Victor Ponta participa joi la decernarea titlului de Doctor Honoris Causa lui Mugur Isarescu de catre Universitatea Bucuresti, institutie care a constatat plagiatul premierului

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 februarie 2014, 21:29 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta va participa, joi, la ceremonia decernarii titlului de Doctor Honoris Causa guvernatorului Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu, informeaza Guvernul intr-un comunicat. Potrivit sursei citate, evenimentul va avea loc la ora 11.00, in Aula Magna a Universitatii Bucuresti.

Reamintim ca Universitatea Bucuresti este singura institutie care a decis ca premierul Victor Ponta a plagiat in lucrarea sa de doctorat. In raportul intocmit in 20 iulie 2012, Comisia de Etica a Universitatii Bucuresti a stabilit ca "elemente de plagiat pot fi identificate in 115 pagini din cele 297 de pagini" ale tezei de doctorat, teza care, potrivit comisiei, "incalca principiile eticii, integritatii si bunei conduite in activitatea de cercetare".

In urma cu o saptamana, presedintele Traian Basescu a acuzat Banca Nationala de implicare in masurile privind "electorata", sustinute de premierul Victor Ponta in negocierile cu FMI, el declarand ca BNR trebuie "sa paraseasca imediat linia de a fi controlata de un guvern corupt".

A doua zi, aflat la o conferinta desfasurata la sediul BNR, Victor Ponta a declarat: "Ca un personaj colectiv din Mos Ion Roata, suntem la BNR pentru ca acolo unde a scuipat boierul, noi sa felicitam".

BNR a sustinut ca schema fiscala pentru restructurarea creditelor populatiei, denumita de presa "electorata", a fost conceputa, initiata si dezvoltata de ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea.























2861 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    dottore la dottore (Miercuri, 19 februarie 2014, 23:33)

    CristiC. [utilizator]

    nu-si scoate ochii
    • +7 (13 voturi)    
      Sa nu exageram (Joi, 20 februarie 2014, 10:55)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

      Dl Isarescu nu se compara cu Plagiatorul.
      • +20 (20 voturi)    
        acceptarea (Joi, 20 februarie 2014, 11:11)

        zapada reloaded [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        daca il accepti pe un plagiator ordinar (cum e pontache)sa stea langa tine...esti mai rau decat el. Pe el atata l-o dus capu'...se pare ca si pe Isarescut tot atata il duce capu'.
        • +6 (6 voturi)    
          Totusi (Joi, 20 februarie 2014, 11:21)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui zapada reloaded

          Nu fiecare dintre noi este un erou.
          Nu putem stii ce presiuni a putut face acest ordinar Plagiator asupra Dlui. Isarescu.
          • 0 (0 voturi)    
            Daca s-a dus el cu japca la Obama... (Joi, 20 februarie 2014, 13:38)

            pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Sani

            Cand a venit Tony Blair in Romania, s-a intalnit cu Ponta la un restaurant in centru, pt ca Blair se considera in trecere... nici nu avea pretentii prea multe!
            Cand a murit Mandela, s-a dus Ponta in locul lui Basescu si a inceput sa se miligeasca de de Blair sa-i faca cunostinta cu Obama!

            Echipa lui de Imagine abia astepta orice imormantare sau premiere si sa mai adauge la cultul personalitatii lui Ponta cateva poze noi!
        • +7 (7 voturi)    
          Se agata... (Joi, 20 februarie 2014, 11:27)

          sebagain [utilizator] i-a raspuns lui zapada reloaded

          Imaginati-va doar ce s-ar face BNR fara Isarescu...Florin Georgescu artizanul inflatiei din anii 90-00...bogdan olteanu... BNR si ROmania vor trece un prag abia dupa ce Isarescu nu va mai fi guvernator. Abia atunci ne vom da seama cat de mare sau mic a fost Isarescu.Din pacate, se pare ca se agata de functie...Si, din pacate, dupa ce nu va mai fi el in functie, se va ... schimba totul...
        • +3 (5 voturi)    
          poate l-a acceptat in calitate (Joi, 20 februarie 2014, 11:28)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui zapada reloaded

          de prim ministru, nu in calitate de plagiator.
        • +10 (10 voturi)    
          intradevar..... (Joi, 20 februarie 2014, 11:28)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui zapada reloaded

          .....asa cum nu poti intra in cofetaria care este langa wc-ul public, asa nu poti invita un plagiator mincinos la decernarea titlului de Doctor Honoris Causa.

          Universitatea Bucuresti, ar trebui sa ii refuze accesul plagiatorului la aceasta ceremonie, dand astfel dovada de consecventa in combaterea fraudei intelectuale.

