VIDEO Victor Ponta: Fac apel catre colegii liberali de a salva proiectul politic numit USL, de a continua sa guvernam impreuna

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2014, 17:27 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta a facut marti, intr-o declaratie de presa la Guvern, "inca un apel, inainte de sedinta PNL, catre partenerii si colegii librali, de a salva proiectul politic numit USL, de a continua sa guvernam impreuna". Potrivit lui Ponta, "o decizie de desfiintare a USL ar fi gresita, dupa acesti ani in care am luptat impreuna in opozitie, am guvernat bine".

Premierul a sustinut ca are disponibilitatea totala de a discuta cu liderii PNL "tot ce poate fi identificat ca solutie pentru a continua proiectul USL" si ca doreste sa ii numeasca in functie pe toti cei numiti de PNL.

"Imi doresc sa lucrez cu dl Iohannis ca ministru, nu vom revendica nicio functie a PNL pentru PSD, partenerul nostru Daniel Constantin a renuntat la solicitarea de a fi vicepremier. Cred ca Guvernul si eu vom putea sa ne facem datoria mai bine in masura in care ramanem impreuna", a spus el, cu o voce gatuita de emotie.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile lui Victor Ponta:

  • In calitate de sef al Guvernului, investit prin votul majoritatii USL, care a primit in decembrie votul de incredere al majoritatii populatiei, e de datoria mea sa fac inca un apel, inainte de sedinta PNL, catre partenerii si colegii liberali, de a salva proiectul politic numit USL, de a continua sa guvernam impreuna
  • Fac acest apel catre cei alaturi de care in opozitie, in conditiile extrem de dificile ale regimului Basescu, am putut sa avem curaj, sa avem o viziune pentru Romania si capacitatea de a lasa de-o parte orice orgoliu si interes personal pentru a construi unul din cele mai importante proiecte politice de dupa 1989
  • Obiectivele noastre sunt lupta impotriva regimului Basescu, in formele de manifestare anti-democratice si anti-nationale, si capacitatea de a guverna impeuna Romania
  • Cred ca asta seara, maine, oricand, o decizie de desfiintare a USL ar fi gresita, dupa acesti ani in care am luptat impreuna in opozitie, am guvernat bine si vreau sa spun ca exista o contributie fundamentala a tuturor ministrilor si parlamentarilor liberali pentru ca anul 2013 sa fie unul dintre cei mai buni pentru Romania, economic si social
  • Toti am fost alesi ca USL si obligatia fata de alegatori e sa ramanem impreuna
  • Avem multe alte obiective, Traian Basescu si regimul sau exista inca, victoria noastra ca proiect politic nu e finalizata
  • Apelul contine si disponibilitatea totala de a discuta cu liderii PNL tot ce poate fi identificat ca solutie pentru a continua proiectul USL
  • Precizez pentru toti cei ce vor lua decizia azi ca vreau sa numesc in functie pe toti cei numiti de PNL, imi doresc sa lucrez cu dl Iohannis ca ministru, nu vom revendica nicio functie a PNL pentru PSD, partenerul nostru Daniel Constantin a renuntat la solicitarea de a fi vicepremier
  • Propaganda regimului Basescu care vorbeste de proiecte controversate, amnistie, lucruri care sa afecteze justitia, e doar o propaganda
  • Cred ca Guvernul si eu vom putea sa ne facem datoria mai bine in masura in care ramanem impreuna
  • Orice se va decide azi, mana intinsa catre partenerii liberali ramane in continuare valabila
  • Sper sa gasim in continuare solutiile cele mai bune



























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

11945 vizualizari

  • +44 (46 voturi)    
    oare isi anunta demisia? (Marţi, 25 februarie 2014, 17:31)

    KiMBO [utilizator]

    Hai te rog fa un gest ...DEMISIAAAA
    • +28 (28 voturi)    
      nu mai conteaza! (Marţi, 25 februarie 2014, 18:37)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui KiMBO

      cariera lui Min-Ciu-Nel se sfarseste AZI!. Ca sa faci politica si sa iei decizii trebuie cojones, iar VVP nu are.
  • +46 (48 voturi)    
    jenant. (Marţi, 25 februarie 2014, 17:38)

    mikeyu [utilizator]

    ce propaganda comunista baga vivi
    • +42 (42 voturi)    
      nu e jenant (Marţi, 25 februarie 2014, 18:29)

      Cacaragiale [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

      Omul vorbeste pe doua paliere la fiecare discurs.

