Victor Ponta: Ordonanta salariilor din ASF a fost evident eludata, Guvernul nu a luat in calcul si premiile

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 februarie 2014, 15:18 Actualitate | Esenţial

Ordonanta care plafona salariile din Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) la nivelul celor din Banca Nationala (BNR) a fost evident eludata, Guvernul neluand in calcul ca trebuie sa redacteze actul intr-o forma care sa prevada clar ca acest nivel include si premiile, a afirmat premierul Victor Ponta, potrivit Mediafax.

"Cred ca la ASF trebuie facute schimbari majore atat in ce priveste conducerea, cat si in ce priveste modul de organizare, pentru ca ceea ce noi am trecut in ordonanta de urgenta, si anume plafonarea tuturor salariilor la salariile din Banca Nationala a Romaniei, a fost evident eludata. Nu ne-am gandit atunci sa spunem ca cu tot cu premii si cu alte lucruri sa nu fie mai mult decat la BNR si uite ce s-a intamplat", a spus Ponta.

El a precizat ca a discutat deja in acest sens cu presedintele Comisiei de buget-finante din Senat si ca acesta va solicita, in cadrul comisiei, o discutie pe tema ASF.

PDL a depus o scrisoare la Birourile Permanente ale Camerei Deputatilor si Senatului in care solicita ca, in cadrul comisiilor de buget ale Parlamentului, sa se efectueze in regim de urgenta verificari privind politica salariala de la ASF.

Presedintele PC, Daniel Constantin, a declarat, marti, ca atat el, cat si liderul UNPR, Gabriel Oprea, au fost consultati de premierul Victor Ponta privind demararea unei anchete parlamentare in cazul ASF si si-au dat acordul politic, el aratand ca discutia nu a existat si in USL, cu liberalii.

La randul sau, presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, marti, ca liberalii sunt in principiu de acord cu declansarea unei anchete parlamentare privind activitatea ASF si nivelul salariilor din aceasta institutie.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2803 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Minti!! Mincinosule!! (Vineri, 21 februarie 2014, 15:25)

    Mr.J-H [utilizator]

    Nu v-ati gandit?!?! Voi, securistii bolsevici supremi sfatuiti de Hrebenciuc, Nastase si Iliescu unsi cu toate alifiile posibile, si urmand si perioadei Boc in care a fost dat pe fata ce inseamna salariu, ce inseamna stimulent si ce inseamna prima, taman voi - virginii neprihaniti cu neveste si amante si catel si purcel in ASF - nu v-ati gandit la asa ceva!!

    Mincinosule!!
  • +5 (5 voturi)    
    Hopa si Pinocchio, cu inca o snoava !? (Vineri, 21 februarie 2014, 15:38)

    Plagarus [utilizator]

    " Doctore " iarasi faci Romania neserioasa cu declaratiile matale de tip Costel ?!
    Ben Bernanke cistiga 142000 euro pe an !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    asta seamana (Vineri, 21 februarie 2014, 15:51)

    Manes [utilizator]

    cu mortii lui Dragnea , nici acolo nu s-a avut in vedere a nu mai pot vota....
  • +3 (3 voturi)    
    si tu ponta dormi pe tine...? (Vineri, 21 februarie 2014, 16:04)

    timp tamp [utilizator]

    Ce ai făcut în doi ani?
    Ai construit structuri mafiote prin care goliți buzunarele noastre.
    De la șpăgi și impozite tot mai mari la salarii și prime care intră în seifurile familiilor de mafioți uslașe. Cei care au urlat vreo doi ani că vor dreptate până la capăt au făcut-o pentru a lua șpăgi imense, pentru ași plasa neamurile și amantele în funcții plătite gras, pentru ajunge vedete televizate, pentru a face chiolhanuri mai ceva ca nunțile țigănești.
  • +5 (5 voturi)    
    'let's have a go' (Vineri, 21 februarie 2014, 16:11)

    Pitish [utilizator]

    Incredibil ce amatori in acest guvern! dar cine redacteaza aceste OUG nu ar trebui sa stie ce se poate intampla? Sa cunoasca legislatiile altor state care au traditie in asa ceva? Or ajuns Pacala cu Tandala in guvern deoarece ei stiau injura cel mai bine din sat si s-or gandit: 'hai sa vedm daca ne iasa...'
  • +4 (4 voturi)    
    Doamne, ce inocenti sunt!!! (Vineri, 21 februarie 2014, 16:11)

    abisala [utilizator]