          Prezenta unui plagiator mincinos, demascat de insasi aceasta institutie, la o astfel de ceremonie, ar duce in ridicol institutia respectiva si ar decredibiliza-o.
        • +7 (7 voturi)    
          Doreste doar (Joi, 20 februarie 2014, 11:38)

          Kecske [utilizator] i-a raspuns lui zapada reloaded

          un nou mandat la BNR. Si ar fi chir bine sa-l obtina el si nu florin georgescu, artizanul falimentarii de pe vremea lui vacaroiu, cind inflatia a ajuns de nedescris.
        • 0 (0 voturi)    
          nu e vb despre acceptare (Joi, 20 februarie 2014, 15:36)

          OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui zapada reloaded

          oricine poate participa la un astfel de eveniment, nu e nevoie de o invitatie...
    • +5 (7 voturi)    
      tintesti prea departe cu acuzatiile (Joi, 20 februarie 2014, 11:27)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

      Isarescu chiar se pricepe si la banking, si la macroeconomie...si in nici pe departe nu si-a luat doctoratul prin plagiere (cum a facut Pontacul).
      Nu il compara pe Ponta cu guvernatorul Isarescu...e din alta liga.
  • +14 (14 voturi)    
    V.V.P. (Joi, 20 februarie 2014, 10:56)

    mos ion roata [utilizator]

    Or sa te-auda colegii mei doctorii.
  • +13 (13 voturi)    
    dottore (Joi, 20 februarie 2014, 10:59)

    tenere [utilizator]

    are soriciul cat prietena lui china
  • +16 (16 voturi)    
    alaturare nefericita (Joi, 20 februarie 2014, 10:59)

    demaGOGU [utilizator]

    nu te impaunezi cu honoris causa langa un plagiator

    nu e bine, mugure, nu e bine...
    • +7 (7 voturi)    
      Ba zau..... (Joi, 20 februarie 2014, 12:00)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      .... e de-a dreptul penibil...mugure !!:) O sa-ti scada "raitingul".....in cancelariile occidentale VVP e ...."nefrecventabil" !!!
  • +14 (14 voturi)    
    COPY PASTE ?? (Joi, 20 februarie 2014, 10:59)

    silvia_sunei1385883132370 [utilizator]

    Sunteti siguri de aceasta informatie ? Intr-un asemenea loc este ''invitat'' unul care a plagiat ??
    Aula Magna a Universitatii Bucuresti ???
    Incredibil, ce fel de oameni, principii...??INFECTI !!!
    • +5 (5 voturi)    
      sigur a fost invitat? (Joi, 20 februarie 2014, 11:44)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui silvia_sunei1385883132370

      Gred mai curand ca e un musafir nepoftit de nimeni, autoinvitat si tolerat. Nu exista o personalitate atat de pregnanta ca sa nu-si riste cariera daca l-ar pofti sa nu vina.
  • +16 (16 voturi)    
    Să diferenţieze titlurile de doctor! (Joi, 20 februarie 2014, 11:07)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Pe diplomă să scrie doctor cu sau fără plagiat.
    • +10 (10 voturi)    
      nerecunoscuta (Joi, 20 februarie 2014, 11:14)

      zapada reloaded [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      diploma e nerecunoscuta de UB..doar ca Androneasca n-a semnat nu inseamna ca nu e recunoscut plagiatu'.

      Culmea-i alta...in toata lumea asta normala, cand universitatea iti retrage titlul, diploma se anuleaza automat....numai-n Romanica nu.
  • +14 (14 voturi)    
    asa se zice, (Joi, 20 februarie 2014, 11:07)

    victor L [utilizator]

    ca intotdeauna criminalul se intoarce la locul faptei.
    (popular: porcul are şoriciul gros.)
  • +13 (13 voturi)    
    jenant (Joi, 20 februarie 2014, 11:09)

    zapada reloaded [utilizator]

    nu stiu care din astia 2 e mai jenant...pontache sau Isarescu?
    Mie unul mi-ar fi rusine sa se prezinte unul dovetit plagiatore la decernarea titlului meu.
    Sa inteleg dom' Isarescu ca asa ti-ai luat si mataluta titlul???
    Sincer acu', cand muncesti pentru titlul tau si stii cum se obtine un titlul de Dr. nu-ti permiti sa stai la masa ca toti copy-paste dovediti, neica-nimeni.

    De la pontache nu am pretentii ca de, asa-i el, nesimtirea ii curge prin vene mai ceva ca sangele.
  • +15 (15 voturi)    
    Totusi... (Joi, 20 februarie 2014, 11:12)

    ticbis [utilizator]

    Tot e bine ca cel care primeste distingtia "Doctor Honoris Causa" nu e Victor Viorel Ponta.
    Desi ar putea s-o obtina si el, macar pentru meritul de a fi legalizat plagiatul in mediul academic din Romania.
    RUSINE!!!!!!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    hehehe (Joi, 20 februarie 2014, 12:10)

    so [utilizator]

    Cu siguranta ca dl. Ponta isi va trece in CV si titlul dlui. Isarescu , ca a fost de fata la decernare.
  • +7 (7 voturi)    
    Penibila participarea " doctorului " in fals ! (Joi, 20 februarie 2014, 12:20)

    Plagarus [utilizator]

    Victor Viorel P. un caraghios plin de plombagina rusinii!
  • +6 (6 voturi)    
    Ce inseamna ... (Joi, 20 februarie 2014, 12:30)

    Mai_bine_golan [utilizator]

    sa ai soriciul gros !!!