Abuz la orele de religie intr-o scoala din Timis. Profesoara le spune elevilor ca mamele lor "vor arde in flacarile iadului" daca vor face avort - Asociatia Secular-Umanista din Romania

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2014, 20:44 Actualitate | Esenţial

Raspunsul Inspectoratului
Foto: ASUR
Asociatia Secular-Umanista din Romania (ASUR) solicita Ministerului Educatiei sa demita conducerea Inspectoratului Scolar Judetean Timis pentru incalcarea Legii Educatiei in mai multe cazuri semnalate de indoctrinare religioasa din scoli. Apelul vine dupa ce mama unui elev din Timisoara a reclamat Inspectoratului "hartuielile continue la care era supus fiul sau ca urmare a faptului ca fusese retras de la orele de religie", precum si ca profesoara de religie ar spune in fata copiilor ca le blesteama pe femeile care fac avorturi deoarece "sunt criminale", semnaleaza ASUR. In raspunsul trimis mamei, Inspectoratul precizeaza ca "unitatea de invatamant a respectat dreptul fiului dumneavoastra de a nu frecventa orele de religie" si ca "pentru a fi supravegheat in timpul orelor in care colegii lui participa la orele de religie, elevul a ramas in sala de clasa", se arata in documentul publicat de asociatie.

Potrivit ASUR, mama unui elev de la Scoala Gimnaziala nr. 19 "Avram Iancu" din Timisoara a reclamat in urma cu o luna Inspectoratului Scolar Judetean "hartuielile continue la care era supus fiul sau ca urmare a faptului ca fusese retras de la orele de religie, atragand in acelasi timp atentia si asupra discursului fundamentalist religios" al profesoarei de religie. Parintele a sustinut ca profesoara a "afirmat in fata copiilor ca le blesteama pe femeile care fac avorturi deoarece 'sunt criminale'" si le-ar fi spus elevilor ca "si mamele lor 'vor arde in flacarile iadului' daca vor recurge la o intrerupere de sarcina".

Asociatia arata ca aceeasi profesoara "i-a dus pe toti elevii clasei, chiar si pe cei retrasi de la aceasta disciplina, la Biserica Ortodoxa din Mehala, Timisoara, unde au primit din partea preotului sticle cu apa sfintita, profesoara spunandu-le apoi copiilor sa bea din ea timp de 10 zile atat ei cat si restul familiei". Situatia este confirmata si de catre alti doi parinti care au copii in aceeasi clasa, sustine ASUR.

Ca raspuns la reclamatia trimisa de primul parinte, Inspectoratul Scolar Judetean Timis a spus urmatoarele, potrivit unui document pus la dispozitie de ASUR:
  • "unitatea de invatamant a respectat dreptul fiului dumneavoastra de a nu frecventa orele de religie, ca urmare a solicitarii dumneavoastre;
  • Pentru a fi supravegheat in timpul orelor in care colegii lui participa la orele de religie, elevul a ramas in sala de clasa, fara a participa efectiv la ora (conform optiunii dumneavoastra exprimate in scris);
  • In data de 6 ianuarie 2014, cu ocazia Bobotezei, doamna a condus colectivul de elevi a clasei la Biserica Ortodoxa din Mehala. Pentru a nu fi lasati nesupravegheati in clasa, elevii care nu participa la orele de religie au insotit-o pe doamna profesor la biserica, dupa ce au fost intrebati de doamna profesor daca sunt de acord. Faptul ca fiecarui elev i s-a inmanat o sticla de apa sfintita de catre preotul paroh, nu constitutie un ritual religios; mai mult decat atat, nici un elev nu a fost obligat sa ia acea sticla, ci doar cei care au dorit acest lucru.
  • Conducerea Scolii Gimnaziale nr. 19 'Avram Iancu' Timisoara a hotarat ca elevul sa nu mai ramana in sala de clasa in timpul orelor de religie, urmand sa fie supravegheat de catre un alt cadru didactic intr-un alt spatiu al unitatii de invatamant."  
Asociatia Secular-Umanista din Romania (ASUR) solicita Ministerului Educatiei demiterea conducerii ISJ Timis "pentru incalcarea repetata si flagranta a prevederilor Legii Educatiei Nationale si anchetarea cu seriozitate a cazurilor semnalate de indoctrinare religioasa din scoli".

De asemenea, ASUR solicita ministerului urmatoarele:
  • unitatile de invatamant trebuie sa ceara acordul explicit al parintilor cu privire la participarea elevilor la orele de religie si trebuie sa-i informeze ca au dreptul constitutional de a le refuza
  • interzicerea practicii paradoxale, "intalnita in majoritatea unitatilor de invatamant", de a obliga copiii sa ramana la orele de religie desi, teoretic, figureaza ca retrasi de la acesta materie
  • trebuie oprite orice actiuni de prozelitism religios in scoli
Asociatia sustine ca "in unitatile publice de invatamant trebuie pastrata o stricta neutralitate religioasa, iar in cadrul orelor de Religie trebuie predata Istoria Religiilor si nu doar viziunea particulara a unui anumit cult, indiferent care ar fi acela."


Citeste mai multe despre   






















13232 vizualizari

  • +16 (52 voturi)    
    Drepturi castigate (Joi, 13 februarie 2014, 21:02)

    aniod [utilizator]

    A face un avort, ca si dreptul de vot, este un drept castigat- in urma unor actiuni. Discutia este incheiata, asa cum nu vrem sa pierdem dreptul de vot, nu vrem sa auzim despre ingradirea dreptului de avort . Este o cale lunga de la un fat in luna a doua pana la un copil adevarat. Profesoara de religie ar trebui sa primeasca o atentionare din partea conducerii scolii si sa se mai abtina. Cred ca este prea influentata de atitudinea Bisericii Catolice, caci pana acum nu am mai auzit de asa grozavii pe la ortodocsi.
    • -3 (9 voturi)    
      De acord! (Joi, 13 februarie 2014, 22:12)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Un comentariu pertinent, echilibrat si ROMANESC! Orice padure are uscaturile ei, asadar nu se poate confunda biserica si rolul ei POZITIV in instoria noastra, in mentinerea romanismului cu o nefericita care a ajuns din greseala in invatamant.
    • -5 (21 voturi)    
      Crima e crima (Joi, 13 februarie 2014, 23:39)

      FIulian [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Crima e crima si daca e legala si daca nu e legala. In Belgia azi s-a legalizat sa poti eutanasia copii dupa ce is nascuti. Faptul ca e legal nu inseamna ca nu e crima. Dar nu asta e discutia. Discutia e ca ASUR si parintii copilului au exagerat. Sa fim seriosi, asta e abuz? Adica copiii is indoctrinati la scoala cu o gramada de alte porcarii dar daca ii invatam ca nu-i bine sa ne ucidem pruncii atunci facem abuz?
      • +2 (6 voturi)    
        "ii invatam" ?? (Vineri, 14 februarie 2014, 9:39)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui FIulian

        Amenintati copii in scoala nu ... "ii invatam" prostovane,
      • -1 (5 voturi)    
        Evident (Vineri, 14 februarie 2014, 15:30)

        batranulprof [utilizator] i-a raspuns lui FIulian

        ...ca este "indoctrinare" daca elevilor li se preda teoria darwinista, li se spune despre sistemul solar heliocentric, despre modul in care a aparut viata pe pamant si astfel de blestematii.
        Doar se stie ca primii oameni au fost Adam si Eva si ca restul omenirii a aparut in urma unui incest, se stie ca toate fiintele au incaput pe arca lui Noe (primul betiv din istorie) si astfel au scapat de potop, ca soarele se roteste in jurul pamantului, deoarece Josua a spus "Soare, stai!" s.a.m.d.
        Doar Nica a lui Stefan a Petrii a invatat carte dupa Biblie si a putut sa devina Inc Creanga. N-ar fi bine sa ne intoarcem la acele vremuri, inclusiv la "calul balan"?!?
    • -3 (17 voturi)    
      2 luni, deja o minune! (Vineri, 14 februarie 2014, 7:49)

      accidutzu13 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      asa-i ca nu ai copii? si daca-i ai, sigur ai sarit peste ecografia de la 2 luni. ai fi putut sa vezi cum fiintei aleia de 2 luni ii bate inima, sa vezi ca are maini, picioare, degete.
      btw, de ce sa nu prelungim perioada in care e permis avortul pana la o saptamana dupa nastere? pentru ca parintii sa poata alege in deplina cunostinta de cauza viitorul lor copil. ar fii inca un drept castigat!
      • +1 (1 vot)    
        Avort (Vineri, 14 februarie 2014, 20:06)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui accidutzu13

        Esti prea avansat in ideile astea progresiste. La asemenea constiinta civiga nu ajung decat profesori doctori universitari la Harvard, Yale, etc., precum Peter Singer.
    • +1 (1 vot)    
      Oare (Vineri, 14 februarie 2014, 17:40)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Discutia nu este incheiata, discutia de abia acum incepe (de exemplu in America).
    • 0 (0 voturi)    
      BOR-ul nostru cel de toate zilele (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:12)

      Generalul1 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Daca ar fi dupa aceste lacuste in sutana, ne-am intoarce in timpurile care au dat nastere "decreteilor" unde mii de femei ar muri in urma avorturilor improvizate, ca deh, suntem prostodocsi cu cruce in frunte, nu?

      Pe de alta parte, pe vremea lui Ceausescu popii dadeau bine-mersi cu subsemnatul la Secu', insa nu indrazneau sa cerseasca bani publici si sa se insinueze in toate aspectele societatii ca acum.

      Suntem deja rusinea Europei cu cele mai multe biserici pe cap de locuitor si printre cele mai scazute niveluri de trai si educatie, in contrast direct cu tari majoritar nereligioase cum sunt cele nordice, care au cel mai ridicat nivel de train DIN LUME! O fi vreo legatura faptul ca aia nu cred in fripturile din ceruri si aleg sa faca o scoala sau un spital in locul unei biserici?
  • +40 (64 voturi)    
    fantastic (Joi, 13 februarie 2014, 21:02)

    sucaa [utilizator]

    Au respectat dreptul copilului de a nu participa la orele de religie dar sta la orele de religie ca sa fie supravegheat. La alte ore nu puteau sa-l supravegheze?
    Ce perversa este treaba cu orele de religie. Poti sa nu le frecventezi dar nu-ti asigura supraveghere si te baga obligatoriu la ora de religie...
    Biserica asta nu stie cum sa spele creierul oamenilor de la varsta frageda. Pe bune, stimez mai mult politia corupta decat aceasta biserica perversa...
    • -2 (14 voturi)    
      Alegem Binele sau Raul cel mai mic? (Joi, 13 februarie 2014, 22:56)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Dar dreptul sau de a se naste? Hai sa aratam ce atei duri si agresivi suntem. Mai ales daca nici nu suntem crestini. Atunci chiar ne enerveaza ora de religie.

