Guvernul instituie stare de alerta in judetele Buzau, Vrancea si Braila

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 ianuarie 2014, 12:09 Actualitate | Esenţial

Guvernul a instituit stare de alerta in judetele Buzau, Vrancea si Braila, a anuntat luni premierul Victor Ponta, intr-un comandament de urgenta reunit la Palatul Victoria.

"Incepand cu ora 12,00 semnez hotararea de guvern, o publicam in Monitorul Oficial, pentru cele trei judete suntem in stare de alerta pana cand se va considera ca putem ridica aceasta stare", a spus primul ministru, precizand ca acest lucru nu inseamna restrangerea vreunei libertati cetatenesti si nici achizitii publice sau bani alocati pentru primarii.

In principiu, aceasta stare presupune, a explicat Ponta, asigurarea sub comanda unitara de utilaje si mijloace de interventie, carburant necesar, organizare transport si depozitare alimente, prioritizarea actiunilor de interventie, functionarea retelelor de distributie energie electrica, mentinerea ordinii publice, posibilitatea interzicerii circulatiei pe anumite drumuri si a substantelor periculoase.

"Avand o conducere unitara putem sa indepartam rapid toate consecintele ultimelor doua zile si sa ne pregatim pentru miercuri si joi, cand avem o noua perioada dificila", a spus Victor Ponta.

"Nu e vorba de achizitii sau bani, o sa inceapa speculatiile ca dam bani, tot ce se intervine se intervine de la nivel national si tot ce punem la dispozitie punem de la rezervele statului", a continuat acesta, adaugand ca "toate drepturile cetatenesti raman in vigoare".

In ceea ce priveste circulatia pe drumuri, vicepremierul Liviu Dragnea a afirmat ca tronsonul Bucuresti - Lehliu se deschide la ora 17, iar tronsonul Lehliu - Fetesti se va deschide la "cateva ore dupa ce se termina viscolul".

In plus, Bucuresti  - Urziceni a fost deschis de la ora 12, la fel ca si Slobozia - Harsova - Constanta.

Potrivit agentiei Mediafac, starea de alerta se refera, conform legii, la "punerea de indata in aplicare" a planurilor de actiuni si masuri de prevenire, avertizare a populatiei, limitare si inlaturare a consecintelor situatiei de urgenta, respectiv ale unui eveniment exceptional care, prin amploare si intensitate, ameninta viata si sanatatea populatiei, iar Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta asigura coordonarea unitara a activitatilor.

Astfel, potrivit OUG 21/2004, pe durata situatiilor de urgenta sau a starilor potential generatoare de situatii de urgenta poate fi declansata starea de alerta.

Dupa declararea starii de alerta, sunt puse de indata in aplicare planurile de actiuni si masurile de prevenire, de avertizare a populatiei, de limitare si inlaturare a consecintelor situatiei de urgenta.

In timpul starii de alerta poate fi dispusa, ca masura de protectie, scoaterea din zonele afectate sau potential a fi afectate, in mod organizat, a unor institutii publice, agenti economici, categorii sau grupuri de populatie ori bunuri si dispunerea acestora in zone si localitati care asigura conditii de protectie.

De asemenea, zonele afectate de ninsori si viscol in care este declansata starea de alerta pot primi ajutoare de urgenta si pentru acestea poate fi solicitata acordarea de asistenta internationala.

Pe timpul starii de alerta se pot dispune orice masuri necesare.






Citeste pe Stirile ProTV

Avertismentul celor mai buni bucatari din Romania. Ce se intampla atunci cand combini tigarile cu mancarea

Legile din Romania ii apara pe fumatori de nefumatori si nu invers. Cei mai buni bucatari din Romania insa atrag atentia asupra efectelor neasteptate pe care fumul de tigara le produce in restaurante.








7765 vizualizari
  • +21 (25 voturi)    
    hai ca sunt baieti destepti... (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:16)

    seven [utilizator]

    Au gasit ei de unde sa mai suga niste bani. Oricum mi se parea dubios ca dupa doua zile de ninsoare au bagat cod rosu. Acu am inteles de ce...

