Victor Ponta i-a felicitat pe procurorii DNA pentru combaterea evaziunii fiscale si anchetele privind retrocedarile ilegale

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 februarie 2014, 13:07 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta i-a felicitat joi pe procurorii DNA pentru operatiunile de combatere a evaziunii fiscale prin rambursari de TVA si anchetele privind retrocedarile ilegale, solicitandu-le acestora sa sprijine guvernul in lupta impotriva activitatilor care afecteaza grav bugetul statului, precum insolventa falsa si coruptia in absorbtia fondurilor europene.

"Va rog sa ne sprijiniti in ce afecteaza grav bugetul public", iar "cele mai periculoase zone" sunt cazurile de insolventa falsa si coruptia in absorbtia fondurilor europene, a spus Ponta, prezent la bilantul DNA.

Acesta le-a spus procurorilor ca recuperarea prejudiciului este la fel de importanta ca si pedepsirea celor care comit fapte de coruptie, recunoscand ca cifrele prezentate de DNA sunt "importante".

Primul ministru, care a fost criticat in trecut de mass media pentru declaratiile facute la adresa unor decizii ale justitiei, a afirmat ca a avut indoieli daca sa participe sau nu la sedinta DNA.

"Sunt atent la perceptia publica si m-am gandit ca daca voi participa voi fi acuzat ca vreau sa preiau controlul politic asupra institutiei, iar daca nu particip o sa fie considerat un semn de ostilitate. Am decis sa particip in calitate de reprezentant al puterii executive, care are sarcina de a asigura desfasurarea democratica a vietii societatii romanesti", a explicat el, adaugand: "Nu puteam sa ratez ocazia de a avea un breaking news, Victor Ponta la DNA".

"Cred, de la momentul la care am devenit procuror, ca toti cei care incalca legea trebuie sa raspunda in fata legii si cred ca pentru dumneavoastra nu trebuie sa existe niciodata putere - opozitie, stanga - dreapta, presedintie - guvern, ci doar oameni care respecta legea si oameni care o incalca si trebuie trasi la raspundere", a comentat Ponta.

Primul ministru le-a transmis procurorilor DNA ca, in raport cu puterea executiva, nu trebuie sa aiba "dusmani de urmarit sau prieteni de protejat".

"Sunt aici pentru a va incuraja sa va faceti meseria, sa ajutati statul roman sa-si consolideze credibilitatea interna in fata propriilor cetateni", a continuat el.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1662 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Hai sictir! (Joi, 27 februarie 2014, 13:27)

    Chiar Eu [utilizator]

    Dupa ce i-ai haituit 2 ani si le-ai pus, si inca le mai pui, bete in roate, vii si faci pe destepul. Pai daca legea este la fel pentru toti, de ce tu si USD-ul ati facut zid in jurul lui Vlad Cosma in parlament (asta ca sa il plomenim pe ultimul penal "imunizat" in parlament de PSD si pana mai ieri USL)?
    Inca ceva, daca te lauzi ca ai fost procuror, cam ce realizari ai avut in aceasta calitate?
    • +4 (4 voturi)    
      Iar dupa cele spuse.... (Joi, 27 februarie 2014, 14:25)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      ... lui Pontacchio nasul lance i se facu!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Ce ipocrit e ponta (Joi, 27 februarie 2014, 13:33)

    OmulNou [utilizator]

    Cat de ipocrit sa fii sa-ti feliciti inamicii, sa-i feliciti pe cei care-ti baga amicii corupti la parnaie.
  • +7 (7 voturi)    
    pinochio (Joi, 27 februarie 2014, 13:36)

    hmara [utilizator]

    cand i-ai felicitat te uitai in ochii lor?
  • +8 (8 voturi)    
    Limbaj dublu mixt (Joi, 27 februarie 2014, 13:41)

    math [utilizator]

    Una spune in cuvantarea magistrala de la DNA alte spune presei de 17 ori pe zi.