      Religia e religie. Suma principiilor pure. Si spune ceea ce e datoare sa spuna. Sa faca diferentierea prima intre bine si rau in valoare absoluta, fara circumstante atenuante.

      De cele mai multe ori alegem raul cel mai mic sau mai comod. Si pentru ca interior stim ca nu e bine, am vrea sa ni se dea dreptate din exterior, de sus, de undeva.
      • +5 (7 voturi)    
        Niste lectii de "moralitate" scoase din Biblie (Vineri, 14 februarie 2014, 9:35)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        "Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea."
        "atunci să aduci la porţile cetăţii tale pe bărbatul sau femeia care va fi vinovat de această faptă rea şi să ucizi cu pietre sau să pedepseşti cu moartea pe bărbatul acela sau pe femeia aceea"
        "Omul care, din mândrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca să slujească Domnului Dumnezeului tău sau care nu va asculta de judecător, omul acela să fie pedepsit cu moartea."
        • +1 (1 vot)    
          Sequitur (Vineri, 14 februarie 2014, 20:07)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          Si asta ce vrea sa zica, ca adulterul e bun?
      • -1 (3 voturi)    
        hotul striga hotii (Vineri, 14 februarie 2014, 13:58)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        duritatea vine de la biserica care face TOT posibilul sa anuleze dreptul meu de optiune religioasa. cand noi cerem sa nu participe la orele de religie si ei sunt dusi acolo cu pretextul ca raman nesupravegheati. biserica este agresiva prin fortarea lucrurilor, nu eu ca imi cer drepturile. nu confunda lucrurile.
        religia este religie de la o varsta la care poti sa judeci si sa-ti faci pareri.
        la 7-8 ani ei inca cred in povesti. nu este normal sa inceapa indoctrinarea lor de la o asemenea varsta.
        iar treaba cu diferentierea intre rau si bine este discutabila. nu vreau sa ajunga copilul meu sa fuga de responsabilitate spunand ca asa a vrut dumnezeu. vreau sa fie responsabil de actiunile lui si sa invete ceva din greseli, nu sa arunce responsabilitatea pe ceva invizibil.
        biserica mai bine s-ar implica in ajutarea copiilor necajiti. dar aceia nu au cum aduce venituri pentru mercedesuri, nu?
        • +1 (1 vot)    
          Asta mi-a scapat (Vineri, 14 februarie 2014, 23:07)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          "nu vreau sa ajunga copilul meu sa fuga de responsabilitate spunand ca asa a vrut dumnezeu. "

          De unde si pana unde ideea asta??

          E mult mai multa lipsa de responsabilitate sa spui "eu asa m-am nascut", sau "oricum nu conteaza, a, aparut dintr-un accident, totul e la intamplare si orice-am face tot murim si asta-i tot".
  • -29 (61 voturi)    
    Credinta ajuta (Joi, 13 februarie 2014, 21:05)

    Danela Diana [anonim]

    In primul rand religia este construita sa ajute la formarea viitorului adult cizelandu-i comportamentul si facandu-l un adevarat om. Sunt absolut convins ca acei parinti gresesc. Cititi cel putin o data Biblia si veti vedea ca nu e absolut nimic rau in ea. Rau este ce interpretati voi prin prisma ateismului vostru. Nicidecum profesorii nu trebuie sa sublinieze aceste lucruri mai ales copiilor mici in acest mod insa religia in sine nu le va face niciodata niciun rau.
    • +22 (46 voturi)    
      Pacat (Joi, 13 februarie 2014, 22:26)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Danela Diana

      Pacat ca nu le puteti spune aceste lucruri lui Jan Hus, lui Giordano Bruno si altor mii si mii terorizati de inchizitie. Si asta inca intr-o vreme cand termenul de "ateu" fusese auzit de foarte putini oameni.

      Da, religia in sine nu le poate face rau, absolut de acord. La fel ca si un Kalasnikov care in sine nu face rau nimanui, in sine nu e nimic rau in el. Problema e ca cineva apasa pe tragaci. La fel ca si religia, daca fiecare ar citi Biblia pt sine si ar interpreta-o asa cum simte, nu ar fi nici o problema. Problema apare cand cineva o interpreteaza in locul tau iar atunci cand interpretarile nu coincid, te acuza ca esti "ateu" si ca in "ateismul tau" interpretezi lucrurile gresit. Va suna cunoscut aceasta formulare?
      • -8 (14 voturi)    
        Mediteaza..... (Joi, 13 februarie 2014, 23:01)

        romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        """Art. 1: Asociaţia Secular-Umanistă din România numită în continuare ”Asociaţia”, este înfiinţată de către următorii membrii fondatori: Laurenţiu-Adrian ŢÎRCĂ, Atila NYERGES ...... """ .... si gandeste-te cat de secular-umanisti pot fi acesti tzirci et. co...., dar mai ales cam cine se poate ascunde in spatele acestor iepurasi...
        • +3 (5 voturi)    
          Unde (Vineri, 14 februarie 2014, 9:05)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

          In textul meu scrie ceva de asociatie? Eu am comentat o idee, nu pe initiatorii ei.
        • +3 (5 voturi)    
          clasicul citat scos din context (Vineri, 14 februarie 2014, 9:32)

          Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

          Alexandu-Toma PĂTRAŞCU și Liliana VOICU sună prea romînesc pentru „argumentul” dumneavoastră? Cum spunea un alt comentator, cînd nu puteți ataca ideile, atacați persoanele.
        • +5 (9 voturi)    
          sfatul meu (Vineri, 14 februarie 2014, 9:36)

          RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

          Inceteaza a medita si incepe a rationa
          • 0 (0 voturi)    
            tu ai inceput... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 13:54)

            romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

            cu ''a rationa'' citindu-l in DEX, sau auzindu-l si sunandu-ti a verb trendy incepi sa-l folosesti? Daca ai sti ce inseamna a rationa ai putea vedea padurea si nu copacii. ... poate te vei trezi cand vom trece carpatii cu pasaport editat de-alde asur-ii astia deghizati.
      • +2 (2 voturi)    
        Si Ian Hus era ateu? (Vineri, 14 februarie 2014, 14:20)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Pai nu! Ci doar a sustinut ceea ce zice Biblia, care difera mult de ceea ce zice Biserica Catolica.
        Sa nu confundam crestinismul scripturistic cu diferitele forme de religie institutionalizata, chiar din bisericile care se marturisesc a fi crestine, dar in care interesele si orgoliile liderilor fac legea.
        Si daca Giordano Bruno a fost ars pe rug, aceasta nu est pt ca in Biblie ar scrie ca soarele se invarte in jurul pamantului, ci doar deoarece "comunitatea sttintifica" a acelei epoci avea acea credinta gresita si nu era dispusa sa admita ca ar fi gresit. Si in alte epoci din istorie s-a gasit cate unul care sa socheze comunitatea stiintifica descoperind realitati pe care majoritatea le ignorau, numai ca in vremea lui Giordano Bruno era la moda arderea pe rug, pe cand in zilele noastre nu mai este la moda.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu am spus asta (Vineri, 14 februarie 2014, 19:45)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Era referitor la: "In primul rand religia este construita sa ajute la formarea viitorului adult cizelandu-i comportamentul si facandu-l un adevarat om."

          Da, in cazul celor arsi pe rug religia i-a ajutat sa ajunga oameni, la grill.
          • +1 (1 vot)    
            Iar inchizitia.... (Vineri, 14 februarie 2014, 23:01)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            N-are nici o relevanta ce a facut unul sau altul, sau o institutie care se autointitula crestina, cat timp faptele lor au fost impotriva invataturilor crestine. Oamenii fac ce vor si spun ce vor. De asta avem minte, ca sa cercetam ce e adevarat si ce e fals, ce e bun si ce e rau.

            Citeste despre Albert Schweitzer, David Livingstone, C.S. Lewis, Ben Carson etc. daca vrei sa citesti despre oameni "cizelati". Nu te mai crampona copilareste de exemplele negative si urmeaza-le pe cele pozitive. Sunt destule.
    • +1 (5 voturi)    
      Asa este, (Joi, 13 februarie 2014, 22:29)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Danela Diana

      din pacate multi confunda biserica cu slujitorii ei, mai ales cu cei mai putin inspirati, sau fara har. Si cum exista aceasta goana nebuna de-a scoate in evidenta raul din societate si de a nu promova binele, exemplele pozitive din orice domeniu...vom ramane simpli mamaligari ''bombardati'' zilnic cu silicoane si funduri...si,,,atei.
    • +5 (13 voturi)    
      chiar ai citit biblia? (Joi, 13 februarie 2014, 22:32)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Danela Diana

      Poate-mi explici si mie blestemul smochinului
      http://ro.wikipedia.org/wiki/Blestemarea_smochinului
      Cum explici asta unui copil de 7-8 ani? Ce-l invata? Razbunare? Rautate?
      Si-ti mai dau exemple de acest gen.
      Cei intelege un copil de 7-8 ani cand profesorul de religie ii spune ca parintii lui sunt pedepsiti prin trimiterea in iad daca nu se duc la biserica?
      Asa se cizeleaza comportamentul si ajunge un om mare? Voi chiar vorbiti serios???
      Pot si ca ateu sa-l invat sa fie civilizat si corect. Nu trebuie sa fac matanii pt asta.
      • +1 (1 vot)    
        Sensul este in primul rand simbolic! (Vineri, 14 februarie 2014, 14:07)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Smochinul simboliza natiunea iudeilor - pt ca aceia mai ramasesera din Israelul de mai inainte.
        Asa, grosolan, fara a intelege simbolurile Scripturii, poti demonstra in definitiv orice.
        Iar "mataniile" nu au nici o legatura cu Biblia.
        In mod trist, ceea ce practica in general BOR nu este inspirat din Biblie.
        • 0 (0 voturi)    
          dar (Joi, 20 februarie 2014, 18:55)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Cum explici simbolica asta unui copil de 6-7 ani?
    • +1 (7 voturi)    
      serios, tu ai citit biblia? (Joi, 13 februarie 2014, 22:39)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Danela Diana

      Atunci adunarea a trimis împotriva lor douăsprezece mii de ostaşi, dându-le porunca aceasta: „Duceţi-vă şi treceţi prin ascuţişul sabiei pe locuitorii din Iabes, din Galaad, cu femeile şi copiii. Judecatori 21:10

      Acum, dar, omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el;
      Jud 21.11;
      18 dar lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat. Numeri 31:17-18

      Dacă un om întâlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întâmplă să fie prinşi,
      Ex 22.16-17;
      29 omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi pentru că a necinstit-o, s-o ia de nevastă, şi nu va putea s-o gonească, toată viaţa lui. Deuteronom 22 28-29

      vrei sa continui?
      • 0 (6 voturi)    
        E Vechiul Testament. Noi tinem Noul Testament (Vineri, 14 februarie 2014, 10:05)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

        Citatele se refera la formarea poporului evreu. Pentru ei acesta era si cod de drept si cod sanitar si norma sociala si cronica istorica.
        In Vechiul Testament Dumnezeu este gelos si razbunator.

        Multe Biblii ortodoxe au doar Noul Testament. Noi tinem Dumnezeul Iubirii si Iertarii.
        • +2 (6 voturi)    
          pai stai asa (Vineri, 14 februarie 2014, 10:16)

          -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          ce facem, luam ce vrem lasam ce nu ne place?
          Stalin era inalt si impunator, Hitler pictor, Mao un lider puternic., asta ii face modele de urmat?

          Sa inteleg si mai bine: in VT Dzeu era beat sau il parasise nevasta de era asa nervos? Dupa nasterea lui fiisu (care era tot el) si-a revenit in fire?
          • +1 (3 voturi)    
            ca bine graiesti (Vineri, 14 februarie 2014, 11:56)

            Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

            imi curge o lacrima de bucurie cand vad cuvinte de lauda la adresa acestor dictatori. Poate si eu candva voi ajunge dictator al R.S.R.. Foarte frumos. Bravo!
        • 0 (4 voturi)    
          Biblia, Coranul si multe altele (Vineri, 14 februarie 2014, 13:16)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Sunt carti geniale. Dar atat: carti. De ce geniale (si o spun cu tot respectul)? Pentru ca oricine le citeste intelege ceva din ele. Se adreseaza asadar unui spectru enorm de oameni, din toate paturile sociale, de toate nivelurile intelectuale. In plus, global daca le iei, continutul acestor carti este moral si pozitiv.

          Problemele apar in momentul in care oamenii le preiau fie textual (pe negandite) fie in momentul in care ce intelege unul calca peste ce intelege celalalt si se lasa cu pumni (mai mult sau mai putin filosofic vorbind).

          Daca lumea ar gandi aceste texte si le-ar adapta la nevoile lumii de azi ar fi mult mai bine. Dar asta, asa cum spuneam si in alte comentarii, necesita cultura si educatie. Aici este carenta cea mare a omenirii si a fost dintotdeauna. Asi e poate mai evidenta pentru ca suntem mai multi deci interactionam cu mai multi.
          • +1 (3 voturi)    
            Nu se compara Biblia cu Quranul (Vineri, 14 februarie 2014, 14:10)

            BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            Biblia a fost scrisa de multi autori incepand de la vreo doua mii de ani inainte de Hristos pana in primul secol dupa Hristos. Si lucrurile se leaga uimitor de bine. Sunt profetii din Vechiul Testament - scrise mult inainte de Hristos, dupa cum o dovedesc manuscrisele de la Marea Moarta si Septuaginta - care spun despre Hristos.
            Pe cand Quranul a fost scris de urmasii lui Mahomed spre sfarsitul vietii lui, pt ca Mahomed era analfabet.
            Daca ucenicii lui Isus au fost non-violenti in primele trei secole dupa Hristos, in schimb Mahomed si urmasii lui au inceput cu violenta.
            Mai vrei deosebiri?
            • 0 (2 voturi)    
              Eu nu am scris asa ceva (Vineri, 14 februarie 2014, 19:48)

              Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

              Tocmai v-ati raspuns la un text pe care v-ati imaginat ca l-am scris. Dar nu l-am scris. Eu nu am facut nici o comparatie intre aceste carti.

              Cautati in textul meu cuvantul "decat" sau "fata de". Nu exista.
          • +1 (1 vot)    
            Utopii (Vineri, 14 februarie 2014, 22:35)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            Cei care au falimentat Enron-ul si alte banci mari aveau si cultura si educatie (in sensul comun). Asta ca sa dau numai un exemplu. Nu mai zic de alti mari excroci, criminali sau dictatori inteligenti, culti si educati.

            Carenta cea mai mare a omenirii este ca dupa ce a ajuns la un varf, a abandonat standardele morale obiective si le-a relativizat si subiectivizat pana cand nu mai au nici o valoare. Si atunci totul pare permis si posibil.

            "Nevoile lumii" sunt aceleasi, natura umana e aceeasi, nu e nevoie de modificarea cartilor, ci de a noastra.
      • +2 (4 voturi)    
        Citate scoase din context (Vineri, 14 februarie 2014, 11:00)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

        Trebuie vazute in contextul lor. Era vorba despre intemeierea statului Israel in urma cu vreo patru mii de ani. Si trebuia sa fie un stat care sa reprezinte cat mai exact pe Dumnezeu, si, ca urmare, sa nu tolereze in societate nimic contrar caracterului lui Dumnezeu.
        Dar in Noul Testament nu se gasesc nicidecum asemenea indemnuri, ci crestinul trebuie sa se supuna legilor si autoritatilor asa cum sunt ele si sa plateasca taxele. Singurele legi la care nu se va supune un crestin credincios sunt doar acelea care l-ar obliga sa-si nege credinta si sa se inchine la altceva.
        Iar ceea ce face acea profesoara este clar ne-crestin. Parca ar lua din indemnurile din Vechiul Testament si le-ar transpune, in mod gresit, in secolul nostru si in tara noastra, ca si cum Romania ar fi Israelul de acum vreo trei mii de ani...
      • 0 (0 voturi)    
        VT (Vineri, 14 februarie 2014, 20:14)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

        Pentru cei care sun intr-adevar interesati de un raspuns:

        http://www.youtube.com/watch?v=ulCbh_1SlwE&feature=c4-overview&list=UUVz6fcPEqB1oaHxUkYAHbng
      • +1 (1 vot)    
        Tu ai citit doar critici ale Bibliei (Vineri, 14 februarie 2014, 22:45)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

        Si care e problema? Cel mai puternic si mai adaptat a supravietuit. Nu asa crezi? Cum demonstrezi tu obiectiv ca e imoral sa omori pe altii?

        Lucuitorii din Iabes erau Amoniti, daca nu ma insel, care practicau sacrificiile umane, sacrificiile copiilor, sacrificii care erau precedate de arderea de vii, printre alte practici oribile. Si adeptii cultului lui Moloh nu sacrificau 1-2 ci cu zecile sau cu sutele chiar, in functie de importanta evenimentului.

        Regulile cu privire la viol de care amintesti erau de departe cele mai bune din zona in timpurile acelea.

        Educatia are un caracter progresiv si e adaptata la "elevi" si la context.
        • 0 (2 voturi)    
          OK (Vineri, 14 februarie 2014, 23:18)

          -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          ce-mi place de voi cum gasiti scuze.
          O sa ma apuc si eu de violat femei, ucis copii si o sa zic ca Dzeu meu mi-a ordonat, ca asa o sa facem o societate mai buna!
          • 0 (2 voturi)    
            Inteleg ca e greu (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 14:51)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

            Ce-mi place de voi cum refuzati sa ganditi in afara sabloanelor cu care v-ati obisnuit.

            Eu vad ca in Biblie scrie sa nu ucizi, nici macar cu vorba sau cu gandul, si sa nu ai relatii sexuale in afara casatoriei.
    • +3 (11 voturi)    
      Irina pe campii (Joi, 13 februarie 2014, 23:02)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Danela Diana

      Dar nu va este rusine deloc?! Biblia nu este o colectie de texte pentru copii aflati in formare. Ca adult trebuie sa stiti asta.

      Credeti in supraomul cu barba alba si care-si deschide parasuta plina de pilde (bune)?! Traiti in sec. 21 pe Terra sau intr-un univers paralel?!

      Despre Sodoma si Gomorra ati auzit? Replica vetero-testimentara cu privire la iubitul sau despre pedepsirea aproapelui cum vi se pare?
      • 0 (2 voturi)    
        Despre Dumnezeu si religie (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 1:25)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Daca supraomul cu barba alba este conceptia ta despre Dumnezeu, asta nu face decat sa arate necesitatea religiei in scoli.
    • +4 (4 voturi)    
      o mica lamurire (Joi, 13 februarie 2014, 23:03)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Danela Diana

      Cuvantul religie NU este sinonim cu crestinism.
  • +29 (47 voturi)    
    ASTA NU ESTE EDUCATIE (Joi, 13 februarie 2014, 21:17)

    Clop [utilizator]

    Mama este nadejdea oricarui copil.
    Pe copil nu-l priveste avortul mamei. Cred ca nu stie ce inseamna un avort pentru o femeie, ce-l cauzeaza. Sa incarci emotional copilul vorbindu-i despre pedepsirea mamei insa, este un abuz total.

    Acea persoana nu are ce cauta in invatamant.

    *Ma simt intotdeauna jenat pentru share-ul de intimitate prin gestica din mijloacele de transport de suprafata din Bucuresti. "Juma' de masina" - de toate varstele - executa semnul crucii cand trecem pe langa vechi sau noi edificii religioase din Bucuresti.