    Aseara lui Dragnea ii sclipeau ochii cand a anuntat la ISU ca va propune primului ministru sa instituie stare de alerta in cele trei judete. Sa vezi tu acum ce bine o sa foloseasca fondurile alea pentru situatii de urgenta. Exact pentru deszapezit.
    • -5 (21 voturi)    
      sunt din zona... (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:48)

      Sycka [utilizator] i-a raspuns lui seven

      si habar nu ai cum a fost acum 2 ani cand bunicii mei riscau sa nu mai iasa din iarna tinand cont ca nu mai putea ajunge la lemne din cauza nametilor (noroc ca l-a prins zapada pe tata acolo si a stat cu ei 2 saptamani pana s-a putut reintoarce acasa)... habar nu ai cum este si cum a fost zilele trecute acolo... Transformati totul intr-o chestie politica ce nu-si are sensul in momentul asta... Sunt oameni (in special batrani) in zona care chiar au nevoie urgent de suport... Iar pentru voi, din fata unui calculator stand la caldurica, este atat de simplu sa aruncati cu comentarii politruce...
      Sa va fie rusine... in loc sa puneti un comentariu util pentru a sari in ajutor institutiilor statului (locuri pentru strangerea de ajutoare(mancare, paturi, apa), locuri unde oamenii se pot organiza pentru a merge sa dezapezeasca zonele mai puternic afectate, etc.)
      • -7 (17 voturi)    
        bravo ! (Luni, 27 ianuarie 2014, 13:08)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Sycka

        din pacate sunt unii 'oameni' pe aici care nu pot altceva decat sa aiba comentarii politice si sa injure orice masura se ia ...
        este vorba de tipicul roman 'samantar' care se pricepe la toate si stie mai bine decat oricine , dar daca e vorba sa faca ceva ... atunci se da la fund !
      • +13 (17 voturi)    
        ... (Luni, 27 ianuarie 2014, 13:21)

        seven [utilizator] i-a raspuns lui Sycka

        Crede-ma, si eu tot din zona sunt. Tu ai bunici, eu am parinti, bunici si alte zeci de rude. Dar asta nu inseamna ca ce-am zis eu nu este adevarat. Ajutor se poate oferi foarte bine oamenilor fara stare de alerta. Tu chiar crezi ca Dragnea a dat stare de alerta pentru ca-i pasa de bunicii tai?

        Ai dreptate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fii orb. Exact pe asta se bazeaza si ei. Furam acum ca nu se prinde lumea ...
        • +1 (3 voturi)    
          Guvernul dorea sa instituit stare de alerta (Luni, 27 ianuarie 2014, 14:50)

          BoengiuConstantin [anonim] i-a raspuns lui seven

          inca din toamna pentru judetele PSD. Si acum, este vorba doar de judete PSD.
          Nu este vorba de ninsori exagerat de abundente, ci de zapada viscolita. Pentru asta, avand in vedere experienta din anii anteriori, trebuiau create perdele de protectie. Intrebati pe ministrii mediului si transporturilor, dar pe presedintii de consilii judetene din cele trei judete, ce perdele de protectie au fost create in zonele unde nametii au ajuns la 3/4 metri anul asta si anii anteriori. Veti avea surprize...
      • +9 (9 voturi)    
        partial ai dreptate (Luni, 27 ianuarie 2014, 13:32)

        andimi [utilizator] i-a raspuns lui Sycka

        Sycka, sa nu exageram, asta e iarna, banuiesc ca rudele tale nu se confrunta pentru prima data cu asa ceva. Daca au fost intelepti, au pus deoparte din timp alimente, lemne si tot ce trebuie pt perioade grele. Ca... daca astepti pomana statului, stai mult si bine. Tu crezi ca armata va ajunge chiar la toti batranii? La citi sunt, e imposibil! Important e sa se ajute si ei intre ei, vecinii, autoritatile locale, sa iasa din casa!
        • -1 (3 voturi)    
          exact asta am vrut sa sugerez... (Luni, 27 ianuarie 2014, 15:57)

