Administratia Prezidentiala publica salariile angajatilor: Basescu - 6.706 lei; consilierii - peste 4.600 lei; preotul Irineu - 642 lei

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2014, 20:36 Actualitate | Esenţial

Administratia Prezidentiala a publicat lista tuturor angajatilor si a salariilor nete lunare ale acestora, incepand cu presedintele Traian Basescu, a carui indemnizatie este de 6.706 lei, si pana la muncitorii de la Cotroceni.

Purtatorul de cuvant al presedintelui, Bogdan Oprea, a declarat pentru Mediafax ca Administratia Prezidentiala a dorit sa fie prima institutie care raspunde apelului la transparenta initiat de "Ziarul Financiar". Potrivit lui Oprea, Administratia Prezidentiala va publica si toate CV-urile salariatilor cu functii de conducere, in perioada urmatoare.

ZF a scris marti un articol prin care a cerut publicarea de catre fiecare institutie publica a listei de angajati, cu numele, functia, veniturile nete si CV-urile acestora.

Astfel, Administratia Prezidentiala a publicat pe site un tabel cu situatia privind veniturile nete lunare din salarii, la data de 25 februarie 2014.

Tabelul cuprinde numele, functia, salariul net lunar incasat de angajatii Admnistratiei Prezidentiale, de la personalul cu functii de demnitate publica, presedintele Traian Basescu fiind in deschiderea listei, pana la functionarii publici, personalul contractual pe functii de specialitate si personalul contractual pe functii tehnice.

Conform informatiilor date publicitatii de Administratia Prezidentiala, Traian Basescu are un salariu net lunar de 6.706 lei, in timp ce consilierii prezidentiali (Iulian Chifu, Cristian Diaconescu, Claudiu Dinu, Bogdan Dragoi, Iulian Fota, Bogdan Manoiu) au un salariu net lunar de 5.363 de lei, iar cei de stat (Gheorghe Angelescu, Anca Catanescu, Delia Dinu, Cristina Iana, Cristian Hrituc, Razvan Murgeanu, Dorel Onaca, Bogdan Oprea, Gabriel Piscociu) de 4.696 de lei, exceptie facand Ion Oprisor, secretarul CSAT, care are un salariu net lunar de 4.724 lei.

Consilierii si directorii de cabinet au un salariu net lunar intre 2.234 de lei si 4.125 de lei, iar functionarii publici au o indemnizatie neta lunara intre 1.124 lei si 4.078 de lei.

Cel mai mic salariu net incasat la Administratia Prezidentiala este al cameramanului oficial, Sorin Miscoci, de 449 de lei la un program de 4 ore pe zi, in timp ce preotul Irineu are o indemnizatie neta de 642 de lei pe luna, la un program de doua ore pe zi.

Salarii nete lunare de la 1.520 la 599 de lei sunt incasate de sefii de echipa si de muncitorii de la Cotroceni, calificati in urmatoarele meserii: electrician, fochist, tamplar, lacatus, instalator, ingrijitor si horticultor.

De asemenea, fostii sefi de stat (Regele Mihai, Ion Iliescu si Emil Constantinescu) au o indemnizatie neta lunara de 5.060 lei, acestia avand si cate un consilier si cate un secretar de cabinet, care incaseaza salarii.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

7786 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Mai sint doi (Marţi, 25 februarie 2014, 20:52)

    JG [utilizator]

    Vacaroiu si Antonescu, si ei fosti presedinti (pe perioade mici), au vreo indemnizatie asemanatoare cu a celorlalti fosti sefi de stat?
  • -14 (28 voturi)    
    bravo! (Marţi, 25 februarie 2014, 20:53)

    Mazeta [utilizator]

