EurActiv: Comisia Europeana solicita SUA sa ridice regimul vizelor pentru romani. Ce trebuie sa faca Romania pana duminica

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2014, 20:16 Actualitate | Esenţial

 documente
(05 Feb 2014) PDF, 781KB
Comisia Europeana a cerut Statelor Unite sa ridice regimul vizelor pentru cetatenii din 5 tari membre ale Uniunii Europene, printre care si Romania, insa Bucurestiul trebuie sa notifice CE, pana duminica, 9 februarie, privind situatia curenta a accesului cetatenilor romani pe teritoriul american, relateaza miercuri EurActiv.com.

In 20 ianuarie 2014, a intrat in vigoare un Regulament european care cere statelor UE sa "reactioneze in comun" in privinta vizelor, in special in cazurile in care tarile terte ii supun pe catatenii UE "unui tratament diferentiat".

Astfel, daca SUA nu rezolva situatia privind regimul de acces al cetatenilor tuturor statelor UE pe teritorul american, Uniunea Europeana ar putea introduce vize pentru diplomatii americani, a avertizat Comisia, potrivit publicatiei citate.

Conform regulamentului european consultat de HotNews.ro, Uniunea Europeana isi asuma obiectivul comun de a obtine din partea statelor terte un regim de reciprocitate egal fata de toate cele 28 de tari membre UE.

"Reciprocitatea deplina a vizelor este un obiectiv pe care Uniunea ar trebui sa il urmareasca in mod activ in relatiile sale cu tarile terte, contribuind astfel la imbunatatirea credibilitatii si a coerentei politicii externe a Uniunii", se arata in regulament.

"Prezentul regulament ar trebui sa stabileasca un mecanism privind suspendarea temporara a exceptarii de la obligativitatea vizelor pentru o tara terta care figureaza pe lista din anexa II la Regulamentul (CE) nr. 539/2001 (mecanismul de suspendare), intr-o situatie de urgenta, atunci cand este necesara o reactie prompta pentru solutionarea dificultatilor cu care se confrunta cel putin un stat membru si tinand cont de impactul general al situatiei de urgenta asupra Uniunii in ansamblul sau", se mai arata in legislatia europeana.


Statele Unite este una dintre tarile cuprinse in anexa mentionata de noul regulament.

  • Ce trebuie sa faca Romania pentru procedura europeana fata de SUA
Cele 5 state ale Uniunii Europene pentru care SUA mentin un regim strict de vize pentru accesul pe teritorul american sunt Romania, Bulgaria, Polonia, Cipru si Croatia.

Romania si celelalte patru tari in situatia sa trebuie mai departe ca pana pe 9 februarie sa notifice Comisia Europeana privind situatia curenta a regimului de acces al cetatenilor lor pe teritoriul SUA.

Pana in martie 2014, daca SUA nu le rezolva situatia, cele 5 tari afectate pot sa ceara Comisiei Europene sa ia masuri pentru suspendarea vizelor pentru diferite categorii de cetateni americani, la intrarea pe teritoriul Uniunii Europene.

In iunie 2014, la cel mult 6 luni de la publicarea regulamentului, Comisia Europeana poate sa decida ca suspendarea regimului de vize trebuie sa intre in functiune.

Eventuale actiuni ale UE asupra SUA ar putea insa sa fie zadarnicite de intelegerile bilaterale pe care unele state membre le au cu americanii.

"Diplomati din tarile in cauza a declarat pentru EurActiv ca vor continua sa negocieze bilateral pentru a rezolva problema", precizeaza Euractiv.com.

Diplomatii au declarat ca vor continua negocierile bilaterale, sugerand ca nu si-au pus prea multa speranta in efortul comun al UE, mentioneaza publicatia.