          Sycka [utilizator] i-a raspuns lui andimi

          ca nu e bine sa transformam totul intr-o chestie politica si ca ar fi mai bine sa dam dovada de solidaritate. Prin mesajele pe care le postam chiar si pe astfel de forumuri sa oferim informatii despre cum si unde oamenii ar putea sa se mobilizeze, ce ar trebui sa faca, cine se afla in dificultate, etc. Nu sa aratam intr-una cu degetul ca decizia aia a fost proasta buna sau cum o mai fi fost... Cineva si-a asumat o decizie... haideti sa vedem cum facem sa rezolvam cat mai rapid problema astfel incat decizia luata sa fie implementata intr-un timp cat mai scurt pentru ca nimanui nu-i place sa stea in frig sau inchis in casa :)
          P.S: degeaba ai in curte tot ceea ce-ti trebuie daca nu poti ajunge/profita de ele. Ai mei intr-au in casa printr-un tunel facut pe langa streasina casei. As dori sa o vad pe bunica ta la 80 de ani cum escaladeaza nametul de zapada de 2 metri jumate sa se duca la toaleta :) (majoritatea oamenilor nostri de la tara au toaleta in curte)
      • -1 (3 voturi)    
        Optiunea nucleara (Luni, 27 ianuarie 2014, 14:20)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Sycka

        Daca erau interesati de troiene declarau razboi Americii. Spun America, pentru ca Rusia ne-ar refuza cu siguranta atita timp cit armata lor e doar de eliberare. Caldura rezultata din fisiunea nucleara ar fi topit toata zapada din zona bunicilor tai iar ei ar fi trait fericiti pina la adinci batrinete.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu inteleg (Luni, 27 ianuarie 2014, 14:40)

        marmarin [utilizator] i-a raspuns lui Sycka

        de ce trebuie stare de urgenta intro zona in care asa se intampla in fiecare iarna. Oare autoritatile de acolo nu trebuiau sa fie pregatiti pentru o asa situatie? Vezi tu ca noi avem dreptate. Este chiar politica si chiar se vor fura bani si de la fraieri ca tine, ma rog, daca nu esti usl prin definitie.
        • +1 (1 vot)    
          nu se intampla in fiecare iarna... (Luni, 27 ianuarie 2014, 16:09)

          Sycka [utilizator] i-a raspuns lui marmarin

          Problemele sunt mai profunde...
          Ar trebui replantate perdelele de verdeata de la marginea localitatilor;
          Ar trebui montate parazapezi pe marginea drumurilor; etc.;
          Am trait in Rm Sarat 20 de ani... si pot sa itzi spun ca zapada mai mare de 2-3 m nu am vazut asa de des...
          Voi credeti ce vreti... dar in sinea voastra stiti foarte bine ca voi va laudati pe facebook ca ati da zapada din jurul masinii sau ca ati facut o potecuta in fata blocului (ceea ce reprezinta 0 cand vine vorba de a face o poteca lunga de 100 m ca sa ajungi pana la lemne sau la apa)
      • -2 (2 voturi)    
        Re: sunt din zona... (Luni, 27 ianuarie 2014, 15:57)

        Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui Sycka

        Mai Catalin Radu Ponoase, te pomeni ca tu scrisasi comentariul asta stand pe hornul casei bunicilor cu degetele chircite la -10C. Hai,mai lasa-ne cu mesajele astea ipocrite si mai bine ajuta-ti bunicii sa curete zapada in loc sa scrii prostii pe Internet.
        • +1 (1 vot)    
          :) (Luni, 27 ianuarie 2014, 16:19)

          Sycka [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

          penibil...
          Altceva mai bun nu ai gasit? :)
          Sunteti atat de orbiti de batalia asta Portocalie-USL-ista incat nu mai vedeti nimic altceva in jurul vostru... :)
    • +1 (5 voturi)    
      pe mru l-a durut la basca (Luni, 27 ianuarie 2014, 14:38)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui seven

      el a spus clar. sa dati voi la lopata mai...alegatorilor
      • +1 (1 vot)    
        si ce sensibili sunt astia noi... (Luni, 27 ianuarie 2014, 17:07)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        http://www.ziare.com/maria-grapini/ministru-delegat/ministrul-grapini-le-bate-obrazul-romanilor-care-se-vaicaresc-asteptand-autoritatile-1279658
  • +21 (23 voturi)    
    Bani! Bani! Bani! (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:18)

    JG [utilizator]

    prilej de a cumpara orice, de la oricine, cu orice pret, fara nicio licitatie ...

    bani pentru partid!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      stare de alerta (Luni, 27 ianuarie 2014, 19:46)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui JG

      pentru intreaga Romanie ! gata cu jaful national ! Postati, postati si pungasia merge inainte ..faptele vorbesc..
  • +20 (22 voturi)    
    Legalizarea furtului (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:19)

    PredeAn [utilizator]

    Decretarea starii de alerta legalizeaza jaful, elimina raspunderile pentru viitoare anchete penale, la fel ca in cazul gripei aviare de acum cativa ani. Platim prostia votului si ne lipseste orice mijloc de a sanctiona sau de a impiedica JAFUL LA DRUMUL MARE practicat de autoritati.

