Dan Sova face bilantul eforturilor de deszapezire: CNADNR a curatat 2,26 milioane de tone de zapada in 3 zile

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:11 Actualitate | Esenţial

Dan Sova
Foto: Facebook
Intre 24 si 27 ianuarie, circa 2,26 milioane de tone de zapada au fost curatate de CNADNR de pe suprafata partii carosabile in zonele aflate sub incidenta codului rosui si portocaliu, anunta Dan Sova, ministrul delegat pentru Proiectele de Infrastrucutra printr-o postare pe contul sau de Facebook. Sova mai precieaza, pe blogul sau, ca pentru 4 luni de iarna costul real al deszapezirii in Romania este de 1.588 de euro per kilometru.

Sova mai precizeaza ca "dintr-un total de 17.721 km de autostrazi si drumuri nationale, un numar de 1.544 km de sectoare de autostrazi si drumuri nationale au fost inchise temporar din cauza fenomenelor meteorologice extreme din aceasta perioada".

Pe langa informatiile privind tonele de zapada curatate de CNADNR, Dan Sova a mai povestit pe contul sau de Facbook si despre deblocarea drumurilor judetene - drumuri ce nu intra in sarcina CNADNR - in comunele  Silistea Glodeanu si Vadu Pasii.

"Desi drumurile comunale din Silistea Glodeanu si Vadu Pasii, cele care faceau legatura cu reteaua de drumuri judetene, nu intrau in atributiile CNADNR, conducerea Companiei a decis sa actioneze, prin intermediul Directiei Regionale de Drumuri si Poduri Bucuresti. Nu s-au cautat scuze, nu s-a tinut cont de jurisdictii, ci s-a urmarit un singur lucru: reintrarea in normal a vietii de zi cu zi a locuitorilor din cele doua comune", sustine Sova.

"In acest context, as vrea sa ii multumesc lui Mihai Gadea si echipei Antena 3 pentru felul in care au prezentat efortul angajatilor CNADNR in cele doua comune", mai arata ministrul delegat.

Pe blogul sau, Dan sova ofera detalii despre costurile pentru deszapezire in cele 4 luni de iarna dintre 2012 si 2013, costuri ce, zice ministrul, ar trebui sa se reflecte si in aceasta iarna.

"(...) pentru iarna 2012 - 2013, platile efective catre firmele contractante au insumat 27.960.126 euro. Aceasta inseamna 1588,64 Euro/km pentru intreaga perioada de 4 luni de iarna, adica 397,16 euro/km/luna de deszapezire. Aceste date, care sunt oficiale, contrasteaza evident cu informatiile eronate publicate de catre unele institutii de presa. Datele oficiale in legatura cu cheltuielile pentru perioada de iarna 2013 - 2014 vor putea fi puse la dispozitie in luna aprilie 2014, cand se finalizeaza bilantul cheltuielilor. Totusi, datele reale ale cheltuielilor pentru iarna 2012 - 2013, care a fost de asemenea una grea, pot constitui un termen de comparatie si sunt in masura sa invalideze informatiile eronate aparute in ultimele zile in presa", precizeaza Dan Sova.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3477 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    bai 4 luni de iarna (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:18)

    ouyang [utilizator]

    a nins de 2 ori si rezultatele se vad. esti varza.
    • +19 (19 voturi)    
      Eu cred că (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:53)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      au fost 2, 260000000001 milioane tone.
      Alea 0.000000000001 milioane tone se regăsesc în gropile , gospodărite de CNADNR, pe care domnul Șova nu le-a mai socotit pentru simplificarea calculelor.
      Concluzia este că stăm bine la producția de zăpadă pe autostrăzi și drumuri naționale.
      • +4 (4 voturi)    
        Nunu, are dreptate (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 0:44)

        CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        Au fost chiar miliarde de tone. Doar ca zapada asta era pe camp, nu pe carosabil. Si a fost lasata, nu adunata. O mica confuzie. O sa-l trimita Ponta la Polul Nord intr-o vizita de documentare dupa care isi va relua postul in guvern. Nici o problema.
        • +2 (2 voturi)    
          Vreau sa stiu cata apa ploua cand ploua! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 9:34)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

          Premiul Nobel in meteorologie poate fi acordat fara probleme, unui savant care demonstreaza matematic cata apa ploua cand ploua!