    La DNA: "prin numirile facute am asigurat ca justitia isi va continua activitatea independenta pe termen lung" "procurorii trebuie nu fie influentati de presa, asa cum sunt politicienii"

    pentru presa in aparitiile spontane sau planificate, la latrine si nu numai: "politia politica ... tiranul... trebuie sa restabilim democratia.... abuzuri.... procurorii lui Basescu... ajutati-ma si pe noi ! .... "
  • +9 (9 voturi)    
    Plagiatorul apără infractorii de orice fel (Joi, 27 februarie 2014, 13:41)

    visio [utilizator]

    o mână se spală pe alta și amândouă spală obrazul; însă, ce te faci când mâinile sunt murdare de sânge? să vină teroriștii, să vină securiștii...și minerii la sfârșit...să știm o treabă..
  • +8 (8 voturi)    
    Strepezit la dinti Ponta (Joi, 27 februarie 2014, 13:49)

    Frank777 [utilizator]

    i-a felicitat de s-a strepezit la dinti.
  • +7 (7 voturi)    
    Ha, ha, ha... (Joi, 27 februarie 2014, 13:50)

    JestersTear [utilizator]

    ... pai Viorele, nu doreai desfiintarea institutiei basiste? Acum o feliciti?
    Ai grija ca te face Ghita cu ou si otet diseara pe RTV!
    • +5 (5 voturi)    
      Ghita ca Ghita (Joi, 27 februarie 2014, 14:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Da' Sa vezi Felix ce bucuros va fi.
  • +4 (4 voturi)    
    Atenție la declarație (Joi, 27 februarie 2014, 14:17)

    Lovelock [utilizator]

    , pentru că veți vedea pentru ce anume îi felicită și care sunt subiectele pe care alege sa nu scoata nici un cuvant. Nu zic ca nu sunt importante retrocedariel, dar nu reprezinta nici 10% din reușitele DNA. Investigarea marilor corupti - asta este miza.
  • +4 (4 voturi)    
    Parafazand'ul pe Gheorghe Dinica (Dumnezeu... (Joi, 27 februarie 2014, 14:29)

    Ion B [utilizator]

    sa-l odihneasca!) cu "Romani, vi se pregateste ceva!" as zice: DNA, ti se pregateste ceva!
    ...
    Ginionu' lu' pontica este ca are de'a face cu oameni de o calitate deosebita.
    Ginion de ne'sansa, dom' dottore!
    Oamenii s-au mai schimbat decand faceai pe procurorul... O vorba zice cam asa: Fii atent la ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca. Si spun asta referitor la discursul tau:
    "Cred, ..., ca toti cei care incalca legea trebuie sa raspunda in fata legii si cred ca pentru dumneavoastra nu trebuie sa existe niciodata putere - opozitie, stanga - dreapta, presedintie - guvern, ci doar oameni care respecta legea si oameni care o incalca si trebuie trasi la raspundere"
    Amin.
    Bunul Dumnezeu sa te auda si sa-ti indeplineasca rugaciunea!

    Hai sa traiesti, dottore.
  • -4 (4 voturi)    
    felicitarile bine venite! (Joi, 27 februarie 2014, 14:39)

    pecereu [utilizator]

    Urmeaza anchetarea creditului pentru luarea cu japca a terenului de la Nana.
    • +3 (3 voturi)    
      treci la locul tau (Joi, 27 februarie 2014, 14:55)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      si taci copilas. Iar vorbesti fara tine.
    • 0 (0 voturi)    
      Din folclorul indian: (Joi, 27 februarie 2014, 19:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Fiinta cea mai periculoasa: mincinosul.
  • +3 (3 voturi)    
    Va dati seama (Joi, 27 februarie 2014, 14:49)

    manusha [utilizator]

    ce efort a fost pt el sa scoata pe gura (chiar cu maxilarele inclestate ) vorbele alea de lauda pt procurorii si judecatorii "basisti". Mi-as fi dorit sa pot vedea reactia d-nei Stanciu sau a d-nei Koevesi la discursul leprei plagiatoare !
  • +1 (1 vot)    
    daca i-a laudat inseamna ca vrea sa-i desfiinteze. (Joi, 27 februarie 2014, 14:58)

    sorin3 [utilizator]

    de fapt campania a inceput - ponta ii lauda, dar nitu ii loveste (fara ca ponta sa piarda imagine)

    din ciclul - nu o sa introduce cota progresiva "anul acesta"...
  • +1 (1 vot)    
    sper sa (Joi, 27 februarie 2014, 15:17)

    Manes [utilizator]

    aibe gura aurita si sa vedem breaking news: Victor Viorel Parsivel Ponta anchetat de DNA...