Traian Basescu: Ii voi chema pe romani sa se apere in strada de cresterea accizei la combustibil

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2014, 22:18 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a spus marti la B1 TV ca nu este necesara cresterea accizei la benzina si a anuntat ca "daca va fi cazul" va face "ce nu am facut pana acum" - ii va chema pe romani sa se apere in strada.

"Daca apare o singura formulare privind acciza la motorina, si va asigur ca voi face ce nu am facut de cand sunt, eu ii voi chema pe romani sa se apere in strada , in mitinguri, pentru ca eu pot demonstra ca nu e necesara", a spus Basescu la emisiunea lui Robert Turcescu.

Seful statului a mai spus ca nu va semna scrisoarea cu FMI daca va fi mentionata cresterea accizei sau electorata.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1487 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    am sa vedem... (Marţi, 11 februarie 2014, 22:35)

    un om [utilizator]

    cine iese la protest, ca e cam frig afara... romanii s-au obisnuit cu greul, li se pare normal S-au obisnuit cu hotii, ba chiar ii mai si respecta...
    Protestul de la Rosia Montana a fost cel mai corect (inocent) protest al romanilor din ultimii 30 ani, au reusit sa se stranga aproape 30.000, un numar neasteptat de mare pentru mine ...majoritatea de acolo, chiar daca nu erau fani Basescu, stiau ca e raul cel mai mic... sa vedem cati vor mai iesi si acum!
  • +2 (2 voturi)    
    Suntem aici! (Marţi, 11 februarie 2014, 23:28)

    Trojan.H [utilizator]

    ;)
  • -3 (5 voturi)    
    Tz (Miercuri, 12 februarie 2014, 0:25)

    Airwaves [utilizator]

    Base, sezi bland, ca iarasi o sa pici in ridicol si o sa pierzi si ultimul dram de simpatie pe care il mai ai din partea mea! Fac ceva pe ea de acciza. Cu traitul bine cum ramane? In acciza sta traiul ala mai bun?

    Iar cei care va grabiti sa sariti cu minusuri, franaaaaa! Ca sunt satul si de uselisti pana peste gat! In general sunt satul de gargara asta fara rost pe care o afiseaza politicienii de fiecare data cand ies pe centura la cersit niste voturi din partea prostimii.

    Gata, nu mai tine!
    • -1 (1 vot)    
      nu conteaza . (Miercuri, 12 februarie 2014, 9:02)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      poti sa urasti de moarte usl ... dar daca zici ceva de basu ..innafara de laude si ode gretoase ..atunci o sa iei minus .
      (in caz ca nu stiai regula site-ului )
  • -2 (4 voturi)    
    nero redivivus! (Miercuri, 12 februarie 2014, 0:31)

    GRANDFATHER [anonim]

    este dispus si gata sa dea foc Romaniei, numai sa nu fie nevoit sa raspunda pentru greselile sale! si va da vina pentru toate cele ce se vor intampla pe crestini?! asta-i dorinta pe care o vrea implinita si pentru care, cu kippa pe cap, s-a rugat si a lasat un mesaj la zidul plangerii de la ierusalim?!
    la voronet, la putna, la neamt, la agapia, la arges,la tismana si la multe alte ziduri ale plangerii din tara asta cand se va ruga si ce mesaje va lasa pentru izbavirea de pacatele facute fata de acest popor?!
    • 0 (0 voturi)    
      ce surpriza ... (Miercuri, 12 februarie 2014, 9:03)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      a zis asta de la fosta demitere ... ca o sa ia pe toti cu el ....
  • +1 (1 vot)    
    Au mai fost proteste la benzinarii... (Miercuri, 12 februarie 2014, 0:31)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Acum s-ar putea sa intre in faliment daca vor fi blocate de soferii nemultumiti.
  • +2 (2 voturi)    
    Stai lejer (Miercuri, 12 februarie 2014, 0:36)

    un_comentator [utilizator]

    Romanul se apara din fata televizorului.
  • -3 (5 voturi)    
    fatarnicie! (Miercuri, 12 februarie 2014, 1:44)

