministru nu a facut niciun kilometru de autostrada, dar acum l-a apucat dragostea de autostrada".

"Le-am confirmat celor de la Dacia ca din programul 2007-2013 de autostrazi deja s-au alocat 25 milioane euro pentru actualizarea studiului de fezabilitate, ca in 2015 incepem lucrarile pe baza noului studiu de fezabilitate din ambele capete si dinspre Sibiu si dinspre Pitesti (...) si ca toata autostrada Pitesti-Sibiu va fi finalizata din programarea 2014-2020", a precizat premierul.

"Sper ca in 2020 sau chiar mai repede dl presedinte Basescu, care nu a facut niciun metru de autostrada, sa mearga linistit cu Dusterul domniei sale spre pensie", a afirmat Ponta.

In ceea ce priveste "povestea cu concurenta intre Pitesti-Sibiu si Comarnic - Brasov", aceasta "este o prostie" pentru ca aceasta din urma nu se va finaliza din fonduri UE, a aratat premierul.

La observatia ca ministrul Transporturilor, Dan Sova, a scris pe blog ca lucrarile la autostrada Sibiu-Pitesti ar incepe in 2017, premierul a raspuns ca depinde despre ce tronson este vorba.

"Nu exista un singur tronson" astfel incat "nu poti sa vorbesti despre un singur an in care este inaugurat", a declarat Ponta,  precizand ca "o sa-i spun domnului Sova mai bine sa vorbeasca decat sa scrie pe blog, ca vad ca au toti boala blogurilor si cred ca nici el nu mai intelege ce scrie pe blog".

Acesta a aratat ca a discutat cu reprezentantii Dacia despre faptul ca "legislatia fiscala, inclusiv in ce priveste inmatricularile de noi autoturisme, ramane neschimbata", "ca trendul pozitiv pe care il au de la inceputul anului (...) va fi sustinut in continuare prin programul Rabla, prin cele 20.000 de tichete" si ca "in acordul de parteneriat cu UE, pe care il semnam in perioada urmatoare, vor fi prevazute programe si finantari pentru cresterea competitivitatii".

Demararea lucrarilor pentru autostrada Sibiu - Pitesti este prioritara pentru statul roman in ceea ce priveste fondurile europene inaintea altor tronsoane de autostrazi pe care guvernul le-a enumerat in strategia din decembrie anul trecut. Informatia vine de la Ministerul Fondurilor Europene, si nu de la Transporturile lui Dan Sova, in contextul in care Comisia Europeana a criticat oficial si neoficial propunerile si variantele partii romane pentru exercitiul financiar european 2014-2020.

Totusi, desi este pusa de Comisia Europeana pe coridoarele prioritare si, mai nou, figureaza si pe documente ale guvernului ca prioritate pentru urmatoarele fonduri europene, autostrada Sibiu-Pitesti risca in continuare sa fie daca nu blocata, cel putin amanata substantial de catre autoritati.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
10866 vizualizari
  • +38 (38 voturi)    
    Eu ma intreb de ce nu a inceput anul trecut? (Joi, 20 martie 2014, 18:53)

    UnOarecare [utilizator]

    Incompetentule!
    • +36 (36 voturi)    
      Avea dreptate Base cu Renault (Joi, 20 martie 2014, 19:49)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Am impresia ca informatiile lui Ponta sunt citite intai la Moscova si abia apoi copiate la Palatul Victoriei! Se prinde cam greu carlanul...
      • +3 (29 voturi)    
        Lucrari de la ambele capete = prostie tehnica (Joi, 20 martie 2014, 20:35)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Prioritar pentru autostrada Pitesti - Sibiu este tronsonul Curtea de Arges - Racovita. Odata ce l-ai terminat celelalte doua bucati Pitesti - Curtea de Arges si Racovita - Sibiu pot fi date in functiune pe portiuni. Tronsonul Racovita - Sibiu si indeosebi Ciineni - pina la iesirea din munti spre Transilvania este o lucrare deosebit de dificila a carei finalizare va dura cel putin 10 ani. Sincer nu il vad terminat mai devreme de 2025, cel mai probabil in 2030. Nu are rost sa te apuci de sectiunea aceasta pentru ca nu faci altceva decit sa consumi 60-80 mil. Euro/km ca sa construiesti o autostrada de vreo 30 km in paralel cu actuala sosea, dupa care ti se termina banii la Ciineni adica intr-un punct aproape la fel de indepartat de Pitesti ca si intrarea in munti de la sud de Sibiu. Cu alte cuvinte nu ai facut nimic. Este ca si cum la un examen te-ai apuca de cea mai grea problema, notata cu 0.5 puncte, si ai pierde 3 ore ca sa o rezolvi, in final luind nota 1.50 cind puteai sa o lasi nerezolvata, sa le fai pe celelalte si sa iei 9.50.
        • -4 (16 voturi)    
          @dumitrica (Joi, 20 martie 2014, 21:31)

          skyradio [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          tata tu vad ca in afara de bucuresti=pitesti nu prea ai circulat pe alte autostrazi
          • +2 (12 voturi)    
            Are dreptate dumitrica (Joi, 20 martie 2014, 22:53)

            AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

            Chiar daca nu o spune foarte clar: daca s-ar face Pitesti-Curtea de Arges-Racovita si eventual Selibar-Turnu Rosu s-ar rezolva 3/4 din problema cu mai putin de jumatate din pretul total. Chiar ar fi multumit sa ajung de la Bucuresti la Sibiu pe autostrada de la Bucuresti la Racovita, pana la Turnu Rosu pe DN si apoi pana in Sibiu pe autostrada, ar insemna doar vrei 30 de kilometri pe DN. Aia 30 de kilometri sunt mult mai scumpi decat tot restul autostrazii Pitesti-Sibiu.

            O alta varianta onorabila ar fi doar semi-autostrada de la Racovita la Turnu Rosu: 2 benzi de 11 metri intr-una din directii, mult mai usor de construit decat o autostrada de 25 de metri prin munti. Celalalt sens ar circula pe DN cu trafic extrem de mic din sens opus, deci cu mers mai lejer si depasiri mai usoare. Mai tarziu, cand vor fi bani, se poate face si cealalta jumatate de autostrada chiar pe un traseu independent de prima.
            • +3 (5 voturi)    
              Skyradio tata (Vineri, 21 martie 2014, 8:11)

              Alor [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

              Nu sustine penibilitatea lui dumitrica. La cat sa furat in 26 de ani in tara asta ,zeci de miliarde de euro, -la cite miliarde sau tocat(furat) la ministerul transporturilor in 25 de ani , a venit vremea ca romania sa aibe autostrazi indiferent la ce pret pe km numai sa se faca odata.
            • +3 (5 voturi)    
              dumitrica (Vineri, 21 martie 2014, 9:12)

              skyradio [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

              termenele lui dumitrica sunt de 10 ani. parca ar fi frate cu ponta sau sova.ori solutiile tale sunt cam la fel ca ale lui. tu propui o struto-autostrada.
        • +9 (9 voturi)    
          2030??? (Joi, 20 martie 2014, 23:48)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Din 2020, din cauza pretului la benzina si motorina, CE nu va mai finanta autostrazi ci alte alternative de transport, toate electrice ( linii ferate de mare viteza)
      • 0 (0 voturi)    
        Basescu are dreptate intotdeauna, (Vineri, 21 martie 2014, 20:03)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        nu te-ai prins ? Cum ? N-ai pană acum tablou in perete cu presedintele Băsescu ?
    • +9 (11 voturi)    
      E simplu (Joi, 20 martie 2014, 21:46)

      Euunul [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Au crezut (vai de voinicul de la mari proiecte) ca pot muta finatarea UE pe sibiu brasov.
      Nu vor gasi usor finantare pentr comarnic brasov la 1.8 bio (60Km) cand costul la sibiu pitesti (120km) nu o sa ajunga niciodata la acest nivel
    • +11 (11 voturi)    
      pai ii opreste Basescu (Joi, 20 martie 2014, 22:44)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      cum de ce? in alta ordine de idei: la cat sunt de incompetenti, nu se vor intalni si ne vom alege cu doua mai mici ;)
    • +8 (8 voturi)    
      sunt sigur ca NU! (Joi, 20 martie 2014, 23:26)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      cum zice Ponta ca va face devin sigur ca e pe dos!
  • +29 (29 voturi)    
    Obraznicia Plagiatorului (Joi, 20 martie 2014, 19:18)

    Andradda [utilizator]

    Abia astept ziua in care acest individ isi va rupe gatul (la figurat, desigur)
  • +27 (29 voturi)    
    Ponta a semnat cu BECHTEL (Joi, 20 martie 2014, 19:25)

    Gryphus [utilizator]