    În sfârșit un om cinstit într-o societate profund coruptă, cu un salariu mic dar binemeritat. Felicitări, părinte Irineu!
    • +1 (3 voturi)    
      mai usor mazeto (Marţi, 25 februarie 2014, 21:45)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar are program de lucru 2 ore/zi
      ...mai este un referent grad IA (MIŞCOCI SORIN) cu 4ore/zi avand 449 RON/luna
      Ma intreb atunci de ce au ceilalti referenti grad IA intre 1.069 si 1.566? Vechimea in munca nu poate sa motiveze. Oare ceilalti lucreaza peste 8 ore/zi (adica dublu fata de 4ore/zi, iar unii chiar 15 ore/zi?)
      Salariul net este una, as dori sa vad ce "sporuri" mai primesc, evident cele oficiale.
      Si inca ceva: par sa fie mai multi sefi decat muncitori.
    • +1 (3 voturi)    
      e vorba de (Marţi, 25 februarie 2014, 22:32)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      2 ore!
  • +26 (26 voturi)    
    Salarii de bun simt (Marţi, 25 februarie 2014, 21:02)

    Electorul [utilizator]

    Salariile sunt de bun simt. Daca as face o comparatie rusanu a castigat in 2 luni din 2013(noiembrie si decembrie) cat basescu in 4 ani de mandat.
    • -10 (10 voturi)    
      nu (Marţi, 25 februarie 2014, 23:04)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      sunt chiar mici. presedintele unei tari in EU nu poate lua nici macar 2000 de euro pe luna.
  • +20 (24 voturi)    
    Penibile salarii! (Marţi, 25 februarie 2014, 21:04)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Comparativ cu cele de al ASF, astea sunt firimituri. Sunt curios cu cat sunt platiti javrele lui Ponta de la Palatul Victoria. PSD si PNL au facut dezastrul in Romania! Au sifonat bugetul de stat si au dat cu parul in justitie ca sa scape de puscarie. Culmea, mai au tupeul sa conduca Romania!
    Mi-e sila!!!
  • +24 (24 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 25 februarie 2014, 21:15)

    simplu_cetatean [utilizator]

    apreciem transparenta, felicitari!
  • +4 (8 voturi)    
    Salariile lui Iliescu (Marţi, 25 februarie 2014, 22:10)

    galan [utilizator]

    Eu inteleg de ce Presedintele in functie are salariul de 6706 lei dar nu inteleg de ce Iliescu, Constantinescu si ( toata stima), regele Mihai mai au salarii mult dupa ce nu mai au aceasta functie.
    Si inca salarii foarte apropiate de cele ale Presedintelui in functie.

    Si lui Iliescu si Constantinescu la ce le mai trebuie un consilier si un secretar, ca sa -si scrie memoriile ?!
    Lui Iliescu sigur ii trebuie ca are mult de scris....
    Treaba asta parca seamana cu parlamentarii care isi votau acordarea unei pensii dupa ce le expira mandatul.
    • +3 (3 voturi)    
      Fostii (Miercuri, 26 februarie 2014, 17:40)

      mircealun [utilizator] i-a raspuns lui galan

      Fostii presedinti au si o garda de corp asigurata de SPP pentru restul vietii lor.

      Acesti oameni au condus o tara, cunosc totul despre ea pentru ca primeau rapoarte de la servicii in fiecare zi. Au fost in intalniri cele mai importante persoane din lume, au participat la intalniri cu usile inchise in toata lumea.

      Au nevoie de protectie si personal pentru ca nu e o functie normala care inceteaza la sfarsitul mandatului.
  • +6 (6 voturi)    
    foarte buna transparenta (Marţi, 25 februarie 2014, 22:33)

    taranistu [utilizator]

    ideal era sa sa fie tot timpul, nu doar in contextul unor scandaluri.
  • -3 (7 voturi)    
    Nu pricep (Marţi, 25 februarie 2014, 22:42)

    danco [utilizator]

    Cum de consilierii au salarii aproape cat al presedintelui. Sa inteleg ca avem vreo 10 presedinti.
  • -3 (13 voturi)    
    saracu' base... (Marţi, 25 februarie 2014, 23:10)

    Gustav666 [utilizator]

