VIDEO Ramona Manescu, despre accidentul aviatic din Apuseni: Nu cred ca STS, in mod voit, a dat niste coordonate eronate

de i.C.     HotNews.ro
Marţi, 4 februarie 2014, 18:00 Actualitate | Esenţial

Ramona Manescu
Foto: Agerpres
Ministrul Transporturilor, Ramona Manescu, a declarat, marti ca nu crede ca Serviciul de Telecomunicatii Speciale (STS) sau vreo alta institutie a statului au dat, "in mod voit", coordonatele eronate privind locul in care s-a prabusit aeronava BN-2.

"S-au facut speculatii cum sa STS a dat niste coordonate eronate ceea ce eu nu cred ca este cazul. Nu cred ca STS, in mod voit, sau cineva, in mod voit, a dat niste coordonate eronate", a declarat ministrul.

Intrebata daca isi reproseaza ceva, Ramona Manescu a raspuns: "Ce as putea sa imi reprosez eu cand ROMATSA a facut tot ce a considerat ca trebuie sa faca, noi am luat masurile administrative, premierul a considerat necesar si sigur asta a fost o decizie pe care am luat-o impreuna sa sanctionam administrativ conducatorii ROMATSA, cei care erau in acea zi responsabili cu coordonarea misiunii de cautare si salvare, probabil ca Procuratura pana la urma va spune daca exista vinovatii in sistem si daca procedurile nu au functionat corect sau daca cei care trebuiau sa aplice procedurile nu le-au aplicat corect cu siguranta vom afla si cei care au gresit vor plati".



"Mie mi s-a parut ca s-a exagerat foarte mult, nimeni nu a vrut sa asculte pozitiile expertilor, s-a creat o stare generala de tensiune si de neincredere fata de institutiile statului. (...) Sa spunem in mod voit ca cineva de la ROMATSA a gresit si asta a condus la moarte a doi oameni, mi se pare exagerat", a mai afirmat Ramona Manescu.

Ministrul a adaugat ca "coordonatele care au fost date au fost luate ca atare, au fost verificate dupa ce au fost primite la ISU, au fost reverificate si s-a constatat ca sunt in perimetrul pe care si ROMATSA a putut sa il stabileasca. S-au facut speculatii cum sa STS a dat niste coordonate eronate ceea ce eu nu cred ca este cazul. Nu cred ca STS, in mod voit, sau cineva, in mod voit, a dat niste coordonate eronate."

 Intrebata ce le spune celor care ii spun sa-si dea demisia, ministrul Transporturilor a declarat: "Sa-mi spuna cineva sa-mi dau demisia si ii raspund..."


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3652 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    astia care conduc tara.. (Marţi, 4 februarie 2014, 18:17)

    exilatul [utilizator]

    sunt o parte escroci, o parte penibili si restul...marionete...o sa se aleaga praful de romania daca astia vor cistiga alegerile...
    • +7 (9 voturi)    
      Uite/o pe (Marţi, 4 februarie 2014, 19:41)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      ministreasa "fashioning" ce scoate din ea!
      Mai du/te/n mazarea mea!
  • +19 (21 voturi)    
    TANTI (Marţi, 4 februarie 2014, 18:22)

    tot [utilizator]

    Deocamdata, madam Ramona , sa dai socoteala de ce nu ti ai indeplinit atributiile de servici.Nu e cazul sa duci grija altora!
    • +6 (8 voturi)    
      duce grija propriei persoane, (Marţi, 4 februarie 2014, 20:11)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui tot

      ea insasi fiind in culpa. Din acest motiv deturneaza atentia spre STS cu o falsa indulgenta, de altfel.
  • +13 (17 voturi)    
    Well...rea vointa nu cred, prostie...cat cuprinde! (Marţi, 4 februarie 2014, 18:25)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well...rea vointa nu cred, prostie insa ... cat cuprinde Dunarea intre malurile sale!

    "Autoritatile" centrale si-au dat de fapt cu parerea ... Nu au dat date false in mod voit, ci doar ce stiau si cat stiau.

    Ca aceste date nu au fost de folos - acesta este alta treaba, care trebuie discutata cu mult calm si precizie pentru a determina de ce le platim acestor incompetenti dotari si salarii. Trebuie inteles ca rostul contributiilor noastre banesti nu este de a permite unor nulitati puse la conducerea unor institutii sa-si faca jocul de putere, sa-si angajeze nepoatele la Secretariuatul Guvernului si sa-si cumpere calculatoare personale de ultima generatie pentru a juca Tetris sau Solitaire.

    Sa fim obiectivi - nici un pilot nu urca in carlinga convins ca in caz de accident va fi salvat de catre "institutii centrale" - gen Minister, comisia pentru ... povesti, etc.

    Nici un calator nu are incredere in capacitatea unor politruci de a rezolva ceva. Victimele vor fi mereu gasite de niste localnici, padurari sau pompieri voluntari, si vor primi ajutor de la altii ca ei - niciodata de la politicieni, guvern, sindicate, colegiul medicilor sau alta banda de idioti din speciile mai sus mentionate.