    Oameni nevinovati sufera, blocati in case de incompetenta unor imbuibati, aflati la conducere. O simpla cautare pe youtube dupa "snow plow" (plug de zapada) arata sute de filmulete, cu utilaje eficiente, ieftine, in plina actiune pe sosele, pe linii ferate sau pe teren accidentat.

    Armata are tractoare si camioane cu roti de diametru mare si motoare puternice, insa lipsa de coordonare la face ineficiente. Multumim Oamenilor cu spirit de sacrificiu, jandarmi, sanitari sau Oameni obisnuiti, care sar in ajutor celor in nevoie. In ei ne este nadejdea!
    • +3 (3 voturi)    
      felicitari (Luni, 27 ianuarie 2014, 13:19)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui PredeAn

      comentariul tau ar trebui preluat si pus pe prima pagina a tuturor ziarelor si la toate televiziunile, sa dam like si share pe facebook - sa afle toata tara si europa ce fac magarii astia hoti de la conducere.
      • 0 (0 voturi)    
        Starea de alerta . (Luni, 27 ianuarie 2014, 19:31)

        proletara [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        Am prins mai multe ierni cu zapada .. mai ceva decat acum Nu se facea atata galagie ..atatea sedinte si coduri, comitete, etc. Saracul Ffeneciu, nu l-a sfatuit nimeni sa vina cu cateva zile inaine la Bucuresti.Ca s-au dat codurile pe toate posturile TV si Radion!! Se se gasea cinceva sa-l ia in gazda! Cat despre romani, hai sa nu exageram. Fiecare om gospodar are provizii pentru iarna..mai ales cei din zone montane, cei de la tara.. malai, faina, varza la butoi , muraturi, zacusca, lemne etc.. toate acestea le pregatim din toamna !mai mama..ca asa facem de zeci de ani ..Ca daca nu mai este curent avem lapa cu gaz, avem lemne si nu murim de frig dar nici de foame!!
  • +8 (10 voturi)    
    Manipulare prin minciuna !!! (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:21)

    polonyca [utilizator]

    Cum adica "nu exista victime umane"....????!!!! E clar ca exista !!!! Asta e cea mai ticaloasa guvernare posibila......Saraca tara....chiar e sat fara caini !!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:23)

    czr [utilizator]

    Ramona Mănescu, laudă pe facebook intervenţia autorităţilor: „Au fost închise doar trei judete!”
  • +6 (6 voturi)    
    si de urgenta (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:27)

    Un cititor [utilizator]

    la Pungesti
    • 0 (0 voturi)    
      Bine fac (Luni, 27 ianuarie 2014, 19:50)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      cei din Pungesti ca se opun..Avem carbune, lemne, se pot monta panouri solare..energie verde.. ce tot scormonesc cei de la Chevron pe pamantul asta al nostru ?? Afara cu ei ..
  • +7 (7 voturi)    
    tare (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:28)

    florin_f [utilizator]

    ce le Kak... mintea la astea, e de nedescris, toate shmecheriile sa fure. Daca aea dinainte au bagat mana pana la umar in butoiul de miere, astea sau bagat cu totul, chiloti, ciorapi..., mai scot din cand in cand capu sa suga aier.
  • +8 (8 voturi)    
    Sugestii pentru Ponta (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:30)

    Primula [utilizator]

