Directorul CFR Marfa, Dragos-Alexandru Draghici, a murit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 2 februarie 2014, 20:09 Actualitate | Esenţial

Directorul general al CFR Marfa, Dragos-Alexandru Draghici, a incetat din viata, duminica, la Spitalul Elias din Capitala, unde era internat din 28 ianuarie, dupa ce a suferit un atac cerebral, au declarat, pentru Mediafax, reprezentantii unitatii sanitare. Numele directorului CFR Marfa aparea in dosarul in care Gruia Stoica, proprietarul Grup Feroviar Roman (GFR), este urmarit penal pentru cumparare de influenta, dupa ce i-ar fi dat avocatului Doru Bostina trei milioane de euro pentru a afla pretul cerut de CFR Marfa la o licitatie pentru transportarea carbunelui, organizata de Complexul Energetic Oltenia. Miercuri, in ziua in care Gruia Stoica a fost retinut de procurori in acest dosar, Dragos-Alexandru Draghici a suferit un atac cerebral.

Decesul s-a produs la ora 18.30, diagnosticul medicilor fiind hematom intracerebral cu evolutie severa, a precizat managerul Spitalului Elias, prof. dr. Doina Dimulescu.

Dragos-Alexandru Draghici, jurist de profesie, a fost numit director general la CFR Marfa in februarie 2013. El lucrase anterior in managementul unor companii nationale si multinationale.

Gruia Stoica, patronul Grup Feroviar Roman, a fost retinut, miercuri, pentru fapte de coruptie in legatura cu o licitatie pentru desemnarea operatorului de transport feroviar marfa ce ar fi urmat sa preia transportul carbunelui de la Complexul Energetic Oltenia. Procurorii ar fi intrat in posesia unor informatii potrivit carora ar fi existat presiuni atat in Ministerul Transporturilor, cat si in afara lui, pentru ca respectivul contract sa fie oferit companiei lui Gruia Stoica, Grup Feroviar Roman (GFR) in defavoarea CFR Marfa.

Gruia Stoica a fost retinut de procurori miercuri, iar joi a fost arestat preventiv pentru 29 de zile.

Tot miercuri, in ziua in care Gruia Stoica a fost retinut de procurori in acest dosar, Dragos-Alexandru Draghici, directorul general al CFR Marfa, a suferit un atac cerebral. El a fost operat, in aceeasi zi, pentru indepartea unui hematom cerebral, iar de atunci era internat la Terapie intensiva, la Spitalul Elias.

Articol in curs de editare.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

11932 vizualizari

  • -24 (32 voturi)    
    eh (Duminică, 2 februarie 2014, 20:12)

    Mazeta [utilizator]

    Justiție made in DNA.
    • +4 (10 voturi)    
      justitie made in Heaven... (Duminică, 2 februarie 2014, 20:41)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pacat ca nu a ajuns macar cativa ani coleg de celula cu Nastase inainte sa moara, oamenii ca el ne-au furat noua viitorul si noi suntem 21 000 000 de suflete, ma rog eram...
    • +5 (9 voturi)    
      O, da! (Duminică, 2 februarie 2014, 20:41)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Macar de-ar aplica-o si la restul. S-ar curata tara asta.
  • -1 (25 voturi)    
    RIP (Duminică, 2 februarie 2014, 20:15)

    UnOarecare [utilizator]

    Acum pot da vina pe el
    • +1 (1 vot)    
      Vreau sa poata vota si diaspora ! (Luni, 3 februarie 2014, 8:26)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Asigurati conditii pt votul de la distanta hotilor !
  • +5 (19 voturi)    
    Dumnezeu sa il iere. (Duminică, 2 februarie 2014, 20:25)

    Sacalul [utilizator]

    Dumnezeu sa il iere.
  • +18 (26 voturi)    
    doar o intrebare (Duminică, 2 februarie 2014, 20:27)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    unde e Ponta sa intrebe camerele de luat vederi daca basescu e fericit ?
  • +6 (20 voturi)    
    pana unde (Duminică, 2 februarie 2014, 20:30)

    pragmatism [utilizator]