    Evident ca hienele din politica vor incerca sa faca capital electoral de pe urma celor morti - caci doar au simtit miros de sange.

    Pentru astfel de oameni/// - luati un bat sau o piatra in mana. Sau mai bine ... votati cu grija !

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • +17 (19 voturi)    
    Putzi draga (Marţi, 4 februarie 2014, 18:29)

    costakel [utilizator]

    Normal ca nu ai ce sa îți reprosezi, ma mira si ca ai o părere. Pentru ca e evident ca subiectul e mult prea complex pentru ce poți sa urmărești ca expunere logica.

    Si btw, îți spun eu "DEMISIA!!!"
  • +16 (18 voturi)    
    DEMISIA (Marţi, 4 februarie 2014, 18:32)

    Kute [utilizator]

    stimată doamnă! Nu v-aţi făcut datoria şi vă aflaţi într-o gravă culpă. Dacă am trăi într-o ţară normală aţi avea toate şansele să ajungeţi după gratii.
  • +15 (17 voturi)    
    Da-ti demisia madam Manescu !! (Marţi, 4 februarie 2014, 18:43)

    UnOarecare [utilizator]

    Tu raspunzi de Romatsa sau de ce ELT-ul nu era conform... si cate or mai fi..
  • +12 (14 voturi)    
    primele ei spuse despre accident (Marţi, 4 februarie 2014, 18:44)

    MihneaR [utilizator]

    A spune despre STS ca a dat in mod voit coordonate eronate, e ca si cum ai spune ca Ramona Manescu a vrut sa cada avionul.
    Si negarea e valabila si la fel de mitocaneasca.
  • +11 (13 voturi)    
    avion (Marţi, 4 februarie 2014, 18:48)

    nimrod [utilizator]

    Ce-mi plac mie şefii ăştia care se fac niznai, ca şi ăia de-i prinde naşu' la clasa întâi cu bilet de-a doua şi se miră retoric "da' ce, nu-i tot tren?".
    Adică cum ar veni, nu se poate să te faci că nu ştii că un Trabant n-are aceleaşi şanse ca un Touareg să "facă" Transfăgărăşanu' iarna deşi, aparent, e tot maşină, că există riscuri majore pentru făraşul cu pricina şi că cineva ar trebui să aibă cel puţin mustrări de conştiinţă pe variantă. :)
    De-a lungul anilor, Carpaţii au doborât, ca să zic aşa, aeronave mult mai "tari" decât amărâtul ăla de BN-2. Şi totuşi o serie de tovarăşi care ştiu asta
    continuă să doarmă liniştiţi fiindcă, n'aşa, şi BN-2 e tot avion...
  • +11 (13 voturi)    
    Stimata Doamna, (Marţi, 4 februarie 2014, 19:04)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Stimata Doamna,
    Pregatirea Dvs. profesionala, educația și funcțiile pe care le-ați îndeplinit, nu vă recomandă pentru Ministerul Transporturilor.
    Ar fi cazul să înțelegeți faptul că se impune demisia sau demiterea Dvs. !
    În ceea ce privește modul în care (fiind, din posibilă grandomaanie și/sau inconștiență, la conducerea ministerului menționat) ați acționat pe parcursul crizei, sper ca Procuratura și Justiția să stabilească un verdict corect !
  • +4 (6 voturi)    
    pare (Marţi, 4 februarie 2014, 19:27)

    Adrian1 [utilizator]

    pare cam fiarta dna Manescu...
  • +3 (5 voturi)    
    Logica (Marţi, 4 februarie 2014, 19:41)

    Hauca [utilizator]

    Are Guvernul o logica a discursului de te doare mintea: "S-au facut speculatii cum ca STS a dat niste coordonate eronate ceea ce eu nu cred ca este cazul. Apoi explica..."Nu cred ca (...) in MOD VOIT`.
    1. Dna. Sinistru, doar daca e in mod voit se considera eroare???
    2. Cum de ti-a trecut prin cap ca cineva in mod voit ar face asa ceva? - Ah, da. La voi se mai practica....
  • +6 (6 voturi)    
    cine da doi bani (Marţi, 4 februarie 2014, 19:41)

    zaboo [utilizator]

    pe ce CREZI tu, prapadito?
  • -4 (4 voturi)    
    Iata , am ajuns si ministreasa... (Marţi, 4 februarie 2014, 21:18)

    abel [utilizator]

    As fi vrut ca asta sa nu fie singura ambitie a doamnei Ramona Manescu. Eu, personal , as dori o ministra mult mai implicata , o ministra care sa fi preluat ea conducerea actiunilor de salvare din Apuseni, daca primul ministru nu a fost in stare, as fi dorit o ministra mai barbata. Nu stiti, doamna ministreasa, ca de pe fotoliul Ministerului Transporturilor se poate ajunge la Cotroceni? Ei, dar acolo va ajunge o doamna de fier...
  • -2 (10 voturi)    
    au fost accidente rutiere mult mai grave (Marţi, 4 februarie 2014, 22:01)

    ics_11 [utilizator]

    au fost in tara asta si nu numai accidente rutiere cu mult mai multi morti si raniti si nu a sarit nimeni in sus sa ceara demisia ministrului transportului, a premierul sau sa urle bezmetica ca trebuia infiintat nu stiu ce comitet la nu stiu ce minister.
    asa cum un microbuz poate intra intr-un copac la fel si un avion se poate izbi de unul. de ce in primul caz nu cere nimeni nimic si in al 2-lea toata lumea are ceva de facut tot felul de reprosuri ?!
    un avion s-a izbit de un copac si cinci dintre cei din el au avut marea sansa sa supravietuiasca.
    pe de alta parte sunt cu zecile cazurile in care ambulanta ajunge cu mare intarziere la bolnavi si din acest motiv acestia nu supravietuiesc. a sarit cineva sa ceara demisia macar a directorului ambulantei ?!
    presa a reusit sa faca din tantar armasar, iar o gramada de frustrati s-au gandit ca e timpul sa-si strige off-urile care nu au nici o legatura cu realitatea.
    • 0 (0 voturi)    
      doar ca.. (Miercuri, 5 februarie 2014, 9:01)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      ..mister postac microbuzul se afla pe un drum cat de cat marcat si cunoscut..vizibil si pe care se pot deplasa usor echipele de salvare si de interventie..astfel incat sa intervina la timp pentru victim.
      un avion poate sa aterizeze fortat/sa se prabuseasca in zone isolate, fara sosele asfaltate, nici macar fara drumuri forestiere, unde niciun echipa de inerventie si salvare (unitatile conventionale)nu are acces usor.
      Asa ca vezi o diferenta, doua, sau continui sa umpli spatiul cu minciuni si aberatii?
      • 0 (0 voturi)    
        iaca o aberatie (Miercuri, 5 februarie 2014, 17:13)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        inteleg ca, dupa parerea ta, daca este vorba de un accident care nu este langa o sosea asfaltata trebuie formate diverse comisii la ministere. insa daca avionul se prabuseste pe o sosea, atunci nu trebuie comisie.
        asta da aberatie !!
        adevarul gol-golut este ca STS-ul nu a indicat corect locul prabusirii. asa cum a spus si basescu, locul prabusirii era in afara zonei indicata de STS.
        restul e cancan.
  • +3 (3 voturi)    
    avion-ul si amon ra, sau Iovan si Ramona (Marţi, 4 februarie 2014, 23:56)

    mirceaom [utilizator]

    Daca ne-am lua dupa anagramele numelor, exista de la nastere o legatura cu aviatia, cu zborul, la Iovan, iar la Ramona o legatura cu cerul si soarele Egiptului antic si nu cu transporturile noastre. De aici ghinionul pasagerilor.
    Lasand gluma la o parte este clar ca locul Ramonei nu este la transporturi.
  • 0 (0 voturi)    
    cata rautate... (Miercuri, 5 februarie 2014, 8:54)

    akillies [utilizator]

    ..eu nu as fi raspunsl a acea intrebare, dar rautatea acestei femei e la fel de mare ca a celor care au pus-o acolo "Sus"..
    Coordnatele date de STS erau un simplu exercitiu de matematica de 5-8.. transformarea coordonatelor zecimale in coordonate zecimale. Pentru incompetenti e grea aceasta transformare..bine ca mai exista google, darnici macar sa caute pe google nu au fost capabili incompetentii astia.
    Apropos, asa transmite googleMapscoordonatele prin sms, in format zecimal..
  • +1 (1 vot)    
    Ramona versus Anca Boagiu! (Miercuri, 5 februarie 2014, 10:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Aceasta "vedetuta de opereta", Ramona, este complet in afara domeniului pe care il conduce. Este necinstita fiindca a acceptat acest post, de conducere a Ministerului Transporturilor.
    Are, permanent, o figura de 'mirata', ca si cand aude pentru prima data de ceva specific ministerului respectiv. Isi instaleaza o mutra tampa, raspunde evaziv si trece mai departe.
    Ea respecta principiul : 'numai cine nu munceste, nu greseste', conform caruia ea, fiind total pasiva (absenta) imediat dupa prabusirea avionului, se considera indreptatita sa se auto-absolve de orice vina, in special de vina de a nu fi convocat, in primele minute, o comisie multidisciplinara, pe care sa o coordoneze direct, in vederea identificarii rapide a pozitiei avionului prabusit si pentru salvarea victimelor.
    Jurnalistii onesti ar trebui sa faca o comparatie intre "realizarile" total incapabilei Ramona si realizarile ministrului PDL Anca Boagiu.
    Este de mentionat ca Anca Boagiu raspundea si de domeniul pastorit azi de 'ministrul marilor proiecte' -Sova -, unul dintre bunii prieteni ai lui Viorel.
    Anca Boagiu nu impartea sarcina absorbtiei fondurilor europene, cu vreun ministru Teodorovici.
    Miseii profita acum de rezultatele Ancai Boagiu, de clarificarile facute de aceasta, privind, printre altele, stabilirea preturilor maximale pentru autostrazi, precum si indepartarea constructorilor jefuitori, etc.