    Am mereu un sentiment de stranietate si de jena, ma intreb daca voi apuca o zi de calatorie fara exhiba altora si fara intruziune in intimitatea mea de calator.
    • -1 (3 voturi)    
      adevar graiesti... (Vineri, 14 februarie 2014, 9:11)

      kalughin [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      mamele ar trebui sa-si protejeze copiii, familia si propria lor sanatate, trupeasca si sufleteasca, prin a-si asuma, a-i primi si a-i iubi pe pruncii primiti in pantece....nimeni nu personalizeaza critica nesabuintei avortului si in special Hristos si Biserica, odios este pacatul nu cel ce cade in pacat si care se poate intoarce, marturisi si ierta.

      si...ridica-ti crucea din crepusculul sufletului tau muncit si adu-o in lumina, pentru ca la asta am fost chemati dintru inceput...si poate atunci n-o sa-ti mai arda mandria si rusinea intimitatea sfioasa....adame, adame, iar te dai pe dupa smochini....unde esti Adame?!
    • 0 (0 voturi)    
      Gestica (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 1:27)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Am crezut ca trebuie sa fim toleranti. De unde!
  • +26 (40 voturi)    
    Efectele perverse ale indoctrinarii religioase (Joi, 13 februarie 2014, 21:19)

    CetateanLogat [utilizator]

    96% dintre romani cred in Dumnezeu:

    http://tinyurl.com/nnr8zod

    Daca privim o statistica a lipsei de importanta a religiei in viata cetatenilor, Romania este pe ultimul loc in Europa, doar 18% dintre cetateni nu acorda religiei o importanta majora. La polul opus se afla tari precum Estonia (84%), Suedia (83%), Danemarca (80%), Norvegia (78%) etc. in care majoritatea cetatenilor nu acorda o importanta majora religiei. In 24 de tari din 40, majoritatea cetatenilor (mai mult de 50%) nu considera religia importanta pentru vietile lor. (Sondaj Gallup 2007-2008 cu intrebarea: "Ocupa religia un loc important in viata voastra?").

    http://tinyurl.com/kga7o8v

    "Cele mai fericite tari din lume sunt in nordul Europei, potrivit clasamentului "Raportul Fericirii in Lume 2013" ("World Happiness Report 2013"), publicat de "Earth Institute" din cadrul Universitatii Columbia (New York, SUA):

    1. Danemarca
    2. Norvegia
    3. Elvetia
    4. Olanda
    5. Suedia
    ...
    17. SUA
    ...
    90. Romania

    http://tinyurl.com/olywf78

    Romanii ar trebui sa fie cel mai fericit popor din Europa deoarece 96% dintre ei sunt convinsi ca vor merge in Rai (cred in Dumnezeu). Cu toate astea, romanii sunt la coada Europei (si) din acest punct de vedere. In loc sa ii preocupe aceasta dilema, romanii continua sa isi indoctrineaze copiii in scoli. Cu asa o mentalitate vom ramane mult timp de acum inainte la coada Europei.
    • +6 (16 voturi)    
      Genial! (Joi, 13 februarie 2014, 22:24)

      TreiClase [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

      Am preluat comentariul pe site-ul meu! Sper ca e ok! Multumesc!
    • 0 (4 voturi)    
      Ideea (Joi, 13 februarie 2014, 22:54)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

      Ideea e ca omul se agata (sau isi regaseste) credinta atunci cand nu are ceva mai lumesc, mai pamantean, de care sa se agate. Ori in Romania dpdv al traiului material...
      • +2 (4 voturi)    
        e un cerc vicios (Vineri, 14 februarie 2014, 9:41)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Traiul material poate s-ar îmbunătăți dacă munca, și nu religia, ar avea „un rol important” în viața romînilor. Așa, trăim „cum dă D-zeu”, „merge și așa”, „ne descurcăm” (mai ales în ani electorali). De ce ar pune mîna acești oameni să muncească, să se dezvolte, să construiască o lume mai civilizată pentru generațiile următoare, cînd singura lor preocupare e să le pice lucruri... „din cer”? Cît timp în Romînia pomana va fi încurajată în detrimentul muncii, vom rămîne țara nefericită a lui ”Doamne-ajută”.
        • +1 (3 voturi)    
          Si as adauga (Vineri, 14 februarie 2014, 11:20)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

          Ca un astfel de cerc vicios denota o lipsa crasa de cultura si educatie.

          Cauzele acestei lipse pot fi obiective dar efectul ramane la fel.
          • +1 (3 voturi)    
            absolut! (Vineri, 14 februarie 2014, 12:13)

            Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            Mai trist e că lipsa de cultură și educație este intens promovată pe toate canalele media. Ce poate înțelege un copil cînd vede diverși agramați în poziții importante/bine plătite? Cum poate un părinte responsabil să-i spună că e bine să învețe, să muncească și să fie educat cînd în jur „reușesc” doar cei cu tupeu invers proporțional cu doza de cultură?

            Desigur, masa de manevră incultă și superstițioasă (religioasă) este exact ce îi trebuie unui stat hoț. Nimeni din conducere nu are interes să-i deștepte pe romîni, pentru că le-ar fi mai greu să-i fure.
            • +1 (3 voturi)    
              Canalele mass media (Vineri, 14 februarie 2014, 13:07)

              Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

              Televiziunile private pot sa emita orice (ce nu incalca legea), oricat de jos dpdv educational. Ele trebuie sa faca profit cu orice pret si e de inteles: nu sunt nici moase comunale si nici calugarite. Ele trebuie sa vanda ceea ce se cauta, sa ii dea vulgului ce cere. Cere manele? Ii facem canal de manele. Cere talkshow-uri? Ii dam talkshowuri.

              Televiziunile publice (platite de stat) sunt cele pe spinarea carora pica raspunderea unor emisiuni de calitate? Dar din nou vine intrebarea: cu cine si pentru cine?!?

              DAR, chiar si in acest mediu al unei inculturi omniprezente si aparent omnipotente conteaza un singur lucru: SA VREI. Azi informatia este incomparabil mai accesibila ca oricand, la niste preturi derizorii. Trebuie doar sa ti-o doresti. Cursurile multor universitati de prestigiu sunt publice online. Poti fi student la MIT din confortul camerei tale, daca vrei.

              Cand eram copil citeam foarte putin, parintii erau ingroziti. Profesorul de limba romana din liceu (Dan Vintila - Mihai Viteazul - Bucuresti) mi-a deschis apetitul pentru citit. Am invatat sa citesc rapid pentru ca ne dadea de citit cantitati impresionante de literatura. La Bac 10-le a fost floare la ureche aproape pentru toata clasa. Acest om ura comentariile (de-a gata) si ne punea sa gandim, sa ne formam propriile idei. Am avut teze la romana rosii de sus pana jos cu textul lui insa cu nota 10. Proful nu era de acord cu ce spuneam insa imi respecta punctul de vedere.

              Azi, la multi ani de atunci citesc zilnic 100-300 de pagini de text tehnic, carti, articole, etc. De ce? Pai in primul rand pentru ca ... vreau. Vreau sa stiu si imi face o enorma placere. Evident ca nu voi retine tot, insa macar imi formez o idee si stiu unde sa o regasesc la nevoie.
              • +2 (2 voturi)    
                minoritatea există (Vineri, 14 februarie 2014, 14:21)

                Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

                Adevărat, în ziua de azi cultura și educația continuă sînt la îndemîna oricui, există platforma Coursera care oferă cursuri gratuite în varii domenii, susținute de universități cunoscute. Înțeleg ce povestiți, experiența mea a fost similară, tot la Mihai Viteazul, dar la engleză în loc de romînă (important e că a fost!). Cred că aceasta este cheia, să reușim să deschidem oamenilor de orice vîrstă curiozitatea de a afla lucruri noi și să le insuflăm ideea că educația nu se limitează la anii de școală. De aici, poate vor vrea singuri să afle mai mult...
                Există deja o minoritate care face acest lucru, comentariile de bun-simț de pe HotNews o dovedesc. Trebuie să perpetuăm curiozitatea și să nu fim descurajați de întîmplări precum cea din articol.
                Iar televiziunile publice se pot inspira din BBC, de exemplu seria Horizon este excelentă. (Scuze dacă există deja ceva în acest sens, nu mai urmăresc televizorul de mult)
        • 0 (2 voturi)    
          Cerc vicios si gandire la fel (Vineri, 14 februarie 2014, 22:20)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

          Poate ca e asa pentru ca majoritatea inteleg crestinismul asa cum il intelegi tu si nu au curiozitatea si rabdarea sa puna mana pe carte.
    • -1 (3 voturi)    
      Efectele ignorantei... (Vineri, 14 februarie 2014, 18:22)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

      Nu e chiar asa simplu cu crezi.

      Toate tarile din fruntea topului sunt/au fost protestante. Multe sute de ani.

      Fericirea nu e aceeasi pt toata lumea, nu toti asteapta aceleasi lucruri. Daca o tara are un procent ridicat de oameni "fericiti", poate insemna si ca nu e o asa de mare diversitate culturala si majoritatea vor cam aceleasi lucruri si inteleg fericirea cam in acelasi fel.

      Apoi "a crede in Dumnezeu" e ceva ce e inteles foarte diferit de oameni diferiti. Uneori chiar diametral opus.

      Poate problema e cu modul in care oamenii inteleg ce inseamna sa crezi in Dumnezeu. Unii cred ca un fel de mantra, spui cuvintele magice "cred in Dumnezeu" si primesti de toate. Scrie in Biblie ca "si dracii cred, si se-nfioara". Deci nu-i totuna cum crezi.

      Unii cred intr-un dumnezeu ca un batran semi-senil pe care-l poti mintii si pacali cu ritualuri, care poate fi mituit cu bani sau servicii. Te duci de cateva ori pe an sa te inchini si sa dai niste bani, iar apoi te poti intoarce sa faci ce vrei. Cam asta e sistemul ortodoxo-catolic.

      Altii cred ca Dumnezeu vrea de fapt sa te schimbi si sa te ridici la standardele pe care ti le-a dat. N-are nevoie de banii tai si de ritualuri sterile.

      Curios ca la nr de sinucideri (2011), Romania e pe locul 34, Norvegia e pe 35, Danemarca 41, Suedia 44 etc. Oare se sinucid de prea multa fericire?

      Estonia, tara cu cel mai mare dezinteres religios, dupa statistica ta, e pe locul 25 la sinucideri.

      Deci uite ca nu prea se potrivesc toate cum crezi tu.
      • -1 (3 voturi)    
        Efectul indoctrinarii ... (Vineri, 14 februarie 2014, 20:20)

        CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        Tipic pentru cei indoctrinati religios. Cand li se termina argumentele, recurg la manipulari.

        Numarul de sinucideri la 100.000 de locuitori in 2013 (barbati + femei):

        Suedia - 25,5 (18,7 + 6,8)
        Romania - 24,5 (21,0 + 3,5)
        Danemarca - 23,9 (17,5 + 6,4)
        Norvegia - 23,8 (17,3 + 6,5)

        http://tinyurl.com/2anssh

        Asta in conditiile in care religia crestina considera suicidul un pacat capital (oamenii care se sinucid ajung in Iad).

        Conform sondajului "Eurobarometer Poll 2010", la afirmatia "Cred ca exista un Dumnezeu" au raspuns pozitiv (procent din populatia tarii):

        Romania - 92%
        Danemarca - 28%
        Norvegia - 22%
        Suedia - 18%

        http://tinyurl.com/39j2w9e

        Sa vedem cati dintre cei care "Cred ca exista un Dumnezeu" din Romania se sinucid, fata de cati se sinucid in Suedia dintre cei care "NU cred ca exista un Dumnezeu".

        Aplicand regula de trei simpla rezulta:

        Romania:

        100.000 ....................... 24,5
        92.000 ............................. x

        x = 22,54

        Suedia:

        100.000 ....................... 25,5
        82.000 ............................. x

        x = 20,91

        Rezulta ca se sinucid mai multi oameni care "Cred ca exista un Dumnezeu" din Romania, decat oameni care "NU cred ca exista un Dumnezeu" din Suedia.

