Ponta: Probabil ca vor fi doua zile pentru referendum, dar asta decide parlamentul. Una dintre zile va fi 25 mai

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2014, 15:23 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a declarat joi ca referendumul pentru Constitutia revizuita se va desfasura "probabil" in doua zile, urmand ca o decizie in acest sens sa fie luata de Parlament. Una dintre aceste zile va fi 25 mai, odata cu alegerile europarlamentare.

"Pentru referendum, i-am anuntat pe toti colegii mei care este procedura legala si anume, dupa ce se adopta textul revizurii Constitutiei, parlamentul stabileste data alegerilor - probabil ca vor fi doua zile, nu o singura zi pentru referendum, dar asta decide parlamentul. In mod sigur, una dintre zile va fi 25, odata cu europarlamentarele", a declarat liderul social democrat la finalul sedintei Comitetului Executiv National (CExN) al PSD.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

743 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Cat de penibil... (Joi, 6 februarie 2014, 15:33)

    Lucian P. [utilizator]

    Celebra replica: "dar asta va decide parlamentul". Pai tu esti co-liderul a peste 50% din parlament. TU DECIZI, nu parlamentul, ca toti indivizii aia sunt pusi acolo nu ca sa aiba propriile idei ci ca sa asculte si sa le voteze pe ale voastre. Ma intreb cat va mai suporta poporul asta?
  • +3 (3 voturi)    
    Zile scandaloase (Joi, 6 februarie 2014, 15:37)

    Daniels22026 [utilizator]

    Referendumul uslamist se defasoara ca de obicei, in mai multe zile. Consecutive, dar nu toate.

    Cea mai importanta zi este evident ultima. Cea in care se anunta rezultatele. Dupa care urmeaza evident scandalul. Indiferent de rezultat.
  • +2 (2 voturi)    
    ba pontanocchio, (Joi, 6 februarie 2014, 15:49)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    si cum faci asta, mai pui de-o lege perversa?

    http://www.contributors.ro/editorial/probleme-legale-ale-referendumului-in-doua-zile/
  • +3 (3 voturi)    
    Incompetenti (Joi, 6 februarie 2014, 15:53)

    EagleEye [utilizator]

    Pai ieri-alaltaieri unul de la voi(nu stiu numele,toti sunteti la fel,incompetenti)a zis ca se va desfasura intr-o singura zi.Nu vorbiti intre voi?Fiecare face si spune ce vrea?
    • +1 (1 vot)    
      Parlamentul, draga! (Joi, 6 februarie 2014, 18:07)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      Pinocchio nu stie nimic, nu e responsabil de nimic, ce, nu ati inteles pana acuma? El e ca o floricica, stie doar sa mearga la conferinte de presa si TV.

      Asa ca, Parlamentul va fi cel responsabil si cu pocinogul asta. Dar Deputatul victor Viorel Ponta va protesta in sinea lui. Serios!
  • +3 (3 voturi)    
    25 mai? (Joi, 6 februarie 2014, 15:55)

    EagleEye [utilizator]

    "Una dintre aceste zile va fi 25 mai".Celalalt probabil in noiembrie...
  • +3 (3 voturi)    
    Se va incalca secretul votului? (Joi, 6 februarie 2014, 16:11)

    neagoe [utilizator]

    Eu vreau sa merg la votul pentru Europarlamentare, dar nu vreau sa particip la referendumul pentru modificarea Constitutiei.

    Daca refuz sa semnez lista pentru referendum mi se va cunoaste optiunea politica si deci MI se INCALCA Confidentialitatea votului.

    Daca aceasta este situatia, trebuie ca referendumul sa se organizeze complet independent de alegerile europarlamentare. Ar trebui contestata data la CCR.
  • +2 (2 voturi)    
    zice nenea (Joi, 6 februarie 2014, 16:35)

    mikeyu [utilizator]

    ... sigur pe 25, apoi, daca mai e nevoie, 26, 27, etc., si se aduna si cu prezidentiale, si iese.
  • +3 (3 voturi)    
    Pai de ce? (Joi, 6 februarie 2014, 17:20)

    Ciribanstula [utilizator]

    Haideti sa-l facem 2 saptamani
    Ca poate iese!
    Si dupa aia MAI INTAI aplicam rezultatul referendumului ANTERIOR ala cu numarul de parlamentari!
    Mi-e scarba!
  • +2 (2 voturi)    
    ne cred prosti (Joi, 6 februarie 2014, 17:48)

    Gaby51 [utilizator]

    Cred ca din cele doua zile, mai importanta e noaptea.