Citeste si:

Europarlamentarul Sabin Cutas vrea conditionarea acordului de liber schimb UE- SUA de ridicarea vizelor de America pentru romani. Iuliu Winkler asteapta o pozitie de la Ministerul de Externe


Citeste mai multe despre   





















13795 vizualizari

  • -14 (24 voturi)    
    sa plimbe ursu' (Miercuri, 5 februarie 2014, 22:07)

    Ar3s [utilizator]

    In filozofia ,,arhitectilor vietii", trebuiesc eliminate barierele teritoriale. Oamenii trebuie sa se deplaseze liber pe acest Pamant, obiectivul fiind Uniformizarea. Aceasta uniformizare (globalizare) isi are opusul: regionalizarea.
    De remarcat ipocrizia CE referitoare la regimul vizelor pentru ,,regiunea" SUA, avand in vedere faptul ca nu se grabesc a elimina ,,regiunea" Schengen.
    Adicatelea, exceptand polonezii, sarantocii Europei sa se poata deplasa liber pe alte ulite. Pentru asa ceva, romanii au o vorba.
    Fireste, aceste bariere occidentale vor cadea, insa mai cred ca atentia romanilor trebuie sa se indrepte catre o ,,regiune" aflata in directie opusa, taman la capatul celalalt al pamantului. Singura noastra speranta de a supravietui ca neam vine din locul unde rasare soarele. Altfel, valurile uniformizarii/regionalizarii vor transforma muntii Carpati in nisip.
    • +9 (11 voturi)    
      Vai de mine (Joi, 6 februarie 2014, 9:02)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      Stalin si poporul rus (sau chinez in cazul tau), libertate ne-au adus!
      Plimba ursul spre est daca vrei!
      • -5 (5 voturi)    
        Eu as vorbi de ipocrizia americana (Joi, 6 februarie 2014, 10:28)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        pe de o parte Romania, si mai mult Polonia, sunt aliati de baza ai SUA...prieteni de nadejde. Ambele tari au trimis trupe in Iraq (polonezii chiar au controlat un sector intreg), ambele tari au trupe in Afganistan, au fost exportatoare de securitate, dar vize pt SUA tot nu primesc.
        Polonezii chiar au ajutat SUA mai mult decat Romania, au fos aliati mai buni decat Romania, si tot degeaba...nici ei nu au vize.
        In scimb, Ungaria, o tara cu o putere militara mai mica decat a Romaniei si muuult mai mica decat a Poloniei, care nu a trmis mai deloc soldati, are liber la vize de nu stiu cati ani...
        Buna treaba!!
        • +7 (9 voturi)    
          Ai si nu ai dreptate (Joi, 6 februarie 2014, 10:52)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Americanii nu iubesc ceea ce vad la noi. "Rule of law" atat de draga lor nu e vazuta la noi, dovada toate semnalele trimise de ambasada lor, semnale la care noi intoarcem spatele sau le dam peste gura. Pe urma tot noi ne plangem ca nu primim vize, asa-i?

          Hai sa vorbim SI de ipocrizia noastra atunci.
          Acordarea vizelor nu e un drept al romanilor, e o curtoazie pe care gazda (America) o face unor straini in care are un anumit grad de incredere. In unguri se pare ca au mai muta incredere decat in noi, poate e si meritul lui Soros, dar nu conteaza asta.

          Cel mai bine e sa ii intrebi pe americani sa vezi de ce noi nu primim viza, de ce nu suntem primiti in Schengen. Ni se spune acelasi lucru: rule-of-law, statul de drept, sa nu mai furam atata, sa ne civilizam.

          Asa cum tu nu primesti pe oricine in casa ta, asa nici americanul sau occidentalul nu te primeste. Nici Rusia si nici China nu te primesc si nu te-au primit fara vize.

          Hai deci sa privim si ipocrizia noastra: vine Nuland, Ponta lipseste. Ne da Ambasada Americana semnale, noi ne bagam picioarele. Dar cersim vize. Ma mir ca nu ne zic (inca) "Marş, popor de prosti!".
      • +1 (1 vot)    
        imi cer scuze (Joi, 6 februarie 2014, 17:12)

        Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        pentru lipsa dumneavoastra de cultura generala. Locul unde rasare soarele se numeste JAPONIA. Japonia, in trecut, numita si ,,imperiul soarelui", are ca simbol (drapel) rasaritul soarelui.
        Japonia, este diferita de Rusia sau China, si, in mod cert, TOTAL diferita de Romania. Filozofic, unde exista Diferente exista Colaborare. Asa cum spuneam, trebuie sa urmarim o colaborare concreta. Altfel, nu vom rezista.
        • 0 (0 voturi)    
          Japonia (Joi, 6 februarie 2014, 18:16)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