        Romania - 22,54 Sinucigasi care "Cred ca exista un Dumnezeu" / 100.000 locuitori
        Suedia - 20,91 Sinucigasi care "NU cred ca exista un Dumnezeu" / 100.000 locuitori

        Ai dreptate, "nu e chiar asa simplu cum crezi", "nu prea se potrivesc toate cum crezi tu".
        • 0 (2 voturi)    
          Erata (Vineri, 14 februarie 2014, 21:21)

          CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

          In loc de:

          "Numarul de sinucideri la 100.000 de locuitori in 2013 (barbati + femei):"

          Corect este:

          Numarul de sinucideri la 100.000 de locuitori (barbati + femei):

          Nu toate datele statistice sunt din acelasi an, insa asta nu schimba cu nimic esenta comentariului de mai sus.
        • +1 (3 voturi)    
          Penibil (Vineri, 14 februarie 2014, 22:18)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

          Cu ce a fost ce am scris eu mai "manipulare" decat ce ai scris tu?

          Ti-am explicat frumos ca a spune "cred in Dumnezeu" poate fi egal cu zero. Nu sunt niste cuvinte magice care au vreun efect doar pentru ca le spui.

          Ti-am mai explicat si ca bunastarea nordicilor nu e efectul ateismului de cativa ani, ci al protestantismului de sute de ani. Si protestantii erau practicanti, nu ca ortodocsii care merg la Pasti si la Craciun la biserica inainte sa se imbete si pentru asta se declara crestini.

          Te-am mai intrebat cum de se sinucid aia daca sunt mult, mult, mult mai fericiti decat romanii. Cum de e asa o mare diferenta la "fericire" si aproape nici o diferenta la nr. de sinucideri. Raspund numai la ce li se pare lor ca pot, ignora restul si li se pare ca atacul la persoana are vreo valoare de argument.
          • -1 (3 voturi)    
            Penibil este slalomul tau printre jaloane crestine (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 12:41)

            CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            "Fericirea are un singur Nume: Iisus Hristos. Este fericirea in sine, asa cum nu a fost si nu va mai putea fi vreodata. Este tot ceea ce isi poate dori omul. Mai mult nimeni nu poate cere si absolut nimeni nu poate primi. Este TOT! Daca inima omeneasca este insetata de vesnicie, atunci El este vesnicia. Daca este infometata de Adevar, atunci Hristos este Adevarul cel mai curat si mai pur. Daca sufletul suspina dupa lumina, atunci la El va gasi Lumina cea care il va imbratisa si il va mangaia o vesnicie. Si daca, pur si simplu, omul vrea doar sa fie fericit, atunci nu are decat sa-I ceara lui Hristos sa Se apropie, sa vina, sa-l primeasca si sa-i ofere in dar tot ceea ce de la inceputul veacurilor a pregatit pentru el".

            http://tinyurl.com/nc3r5t9

            "In vremea aceea un om oarecare s-a apropiat de Iisus si L-a intrebat zicand: Invatatorule bune, ce sa fac ca sa mostenesc viata vesnica? Iar Iisus i-a zis: ... inca una iti mai lipseste. Vinde toate cate ai si le imparte saracilor si vei avea comoara in ceruri; apoi vino si urmeaza Mie. ... Iisus a zis: cat de greu vor intra in imparatia lui Dumnezeu cei ce au averi! Caci mai lesne este pentru camila sa treaca prin urechile acului, decat pentru bogat sa intre in imparatia lui Dumnezeu". Luca 18, 18-27.

            http://tinyurl.com/p8cgppt

            Restul este MANIPULARE! Iisus Hristos este acelasi si pentru protestanti si pentru ortodocsi. Iar "bunastarea nordicilor", care se datoreaza "protestantismului de sute de ani", nu are nici o legatura cu fericirea, daca "Fericirea are un singur Nume: Iisus Hristos".

            Continui manipularea si in ceea ce priveste numarul de sinucideri. Repet:

            Romania - 22,54 Sinucigasi dintre cei care "Cred ca exista un Dumnezeu" / 100.000 locuitori
            Suedia - 20,91 Sinucigasi dintre cei care "NU cred ca exista un Dumnezeu" / 100.000 locuitori

            Rezulta ca se sinucid mai multi oameni care "Cred ca exista un Dumnezeu" din Romania, decat oameni care "NU cred ca exista un Dumnezeu" din Suedia.
            • +1 (3 voturi)    
              Cetatean turmentat (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 15:17)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

              Deci intre o tara din primele 5 locuri din topul fericirii si Romania de pe locul 90 exista la sinucideri o diferenta de 22.54-20.91=1.63 care la 100.000 de locuitori e absolut NEGLIJABILA, in conditiile in care sondajele pe baza carora faci tu calculele astea stupide au marja de eroare intre 2.75 si 5%. Daca asta nu iti spune nimic, ai niste probleme pe care nu pot eu sa le rezolv.

              La masurarea fericirii s-a masurat practic bunastarea, care e data de castig, pib, loc de munca, libertate, sistemul de asigurari sociale, siguranta, increderea in guvern etc etc. Daca nu intelegi cum toatea astea au legatura cu faptul ca tarile din top sunt/au fost de religie protestanta, pune mana si citeste niste carti de istorie. Si compara acele tari cu tarile ortodoxe, de exemplu.

              Nu mai da citate pe care nu le intelegi, nu mai fi atat de disperat ca nu se confirma prostiile pe care le sustii si incearca sa gandesti.
              • -1 (3 voturi)    
                Ai o mare problema cu logica (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 18:22)

                CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                - Protestantii sunt crestini.
                - Ortodocsii sunt crestini.
                - Hristos este acelasi pentru toti crestinii.
                - Iisus a zis: Vinde toate cate ai si le imparte saracilor.
                - Iisus a zis: greu vor intra in imparatia lui Dumnezeu cei ce au averi!

                Rezulta ca "bunastarea" este o piedica in calea accesului in Rai, deci este o piedica in calea fericirii crestinilor, protestanti sau ortodocsi, in egala masura (Hristos este acelasi pentru toti crestinii). Deoarece ortodocsii romani sunt mai saraci decat prodestantii din tarile nordice (si procentul lor este mult mai mare), ortodocsii romani (96% din populatia Romaniei) au mai mari sanse sa ajunga in Rai decat prodestantii din tarile nordice (de exemplu, 18% di populatia Suediei), deci romanii ar trebui sa fie mai fericiti decat nordicii. Cu toate astea, in realitate lucrurile stau tocmai pe dos. O dilema din care tu incerci sa scapi ocolind cu gratie dogmele crestine, pe care le invoci doar atunci cand iti convine.

                In legatura cu problema sinuciderii, daca un ateu se sinucide el scapa de suferinta (se sinucide pentru ca este nefericit). Daca insa se sinucide un crestin, acesta va indura suferinta vesnica, in Iad. Chiar nu poti sa intelegi diferenta, sau te faci ca nu intelegi?

                Rezulta ca:

                - In Romania, 22,54 Sinucigasi care "Cred ca exista un Dumnezeu", prin gestul lor vor indura suferinta vesnica in Iad.

                - In Suedia, 20,91 Sinucigasi care "NU cred ca exista un Dumnezeu", prin gestul lor scapa de suferinta pentru totdeauna.

                Rezulta ca se sinucid mai multi oameni care "Cred ca exista un Dumnezeu" din Romania, decat oameni care "NU cred ca exista un Dumnezeu" din Suedia, cu toate ca romanii se aleg cu suferinta vesnica (in Iad) pe cand suedezii scapa de suferinta pentru totdeauna. Ciudate mai sunt caile credintei!
      • 0 (0 voturi)    
        de ce sinucideri? (Duminică, 16 februarie 2014, 10:02)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        Sinuciderea este, totuşi, un gest extrem, excepţional.
        Ne puteţi spune cum stă Romînia la infracţionalitate, de exemplu? La accidente rutiere cauzate de alcool sau viteză? (Ar trebui să fie toate aproape nule, la cît de religoşi se declară cetăţenii, ori religia nu susţine furtul, omorul şi celelalte infracţiuni)
        Dacă vreţi să privim mai departe: la abandon şcolar? La dotări spitaliceşti?
        • 0 (2 voturi)    
          Tocmai pentru ca e exceptional (Luni, 17 februarie 2014, 12:22)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

          ... e cu atat mai curios ca tari de pe primele locuri ca nivel de trai si "fericire" (dupa statistica asta) sunt practic la acelasi nivel la nr de sinucideri cu o tara de pe locul 90.

          Intentia mea nu e sa arat ca e mai bine in Romania si ca religia ortodoxa e minunata, ci ca sunt niste probleme cu interpretarea superficiala statisticilor. Deasemenea, tarile "fericite" nu sunt chiar asa de fericite si efectele unor schimbari nu se vad imediat.

          Daca ne uitam la alte statistici Suedia e pe locul 1 la violuri in Europa. Norvegia la mortalitatea cauzata de supradoza de heroina. Situatia nu e chiar asa roz.

          Ai dreptate, nr de infractiuni ar trebui sa fie mult mai putine la cat de religiosi se declara cetatenii.

          Insa concluzia logica este ca ceea ce declara cineva despre el insusi nu e neaparat adevarat, si ca e o problema cu ceea ce unele persoane inteleg prin "a fi crestin". De asta e o asa diferenta intre niste tari care au fost protestante de prin sec. 11-12 si tarile ortodoxe.
          • 0 (0 voturi)    
            Sa vedem ce spune "World Economic Forum" (Luni, 17 februarie 2014, 16:07)

            CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            I. Parametrii de competitivitate, conform "The Global Competitiveness Report - World Economic Forum, 2013–2014":

            Pozitiile pe care le ocupa tarile nordice (in care majoritatea cetatenilor NU acorda o importanta majora religiei), in raport cu Romania (in care majoritatea cetatenilor ACORDA o importanta majora religiei):

            Produsul intern brut pe cap de locuitor:

            3 - Norvegia - 99.462 Dolari
            7 - Danemarca - 56.202 Dolari
            8 - Suedia - 55.158 Dolari
            69 - Romania - 7.935 Dolari

            Speranta de viata:

            10 - Suedia - 81,8 Ani
            13 - Norvegia - 81,3 Ani
            28 - Danemarca - 79,8 Ani
            60 - Romania - 74,5 Ani

            Calitatea sistemului educational:

            17- Suedia - 5,0 Puncte
            18 - Norvegia - 5,0 Puncte
            21 - Danemarca - 4,9 Puncte
            99 - Romania - 3,3 Puncte

            - Procentul utilizatorilor de Internet:

            2 - Norvegia - 95,0 %
            3 - Suedia - 94,0 %
            4 - Danemarca - 93,0 %
            64 - Romania - 50.0 %

            II. REPET: in legatura cu problema sinuciderii, daca un ateu se sinucide el scapa de suferinta (se sinucide pentru ca este nefericit). Daca insa se sinucide un crestin, acesta va indura suferinta vesnica, in Iad. Chiar nu poti sa intelegi diferenta, sau te faci ca nu intelegi?

