Consilierul prezidential, Iulian Fota, discuta online joi, de la 14.00, despre violentele din Ucraina si consecintele pentru Romania/ UPDATE Din cauza evenimentelor in desfasurare, discutia va fi reprogramata pentru o data apropiata

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2014, 10:20 Actualitate | Esenţial

Iulian Fota
Foto: HotNews.ro
Bilantul mortilor a ajuns la 28 in Ucraina, unde violentele s-au reluat joi iar la Kiev un fum dens a invadat Piata Independentei, in timp ce apeluri la consolidarea baricadelor se aud peste tot. Ministrii de externe din UE au programata joi o reuniune de urgenta pe tema crizei din Ucraina in timp ce presedintele american, Barak Obama, cere puterii de la Kiev sa garanteze manifestantilor dreptul de a se exprima fara teama de represiune. Rusia, in schimb, denunta o tentativa de lovitura de stat. Cum se pozioneaza Romania fata de acest conflict de langa granitele ei? Consilierul prezidential, Iulian Fota, discuta online cu cititorii HotNews.ro de la ora 14.00 despre violentele din Ucraina.
  • Puneti intrebari prin formularul de comentarii de la finalul textului 
  • Nota redactiei: Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.

  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari pentru a da posibilitatea invitatatilor sa raspunda la cat mai multe probleme ridicate de cititori.




Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1097 vizualizari

  • conflict (Joi, 20 februarie 2014, 10:37)

    vali [anonim]

    Credeti ca SUA si/sau UE se pot implica mai mult decit diplomatic in acest conflict ?
    Dar Rusia ? ( ma refer militar- evident)
    Multumesc
  • Implicarea Rusiei (Joi, 20 februarie 2014, 11:26)

    Cristi [anonim]

    Avand in vedere ca lovitura de stat din Romania din decembrie '89 a fost 'regizata' de catre Kremlin, cu obladuirea americana si un numar relativ restrans de persoane cu puternice legaturi sau afilieri sovietice au reusit sa preia puterea, care credeti ca este sansa Ucrainei ca sa se apropie de occident intr-o tara practic 'ocupata' si controlata de rusi de-a lngul intregii lor istorii?
    Democratia de tip occidental este greu de aplicat in Romania chiar si acum dupa 7 ani de la intrarea in UE, intr-o tara care a avut totusi traditie democratica intre cele doua razboaie. Ce sansa poate avea Ucraina sa se democratizeze relativ rapid, avand in vedere 'traditia', dar si proximitatea ei fata de marele vecin?
  • impact (Joi, 20 februarie 2014, 11:38)

    Florin [anonim]

    Buna ziua, cum evalkuati impactul situatiei din Ucraina asupra Romaniei?
  • mandatul Ro (Joi, 20 februarie 2014, 11:39)

    mihaela [anonim]

    1. Mandatul cu care s-a dus ministrul Titus Corlatean la Bxl a fost convenit cu presedintia?
    2. Care este mandatul Ro la consiliul de azi de la Bxl?

    multumesc
  • huawei (Joi, 20 februarie 2014, 11:41)

    diana [anonim]

    Legat de memorandumul semnat de MSI cu Huawei, ati avut vreo reactie din partea partenerilor din NATO? Au cerut mai multe detalii sau o evaluare a situatiei?

    multumesc
  • ucrain (Joi, 20 februarie 2014, 11:42)

    florin ghica [anonim]

    Buna ziua dle consilier
    Este posibila o sedinta CSAT dedicata situatiei din Ucraina in urmatoarele zile?
  • romani in ucraina (Joi, 20 februarie 2014, 11:43)

    Mihai Marculescu [anonim]

    Este vreun pericol iminent pentru cetatenii ucraineni de nationalitate romana? Stiti sa existe provocari la adresa acestora in zonele unde traiesc in numar mare (cernauti etc)?
  • Rusia` (Joi, 20 februarie 2014, 11:44)

    Vladescu [anonim]

    Vedem cu ochiul liber intensificarea actiunilor de destabilizare din partea Rusiei in regiune (Ucraina, Moldova, Georgia). Aveti informatii/semnale ca Rusia isi intensifica activitatea si in Romania in aceste momente tulburi din punct de vedere politic?

    Va multumesc anticipat pentru sinceritate
  • Datorie morala (Joi, 20 februarie 2014, 11:54)

    TB [utilizator]

    Vad multe similitudini intre ceea ce se intampla azi in Ucraina si ceea ce s-a intamplat in Romania in dec 1989.

    Considerati (dvs si presedintele) ca Romania are o datorie morala de ajuta lupta pt democratie a unui popor vecin?

    Daca raspunsul este pozitiv, considerati ca la nivelul Uniunii Europene exista acelasi sentiment? Are Uniunea Europeana si alte mijloace de a interveni, in afara celor strict diplomatice?
  • Ucraina (Joi, 20 februarie 2014, 12:04)

    stan [anonim]

    cum credeti ca ar reactiona Romania daca ar urma o interventie militara a Rusiei in Ucraina?
  • variante (Joi, 20 februarie 2014, 13:27)

    Alexandru [anonim]

    pentru viitorul al doilea, ce varianta credeti ca ar conveni mai bine Romaniei, o Ukraina in integrum si vasala Moscovei, sau doua state independente rezultate in urma unei posibile fracturi si cu orientari politice evident diferite?
  • Intrebare (Joi, 20 februarie 2014, 13:31)

    Marcus [anonim]

    Exista probabilititatea ca oponentii lui Ianukovici sa doreasca blocarea administratiei tarii prin sabotarea conductelor de tranzit gaze si a alimentarii cu energie electrica. Romania este pregatita pentru un astfel de scenariu?
  • ucraina (Joi, 20 februarie 2014, 20:48)

    liviu [anonim]

    de ce nu e si ministrul nostru de externe in Ucraiana, impreuna cu ceilanti trei ministri de externe?
  • China e in toate (Joi, 20 februarie 2014, 22:27)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Se lucreaza la revenirea la granitele de dinainte de 1940! Germania isi vrea inapoi teritoriul pierdut iar Rusia control asupra Ucrainei istorice. Polonia e la mijloc. America nu se va amesteca. Ea vrea o Europa puternica si intelege ca asta se realizeaza dandu-i satisfactie Germaniei. Vrea o Rusie stabila si relativ puternica pentru a contrabalansa lumea asiatica.Cea mai interesanta este reactia Chinei. China, al carei interes major este in estul Rusiei, nu in Pacific cum crede lumea, va incerca sa-i creeze probleme Rusiei oriunde in lume, de ce nu si in Ucraina.Si aici functioneaza parabola castravetelui! Uitati-va la China, chiar daca la Kiev trag rusi,nemti,polonezi,ucrainieni,poate ,romani,unguri! Ce ziceti,dom' consilier?