          Pai Japonia e exemplu pentru orice stat din lumea asta :))

          Apropo, stiu care e tara soarelui rasare, insa credeam ca vorbim despre lucruri concrete care ne ard acum, nu despre idealuri. Ca daca e pe asa, nici nemtii nu se compara cu japonezii, dar situatia comporta o discutie:

          Pentru ca si Japonia e cum e si e unde e pentru ca au suferit enorm ca popor. Sa nu uitam ca au fost alaturi de Germania nazista si au fost o tara lovita cumplit de bombele atomice.

          Sa nu uitam ca japonezii sunt fanatici in tot ce fac: atat rau (sa nu uitam de japonezii care inca mai "luptau" chiar si prin anii '70! sa nu uitam de kamikaze etc), dar si in ceea ce fac bine: organizare, disciplina, cultul muncii, samd.

          Apoi, Japonia mai are un dusman care o tine unita: stihiile pamantului: cutremurele. Un popor are nevoie de coeziunea oferita ba de un dusman, ba de un ideal etc. Ceea ce pierd prin distrugerile aduse de natura, compenseaza cu unitatea lor (prefera sa moara radiati ca sa isi salveze semenii).

          Pe scurt, sa nu ne dorim totusi o istorie atat de zbuciumata ca a Japoniei, la suprafata ceea ce au realizat este aur curat si ii respect enorm, insa adanc in sufletele lor numai ei stiu cat au platit pentru ceea ce au.

          Dar poate e asa cum zici: pana nu nimicesti totul ca sa poti construi ceva cu totul nou, slabe sperante... oare asta vroiai sa zici?
          • 0 (0 voturi)    
            nu ne (Joi, 6 februarie 2014, 20:47)

            Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            intereseaza daca Japonia este un exemplu. Nu ne intereseaza istoria, desi, in mod firesc, daca vrem sa obtinem colaborarea acestora, trebuie sa o cunoastem.
            Ne intereseaza rasa, mentalitatea, cultura, ambitiile sociale, capabilitatile militare si economice...cam tot ce este diferit.
            Colaborarea, trebuie sa fie totala, iar aceasta alegere trebuie cat se poate de serioasa. Trebuie sa fie permanenta! Asta trebuie urmarit.
            Nu stiu cat de mult ne mai intereseaza duplicitatea politica Europei. Cu anumite exceptii in istorie, a ramas aceeasi curva, ca pe vremea lui Rudolf.
            De ce m-ar interesa regimul vizelor cu Washington, mai mult decat cel cu Tokio? Din cauza Diasporei, a turismului? Cred ca trebuie sa avem obiective mult mai serioase.
            Ce vreau sa spun este faptul ca daca vrem sa razbim in aceasta lume, trebuie sa avem parteneri de nadejde.
            • 0 (0 voturi)    
              Pai sunt de acord (Joi, 6 februarie 2014, 21:53)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

              Partenerii de nadejde in momentul asta sunt, nu neaparat in ordinea importantei:
              - UE
              - SUA
              - NATO

              Ce nu e bine?

              A, tu personal vrei alti "parteneri de nadejde"? Foarte bine, cat timp nu sunt niste "parteneri de nadejde" care ne intorc in comunism eu sunt de acord :)

              Hai sa sustinem un parteneriat strategic (si) cu Japonia, eu ii admir, nu stiu daca din postarea mea anterioara a reiesit asta.

              Dar desi sunt de acord cu tine, eu cred ca nu noi ne alegem "partenerii de nadejde", ci ei ne aleg pe noi, cel putin pe timp de pace.
              • 0 (0 voturi)    
                geopolitic (Joi, 6 februarie 2014, 23:09)

                Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                s-au format aliante foarte puternice, precum cele mentionate, din care face parte si Romania. Am vorbit la modul special (particular).
                In principiu, intregul set de ideologii politice nu mai exista. Nu mai merita efortul de a vorbi despre asa ceva. Comunismul, practic, a disparut pentru totdeauna, chiar daca mai este folosit prin unele tari.
                Revenirea ideologiei comunismului este ultima noastra grija.
                • 0 (0 voturi)    
                  Ok, intrebare directa (Vineri, 7 februarie 2014, 8:48)

                  nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

                  Cine este "partenerul de nadejde" in opinia ta? Inteleg ca UE si SUA, principalii parteneri actuali nu sunt buni. Doar Japonia? Ca lungim povestea si o dam din colt in colt.
    • +3 (5 voturi)    
      O intrebare (Joi, 6 februarie 2014, 10:36)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      Capsunarii se duc la Vest sau la Est? V-ati pus intrebarea de ce oare ...
  • +13 (19 voturi)    
    Etapele actiunii (Miercuri, 5 februarie 2014, 22:10)

    miss saloane [utilizator]

    1. Romania va notifica Comisia Europeana

    2. Comisia Europeana va lua nota cu indignare de faptul ca nu toate tarile UE nu sunt tratate in mod egal si se va face ca nu cunostea situatia

    3. Comisia Europeana, asa indignata cum e, va transmite mai departe indignarea sa catre autoritatile americane

    4. Autoritatile americane vor lua nota de indignarea Comisiei Europene si de indignarea Romaniei si anunta ca urmeaza sa dea un raspuns favorabil ridicarii necesitatii vizelor. Nu vor preciza insa anul.

    5. Comisia Europeana anunta ca va impune viza pentru cetatenii SUA care vor sa mearga in Europa, ca masura de reciprocitate. Nici Comisia nu va preciza insa anul.

    6. Statele care oricum nu aveau nevoie de vize semneaza toate tratate separate cu SUA. Oricum tratatele sunt deja existente, e vorba de o prelungire.

    7. CE impune vize cetatenilor americani care calatoresc in Vatican in interes de afaceri cu carne de cal. Sa fie reciprocitate.
    • +3 (5 voturi)    
      In 1986 (Joi, 6 februarie 2014, 7:19)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

      Franta a avut ideea ciudata de a impune viza de intrare americanilor. Pentru asta trebuia sa completezi niste formulare complicate luate de la o agentie de voiaj, sa atasezi 2 poze tip buletin, sa faci un 'Money Order" (cec personal nu era acceptat) sa pui totul intr-un plic, inclusiv pasaportul, sa te duci la posta si sa cantaresti plicul, dupa care sa-l trimiti unui consulat francez. Si sa astepti acasa sa-ti vina viza, fara a se preciza cat timp.
      Rezultatul? In vara lui '86 americanii si-au ales alte destinatii, iar orasul Paris a pierdut 6 miliarde de $ in taxe. Comunitatea afaceristilor s-a revoltat, iar anul urmator directiva a fost anulata.
      • +1 (3 voturi)    
        Exact (Joi, 6 februarie 2014, 10:25)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Long story short: cand tara X are interesul ca cetatenii tarii Y sa vina, sa aduca bani, sa participe la cresterea economica (deci tot bani) are grija X sa ii faciliteze lui Y aceste lucruri.

        Cand nu are nici un interes intrebarea de logica de om prost (eu) este: pentru ce ar face-o?!?!
      • +2 (2 voturi)    
        buna asta... (Joi, 6 februarie 2014, 10:30)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        si americanii ce o sa faca? o sa elimine vizele pt romani pt ca pierde New-York-ul 6 mld USD din taxe?
        • +1 (3 voturi)    
          Din contra (Joi, 6 februarie 2014, 10:42)

          miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Le vor elimina atunci cand NY-ul va castiga de pe urma romanilor cele 6 miliarde... Ori pana acum...
  • -8 (14 voturi)    
    Imi place cum suna (Miercuri, 5 februarie 2014, 22:45)

    Dragos.C [anonim]

    Dupa ce probabil si ai nostri cetateni au fost spionati de catre NSA, americanii stiu daca meritam sau nu aces privilegiu.