    Pana unde merge sistemul lui Ponta??? Pana la moartea unor oameni? De la victimele din Apuseni pana la directorul CFR Marfa ... sistemul asta seamana doliu?! Din pacate ...
    • +2 (14 voturi)    
      Ponta (Duminică, 2 februarie 2014, 21:45)

      FlorinEU [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Ce vina are Ponta aici ?
      • +7 (11 voturi)    
        el este criminalul (Duminică, 2 februarie 2014, 22:23)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui FlorinEU

        Drăghici, a făcut atacul în urma presiunilor pentru cedarea contractului cu transportul cărbunelui din parohia lui din Oltenia... lui gruia stoica , să sperăm că a lăsat și urme, cine știe, poate aflăm de la sts, asta fiind graba lui.
        • +5 (7 voturi)    
          de unde stiti ? (Duminică, 2 februarie 2014, 23:14)

          Loda [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

          Sursa de unde ati aflat cauza AVC-ului ? Eu stiu ca principala cauza a accidentelor vasculare este hipertensiunea ?!
          • 0 (4 voturi)    
            buna poanta (Luni, 3 februarie 2014, 1:15)

            IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Loda

            .
        • -2 (4 voturi)    
          ok (Duminică, 2 februarie 2014, 23:25)

          FlorinEU [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

          Eu unu il urasc pe Ponta dar nu imi dadeam seama ce vina are.
        • 0 (4 voturi)    
          psihotronice? (Luni, 3 februarie 2014, 0:03)

          neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

          undele psihotronice pot provoca astfel de atacuri... rusii le-au experimentat cu succes pe... cerebrale. ciudat.... foarte ciudat! iti trebuie doar un "telefon".
          • +1 (3 voturi)    
            CE? (Luni, 3 februarie 2014, 4:29)

            war4peace [utilizator] i-a raspuns lui neintelesul

            Probabil vrei să spui "psihotropice".
            Oricum, mai uşor cu căciuliţa de staniol...
            • 0 (0 voturi)    
              superficial... (Marţi, 4 februarie 2014, 8:36)

              neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

              aia cu "caciulita" mi-a zis-o un alt securist: tata! pe mine nu ma intereseaza, protectia, ci cunoasterea. tu poate la scoala ai facut doar economie :)). fizica ioc, chimie la fel, ce sa mai zic de biologie. la modul cum te-ai exprimat sigur nu te-ai documentat, ca daca ai fi facut-o, tu, sigur purtai caciulita...
          • 0 (0 voturi)    
            nu este vorba de "psihotronice" (Luni, 3 februarie 2014, 9:31)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui neintelesul

            Este ceva mult mai banal, mai putin ezoteric.
            Aparatul actioneaza "de la distanta" in sesul ca nu necesita contact direct, nu lasa urme pe frunte, dar raza de actiune este foarte mica, din fericire ....
      • 0 (0 voturi)    
        nimeni nu poate fi chiar asa de "naiv"! (Luni, 3 februarie 2014, 9:29)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui FlorinEU

        Sovieticii dispuneau inca din anii '80 de un aparat electromagentic ce simpuleaz perfect un accident cerebral!
        Este evident ca marioneta lui Ilcii a dat ordinul de folosire a aparatului, pentru lichidarea urmelor!
    • +1 (3 voturi)    
      Victime colaterale (Luni, 3 februarie 2014, 1:14)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      ar spune plagiatorul...
  • +4 (6 voturi)    
    Concluzie (Duminică, 2 februarie 2014, 20:49)

    AliB [utilizator]

    Daca nu poti face fata sistemului, stai deoparte. Cei care au o urma de constiinta/rusine/cinste/omenie nu fac fata. Aviz amatorilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Sau daca ai hipertensiune (Luni, 3 februarie 2014, 8:22)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      :)
  • +10 (14 voturi)    
    USL = mafie = crima (Duminică, 2 februarie 2014, 21:31)

    MirceaIo [utilizator]

