UPDATE Incuviintarea executarii silite, eliminata din competenta instantei - proiect de lege

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2014, 19:54 Actualitate | Esenţial

 documente
Etapa de incuviintare a executarii silite urmeaza sa fie eliminata din competenta instantei, aceasta masura urmand sa fie in sarcina executorului judecatoresc, conform unui proiect de lege, publicat vineri pe site-ul Ministerului Justitiei si citat de agentia Mediafax. Erata: Este vorba de un proiect de lege pentru modificarea codului de procedura civila, si nu penala, asa cum din eroare a fost publicat initial.

Masura vine dupa ce s-a constatat o crestere a volumului de activitate a instantelor de executare, din cauza numarului relativ mare de cereri de incuviintare a executarii silite formulate in conformitate cu prevederile Codului de procedura civila.

"S-a apreciat ca pentru a elimina inconvenientul rezultat din aceasta sporire a competentei, se impune eliminarea etapei de incuviintare a executarii silite din competenta instantei si atribuirea acestei sarcini executorului judecatoresc insusi", se mentioneaza in expunerea de motive a proiectului de lege.

In cazul in care executorul respinge cererea de incuviintare, se precizeaza in documentul citat, incheierea poate fi contestata numai de creditor.

"Prin exercitarea acestui control judecatoresc pe calea contestatiei la executare se apreciaza ca sunt inlaturate impedimentele de neconstitutionalitate care au fost retinute in Decizia nr. 458/2009 a Curtii Constitutionale, constand in lipsa unei garantii procesuale in favoarea debitorului pentru prevenirea oricarui abuz in exercitarea dreptului creditorului urmaritor si a unui control real si eficient al instantei asupra executarii silite", se mai arata in expunerea de motive.























7091 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    aah (Vineri, 31 ianuarie 2014, 20:04)

    Mazeta [utilizator]

    Deci când începe dezastrul, mâine sau în noaptea asta la 00.00?
    • -1 (1 vot)    
      Ce dezastru?? (Vineri, 31 ianuarie 2014, 20:41)

      Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Unde este dezastru??? Unde? Unde? Cand??? Cum? Am fost 2 zile in vacanta si nu sunt la curent cu nici un dezastru.
  • +3 (3 voturi)    
    ati gresit (Vineri, 31 ianuarie 2014, 20:08)

    area51rmc [utilizator]

    vedeti ca ati atasat documentul de modificare a codului de procedura CIVILA nu a celui de procedura PENALA
  • +4 (4 voturi)    
    Fals !Este codul de procedura civila ! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 20:09)

    CD [utilizator]

    Minstrul Justitieie a publicat modificarile la codul de procedura civila si nu penala!
    Prin aceste modificari aduse fazei de executare silita de dovedeste inca o data cat de abaeranta este asa-zisa reforma :executorii judecatoresti primesc de la Ponta atributii de magistrati ins ensul ca incuviinteaza exeuctarea silita a hotaririlor,citeaza partile etc ...!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Am citit in diagonala propunerea (Vineri, 31 ianuarie 2014, 20:26)

    EuSiCuMine [utilizator]

    si este de tot rasul. Nu sunt de specialitate, dar multe dintre articole se refera la executarea pedepsei si executorul judecatoresc. Ori propunerile de la DNA cu privire la codul de procedura penala erau cu totul altele si pot fi citite la articolul:
    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-16519639-asta-iesit.htm

    Propunerea este o bataie de joc!
  • +3 (3 voturi)    
    Executorul nu e impartial. Scandalos! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 22:04)

    D-or [utilizator]

    Executorul este platit procentual cu valoarea executarii. El este direct interesat ca executarea sa aiba loc pentru a-si incasa banii.
    Debitorul nu mai are nicio sansa.
    Ce se intimpla insa in cazul in care se executa un contract cu clauze abuzive, contract care nefiind o hotarire judecatoreasca nu constituie un titlu cert?
    • 0 (0 voturi)    
      Realitatea este una mai cruda de atat... (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 12:43)

      Sting [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Daca ai un titlu executoriu in mana nimic nu-ti garateaza recuperarea pagubei. Aste e realitatea. Executorii sunt cei mai corupti din sistem. Si cei mai lasi. Ii doare undeva de procentul din suma atat timp cat isi iau bani mai multi de la cel care pierdut procesul.

