UPDATE Basescu ii cere premierului sa opereze vineri, prin ordonanta de urgenta, modificarile la Codul Penal. Ponta spune ca nu a primit nicio solicitare de la presedinte

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:03 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu ii cere premierului Victor Ponta sa opereze vineri, prin ordonanta de urgenta a Guvenului, modificarile la Codul de procedura penala solicitate, inca din luna septembrie a anului trecut, de presedinta Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ), Livia Stanciu, si de procurorul-sef al Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), Laura-Codruta Kovesi.
  • Comunicatul Administratiei Prezidentiale
Solicitare a presedintelui Romaniei, domnul Traian Basescu, catre prim-ministrul Guvernului Romaniei, domnul Victor-Viorel Ponta

Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, ii cere prim-ministrului Guvernului Romaniei, domnul Victor-Viorel Ponta, sa opereze astazi, prin ordonanta de urgenta a Guvenului, modificarile la Codul de procedura penala solicitate, inca din luna septembrie a anului trecut, de presedinta Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ), doamna Livia-Doina Stanciu, si de procurorul-sef al Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), doamna Laura-Codruta Kovesi.

Departamentul de Comunicare Publica
31 Ianuarie 2014

UPDATE
Premierul Victor Ponta a declarat vineri pentru Mediafax ca nu a primit vineri nicio solicitare din partea presedintelui Traian Basescu.

Presedintele Traian Basescu a declarat joi ca isi asuma eroarea de a nu fi inteles, atunci cand a promulgat Codul de procedura penala, ca articolul 140 permite folosirea tehnicilor de interceptare a potentialilor infractori doar dupa ce astia sunt anuntati, dar ii cere premierului Victor Ponta sa corecteze aceasta eroare. In caz contrar, a acuzat seful statului, Victor Ponta devine "emblema coruptiei" in Romania.

"Imi asum eroarea de a nu fi inteles sensul art. 140 din Codul de procedura penala. Asta nu inseamna ca el nu trebuie corectat (...) O spun in modul cel mai serios si cu toata responsabilitatea: daca premierul nu isi asuma emiterea unei OUG care sa corecteze neajunsurile art 140, este emblema coruptiei (...) devine scutul oamenilor corupti si primul responsabil ca nu a actionat cand putea", a afirmat presedintele Traian Basescu, intr-o scurta declaratie de presa, la Cotroceni.

Acesta a explicat ca lipsa unei interventii din partea Guvernului, pentru a corecta acest articol, inseamna ca "statul ramane fara mijloace de a identifica si preveni acte de genul: abuz in serviciu, trafi de influenta, fraude fiscale, trafic de persoane, criminalitate transfrontaliera, comercializare sau tranzit de droguri".

"Are destule altele care l-au situat deja in sfera omului corupt, prin utilizarea actelor normative, ba pamanturi la CJ Braila, tratarea Rompetrol, ascunzand coruptia, ba problema ASF, toate il arata ca fiind un om corupt. Daca nu face urgent modificarile la art 140 el devine scutul oamenilor corupti si primul responsabil ca nu a actionat cand putea", a continuat Basescu.

Declaratiile acestuia vin dupa un schimb de scrisori intre Traian Basescu si Victor Ponta. Presedintele i-a transmis lui Ponta o scrisoare prin care cere Guvernului adoptarea unei ordonante de urgenta pentru modificarea noului Cod Penal. Aceasta in conditiile in care noul Cod ar urma sa intre in vigoare de la 1 februarie 2014 putand crea o serie de disfunctionaliati in sistemul judiciar. Premierul i-a raspuns printr-o alta scrisoare aratand ca atat Codul Penal, cat si cel de Procedura Penala, au fost promulgate de presedinte, si-i cere presedintelui sa-si asume decizia politica de promulgare a codurilor.

Pe de alta parte, premierul a precizat ca "urmeaza ca dupa dezbaterea care a avut loc astazi, 30 ianuarie 2014, in cadrul CSM, ministrul Justitiei sa prezinte Guvernului propunerile de modificare". Scrisorile au fost facute publice de catre Guvern.