          Savantule, cat ploua cand ploua?
    • +15 (15 voturi)    
      pai... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:06)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      au deszapezit si muntii, numai "autostrada zapezii", a.k.a. "autostrada soarelui" nu...si pare-se ca nni n-o gata pana-n Aprilie cand dau ghioceii...
    • +15 (15 voturi)    
      L-a pus Ponta sa macane ceva (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:34)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Sa vada lumea ca exista si asta. In rest, e de ajuns sa te uiti la fata lui, Cap de Peste, fara nici o scanteie de inteligenta in priviri. De aia a si ingaimat niste gugumanii, ca alea cu 4 luni de iarna si 28674228347milioane de tone de zapada.
    • +6 (6 voturi)    
      wow! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:16)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Aștia din cauza vitezei au ajuns și în Antarctica!
    • +7 (7 voturi)    
      KM versus Tone (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:41)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Cred ca omul a folosit o unitate de masura gresita.
      Ne interesaeza cit KM de drum au fost curatati nu cite Tone de zapada :)

      Pe la vara o sa spuna ca au fost asfaltate milioane de Tone de asfalt si noi nu o sa putem fi nemultumiti.

      Este asta prostie, dezinformare a votantilor lor sau din amindoua.
    • 0 (0 voturi)    
      Cat inseamna 2 milioane de tone de zapada? (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 12:16)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Un stadion. Atat au adunat niste baieti inainte sa joace fotbal. Ia de-aici link: http://www.nola.com/saints/index.ssf/2014/01/eagles_remove_2-3_million_poun.html
    • 0 (0 voturi)    
      513 tone pe un stadion (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 12:22)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      http://www.omaha.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131008/SPORTS/131008848/1685
  • +22 (24 voturi)    
    Asa ...si? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:19)

    Mileu [utilizator]

    Care e problema?
    In mod normal, azi dimineata trebuia ca 100% din drumuri sa fie circulabile, sa nu mai existe comune izolate si sa nu mai existe intreruperi in alimentarea cu electricitate. Aunci ar fi o masura de lauda.
    Dar cum stam?
    • +8 (8 voturi)    
      „ sa nu mai existe comune izolate si sa nu ...” (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:57)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Mileu

      Se încadrează la ...marile proiecte?
  • +26 (28 voturi)    
    Papusa asta de Sova este dementiala (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:23)

    dandra [utilizator]

    felicitari pentru poza - ii curge inteligenta prin pori.
    Din acele milioane de tone de zapada, 2 erau doar din teleorman, unde a ajutat si el sa dea la vreo 13 miliarde de lopeti.
    Ma mir ca recunoaste existenta zapezii si a acestui anotimp.
    " Nu este iarna, nu recunosc acest anotimp, este doar o toamna tarzie, cu putin frig de la rusi", a declarat ministrl intr-un interviu in care a fost intrebat care este anotimpul lui preferat.
  • +21 (21 voturi)    
    Sova the best (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:30)

    Cristi1x2 [utilizator]

    Mare ti-e gradina si multi .......... Cum dracu o fi calculat, ca densitatea zapezii difera de foarte multi factori. Sau poate ca si tot USL-ul "e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune".
    • +9 (9 voturi)    
      Ce stii dumneata. (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:32)

      kofa [utilizator] i-a raspuns lui Cristi1x2

      astia a lui Sova au lopeti,pluguri si ce scule,utilaje or mai avea,ultimul racnet in materie de automatizare.Cantareste pana la ultimul fulg de nea.Ce mai,iti vine sa iti dai cu barda in co..jones.
  • +12 (14 voturi)    
    Nu neaga existenta zapezii? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:35)

    Miky60 [utilizator]

    Prietenii stiu de ce... :)
  • +14 (16 voturi)    
    hmm (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:35)

    sipu [utilizator]

    Cum o fi facut socoteala de ia iesit aceasta cifra ?
    • +24 (24 voturi)    
      Simplu (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:45)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Ca alea 7.4 milioana votanti.
  • +27 (27 voturi)    
    Delir (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:36)

    Daniels22026 [utilizator]

    Zevzecul delireaza. A calculat tonele de zapada impinse in santuri. Incredibil!!!