      Pe primul palier are mesajul cu Basescu, USL, lupta, continuitate ... etc, ceea ce starneste reactii emotionale in audienta cu o gandire critica deficitara. Nu conteaza ce spune si cum spune, important este ca reactiveaza emotiile.

      Pe al doilea palier are un mesaj confuz, lipsit de coerenta, strategie, viziune ... e naucitor daca incerci sa deslusesti ce a vrut sa spuna. Rezultatul comunicarii este o perplexitate generalizata in audienta care incearca o analiza critica.

      Deci, pe unii i-a "activat", pe altii i-a "blocat" si pe PNL-isti i-a "aranjat" :)
      • +2 (2 voturi)    
        Corect, manipulare prin tehncii oribile ! (Miercuri, 26 februarie 2014, 8:37)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Cacaragiale

        Si mai si rupe si fraza cu tot felul de accente neobijnuite in limba romana (un fel de accent italian...) iar manipularea isi atinge scopul prin faptul ca auditoriul nu isi mai poate forma o parere corecta!

        Pentru ca in loc sa retina ce vorbea Ponta, era o cupat sa inteleaga ce a spus, iar la final nu mai ramanea cu nimic!

        O observatie propie: cele mai frecvente manipulari prin ''infuzia de accente gramaticale neobijnuite pentru limba romana'' apar atunci cand, in discurs a introdus o minciuna!

        Si mai sunt cateva observatii, dar o sa le fac cadou Elenei Udrea pe Fb !
    • +7 (7 voturi)    
      Jenant (Marţi, 25 februarie 2014, 19:56)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

      e faptul ca Vivi nu vrea sa-l puna pe Iohannis in locul lui Oprea,Oprea ala care a fost alaturi de Boc atunci cand s-au taiat salariile bugetarilor-altfel,o adevarata masura de dreapta si de care a profitat USL-ul pana acum.
    • +7 (7 voturi)    
      Superjenant! (Marţi, 25 februarie 2014, 21:13)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

      In fapt, de la putch incoace, suntem in regimul Ponta care, intre timp, se imagineaza deja croitorasul Ministerului Fericirii Supreme si in tara noastra.
  • +46 (48 voturi)    
    teapa..mergeti mai departe, nimic de vazut (Marţi, 25 februarie 2014, 17:39)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Basescu e rau, ne luptam cu Basescu, PSD + PNL = lav .
    V-am facut rezumatul declaratiei.
    • +9 (9 voturi)    
      Ponta (Marţi, 25 februarie 2014, 19:49)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      pare setat pe regimul Basescu. In fiecare din multele ministere pe care le pastoreste premierul nostru este acelasi numar personal ca la Cotroceni. Deci ca numar, guvernul este mult, mult peste Cotroceni. Aici se adauga cei fara numar din Parlament. Deci despre ce regim Basescu delireaza premierul nostru?
  • +42 (44 voturi)    
    lupta cu basescu, (Marţi, 25 februarie 2014, 17:42)

    ouyang [utilizator]

    sa fim uniti, dictatorul, bla bla.

    USL e istorie, restul e praf in ochi pentru fraieri.
  • +42 (44 voturi)    
    Mincinosule (Marţi, 25 februarie 2014, 17:42)

    OmulNou [utilizator]

    Pe de-o parte face apel la "unitate", pe de alta concedieaza penelisti in stanga si in dreapta.
    • +7 (7 voturi)    
      nu (Marţi, 25 februarie 2014, 20:23)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Se pare ca udmr a declinat intrarea la guvernare cu psd iar ponta&comp sunt in minoritate. La cum se misca lucrurile, ponta s-ar putea ca weekendulnsa-l prinda simplu parlamentar :))
      D-aia a iesit cu declaratia asta de pace. Crin stie si pulseaza.
      Usl e mort. N-au facut nimic decand sunt la guvernare, nici pe base nu l-au dat jos. Niste incompetenti si hoti.
  • -35 (45 voturi)    
    clasa de politician adevarat! (Marţi, 25 februarie 2014, 17:45)

    pecereu [utilizator]