Modificarea celor doua Coduri prin ordonanta de urgenta a fost solicitata atat de Inalta Curte, cat si de DNA si de CSM.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5963 vizualizari

  • -29 (41 voturi)    
    iesirea (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:08)

    evoque [utilizator]

    presedintelui cu codurile si art.140, este efectiv penibila si arata grobianismul acestuia. Parca vad cum spunea el pe la evrei si acum pe la nemti: "uite ponta nu vrea sa modifice codul penal ca sa apere coruptia" insa ca de obicei nu spune cine a facut aceste coduri si cum el presedintele urla sa fie implementate, pai .....
    • +31 (39 voturi)    
      . (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:35)

      basistu_de_serviciu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Păi codurile alea au fost modificate si remodificate din 2009 până azi . Si ghici de cine . Plus de asta , in urma solicitărilor DNA, ICCJ,DIICOT incă din noiembrie , plagiatorul a promis că va modifica . Acum a dat-o la intors .
      • -10 (20 voturi)    
        inainte (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:45)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui basistu_de_serviciu

        de a scrie ceva citeste in istoria recenta, din 22 decembrie 2008 a inceput sa functioneze onor guvernul BOC, iar de dat la intors a dat-o basescu, deci invatati ca de asta nu va inghite lumea prostiile pentru ca mintiti, sunt coduri scrise de pdl cu girul lui basescu, iar umblam cu hotu care striga hotu, penibil, mda.....
        • +4 (4 voturi)    
          gandesti nociv si stramb (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:51)

          verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          problema ta de care te lovesti de fiecare data e Basescu, ce spune el si ce facea acu 4-6-8 ani.
          Ba tata, legile astea intra in vigoare ACUM , cu efecte IREVERSIBILE.
          Ponta, care stie bine ce-i acolo pentru ca luat parte la redactarea lor in 2009, are autoritatea de a preveni aceste efecte. Plus ca a tot fost sesizat de toate organizatiile care tin de justitie de anul trecut.

          Bonus, citat din Victor Ponta, 2009 sau 2010 : ”Vreau doar să vă informez că, acum o oră, am finalizat textul Codului penal şi vreau să vă asigur că nu am dat rasol, l-am lucrat serios, pe fiecare articol, cu sprijinul membrilor comisiei de la toate partidele. Nu a fost absolut nici un fel de dispută politică în subcomisie până în acest moment. Tot ceea ce au fost amendamente, observaţii, participare de la oricare dintre grupurile politice sau de la instituţii, au fost discutate, luate în discuţie şi foarte multe dintre ele aprobate. Vizavi de ceea ce spuneaţi dumneavoastră şi membrii comisiei sunt de părere că putem, în acest moment, toţi membrii subcomisiei de penal, să ne asumăm Codul penal ca proiect legislativ al nostru, având următoarele avantaje.”
      • +10 (10 voturi)    
        era normal..... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:32)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui basistu_de_serviciu

        ....ca plagiatorul sa o dea la intors.
        Acum cand in sfarsit, escrocii si hotii din politica pot rasufla usurati, tocmai el sa dea cu batu'n balta ?
        Nu asta au visat mereu ? nu pentru asta s-au zbatut ei 24 de ani ?

        Asta este inca un scuipat pe basca prostimii ingramadita la pomana si a tuturor celor care inca mai trag sperante de la "democratia parlamentara", acest sistem politic ticalos.

        Inca putin si vin noile alegeri iar mascaricii se vor scuipa si se vor zgaria intre ei pentru a prinde o bucatica de ciolan, dupa care, cei alesi, vor continua si mai hotarati, jaful.

        Aceasta este marea escrocherie numita "democratie parlamentara"
    • +33 (35 voturi)    
      Autori (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:39)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ia uite cine a facut si avizat aceste coduri:
      << Şefa proiectului de elaborare a acestor legi a fost secretarul de stat Alina Bica, cea care în prezent este şefa DIICOT. Subcomisia parlamentară de modificare a celor două coduri a fost condusă, în legislatura 2009-2012, de către deputatul PSD VICTOR PONTA. Din comisie au mai făcut parte şi Tudor Chiuariu, condamnat definitiv acum în dosarul Poşta Română, şi fostul deputat Mihail Boldea, judecat pentru corupţie >>

      Deci stapanul tau impreuna cu alti doi infractori din alte doua partide au avizat Codurile Penale si nu Basescu, care doar poate sa le ceara modificarea lor fara a le putea bloca intrarea in vigoare.
      Ma mir ca nici unul din "jurnalistii" piscotari de la conferintele de presa ale plagiatorului nu l-au intrebat de ce a avizat codurile in calitate de sef al subcomisiei parlamentare de verificare.
      "Pe cine sa felicitam sau sa pedepsim" acum tovarasu Viorel?
      • +23 (25 voturi)    
        + (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:49)

        Inuka [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        Iar ca bonus ghici cine era la guvernare in momentul realizarii codurilor?
        Marea coalitie PSD-PDL
        Dar Viorel nu are de unde stii ce a verificat si votat Victor in Parlament. Probabil era plecat in vreo vizita privata prin Italia in perioada aia.
      • -12 (14 voturi)    
        predoiu (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:49)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        iti spune ceva, probabil ca nu, presedintele tau atotstiuitor vine cu o minciuna ordinara cum ca el nu a inteles prevederile art 140, hai de, pe cine incercati sa pacaliti, marele stiuitor de legi, marele aparator al justitiei, marele urlator in apararea justitiei promulga legi pe care nu le cunoaste, daca nu ar fi grobian as putea muri de ras, insa asemenea declaratii sunt de nivelul maidanului.
        • +9 (9 voturi)    
          Grobianism (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:19)

          CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Eu cred ca tu esti cel grobian, de tii atat la acest cuvant.
          Incearca sa gasesti altceva daca te roade ura.
          Nimeni din cei cu minusuri nu tin cont, totusi, ca si W Pontalau ca avizat codurile si nici de modificarile din anul 2013. Se dau ascunsi dupa cires cand vine vorba de asta. Deci scriu doar ca sa dea in Basescu, Boc. De Predoiu nu sufla nimic. Hm...
          • -5 (5 voturi)    
            daca (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:15)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

            citesti, daca citesti si tot urmaresti ce scriu atunci ai sa vezi ca tocmai ii mentionam numele predoiu lui inuka. deci.....
          • +6 (6 voturi)    
            Lasa/l! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:35)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

            A mai invata un cuvant si se poarta ca un copil!
            Cat despre ceea ce scrie, .... e in nota obisnuita a unui care are ochelari de cal!
    • +19 (21 voturi)    
      ura! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:14)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      s-a hotarat Bogdan Teodorescu asupra zoaielor de rigoare. Drepti! si scrieti: "incepand cu 2009....".
      Modificarile care castreaza urmarirea penala au fost introduse de Chiuariu -ca sef de comisie juridica- in iulie 2013.
      Restul e maskirovka.
      Si castrarea se aplica si la terorism si la droguri si la trafic de persoane. Traiasca USL , a deschis calea catre RO a celor de mai sus.
    • +8 (8 voturi)    
      ce e grobian ? (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:13)

      pewpew [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ce e asa grobian mai /// ?

      Ponta lasa cu buna stiinta sa treaca un cod care favorizeaza infractorii si TB a cerut sa se CORECTEZE acest lucru.

      Ti-ar conveni ca TB sa nu zica nimic, Ponta sa lase codurile sa intre iar tu sa fii furat de politicieni mai MULT decat pana acum ?
      • -6 (6 voturi)    
        pai (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:24)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui pewpew

        nu asa a vrut presedintele sa fie? cum a vrut si cum la promulgat. asta este. acum este de vina ponta?! ieftineala sau inconstienta, ca manipularea cu tupeu se vede de pe marte si va mai intrebati de ce nu mai vrea lumea sa aiba incredere in basescu.
    • +8 (8 voturi)    
      Deci tu esti de acord cu art. 140 (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:16)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Primeste DNA o reclamatie ca un barosan ales a primit vreo 2 milioane euro spaga. Procuroru merge la barosan si-i zice: Imi dai voie barosane sa-ti ascult telefoanele? Da bai fraiere poti sa le asculti pe alea doua, dar sa nu-l asculti pe asta ca te bag la bulau.
      Mama ce democratie si stat de drept ne asteapta. Auzi, poate stii ce a fost cu modificatea codurilor din martea neagra? Doar il aveau gata pregatit pe asta nou.
    • +8 (8 voturi)    
      Si nu are dreptate? (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:37)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Cand spune pe la nemti si unde mai spune ca Poanta nu vrea? Ce-l impiedica pe Poanta sa faca ceva ce e normal sa faca?

      Pan acum striga in gura mare ca tot ce au facut Basescu si Boc a fost o nenorocire, dar dintr-o data, vezi Doamne, "aaaaa, sunt facute de Boc si Basescu asa ca le lasam cum sunt".

      Nu are nici o scuza Poanta. Nu conteaza cine le-a facut, conteaza ce vrea sa faca Poanta. Vad ca sari iarasi cu Basescu, da' nimci de Poanta. Ia, spune tu cu manutele tale: ce trebuie sa faca Poanta in opinia ta? E bine sa le treaca asa, sau sa le modifice cum cer institutiile "basiste"? Insitutii care, in treacat spus, s-au sesizat de la inceput, de cand au fost propuse, deci nu poti spune ca actioneaza la "comanda" lui Basescu.
    • +10 (10 voturi)    
      ak47 (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:51)

      aer [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      executii in masa ...

      asta este singura solutie de a mai salva tara asta ...

      incepand cu ponta/antonescu si toti infractorii din parlament/guvern/administratie etc ...
      de la toate partidele fara discriminare.

      executati cei in cauza si 4 generatii din familiile lor ... ceva de genul : ponta si frati/surori + parintii lui + copii + nepoti ... si putem adauga si bona ...