    Sova nu merita nici macar jignirea de incompetent. Nici macar prost nu pot sa-l calific pe Sova. Trebuie sa inventam termeni in vocabularul pentru acest delir birocratic.
    • +14 (14 voturi)    
      haios baiat ! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:57)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      auzi sova, cati milimetrii cubi de zapada reprezinta asta ? :))))) cum sa raportezi mai tonele de zapada de pe drumuri, esti sarit ? asa-i platiti pe-aia cu contractele ? la tona de zapada ? haios baiat !
  • +9 (9 voturi)    
    Da ? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:37)

    micul [utilizator]

    Si cum ai calculat ?
    Ia uite aici :
    http://www.youtube.com/watch?v=LRRji3g8GTo
    • +12 (12 voturi)    
      Ei şi dumneata acuma, (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:04)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui micul

      formula e secretă, stai s-o patenteze!
      • +5 (5 voturi)    
        Nu e secretă. (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:41)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui Kute

        Dar n-o găsește pentru că a pus-o în sertarul în care era și contractul ăla pe care nu l-a mai găsit.
  • +14 (14 voturi)    
    cine iti face cifrele astea dle? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:47)

    ouyang [utilizator]

    Naumovici cumva ajuta la spalarea imaginii incompetentei? Bagi niste cifre mari si te astepti sa puna botu dobitocii. 2 milioane de tone. Vai dar ce s-a mai lucrat. Cui ii pasa ba de milioanele de tone de zapada? Ma uit pe geam si vad masini blocate. Aud cum ajuta 5000 de jandarmi si armata la deszapeziri. Pai de ce? Nu avem firme platite pentru asta? Le mai dai si la jandarmi niste sporuri tot pe banii mei?

    17000 de km in total, doar 1500 km sunt strazi inchise. Trist ca s-au nimerit sa fie toate autostrazile in aia putini 1500 km. Mai ce ghinion. Tu nu vezi ca esti o gluma proasta? Ca PR-ul e facut pentru niste maimute ce nu inteleg cifre? Si mai vrei tu sa spui ca restul de 15500 de km (cei neinchisi) sunt circulabili? HAHAHA
    • +3 (3 voturi)    
      Păi nu știți că (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:50)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      zăpada tinde mai mult spre autostrăzi. Toată zăpada s-a dus numai pe cei 1500 km De aia i-a ieșit cantitatea asta.
      Nu vedeți că pe drumurile comunale. orășenești și județene nu există fulg de zăpadă?
      Sau există și nu s-au finalizat socotelile?
  • +13 (13 voturi)    
    Efeminati (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:47)

    un dac [utilizator]

    De ce nu sunteti mai barbati, tu si cu ponta? De ce il pupati mai in fund pe boiculescu prin intermediari? Direct nenica, sa vada toata tara.
  • +12 (12 voturi)    
    2,26 milioane de tone de zapada !!! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:56)

    Amatorul USL [utilizator]

    Sova e un ministru tampit sau un jurist care se crede ochiometru?
  • +13 (13 voturi)    
    Imberbul si zapada (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:00)

    Amatorul USL [utilizator]

    Zapada asta e calculata cu varf si toleranta zero la cantarul aflat la marginea teritoriului judetului Ilfov.
  • +16 (16 voturi)    
    e tare la mate. Cind a facturat la (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:01)

    __alex__ [utilizator]

    Complexul Energetic Oltenia i-au iesit 27 de ore pe zi.

    Acum calculeaza dezapezirea in tone.

    Iar daca isi calculeaza IQ-ul, ii da un numar negativ.
  • +9 (9 voturi)    
    Un baiat ridicol Sova asta (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:10)

    Ciribanstula [utilizator]

    Se plateste pe km si el ne anunta ctae tone s-au dezapezit!
    Au si cantar la putrtator baietii de la dezapezire?
    Si cum se face calculul platii in functie de tonaj?

