Tiberiu Nitu: Am tot auzit 'Noul cod, raiul infractorilor', nu este asa. Noul Cod Penal este mult mai dur decat vechiul cod, chiar daca pedepsele sunt mai mici

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2014, 15:10 Actualitate | Esenţial

Tiberiu Nitu
Foto: AGERPRES
Procurorul general al Romaniei, Tiberiu Nitu, a declarat, joi, ca desi in spatiul public s-a spus ca noul Cod penal este "raiul infractorilor", acesta este "mult mai dur" decat vechiul cod, chiar daca pedepsele sunt mai mici, precizand ca noile coduri vin cu strategii europene, transmite Mediafax.

"Aparent, putem spune, cu privire la mai multe institutii, ca ne-ar putea produce probleme, dar trebuie sa nu uitam - si doresc ca si dumneavoastra sa nu uitati acest lucru - ca aceste coduri vin cu noi strategii si aceste coduri vin cu strategii si viziuni europene. Colegii nostri care au lucrat la aceste coduri de-a lungul timpului nu au inventat ei institutii, au studiat ce se intampla in statele Uniunii Europene si incercam sa ne adaptam si noi la ce este in Europa. Daca noua ne place sa mergem la Paris sau la Viena, trebuie sa ajungem ca si justitia sa fie ca la Paris si ca la Viena", a spus Tiberiu Nitu, la finalul sedintei Plenului Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).

Procurorul general al Romaniei a subliniat ca vor fi gasite instrumente si masuri prin care sa se atinga scopul unei sanctiuni cu privire la o fapta prevazuta de legea penala.

"Nu trebuie sa fim inchistati sau sa ne sperie noul. (...) Am tot auzit in spatiul public: 'Noul cod, raiul infractorilor'. Nu este asa. Am publicat si pe site-ul Ministerului Public o nota de studiu prin care demonstram cu argumente juridice ca nu este asa. Noul cod, la o analiza extrem de atenta, este mult mai dur decat vechiul cod, chiar daca pedepsele sunt mai mici", a spus procurorul sef al Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Tiberiu Nitu a adaugat ca sunt cateva elemente care sunt strans legate intre ele, care duc la aceasta concluzie.

"In caz de concurs si de recidiva, esti obligat ca judecator sa dispui spor, ceea ce pana acum nu exista. Sa nu uitam ca sunt cauze de intrerupere mult mai multe. Practic, orice act faci, intrerupe cursul prescriptiei. Inainte, doar daca faceai acte ce trebuiau comunicate invinuitului, intrerupeau cursul prescriptiei. Sa facem o analiza stiintifica a acestor coduri si vom vedea ca ele sunt coduri europene, ca sunt coduri care pot fi aplicate. Bineinteles, exista anumite neclaritati", a conchis Tiberiu Nitu.























2087 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    la ce bun? (Joi, 6 februarie 2014, 15:24)

    goto [utilizator]

    la ce bun ca este mai dur abia la recidiva? la ce bun daca pedepsele sunt mici si multe cu suspendare? la ce bun daca prescrierea este mai mica, astfel incat practic cei care au bani sa angajeze avocati buni sa intarzie cat mai mult procesul pot scapa usor? la ce bun daca marile jafuri din banii publici nu sunt pedepsite? la ce bun daca sunt puse mai multe piedici in desfasurarea anchetelor? la ce bun daca infractorii care comit acte nelegale care sunt pericole pt cetateanul de rand este pus in libertate imediat?
    practic cine are bani scapa usor, cine e om obisnuit incaseaza si pentru restul.
    si degeaba primeste spor la recidiva pt ca acest spor nu este de obicei mai mare decat pedeapsa in sine. si daca practic este pedepsit la recidiva deci se va ajunge la dublarea infractiunilor mentinand numarul actual de infractori... dar cum am mai spus noul cod va duce la sporirea numarul de infractori...
  • +12 (16 voturi)    
    Instante superioare (Joi, 6 februarie 2014, 15:25)

    Daniels22026 [utilizator]

    Procurorul uslamist Tiberiu Nitu ne-a linistit. Evident, de vina sint basistii si exagerarile lor.

    Uslamistii doresc justitie chipurile, la fel ca opozitia si restul tarii. Numai ca nu aici si nu acum. Si mai ales justitia impotriva politicienilor corupti. Asta trebuie exercitata pe lumea cealalta, de catre o instanta superioara.

