VIDEO The Telegraph: Filmare cu drona deasupra gropii de gunoi de la Pata Rât (Cluj), unde traiesc 75 de familii de tigani evacuate din oras. Inalti prelati din Marea Britanie ii cer primarului Boc sa isi schimbe politica fata de romi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2014, 10:56 Actualitate | Esenţial

Inalti prelati din Marea Britanie, printre care Arhiepiscopul de Wales, Episcopul de Manchester si Salisbury si Rabinul din Westminster, ii cer primarului Clujului sa-si schimbe politica fata de tigani, dupa ce acestia au fost evacuati din oras si fortati sa traiasca pe groapa de gunoi. 75 de familii au fost evacuate din casele lor din centrul celui de-al doilea oras al Romaniei si mutati in "strucuturi" improvizate, cu o camera, la Pata Rât. Nu exista drumuri spre acest loc, asa ca noroiul este omniprezent, si exista un singur dus amenajat pentru intreaga comunitate si, initial, nu existau toalete in case, scrie Ziua de Cluj. Filmari aeriene publicate de cotidianul britanic The Telegraph, realizate cu o drona, arata comunitatea de romi care traieste pe deseruri menajere chimice, dupa ce au fost fortati sa paraseasca orasul transilvanean.

Emil Boc raspunde acuzatiilor din presa britanica: "Avem dosarele semnate cu toate persoanele in cauza care si-au dat acordul de a se muta din niste locuinte insalubre, in niste module care aveau curent electric, apa si caldura. Nu a fost vorba despre o evacuare fortata, ci a fost vorba despre desfiintarea unor locuinte ilegale in centrul Clujului". Primarul Clujului este de parere ca jurnalistii de la The Telegraph şi-au dezinformat cititorii cu privire la situaţia tiganilor de la rampa de gunoi a prasului. El sustine că deşi a oferit informaţii şi poziţia municipalităţii cu privire la acest subiect, acestea nu s-au regăsit în materialul publicat de ziarul britanic despre situaţia romilor de la Pata Rât. (sursa: RFI)



Potrivit jurnalistilor englezi, copiii care traiesc aici se plang de probleme de respiratie, iar cand ajung la scoala sunt fortati sa ramana afara sa-si spele noroiul de pe haine, fiind victime ale batjocurii colegilor lor, scrie EVZ.

Primaria din Cluj Napoca sustine ca a fost necesar ca fostele locuinte ale tiganilor sa fie demolate, pentru a se face loc unui parc si unei biserici, iar singurul teren disponibil pentru mutarea familiilor de tigani era groapa respectiva. Emil Boc spune ca nu a fost vorba despre discriminare atunci cand a luat aceasta decizie.

Activistii pentru drepturile omului ii cer insa primarului Emil Boc sa le permita tiganilor sa revina in oras.

Ziua de Cluj
mai scrie ca miercuri, 19 februarie, o fata de 16 ani care traia la rampa de gunoi de la Pata Rât a murit dupa ce a fost lovita de un autocompactor. Tanara a fost suprinsa de masina care dadea cu spatele si trasa sub roata.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6045 vizualizari

  • +11 (31 voturi)    
    rugaminte (Joi, 20 februarie 2014, 11:16)

    remus [anonim]

    Ii rog pe inaltii prelati din UK sa se ingrijeasca de problemele lor si sa ne lase in pace , sa nu ne mai dea lectii pentru ca nu sunt in masura! Daca sunt atat de ingrijorati le propun sa ii mute pe acesti oameni la ei in UK , sunt convins ca toti vom fi multumiti , si noi , si cei stramutati in Pata Rap si mai ales cei din UK!!!!!
    • +2 (6 voturi)    
      corectare (Joi, 20 februarie 2014, 11:18)

      remus [anonim] i-a raspuns lui remus

      Pata Rat nu Pata Rap
      • +3 (3 voturi)    
        Pentru CORECTA informare (Joi, 20 februarie 2014, 12:43)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui remus