            Rezulta ca:

            - In Romania, 22,54 Sinucigasi care "Cred ca exista un Dumnezeu", prin gestul lor vor indura suferinta vesnica in Iad.

            - In Suedia, 20,91 Sinucigasi care "NU cred ca exista un Dumnezeu", prin gestul lor scapa de suferinta pentru totdeauna.

            Rezulta ca se sinucid mai multi oameni care "Cred ca exista un Dumnezeu" din Romania, decat oameni care "NU cred ca exista un Dumnezeu" din Suedia, cu toate ca romanii se aleg cu suferinta vesnica (in Iad) pe cand suedezii scapa de suferinta pentru totdeauna. Ciudate mai sunt caile credintei!
  • +26 (40 voturi)    
    Indoctrinare!? (Joi, 13 februarie 2014, 21:26)

    TreiClase [utilizator]

    Nu. Indobitocire religioasa!
    Thank god I'm an Atheist!
  • -35 (53 voturi)    
    Intrebare : (Joi, 13 februarie 2014, 21:42)

    romania_curata [utilizator]

    Se intreaba cineva CU ADEVARAT si RESPONSABIL cat de reprezentativa e nu doar aceasta asociatie SEcuLAr-umanISTA, ci si alte pline de latratori, de specimene iresponsabile sau cozi de topor ale te miri ce cercuri oculte, sa nu zic chiar antinationale, care DE FAPT ataca sistematic toate simbolurile nationale???? Nu v-ati saturat ca acest gen de latratori ne-au distrus practic simbolul-poetul national Mihai Eminescu...si tot asa,,,toate simbolurile, iar ACUM ataca sistematic si ultimul mare simbol,,,BISERICA???
    • -2 (4 voturi)    
      hehe (Joi, 13 februarie 2014, 22:01)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Alaltăieri cu cât de proști sunt românii, ieri cu homosexualii, astăzi cu biserica, mâine cu cât de proști sunt românii, poimâine cu homosexualii....
    • +16 (28 voturi)    
      Cand (Joi, 13 februarie 2014, 22:41)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Cand nu poti ataca ideea, ataca persoana.
      • 0 (0 voturi)    
        hm.... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 13:59)

        romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        ....cand nu poti cuprinde si intelege nemarginirea padurii te enervezi ca vezi doar copaci...
    • +15 (25 voturi)    
      ?! (Joi, 13 februarie 2014, 23:08)

      Null [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      De cand si pana cand este/a fost biserica romana (nu merita majuscule) un mare simbol?

      Aceasta institutie exista pentru un singur scop: profit.
  • +21 (39 voturi)    
    ABUZ (Joi, 13 februarie 2014, 21:45)

    Tigertiki [utilizator]

    Abuz este ora in sine !
  • +17 (37 voturi)    
    dorinta (Joi, 13 februarie 2014, 21:51)

    Ar3s [utilizator]

    Poate ca intr-o buna zi, statul roman va stabili cu seriozitate misiunea Educatiei, de formare a tinerilor.
    Imi doresc sa aud cum copil da o replica de genul ,,Doamna profesoara, Dumnezeu nu exista! Legea Antagonismului nu permite acest lucru. Mama mea intelege sa evite avortul din motive diferite, sociale. Singurul lucru ce va arde in Iad este neuronul ignorantei".
    Din nefericire, la acea vreme voi fi oale si ulcele.
    • -9 (23 voturi)    
      ... (Joi, 13 februarie 2014, 22:21)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      ...as zice ca din fericire!
  • -1 (1 vot)    
    Asta ce mai e? (Joi, 13 februarie 2014, 22:30)

    LiviuX [utilizator]

    Adica si eu pot sa ma duc la prezidiul senatului cand sunt in sedinta, ca asta nu inseamna nimic! Sa mai zic unde pot sa ma duc si in biserici?
  • +2 (8 voturi)    
    Mda (Joi, 13 februarie 2014, 22:34)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Se confunda pe aici intentionat sau nu notiunea de religie cu credinta in existenta lui Dumnezeu.
    Dumnezeu exista. Va spune un om care a avut ocazia sa se convinga de asta.
    Problema este alta.
    Teologi ni-L prezinta in acest moment asa cum El nu este. Și nici Legile Lui.
    Problemele majore sunt la oameni nu la Dumnezeu.
    Respect opinia ateilor, chiar dar nici unul din ei nu pot demonstra inexistenta Sa.
    Cineva pe aici spunea ca Dumnezeu nu exista datorita existentei legi Antagonismului. Nimic mai fals si mai pueril. Asta arata de fapt ca suntem incapabili sa demonstram inexistenta Sa. Și inca ceva. Eu cred in Dumnezeu si incerc sa ma comport ca atare. Aflu la sfarsit ca nu exista. Ce am pierdut? Raspuns: nimic.
    Tu nu crezi ca exista și la sfarsit afli ca totuși exista. Ce ai pierdut? Raspuns: TOTUL.
  • +3 (9 voturi)    
    Va rog, astept precizari (Joi, 13 februarie 2014, 22:45)

    Clop [utilizator]

    De cand este Boboteaza evenimentiala pentru copilul scolar?

    Neaparat cineva de la Ministerul Invatamantului sa ne spuna ce inseamna - "In data de 6 ianuarie, cu ocazia Bobotezei, doamna a condus colectivul de elevi la biserica din Mehala..."

    Cat tine ora de religie? Cat timp a durat in data de 6 ianuarie aceasta activitate de deplasare a unei clase de scolari la biserica din Mehala si de ce era necesara?

    Raspunsul inspectoarei este siderant!!!!
  • -2 (8 voturi)    
    pai da (Joi, 13 februarie 2014, 22:51)

    sindbad [anonim]

    confirm religiei crestine, asa stau lucrurile. astia care fac chestii din astea se duc in iad.

    nu exista o varianta mai soft de predat in scoli.
    daca suna prost, absurd, incomod, interziceti religia total in scoli si acasa, nu mai incercati sa o tunati dupa toate obiceiurile de la ora asta.

    va veni si vremea asta, nu mai e mult :)
    si atunci toata lumea va fi libera si fericita.

    dar cei mai simpatici mi se par astia cei mai indignati, care totusi se cununa la biserica si isi boteaza copii, just in case :)
    • +1 (3 voturi)    
      informare (Vineri, 14 februarie 2014, 9:09)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      Astia care se cununa la biserica, isi boteaza copiii,.....nu prea au de ales din cauza parinitlor, rudelor, etc.....Eu sunt un exemplu in acest sens.

      Ma mai accepta pe mine mama soacra daca-i spuneam acum 20 de ani ca eu "nu prea" sunt biserica si nu-mi trebuie ceremonial religios?

      Acum in schimb mi-am putut permite sa-i spun ca sunt ateu....deh, nu prea mai are ce face!

      Pe asta se bazeaza biserica:
      SANTAJ "SPIRITUAL"!
      • +3 (5 voturi)    
        Biserica (Vineri, 14 februarie 2014, 12:57)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Printre multe bune are si un mare rau: este un credit. Tu creditezi in timpul vietii si ea iti va debita dupa. Un contract in care una din clauze nu poate fi verificata. Si asa cum se intampla cu astfel de contracte, unii mai smecheri vor profita de unii mai creduli.
  • +5 (9 voturi)    
    Sa nu divagam! (Joi, 13 februarie 2014, 22:55)

    un dac [utilizator]