    GRANDFATHER [anonim]

    de ce nu ne-a chemat sa facem mitinguri atunci cand a anuntat satisfacut taierile salariale din 2010?!
    de fapt, face ce a facut in toti acesti ani: incearca sa-i asmuta pe romani impotriva romanilor cu acelasi ranjet satisfacut si ipocrit cand "ne facea din vorbe" promitandu-ne mincinos: "sa traiti bine!"
    ne vom lasa mintiti din nou?!
    acum toti sunt de vina: poporul, guvernul, banca nationala, fmi-ul, doamna andrea schaechter, sefa echipei de negociatori pentru romania, toti inafara de el, salvatorul neprihanit al neamului!
    datoria romaniei de 100.000.000.000 de euro cine, cand si pentru ce a facut-o! vorbeste despre "electorata" din 2014, la care pasamite ar fi complice chiar guvernatorul mucur isarescu?! poate ar trebui sa ne marturiseasca ceva despre "electorata" primului imprumut de la fmi(prima "centura de siguranta) si sa ne spuna ce s-a intamplat cu 2/3(cca. 13,5 miliarde) din acel imprumut! ca si atunci romanii aveau la banci 4 milioane de credite "neperformante"(citeste "neplatite”)si trebuia facut ceva repede, ca urmau alegerile! acele imprumut si cele care au urmat le platesc si le vor plati romanii! acum este foarte ingrijorat pentru facilitatile de reesalonare a platii datoriilor catre banci de categoria datornicilor cu venituri sub 1.600 de lei(program care se face cu acordul fmi), si incercand sa ne manipuleze, sa ne dezbine si sa ne asmuta pe uni impotriva altora, ne spune ca aceste datorii le va plati tot poporul!
    pana cand vom fi chemati de sa ne batem in strada pentru acciza de 0,07 eurocenti/litru, incercati sa faceti o operatiune simpla: impartiti datoria de 100 de miliarde de euro la cati romani mai suntem si vedeti ce si cata datorie are fiecare: " de la cel cu tata'n gura pana la ce cu barba sura!" dupa care ne batem intre noi pentru "electorata" si acciza! si dupa victoria noastra impotriva noastra, fmi-ul, bce-ul &co. banci creditoare, ne vor declara in incapacitate de plata(faliment) si ne vor vinde angro pentru recuperarea datoriei!
    • +1 (1 vot)    
      Te-ai gasit ... (Miercuri, 12 februarie 2014, 7:12)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      Ba. Inca odata. Salariile s-au marit nejustificat in epoca Tariceanu. S-a contractat economia pe tot Pamantul asta lung si lat. Daca vrei sa intelegi bine, daca nu mori in prostia ta. Daca avem crestere bugetara de 2-3%, daca avem un deficit bugetar relativ mic... Daca tot a ieftinit TVA la paine... ce dreacu trebuie sa ne mareasca pretul la benzina? Mie la multinationala nu imi vor mari salarul. Bag doua plinuri pe luna - Adica imi va taia ponta ca asa i se pizdeste lui aproximativ 60 de lei din salar. Se mai scumpesc restul produselor si mai pierd inca vreo 60 de lei. Daca tot se lauda ponta ca a adus Romania pe plus, de ce trebuie sa ma puna pe mine pe minus cu suta de lei pe luna... ? ? ?
      • -1 (1 vot)    
        cum mai 60 lei ? (Miercuri, 12 februarie 2014, 9:05)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Serban. B

        cum ai calculat suma asta ?
        ce rezervor ai la masina ? 100 l ???
        sau mergi cu tir-ul ?
  • -1 (1 vot)    
    ce mizerabil ... (Miercuri, 12 februarie 2014, 9:01)

    adrian8 [utilizator]

    dar mitingurie anti 24% ...???
    cum a fost cu alea ?

    iar vrea sa "intoarca portofelu'" spera sa atraga si anti basisti dar afectati de noua acciza/taxa .
  • -1 (1 vot)    
    or sa fie cam (Miercuri, 12 februarie 2014, 9:08)

    adrian8 [utilizator]

    20mil minus 7mil = 13 milioane de oameni in strada ... nasol de tot ....

    parca asa am inteles , ca cei ce nu au venit la referendum sunt pro bas , contra usl ... deci .. nu cred ca o sa aiba loc pe strazi .. trebuie organizat miting-ul in baragan ... nu mai zic daca mai vin si din aia 7 mil ca sunt nemultumiti de acciza ...