      asa cum se proceda in antichitate si evul mediu ...

      alta solutie sa curatam pamantul Romaniei nu exista ...
      • -6 (6 voturi)    
        si (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:26)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui aer

        lui basescu, udrea, videanu, berceanu &co sa le facem statui si sa ne inclinam ca la zei? Vrei ak47, de acord atunci sa fie pentru toata lumea. Vrei?
    • +2 (2 voturi)    
      trimiteti opinia voastra aici: (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:52)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      PSD si VICTOR PONTA:

      E-MAIL:

      psd@psd.ro presa@psd.ro victorponta2.0@gmail.com pontavictor@ymail.com v.ponta@cdep.ro presa@cdep.ro infocdep@cdep.ro srp@cdep.ro drp@gov.ro

      CONTACT:

      http://www.psd.ro/contact/

      http://www.victorponta.ro/contact

      http://blogponta.wordpress.com/contact/

      https://www.facebook.com/victor.ponta

      http://ro.linkedin.com/in/victorponta

      https://plus.google.com/+guvernulromaniei/posts

      http://www.linkedin.com/company/guvernul-rom-niei

      https://www.facebook.com/guv.ro


      Telefon fix: 0253.214224; 021.3356231; 021.3191564; 021.3143400 interior 1903;
      Telefon mobil: 0730.339339
      Fax: 0353.810513; 021.3356231; (021) 313 98 46


      Despre ce asteptati sa faca PM Romaniei cu art.140 din Noul Cod Procedura Penala. Succes!
  • -25 (33 voturi)    
    Da de ce ? Este forma lui Boc ! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:09)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Cel competent ! :)
    • +22 (26 voturi)    
      . (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:40)

      basistu_de_serviciu [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Bati câmpi.
      Subcomisia parlamentară de modificare a celor două coduri a fost condusă, în legislatura 2009-2012, de către deputatul PSD Victor Ponta. Din comisie au mai făcut parte şi Tudor Chiuariu, condamnat definitiv acum în dosarul Poşta Română, şi fostul deputat Mihail Boldea, judecat pentru corupţie. Proiectul a fost adoptat de plenul Camerei Deputaţilor fără nici un fel de dezbateri, cu un singur vot împotrivă şi trei abţineri.
      În 2013, guvernul a elaborat un proiect de lege de punere în aplicare a acestor coduri şi care aducea o serie de modificări de substanţă.
      • -8 (14 voturi)    
        Dar NU modifica art. 140 (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:26)

        #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui basistu_de_serviciu

        Vezi cine bate campii ! BOC, PREDOIU SI BA$$ au AGREAT aceasta forma !
        • +7 (9 voturi)    
          Bati campii! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:55)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

          Sefu' tau Poanta a spus cu gurita lui ca tot ce au facut Boc si Basescu a fost prost. Acum are sansa sa repare ce au facut aia doi prost.
        • 0 (0 voturi)    
          "Vezi cine bate campii !" (Vineri, 31 ianuarie 2014, 19:32)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

          De ce nu modifica Ponta acest articol? Ar putea sa devina erou. Ar corecta gresala lui "BOC, PREDOIU SI BA$$" Si asa se plange de 2 ani ca el trebuie sa corecteze greselile lui Boc. Sau si asta e o minciuna?.
  • +26 (34 voturi)    
    Chiar nu exista...... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:09)

    polonyca [utilizator]

    .... mijloace de a-l pune la treaba pe acest derbedeu USL-ist ???? Asa cum a stiu sa dea OG pt ASF (alt GIO ), sa faca bine sa dea in regim de urgenta si aceasta ordonanta !!! Acuma......!!!! Ziua e lunga...
    • +9 (9 voturi)    
      Si Rompetrol (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:56)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Cum Ponta a favorizat ilegal Rompetrol si a provocat daune de aproximativ 660 milioane de dolari printr-o ordonanta de urgenta, la fel ar fi putut salva tara de greseala lui Predoiu sau cine a fost (stiu ca si Ponta insusi s-a ocupat de noile coduri) printr-o ordonanta. Dar n-o s-o dea fiindca pe Ponta il deranjeaza ca justitia e independenta si vrea s-o distruga.
      • +8 (8 voturi)    
        Pinnochio (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:14)

        Inuka [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        Meritul pentru modificarea codurilor in 2013!! (anul victoriei finale) il apartine infractorului condamnat Tudor Chiuariu, seful comisiei juridice care a modificat Codurile, in august 2013.
        CSM, Inalta Curte si DNA au solicitat corectarea deficientelor inca din septembrie 2013, dar plagiatorul a ignorat orice solicitare pana in "martea neagra" cand a incercat sa dea lovitura de gratie.
        Pe principiul "au fost solicitate modificari deci am modificat" a incercat marea cu degetul in preajma Sarbatorilor.
        Cum efectul de respingere a fost prea puternic a abandonat orice modificare, preferand sa lase codurile doar cu "putinele" erori, fara a mai forta introducerea altora.
        Cam asta e cronologia faptelor. Dar evident ca Basescu e de vina, la fel cum e de vina pentru codul rosu de viscol si pentru efectul de sera.
  • -24 (30 voturi)    
    10 dec 2013 (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:23)

    Mazeta [utilizator]

    T. Băsescu: „O altă probă este numărul de ordonanţe pe care le-au emis. 80 de ordonanţe simple şi 105 de OUG, total 185 de ordonanţe de la venirea guvernului Ponta, când ai o majoritate de 70% în Parlament. Asta arată că priorutăţile acestor oameni sunt să scape de sub orice control.”
    • +17 (19 voturi)    
      ura! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:17)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      iar ti-a dat Bogdan Teodorescu o gaselnita?
      Adica dam OUG pentru Marzac si ASF dar nu dam pentru codul penal?
      Intelege -daca ai ratiune- ca se deschide calea pentru terorism/trafic de persoane/droguri, caci procurorii nu mai au voie sa-i intercepteze.
      Atata ratiune ai sau simbria intuneca ?
      • -7 (9 voturi)    
        info (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:35)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        Mă roagă EBA să te întreb dacă se dă drumul și la drogurile ușoare Știi ceva?
        • +4 (4 voturi)    
          Mai bine droguri usoare (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:14)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          decat coruptie grea !
  • +23 (23 voturi)    
    Iar nu intelege? (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:31)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Eu inteleg ca e vorba doar de un comunicat de presa.
    Ponta intelege ca asteapta o noua scrisoare din partea Presedintelui, prin care sa-l roage din nou sa schimbe articolul in cauza. Probabil va spune ca nu a shimbat nimic deoarece a asteptat noua scrisoare a Presedintelui, care nu a mai venit.
    • +16 (16 voturi)    
      eroare (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:56)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Cred ca nu era timbrata scrisoarea, de asta nu a dat inca ordonanta de urgenta.
      Se asteapta plic A5 timbrat cu timbrul "Carul cu boi" pentru inregistrarea scrisorii in registrul de intrari al Guvernului si promovarea Ordonantei de urgenta.
      Ce sa-i faci daca Basescu nu cunoaste protocolul?
  • +19 (21 voturi)    
    fiecare cu a lui (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:38)

    Mos Andrei [utilizator]

    au iesit mazeta si evoque de la naftalina :))
    • -6 (8 voturi)    
      gresit (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:53)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      voi nu munciti pentru ce sunteti platiti, sau nu va ajunge timpul intre pregatirea voturilor pentru cea mica si insusirea noilor directive de la cotroceni.
      • +7 (7 voturi)    
        Trebuie sa recunosti (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:22)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        Ca ai cam lipsit de la serviciu. Sau ai fost la ski?
        • -5 (5 voturi)    
          din pacate (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:27)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

          pentru voi, am alte afaceri, aici doar ma distrez.
      • 0 (0 voturi)    
        suprinzator (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:24)

        Mos Andrei [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        Nu sunt basist. Sunt macovist. :)

        O sa votez pe Monica Macovei la Parlamentare, asa ca daca va fi pe lista PDL la Europarlamentare, voi vota lista PDL.

        Te incurajez sa faci la fel.
  • -17 (23 voturi)    
    Curat stat de drept... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:41)

    adi_69 [utilizator]

