Mugur Isarescu: Economisirea pare descurajata de faptul ca unii deponenti considera dobanzile prea mici. Niciun comentariu despre atacul la adresa BNR din partea Presedintelui

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 12 februarie 2014, 10:05 Actualitate | Esenţial

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
"Din punct de vedere macroeconomic, necesitatea dezvoltarii Bursei este un lucru evident mai ales in acest moment in care bancile comerciale au reticente in relansarea creditarii iar finantarea unor noi proiecte prin investitii ar putea fi preluata de piata de capital", a declarat miercuri Guvernatorul BNR Mugur Isarescu cu ocazia conferintei  cu tema "Crearea unei piete de capital internationale in Romania", unde participa si premierul Victor Ponta.  Guvernatorul nu a facut niciu comentariu la atacul lansat marti seara de Traian Basescu la adresa BNR.
HotNews a transmis LIVE TEXT cele mai importante declaratii ale Guvernatorului si Premierului.

Mugur Isarescu:
  • Din punct de vedere macroeconomic, necesitatea dezvoltarii Bursei este un lucru evident mai ales in acest moment in care bancile comerciale au reticente in relansarea creditarii iar finantarea unor noi proiecte prin investitii ar putea fi preluata de piata de capital.
  • Desigur, nu sunt un visator; acest proces va lua o bucata de vreme, dar el este posibil.
  • Economisirea pare descurajata de faptul ca unii deponenti considera dobanzile prea mici. Daca acestia ar gasi in piata de capital instrumente viabile si transparente, ar investi in piata de capital si in economia romaneasca.
  • E nevoie de incredere si transparenta. Ele sa castiga greu si se pierd foarte repede.
  • Listarea companiilor de -care e privita de multe ori doar ca un mijloc important de privatizare- este un instrument esential pentru cresterea transparentei
  • Am vorbit despre un parteneriat intre piete si autoritati. Intre sectorul public si privat. Pentru ca el sa fie viabil, trebuie sa evitam 3 capcane.Una ar fi urmatoarea: nu cred ca ar fi bine sa facem o diferentiere intre investitorii straini si cei romani. O a doua capcana ar fi urmatoarea: piata de capital a suferit o supra-reglementare. Multe sunt acte birocratice partial inutile. Nu noi am vorbit despre irrational exuberance. Notiunea a fost lansata de presedintele FED inainte de criza. Trebuie sa acceptam ca pietele de capital se comporta uneori irational. Dar sa nu cadem in supra-reglementare
  • Mai trebuie sa avem in vedere ca suntem intr-un an electoral, politizarea se face foarte repede. Trebuie explicate din nou si din nou si din nou sa discutam masurile care se aplica aici. Exista riscul ca ele sa fie interpretate politic si atunci ele se dau este cap

Declaratii Victor Ponta:

  • Exista din partea Guvernului intreaga disponibilitate se a primi toate propunerile dvs.
  • Cred ca implicarea capitalului privat in tot ce inseamna societate de stat este un lucru bun.
  • Sunt convins ca pe baza parteneriatului pe care l-am creat in ultima perioada, piata de capital se poate dezvolta in mod rezonabil, iar Guvernul sustine acest lucru.
  • Vreau sa transmit inca o data felicitari BNR.





Citeste mai multe despre   






















4240 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Economisirea (Miercuri, 12 februarie 2014, 10:48)

    Milka Man [utilizator]

    Economisirea este descurajata, nu doar "pare". Si asta pentru simplul motiv ca majoritatea depozitelor au dobanzi care nu nu acopera inflatia si comisioanele bancare. In plus, diferenta dintre dobanzile la depozite si dobanzile la credite (in special carduri de credit), este foarte mare (5% vs 25%), dovada ca multe banci au suficiente resurse si nu doresc atragerea unora noi din moment ce piata creditelor este in picaj...Cat despre piata de capital...ei bine...este o gluma proasta inca in Romania...lipsa unor profesionisti pe o piata unde afacerile se fac pe sub mana duce la impresia ca riscul este foarte mare pentru investitori fara putere politica. Dar, sa nu uitam ca este din ce mai simplu sa economisesti si sa investesti inafara Romaniei, daca ai bani de prisos...
  • +16 (16 voturi)    
    Dar de clauzele abuzive (Miercuri, 12 februarie 2014, 10:56)