    Doar nu vreti sa-i judecati pe marii corupti ca pe oamenii simpli?! Doar nu vreti sa-i puneti impreuna, in aceeasi oala, pe hoti care fura putin, cu hotii care fura mult?
  • +12 (12 voturi)    
    neclaritati (Joi, 6 februarie 2014, 15:29)

    zambara [utilizator]

    Oare in codurile europene exista neclaritati?
    La noi conform declaratiei ipochimenului prin definitie (adica "bineinteles") exista neclaritati.
  • +5 (7 voturi)    
    Am vazut. (Joi, 6 februarie 2014, 15:37)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    MI se pare ca un violator tocmai a fost "pedepsit" cu arest la domiciliu ... Cum nu va putea sa se intretina, statul va trebui sa-i plateasca intretinerea, chiria si masa. Stripperite, mai lipseau sa-i dea .. Babilonie ca in tara asta, rar...
    • 0 (0 voturi)    
      nedumerire (Joi, 6 februarie 2014, 16:53)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ce inseamna ,,mi se pare" ?A fost sau nu a fost? Sursa informatiei ?
  • +8 (8 voturi)    
    "exista si procurori care dau bani cucamata" (Joi, 6 februarie 2014, 15:42)

    MirceaIo [utilizator]

    Dl. Nitu!!!! nu mai ascultati ce spune mafia lui Ponta!!! Aplicati aceiasi masura pentr toti cetatenii Romaniei!!!! Dan Voiculescu, Miron Mitrea, Neculaiciuc, Berceanu, Nastase, Cooopos, "greii din fotbal" : AU facut averii uriase FURAND! Trebuie sa fie pedepsiti!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    aaa... cum ? (Joi, 6 februarie 2014, 15:47)

    Tejveer [utilizator]

    cum adica este mult mai dur, dar pedepsele sunt mai mici ? la ce anume se refera "dur" ? la limbaj, la intentii, la ce ? cum se face ca DNA zice altceva ? ca doar e aceeasi justitie... presupun.
    • +1 (1 vot)    
      Liga Infractorilor Amatori si Profesionisti... (Joi, 6 februarie 2014, 23:22)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Tejveer

      ... a adresat o cerere procurorului-chef: Dom' procuror! Vrem pedepse cat mai dure, si mici... miiiicciiii...
  • +16 (16 voturi)    
    duritatea (Joi, 6 februarie 2014, 15:48)

    sorin3 [utilizator]

    Codul e mai dur , pedepsele sint insa mai mici...
    adica a vrut sa spuna ca are coperti mai tari, nu-i asa?
  • +7 (7 voturi)    
    Nu zau? Vezi mai jos: (Joi, 6 februarie 2014, 15:50)

    LiviuX [utilizator]

    http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/aberatii-din-noul-cod-penal-si-a-gasit-tableta-furata-cu-ajutorul-unei-aplicatii-dar-politistii-nu-pot-folosi-informatia--38964.html
    • +9 (9 voturi)    
      Si Nitu e procuror (Joi, 6 februarie 2014, 16:29)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Cu procurori ca Nitu, ce ne mai trebuie infractori. O sa se inzeceasca furturile de electronice, pentru ca desi stii unde sunt, politia nu poate face nimic. Multumiri d-lui Nitu ca sustine un cod care ne face viata mult mai rea. Astept sa i se fure telefonul vreunui deputat si sa vedeti cat de repede se schimba legea. Pentru ca asta e Romania, unde infractori dovediti fac legea.
    • +1 (1 vot)    
      superb! (Joi, 6 februarie 2014, 16:42)

      idiot-platitor-de-taxe [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      fara comentarii!
  • +8 (8 voturi)    
    Bine Nitule (Joi, 6 februarie 2014, 16:08)

    OmulNou [utilizator]

    Pai lauzi codurile in zece fraze si in ultima spui ca "sunt niste neclaritati"? E ca si cum ai spune "chestille astea sunt foarte tari, dar sunt niste lucruri in neregula cu ele".
  • +6 (6 voturi)    
    dialogul surzilor (Joi, 6 februarie 2014, 16:24)

    nedumeritul [utilizator]

    dialogul surzilor continua.Nu este vorba daca noul cod este mai dur sau mai putin dur.Este vorba de portitele de scapare de pedeapsa rezervate marilor hoti.Existenta acestora starneste coruptia pentu ca fiecare vrea sa se strecoare,bineinteles cu acordul tacit al magistratilor....
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat (Joi, 6 februarie 2014, 17:14)

      Ger [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Perfect adevarat ce spuneti.
  • 0 (0 voturi)    
    gata (Joi, 6 februarie 2014, 16:42)

    Asgardi Metrovich [utilizator]

    au început justificările, cum că modificările cerute de CSM, DNA și ÎCCJ (și pe care au promis că le vor acoperi cu OUG) nu sînt de fapt necesare...
  • +1 (1 vot)    
    Generatia lui Ponta (Joi, 6 februarie 2014, 17:12)

    Ger [utilizator]

    Domnul Nitu cred ca a fost coleg de facultate cu Ponta, sau sunt frati vitregi. Asa mi se pare dupa felul cum vad ei situatia din justitie si din alte domenii (in cazul lui Ponta). Ponta nici nu-si da seama cand si daca a mintit. Este periculos pentru sanatatea lui, este inca tanar.
  • +2 (2 voturi)    
    in noul "cod penibil" (Joi, 6 februarie 2014, 17:30)

    artistul000 [utilizator]

    Se va folosi un ton mai dur la transmiterea pedepselor si de asta au fost micsorate...
  • +1 (1 vot)    
    Am tot auzit ca Tiberiu Nitu e (Joi, 6 februarie 2014, 18:06)

    __alex__ [utilizator]

    cam prost. Nu e adevarat, e mult mai inteligent decit fostul ministru, desi are IQ-ul mult mai mic.