    Presedintele ICCJ si procurorul sef DNA, oricat de scule s-ar crede, nu pot SOLICITA adoptarea/modificarea unor legi, pot doar sa-si spuna un punct de vedere, cel mult. Treaba judecatorilor si procurorilor este sa aplice legea existenta, indiferent care este parerea lor despre asta. Atributii legislative au altii. Dar e greu pentru Base si basisti
    • +17 (19 voturi)    
      ///<br> (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:00)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Inteligentule, in urma acestor "initiative legislative"
      pe langa urmarirea parlamentarilor penali va fi imposibila si inregistrarea suspectiilor de terorism fara informarea prealabila.
      Pentru ca sunt toti inclusi la pachet in coduri. Dar ce poti astepta de la niste infractori de la care devalizarea tarii este un scop cu orice consecinte?
      Ce conteaza ca mai scapa si niste teroristi daca oamenii nostii pot fura in liniste acum nu?
      • -1 (1 vot)    
        Inteligent esti tu (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:28)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        Un singur mare terorist a avut si Romania si ala a fufit din tara, DUPA CE A FOST INTRERUPTA EXECUTAREA PEDEPSEI.
        Si asta cand se presupune ca are asculta si paraascultat...
        Dar ne-a prezentat Base un ppt cu prinderea lai Haysam si toti besii au cazut in admiratie... A uitat sa ne mai prezinte si cum a fugit..
    • +2 (2 voturi)    
      Stii ceva despre (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:27)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      colaborarea institutiilor intr-un stat de drept? Sau chestia asta se face doar din ordin primit de sus?
      Dar de procedura de implementare a noilor coduri ai aflat? De ce naiba le-or fi trebuit vreo 4 ani?
      • -1 (1 vot)    
        Colaborare nu inseamna... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:32)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        acceptare ca litera de lege ce "solicita" niste sefi de institutii care nu au acest drept. Inca o data, pot sa-si apuna un punct de vedere intr-o dezbatere publica si atat. Dar asta nu la 4 ani de cand s-a adoptat legea respectiva si cand lucrau tot in bransa.
        Amanarea implementarii a pornit in primul rand de la initiator, guvernul Boc.
        • 0 (0 voturi)    
          Ultima modificare a codurilor s-a facut prin (Vineri, 31 ianuarie 2014, 18:36)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          Legea 255/2013 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedura penala si pentru modificarea si completarea unor acte normative care cuprind dispozitii procesual penale. 14 aug. 2013
          Dupa ce s-a cunoscut forma finala cei ce operau cu aceste coduri (practicieni) CSM, DNA, ICCR si-au spus parerea. Au semnalat ministrului justitiei, Cazanciuc, ce modificari trebuiesc facute pentru eficientizarea actului de justitie. Ponta in urma discutiei cu Cazanciuc a conchis (cum era de asteptat) ca nu va face nici o modificare acum. Maine intra codurile in vigoare. In guvern se discuta eventualele modificari probabil miercuri.
          Vom vedea cine a avut dreptate: practicienii din justitie sustinuti de presedinte sau Ponta sustinut de puscariabili. Putintica rabdare.
  • +22 (22 voturi)    
    Ponta trage de timp (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:43)

    OmulNou [utilizator]

    Ponta se bucura ca exista ceva ce le poate crea probleme procurorilor, ca sa scape amicii lui corupti de parnaie, asa ca n-o sa faca nimic, o sa lase codurile sa intre in vigoare si o sa traga de timp cat poate, inainte ca acestea sa fie corectate. O gandire de om narcisist, total nepreocupat de ce se va intampla in tara.
  • +17 (19 voturi)    
    Adevarul (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:48)

    AlinBarna [utilizator]

    Este: in 2009, Victor Ponta era seful Comisiei parlamentare de discutare a Codului penal si a Codului de procedura penala si ministru pentru relatia cu Parlamentul, in guvernul PDL-PSD. Victor Ponta declara, pe data de 5 mai 2009, in Biroul permanent, la finalizarea discutiilor privind Codul penal in comisia pe care o conducea, ca „acum o ora, am finalizat textul Codului penal si vreau sa va asigur ca nu am dat rasol, l-am lucrat serios, pe fiecare articol, cu sprijinul membrilor comisiei de la toate partidele”
    • +14 (16 voturi)    
      corect (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:06)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui AlinBarna

      Si nu a mintit cu nimic atunci. A lucrat atent fiecare articol cu sprijinul tuturor parlamentarilor pentru a scapa de frica interceptarii.
      A fost una din putinele momente de consens national in Parlament. Din pacate pentru nimic constructiv pentru tara asta.
      • +6 (6 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:57)

        AlinBarna [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        Insa coruptia transpartinica poae fi inlaturata numai daca ne aliem cu totii, cei care nu suntem deja lobotomizati in tara asta! Cum am spus si pe blog, http://alinbarna.wordpress.com/2014/01/31/uniti-salvam-romania/ , societatea civila a inceput sa conteze!
  • 0 (16 voturi)    
    Cam asa... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 11:53)

    Balthazar [utilizator]

    Tara arde si baba se piaptana. Astia doi chiar nu pot sta la o masa sa vorbeasca? Chiar trebuie sa-si mai trimita scrisori si sa faca tatonari fara rezultat? Multe probleme ar putea fi rezolvate mult mai eficient. Daca e naivitate, sa-mi fie iertata.
    • +5 (5 voturi)    
      Ponta se simte inferior (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:49)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Balthazar

      (pe buna dreptate) si nu va sta niciodata la masa negocierilor cu Basescu pentru ca stie ca pierde. Basescu merge pe lege, Ponta, pe cacialma.
  • +14 (14 voturi)    
    Decide repede si singur ! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:06)

    Buerebista [utilizator]