    Mai mare jena!
    Baaaaa du-te ............ acasa!
    Lasa pe altul
  • +8 (8 voturi)    
    Daca imparte la "12 luni de iarna" ... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:17)

    Luke1 [utilizator]

    iese si mai ieftin ...
    Care e a 4-a luna de iarna ? Martie ? sau August ?
    Ma-ntreb cum or fi catarit toata zapada aia ... sau niste calcule asa, "din pix" ? Ca vorba aia - cine poate sa verifice aceste afirmatii ??
  • +13 (13 voturi)    
    Sova are mintea/capul fracturat (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:37)

    Wanheda [utilizator]

    E doar unul dintre dulaii lui Ponta, asa stapan, asa sluga. Ce, nu vedeti ca Ponta aproape habar n-are ce-i cu el? Mor oamenii cu zile prin munti, prin zapada, tara e paralizata si el o face ba pe chefliul, ba joaca baschet, ba dispare in gaura de cioarec.
    Nesimtirea a ajuns la mare rang prin Guvern.
  • +13 (13 voturi)    
    Mai exact,va rog! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:46)

    vidoc [utilizator]

    Ar fi interesant sa ne spuna si cati fulgi de zapada au fost.Pentru exacitate ii spun ca intr-un metru cub de zapada afanata sunt 2 la puterea 64(ca in legenda jocului de sah)fulgi.Hai prostovanule ca e usor!
  • +10 (10 voturi)    
    prin reducere la absurd (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:52)

    relud [utilizator]

    dupa calculele mele rezulta 2.74 mil tone sory
  • +5 (5 voturi)    
    desfiintarea contractelor de deszapezire (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:56)

    BME [utilizator]

    din pacate se fac contracte cu firme fantoma de deszapezire dotate cu lopeti si un tractor si cu unul sau doi angajati. MAI BINE S-AR ALOCA ACESTI BANI ARMATEI SI SA SE FACA CONTRACTE CU EA. AR FI MULT MAU EFICIENTA
  • +10 (10 voturi)    
    SOVA= mincinos ca si PONTA (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:06)

    UnOarecare [utilizator]

    Vrea sa ne minta ca INTREAGA retea nationala de drumuri = 17.721 km a fost curatata in 2012-2013 ????? Fiecare metru?!!
    Eu cred ca jegosi moral ca astia din USL/Guvern doar la Antena 3 mai gasesti!
    DACA de fapt s-au curatat doar 4500km costul sare de 6300 Euro/km !!! Noi suntem cei mai "tari" din TOATA Europa!
    Cei mai "tari" la guvernare corupta, ecscroaca si venala!
    • +2 (2 voturi)    
      Si DACA au curatat (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:20)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      efectiv numai numai 2215km inseamna peste 1000t/km. Ma intreb unde au ascuns zapada care trebuia sa se vada pe marginea drumurilor?!
      Probabil au luat-o acasa pe bocanci militari si jandarmi care le-au facut treaba firmelor lui Dragnea, Mazare, Oprisan, etc
      Acolo e banu` dumneavostra cetateni!
  • +2 (2 voturi)    
    Sova... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:07)

    pewpew [utilizator]

    Sa il anunte cineva pe Sova ca acele milioane de tone de zapada NU au fost curatate.
    .
    Au fost impinse pe trotuare, pe acolo pe unde lumea obisnuia sa mearga.
  • +1 (1 vot)    
    bani de campanie electorala (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:18)

    ion roata [utilizator]

    zapada asta, multa sau putina, costa multi bani, exact cat au nevoie baietii astia pentru campania electorala. parerea mea.
  • +3 (3 voturi)    
    cum e (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:28)

    zigot [utilizator]

    turcul si pistolul!
    cum putea ponta sa fie prieten cu un om istet? trebuia sa fie unul de-al lui: mincinos,incompetent si tupeist, putin sub nivelul lui( daca se poate asa ceva)
    accidente umane!
  • +2 (2 voturi)    
    centre de colectare pt. zapada (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:32)

    UnchiuSam [utilizator]

    Vin cu o idee: sa nu se mai plateasca banii la firmele de deszapezire, dar sa infiinteze niste centre de colectare, unde fiecare sa se duca cu zapada pe care poate sa o stranga.
    Mergi cu 10 kg. - iei o suma, muncesti pe branci si duci o tona - esti bogat :)
    Cred ca asa s-ar rezolva problema si ar fi si strazile/soselele mai curate. Plus ca toata lumea ar fi bucuroasa (mai putin ei si cu mama lor!). In felul asta zapada ar fi stransa, nu am mai avea ca acum 2.26 milioane tone de zapada mutate cu cativa centimetri mai incolo...
  • +2 (2 voturi)    
    bullshit (Marţi, 28 ianuarie 2014, 22:02)