    Crin se va face de bascalie daca iese din USL,PSD pana in ultimul moment arata ca ii pasa de cei 7,4 milioane de antibasisti.
    • +19 (19 voturi)    
      :)) (Marţi, 25 februarie 2014, 18:09)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      asa zici tu, ca ii pasa ? :)) Nu pot sa nu ma gandesc ce a fost in sufletul batranilor care au votat pe un mic cu USL si acum l-au vazut pe Ponta cum i-a luat apararea lui Campeanu...aia care a sfidat practic toata clasa sociala a asistatilor medicali.
    • +15 (15 voturi)    
      daca nu te superi tu in ce tara traiesti? (Marţi, 25 februarie 2014, 18:11)

      java [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Daca nu te super in ce tara traiesti si depre care PSD vorbesti?
      Nu vreau sa te jignesc dar tu reusesti sa ne jignesti rau cu astfelt de comentarii.
      Tu crezi ca cei care citesc presa online sunt cei care voteaza dupa ce au primit o caldare cu nishte faina?
    • +23 (23 voturi)    
      .. da .... (Marţi, 25 februarie 2014, 18:18)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      "Politicienii adevarati" in Romania sunt saltati de DNA. Cred ca "idolul" Ponta nu face exceptie.
    • +20 (20 voturi)    
      Omul mai evolueaza bre! (Marţi, 25 februarie 2014, 18:29)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      A trecut ceva timp.
      Copiii se maturizeaza, invata sa gandeasca,...voi, USL-amii nu incercati?
      • +10 (10 voturi)    
        Ce sa incerce?! (Marţi, 25 februarie 2014, 18:56)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Ei au un singur nreuron si ala cu cucuie!
        PAna ajunge la fiecare uslas, trece ceva vreme si iar are cucuie; neuron, nu uslasu!
        Ala este.... vid!
    • +21 (21 voturi)    
      7,4 milioane fără educație cetățenească (Marţi, 25 februarie 2014, 18:37)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      7,4 milioane fără educație cetățenească
    • +8 (8 voturi)    
      Cati au mai ramas din 7,4 milioane? (Marţi, 25 februarie 2014, 19:11)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Daca nu au deschis ochii pana acuma se lamuresc ei cu ocazia ruperii usl. Doar vor fi din cei ce vor plati cel mai greu acest usl si prostia pe care au facuto.
    • -3 (5 voturi)    
      Mai și pierzi în politică! (Marţi, 25 februarie 2014, 19:18)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      E un moment propice pentru PNL să piardă acum mai mult ieșind din USL, când opoziția e zero barat. Continuarea în USL oricum le scădea procentul electoral, mai lent ce-i drept.

      Oricum Ponta trebuie să se schimbe sau va fi schimbat, discursul său nu se mai potrivește deloc cu noua configurație politică.
    • +1 (1 vot)    
      bine, bine, sigur ca da (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:38)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      stai jos si taci.
      treci la locul tau
  • +41 (45 voturi)    
    bravos, Frantz!! (Marţi, 25 februarie 2014, 17:46)

    Codruta N [utilizator]

    Adica postul de viceprim ministru n-a fost bun pentru Iohannis - in schimb e BUN pentru Hunor??
    Pai toate "declaratiile" si "apelurile" nu-s, in conditiile astea, decat praf in ochi!!

    Si: ASTA e "obiectivul USL"?? sa-l dea jos pe Basescu?!! Asta e "obiectiv"??

    Eu credeam ca "obiectivul USL" e sa GUVERNEZE - si sa redreseze tzara!!
    Ma rog!... nu ca ar si avea cu cine sa o faca, daca ma uit la "galeria" de ministri... >:)
  • +40 (42 voturi)    
    hai sa numaram (Marţi, 25 februarie 2014, 17:47)

    Pink Z [anonim]

    hai sa numaram de cate ori mentioneaza numele lui basescu... bai nene, sunteti de 2 ani la guvernare, mai las-o cu lupta impotriva regimului basescu ca macane.
    • +23 (23 voturi)    
      numaram, Pristanda (Marţi, 25 februarie 2014, 18:33)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui Pink Z

      Jos Basescu a fost " planul" de guvernare al USL!
      • +8 (8 voturi)    
        . (Marţi, 25 februarie 2014, 19:36)

        Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

        Exact asta a fost planul, si cu precizarea ca USL a folosit numele lui Basescu ca sinonim pentru Justitie.
        Obiectivul lor real: Jos Justitia (ca sa scape toti de inchisoare dupa toata praduiala facuta). Pai nu i-a spus PSD-istul la Hasotti "Voi vreti sa ne bagati la inchisoare?"
  • +14 (14 voturi)    
    Cred ca delirezi deja de acum (Marţi, 25 februarie 2014, 17:54)

    flyngangel [utilizator]