        ... se face o CONFUZIE intre tziganii care traiesc linga groapa de gunoi ( Pata Rat ) si tziganii evacuati din oras ( str. Coastei ) care traiau FARA forme legale acolo si au fost relocati in apropierea drumului ce duce spre Pata Rat. Pentru corecta informare Citynews.ro publica un filmulet cu conditiile dinainte si de supa relocare . ( vezi : http://citynews.ro/eveniment/video-primarul-clujului-prezentat-un-film-cu-relocarea-romilor-de-pe-strada-coastei ).
        INTREBARE : citi romani nevoiasi au primit asemenea case ? - in afara de unii care au suferit la inundatii.
    • -1 (9 voturi)    
      Ba mai mult chiar !!! (Joi, 20 februarie 2014, 12:04)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui remus

      Daca au sufletele asa de mari....inaltii prelati astia......sa ii ia saii duca acolo la ei.......cu ambalaje cu tot !!!! Sa vedem cum se descurca ei , acolo ...cu toata gasca !!! E usor sa dai lectii asa , dand din clanta toata ziua....zau !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Inalti astia prelati (Joi, 20 februarie 2014, 20:04)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        nu stiu ce e aia rom?
    • -2 (8 voturi)    
      neamestecul in treburili interne (Joi, 20 februarie 2014, 12:28)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui remus

      In fine, hai sa zicem ca demolatul trebuia facut.

      Desi e o lege care interzice sa faci asta iarna, si oricum nu vad unde era urgenta sa se mai construiasca inca o biserica (de fapt campusul Facultatii de Teologie Ortodoxa).

      Totui, chiar nu le e rusine sa spuna minciuni de genul "singurul teren disponibil pentru mutarea familiilor de tigani era groapa respectiva"?

      Justitia a decis ca au fost mutati ilegal, au primit despagubiri de 2000 de euro http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/romii-mutati-ilegal-la-cluj-primesc-despagubiri-de-cate-2000-euro-video--121918.html

      Hai sa fim seriosi, chiar s-a terminat pamantul in tara asta? Si daca era asa bine la groapa de gunoi, de ce nu au construit campusul si biserica acolo, nu era mai simplu?
  • +3 (13 voturi)    
    Presa din vest si Elodia (Joi, 20 februarie 2014, 11:32)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    Domnilor mass media din vest le prieste subiectul asta ca Elodia unor televiziuni de pe-aici: cand nu mai au ce scrie, baga una cu tiganii romani.
    Ba ca i-au invadat, acolo la ei acasa unde totul e frumos si curat, si-au venit rromii si le-au stricat peisajul ...
    Ba ca saracii rromi sunt tinuti in colonii si discriminati.
    Dupa cum zicea @remus mai sus:
    Dragi co-europeni, nu mai bine ii luati voi daca tot nu mai puteti de grija lor: ii spalati, ii vindecati, ii educati si ii tineti acolo la voi. Ca noi doar ii discriminam!
  • +9 (15 voturi)    
    [...] (Joi, 20 februarie 2014, 11:34)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    - in primul rand sunt tigani, nu romi.
    - in al doilea rand, sa dai din gura e usor. S-au lamurit si politicienii din afara ca nu se pot educa/schimba acesti oameni. Asa e gena lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Gena, eh? (Joi, 20 februarie 2014, 18:21)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui JeSuisRoumain

      Banuiesc ca esti un adept al eugeniei. Asadar n-are legatura cu saracia, cu lipsa educatiei sau cu mediul, ci problema e in gene, nene, iar daca e in gene n-ai ce sa-i faci.
      Sunt sigur ca daca ai fi trait intr-o mahala te-ai fi educat singur, ai fi devenit un membru de nadejde al societatii, pentru ca e in genele tale de ne-tigan.
  • +9 (13 voturi)    
    Facatura ordinara (Joi, 20 februarie 2014, 11:39)

    RazTaz [anonim]

    Acest reportaj este o facatura senzationalista.