    Euunul [utilizator]

    tolerate/sustinute de catre BNR cand ne spune ceva?
    Clauzele abuzive sunt nule nu se negocieaza cf viceguv Olteanu. Bani adevarati pentru consum raman din eliminarea clauzelor abuzive si nu din ELECTORATA. Dovada ca Voinea cel "voinic" oricum nu a inteles mare lucru.
  • +8 (8 voturi)    
    3 Reprosuri la adresa BNR (Miercuri, 12 februarie 2014, 11:48)

    deer [utilizator]

    1. BNR nu s-a implicat cu nimic in elaborarea si aplicarea OUG 50, cea care se referea la clauzele abuzive. A lasat oamenii sa se lupte cu bancile pentru comisioanele percepute abuziv de catre acestea, si asa s-a ajuns la adevarate drame.
    2. BNR a fost si este si in prezent impotriva aprobarii unui legi a falimentului persoanelor fizice, lege care ar fi limitat cat de cat abuzurile facute de bancile si IFN-urile pe care cu onor le supravegheaza.
    3. ElectoRata trebuia propusa de BNR in mai 2010, cand au fost reduse salariile bugetarilor. Atunci ar fi avut si justificare economica si justificare sociala (mai putine incetari de plati, mai putine executari silite, mai putine drame individuale, mai putine provizioane pentru banci si impozit pe profitul bancilor incasat de guvern). Acum de ce s-o mai propui, salariile au revenit la nivelul de la data contractarii creditelor. E corect ca fiecare sa plateasca creditul la care s-a angajat.
  • -3 (3 voturi)    
    ma doare capul... (Miercuri, 12 februarie 2014, 12:08)

    ..13 [utilizator]

    Una vorbeste Guvernatorul si altceva inteleg comentatorii...

    Fratica se vorbeste despre bursa!\

    Va rog sa nu inventati alte subiecte de discutie...
    • +2 (2 voturi)    
      Really? (Miercuri, 12 februarie 2014, 14:57)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      "Economisirea pare descurajata de faptul ca unii deponenti considera dobanzile prea mici. Daca acestia ar gasi in piata de capital instrumente viabile si transparente, ar investi in piata de capital si in economia romaneasca."
      Idea este ca BNR face din nou declaratii evazive, ocolind probleme deja consacrate...
  • +5 (5 voturi)    
    mugurele..... (Miercuri, 12 februarie 2014, 13:24)

    translativus [utilizator]

    ....te-ai descalificat.

    Ai avut ocazia sa ajungi la pensie nepatat dar ai ratat acum, la sfarsit.
    Smenul cu ratele a fost doar o slabiciune de moment sau......vom afla si de tine de la DNA ?
    Pacat !
    • +4 (4 voturi)    
      Are si el sefii lui... (Miercuri, 12 februarie 2014, 14:59)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Declaratiile oficialilor din BNR sunt din ce in ce mai lipsite de substanta...parca ar fi niste parlamentari, nu profesionisti. Oare de ce mai deschid gura, daca tot nu spun nimic?
  • +1 (1 vot)    
    Mugurel mai vrea o data (Joi, 13 februarie 2014, 7:49)

    mircea_cjn [utilizator]

    E simplu de explicat comportamentul lui Isarescu din ultima vreme : mai vrea un mandat.
  • +1 (1 vot)    
    dobanzi reale jenante (Joi, 13 februarie 2014, 10:18)

    benicio [utilizator]

    Dobanda bancara de circa 4% pe an, in lei, este absolut neglijabila in raport cu inflatia reala (nu cea anuntata de Inst. National de Statistica). pai hai sa vedem, luam doar doua categorii de cheltuieli: benzina (300 lei pe luna) si gaze naturale (200 lei pe luna in medie, o centrala de apartament cam atat consuma). Deci 500 de lei. La un salariu net mediu de 2000 de lei asta inseamna 20%. Iar o crestere de 10% pe an (la benzina poate chiar mai mult), inseamna o inflatie de 2% doar la cele doua produse. Ramanen cu o dobanda reala de 2% pe an, care evident va fi micsorata de celelalte tipuri de produse din cosul real de consum (nu cel al INS). Posibil sa nu mai raman nimic, adica sa avem dobanda reala negativa.