Traian Basescu, despre relatia cu Emil Boc: Am fost doi parteneri extraordinari. Am avut curaj cu premierul sa luam tara in spate si sa o trecem impreuna printr-un an si jumatate prin criza

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 9 februarie 2014, 14:27 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat joi, dupa ce primarul municpiului Cluj-Napoca a anuntat ca a decis sa faca parte din Fundatia Miscarea Populara, ca a avut o relatie foarte buna cu acesta in perioada in care a ocupat functie de prim-ministru. "Am fost doi parteneri extraordinari in momente in care tara avea nevoie de doi barbati care sa isi asume trecerea prin criza", a declarat presedintele, adaugand ca la acea vreme a avut curaj, cu premierul Emil Boc, sa ia tara in spate si sa o treaca prin criza.

Traian Basescu a participat, duminica, la o dezbatere publica organizata de Fundatia Miscarea Populara la Cluj-Napoca, la care au luat parte, printre altii, Elena Udrea si Emil Boc.

Traian Basescu, despre Emil Boc:
  • Despre relatia presedinte - prim-ministru Emil Boc s-au scris foarte multe si de multe ori umilitor pentru amandoi. Vreau sa stiti ca am fost doi parteneri extraordinari in momente in care tara avea nevoie de doi barbati care sa isi asume trecerea prin criza.
  • Imi aduc aminte cate zile, cate nopti am petrecut impreuna discutand cu privire la solutii. Imi aduc aminte ca am analizat, spre exemplu, la momentul crucial mai 2010 si varianta unor solutii care nu ne-ar fi dus nicaieri si puteti vedea tari in care oamenii politici nu au avut curajul sa ia masurile necesare la momentul potrivit si despre care au zis de vreo cinci, sase ani ca sunt in criza si le tot continua criza.
  • Decizia cruciala, nu aveam bani pentru 300.000 de salariati si nu ii aveam pe termen lung. A fost o discutie lunga, reducem salariile sau anuntam ca inchidem 300.000 de posturi si trimitem oamenii in somaj? Iar decizia a fost una a solidaritatii. Intrebarea pe care a pus-o Emil: "Si ce facem cu ei, din ce traiesc?" Am decis impreuna sa facem o reducere a salariilor si sa nu dam pe nimeni afara.
  • Va aduceti aminte propagandistic cat rau ni s-a facut si cu asta, pentru ca si aici trebuie sa o spunem: nici partidul nu a avut curaj sa sustina masurile pe care le-a luat Guvernul. Daca bine imi aduc aminte se mai vedeau pe la televizor, in afara de presedinte si Emil Boc, care erau terfeliti de sus pana jos, se mai vedeau Gelu Visan si Elena Udrea, care mai aveau curaj sa... in rest toata lumea era pitita si asteptau sa vada ce se intampla.
  • O sa va mai spun un lucru si cu pensiile. Este o minciuna ca s-au redus pensiile pentru ca nu s-au redus, dar a ramas un cliseu. Nu am putut sa o facem. Dar daca s-ar fi facut, se facea tot temporar, iar astazi nu aveam TVA de 24%, ci ramanea 19%. 
  • Asta a fost intentia noastra. O reducere temporara fara sa ne atingem de fiscalitatea directa, de care nu ne-am atins pana la urma, dar si de cea indirecta, care era TVA.
  • Spuneti, azi, in ce conditii au pierdut mai mult pensionarii? Cu siguranta in conditia aplicarii unui TVA de 24%, pentru ca acesta este foarte greu reversibil, spre deosebire de o masura temporara legata de pensii, care ne-ar fi permis sa le platim tuturor pensiile.
  • Sunt multe alte lucruri care ne-au legat, as spune nu cu aroganta, dar o spun pentru ca o gandesc. Am avut curaj impreuna cu premierul sa luam tara in spate si sa o trecem intr-un an si jumatate prin criza, ceea ce putini au avut curaj sa faca in Europa si am dat din nou posibilitatea ca tara sa-si reia cresterea economica. Asa firava cum este ea.
  • Am pus capat rapid, prin masuri dureroase, dar necesare, si pe care va rog sa ma credeti ca si eu si Emil le-am anticipat ca dificultate din punct de vedere al nostru personal, din punct de vedere al propagandei care se va face, din punct de vedere al pierderilor pe care le va avea partidul pe care Emil il reprezenta, iar pe mine ma sustinuse in alegeri.
  • Am vrut sa subliniez ca sunt lucruri si multe altele, sunt lucruri care pe mine si Emil ne leaga mai puternic decat orice, pentru ca viata ne-a adus in niste functii in care aveam responsabilitatea tarii si, in afara de noi, nimeni, repet, nimeni, nu avea nici dreptul si nici nu putea sa si le asume. Aceste momente prin care trec doi oameni politici vreau sa va asigur ca ii leaga pentru totdeauna.
  • Faptul ca Emil a acceptat sa vina in fundatia pe care eu am initiat-o este o proba in acest sens si sunt convins ca impreuna vom reusi sa continuam procesele de modernizare a tarii.