    Subiectul nu este daca sa facem sau nu ora de religie. Asta putem influenta prin mesaje trimise reprezentantilor nostri si apoi prin vot. Problema principala este perversiunea prin care ministerul impune aceasta ora OPTIONALA. Ea ar trebui prin lege sa fie prima sau ultima ora, astfel incat sa-ti fie simplu sa-ti retragi copilul, iar pentru cei care nici asa nu pot, sa se stabileasca o procedura clara prin care acei copii sa nu fie obligati sa stea in clasa respectiva. Raspunsul inspectoratului este ilegal. Eu imi scot copilul de la religie nu pentru ca nu vreau sa fie "notat", ci pentru ca nu vreau sa fie indoctrinat. Deci eu vreau in mod explicit ca copilul meu sa nu "asculte" ora de religie. Scolile care nu pot asigura supraveghere alternativa sa fie obligate sa renunte la ora de religie. Restul este gargara, evident ca la ora de religie afli ca ajungi in iad daca faci avort. Problema este ca acum nu se respecta legea care spune clar ca religia este optionala, dar sistemul functioneaza ca si cand este obligatorie.
    • +3 (7 voturi)    
      Dimineata... (Vineri, 14 februarie 2014, 9:21)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      ... la radio, e o emisiune scurta (destul de slaba) "Parintii sunt pedepsiti sa stea la... coltul copiilor". Pe langa multiplele clisee toxice adresate de realizatoare unor copii de 5-6 ani pe teme de iubire si casatorie!!!, aproape la toate intrebarile de genul "Dar de ce cerul e albastru?", toti copiii intervievati raspund invariabil: "Pentru ca asa a vrut Dumnezeu".
      Ingrozitor, nu-i asa?
    • -1 (9 voturi)    
      geto-dacule (Vineri, 14 februarie 2014, 11:41)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      de ce nu te duci tu sa-ti ai grija de copil in timpul orelor la care nu vrei sa participe?
      de ce trebuie scoala responsabilizata pentru copilul tau in timpul orelor la care NU VREI sa-l dai?
      de cand rolul scolii e sa stea dadaca pentru copilul tau? ha?
      nici nu are importanta despre ce materie e vorba, principiul e acelasi.
      nu vrei ca al tau plod sa participe, excelent.
      atunci ia-ti-l si ai grija de el.
      si cu asta nu vor mai exista nici un fel de discutii stupide de genul celor provocate de exaltatii lu' Patrascu.
      repet: rolul scolii e de educator, nu de doica.
      daca eu eram in locul directorului, impuneam ca acei copii care nu frecventeaza materiile optionale sa fie scosi din clasa pe durata acelor ore.
      exact ca la facultate.
      sau exact ca in cazul copiilor care chiulesc de la ore.
      sa se duca in parc, la barul din colt, la biblioteca, unde vor ei.
      ca ce chestie sa aibe grija profesorii de copiii care NU frecventeaza orele?
      • +3 (3 voturi)    
        esti complet pe langa subiect! (Vineri, 14 februarie 2014, 12:19)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        In primul rand ca eu m-am ingrijit singur de copil, l-am luat si cu asta basta. Nu am asteptat sa faca scoala ceva, dar am sesizat ca este in neregula ca aceasta materie sa fie tratata ca obligatorie, nu ca optionala.
        In al doilea rand ca un copil de 7 ani nu poate sa mearga in bar sau in parc de capul lui, nu stiu ce educatie ai primit tu, dar mie imi suna foarte ciudat propunerea ta.
        In al treilea rand ca nu vrea nimeni ca scoala sa fie dadaca, vrem cu totii ca scoala sa implementeze legea corect, daca se poate. Adica sa ofere o alternativa tinand cont de REALITATE si de varsta copiilor. Daca nu, sa renunte la acest optional.
        In al patrulea rand religia este o chestiune intima. Eu sunt crestin, nu sunt ateu, dar am decis sa-mi scot copilul pentru ca nu vreau sa fie indoctrinat cu mizerii. COPIII NU SE NASC IN PACAT, cum i s-a spus copilului meu. Avortul este legal, deocamdata, deci nu ajunge nimeni in IAD. Haide sa incercam sa respectam legile acestui STAT, bune, proaste, asta e! BOR-ul s-a obisnuit sa fie stat in stat si eu nu vreau sa fiu partas la asa ceva. Nu mai confunda BOR-ul cu religia. Ce se intampla la scoala cu acest optional este un ABUZ. Iar lipsa de transparenta si de metodologie PUTE de la o posta. Acum ai inteles problema in contextul larg?
        • 0 (4 voturi)    
          excelent, felicitari (Vineri, 14 februarie 2014, 14:38)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          daca si doamna aceea cu reclamatia ar fi procedat la fel, azi nu ar fi existat acest articol.
          insa n-a facut-o.
          a cerut dreptul pentru copil sa nu frecventeze materia optionala si i s-a acceptat.
          bineinteles ca ea nu si-a pus deloc intrebarea:
          dar ce face copilul in acea ora cat nu e la clasa?
          a durut-o fix in axile de chestia asta.
          a considerat ca nu-i problema ei, ca-i treaba scolii, ca doar era obisnuita ca la cresa: il duci dimineata si-l iei cand se gata programul.
          ori tocmai, ca scoala nu e cresa.
          iar profesorii sunt prinsi intre ciocan si nicovala,
          pentru ca nici nu pot cere copilului sa asiste la ora, si nici nu-l pot da afara pentru ca au raspundere daca doamne fereste (o, scuze, am uitat la ce articol comentez) pateste copilul ceva.
          prin aceeasi problema am trecut si eu, cat am fost profesor, desi nu predam religie, ci chiar materia de profil a clasei.
          la laborator clasa era impartita in doua grupe, si tot timpul una din grupe trebuia sa plece o ora.
          si nu se puteau pune totdeauna aceste ore prima sau ultima pentru ca erau multe clase si un singur laborator cu profesor.
          i-am lasat sa plece unde vor, erau la liceu, aveau buletin.
          desigur, copilul de 7 ani nu poate fi lasat singur, dar parintii nu stiu asta?
          cum se face ca nu-si asuma nici o responsabilitate pentru ce se intampla cu copilul in timpul orei la care chiar ei au cerut sa nu participe?
          in schimb stiu sa faca reclamatii si sa fie vocali atunci cand profesorii chiar se straduiesc sa gaseasca o solutie de compromis, sa impace si capra si varza.
          ca organizatia de doi lei a lu' Patrascu stie sa faca doar scandal, fara sa propuna nici o solutie concreta decat eterna "scoateti religia din scoala", nu ma mira, ei din asta traiesc.
          insa pe parintii in cauza sincer nu-i inteleg.
          dreptul de a retrage copilul de la ora atrage automat responsabilitatea in privinta copilului pe perioada respectivei ore.
          ce nu-i clar aici? trebuie sa repet din nou, ca scoala nu-i nici cresa, nici gradinita si nici doica?
        • 0 (4 voturi)    
          sa-ti raspund si la partea a doua (Vineri, 14 februarie 2014, 15:06)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          a comentariului.
          intamplator e vorba de o singura materie facultativa si acela e religia.
          atentie, materia e FACULTATIVA, nu OPTIONALA, cum se spune pe aici in necunostinta de cauza.
          optionale sunt Educatia civica, pentru sanatate etc..., si presupune alegerea unei materii dintr-o lista, dupa care aceasta devine obligatorie.
          programa scolara se poate schimba de la un an la altul, si pot aparea la fel de bine si alte materii facultative.
          o materie facultativa presupune dreptul copilului de a nu frecventa acea materie.
          care drept implica automat responsabilitatea parintelui asupra copilului in perioada acelei materii.
          sa elimini materia pentru ca un parinte n-a inteles acest lucru inseamna sa refuzi dreptul celorlalti 30 care au ales acea materie.
          nici macar transformarea in optional nu e o solutie, pentru ca sunt foarte putini intr-o clasa care cer sa nu participe, astfel incat cu 1-2 copii nu poti sa faci ceva alternativ.
          actualmente, decizia pentru optionale se ia pe baza MAJORITATII optiunilor copiilor.
          deci mai sunt si alte materii la care copiii participa desi au optat pentru altceva.
          si acolo chiar sunt ascultati si primesc note.
          dar desigur, asociatia d-lui Patrascu nu e deranjata de acest fapt, ei au ce au doar cu religia.
          motiv pentru care insist ca solutia este fie ca parintele sa-l lase in clasa, fara nici o obligatie pentru copil (poate sa deseneze, sa-si faca temele la alte materii, etc...), adica asa cum e acum, fie sa-si asume responsabilitatea pentru copil daca-l scoate de la clasa.
          dar, sa-l lase la clasa si pe urma sa faca spume ca "uite ce li se spune copiilor", mi se pare cel putin lipsit de bun simt.
          si daca tot spui de respectarea legii, ne zici si noua care articol din LEN instituie obligatie pentru scoala de a supraveghea in mod expres elevul care nu frecventeaza, indiferent de motiv, o ora de curs?
          te ascultam.
        • 0 (4 voturi)    
          si o ultima asertiune (Vineri, 14 februarie 2014, 15:39)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          cand materia facultativa e la prima ora din zi, care era "alternativa" pe care scoala o ofera acelui copil?
          nu cumva aceeasi, adica acel copil e in responsabilitatea parintilor in timpul materiei facultative?
          oare noi, ca parinti, n-ar trebui mai degraba sa ne scuturam de inertia obisnuintei, sa gandim corect si sa ne asumam responsabilitatea pentru propriile decizii?
      • +1 (3 voturi)    
        încercați un ceai de tei (Vineri, 14 februarie 2014, 14:04)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        Apoi încercați să gîndiți: materia religie este opțională (echivalentul lui „obligatoriu, dar poți să nu faci dacă dai în scris”), deci este obligația școlii să se organizeze astel încît copiii respectivi să aibă o ALTĂ ocupație în timpul orelor de religie. Dacă școala nu le oferă o alternativă, sună a opțional obligatoriu, o aberație. La fel cum e și paralela pe care o trasați între copiii care optează să nu participe la religie și copiii care chiulesc.
        • 0 (4 voturi)    
          nu zau? (Vineri, 14 februarie 2014, 15:24)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

          si unde anume se instituie obligatia scolii de a pazi copiii care aleg sa nu frecventeze o anumita ora, indiferent de motiv? in care lege?
          singura obligatie legala a scolii e de a asigura procesul didactic aferent programei scolare.
          mai informati-va daca nu cunoasteti legea.
          profesorii raspund doar pentru elevii care sunt la clasa, pe durata orei.
          a, da, ca la noi s-a impamantenit ideea ca scoala trebuie sa aibe grija de copil, sunt de acord, pentru ca am trait 50 de ani intr-un sistem doar cu materii obligatorii.
          si apropos, materia respectiva nu e optionala, e FACULTATIVA.
          am mai explicat si mai sus diferenta, e majora.
          si sper ca-mi explicati mai detaliat care e diferenta, pentru profesorul care preda materia facultativa, intre elevul care absenteaza pentru ca a cerut sa nu participe si cel care absenteaza din alte motive?
          ambii sunt absenti de la clasa.
          mai exact, ce obligatii suplimentare are profesorul pentru primul elev fata de al doilea, si pe baza carui articol de lege?
          va ascult.
          • 0 (2 voturi)    
            ce frumos că ne ascultați, ne puneți și note? (Vineri, 14 februarie 2014, 15:58)

            Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

            Expunerea dvs. este greșită prin faptul că nu au fost consultați toți părinții dacă vor sau nu vor materia religie, ci li s-a ștampilat tuturor „vreau” din oficiu. Ceea ce știți nu e că majoritatea „vrea”, ci că majoritatea nu e interesată să spună că „nu vrea”. Diferență majoră.
            Iar diferența între elevul care nu participă la materie și elevul care chiulește ar trebui să fie în notificarea profesorului de religie că unul dintre cei doi nu participă la materia sa. Are obligația să nu îi pună absențe ș.a.m.d. Referitor la ce face elevul în ora „lipsă”, nu am spus că e responsabilitatea profesorului de religie (și dvs. vă pierdeți aici), ci că e responsabilitatea școlii să organizeze ceva alternativ, ceva așa simplu ca accesul la bibliotecă în ora respectivă, dacă nu pot urma legea. Care lege? Citiți http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16609316-campanie-hotnews-puneti-ora-religie-inceputul-sau-sfarsitul-programului-scolar.htm - mai exact: ”"Elevii care nu frecventeaza ora de religie raman in scoala pe tot parcursul programului scolar si vor studia in locul disciplinei religie o disciplina optionala", asa cum prevede nota Ministerului Educatiei nr. 19.283/2005”

            Pentru un profesor, aveți o atitudine care nu inspiră un model de urmat. Păcat de energia irosită.
        • 0 (4 voturi)    
          si un amanunt (Vineri, 14 februarie 2014, 15:50)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

          din articol, care probabil v-a scapat.
          mama acelui baiat a facut cerere pentru a-si retrage copilul de la ora de religie.
          cererea i s-a aprobat.
          ce credeti, si l-a retras de la ora?
          va las placerea de a descoperi in articol raspunsul la aceasta intrebare.
          si deopotriva, de a descoperi ce inseamna pentru acea mama expresia "A FI RETRAS de la ora" .