    Scumpul moșului, ori esti in depresie ori nu stiu cei cu tine, zău.
    Nu mai face apele, Fa-ti valiza, e mai usor, auzi la tine, regimul lui Băsescu?? Cred ca al confunzi cu regimul lui Ghadafi dragu tati, ca daca era un regim, presidentia lui Băsescu, mai pupai tu scaunelul de pm doar in visele tale te ignorant!! Lupta unde vrei tu, da din gura in fata oglinzii Acasa la tine, dar pe noi, scutește-ne cu aceasta logorie de prost gust, incapabil ce esti si mai sterge de praf un pic slapii lui Felix un pic, e mai usor. Sau totul spus în trei cuvinte : Acasa cu tine!!
  • +15 (15 voturi)    
    Ce mitoman nesimtit e asta (Marţi, 25 februarie 2014, 17:55)

    Wanheda [utilizator]

    Cica au guvernat bine? Spune Viorele ce ati facut in afara de taxare crunta?
  • +13 (13 voturi)    
    Să-i spună cineva ăstuia (Marţi, 25 februarie 2014, 17:57)

    iradu [utilizator]

    că Băsescu își termină mandatul ca președinte în decembrie și că nu trebuie să lupte să-l mai dea jos. Vai de capul lui de PM (Penibilul Mitoman).
    • +7 (7 voturi)    
      . (Marţi, 25 februarie 2014, 19:43)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui iradu

      Radule, tu inca nu ai inteles ca USL-ul foloseste cuvantul Basescu ca sinonim pentru Justitie?
      Nu conteaza ca Basescu pleaca anul asta, opera lui Basescu, Justitia cvasi-independenta, ramane o amenintare pentru toata clasa politica pentru ca a devenit o putere separata in stat.
      "Regimul Basescu" asa cum ii spun ei nu reprezinta altceva decat independenta Justitiei fatza de clasa politica.
  • +7 (9 voturi)    
    eu fac apel la demnitatea ta ... (Marţi, 25 februarie 2014, 17:57)

    MihneaR [utilizator]

    ... de a-ti da demisia daca se destrama USLul.
    asa e corect.
  • +8 (8 voturi)    
    partenerul de la PC (Marţi, 25 februarie 2014, 17:59)

    ouyang [utilizator]

    nu vrea sa fie vicepremier. vrea mai degraba ministerul culturii, minister care se ocupa de preluarea unui spatiu imobiliar interesant facut pe bani europeni, Biblioteca Nationala!

    http://www.vice.com/ro/read/ministerul-culturii-vrea-sa-faca-din-biblioteca-nationala-doar-un-depozit-de-carte
  • +5 (7 voturi)    
    Propunere (Marţi, 25 februarie 2014, 18:04)

    Sani [utilizator]

    Pas_1: sa se bata Ponta cu Antonescu pe un ring de box.
    Pas_2: Invingatorul sa se bata cu liderul opozitiei de la Kiev, fostul campion mondial de box Vitali Klitchko.
    • +5 (5 voturi)    
      nu este bine (Marţi, 25 februarie 2014, 19:44)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      mai bun ar fi un turneu in trei.
  • +12 (12 voturi)    
    Analisti si jurnaliti despre Victor: (Marţi, 25 februarie 2014, 18:04)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    "Cel mai mare mincinos pe care l-au zămislit vreodată bubele, mucigaiul şi noroiul plaiurilor româneşti". "Necopt, obrăznicuţ, necinstit, educat frugal şi adesea prost-crescut, pe scurt un carierist; un baiat vesel intr-o tara trista". "O hahalera ambitioasa". "Papusa gonflabila a USL". "Smecherie si tupeu, ifose si ofuscari". "Aroganta, iresponsabilitate, compromite functia de prim-ministru".
  • +10 (10 voturi)    
    Disperarea cand vine rup camasa de pe mine (Marţi, 25 februarie 2014, 18:04)

    java [utilizator]

    Cat de penibil poate sa fie.
    Stie ca fara liberali multe smecherii stiute de liberali vor fi scoase la iveala si ce imparteala au facut sa manace toti din OS.
    Vai vai tarisoara mea.
    Oare nu credeti ca ceea ce fac politicieni nostri se aseamana cu ce fac in Ucraina.
    Duc tara asta in falment si urmaresc doar interesul lor.
  • +10 (10 voturi)    
    Basescu (Marţi, 25 februarie 2014, 18:05)

    nimrod [utilizator]

    Dacă Ponta o mai ţine mult cu "regimul Băsescu uber alles" parcă văd c-o să-l acuze Radu Tudor de plagiat...
  • +10 (10 voturi)    
    Apel pe Facebook (Marţi, 25 februarie 2014, 18:06)