    Sa vedem ce va fi.
    • +4 (4 voturi)    
      ce sa spioneze (Joi, 6 februarie 2014, 6:49)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Dragos.C

      NSA? ca ai nostri pt un banut sint in stare sa "sifoneze" singuri fara sa mai spioneze aia, doar sa intrebe si zic ei totul , ca le place sa se dea rotunzi cu ceea ce fac :)
    • +2 (4 voturi)    
      Cateva lucruri (Joi, 6 februarie 2014, 10:31)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Dragos.C

      1. Daca Romania ar avea cum sa spioneze pe picior mare, credeti ca nu ar face-o? Pe scurt va explic cum e cu spionajul: mai toate statele acuza SUA ca le spioneaza datele pentru ca ele insele nu sunt in stare sa faca acelasi lucru. Copiii explica mult mai bine acest lucru: "Tanti Marioara, Ionel a furat un mar si nu imi da si mie!!!" - asta e cu spionajul.

      2. Americanii i-au spionat pe TOTI si cu toate astea germanii, francezii, etc nu au nevoie de vize. Deci e ceva in neregula cu rationamentul Dvs.
  • +5 (15 voturi)    
    UErika (Miercuri, 5 februarie 2014, 22:48)

    cocodino [utilizator]

    UE trebuie sa impuna viza tuturor tarilor care nu au reprocitate la vize.
    PS. Canadienilor sa vina cu scrisoare de chemare de la cineva din UE, din tara care va vizita, la fel cum si romanilor le trebuie chemare in vizita de la neamuri, etc. din Canada pentru a primi o viza (si nici atunci nu e sigur daca nu dovedesti ca ai servici, afacere in Romania, etc. dovada ca nu ramai in Canada)
    UE ar trebui sa fie unita in totalitate si nu partial, adica tarile smechere cu bani sunt tratate diferit fata de tarile amarate din UE.
    • +3 (3 voturi)    
      pai e logic sa fie asa (Joi, 6 februarie 2014, 10:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui cocodino

      Inchipuie-ti ca intr-un magazin de produse de lux, intra un tigan peticit, rupt, nespalat din Romania, si un neamt elegant, parfumat, la cravata si costum, cu portofelul doldora de carduri.
      Crezi ca vanzatorul ii trateaza la fel, din simpul motiv ca ambii sunt din UE?
      Raspuns NU: pe neamt il pupa in fund, iar pe tigan il supravegheaza non stop sa nu fure ceva.
      Copii, discriminarea e mare peste tot, nu numai la nivel de etnie.
    • +3 (5 voturi)    
      Da (Joi, 6 februarie 2014, 10:34)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui cocodino

      Daca UE ar fi formata numai din nebuni, cu siguranta asa ar face. :)) Dar pun pariu pe o bere ca va face exact un singur lucru: NIMIC.

      Si sa discutam la rece: UE a cerut permisiunea SUA inainte de a largi uniunea si de a integra noi state? Nu. Atunci ceea ce a fost parafat intre SUA si UE inainte de largire, dpdv al SUA ramane la acelasi nivel. Ce a facut UE cu largirea este bucataria interna a UE. In plus, chiar si asa majoritatea tarilor din UE au tratate separate cu SUA pentru ca SUA prefera sa negocieze cu statele decat cu Uniunea. Ii putem noi impune ce sa faca?

      Deci in fond si la urma urmei ipocrizie e peste tot pe unde exista politica.
  • +11 (17 voturi)    
    Ce trebuie sa faca Romania? (Miercuri, 5 februarie 2014, 23:01)

    minus [utilizator]

    Nimic- este in traditie. Stam si recitam Miorita. La nunta Biancai a cazut o stea. Stam bine.

    Din cand in cand mai vine cate unul de pe acolo, mai pupam unde trebuie. Life is good.
  • +13 (17 voturi)    
    oare rupe ponta un minut (Miercuri, 5 februarie 2014, 23:34)

    timp tamp [utilizator]

    oare ponta rupe un minut din timpul petrecut la sală sau la crâșmă să se ocupe și de români, sau sts e de vină???
    • -5 (5 voturi)    
      medicamente ! (Joi, 6 februarie 2014, 9:25)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      multe ....
  • -6 (22 voturi)    
    Hmmm (Joi, 6 februarie 2014, 0:47)

    MRSmrs [utilizator]

    Sunt bune resursele Roamaniei pentru sua...este buna carnea de tun pentru sua...sunt buni banii de furat( Bechtel) pentru sua...dar romanii nu sunt buni decat sa slaveasca sua.
    • +5 (7 voturi)    
      Sunt bune resursele (Joi, 6 februarie 2014, 9:08)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Pai mai Hmmm HRSmsrs, cine a distrus in anii '90 toata industria nationala, toate minele si toata cercetarea româneasca? Americanii-s de vina, nicidecum kagebistul Ilici.