    Ponta era membru al guvernului Nastase cand s-a semnat acel contract rusinos cu clauze secrete cu Bechtel

    in 2007 guvernul PNL-PSD a raportat 5 KM de autostrada pt 1 MILIARD de EURO deci sa ne fereasca Dumnezeu de azutostrzi facute de Ponta
    • -10 (10 voturi)    
      Mai citeste si matale (Vineri, 21 martie 2014, 7:38)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ca nu e chiar asa. Nastase a facut un contract extrem de pagubos, dar sub guvernarea Basescu si renegocierea contractului, s-au triplat costurile. Cu alte cuvinte, a aranjat cu Buch la resedinta sa, prin 2008 parca, sa-si ia darul si sa continue lucrarile (citeste jaful Romaniei). Insa basescu, ca tiganul, a luat banul si-a reziliat contractul. Mai investigati si voi, mai baieti.
      • +4 (4 voturi)    
        /// (Vineri, 21 martie 2014, 13:53)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        bati campii.
        • -1 (1 vot)    
          Verifica (Vineri, 21 martie 2014, 20:05)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui hmara

          cat a costat Km de autostradă după negocieri. Este cifră declarata de guvernul Boc.
          • 0 (0 voturi)    
            /// (Luni, 24 martie 2014, 11:12)

            hmara [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

            tot bati campii.
            Daca verifici la a3 sigur vei avea dreptate.
  • +21 (21 voturi)    
    Povesti,povesti de adormit copii !!! (Joi, 20 martie 2014, 19:51)

    andreesanu [utilizator]

    De ce nu incepe anul asta ???,asta nu-i proiect nou este rasanalizat, revazut,rastalmacit ,de ce-o scaldati ?
    De ce va trebuie 6 ani pentru 100 km ?,nu va trece prin ograda ?,nu aveti propietati pe traseul autostrazii ?,nu puteti mulge nimic ?.
    Atitea mizerii ascundeti ,atitea sfori trageti ca deja va pute urma !!!
    Cum intr-un an jumate n-ati facut nimic ,doar circ TV ,cine va crede ca veti face ceva dupa trei ani ???.
    Eu tot trag nadejde si mita de coada ca nu va apuca craciunul ,asa cum am spus ca pe guvernul Ponta 2 nu-l prinde pastele.
  • +22 (24 voturi)    
    Asta vrea (Joi, 20 martie 2014, 19:54)

    evoque [utilizator]

    sa fie gluma serii? Ponta, poate ca esti prea bun prieten cu Sova insa trebuia sa recunosti ca baiatul minte invers proportional cu inaltimea. Nici macar optimismul nu va poate scoate din ridicol ca de unde bani nu mai vorbim, iar daca veniti ca vrajeala numita concesionare sunteti de rasul curcilor, pana acum nu au fost incheiata intelegerea cu Strabag&co, ce sa mai vorbim despre alta.
    • +18 (18 voturi)    
      Plus (Joi, 20 martie 2014, 21:13)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ti-am dat plus pentru ca nu ma asteptam la un asa comentariu de la tine :) I-ati spart contul de pe HN cumva?
      • +12 (12 voturi)    
        Ciudat (Joi, 20 martie 2014, 22:05)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        Si eu tot plus i-am dat.
      • +12 (12 voturi)    
        unii isi revin (Joi, 20 martie 2014, 22:10)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        poate inteleg, poate s-au apucat de munca cinstita...
      • -8 (18 voturi)    
        ai avut (Joi, 20 martie 2014, 22:32)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        candva senzatia ca ma intereseaza joculetul acesta de copii cu plusuri si minusuri? sunteti penibili.
    • -3 (3 voturi)    
      Ecuatia e simpla: (Vineri, 21 martie 2014, 7:51)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      UE da 3 miliarde in stadiul asta. Deocamdata. Ce sa faci ? Variante:
      - Sa renunti la lucrarile de pe celelalte santiere aproape de finalizare si sa bagi banii in inceperea acestui tronson.
      - Sa continui cu banii europeni (3 miliarde) continuarea pe celelalte tronsoane ale acestei autostrazi si sa finantezi din buget autostrada Pitesti Sibiu, dar atunci pierzi fondurile europene care nu ti se vor mai aloca. Nimeni nu intelege ca banii UE vin, dar vin greu si in transe mici. Daca bagi tu banul, adio finantare.
  • +15 (17 voturi)    
    Ca in bancuri (Joi, 20 martie 2014, 19:58)

    Yo_yo [utilizator]

    E ca in bancul:
    "O echipa de ingineri germani una de americani si una de romani participa la licitatia pentru construirea unui pod peste un rau. Neamtul spune:
    - Noi incepem sa construim de pe ambele maluri si ne intalnim la mijloc cu o eroare de 1 cm.
    Americanul:
    - Noi incepem sa construim de pe ambele maluri si ne intalnim la mijloc cu o eroare de 1 mm.
    Romanul:
    - Noi incepem sa construim de pe ambele maluri.
    La care beneficiarul intreaba:
    - Si unde va intalniti?
    Romanul: - Daca nu ne intalnim facem 2 poduri."