    De unde stiu? Uitati-va la acoperisurile caselor si la pamant.

    Pe acoperis scrie "Scoateti-ne de Pata Rat". Cu cratima regulamentara despartitoare si cu i din a.. Pe jos scrie SOS - save our souls.

    Precis ca tiganii de acolo stiu sa scrie corect, au mare grija sa scrie cu cratime si diacritice si trimit SOS-uri. Catre cer. Cum se face.
    • -1 (5 voturi)    
      Facatura (Joi, 20 februarie 2014, 12:36)

      Vlad Soroceanu [anonim] i-a raspuns lui RazTaz

      Tiganii de la groapa Pata Rat sunt acolo de mai bine de un deceniu. Astia care au venit acum sunt din oras. Au fost acolo tigani de mult timp, nu e o facatura
  • +7 (11 voturi)    
    Ce bine e sa le fai lectii altora... (Joi, 20 februarie 2014, 11:53)

    EuSiCuMine [utilizator]

    de la distanta. Sunt insa curios care a fost reactia inaltelor prelate britanice la campania rasista, presarata de cele mai multe ori cu imagini si poze de tigani, privind invazia din Bulgaria si Romania. Sau ii demonizam cand vin la noi si facem pe desteptii cand raman/se duc in alta parte? Mi-e scarba de fatarnicie!
  • +8 (12 voturi)    
    Opinie de cetatean platitor de taxe (Joi, 20 februarie 2014, 12:02)

    Anonim [anonim]

    Autoritatile fac eforturi sa ii integreze dar oricat ar parea de incredibil, acestor oameni le place sa traiasca asa. De plans se plang pentru ca nu sunt atat de prosti sa nu o faca. Stiu ca daca se plang starnesc mila si capata ceva. Am vazut insa cazuri cand au respins orice solutie venita de la primarie ( nu la Cluj, in alt oras), vor numai sa fie lasati in pace. Luari de pozitie cum sunt cele din strainatate nu fac decat sa le intareasca convingerea ca au doar drepturi , nu si obligatii. Orice societate, chiar si cele dezvoltate au astfel de probleme.Ca cetatean roman care platesc taxe si impozite la stat nu sunt de acord ca din munca mea sa fie sustinute astfel de persoane care pot foarte bine sa munceasca si sa reuseasca prin forte proprii sa se mute de acolo." Inatii prelati", daca sunt atat de ingrijorati, sa le faca ei case si sa vada apoi ce se alege din ele.
  • +6 (12 voturi)    
    fals (Joi, 20 februarie 2014, 12:03)

    kitaiu' [anonim]

    ce case aveau tiganii in centrul Clujului? al doila orasal romaniei colcaie ,central, de tigani, asa e frumos nu?
    s-au pregatit de filmari, aveau SOS si scrieri pe acoperis, sa fie in engleza macar sa le inteleaga popultia Marii Britanii de plange de grija tiganilor (plange sa nu intre in batatura,mai!)
  • +5 (5 voturi)    
    trimite-ti an UK (Joi, 20 februarie 2014, 12:27)

    raul [anonim]

    Sai trimita an vecinatatea activistiilor pentru drepturile omului !sa vedem ce o sa zica.......
  • -7 (9 voturi)    
    Dezgustator! (Joi, 20 februarie 2014, 12:35)

    Vlad Soroceanu [anonim]

    Si pe mine m-a indignat atitudinea prelatilor britanici dupa ce am citit titlul.

    Acum ma indigneaza ignoranta voastra si a primarului aluia dupa ce am citit articolul.