          P.S.
          ironiile va rog sa le pastrati pentru altii.
          eu in toate comentariile am discutat idei, fapte si principii, incercati va rog sa faceti la fel, cel putin in discutiile cu mine.
          • 0 (2 voturi)    
            mă bucur că ați regăsit formularea de politețe (Vineri, 14 februarie 2014, 16:05)

            Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

            De asemenea, poate ați găsit că și comentariile mele discută idei și principii.
            Din nou, vă înșelați dacă prin "pentru a fi supravegheat in timpul orelor in care colegii lui participa la orele de religie, elevul a ramas in sala de clasa" dvs. înțelegeți că mama a ales să îl țină în clasă - de aici se înțelege că școala a ales că nici un alt profesor/suplinitor/bibliotecar nu se poate obosit să-l urmărească, așa că l-a obligat să rămînă la acea oră.
  • +3 (9 voturi)    
    Cunoasterea omenesaca despre Dumnezeu (Joi, 13 februarie 2014, 23:24)

    cristiano_ro [utilizator]

    Aratandu-Se lamurit celor
    ce Il cauta cu toata inima
    si tainuindu-Se de cei
    ce cu toata inima fug de El,
    Dumnezeu oranduieste
    cunoasterea omenesaca despre Sine.
    El da anumite semne,
    vazute pentru cei ce-L cauta
    si nevazute pentru cei ce nu-L cauta.
    Celor ce voiesc sa vada
    le da din belsug lumina.
    Celor ce nu voiesc sa vada
    le da intuneric din belsug.

    BLAISE PASCAL
    • -1 (3 voturi)    
      Cu alte cuvinte (Vineri, 14 februarie 2014, 12:05)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui cristiano_ro

      Nu "Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa" ci omul il creeaza (il imagineaza adica) pe Dumnezeu dupa puterile sale (de intelegere).

      Credinta este ceva eminamente personal, o traiesti prin tine, o simti si o cunosti prin tine, esential diferit de ceilalti. Nu exista o forma "obiectiva" a credintei, ea este in esenta subiectiva.

      Atunci cand ii fortezi pe altii sa adopte forma ta de credinta se numeste indoctrinare insa de fapt este clasica manipulare (ordinara, de toate zilele). Iar la asta din urma cu totii ne pricepem deosebit de bine. Unii stiu sau incearca sa se controleze.
      • +1 (3 voturi)    
        Pe bune? (Vineri, 14 februarie 2014, 18:24)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Totul e relativ si subiectiv, numai ce spui tu nu?
        • 0 (4 voturi)    
          Dar ce spuneti Dvs? (Vineri, 14 februarie 2014, 19:53)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          Eu mint. Dar Dvs?
      • 0 (4 voturi)    
        Viata in Sine (Vineri, 14 februarie 2014, 19:46)

        cristiano_ro [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Caci precum Tatal are viata in Sine, asa I-a dat si Fiului sa aiba viata in Sine;
        Si I-a dat putere sa faca judecata, pentru ca este Fiul Omului.
        Nu va mirati de aceasta; caci vine ceasul in care toti cei din morminte vor auzi glasul lui,
        Si vor iesi cei ce au facut cele buni, spre invierea vietii, iar cei ce au facut cele rele, spre invierea osandirii.

        IOAN (5.26-29)
  • +2 (6 voturi)    
    Pentru inspectorii din Timis (Vineri, 14 februarie 2014, 8:55)

    Sani [utilizator]

    Domnilor inspectori,
    la examenul de admitere in clasa a IX-a la liceele CD LOGA & ANA ASLAN din Timisoara, cand in 16 septembrie 2013 au fost acceptati copii care au fost anterior repartizati pe baza examenului (v. site-ul www.edu.ro) la late licee - ex: Tepes - datorita mediilor prea mici, tot interesul elevilor era primordial?

    Sau directorul Parvulescu care a acaparat toate orele de istorie la Gen 16 din Timisoara dar venea la cursuri cand se trezea in cabinet...tot pentru interesul elevilor?

    Nu cumva masurati cu diverse masuri in functie de interesele voastre de grup?

    Indicatiile de la USL & BOR , plase, conturi, etc....nu cumva primeaza mai mult decat elevii?

    Stim foarte bine ca sunteti politic pusi acolo, deci aveti cateva vulnerabilitati clare si definitorii!

    Cade tencuiala in scolile romanesti (vezi ieri), dar bagati bani in indoctrinarea religioasa a copiilor!
  • +4 (8 voturi)    
    Religia si prostia merg mana-n mana (Vineri, 14 februarie 2014, 9:00)

    OmulNou [utilizator]

    Daca vrei sa controlezi o masa de oameni lipsiti de inteligenta nu le spui adevarul despre ce se intampla in realitate, le spui ca o fiinta invizibila le trimite instructiuni. Poate de plictiseala. Iar cand acesti oameni iau "instructiunile" prea in serios, iata ce se intampla. Nu mai zic ca BOR e finantata de la buget, iar acesti bani ar fi folositori prin scoli si spitale, dar deh, guvernarea vrea sa tina prostimea aproape.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu prostia (Vineri, 14 februarie 2014, 12:11)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Ci incultura si lipsa de educatie. Este o diferenta: poti fi needucat si incult insa destept.

      Desteptaciunea este ceva ce se dobandeste la nastere (este hardware-ul) in timp ce educatia si cultura se formeaza (sunt software-ul).

      Oamenii prosti sunt foarte putini si se numesc retardati mintal, nu au NICI O VINA ca sunt in aceasta stare si trebuie respectati la fel ca orice fiinta umana. Oamenii inculti si needucati sunt problema. Din nefericire in societatea de azi confundam aceste clase de oameni pentru ca interactionam cu ei in acelasi mod (prost adica). Diferenta este esentiala: oamenii prosti nu au avut o optiune in viata (asa s-au nascut) in timp ce in cazul incultilor si needucatilor este alegerea lor (din nestiinta poate) dar au avut de unde alege si au ales NU.
      • +1 (1 vot)    
        Extraordinar (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 14:17)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Hmm... folosim exemplul unor masinarii create de mintea umana ca sa explicam cum functioneaza mintea umana... Nu e putin circular rationamentul asta?

        Cum de exista atatia excroci si criminali educati si culti? Cum de exista medici care fumeaza sau ucid?

        Poate e cazul sa va mai revizuiti teoriile, logica, cultura...

        Inteligenta si intelepciunea nu sunt echivalente.

        Nu zic ca nu e bine sa fii educat si cult, zic ca problema e in alta parte.

        Inca ceva: prost poti si deveni, din multe cauze, de exemplu din cauza viciilor, a obiceiurilor nesanatoase, din cauza lipsei unei igiene mintale (la fel de importanta ca cea fizica), din cauza drogurilor, a alimentelor daunatoare etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Prostia poate merge de mana cu orice... (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 14:19)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      ...pentru ca de-aia e prostie. La tine merge cu ignoranta si cu necinstea. Preferi sa combati religia oamenilor prosti pentru ca numai pe aia o poti intelege si combate.
  • -3 (5 voturi)    
    omisiune ASUR (Vineri, 14 februarie 2014, 9:48)

    Mihai_TM [utilizator]

    Ati uitat sa subliniati pe raspunsul inspectoratului "conform optiunii dumneavoastra exprimate in scris" dar e de inteles, aveti mult de lucru. ;)
  • -1 (1 vot)    
    Avortul, un rău necesar (Vineri, 14 februarie 2014, 18:23)

    Nyk1 [utilizator]

    Avortul este necesar pentru prevenirea reproducerii persoanelor cu un IQ suficient de scăzut încât să nu folosească anticoncepționale.
  • 0 (0 voturi)    
    Asata e ... Ce poti ca sa faci? (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 18:53)

    utug [utilizator]

    Tariq Ali: "There is a rise of religion everywhere – not only in the Muslim world; in the USA and Europe as well. The notion that anything that is not Islamic is secular – is rubbish" ...

    In:
    http://archive.thedailystar.net/beta2/news/reliving-history-with-tariq-ali/

    NB: Tariq Ali, nascut in 1943 in Lahore Pakistan, in familia unor musulmani atei, traieste in Londra.
  • -1 (1 vot)    
    Parerea mea (Duminică, 16 februarie 2014, 1:07)

    DinuMacarie [anonim]

    Daca religiile si preotii ar prezenta situatia altfel, cu siguranta am trai intr-o lume mai buna . De exemplu : 1. Fii om bun, iar daca nu esti inca (desi de la o varsta nu ai nicio scuza sa nu fii), incearca sa devii . Ce inseamna sa fii om bun ? Asta ar trebui explicat cu cuvinte simple (nu dezvolt) .2 . Sa nu fii om rau . Ce inseamna sa nu fii om rau ? Si asta ar trebui explicat cu cuvinte simple (nu dezvolt) . Atunci oamenii ar intelege poate care este diferenta dintre bine si rau . E atat de simplu incat si un copil de 3 ani ar intelege, fara sa fie speriat de bau-bau (din incompetenta si nerabdarea de a i se explica) . Exact cum am citit in alte comentarii : religia este frica, frica si iar frica . Cand esti copil, este bau-bau, cand mai cresti putin, sunt focurile iadului si "bataia" lui Dumnezeu , cuvinet pe care le auzi pana mori . Adica, Dumnezeu, este unul sadic, care sta cu "bata" si-ti trage una atunci cand esti om rau si gresesti ? Asta inteleg eu, din religia asta . Gresesc, nu ? SIGUR CA DA :) Si ar mai fi ceva : foarte multi oameni (NU TOTI) fac copii in ziua de azi, nu pentru ca-si doresc, ci pentru ca religia si societatea ii indeamna . Multi oameni isi dorec copii, dar ei uita ca acei copii cresc si incep sa gandeasca, sa aleaga singuri pentru viata lor . Parintii intervin si vor sa-i controleze . Cei mai multi parinti, traiesc prin copiii lor . Trist . Daca nu te supui regulilor parintesti, esti exclus, eliminat, marginalizat, etc . Asta e viata in ziua de azi . Cand vrei sa dai pentru carnet de conducere, te duci la doctor, faci analize, te duci la psiholog, etc. Cand vrei sa faci un copil, unde te duci ? In dormitor sa dai la b. u.c .i . ATAT . Si apoi devii un parinte dictator, fanatic religios, d.e.z.a.x.a.t. psihic si dependent de a controla . Si as mai continua, dar este greu pentru unii cu creier limitat sa inteleaga si ce am scris pana aici . Sa incercam sa devenim oameni mai buni , dar nu doar cu vorba !