Traian Basescu le cere liderilor USL sa dea dovada de responsabilitate, pentru a nu se ajunge la o criza politica

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 februarie 2014, 19:43 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu le cere liderilor USL "sa dea dovada de responsabilitate" in conditiile in care actualul climat de instabilitate ar putea afecta "deopotriva, credibilitatea tarii, institutiile publice, mediul de afaceri si cetatenii".

Potrivit unui "apel catre liderii Uniunii Social-Liberale" publicat pe site-ul Administratiei Prezidentiale, presedintele Traian Basescu cere coalitiei de guvernare "sa gaseasca de indata o solutie la actualele dispute din interiorul aliantei pentru a nu se ajunge la o criza politica", in conditiile in care "Romania are nevoie de stabilitate si de un guvern pe deplin functional, care sa poata gestiona in mod eficient problemele tarii si sa asigure o buna guvernare".

"Disfunctionalitatile aparute in alianta de guvernare dupa anuntul privind demisia mai multor ministri liberali, precum si intentia exprimata de prim-ministrul Guvernului Romaniei, domnul Victor-Viorel Ponta, de a schimba structura actuala a Guvernului au creat un climat de instabilitate menita sa afecteze, deopotriva, credibilitatea tarii, institutiile publice, mediul de afaceri si cetatenii. Domnul presedinte Traian Basescu roaga liderii USL sa dea dovada de responsabilitate", se arata in mesajul publicat pe site-ul Administratiei Prezidentiale.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2610 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    USL si Responsabilitate (Miercuri, 12 februarie 2014, 19:49)

    CatalinPetrica [anonim]

    USL si Responsabilitate? Doua cuvinte ce nu prea se potrivesc.
    Oricum Basecu prefera sa fie impreuna pentru a pierde ambele partide din voturi
    • +6 (8 voturi)    
      sa dea dovada de responsabilitate si... (Miercuri, 12 februarie 2014, 21:11)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

      sa se predea la cea mai apropiata sectie de politie
  • -24 (28 voturi)    
    Instabilitate? (Miercuri, 12 februarie 2014, 19:53)

    Gigi Kent [utilizator]

    A baut cam multe pahare (de apa minerala din supermarket cu gheata, desigur!) si resimte o oarecare instabilitate domnul Basescu. Recomand ceva somn si trece instabilitatea. Or sa apara insa durerile de cap dupa...
    • +14 (16 voturi)    
      clasic (Miercuri, 12 februarie 2014, 20:00)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      replica si mentalitate de uselist cu idei putine si fixe. Vezi ca ai uitat sa zici si de posetele lui Udrea.
    • +6 (6 voturi)    
      da instabilitate (Miercuri, 12 februarie 2014, 21:03)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ai zis-o la nervi? maine mai pica un baron si asta doare, nu?
    • +6 (6 voturi)    
      Macar ala are ce sa-l doara (Miercuri, 12 februarie 2014, 21:49)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      nu ca tine
      LOL
  • +14 (16 voturi)    
    USL distruge tot (Miercuri, 12 februarie 2014, 20:12)

    OmulNou [utilizator]

    Pana nu distruge USL-ul Romania, nu se lasa.
    • +5 (9 voturi)    
      da (Miercuri, 12 februarie 2014, 20:42)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      siiigur ca da! Basescu e de vina ca nu le ajunge cascavalul...
    • +9 (9 voturi)    
      ma bucur pentru cei 70% (Miercuri, 12 februarie 2014, 21:05)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Asta au dorit asta vor primi.
  • -3 (11 voturi)    
    e de genul : (Miercuri, 12 februarie 2014, 20:51)

    adrian8 [utilizator]

    Ted Bundy le cere cetatenilor americani sa dea dovada de responsabilitate si sa nu comita crime .
    • +1 (1 vot)    
      mda (Joi, 13 februarie 2014, 10:01)

      Tejveer [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Ai primit atatea minusuri pt ca lumea nu stie cine a fost Ted Bundy. Daca puneai Dexter, poate era mai bine, il mai cunostea lumea din serial.
  • -2 (2 voturi)    
    E atat de preocupat Presedintele (Joi, 13 februarie 2014, 0:34)

    GRANDFATHER [anonim]