      Cu noul proiect se doreste ca acest aranjament sa nu mai fie deranjat. Aste e miza. Acum macar, dupa o anumita perioada, instanta judecatoreasca poate interveni. Dupa acest proiect executorul va fi Dumnezeu.

      Cunosc un deputat care a dat tzepe imense, de milioane de euro prin firme respectabile la prima vedere, si care are emise pe numele firmelor lui titluri executorii de cativa ani. Nimeni nu a recuperat nimic de la el. Singurul lucru a fost ca in tot acest timp l-au tinut ocupat cu fel de fel de actiuni in instanta sau urmarire de conturi prin alte surse. Probabil exact asa ceva se doreste a se evita pe viitor, sa nu mai fie stresati ca s-ar putea sa o pateasca.
  • +5 (5 voturi)    
    70.000 dosare executare depuse de un sg. recuperat (Vineri, 31 ianuarie 2014, 22:20)

    D-or [utilizator]

    O singura firma de recuperatori - inregistrata intr-un paradis fiscal - a depus din 2010 pina in prezent 70.000 dosare de executare silita. Miliarde de Euro vor parasi tara pauperizind populatia, afectindu-ne pe toti.

    Ii pasa cuiva din aceasta tara? Nu am regasit aceasta tema in discursul niciunui politician.

    Dimpotriva, vad ca masurile se iau in sensul urgentarii procesului de executare, de creare a saracimii disperate. Idioti. Isi aprind singuri butoiul de pulbere pe care stau.

    Majoritatea acestor dosare sunt credite bancare vechi, pline de clauze abuzive.
  • +4 (4 voturi)    
    Justitia lui "Executore" (Vineri, 31 ianuarie 2014, 22:22)

    el chupacabra [utilizator]

    Adica executorul judecatoresc, acel om care pana acum executa hotararea judecatorului (persoana abilitata prin constitutie sa dispuna masuri legale) este pus in postura de a decide daca o solicitare a unui pretins creditor indeplineste criteriile de legalitate. Adica executorul judecatoresc, cel care castiga bani de pe urma actului de executare (iar banii grosi ii ia "la succes"), va decide daca o cerere este intemeiata si tot el o va pune eventuala executare in aplicare! Mai ramane ca militianul de la coltul strazii sa ne poata condamna cu executare pe baza prezumtiei ("flerului") ca am comis sau am putea comite o fapta de natura penala. Nu stiu daca avem de-a face cu situatii de natura science fiction-ului sau a grotescului. Sau macar ar trebui sa i se permita executorului judecatoresc sa judece si niscaiva cauze civile si pana la urma chiar si penale.
    Ma ajuta cineva cu o viza de Canada?
  • +2 (2 voturi)    
    Justitia lui "Executore" (Vineri, 31 ianuarie 2014, 22:24)

    el chupacabra [utilizator]

    Adica executorul judecatoresc, acel om care pana acum executa hotararea judecatorului (persoana abilitata prin constitutie sa dispuna masuri legale) este pus in postura de a decide daca o solicitare a unui pretins creditor indeplineste criteriile de legalitate. Adica executorul judecatoresc, cel care castiga bani de pe urma actului de executare (iar banii grosi ii ia "la succes"), va decide daca o cerere este intemeiata si tot el va pune executarea in aplicare! Mai ramane ca militianul de la coltul strazii sa ne poata condamna cu executare pe baza prezumtiei ("flerului") ca am comis sau am putea comite o fapta de natura penala. Nu stiu daca avem de-a face cu situatii de natura science fiction-ului sau a grotescului. Sau macar ar trebui sa i se permita executorului judecatoresc sa judece si niscaiva cauze civile si pana la urma chiar si penale...

    Ma ajuta cineva cu o viza de Canada?
  • +3 (3 voturi)    
    Al cui e Ministerul de Justitie? E bine de stiut. (Vineri, 31 ianuarie 2014, 22:51)

    D-or [utilizator]

    E al PSD -ului sau al PNL -ului?
    Oricit de multe alegeri vor fi, nu vom uita masurile sinergice, concertate, impotriva propriilor cetateni indatorati.

    Sa nu uitam de cresterea taxelor de judecata pina la un nivel prohibitiv pentru 95% dintre cetateni introdusa in 2013 exact inaintea valului de executari silite. Sa nu le poata contesta amaritii.