1407 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Wow (Duminică, 9 februarie 2014, 14:33)

    Nyk1 [utilizator]

    Păcat că președintele și premierul Poloniei nu pot spune același lucru. La polonezi nu a fost recesiune deloc.
    • +1 (7 voturi)    
      Bai Base, ma mir ca recunosti! (Duminică, 9 februarie 2014, 15:01)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca tu ai trecut-o prin criza, Ponta o sa spuna ca a ingropat-o!
    • +3 (7 voturi)    
      Pacat ca nu sunt si ei latini... (Duminică, 9 februarie 2014, 15:04)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      In Polonia etica muncii e un pic diferita de Romania, la toate nivelurile. Sa fie apropierea de Germania de vina? Se poate dar pana si bulgarii ne dau mai nou clasa.
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Duminică, 9 februarie 2014, 22:26)

        owl [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        n-ar fi stricat ca Basescu-Boc sa dea si niste legi care sa incurajeze munca, nu? Sau te astepti de la actualii....de stanga... sa incuraje munca...
    • +1 (1 vot)    
      DIn pacate noi nu ne-am vandut tara... (Duminică, 9 februarie 2014, 18:51)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...ca polonezii. Am dat-o gratis clientelei interne. Cand Balcerowicz le dadea terapie de soc noi scoteam pensionari oameni de 40 de ani.

      Cand noi ne scremeam cu democratie originala si plantatia de panselute din Universitatii ei au luat o optiune si s-au tinut de ea. Iar in timpul crizei s-au vazut rezultatele.

      Imi pare rau sa duc rationamentul asta la nivel de natiuni dar una din calitatile care ne deosebesc de animale este capacitatea de a amana rasplata pentru actiunile noastre. Se vede cine a fost capabil de sacrificii pentru a sprijini o viziune de termen lung.
  • -4 (18 voturi)    
    Dar trebuia sa continue... (Duminică, 9 februarie 2014, 14:45)

    finutza [utilizator]

    "Am avut curaj cu premierul sa luam tara in spate si sa o trecem impreuna printr-un an si jumatate prin criza "... dupa ce tot impreuna am afundat-o in mlastina tot anul 2009, fiindca poporul nu trebuia sa stie ca este criza! Si uite-asa, tot impreuna, am realizat "marea realizare" (!), sa va fiu presedinte inca 5 ani, iar el prim-ministru... dar care s-a sacrificat (sau eu l-am sacrificat, nu mai stiu exact acum, deh, batranetea!) pentru binele meu, ca multi altii sacrificati la fel...
  • -11 (19 voturi)    
    basascu -boc (Duminică, 9 februarie 2014, 14:54)

    Theros [utilizator]

    Voi doi ati dus tara de rapa!! Ma mir cum de NU AVETI SIMTUL MASURII, RIDICOLULUI si ai CELOR SAPTE ANI DE ACASA!!! Romania ASTEAPTA SA DISPARETI
    DIN ISTORIE!!! ATI NENOROCIT O T A R A!!!!!
    • +8 (16 voturi)    
      Inapoiati (Duminică, 9 februarie 2014, 16:02)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Cum ar putea politicienii sa nenoroceasca 7,4 milioane de uslamisti nenorociti?!

      Mai draga, multa lume vorbeste politicos. Eu sint mai badaran. Iti zic adevarul in fata, cu o oarecare placere, ca sa mai uit amaraciunea. Cei 7,4 milioane de uslamisti sint prosti si hoti, cu tendinte sinucigase si aplecare spre viclenie. Voi sinteti sufletul politic al praduirii acestei tari.

      Politicienii n-au cum sa intreaca inclinarea voastra catre inapoiere si cultura tribala. Degeaba va puneti steaguri pe case. Mintea voastra s-a nascut in pestera ca sa moara pe vesnicele plaiuri ale vinatoarei si analfabetismului functional. Sinteti conectati la baza istoriei, cu cele mai salbatice manifestari ale proto-romanismului. Voi sinteti dovada vie a spiritului arhaic si gregar.