      Pai daca noi nu suntem in stare sa ne extragem si sa ne valorificam singuri resursele ce te astepti de al altii? Bine ca minerii sunt tinuti la limita subzistentei, uneori ca masa de manevra, si noi traim deasupra zacamintelor pe care le avem, ne taiem padurile si le exportam crude la vecini.

      Insa da, sunt de acord cu tine: americanii, basescu si mai nou STS sunt de vina! Bine ca rusii, ilici si ponta sunt prietenii poporului.

      PS: ia intreaba milioanele de români de ce au ales sa emigreze spre vest nu spre est si inchideti-va odata gura cu preamarirea estului si improscarea cu noroi a vestului.
      • -1 (1 vot)    
        Hmmm (Joi, 6 februarie 2014, 10:55)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Se vede ca nu privesti realist situatia...tu esti ca aceea care se uitau si la 20 de ani dupa WW2 pe cer sa-i vada pe americani cand vin:)
        -industria nationala nu insemna resurse
        -industria a fost distrusa de ... Roman cu binecuvantarea vestului
        -de fiecare data fmi a cerut direct inchiderea sau ""privatizarea'' unor intreprinderi sau intregi sectoare ale industriei
        -minele le-a inchis un guvern de drepta cu un presedinte de dreapta...pntcd+constantinescu
        -sa inteleg ca tu, ca un mare filoamerican, esti multumit de afacerea americana a gazelor de sist,, Bechtel, etc.
        -daca nu sunt pro-american nu insemna, cum ''gandesc'' basistii, ca sunt pro-rus, chinez, nord coreean, iranian, klingonian, etc.:))
        -tu traiesti numai in alb si negru...nu asa este viata ...ai un mod prea radical de a vedea lucrurile, asta daca le vezi, dar eu cred ca doar le scrii la comanda.
        PS.sua daca dorea asa de mult binele altor tari, cum crezi tu, nu ajungea America Latina cum a ajuns...in conditiile in care acolo au fost numai presedinti pusi de americani care dadeau toate resursele corporatiilor americane.
    • +1 (7 voturi)    
      nu doar pt sua ... (Joi, 6 februarie 2014, 9:26)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      si pt europa suntel la fel .

      dar nu are nici sua nici europa , nici o vina !
      de vina suntem noi ca natie , care ne comportam ca ramele !
      • +4 (6 voturi)    
        Am fost la Est, a fost suficient! (Joi, 6 februarie 2014, 9:52)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Noi suntem de vina ca in loc sa conlucram sa devenim o tara puternica, ca mare este si resurse multe, slava domnului, ne balacarim unii pe altii, mai noi ne eliberam pana si detinutii.

        Cu estul am fost, le-am dat tezaurul si nu numai: le-am dat libertatea de exprimare si miscare, ei ne-au multumit cu genocid.

        "Capsunarii" de toate profesiile aleg vestul din motive evidente. Se pare ca ne-am intors inapoi in timp, sa alegem intre est sau vest. Mereu vom ajunge inapoi la aceasta alegere cat timp vom continua sa fim slabi si sa fim ca frunza-n vant.

        http://www.romanialibera.ro/cultura/aldine/genocidul-comunist-in-romania-51673.html

        http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11066

        Ciuma rosie trebuie starpita.
        • 0 (0 voturi)    
          de acord cu 'ciuma rosie trebuie starpita' (Joi, 6 februarie 2014, 13:30)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          dar vezi ca trebuie sa ii incluzi si pe cei pe care ii tot lauzi prin alte articole ....
          • 0 (0 voturi)    
            Anume? (Joi, 6 februarie 2014, 17:16)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Pe cine laud?
  • +4 (6 voturi)    
    haida-de... (Joi, 6 februarie 2014, 5:22)

    antonioro [utilizator]