    De stabilitatea Romaniei, incat cu o seara inainte, luat de valul elocventei, a "demolat" tot: Guvern si Prim-Ministru, Banca Nationala si Guvernator, FMI si doamna Andrea Schaechter, SMURD-ul si Raed Arafat, RENAULT si Dacia Mioveni!
    Victor Ponta este un mincinos de care stiu si instititutiile internatiole! Mugur Isarescu este complice- impreuna cu FMI - la "electorata" pregatita de guvern! Doamna Schaechter, care are o licenta, un masterat si un doctorat in stiinte economice si este experta in finanţe publice, afaceri monetare şi riscuri bancare, este, in viziunea Presedintelui, lipsita de experienta si s-a lasat "manipulata" de Prim-Ministru si Guvernator! Adica sefa echipei de negociatori a principalei banci creditoare a Romaniei, s-a lasat facuta din vorbe de cei doi "olteni" si avand "naturelul simtitor" a achiesat la "electorata" (mita electorala) preparata de cei doi pentru romanii votanti! Va dati seama ce a ajuns sa faca USL-ul?! A trecut de la galeata de plastic si plasa de-un leu cu zahar,orez si malai direct la "mita electoratla bancara" oferita cu compicitatea Guvernatorului si FMI-ului!
    Si-au hotarat sa faca asta fara sa-i spuna Presedintelui! Si ca sa fie imaginea completa si situatia stabila, Presedintele stie ca francezii de la RENAULT vor sa mute linia de asamblare a "Daciei" de la Mioveni la Tanger in Maroc!
    Si pentru ca trebuia sa existe un "vinovat" pentru toate acestea, Presedintele l-a numit: Guvernul Ponta &Colaboratorii(BNR&FMI)!
    Si-acum se da procupat si cere imperativ stabilitate! Ciudat! Dupa ce dai foc la casa vrei ca lumea sa te creada ca esti pompier!
    • 0 (0 voturi)    
      are dreptate (Joi, 13 februarie 2014, 11:11)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      cu electorata, este in avantajul bancilor, nicidecum al cetatenilor... masura ar viza in primul rand imprumuturile de consum, de nevoi personale, cei care au apelat la prima casa sau la alte credite imobiliare trebuiau sa aiba venituri mai mari pentru a se califica pentru un credit...
      deci raman in discutie pensionarii si o mare parte a salariatilor cu salariul minim, care oricum nu platesc mare lucru la impozite sau platesc foarte putin... deci ce vor castiga? nimic, in afara de dabanzi mai mari, soldul creditului va scadea mai putin si automat dobanda va fi mai mare iar de recuparat de la stat nu prea ai de unde...
      deci, beneficiarii acestei masuri vor fi putini, cei care au venituri apropiate de 1600 lei si care ar putea avea un foarte usor avantaj...
      numai ca masura a fost anuntata cu mare pompos, vor beneficia aproape un milion de romani, este cea mai mare golanie, este campanie electorala, iar bnr-ul a fost atras in aceasta capcana, chiar daca nu vor castiga romanii, vor castiga bancile, vor putea face restructurari de credite in acesti 2 ani, vor scadea provizioanle, iar bnr-ul va putea spune fmi-ului ca a anlizat si luat masuri cu privire la acest lucru...
      o sa zici ca si pana acum se puteau restructura creditele, ok, numai ca erau unele conditii, principala conditie fiind ca veniturile debitorului au scazut cu cel putin 15 %...
      acum, s0a dat unda verde la toata lumea, chiar daca un pensionar cu pensie pana in 1000 lei nu plateste impozit si deci, automat nu va recupera nimic de la stat, poate face aceasta restructurare, care este in avantajul bancii: la cei cu restante nu va mai face provizioane, la cei fara restante va creste perioada de creditare, dobanzi incasate in plus, adica vor acorda niste credite din pix, pe doi ani, tot cu buletinul, ca nimeni nu garanteaza ca peste doi ani nu vom avea o inflatie mai mare, ca veniturile nu vor fi mai mici, si tot asa....
  • 0 (0 voturi)    
    Ce grija are el, mititelul (Joi, 13 februarie 2014, 8:50)

    ploiesteanu [utilizator]

    de guvernul asta corupt si de majoritatea din parlamentul Romaniei despre care are o parere execrabila. Nu ma intelegeti gresit, si eu am aceeasi parere dar ma surprinde grija presedintelui pentru cei pe care ii detesta.