    Unu-2 [utilizator]

    Bine ca nu a facut un nou apel pe Facebook.
    Pai daca vrea sa continue cu liberalii de ce nu a semnat documentele pt. ministri asa cum a cerul PNL? Trebuia sa vina cu documente semnate, nu cu un nou apel.
    Se pare ca nici mentionarea lui Basescu nu mai are nici un efect in zilele astea.
  • +12 (12 voturi)    
    Scena cu lcrimi de crocodil (Marţi, 25 februarie 2014, 18:09)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Plagiatorul a semnat Ordonanta lui Rusanu fara avizul Ministrului justitiei....Este posibil sa fie cercetat penal
  • +10 (12 voturi)    
    PSD e istorie (Marţi, 25 februarie 2014, 18:13)

    MoldovaErepublik [anonim]

    Nu mai fa apel. Jocurile sunt facute si PSD e ingropat pentru urmatorii 5 ani. L-ai distrus. Felicitari!
    • +8 (8 voturi)    
      Daca chiar la distrus... (Marţi, 25 februarie 2014, 18:58)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui MoldovaErepublik

      ..pai Dottore merita felicitari!
      Mia ales daca datorita lui intra Ilici coleg cu Becali & Nastase!

      Hehehe, atunci va fi T0 de la care RO are o sansa..din nou!
      • +8 (8 voturi)    
        Erata.... (Marţi, 25 februarie 2014, 19:18)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        ..sa nu fiu criticat de USL-asi:
        "Daca chiar l-a distrus..."

        dragilor "culti" fani ai plagiatorilor, in engleza greselile astea se numesc "typo.."
        • +5 (5 voturi)    
          Te consumi degeaba (Marţi, 25 februarie 2014, 20:55)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          uslasii n-au habar ce e aia cratima...sa le spui de typo e inutil...doar daca le traduci in rusa.
  • +14 (14 voturi)    
    Sa va fie clar (Marţi, 25 februarie 2014, 18:16)

    AlexRatoi [utilizator]

    PSD si PNL nu se inteleg, nu pentru ca nu se potrivesc la ideologie sau la vreun ideal maret al neamului romanesc cum ar fi "jos basescu" ci pentru ca nu pot sa accepte la ministrul de interne, ala cu voturile mortilor, si la postul de vicepremier un om care pare mai cinstit.

    Votati in continuare cu PSD sau PNL pentru ca ei sa va reprezinte idealurile. Ei sunt capabili de a face orice pentru a le atinge, si-ar da viata in timul protestelor mai ca in Ucraina, ar zbura pana pe luna, ar renunta chiar sa va mai fure, toate anuntate la televizor, in schimb in viata de zi cu zi nu se pot intelege pentru un post de ministru.
  • +15 (15 voturi)    
    Avea Becali dreptate (Marţi, 25 februarie 2014, 18:16)

    potaissa [utilizator]

    o zdreanta.
  • +18 (18 voturi)    
    Regimul Basescu (Marţi, 25 februarie 2014, 18:16)

    rokoz [utilizator]

    Este o informatie publica faptul ca mandatul de presedinte a lui Basescu se termina in cateva luni. Ar fi util sa auzim de la prim-ministru Ponta la ce anume se refera cand zice ca trebe sa mai lupte impotriva regimului Basescu:
    - control politic al justitiei? Adica sa schimbe basisti cu pontisti?
    Guvernul deja controleaza Ministerul de Interne. Guvernul si Parlamentul este controlat de partidul care il conduce Ponta.

    Ce anume inseamna aceasta lupta impotriva lui Basescu? Romania are nevoie de un program de dezvoltare economica, lansarea unor programe de ajutor pentru afaceri in Romania care sa duca la crearea de locuri de munca ( dreptul de stat si justitie independenta), dezvoltarea infrastructurii (autostrazi, spitale, scoli, cercetare, etc). Unde sunt aceste programe? Nu vrem sa avem o industrie de produse si servici baronizata pe criteri politice. Nu vrem sa avem nepotism politic. Nu vrem sa avem un aparat birocratic care sa gatuiasca IMM-urile.
  • +19 (19 voturi)    
    soldatul tontălău... (Marţi, 25 februarie 2014, 18:21)

    timp tamp [utilizator]