    Americanii vor fi infricosati de consecinte si vor elimina vizele pt romani imediat,astfel incit toti rromii si interlopii din Romania vor face coada la avioane...astia chiar cred ca americanii sint prosti si nu stiu la ce consecinte se expun ridicind vizele unei tari sarace-lipite,plina de milioane de someri,ai carei cetateni sint uriti in toate colturile Europei.Pt ridicarea vizelor exista conditii f clare,cind Romania le va indeplini,cetatenii ei vor fi bine-veniti.Ma indoiesc ca isi va risca germanul sau olandezul concediul la Miami sau cumparaturile la New York pt libera circulatie a romanului.Roman care nu e primit in Shengen,adica la ei acasa...la asta nu se indigneaza nimeni?E bine asa cum e,cu vize,mi se ridica parul in cap cind vad ce grozavii fac "ai nostri"prin Europa civilizata,i-au ingrozit pe vestici...n-avem nevoie de infractorii din Romania in USA.Stati acolo si votati cu Ponta si partidul lui comunist pt 1 kil de ulei.Cind va veti civiliza ,veti scapa de comunism si veti respecta legile, portile Americii va vor fi deschise-pina atunci, nu.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu va faceti grija (Joi, 6 februarie 2014, 10:39)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui antonioro

      Pentru americani. Sunt incomparabil mai bine antrenati decat europenii. Cand Iovan l-a impuscat mortal pe individul acela care intrase in casa lui toata romanimea a sarit in sus ca nu e crestineste, ca trebuia sa il impuste cu mila, macar in picioare. La americani situatia e vazuta ca normalitate.
    • -2 (2 voturi)    
      Hmmm (Joi, 6 februarie 2014, 11:01)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui antonioro

      Mda...vor merge ''hoarde de romani'' si in sua nu?
      Va fi si acolo o invazie de romani, nu?
      Cred ca la cata bunastare fara munca este in sua toti vor pleca acolo.:))
      Shengen nu are nicio legatura cu vizele...poate nu stii ca poti circula liber in UE.
      PS.Daca se duc infractori acolo, atunci sa fie prinsi si pedepsiti...nu exista vina de ''posibil infracor'' decat in =legea basista=.:))
  • +4 (6 voturi)    
    Veste nu entuziasmeaza intreprinzatorii romi! (Joi, 6 februarie 2014, 7:02)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cei mai reprezentativi concetateni ai nostri - romii - vor ramane reci cand vor afla aceasta veste.
    Vor spune : 'pai noi am fost de multe ori in America, ne place, am facut banisori (verzisori) frumosi, dar este prea mare efortul sa trecem oceanul, preferam sa ne facem serviciul in Europa, dam o fuga si ne umplem de bani luati de la nasoi.
  • +4 (6 voturi)    
    Americanii, (Joi, 6 februarie 2014, 7:33)

    John M. [utilizator]

    desi simpatetici cu aspiratia romanilor, nu vor modifica regimul vizelor pentru ca derapajele politice ale guvernului Ponta sunt considerate anti-democratice si nu vor sa-i creasca acestuia popularitatea.
    • +3 (3 voturi)    
      m-as mira sa fie acesta adevaratul motiv (Joi, 6 februarie 2014, 10:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Aminteste-ti ca incercari de ridicarea vizelor au fost facute si pe timpul guvernelor Boc1 , Boc 2, MRU...ba chiar Basescu a cerut ridicarea vizelor.
      Rezultatul a fost mereu acelasi : Not yet.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu derapajele sunt problema (Joi, 6 februarie 2014, 10:40)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Ci lipsa de interes a Americii fata de Romania. Putini se vor duce sa lucreze (si deci sa aduca un plus Americii). Doar nu credeti ca UE ar fi ridicat vizele pentru ochii frumosi ai lui Bombonel. Au ridicat vizele pentru ca aveau interesul, acela pur, rece, material.
  • +3 (3 voturi)    
    România ? ca de obicei.... (Joi, 6 februarie 2014, 8:31)

    Alistar44 [utilizator]