    Daca e stare de alerta, ar trebui sa ne dea un Telverde ( parca asa se numeste, nu?), sa anuntam ce sa mai treaca pe listuta pentru urmatoarea iesire in fata natiunii cu stirile de la Comandament. Pun si ei acolo pe cineva sa asigure permanenta, ei pot merge acasa pana la buletinul urmator, cand se va suna din nou adunarea la sediu. Poate ii mai invita cineva la vreo televiziune intre timp sa ne spuna ce multa TREABA mai fac.
  • -6 (6 voturi)    
    alerta (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:49)

    mihail nica [utilizator]

    ordonanþã de urgenþã nr. 21 din 15 aprilie 2004
    privind sistemul naþional de management al situaþiilor de urgenþã
    emitent: guvernul româniei
    publicatã în: monitorul oficial nr. 361 din 26 aprilie 2004
    având în vedere proliferarea atentatelor teroriste pe plan internaþional ºi îndeosebi a
    celor îndreptate împotriva intereselor statelor membre ale nato, în special cele
    provocate simultan, cu efecte dramatice asupra vieþii ºi sãnãtãþii unui numãr din ce în ce
    mai mare de persoane, aºa cum au fost cele din turcia, rusia ºi seria de atentate
    teroriste din data de 11 martie 2004 din spania, soldate cu aproximativ 200 de morþi ºi
    1.500 de rãniþi,
  • +9 (9 voturi)    
    Salvatorul! (Luni, 27 ianuarie 2014, 12:56)

    adriann_l [utilizator]

    Si va veni Ponta - acest Bruce Willis al nostru - si va salva Romania de la sfarsitul lumii. In transmisiune directa pe TVR (si pe TVR HD, evident)!
  • +15 (15 voturi)    
    Prognoza pe urmatoarele luni: (Luni, 27 ianuarie 2014, 13:00)

    ipolitic [utilizator]

    In cea mai mare parte a tarii va ninge cu promisiuni,
    guvernul minte de ingheata apele, pe alocuri descarcari electrice intre PSD si PNL.
    Codul rosu se va institui in majoritatea judetelor,
    cu exceptia a catorva judete, care ramin portocalii.
    Exista risc de cresteri de debite (din credite) si niveluri
    (de indatorare).
  • +9 (9 voturi)    
    Despre stare de alerta si minciuna (Luni, 27 ianuarie 2014, 13:04)

    Paul IvanPaul Ivan [anonim]

    Acum citeva minute in sedinta de guvern, Dragnea si Ponta au anuntat cu bucurie si chiuituri ca E85 si A3, inclusiv drumurile nationale spre Constanta, au fost desfundate si se circula in veselie. Pentru ce s-a introdus stare de alerta? De asemenea ziarele prezinta destule cazuri de oameni care mor inghetati in zapada, la Iasi, la Vaslui, in Buzau. De ce e mincinos Ponta si nu prezinta adevarul? Cui foloseste minciuna si lauda? Alo, va rog sa-mi spuneti dupa sedinta de guvern, la ce restaurant merg Ponta si Dragnea?
    • +2 (2 voturi)    
      Stare de furaciune (Luni, 27 ianuarie 2014, 14:04)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Paul IvanPaul Ivan

      Hai sa-ti explic eu cum este cu starea de alerta, ceruta cu inversunare de catre dl. Oprisan.

      In stare de alerta se pot accesa niste fonduri de rezerva, dar cel mai important este ca se vor face achizitii la buna dispozitie a primarilor sau sefilor de consilii judetene.
      Putini primari vor vedea bani, presedintii de consilii judetene vor da niste tunuri barosane.
      Cel mai important, nimeni nu te intreaba nimic dupa aia, pt. ca sarea am dat-o pe jos, carburantul a fost folosit, alimentele au fost impartite si gata treaba.
      Toate cumparate la niste sume ireale, dar dehh este stare de urgenta si daca trebuie trebuie.
  • +1 (3 voturi)    
    Şi dacă nu l-au această măsură (Luni, 27 ianuarie 2014, 14:24)

    felis_tigris [utilizator]

    Vai, îmi este groază, guvernul era declarat criminal.