    E în tranșee, se luptă cu demonii, cu fluturii, cu aviația inamică...cu regimul Băsescu...,
    Care regim Băsescu///, ești de DOI ANI la putere,
    baronii tăi fură zeci de milioane de euroi,
    tu ne bagi zi de zi mâinile jegoase în buzunare,
    ne golești portofelele cu cele 36 (treizecișișase) taxe și impozite
    Parlamentul și guvernul tău fac LEGI MAFIOTE, legi declarate anticonstituționale de CCR CU 9-0
  • +12 (12 voturi)    
    el lider maximo (Marţi, 25 februarie 2014, 18:24)

    liviusmaximus [utilizator]

    ponta pinochio, le-a luat pnl-istilor in ultimele zile ce era mai important pt ei si acum pozeaza in pacificator:).
    pt tara e bine - vom avea opozitie (ca blaga doarme). daca am mai avea si o televiziune libera (tvr) poate chiar am scapa de psd in toamna...de base scapam oricum dl ponta, asta nu-i obiectiv !
  • +20 (22 voturi)    
    Plagiatorul din Caragiale (Marţi, 25 februarie 2014, 18:26)

    alex4321 [utilizator]

    Plagiatorul din Caragiale "ascunde" intr-un mod jenant jumatate din replicile personajului grotesc din Caragiale

    Nu credeti?

    0.====
    Iata ce ne spune de fapt acest plagiator mincinos in

    direct si la o ora de varf :


    "Ori sa se revizuiasca primesc" asta o spune in direct:

    -> "ii accept pe toti care sunt propusi de Partidul National Liberal si imi doresc sa lucrez cu D-l Johannis ca ministru de interne .... "

    dar urmarea din Caragiale
    " dar atunci sa nu se schimbe nimic "

    n-o mai spune, si-anume: --> "dar atunci nu accept nici o schimbare in Guvern si deci nu-l accept pe Johannis ca ministru de interne si ca vicepremier si prin urmare nu accept deloc propunerile PNL"

    B.=======
    dupa care tot el continua exact ca si-n Caragiale:
    "Ori sa nu se revizuiasca primesc" asta Plagiatorul o spune in direct: -> "Nu vrem sa schimbam actuala structura a Guvernului "

    dar continuarea

    "dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo si-anume in punctele esentiale"

    continuarea, Plagiatorul nu o mai spune:
    - "prin urmare o revizuiesc tot si o sa-i dau EU afara din Guvern pe liberali si o sa raman EU singur in guvern fara PNL fara nici un Johannis si o sa fac EU un nou guvern cu UDMR in care eu o sa am EU toata puterea in Guvern si o sa pun EU un candidat PSD la Presedintie"

    Practic nici macar Marele Caragiale nu si-ar fi putut imagina ca poate exista un asemenea mincinos ipocrit in politica de la noi care sa ajunga la un asemenea grad de minciuna in care nici macar sa nu spuna jumatate din replicile si asa grotesti ale personajului lui Caragiale...

    Practic Plagiatorul mincinos depaseste ca ridicol ceea ce se cheama "un Personaj din Operele lui Caragiale"

    si devine un impostor ipocrit pe care nici macar Caragiale nu si-a putut imagina ca ar putea exista pe "malurile Dambovitei"

    Si totusi un astfel de personaj exista... "si totusi" un astfel de personaj "se misca" pe scena noastra politica...

    "e pur si muove " vorba lui Galileo Galile
  • +13 (13 voturi)    
    ca sa (Marţi, 25 februarie 2014, 18:29)

    tot [utilizator]

    Ca sa citez un clasic in viata , sa scape cine poate.!
  • +10 (10 voturi)    
    Mos Craciun (Marţi, 25 februarie 2014, 18:39)

    CRIZA [utilizator]

    N-a spus el ca exista Mos Craciun ?
    Exista: Santa Klaus Iohannis
  • +10 (10 voturi)    
    Apelul lui Viorel! (Marţi, 25 februarie 2014, 18:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Viorel catre cine are timp sa il asculte :
    Spuneti, dragi tovarasi de coalitie, dragi 744 daca am mintit eu vreo data, daca am plagiat, daca am fost un terchea-berchea al politicii., daca n-am cantat la unison cu domnul Dogaru, imnul nostru "Jos Basescu".
    Este drept, am mai trecut cu vederea ca, in timp ce noi intonam imnul nostru, tovarasii udemeristi schimbasera cuvintele, din "Jos Basescu", in "Jos Trianon'.
    Ne-am facut ca nu-i observam ca sa nu pierdem sansa de a-i avea la guvernare precum si in noua majoritate parlamentara.
    Am aplicat astfel politica inteleapta a tovarasului Iliescu : doi pasi inainte, unul inapoi, fa-te prieten cu dracu' pana treci puntea.
  • +13 (13 voturi)    
    ipocrit cu diploma ...... (Marţi, 25 februarie 2014, 18:42)

    geocrin [utilizator]

