Victor Ponta: Firmele dinamice pot fi interesate de programul prin care statul suportă jumătate din cheltuielile salariale

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2014, 10:57 Actualitate | Esenţial

Companiile dinamice a caror mentalitate este aceea de a angaja oameni tineri sunt cele care pot fi interesate de programul Guvernului prin care statul va suporta jumatate din cheltuielile salariale, in cazul in care creeaza 20 de noi locuri de munca, a declarat, miercuri, intr-o conferinta de presa, premierul Victor Ponta, relateaza Agerpres.

"Pentru toate firmele care creeaza 20 de noi locuri de munca, statul suporta jumatate din costul salarial. Nu este un program numai pentru tineri, dar firmele dinamice care au mentalitatea de a angaja oameni tineri vor fi beneficiare. Firmele mai conservatoare nu cred ca vor fi interesate de acest program", a afirmat Ponta.

Luni, seful Executivului a anuntat, dupa intalnirea cu reprezentantii Fondului Monetar International (FMI), ca statul va suporta de la 1 iulie jumatate din cheltuielile salariale ale companiilor care creeaza cel putin 20 de locuri de munca.

"Masura, care se adreseaza companiilor private, de asemenea stabilita, agreata in mod definitiv cu partenerii nostri internationali, este schema de ajutor de stat pentru companiile care creeaza minim 20 de locuri de munca. Pentru acestea, statul va plati jumatate din valoarea totala a cheltuielii salariale. Nu este vorba aici doar de o scadere a impozitului sau a contributiilor sociale, este vorba de jumatate din cheltuiala salariala din tot ceea ce, in limbajul comun, spunem 'salariul pe care angajatorul privat il plateste' ", a anuntat prim-ministrul.

Pe de alta parte, ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, a precizat tot luni ca masura va fi valabila timp de sapte ani, iar normele metodologice vor fi publicate in luna aprilie. Oficialul a adaugat ca pentru acest program vor aplica numai 1.000 de firme pe an, echivalentul a 20.000 de locuri de munca.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1994 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    POMENI ELECTORALE (Miercuri, 5 februarie 2014, 11:04)

    misa2002_2006 [utilizator]

    nu ai sa vezi decat pomeni electorale de acum incolo.. stie ca a pierdut mult electorat cu nesimtirea cu care a fost de acord pt maririle de preturi la toate produsele vitale si cu noul cod penal adoptat...
    acum incepe sa perie putin prostii.. sunt destui care vor cadea in plase...
    pe unii ii scutesc pt jumătate din cheltuielile salariale si pe altii ii impovareaza de dau faliment...
    uaaaa!
    iestiti in strada oameni buni cu suflet de roman!
    asta e traiul bun care ni-l dau guvernantii incapabili, corupti si puscariabili!
    • +1 (1 vot)    
      Nimic (Miercuri, 5 februarie 2014, 13:16)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      masura este un nimic.
      Este egala cu o masura care ar platii salariile celor care infinteaza o cultura de legume in Sahara.
      Se poate infiinta o cultura de legume in Sahara dar costurile ar fi astronomice iar salariile nu mai reprezinta nimic.
      Asa si in Romania .Cine mai poate la ora asta in conditiile economice existente,cu creditarea inexistenta sa creeze 20 de noi locuri de munca?!!
      Aproape nimeni.Posibil numai baronii rosii USL.
      Si atunci masura este vazuta de publicul asistat social al PSD cam asa : vezi maica... ce le face Ponta ...le da maica ... le da servici ... e bine maica.
      masurile sunt adresate nu celor care eventual ar putea sa beneficieze de ele ci celor care nu beneficiaza de ele ca sa le admire.
  • +5 (5 voturi)    
    o aberatie, ca orice masura de stanga (Miercuri, 5 februarie 2014, 11:09)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    orice masura discretionara este aberanta, nu poate fi pusa in practica corect si creeaza oscilatii negative. masura e discretionara pt ca numarul de firme este limitat si conditionat. in felul asta de fapt se creeaza calea legala pt ca firmele de casa ale smecherilor din USL sa mai primeasca niste bani de la buget. Azi imi inchid firma SC gigi , dau afara 50 de oameni pe care ii angajez maine la firma SC GIGI2, tot a mea, dar care vor beneficia de acest ajutor. cata vreme statul DECIDE ce firme benefciaza de acest ajutor si ce firme nu beneficiaza este clara manevra corupta mascata sub imaginea unui "ajutor" dat "tinerilor"
  • +3 (3 voturi)    
    ma indoiesc (Miercuri, 5 februarie 2014, 11:13)

    Rasmus [utilizator]

    va fi o birocratie feroce aplicata de functionari cu mana intinsa.
    S-a mai incercat asta sau cu angajarea de tineri absolventi si nu a mers
  • +5 (5 voturi)    
    Gindire cu premeditare... (Miercuri, 5 februarie 2014, 11:15)

    bogdan1477 [utilizator]

    De facilitatea asta vor beneficia firmele medii si mari (cu macar 100 de angajati). O firma care are 20 de angajati nu-si va dubla efectivul pentru a accesa faciliatea asta... Asha ca e o facilitate profund imorala, care-i ajuta pe cei mari si in consecinta ii omoara pe cei mici.
    De ce nu dati facilitati pentru toate firleme care creeaza locuri noi de munca? De ce o firma de 100 de oameni care creeaza 20 de locuri noi e mai buna decit 5 firme de 20 de oameni care creeaza fiecare 4 noi locuri de munca?

    Ca si facilitatea cu rata la credit, e o masura arbitrara, profund discriminatorie, hoatica, tipica guvernarii la plesneala a guvernelor USL. Si pe gustul electoratului aferent, care se bucura la orice stire in care "se da" ceva de catre stat.
  • +3 (3 voturi)    
    Teoria haosului... (Miercuri, 5 februarie 2014, 11:23)

    valy_74 [utilizator]

    ..."există o ordine ascunsă în orice evoluție aparent haotică a oricărui sistem dinamic complex" . Asta a fost primul lucru care mi-a venit in minte. De 3 ani de zile aud numai de scandaluri si taxe, accize, justitia basista. De 3 zile ne 'haotizeaza' cu nazdravanii de care n-a auzit si vazut nici Parisu' lu'Mazare. Sunt tare pesimist ca o sa iasa ceva din asta. Prea multe promisiuni fara acoperire. Exista multe firme care angajeaza peste 20 de oameni /luna, dar cu siguranta nu sunt tinta pt.electoratul USL. Eu mai ca bag mana'n foc ca e o alta pomana... Facem niste pariuri? ;)
  • +3 (3 voturi)    
    sa vezi tu cu ce dimamism vei primi suturi in .... (Miercuri, 5 februarie 2014, 11:28)

    mnicku [utilizator]

    asap=cit de curind posibil
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 februarie 2014, 11:47)

    cartograful [utilizator]

    firmele "dinamice" adica cele predispuse la dat tunuri...in mod dinamic, evident.
    Facem o firma cu 5 zile inainte de lansarea proiectului, angajam 20/200 de studenti/proaspeti absolventi, dam tunul, dizolvam firma si o luam de la capat.
    • +4 (4 voturi)    
      Plagiatorule! (Miercuri, 5 februarie 2014, 12:26)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful