Directorul CFR Marfa, Dragos-Alexandru Draghici, a murit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 2 februarie 2014, 20:09 Actualitate | Esenţial

Directorul general al CFR Marfa, Dragos-Alexandru Draghici, a incetat din viata, duminica, la Spitalul Elias din Capitala, unde era internat din 28 ianuarie, dupa ce a suferit un atac cerebral, au declarat, pentru Mediafax, reprezentantii unitatii sanitare. Numele directorului CFR Marfa aparea in dosarul in care Gruia Stoica, proprietarul Grup Feroviar Roman (GFR), este urmarit penal pentru cumparare de influenta, dupa ce i-ar fi dat avocatului Doru Bostina trei milioane de euro pentru a afla pretul cerut de CFR Marfa la o licitatie pentru transportarea carbunelui, organizata de Complexul Energetic Oltenia. Miercuri, in ziua in care Gruia Stoica a fost retinut de procurori in acest dosar, Dragos-Alexandru Draghici a suferit un atac cerebral.

Decesul s-a produs la ora 18.30, diagnosticul medicilor fiind hematom intracerebral cu evolutie severa, a precizat managerul Spitalului Elias, prof. dr. Doina Dimulescu.

Dragos-Alexandru Draghici, jurist de profesie, a fost numit director general la CFR Marfa in februarie 2013. El lucrase anterior in managementul unor companii nationale si multinationale.

Gruia Stoica, patronul Grup Feroviar Roman, a fost retinut, miercuri, pentru fapte de coruptie in legatura cu o licitatie pentru desemnarea operatorului de transport feroviar marfa ce ar fi urmat sa preia transportul carbunelui de la Complexul Energetic Oltenia. Procurorii ar fi intrat in posesia unor informatii potrivit carora ar fi existat presiuni atat in Ministerul Transporturilor, cat si in afara lui, pentru ca respectivul contract sa fie oferit companiei lui Gruia Stoica, Grup Feroviar Roman (GFR) in defavoarea CFR Marfa.

Gruia Stoica a fost retinut de procurori miercuri, iar joi a fost arestat preventiv pentru 29 de zile.

Tot miercuri, in ziua in care Gruia Stoica a fost retinut de procurori in acest dosar, Dragos-Alexandru Draghici, directorul general al CFR Marfa, a suferit un atac cerebral. El a fost operat, in aceeasi zi, pentru indepartea unui hematom cerebral, iar de atunci era internat la Terapie intensiva, la Spitalul Elias.

Articol in curs de editare.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

11980 vizualizari

  • -24 (32 voturi)    
    eh (Duminică, 2 februarie 2014, 20:12)

    Mazeta [utilizator]

    Justiție made in DNA.
    • +4 (10 voturi)    
      justitie made in Heaven... (Duminică, 2 februarie 2014, 20:41)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pacat ca nu a ajuns macar cativa ani coleg de celula cu Nastase inainte sa moara, oamenii ca el ne-au furat noua viitorul si noi suntem 21 000 000 de suflete, ma rog eram...
    • +5 (9 voturi)    
      O, da! (Duminică, 2 februarie 2014, 20:41)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Macar de-ar aplica-o si la restul. S-ar curata tara asta.
  • -1 (25 voturi)    
    RIP (Duminică, 2 februarie 2014, 20:15)

    UnOarecare [utilizator]

    Acum pot da vina pe el
    • +1 (1 vot)    
      Vreau sa poata vota si diaspora ! (Luni, 3 februarie 2014, 8:26)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Asigurati conditii pt votul de la distanta hotilor !
  • +5 (19 voturi)    
    Dumnezeu sa il iere. (Duminică, 2 februarie 2014, 20:25)

    Sacalul [utilizator]

    Dumnezeu sa il iere.
  • +18 (26 voturi)    
    doar o intrebare (Duminică, 2 februarie 2014, 20:27)

    mircearh [utilizator]

    unde e Ponta sa intrebe camerele de luat vederi daca basescu e fericit ?
  • +6 (20 voturi)    
    pana unde (Duminică, 2 februarie 2014, 20:30)

    pragmatism [utilizator]

    Pana unde merge sistemul lui Ponta??? Pana la moartea unor oameni? De la victimele din Apuseni pana la directorul CFR Marfa ... sistemul asta seamana doliu?! Din pacate ...
    • +2 (14 voturi)    
      Ponta (Duminică, 2 februarie 2014, 21:45)

      FlorinEU [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Ce vina are Ponta aici ?
        #showComment() #showComment()
    • +1 (3 voturi)    
      Victime colaterale (Luni, 3 februarie 2014, 1:14)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      ar spune plagiatorul...
  • +4 (6 voturi)    
    Concluzie (Duminică, 2 februarie 2014, 20:49)

    AliB [utilizator]

    Daca nu poti face fata sistemului, stai deoparte. Cei care au o urma de constiinta/rusine/cinste/omenie nu fac fata. Aviz amatorilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Sau daca ai hipertensiune (Luni, 3 februarie 2014, 8:22)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      :)
  • +10 (14 voturi)    
    USL = mafie = crima (Duminică, 2 februarie 2014, 21:31)

    MirceaIo [utilizator]

    Poate a fost ucis de cei care au furat de la CFR marfa!? sa spele urmele!?
    In Romania NU se mai poate trai, USL fura cu acte in regula. Suntem condusi de cei mai mari interlopi, criminali. Nimeni nu ne poate salva.
    • +3 (5 voturi)    
      Ne vom salva noi singuri (Duminică, 2 februarie 2014, 22:20)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      La alegeri. Doar daca-i "luminam" si pe cei de langa noi, macar pentru viitorul copiilor nostri.Altfel vina o purtam doar noi, cei care i-am vazut ca sunt mafioti si n-am intreprins destul sa nu mai ajunga la putere. Dar vin alegerile...
        #showComment() #showComment()
    • +3 (3 voturi)    
      Adica ? (Duminică, 2 februarie 2014, 23:15)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      L-au ucis medicii la spital sau i s-a transmis telepatic AVC-ul ?
  • -3 (9 voturi)    
    ...multa UE to adm. of the site (Duminică, 2 februarie 2014, 22:39)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ..asta ca appetizer ...ca nu a postat comentariul meu cu privire la acest om. Bine ca ai plecat dintre noi amice. A mai scapat tara de un hot. Pacat ca nu ai putut lua mai multi cu tine. Satul de privilegiile care vi le create ...auzi neica internat si operat la Elias de parca s-ar fi nascut acolo ..securest de merda.
    ...la munca enoriasilor
  • +3 (7 voturi)    
    La ditamai Sistemul Mafiot (Luni, 3 februarie 2014, 0:48)

    Wanheda [utilizator]

    moartea astuia e fifhy, da fishy rau de tot....ca stia prea multe, probabil ca duceau itele pana la Puonta si asta are antecedente (Panait).
    • +1 (1 vot)    
      exact! (Luni, 3 februarie 2014, 9:32)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Poate nu crezi in existenta exhipamentului sovietic ce simuleaza AVC, insa este suficient sa te intrebi "qui bono?", cui ii foloseste acest deces?!
  • +1 (3 voturi)    
    Ce coincidenta! (Luni, 3 februarie 2014, 4:16)

    KostasP [utilizator]

    E clar ca nu avea constiinta prea curata nici el.
    • 0 (0 voturi)    
      probabil ca nu (Luni, 3 februarie 2014, 9:36)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      insa este evident ca pentru pedesere, beneficiul este dublu: pe de o parte, au scapat de un martor incomod, si pe de alta, pot sa dea TOATA vina numai pe el, mortul nu mai are cum sa se disculpe!
  • 0 (0 voturi)    
    ....voturi negative ..cititori negativi (Luni, 3 februarie 2014, 15:28)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...inca odata exprim deplina satisfactie pt faptul ca individual a parasit scena ( nu are importanta cum ) . Voi enoriasilor plangeti-i de mila si bagati-i cu Dumnezeu sa-l ierte ...ca eu nu iert pe nimeni. De fapt de la acest principiu de a nu ierta pe nimeni dintre cei care maltrateaza tara aia, trebuie sa plece reconstructia.
    Daca voi ii iertati eu nu ii voi ierta niciodata ....nici macar morti.
    ...la munca enoriasilor