    Nu trebuie sa-ti ceara nimeni sa modifici articolele dubioase din coduri.
    Functia si profesia te obliga sa iei din propria initiativa masura de a le corecta.
  • +17 (19 voturi)    
    ///<br> (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:09)

    Gobelin [utilizator]

    Primul Plagiator asteapta invitatii speciale?
    Basescu i-a trimis deja o scrisoare, la care a si raspuns, iar acum i-a cerut public, prin comunicat oficial al Administratiei Prezidentiale.
    Bineinteles ca n-o sa opreasca codurile, insa de data asta va fi doar din vina lui, a fost bombardat din toate partile cu insistente, atat ICCJ, DNA, DIICOT, Presedentia i-au cerut raspicat acelasi lucru: sa opreasca si sa modifice codurile inainte ca acestea sa intre in vigoare.
    E singurul care mai poate face ceva, si daca nu face, e singurul vinovat, inseamna ca interesul lui e ca de prevederile noilor coduri sa beneficieze sleahta de pungasi din PSD.
    inca o data, Ponta face corp comun cu pungasii, iar interesul de partid e inaintea oricarui interes national.
  • +8 (10 voturi)    
    Grav! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:44)

    Primula [utilizator]

    Nu stiu ce se poate face in aceasta situatie! Maine e deja prea tarziu! Tot ce s-a realizat pana acum va deveni amintire! Se pare ca Mafia a pus stapanire definitiv pe Romania! In parlamentul Rusinii cei care trebuie sa-si dea acordul pentru ca Ponta sa corecteze ce e de corectat sunt toti penali, toti tatii, unchii, nasii si prietenii celor pusi in functii cu acces la surse si resurse! Cine sa aiba interes sa functioneze legile? In aceasta situatie cred ca singura solutie ar fi dizolvarea parlamentului si demiterea executivului. Este pusa in joc siguranta nationala!
    • +3 (3 voturi)    
      "uniti salvam" (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:28)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui Primula

      In aceasta d.m. "uniti dormim".
      • +3 (3 voturi)    
        Sa nu subapreciem Romania Profunda! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:32)

        Primula [utilizator] i-a raspuns lui old man

        Nu dispretuiti acest popor!! Veti avea surprize! Nici inteligenta si nici curajul nu lipsesc...
  • +9 (11 voturi)    
    Cum sa faca acte modificari (Vineri, 31 ianuarie 2014, 12:52)

    Gabi M [utilizator]

    Cazanciuc,prietenul sefului retelei mafiote care a cupins tzara-Ponta?!Au dormit din sept.2013 pana acum doar ca sa-i apere colegii mafioti.Legile de aplicare a Codurlor au fost date in aug.2013 si in sept.,oct DNA,ICCJ,DIICOT au cerut modifcarile in scris.
  • +12 (12 voturi)    
    Unde? (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:00)

    Primula [utilizator]

    Unde este in aceste zile "pastorul" liberalilor, cel care e parte a USL-ului si care acum ar trebui sa aiba un cuvant de spus, daca doreste sa se creada despre el ca e un aparator al statului de drept, al carui presedinte ar vrea sa fie?
    • +5 (5 voturi)    
      Poate (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:27)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Primula

      A luat modelul ponta si e plecat sau se da plecat
    • +2 (2 voturi)    
      stii bancul cu dabija? (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:46)

      asdff [utilizator] i-a raspuns lui Primula

      ...
  • +5 (5 voturi)    
    pana scapa Felix (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:01)

    DrInOrice [utilizator]

    O lasa sa apara pana scapa Felix, apoi o modifica
  • +5 (5 voturi)    
    nu o fi primit (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:27)

    sorin3 [utilizator]

    dar cu de la sine dorinta poate sa rezolve problema, daca nu o face insemna ca nu vrea.
    Si asta stim deja, ca nu vrea.
    Problema e : cit ii mai suportam, si cind nu-i mai suportam ce facem? cum scapam de ei, ca singuri nu o sa plece.
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta minte, (Vineri, 31 ianuarie 2014, 13:45)

    John M. [utilizator]

    OUG nu va fi data, codul intra in vigoare, Voiculescu rade si cu c....l de justitia romana si totul intra in "normalul" de dinainte de 2004. Caragiale e demodat, haideti sa-l citim pe Eugen Ionesco ca de la prostie la grotesc (sarind peste faza "absurd") drumul e destul de lung.
  • +5 (5 voturi)    
    Pota este de rea credinta! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:13)

    Primula [utilizator]