    NICI mutul nu te mai crede BRE !
    Rau stai cu simturile, prea ai calcat acceleratia, dar nu-i nimic la cit mai ai poti minti pina la capat......romanii nu se prind.....crezi matale ?
  • +10 (10 voturi)    
    NAZIST ! (Marţi, 25 februarie 2014, 18:46)

    SRA [utilizator]

    Ati inteles ceva ce a spus ponta ?

    Niste baliverne, IMPACHETEAZA NATIUNEA si COMPROMITE ROMANIA !

    Este suficient, déjà mult acest nazist la conducerea guvernului ROMANIEI !
  • +14 (14 voturi)    
    Plagiatorul mincinos vorbeste cifrat (Marţi, 25 februarie 2014, 18:46)

    Wanheda [utilizator]

    Vrem sa guvernam = vrem sa furam in continuare.
    Un nesimtit.
  • +14 (14 voturi)    
    lumea s-a saturat de tine (Marţi, 25 februarie 2014, 18:50)

    ValentinV [utilizator]

    alin1: " sa guvernam impreuna" : nu ati guvernat, doar ati distrus, protejat penalii si finantatorii, facut circ, bagat taxe, stat la TV toata ziua, mintit, plagiat si lista "guvernarii" e lunga, foarte lunga
    alin2: " in conditiile extrem de dificile ale regimului Basescu": altceva in afara de regimul Basesc nu ai stiut si nici nu vei sti, e singurul tau obiectiv, e mai mult decat penibil si jenant
    alin3: "anti-democratice si anti-nationale," asta o spune un partid cu tenta clara de comunism?
    alin 5: "Toti am fost alesi ca USL si obligatia fata de alegatori e sa ramanem impreuna" - serios? lumea a votat PSD, PNL etc, nu ai nici o obligatie in sensul asta decat fata de cei care au ajutat la furatul voturilor

    Victoria politica.. du-te si te lupta in alta parte cu Basescu si lasa pe altii capabili sa guverneze tara asa cum trebuie

    "Propaganda regimului Basescu care vorbeste de proiecte controversate, amnistie, lucruri care sa afecteze justitia, e doar o propaganda" - de aia s-au agitat europenii si SUA.. ca legea amnistierii a fost iluzie optica in Parlament, a inventat-o Basescu si pe asta
    • +1 (1 vot)    
      depinde (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:44)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      care lume.
      De ex.lumea cenusie a celor de mai jos, nu s-a saturat:
      mazeta
      evoque
      antitot
      diebase
      demagogu
      pecereu
      finutzaa
      colone
      dumitrica
      lulu
  • +10 (10 voturi)    
    USL Proiect politic !? (Marţi, 25 februarie 2014, 19:19)

    Mirceaq [utilizator]

    USL nu era un proiect politic, era o lozinca "Jos Basescu". Un proiect presupune multa munca si mai multa inteligenta ! Dar romanii pot suferi in continuare, daca nu s-au gandit pe cine aleg !
  • +11 (11 voturi)    
    Curaj? (Marţi, 25 februarie 2014, 19:27)

    redmc [utilizator]

    Marele proiect pe care nemernicii astia il numesc constructie politica curajoasa e doar o cardasie ordinara de impartit posturi in familii, de protejat mafioti si de jefuit economia.
  • +10 (10 voturi)    
    control+c / control+viorel (Marţi, 25 februarie 2014, 19:37)

    b33 [utilizator]

    dr. Ponta:

    "Noi, cel mai cinstit guvern, in care eu sunt cel dintai, avem mai multe obiective:

    1. Basescu
    2. jos Basescu
    3. regimul Basescu
    4. propaganda basista
    5. justitia basista
    6. Basescu
    8. presa basista
    7. Traian Basescu

    Asa sa ne-ajute Dumenzeu!"