    ...ca de obicei, sa ne ocupam de amorurile Biancăi Drăguşanu, să promitem e nu putem face, s ne lăudăm că am făcut ceea ce am planificat şi multe show-uri . am asta e tot....
  • +2 (4 voturi)    
    superb (Joi, 6 februarie 2014, 9:11)

    zarzache [utilizator]

    Mai exportam romi si laureati si pe acolo. in tara vor ramane bugetarii.
  • +3 (3 voturi)    
    E chiar atât de urgent? (Joi, 6 februarie 2014, 10:58)

    flyngangel [utilizator]

    Sa ne doară ficatul de vizele americane? Cu atâtea probleme pe care românia le are, de asta trebuie sa ne ocupam acum?
    1) Un cod penal, modificat de "Penali" pentru penali.
    2) Cel mai înalt grad de corupție la nivel de stat, din europa.
    3) Cel mai ridicat numar de politici corupti, condamnați sau în procese penale, încă bine mersi in functiile ocupate.
    4) Cel mai incompetent prim ministru pe care românia la avut în istoria ei.
    5) Unul dintre cele mai scăzute niveluri de trai pe cap de locuitor din europa.
    6) Calamități naturale nerezolvate încă in țară.
    7) Infrastructura aflata în un dezastru total.
    8) Economia națională complect pe brânci.
    Și lista e atât de lungă ca deja am obosit sa o descriu, o cunoasteti și voi.
    Punctul este altul: Nu ar fi mai bine sa ne ocupam mai întâi de ce e la noi în ograda, sa ne curatam gunoiul nostru, inainte de a veni cu pretentia de a avea acces in lumea civilizată? Buna sau rea, imi pare rau sa o spun, in nici un caz nu e ca în românia de azi!!
    Și desi e tara mea și as vrea sa vad cetățenii ei liberi sa plece unde vor, liberi sa cunoasca sau sa o ia de la capăt oriunde în lume( ca slava domnului suntem un popor inteligent) , nu pot sa fiu de acord sa vad o tara superba dar deja cu multe probleme proprii, precum SUA, împînzită de tiganii nostri mioritici, sau de toti penalii, scăpați din tara! Și încă ceva, cine dorește sa plece în state, nu al oprește nimeni atâta timp cat respecți regulile lor, iar daca nu va plac, asta e o alta problema. Dar adevarul e ca daca ei vin la noi ( si nu prea vin ca turiști ma refer) aduc bani, noi la ei, mai multe probleme decât beneficii!
    Asta e părerea mea, mai întâi sa ne refacem tara si numele nostru terfelit de ai nostri romi și români penali si apoi nu va fi nevoie sa cerem nimic, ni se va oferi! O mica mare diferenta!
  • +1 (1 vot)    
    nuuu!! (Joi, 6 februarie 2014, 11:30)

    tornado [utilizator]

    nu noi trebuie sa ne ocupam de noi sa prosperam trebuie sa vina ocidetu si americani sa ne faca bunastare ca noi mai dam citeva tunulete (hotia la romani) si dupa acei plingem de americani de europeni ce sa ne faca dac noi nu vrem ne indreptam vetiginos spe est frati lor rusi crpa rosi nu more ponta si alui sunt icostienti ce vorsa fac unde ne vom trzi usor usor in rusia este igrijorator verralmente !!
    aveti grija de voi !!
  • 0 (0 voturi)    
    Deocamdata e OK (Joi, 6 februarie 2014, 22:42)

    Koczka [utilizator]

    SUA nu e un stat care sa faca experimente pe spinarea contribuabilor americani. Ei nu vor cersetori romi in fata Caseu Albe , in fata Capitoliului sau in New York in Time Square. Nici sa se trezeasca buzunariti de minori din Romania la supermarket sau in metrou. Deciziile de ridicare a vizelor au fost luate pe baza unor statistici foarte concrete cum ar fi procentajul de respingeri ale actualelor cereri de vize, diferente de venit ale solicitantelor de viza, criminalitatea indusa de accwsul masiv al cetatenilor unor tari , etc. Asa ca sa nu ne grabim sa solicitam acces fara vize in Sua. Si acum se regreta intrarea precipitata si nu suficient negociata in UE a Romaniei tot cetatenii de buna credinta vor suferi.