    Sa nu facem si noi 2 autostrazi... Dar imi e frica nu facem niciuna.
  • +9 (9 voturi)    
    1 ~ 2 (Joi, 20 martie 2014, 20:02)

    Un-oarecare [utilizator]

    E ca-n bancu cu tunelurile?
    Daca nu se intalnesc avem 2 autostrazi?
    • +6 (6 voturi)    
      pe un sens sa se apuca de 'dus" (Joi, 20 martie 2014, 22:11)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Un-oarecare

      iar pe celalalt de "intors".

      App de 'dus" -du-te mai ponta!!!
  • +12 (14 voturi)    
    2 ani (Joi, 20 martie 2014, 20:07)

    arthur_l [utilizator]

    de ce nu se spune clar ca 2 ani reprezinta limita de timp cu care pot fi prostiti oamenii de rand. deci daca le spui o perioada mai mica nu esti credeibil, iar daca zici o perioada mai mare de timp atunci omul se sperie si nu te crede.

    deasta in romania - si va rog sa urmariti - toate promisiunile incep cu peste doi ani.

    de exemplu

    din 2015 - 2016 facem autostrada

    minciuni din trecut.
    in 2012 spuneau ca in 2014 vom intra in senghen. normal ca am uitat si normal ca acum oricum termenul e undeva dincolo de 2016 dar oricumn nu conteaza ca suntem obisnuiti cu minciunile.

    deci promisiunile frumoase au loc undeva intre 1- si 3 ani bineinteles cu formulele urmatoare "daca" "poate", "s/ar putea", "depinde de "

    si oricum e gresit sa se spuna autostrada. de fapt e un drum judetean cu asfalt turnat pe pamant cu 4 benzi. deci o autostrada are fundatie de beton ceea ce la noi in romania nu e cazul. la noi trebuie spus ca e drum satesc largit sa arate ca o autostrada.
  • +12 (12 voturi)    
    Din capul patrat Sova & capul mitoman VVP (Joi, 20 martie 2014, 20:22)

    Plagarus [utilizator]

    Neotovarasii astia din PSD,nu cred sa aiba ambele " capete " valide !
    • +13 (13 voturi)    
      Comarnic / Brasov (Joi, 20 martie 2014, 21:47)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Derbedeul sovin a promis ca demisioneaza daca nu incep in decembrie lucrarile la Comarnic Brasov
      Tonta promitea conectarea moldovei la gaz in decembrie, au trecut deja 3 luni...minciuni, minciuni, minciuni...de indivizi ofticati, ofticati, ofticati...
  • +11 (11 voturi)    
    Multe minusuri, va rog (Joi, 20 martie 2014, 20:38)

    ipolitic [utilizator]

    Daca as fi intr-o tara unde coruptia e in floare, as putea crede
    ca biata autostrada se va face numai si numai daca o anumita firma
    de avocatura (sau mama firmei) va primi un contract de reprezentare
    de la o firma ff.mare, pe o suma ff.mare.
    Daca as fi-dar la noi nu exista coruptie, deci asa ceva nu se poate
    imagina.
  • +6 (6 voturi)    
    Mitocanul nu se schimba ... (Joi, 20 martie 2014, 21:03)

    the [utilizator]

    poate spera la o pagina istorica in Citapedia si alta pe Facebook "Cele mai stupide replici ale lui V V Ponta"
  • +13 (13 voturi)    
    Ponta (Joi, 20 martie 2014, 21:15)

    aladdin [utilizator]