    Inocenti sau idioti? Totusi, daca ma gandesc mai bine, inocenta e departe, idiotenia de asemenea, si... ajungem la discursul unui politician cinic si rapace...!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Mai pinochio (Vineri, 21 februarie 2014, 16:43)

    bogdan1477 [utilizator]

    Problema la ASF nu e neaparat cuantumul primelor.
    Problema la ASF e cuantumul salariilor si toata lista de fii, fiice, nepoti neveste, surori, si alte rude care intra in componenta ASF.
    • +1 (1 vot)    
      mai sunt altele, mai grave.... (Vineri, 21 februarie 2014, 17:06)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Mai trebuie adăugată incompetența, hoțiile, acoperirea fraudelor de societățile care sponsorizează partidele clientelare, promovarea legilor mafiote....
      Până să reacționeze pontalașu va face curățenie DNA-ul, sper să scăpăm de acești derbedei cât mai repede
      • 0 (0 voturi)    
        Pai alea-s efectele (Joi, 27 februarie 2014, 15:32)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        Cind pui in functii de expert financiar fii, fiice, nepoti neveste, surori de politicieni, clar ca oferi la pachet si incompetenta, hotie, mafie, etc.
        Daca erau experti in domeniul lor, cum sunt de exemplu aia de la BNR, nu se dedau la potlogarii. Si nici nu se scandaliza lumea asha de tare la salariile respective.
  • +3 (3 voturi)    
    eu sunt mic nu stiu nimic (Vineri, 21 februarie 2014, 17:15)

    liviusmaximus [utilizator]

    de fiecare data pinochio nu stia, nu a fost informat, nu s-a gandit. desi de 2 ani, construieste cu migala dupa reteaua lui voicu&hrebenciuc. bai ponta, are dreptate ala de la cotroceni - esti mincinos rau ! si penibil. s-au prins si babele care te iubeau; am auzit azi o discutie funny, intre o pereche de vecini pensionari care acum 6 luni m-ar fi linsat daca ziceam ceva despre tine...tot le e dor de iliescu, "da ala era om serios dom'le. asta micu...papagal !"
  • 0 (0 voturi)    
    "curat murdar" (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 11:07)

    cuky [utilizator]

    Cand un flamand ia din raftul unui magazin ,o paine sau un pachet de biscuiti , este bagat la inchisoare ,iar acesti hoti si jefuitori de la toate aceste institutii nu patesc nimic .Tagma hotilor cu gulere albe isi face legi speciale ,sustinuti de parlament si guvern ,facand din jaf si hotie o activitate legala .Toti acestia ,scoliti bine in "domeniu smecherii ",daca ne uitam in trecutul lor ,vin la televizor sa ne spuna ca trebuie sa intelegem ca tara este in criza,ca nu sunt bani, ca noi romanii trebuie sa mai strangem cureaua .
    Toate averile nesimtite din Romania au fost facute prin jefuirea statului roman si a romanilor
    Din pacate in toti acesti 24 de ani tara noastra nu a fost guvernata , a fost lasata pe mana diversilor jefuitori care ne-au jefuit si speranta de a ne fi si noua mai bine .Noua de unde sa ne fie mai bine , ,din ce ?Din cifre goale de crestere economica ?.
    Cine sa sustina tragerea la raspundere a acestora cand parlamentul face zid pentru aprarea lor ,de teama sa nu se destructureze mai repede retelele de jaf ,zadarnicind activitatea justitiei ?. . .Cand ii vezi cu cata nesimtire simuleaza boli cand ii intreaba DNA de cele savarsite .Ar trebui ca la alegerile pe functii sau numiri in demnitati sa fie obligatoriu un control medical care sa ateste satrea de sanatate corespunzatoare indeplinirii obligatiilor aferente functiei ce urmeaza sa o indeplineasca .Poate asa nu vom mai asista la penibilul spectacol al" imbolnavirilor "cand sunt prinsi ,dar foarte sanatosi cand fura . De ce nu-si dau demisiile daca sunt asa de bolnavi .Acestia discrediteaza justitia ,zadarnicind munca cesteia , iar pe noi ne cred prosti .
    Nu cred ca romanii mai au vreo sansa pentru a le fi mai bine atat timp cat ocupam locul fruntas in ce priveste coruptia , fara ca cei corupti sa fie pedepsiti, si nu protejati si acoperiti fara decenta si minim respect fata de romani .Ne-au transformat tara intr-o pepiniera a coruptilor si jefuitorilor.


    .