    Noroc cu fetele ca mai scot un ban din munca cinstita.
    • +6 (6 voturi)    
      Topul primelor 10 salarii din Palatul Victoria, (Marţi, 25 februarie 2014, 23:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      după veniturile încasate în luna mai 2013, arată astfel:
      Ilie Botoş, secretar de stat al lui Gabriel Oprea – 15.826 de lei net,
      consilier juridic principal la Serviciul Juridic al SGG – 9.954 lei net,
      consilier personal al lui Victor Ponta – 7.699 de lei net,
      Constantin Lica, directorul general al Direcţiei Control (Corpul de Control al Primului-Ministru) – 7.166 de lei net,
      Ionel Todea Costerie, directorul Direcţiei Control al Administraţiei Publice Locale (Corpul de Control al Primului-Ministru) – 6.594 de lei net,
      Roxana Chivoiu – directorul Direcţiei Juridice şi Administrative (Corpul de Control al Primului-Ministru) – 6.336 de lei net,
      Marin Popescu, director Direcţia Economică şi Administrare Patrimoniu (Secretariatul General al Guvernului) – 6.259 de lei net; plus 2.977 venituri din proiecte,
      Victor Ponta, prim-ministru – 6.184 de lei net,
      Daniela Alexe directorul adjunct al Direcţiei Control ministere şi entităţi subordonate (Corpul de Control al Primului-Ministru) – 6.061 lei net.
      Oana Cojocaru directorul Direcţiei Control ministere şi entităţi subordonate (Corpul de Control al Primului-Ministru) – 6.017 lei net
    • 0 (4 voturi)    
      invidiosule mic (Miercuri, 26 februarie 2014, 11:14)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      te-as apuca de obrajori ca la copii mici si neascultatori.
      Fa si tu vreo doua fete.
      Degeaba gustav, degeaba.
      Slaba prestatie. Tipca usl-ista, sau a3.
  • +2 (6 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 25 februarie 2014, 23:22)

    Trojan.H [utilizator]

    Ce salarii penibile! Cum sa fii platit la cea mai inalta institutie a statului cu salarii de 250/500/1000 de euro? La fel de valabil si pentru medici, profesori, politisti, etc. Daca nu ar fi fost tolerat jaful generalizat, daca am fi avut justitie si in anii din urma, daca am fi fost o tara cu adevarat capitalista, salariile in Romania ar fi fost astazi de 3 ori mai mari.
  • 0 (8 voturi)    
    Imi vine sa plang (Marţi, 25 februarie 2014, 23:22)

    Koczka [utilizator]

    cand ma gandesc in ce mizerie i-a adus Victoras von Sarbu pe cei de la Presedintie. Cred ca nu le-a readus la salariile taiate cu 25% in 2010.
  • -1 (5 voturi)    
    renumeratie mica, sa-mi sara ochii (ca ai lu'...) (Miercuri, 26 februarie 2014, 0:21)

    U_swamp [utilizator]

    Vorba lu' Pristanda, daca nu curge, pica... lui Base tocmai i-au picat pe cap 300 de ha (ha, ha) din lef'soara lui da presedinte da 10 ani...
    Pa da alta parte, acum imi explic io da ce au plecatara in bloc consilierii in bejenie catre alte colturi mai PiMPoase ale lumii... renumeratie mica, dupe buget, coane
    • +3 (5 voturi)    
      "Pa credit, coane Gazar!" (Miercuri, 26 februarie 2014, 2:09)

      Primula [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Te lasa repede memoria, pericol de dementa senila, oamenii au luat un credit! Plateste rate toata familia!
      • +1 (1 vot)    
        fraier pe banii tai (Marţi, 4 martie 2014, 23:00)

        U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Primula

        Acuma io ce poci sa spui: daca esti atit de fraier incit sa-nghiti chestia cu creditul, ca nea base e sarac si cinstit (ca un alt bugetar din anii 90)... fie pe voia matale...