VIDEO Administratia Penitenciarelor va sesiza instantele in cazul eliberarii a 400 detinuti, ca urmare a noilor coduri penale

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2014, 21:23 Actualitate | Esenţial

Comisiile din cadrul Administratiei Nationale a Penitenciarelor (ANP) au analizat 30.887 dosare ale unor detinuti si vor sesiza instantele de judecata, pentru ca acestea sa se pronunte asupra eventualei incetari a executarii pedepsei privative de libertate pentru un numar de aproximativ 400 de cazuri, ca urmare a intrarii in vigoare a noilor coduri penale, relateaza Agerpres.

"Conform HG nr. 836 din 30 octombrie 2013 si OUG 116 din 23 decembrie 2013, la nivelul tuturor unitatilor penitenciare s-au constituit si au functionat comisii mixte, formate din judecatori, procurori si personal administrativ. Acestea au avut sarcina de a evalua incidenta legii penale mai favorabile in cazul tuturor persoanelor aflate in executarea pedepselor si a masurilor educative privative de libertate, din perspectiva noilor reglementari penale si procesual penale", se arata intr-un comunicat al ANP, publicat vineri.



Astfel, pana la data de 30 ianuarie 2014, comisiile au analizat un numar de 30.887 dosare ale persoanelor private de libertate.

Urmare a acestei analize, s-a constatat ca se impune sesizarea instantelor de judecata, pentru ca acestea sa se pronunte asupra eventualei incetari a executarii pedepsei privative de libertate, pentru un numar de aproximativ 400 de cazuri.

"Inaintam aceasta cifra sub rezerva ca, potrivit legii, modificarea unei pedepse ori a unei masuri educative definitiv aplicate reprezinta atributul exclusiv al instantei de judecata, comisiile avand doar sarcina de a sesiza instantele competente in situatiile in care apreciaza ca se impune modificarea sanctiunii, ca urmare a succesiunii in timp a legilor penale", precizeaza ANP.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4150 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Genial (Vineri, 31 ianuarie 2014, 21:27)

    Orpheus [utilizator]

    Nu erau destui hoti si criminali in libertate. Acum mai avem 400. Bravo, Ponta!
    • +9 (9 voturi)    
      Doar inceputul (Vineri, 31 ianuarie 2014, 21:43)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Vor fi mult mai multi si partea trista e ca odata eliberati nu mai ai ce sa le faci.. si chair daca recidiveaza poate nici nu se vor intoarce la puscarie deoarece noul cod poate nu mai prevede inchisoarea.
      Mai grav nu e ca vor fi hoti si criminal si coruptii.. care abia abia au fost condamnati.
      Iar acum chiar si cei condamnati pot cere rejudecarea... asta e partea cea mai trista...
    • +5 (7 voturi)    
      Să nu-l uităm (Vineri, 31 ianuarie 2014, 22:11)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      pe Cătălin Predoiu! Ceva încurajări şi felicitări i se cuvin şi 'mnealui. Despre preşedinte, ce să mai spun, minunaţi consilieri a avut.
    • +8 (8 voturi)    
      Un adevar (Vineri, 31 ianuarie 2014, 22:25)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      "Ponta: Să spui că noile coduri protejează infractorii mi se pare chiar o prostie"

      "Administratia Penitenciarelor va sesiza instantele in cazul eliberarii a 400 detinuti, ca urmare a noilor coduri penale"
  • +10 (10 voturi)    
    doamne......in ce situatie penibila.... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 21:35)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    au adus tara asta , nenorocitii de uslasi.......oamenii astea chiar vor sa duca tara in prag de dezastru national, oare nu-si dau seama ca se vor distruge si ei.....
    • +6 (6 voturi)    
      coduri europene (Vineri, 31 ianuarie 2014, 22:29)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      si foarte bune. lasa ca analizeaza ponta miercuri. sau poate saptamana viitoare. cu prima ocazie cand scapa de la tv oricum.
  • +10 (10 voturi)    
    Mersi Pontochio (Vineri, 31 ianuarie 2014, 21:51)

    UnOarecare [utilizator]

    Plagiatorule iti eliberezi colegii de excrocherie?
    Plagiat = excrocherie
  • -1 (9 voturi)    
    Ies puşcăriaşii lui Ponta (Vineri, 31 ianuarie 2014, 22:54)

    felis_tigris [utilizator]

    Trist.

    Puşcăriaşii lui Ponta ies, puşcăriaşiii lui Băsescu nu vor ieşi niciodată.

    De ce? Simplu, nu sunt în puşcărie, ei sunt încă la ghidoane, dar nu pentru multă vreme.
  • +5 (5 voturi)    
    Au distrus totul astia (Vineri, 31 ianuarie 2014, 23:57)

    Wanheda [utilizator]

    N-au nici 2 ani si e haos in tara, puscariasii au liber, 1001 taxe, 1001 rame de autostrada, tara inchisa la prima ninsoare...etc...etc.
    Bravos Uslaci, mai urmeaza o Constitutie Schiloada si regionalizarea urmata de desfacerea tarii in bucati si v-ati indeplinit obiectivul.
  • +3 (3 voturi)    
    Astai pofta ce-ati poftit voi votantii cu capul in (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 3:59)

    andreesanu [utilizator]

    Ce-si face votantul cu mina lui se chiama lucru manulal,se chiama autoindobitocire,inseamna sa-ti dai singur cu sutul in cur .
    Si prin efectul de domino o luam ca oile toti, cica asa-i democratic .Mai ieri derbedeii astia iti ciuguleau din palma iar cind s-au ajuns ti se caca in cap.
    Nu ajungi sa te c... in ea democratie !!!!,daca asa ajung dobitocii sa-si bata joc de oameni si de tara .
  • +1 (1 vot)    
    ponta apara hotii (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 7:23)

    paolalaan [utilizator]

    asta e adevarul!ponta apara hotimea si bineinteles ca are in vedere in primul rand hotii din guvern !blestemati sa fiti neam de neamul vostru cei ce veti mai vota usl si veti mai da astfel putere mafiei actuale!
  • +1 (1 vot)    
    Cei doi puscarabili, la schimb cu puscariasii! (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 8:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Pentru ticalosia de a fi clocit modificarile din 2013, cei doi mari infractori, care ajuta sutele de pescariasi sa fie liberi, trebue sa intre ei (Ponta si Cazanciuc), in puscarie, la schimb cu cei carora le-au facut rost de eliberare, cu acte in regula.
    Adoptand modificarile Codului penal, cei doi au devenit 'puscariabili'.