    Whatsupdoc [utilizator]

    Personal si cu manuta mea, dintr-o curte de 1200 mp si un drum de acces am dat la o parte 150 tone zapada. Adica 1/15000 din cat a facut dl Sova in toata tara. Concluzia e evidenta (daca stiti sa pastrati proportiile si bunul simt)
  • +2 (2 voturi)    
    Poate ne explica dl sova (Marţi, 28 ianuarie 2014, 22:42)

    voda.tepes [utilizator]

    cum a facut el conversia in tone? ok, un calcul simplu ne da un anume volum de zapada dar eu sunt curios cum a ajuns la tone pentru ca, urmand ingineria inversa, ar rezulta ca s-au deszpezit minim 1614 km de drumuri (considerand ca 1mc zapada = 1 tona, lucru care nu poate fi adevarat in conditile de zapada afanata)
  • +3 (3 voturi)    
    auzita la Turcescu (Marţi, 28 ianuarie 2014, 23:10)

    cris64 [utilizator]

    Dupa ce Sova a anuntat ca CNADR a strans 2,26 milioane tone de zapada guvernul Ponta a anuntat lansarea programului de ajutor "Primul iglu" pentru toti pinguinii bugetari care au participat la actiunea cu tematica "iesi afara javra ordinara"
  • +2 (2 voturi)    
    interesant calcul (Marţi, 28 ianuarie 2014, 23:29)

    ampersand [utilizator]

    Presupun că ministrul marilor proiecte a raţionat aşa:
    dacă un camion de 3 tone îl umplem cu pene de raţă, înseamnă c-avem 3 tone de pene de raţă.
  • +2 (2 voturi)    
    Baietzica du-te acasa la mamitzica ! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 3:08)

    Plagarus [utilizator]

    Asta-i al doilea holocaust al " marilor " proiecte de hartie si vorbe goale !
  • +1 (1 vot)    
    Ba Sova tu stii cit face 2+2 =?????????????? (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 4:13)

    andreesanu [utilizator]

    Tu habar nu ai ce scoti din gura,esti bet or prost facut gramada.
    Mai este o chestie,te-o fi pus dracul sa platesti la to/km cat ti-au raportat gujbetii vostri contractati peste noapte la un chiolhan si pe care i-ati pus sa inpinga vintul cu trctorul or cu lama de la autogreder.
    Daca astai explcatia e clara si cantitate si banii pentru care deja ati batut pala,v-ati scos ba loazelor paralele doar din pix si din presa !!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Iarta-l Doamne, ca-i nefericit ales ! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 6:31)

    Plagarus [utilizator]

    De la Tisa pan la Nistru ori ce s(c)ula-i dom ministru ?
  • +1 (1 vot)    
    radem noi, glumim, facem bascalie de ei... (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 8:34)

    qwerasdf [utilizator]

    dar tot agaricii astia iau deciziile in tara, ei ne conduc pe noi si nu invers...

    e timpul ca poporul roman sa se trezeasca, daca nu acum, macar la urmatoarele alegeri sau preferam sa fim in continuare bataia de joc a USL-istilor?
  • +1 (1 vot)    
    Marile proiecte aduna eurozapezi , de milioane (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 9:53)

    Plagarus [utilizator]

    Şova a câştigat, de-a lungul timpului, sute de mii de euro din bani publici, prin contractele obţinute de firma sa de avocatură.
    Clientii mari : AVAS, PGMB, dar şi complexurile energetice Rovinari şi Turceni.
    PGMB-2009 : contract-cadru de asistenţă juridică în valoare de aproximativ un milion de eurozapada firmei de avocatură „Şova şi Asociaţii" fără licitaţie publica.
    Rovinari & Turceni :valoarea totală a contractelor încheiate cu cele două instituţii depăşeşte 500.000 de eurozapada.
    AVAS .................................mai conteaza ?
  • +1 (1 vot)    
    Multa zapada, putin holocaust ! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:33)

    Plagarus [utilizator]

    Am fost anuntati de " istoricul " Sova ca au fost carate 2,26 mil. tone zapada . Astazi cred ca s-a dublat cantitatea . Unde a fost carata intreaga cantitate ca vreau sa fac o ghetarie naturala cu bani europeni ?