    Unde este președintele tuturor românilor?
    • 0 (2 voturi)    
      cum zisasi? (Luni, 27 ianuarie 2014, 15:55)

      Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      > Şi dacă nu l-au această măsură
      >
      "l-au" asta-i mai tare ca toata stirea :))
      • 0 (0 voturi)    
        starea de alerta (Luni, 27 ianuarie 2014, 19:44)

        proletara [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

        Mai mama, spune-i cum se scrie corect,, cel putin sa invete ceva / cred ca a vrut sa scrie " daca nu ar fi luat , sau daca nu luau aceasta masura ..Tine minte, mai Ctezatorii 213 !
        Cat despe zapada .. bine ca a nins.. nimeni nu multumeste Domnului pentru aceasrta binefacere..Nu-i asa domnule Ministru Constantin ..Agricultura se bucura!!
        Perdelele de protectie din copaci, parazapezi. sunt inventate de sute ani !! Voluntariat si am pus la primavara , se pe Stanga si pe Dreapta, copaci care cresc repede....
        Nu mai deranjati guvernantii .. s-au ingrasat ca porcii ..si nu mai fac sinapse cei doi neuroni in functiune , unul pe Stanga , altul pe Dreapta !
  • +1 (1 vot)    
    toronto-canada - no comments (Luni, 27 ianuarie 2014, 14:33)

    alex1u [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=lUds1pWKMjs
  • +1 (3 voturi)    
    Trai pe vatrai, neneaca! (Luni, 27 ianuarie 2014, 14:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Stare de alerta = achitizii fara licitatii!
    Borfasii se vor repezi sa deszapezeasca milioanele de euro, cu lopeti de intors bani, sa le ia de pe capul populatiei.
    Portofelul lui Dobrisan va fi burdusit cu milioane tocmai bune pentru subventionarea alegerilor.
    Generosul cu inima de aur -Premierul Bascalie- nu putea sa scape acesta ocazie.
    • -1 (5 voturi)    
      Dar dacă... (Luni, 27 ianuarie 2014, 15:24)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      ...guvernul nu instituia starea de alertă pentru aceste zone, atunci să fi văzut scandal. Deja îmi este scârbă!
      • +1 (1 vot)    
        Felicitari! (Luni, 27 ianuarie 2014, 20:34)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

        Felicitari pentru modul politicos in care coabitati cu partenerii de comentarii, domnule felis_tigris.
        Din nefericire pentru noi, comentatorii, sunt printre noi si violenti, care pornesc atacuri fratricide, in interiorul comunitatii noastre (de comentatori).
        Unii depasesc cu mult granitele bunei cuvinte, ne ataca grobian.
        Acesti intoleranti nu accepta ca, pentru rezolvarea unei probleme, nu exista o 'solutie absolut buna', nu exista 'adevarul absolut'.
        Exista, in cazurile cele mai fericite, 'cea mai buna solutie' sau 'o solutie foarte buna', adica 'o solutie relativ buna'.
        Ca sa se descopere solutia 'relativ mai buna, trebue sa se examineze cel putin doua solutii, care sa se compare, din care sa rezulte cea mai buna relativ.
        Romanii (de la Roma) spuneau, ceea ce a ramas valabil si in justitia de azi : "audiatur et altera pars'.
        Respectul pentru alta persoana inseamna sa admiti ca aceasta poate avea un punct de vedere diferit de al tau, sa aiba o alta solutie pentru o problema aflata in analiza, in discutie.
        Trebue sa admiti (impersonal!) ca 'celalalt' este diferit de tine, ca o dovada 'sine qua non' de respect, cu aplicare si in viata de familie, in relatiile cu nevasta/barbatul si cu copiii; fiecare are personalitatea lui.
        Daca nu se admite diferenta dintre noi, nu se poate instala respectul dintre noi.
        Jignind partenerul, chiar si adversarul, aruncandu-i vorbe grosolane, nu castigam intr-o disputa, intr-un diferend. Dimpotriva, pierdem, scadem in ochii celorlalti, suntem ocoliti de catre oamenii onorabili.
        Inca o data : felicitari, domnule coleg de comentarii, felis_tigris!
  • +1 (1 vot)    
    'Alertii' din 'starea de alerta'! (Luni, 27 ianuarie 2014, 19:42)

    hotnewsfil [utilizator]

    DEX : ALÉRT, -Ă adj. (Liv.) Vioi; iute, sprinten; prompt la acțiune.
    Premierul Bascalie ii alerteaza (legal) pe baronii din cele trei judete : fiti cum va invata DEX - luati bani pe saturate, cat mai repede, ca vin alegerile.
    Eu mi-am facut datoria de Sef al USL : v-am bagat in 'starea de alerta' - lapte si miere. V-am dat pe mana borcanul cu miere. Hai, la treaba, fiti alerti!