    Mincinos mic ce esti, de fapt tu ne pacalesti iar autostrada va fi gata saptamana viitoare. Las'ca stim noi.
    • +3 (3 voturi)    
      E gata de saptamina trecuta dar (Vineri, 21 martie 2014, 7:59)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      n-o vadem noi. De circotasi ce sintem.
  • +9 (9 voturi)    
    Mai taci ponta (Joi, 20 martie 2014, 21:19)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Numai aberatii de la ponta, intai amana autostrada asta ca sa-i faca autostrada lui dragnea pana la alexandria, acum arunca prelata cu "jos basescu" peste propria lui incompetenta si rautate. Viata ar fi fost mai usoara daca ponta nu s-ar fi nascut.
  • +5 (5 voturi)    
    Mda... (Joi, 20 martie 2014, 21:23)

    hahalera [utilizator]

    daca se întâlnesc cele doua bucati, or termina mai repede... daca nu, o mai dura pâna se gasesc aia pe valea oltului :)
  • +7 (7 voturi)    
    sibiu-pitesti (Joi, 20 martie 2014, 21:34)

    skyradio [utilizator]

    pentru noi si pentru investitori e vitala ca aerul. pentru ponta , sova deloc! ei o dau inainte cu comarnic-brasov. Insa...... se pare ca brasov-comarnic nu se va mai face din lipsa (din nou) de finantare. Una din banci s.a retras din proiectul de finantare! Asa ca plagiatorul bate acum moneda pe ceva unde 85% din bani intra!
    • +1 (1 vot)    
      85% din bani intra, am inteles asta. (Vineri, 21 martie 2014, 8:02)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      Dar in buzunarul cui ?
      • 0 (0 voturi)    
        in buzunarul (Vineri, 21 martie 2014, 10:23)

        skyradio [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

        firmei care construieste mai ieftin! EU e cu ochii pe banii astia!
    • -1 (3 voturi)    
      Nu trebuie sa te bucuri atat (Vineri, 21 martie 2014, 8:07)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      pentru nerealizarea unei autostrazi. Petromul, cea mai mare firma din Romania, isi vantura masinile bara la bara pe DN1, drum national care e mult mai aglomerat decat DN7. Asa ca, din punct de vedere al importantei, (desi cele 2 autostrazi n-ar trebui sa fie comparate fiind finantate din fonduri diferite) nu trebuie sa fii atat de sigur ca Sibiu Pitesti e cea mai importanta autostrada pentru Romania.
      • 0 (2 voturi)    
        bara la bara pina la sinaia-predeal (Vineri, 21 martie 2014, 10:24)

        skyradio [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        la o bere si un mic,,,,, ma lashi!!!!
        • -1 (3 voturi)    
          Autocisternele (Vineri, 21 martie 2014, 13:19)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

          nu se duc la o bere sau la un mic, boule !
  • +5 (5 voturi)    
    pileaaaaa (Joi, 20 martie 2014, 21:42)

    Bogdan Chireac [utilizator]

    Sunteti mai rau ca Pielea ... ulii
  • +11 (11 voturi)    
    ati auzit voi ca incepe in 2015??? (Joi, 20 martie 2014, 21:44)

    timp tamp [utilizator]

    nici macar nu stia traseul, pontatontu nu are habar de geografie, desi au insistat sa spuna data, derbedeul a deviat iar la obsesia sa basescu, basescu....
    derbedeul minte minte... o km in regimul basescu?
    cine a facut:
    fetesti constanta si centura constantei
    bucuresti ploiesti
    in zona arad
    in zona sibiului
    turda cluj

    sunt cel putin 300 de km, mai mult de cat au facut ceilalti
    in anii 1990 basecu a facut drumurile expers iasi / bucuresti, dn1... si altele care tin loc de autostrazi
    derbedeul moare de ciuda ca el si mototoliceanu au facut fix 5 km!!!
  • +8 (8 voturi)    
    2015?!?!?!?!? (Joi, 20 martie 2014, 21:44)

    Ronin [utilizator]

    E teapa! Marca Ponta! Doctor Ponta!!!
  • +8 (8 voturi)    
    sigur? (Joi, 20 martie 2014, 22:22)

    liviusmaximus [utilizator]

    De retinut este doar alocarea a 25 mil eur pt un nou studiu de fezabilitate...
    • +4 (4 voturi)    
      Exact, 25 de milioane de fulgi de zapada? (Vineri, 21 martie 2014, 8:42)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      S-au mutat muntii intre timp? de unde atata exactitate in evaluarea acestui studiu e fezabilitate?
      Fara licitatie, fara justificare s-au alocat la praduiala 25 de milioane?

      Si daca e un plagiat dupa studiul anterior?

      PS: Sa citam o parere avizata!
      Crin Antonescu: PSD fura, si fura tare!

      DIICOT trebuie sa faca angajari masiv!
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta face glume albaneze... (Joi, 20 martie 2014, 22:33)

    uluit [utilizator]

    Ponta face glume albaneze... recunosc ca-mi e greu sa-l inteleg. Glumele sunt atat de "profunde", ca se adreseaza numai electoratului sau (clica profitorilor de tranzitiei).
    Ca-n reclama: "Nicio masa fara peste." Ponta, nu scapa ocazia sa-l mai atace cu "dulcegariile" pe presedinte.