      Dupa ce va veti dizolva in modernitate, vom face filme frumoase si amuzante despre imbecilitatea voastra. Momentan, nici nu pot sa exprim cita greata nasc milioanele de inapoiati asemanatori tie.
      • +1 (3 voturi)    
        cei 7,4 milioane nu sunt uslamisti, ignorantule ! (Duminică, 9 februarie 2014, 22:14)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Cei 7,4 milioane sunt cetateni romani cu drept de vot care au ales o Romanie fara Basescu.
        Atat.
        Nu are legatura nici cu USL-ul, nici cu PDL sau acum PMP...doar cu Basescu.
        Unul dintre ei sunt eu, iar tu ma faci "prost si hot, cu tendinte sinucigase si aplecare spre viclenie. ...sint sufletul politic al praduirii acestei tari...
        Vorbesti despre imbecilitatea mea si ti-e greata de inapoierea mea....
        Felicitari!!!!
        Nu puteai sa te zugravesti, prin iesirea ta, mai bine ca "un basist tipic".
        Cu asemenea iesiri, tolerate ciudat de catre deontologii HN (mie imi refuza multe postari foarte decente)...arati cititorilor ocazionali cum sa inteleaga basismul.
        Este bine.
        Continua!!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Ai avut dreptate (Luni, 10 februarie 2014, 14:45)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          HotNews nu mi-a publicat raspunsul. Te rog sa citesti invers mesajul meu de-aici incolo.

          Comentariul tau a fost deosebit de sincer. Exact asta e reprosul pe care-l primiti de la noi. Sentimentele voastre fata de Basescu, asta ne doare si numai asta. Exact de asta v-am jignit eu. Iar tu, foarte intelept si sincer si curajos, ai raspuns exact reprosului meu. Esti sincer ca oricare alt reprezentant al celor 7,4 milioane de romani virtuosi de la referendumul 2012.
      • 0 (2 voturi)    
        :( (Duminică, 9 februarie 2014, 22:35)

        owl [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        ma si mir pentru cine scrii... probabil aia de care te iei nu sunt in stare sa te inteleaga.... Ceilalti oricum te aproba ... deci ?
        • 0 (4 voturi)    
          Bai nenicilor, (Duminică, 9 februarie 2014, 23:54)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui owl

          om fi noi astia 7,4 milioane de romani prosti,cu toate tarele enumerate de luminatiile voastre,bai astia,stiti care este necazul pentru voi,suntem multi ba,si astia prostii o sa dea cu gasca de PMP-isti de pamant de nu o sa se mai auda in veci despre ei.
          • 0 (0 voturi)    
            Vai! (Luni, 10 februarie 2014, 13:54)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            Adica voi uslamistii nu o sa votati cu PMP-ul?! Asta vrei sa spui? Vai, ce pierdere!

            Noi ne bazam chiar pe voi, cei 7,4 milioane /// din vara 2012. Chiar in voi zacea speranta tarii. Ce pierdere imensa! Nu ma asteptam la asa ceva.
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Luni, 10 februarie 2014, 12:21)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui owl

          Poate ca ai dreptate. Dar nu am scris un roman. Ci niste comentarii. Macar pentru mine insumi. Asta-i valoarea comentariilor. Fara pretentii.
  • +14 (20 voturi)    
    Respect (Duminică, 9 februarie 2014, 14:57)

    JohnR [utilizator]

    Pentru amandoi. La fel pentru Macovei si MRU. Macovei e un simbol deja la nivel European al luptei impotriva coruptiei. MRU a fost singurul prim-ministru care a promovat munca si a taiat finantarile inclusiv pentru PDL. Boc nu a fost asa de transant, a facut sa fie bine. De aceea MRU nici nu a rezistat mult. MRU a fost sprijinit doar de Basescu. Atat. Daca poporul roman l-ar fi sprijinit pe MRU atunci, acum eram departe. Dar de cine s-a crezut MRU sa scoata oamenii la munca (dezapezit) si sa taie fondurile la baronilor locali. Asadar dragi romani nu puteti spune ca nu exista oameni de calitate. Ati avut solutia perfecta servita pe tava de Basescu, dar nu ati facut nimic. In schimb va conduce "cei mai cinstit guvern" la a cata remaniere din cauza scandalelor de coruptie. Va mor eroii din nepasare si miserupism. Va pleaca creierele din nepotism si delasare. Ati ratat o buna ocazie...
  • +6 (14 voturi)    
    Bravo (Duminică, 9 februarie 2014, 15:02)

    vasile-roaita [utilizator]