    Viorele, mai scuteste-ne, a-ti propune sa "invingi" regimul Basescu e ca si cum obiectivul tau ar fi sa faci sa vina ziua de maine. Adevarul e ca dupa ce ati facut o campanie electorala intreaga doar pe lozinca "jos Basescu", trebuie sa ve recunoasteti invinsi la toate capitolele - nici macar acest singur lucru promis nu ati reusit sa il faceti. A fost pentru prima oara cand nu am mai auzit clasicele promisiuni electorale cu dublarea salariilor bugetarilor, dublarea pensiilor blablabla. Se pare ca in tara asta poti ajunge premier sau presedinte daca il ai toata ziua pe Basescu in gura :)

    Din pacate pentru tine, poezioara asta expira in curand si veti ramane doar cu incompetenta, prostia si coruptia.

    Mersi, pa!
    • +1 (1 vot)    
      basescu (Miercuri, 26 februarie 2014, 8:13)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui b33

      Grozav de multe "obiective" au avut!
      Culmea este ca si acum Ponta tot pe Jos Basescu si regimul lui mizeaza!
      Cred ca si dupa nov 2014 va fi la fel de "perseverent si consecvent"
  • +7 (9 voturi)    
    F you Ponta! (Marţi, 25 februarie 2014, 19:38)

    Nyk1 [utilizator]

    Un prim pas spre refacerea alianței DA și unificarea forțelor de dreapta.

    Crin Antonescu însă mai are de făcut un pas: renunțarea la candidatura pentru Președinție...

    Johannis Președinte al României! Pentru că cei mai buni conducători din istoria României au fost de etnie germană!
  • +7 (7 voturi)    
    Imitaţie ipocrită (Marţi, 25 februarie 2014, 20:09)

    monaana58 [utilizator]

    Lui Băse i-au ieşit mai bine lacrimile la scena cu "dragă Stolo" ! Nimicul ăsta nu poate nici să verse două lacrimi serioase, aşteptăm DNA-ul, poate atunci plange ca lumea.
  • +5 (5 voturi)    
    ciclicitate (Marţi, 25 februarie 2014, 20:18)

    revo [utilizator]

    Cunoscand logica negativa de functionarea a tontului, el zice de fapt ca pnlul trebuie sa zboare rapid.
    Dar, sutul in cur dat asa-zisului PNL va duce la limpezirea scenei politice. Ficiunea asa-zisa PNL va ajunge unde ii este locul, langa asa-zisul PNT, mai ales ca bastanii cu bani grei au cam disparut.
    Sa nu va asteptati ca la urmatoarele alegeri sa mai supravietuiasca careva din asa-zisa opozitie; USD + UDMR vor castiga detasat. Partidul unic isi va reintra in drepturi, pe deplin. Si, dupa ce-si vor face mendrele si vor jefui absolut tot, in voie, timp de cel putin 2 mandate, dupa ce vor rade tara din temelii, cand nu vor mai avea ce fura si distruge, vor pleca singurei, lasand loc unor prosti din opozitia care se va forma intre timp sa indrepte lucrurile, sa umple din nou haznaua cu bani.
    Nasol in chestia asta este ca viata noastra nu sta pe loc, curge si se tot duce.
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta (Marţi, 25 februarie 2014, 21:03)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Numele tau este ... minciuna!
  • +3 (3 voturi)    
    Decaderea lui Dottore va fi fulminanta (Marţi, 25 februarie 2014, 21:30)

    Wanheda [utilizator]

    comparativ cu inaltarea.

    Pe o ramura in pom,
    Dofttorel plange'n suspine.
    S-a plagiat pe el in somn,
    Si-acum ii e rusine.
  • +8 (8 voturi)    
    Eu sunt "basista"! Voi? (Marţi, 25 februarie 2014, 22:51)

    Primula [utilizator]

    Eu sunt “basista”! In cazul in care mai exista printre dumneavoastra si altii, care se declara “basisti”, inseamna ca suntem destui! Inteleg ca atunci cand a venit la putere, Ponta a avut ca tel sa lupte impotriva noastra, a unei parti din acest popor! Dar, cand ai déjà functia de prim-minsitru, cred ca trebuie sa fii in slujba tuturor romanilor al caror guvern il conduci si nu ai voie sa te pozitionezi, cum face Ponta in fiecare zi pe la antene, impotriva unei parti a acestui popor, pe care-l considera “basist”! De aceea, Ponta trebuie sa-si dea demisia imediat!
    • +1 (1 vot)    
      basista (Miercuri, 26 februarie 2014, 8:16)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui Primula

      Esti ori prea optimista ori prea idealista!
      Vorbesti de demisie ! Ar fi o demisie de onoare dar ma intreb: de la cine ceri onoare!?
    • +1 (1 vot)    
      si eu (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:42)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Primula

      sunt