    Poate a fost ucis de cei care au furat de la CFR marfa!? sa spele urmele!?
    In Romania NU se mai poate trai, USL fura cu acte in regula. Suntem condusi de cei mai mari interlopi, criminali. Nimeni nu ne poate salva.
    • +3 (5 voturi)    
      Ne vom salva noi singuri (Duminică, 2 februarie 2014, 22:20)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      La alegeri. Doar daca-i "luminam" si pe cei de langa noi, macar pentru viitorul copiilor nostri.Altfel vina o purtam doar noi, cei care i-am vazut ca sunt mafioti si n-am intreprins destul sa nu mai ajunga la putere. Dar vin alegerile...
      • -4 (4 voturi)    
        alegeri (Duminică, 2 februarie 2014, 23:38)

        was [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        Dar ai observat ca noul partid format deja incepe sa fie otravit de politicieni cu "experienta" (gen Elena Udrea)?
        In viata mea nu am fost membru nici unui partid, dar ma gandeam ca ar trebui sa ma inscriu in partidul nou format, dar cand am vazut ce figuri apar ca si membrii al acestui partid, mi-am schimbat parerea.
        Acum nu mai putem sa-l votam pe Coposu, a trecut sansa ca Romania sa devina un stat de drept, cu politicieni care merita aceasta denumire.
      • -2 (4 voturi)    
        alegeri (Duminică, 2 februarie 2014, 23:38)

        was [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        Dar ai observat ca noul partid format deja incepe sa fie otravit de politicieni cu "experienta" (gen Elena Udrea)?
        In viata mea nu am fost membru nici unui partid, dar ma gandeam ca ar trebui sa ma inscriu in partidul nou format, dar cand am vazut ce figuri apar ca si membrii al acestui partid, mi-am schimbat parerea.
        Acum nu mai putem sa-l votam pe Coposu, a trecut sansa ca Romania sa devina un stat de drept, cu politicieni care merita aceasta denumire.
    • +3 (3 voturi)    
      Adica ? (Duminică, 2 februarie 2014, 23:15)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      L-au ucis medicii la spital sau i s-a transmis telepatic AVC-ul ?
  • -3 (9 voturi)    
    ...multa UE to adm. of the site (Duminică, 2 februarie 2014, 22:39)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ..asta ca appetizer ...ca nu a postat comentariul meu cu privire la acest om. Bine ca ai plecat dintre noi amice. A mai scapat tara de un hot. Pacat ca nu ai putut lua mai multi cu tine. Satul de privilegiile care vi le create ...auzi neica internat si operat la Elias de parca s-ar fi nascut acolo ..securest de merda.
    ...la munca enoriasilor
  • +3 (7 voturi)    
    La ditamai Sistemul Mafiot (Luni, 3 februarie 2014, 0:48)

    Wanheda [utilizator]

    moartea astuia e fifhy, da fishy rau de tot....ca stia prea multe, probabil ca duceau itele pana la Puonta si asta are antecedente (Panait).
    • +1 (1 vot)    
      exact! (Luni, 3 februarie 2014, 9:32)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Poate nu crezi in existenta exhipamentului sovietic ce simuleaza AVC, insa este suficient sa te intrebi "qui bono?", cui ii foloseste acest deces?!
  • +1 (3 voturi)    
    Ce coincidenta! (Luni, 3 februarie 2014, 4:16)

    KostasP [utilizator]

    E clar ca nu avea constiinta prea curata nici el.
    • 0 (0 voturi)    
      probabil ca nu (Luni, 3 februarie 2014, 9:36)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      insa este evident ca pentru pedesere, beneficiul este dublu: pe de o parte, au scapat de un martor incomod, si pe de alta, pot sa dea TOATA vina numai pe el, mortul nu mai are cum sa se disculpe!
  • 0 (0 voturi)    
    ....voturi negative ..cititori negativi (Luni, 3 februarie 2014, 15:28)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...inca odata exprim deplina satisfactie pt faptul ca individual a parasit scena ( nu are importanta cum ) . Voi enoriasilor plangeti-i de mila si bagati-i cu Dumnezeu sa-l ierte ...ca eu nu iert pe nimeni. De fapt de la acest principiu de a nu ierta pe nimeni dintre cei care maltrateaza tara aia, trebuie sa plece reconstructia.
    Daca voi ii iertati eu nu ii voi ierta niciodata ....nici macar morti.
    ...la munca enoriasilor