    Ati procedat bine, foarte bine ati facut. In alta tara i-ar fi dat pe bugetari afara pe capete si i-ar fi aruncat direct in somaj. Daca nu ar fi luat Basescu si Boc aceste masuri tara ar fi ajuns in faliment economic.
  • +8 (12 voturi)    
    cei mai buni (Duminică, 9 februarie 2014, 15:05)

    n italy [utilizator]

    doi oameni adevarati.nu numai istoria dar cred ca si noi in curand le vom da dreptate ..ce ar fi fost cu ponta in locul lor ..ar fi stat numai ascuns pe la miami la roma [daca mai vine aici sper sa-l vad] sau cel mai bine la soci ..poate avionul ala....
  • -8 (18 voturi)    
    Salvatorii!!! (Duminică, 9 februarie 2014, 15:33)

    justin puscasu [utilizator]

    Acum inteleg metafora cu oamul gras a Domnului Presedinte!
    Lasand gluma la o parte, incep sa ma ingrijorez - oamenii astia ajung chiar sa creada ca au salvat natia.
    Imi amintesc de Emil Constantinescu care, dupa ce a festelit sperantele CDR, intrebat de Robert Turcescu daca isi reproseaza ceva, a raspuns imediat si ferm ca nu. Ba chiar ne-a explicat ca ne-a salvat si el un pic.
    Inca 2-3 salvatori de astia si nu ne mai revenim in veac!
  • +1 (11 voturi)    
    Oamenii INTELIGENTI citesc printre rinduri (Duminică, 9 februarie 2014, 15:57)

    Intermezzo [utilizator]

    Si ce stiu ei ? Ca atunci cind te lauda Basescu inseamna ca mai are nevoie de tine . Basescu nu te lauda daca nu mai are nevoie de tine . Exemplu ? Monica Macovei . Asadar ce concluzie tragem : de ce ar mai avea nevoie Basescu de Boc ? Cum de ce ? E la mintea cocosului . Fiindca Boc va fi candidatul PMP la prezidentiale . Trebuie incercat . Altminteri , greu de gasit cineva care sa smulga voturi masiv de la Antonescu . Predoiu e sters , MRU e prea intelectual . Pe Boc l-ar vota Transilvania si elitele luminate din marile orase . Se vor enerva probabil unii dar noi nu le impunem sa fie LUMINATI . Se pot uita linistiti in continuare la Antena 3 .
    • -1 (1 vot)    
      :) (Duminică, 9 februarie 2014, 22:38)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Boc presedinte si Basescu prim ministru?
  • -3 (9 voturi)    
    da? (Duminică, 9 februarie 2014, 16:04)

    sabo [utilizator]

    buun
    si 40 de miliarde $ care ce?
    unde sunt?
    in ce buzunare!?
    aa in spate /// da am auzit!
  • +2 (12 voturi)    
    Corect (Duminică, 9 februarie 2014, 16:41)

    amanda13 [utilizator]

    Emil Boc a fost un prim-ministru cu adevarat onest si a facut enorm pentru tara sa.
  • +2 (4 voturi)    
    Doi jegosi (Duminică, 9 februarie 2014, 18:23)

    Tambrian [utilizator]

    Doi indivizi fara carte care cand s-au trezit ca minciuna din 2009 nu a mai mers si-au zis ca cel mai bine este sa taie salariile de la stat si pensiile de la toti. Si au propagat astfel boala lor de prosti si in privat unde toti angajatii au ajuns sa fie tot mai la mana patronilor. Asa ca cei doi dobitoci nu au facut alceva decat sa sa imprumute tara , cu dobanda pentru toata Romania, de la FMI, BERD,etc...
    Pentru Romania smecheria nu poate sa mai fie pusa in fata. Tara asta are si oameni cu carte si pricepere
  • +1 (3 voturi)    
    mea culpa (Duminică, 9 februarie 2014, 18:44)

    Montesquieu [utilizator]

    fereasca-ne sfanta providentza de "salvatori" si "competenti" precum basescu sau boc.

    inca un cuplu de-asta si praf ajungem

    cum?
    suntem deja praf si pulbere dupa 10 ani de basism?

    scuze
  • 0 (4 voturi)    
    Wow (Duminică, 9 februarie 2014, 22:23)

    incomod2 [utilizator]

    "Am avut curaj cu premierul sa luam tara in spate " ... si au incercat sa fuga cu ea dar i-a cam cocosat... si o sa-l mai cocoseze dupa ce ramane fara imunitate :)