    PS - Astept cu nerabdare, sa citesc in resa, despre "noile" tepe marca PSD, la construirea Autostrazii Sibiu-Pitesti.
  • +6 (6 voturi)    
    Aha... (Joi, 20 martie 2014, 23:15)

    dandra [utilizator]

    si marmota invelea voturile in staniol, mincinosule notoriu, politician plagiator - ma opresc, ca browserul meu m-a anuntat ca am folosit prea multe pleonasme.
  • +9 (9 voturi)    
    In concluzie (Vineri, 21 martie 2014, 1:27)

    Dragos.C [anonim]

    Fir-ati ai dracului sa fiti care votati USL!
    Ce guvern...
  • +2 (4 voturi)    
    ... sau mai tarziu. (Vineri, 21 martie 2014, 3:30)

    Ion B [utilizator]

    Termen de finalizare, 2020 sau mai devreme... sau mai bine, mai tarziu!
  • +3 (3 voturi)    
    ASTA ESTE O LUCRARE... (Vineri, 21 martie 2014, 7:47)

    schroedinger [utilizator]

    Ce trebuie demarata din acest an si finalizata in max. 2 ani! Sunt numai 100 km!
    Daca o sa inceapa cu Pa & Co, cu fel si fel de desculti (chiar si STRABAG) atunic o sa ne prinda 2050!
    • 0 (0 voturi)    
      asta este o lucrare.. (Vineri, 21 martie 2014, 11:14)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Poate daca o fac chinezii,aducind oamenii dintr-un sat de-al lor(vreo zece milioane de suflete).Dar vor lucra precis tot cu romani.As sugera sa te uiti atent la televizor,sa vezi cu cita rivna sprijina cozile lopetilor si sa reanalizezi termenul.
  • +2 (2 voturi)    
    sova (Vineri, 21 martie 2014, 8:19)

    bucurflorin [utilizator]

    Nu era tovarasul sova la realitatea si demonstra la harta cu aplomb pionieresc ca va face comarnic brasov?! Unde a dispărut asa cum a disparut la la deszăpezire.
    Normal ca vroiau comarnic brasov. Aveau ce despagubi. Aici nu au
  • +3 (3 voturi)    
    Pai pina terminati voi autostrada pitesti-sibiu... (Vineri, 21 martie 2014, 8:20)

    bogdan1477 [utilizator]

    Basescu sigur iese la pensie. Acu problema e s-o mai prinda in timpul vietii.
    • 0 (0 voturi)    
      O sa dea vina Ponta pe Basescu (Vineri, 21 martie 2014, 13:03)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      si dupa moartea lui Basescu, pentru ca Ponta e lipsit de orice calitati si in permanenta trebuie sa distraga atentia de la propria lui incompetenta.
  • +4 (4 voturi)    
    nu-mi revin (Vineri, 21 martie 2014, 8:43)

    ala_ [utilizator]

    Absolut halucinant!
    Asta e prim-ministru? Si niste copii de scoala generala au mai multa coerenta si strategie.
  • +4 (4 voturi)    
    "Sper ca in 2020 sau chiar mai repede" (Vineri, 21 martie 2014, 8:52)

    Va_ly [utilizator]

    ..mai degraba mai tarziu spre niciodata.
    Nu degeaba mentorul lui Ponta este puscariasul Nastase ..... eee, ce mai contracte facea Nastase cu Bechtel si pe urma venea cu promisiuni ca in 6 ani o sa avem autostrazi pe care nici in ziua de azi nu le-am vazut!!!
    Ale dreaq vremuri, s-au intors!
  • 0 (0 voturi)    
    pornire de la capete (Vineri, 21 martie 2014, 15:56)

    manon [utilizator]

    La cum stiu ca se lucreaza la noi, precizia si rigurozitatea masuratorilor, astept cu interes momentul jonctiunii intre cele doua tronsoane, sa vedem care este abaterea unui tronson fata de celalalt. :))))
  • 0 (0 voturi)    
    De ce sa nu se porneasca si din mijloc ??? (Sâmbătă, 22 martie 2014, 2:45)

    andreesanu [utilizator]

    Luati-o peste" tot ""asa se alege praful !!!,ca doar asta vreti voi !!! praf in ochii prostilor care va voteaza la foc automat .