    Am fost tot timpul impotriva tiganilor, dar e rusinos si dezgustator ca un primar sa mute niste oameni, indiferent cat de saraci sunt sau din ce etnie fac parte, intr-o groapa de gunoi pentru a construi o biserica. Este injositor. Nu pot sa cred ca ala e primar. Pai daca nu avea locuri unde acele persoane sa fie stramutate atunci nu mai facea biserica!!!!! Uu este in regula sa ii mute pe aia intre niste gunoaie ca sa multumeasca pe prea-inaltii prelati ai BOR, care propovaduiesc bunatate si intelegere fata de aproape, dar cand vine vorba de bani te-ar vinde si la traficantii de carne vie!

    Injositor, nu pot sa cred ca sunt din acelasi neam cu jigodia aia de primar si cu barbosii aia de la BOR!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e chiar asa (Joi, 20 februarie 2014, 14:35)

      seebi [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Soroceanu

      Stai linistit, poti sa fii in continuare impotriva tiganilor. Nu era terenul lor, era a orasului, si nu i-a mutat intr-o groapa de gunoi. Acolo este o zona plina de tigani de multi ani stabiliti. Se numeste Dallas. Si pe deasupra orasul ii recompenseaza cu 2.000 euro pe cap de tigan. Acolo le-au fost construite locuinte, desigur nu ca o locuinta normala ci una mai mica. Nici eu nu sunt de acord cu construirea centrului crestine ortodox (sau ce o fi) pe locul unde stateau tiganii. Biserica de langa teren exista inainte sa ii mute pe tigani. Dar intrebati-l si pe d-ul prim plagiator Ponta Viorel Victor, ca a fost la inaugurarea centrului crestin ortodox.
  • +1 (1 vot)    
    UK e gica contra (Joi, 20 februarie 2014, 12:41)

    rz_ [utilizator]

    Ba i-au invadat si nu se descurca cu ei si-si doresc sa nu fie acolo, ba nu-i bine ca noi ii discriminam daca ni-i trimit inapoi.

    Cand Franta i-a avut acolo si putea sa ne dea un exemplu de cum trebuie procedat cu ei, sa nu fie discriminati, au preferat sa-i expulzeze inapoi unde sunt discriminati.

    Atata vreme cat Romania e un stat sarac, nu vad o rezolvare a problemelor. Sunt romani care traiesc la fel, oare nu-i discriminam pe acestia daca le facem romilor case (pe care sa le distruga ulterior, sunt atatea exemple)? Singura rezolvare posibila e educarea copiilor lor si oferirea unor conditii de viata decenta, chiar cu forta. Si asta pentru copiii lor pentru ca adultii nu mai pot fi "indreptati" (indreptati din punctul nostru de vedere, este stilul lor de viata, cultura lor, o prefera si pentru ca altfel nu stiu sa traiasca).
  • 0 (0 voturi)    
    Drona? (Joi, 20 februarie 2014, 13:29)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    Aprobare cu nu stiu cate zile inainte si-au luat de la doamna ministresa?
    • 0 (0 voturi)    
      Imaginile au fost flmate in DECEMBRIE 2013 (Marţi, 25 februarie 2014, 11:59)

      Adrian N [anonim] i-a raspuns lui UltimulStingeLumina

      Filmarea a fost facuta de mine in decembrie 2013 cand Ordinul MT nu era in vigoare.
      Initial destinatia imaginilor era ilustrarea unui proiect social desfasurat de o organizatie non profit.
      Ulterior, stirea a fost creata usor abuziv d ecei de le The Telegraph, pe marginea imaginilor aeriene pt ca deh, e mai interesant asa.
  • -1 (1 vot)    
    misto!! (Joi, 20 februarie 2014, 15:05)

    Codruta N [utilizator]

    Deci au mutat niste oameni si le-au daramat locuintele, pentru ca acolo sa se faca o BISERICA???!!!

    MISTO faza!!! ca doar Biserica e Aparatorul Saracilor!!!

    Daca e asa bine la groapa de gunoi, sa se mute BOC acolo!! DE CE, daca era asa bine, n-au facut biserica la groapa de gunoi? Ce? oamenii aceia n-au nevoie de servicii crestine??