    In conditiile in care GUVERNUL PONTA se dovedeste de REA CREDINTA, Justitia trebuie sa se apere cumva ! Sa dea azi, in REGIM DE URGENTA, SOLUTII IN TOATE DOSARELE DE MARE CORUPTIE, LA PEDEPSELE MAXIME, IN SEDINTE EXTRAORDINARE!
    • +3 (3 voturi)    
      nu au cum azi ! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:30)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Primula

      trebuie sa amane aplicarea .Nu-mi vine sa cred ca se face ca nu pricepe ! O ora in vigoare si suntem gata.Banditii aia mari pe care ii apara cete de avocati au intampinarile pregatite !
  • +3 (3 voturi)    
    trebuie sa iesim in strada pentru ca (Vineri, 31 ianuarie 2014, 14:27)

    fosta zoezoe [utilizator]

    noile coduri sa nu intre in vigoare nici o zi ????? NU TREBUIE MODIFICATE AZI CI AMANATE ! Sa vedem si noi cum modifica .
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:04)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      Sa nu lasa penalii sa acapareze tara!
  • +2 (2 voturi)    
    Din Caragiale ... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:06)

    Mirobo [utilizator]

    ..Este bine cunoscut finalul discursului rostit de Farfuridi la întrunirea electorală din actul al treilea al comediei O scrisoare pierdută: "Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!" Peremptoriul "am zis", prin care infatuatul retor face aluzie la clasicul "Dixi et salvavi animam meam", devine ridicol întrucât încheie printr-o alternativă absurdă o expunere confuză. "Soluţia" lui Farfuridi în problema revizuirii Constituţiei este adesea citată pentru a exprima un nonsens ori evitarea unei rezolvări tranşante şi eficiente. . dar sa nu se schimbe nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    ordonanta de urgenta (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:13)

    lzrd [utilizator]

    De ce Ponta asteapta sa fie somat de ICCJ , CSM , Presedintie sa dea aceasta ordonanta care intra in obligatiile sale si pe care a promis de mult ca o da;premierul minte ca asteapta de la MJ propunerile de modificare pe care dealtfel le avea.Modificarile parlamentului din august 2013 ,cu articolul cu anuntarea persoanei ca va fi urmarita nu ii este straina ca pres PSD si co-pres USL .
    Ponta iar ne face de ras si se face de ras prin mistificare si prin manevre nedemne .
  • +1 (1 vot)    
    Prostia.. (Vineri, 31 ianuarie 2014, 15:23)

    taticutu [utilizator]

    Prostia se plateste...
  • -1 (1 vot)    
    Victoraş n-a primit scrisorica (Vineri, 31 ianuarie 2014, 16:32)

    Nowhereman [utilizator]

    Cerere urgentă:
    Traian Basescu sa trimita repede solicitarea pe Facebook pentru ca d-l PM nu ia in considerare alte modalitati de comunicare.
    Ponta stă de dimineaţă pe contul lui şi nimic, dom'le nimic. Oare Baselu nu ştie că lumea s-a emancipat, Obama, Barosso, Merkel, toată ziua stau cu ochii pe Facebook ca pe butelie.
    Hai Baselu că se poate!
    Facebook este salvarea Romaniei!
    Facebook este primul consilier al PM.
    Dacă vrei să dai de Ponta când nimeni nu ştie unde e , caută-l pe Facebook!erere urgentă:
    Traian Basescu sa trimita repede solicitarea pe Facebook pentru ca d-l PM nu ia in considerare alte modalitati de comunicare.
    Ponta stă de dimineaţă pe contul lui şi nimic, dom'le nimic. Oare Baselu nu ştie că lumea s-a emancipat, Obama, Barosso, Merkel, toată ziua stau cu ochii pe Facebook ca pe butelie.
    Hai Baselu că se poate!
    Facebook este salvarea Romaniei!
    Facebook este primul consilier al PM.
    Dacă vrei să dai de Ponta când nimeni nu ştie unde e , caută-l pe Facebook!
  • +2 (2 voturi)    
    La trattoria sub servet, " doctore "!!!! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 17:06)

    Plagarus [utilizator]

    La trattoria CATANIA-MASTER, " dottore " galop si vei gasi mesajul !
  • +1 (1 vot)    
    ponta zice ca codul penal nou e...modern, (Vineri, 31 ianuarie 2014, 18:37)

    fosta zoezoe [utilizator]

    si mai bun decat cel al lui ceausila.doua afirmatii foarte adanci din care inteleg -acum cand vad ca nu amana punerea lor in aplicare- ca:
    1 e modern sa furi de la stat (chiar el e un pionier-sigur cat mai cu acte cat mai mult)
    2 codul nou e mai bun (stupoare) decat cel vechi -oriocat s-au staduit
    3 prieteni, cetateni , noi ce dracu furam -pentru ca chiar in timp ce vorbin suntem furati-?! suntem atat de invechiti ?