VIDEO Gabriel Oprea catre prefecti: Cine nu este prezent la datorie va pleca acasa

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 17:04 Actualitate | Esenţial

Ministrul interimar de Interne, Gabriel Oprea, le-a cerut sambata prefectilor sa ia toate masurile necesare pentru a preintampina situatiile neplacute ce ar putea aparea din cauza conditiilor meteo nefavorabile, solicitandu-le acestora sa fie prezenti la datorie 24 de ore din 24, transmite Agerpres. "Sunt convins ca aveti toate fortele implicate si nimeni nu este plecat. Cine nu este prezent la datorie va pleca acasa, dar sunt convins ca toata lumea isi va face datoria", a spus Oprea, intr-o videoconferinta organizata la MAI.

Acesta a anuntat ca 18 judete sunt sub cod portocaliu de ninsori si sapte judete ale tarii au avertizare de cod galben.

Potrivit lui Oprea, la nivel national doua localitati sunt izolate, iar fara curent sunt 47 de comune si 71 sate. In ceea ce priveste situatia pe sosele, 14 drumuri nationale sunt inchise, 9 drumuri judetene blocate si inchise 17, doua drumuri comunale sunt blocate si trei inchise, in trafic fiind ramase 35 de masini.

Ministrul Transporturilor, Ramona Manescu, a aratat ca ministerul intervine operativ pentru ca circulatia pe caile ferate sa se desfasoare normal in conditii de iarna.

"Au fost anulate, pana la ora 13.30, 19 trenuri si 27 de trenuri au fost intarziate, cele mai frecvente intarzieri fiind de 60-125 minute. (...). Aeroporturile functioneaza in conditii de iarna, pista e inchisa pentru curatare si verificare periodica a senzorilor. Circulatia trenurilor se actualizeaza periodic pe site-ul CFR Calatori", a spus Manescu, la videoconferinta.

Secretarul de stat in Ministerul Sanatatii Raed Arafat a informat ca au fost inregistrate accidente pe autostrazile A1 si A2, dar nu au fost soldate cu raniti grav sau decese.

"Sunt cazuri cu dificultate in judetele Prahova, Sibiu si Calarasi. Dimineata a fost o tentativa de sinucidere a unei femei in Bucuresti, in raul Colentina, si victima a fost scoasa din apa de politisti. Din pacate, s-a inregistrat decesul in jurul orei 14.30, desi s-au facut resuscitari repetate", a spus Arafat.

El le-a spus prefectilor ca pot cere ajutorul in caz de nevoie din timp pentru ca utilajele de urgenta sa poata fi puse la dispozitie.

Ministrul Mediului, Rovana Plumb, a anuntat, la videoconferinta cu prefectii, ca ministerul se preocupa sa actualizeze fluxul informational privind prognoza meteo si alte informatii utile din trei in trei ore pe site-ul institutiei.

Aceasta a afirmat ca au fost semnalate aglomerari de gheturi pe raurile Bistrita si Dorna, lucrandu-se la eliminarea acestora.

Ea a cerut celor de la Romsilva si autoritatilor locale sa atentioneze turistii si sa nu permita intrarea lor in zone aflate sub cod portocaliu de ninsoare si vant.

























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1687 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Iar cei care stau, sa stea pina la ora 29,00 (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 17:11)

    LiviuIordache [utilizator]

    Asa a spus generalul cu nenumarate stele (plus alea verzi din capul lui): codul portocaliu se ridica la ora 29,00! I-a nenorocit, ca astia nu au telefoane cu 29 de ore pe zi! Vai de mama lui, vorbeste sententios, ca dintr-o carte inchisa, si spune numai bazaconii. Plus ca tine sute de oameni linga el si in fata monitoarelor mai bine de o ora! Daca dadea fiecare in ora asta cite 30 de lopeti eram gata, in stare de functionare!
    • +13 (13 voturi)    
      Lasa-i (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:30)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Acum isi arata ei muschii in fata poporului, sa vada cum se mobilizeaza ei si cat de bine si eficient se misca institutiile lor. Asta e doar de ochii lumii, dupa ce au dat chix maxim cu prabusirea din Apuseni.

      Circ, frate, circ. Atat stiu ei sa faca.
      • +4 (4 voturi)    
        sub pluovere (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 20:31)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

        au ieșit iar emanații, ca în 1989, imbracați în pluovăre, să vedem cum se fac ei că muncesc
      • +3 (3 voturi)    
        ar fi spus adevarul..... (Duminică, 26 ianuarie 2014, 9:44)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

        .....daca l-ar fi lasat "jurnalistii dintr-o parte a presei".
        Marele general Oprea ar fi vrut sa spuna "Cine nu este prezent la datorie va pleca acasa.......cu "gipanele" voastre la viloaiele voaste si la imensele voastre averi. Veti veni din nou la "servici", cand se va mai imbunatati vremea".

        Asta ar fi vrut sa zica bietul general dar......ce lume rea !
  • +12 (14 voturi)    
    si cand vorbesc (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 17:18)

    taranistu [utilizator]

    sa taca!
    Vanghelie, ai nascut pui vii! Si misca!
    • +4 (4 voturi)    
      =))=))=)) (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:53)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      tare asta!
  • +10 (10 voturi)    
    degeaba (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 17:23)

    tot [utilizator]

    Nu se intoarce mortul de la groapa!
  • +19 (19 voturi)    
    cine nu este la datorie (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 17:59)

    ion roata [utilizator]

    este deja acasa :) cum sa plece acasa?
    • +10 (10 voturi)    
      da (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ion roata

      din ciclul miine soarele va rasari in zori.
    • +4 (4 voturi)    
      se referea la cei care nu stau la căldurică (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 20:25)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui ion roata

      îi atenționa pe cei care sunt pe teren, locul de muncă al uslașiilor sunt cârciumile și parangheliile, de acolo conduc ei operațiunile de lichidare a oponenților.
  • +14 (16 voturi)    
    încă o victorie (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:05)

    timp tamp [utilizator]

    încă o victorie împotriva poporului, AU ÎNCHIS JUMA DE ȚARĂ
    De la căldurică proclamă victorii la televiziuni.
    A văzut cineva pe A2 vreun utilaj de la firma lui dracnea ???
  • +12 (14 voturi)    
    gata ... incetati cautarea ... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:05)

    DoruDragan [anonim]

    ... l-am gasit pe cel mai prost ministru de interne :) am putea sa-l punem si la externe ... si la armata. E cel mai tare din parcare :D
    • +11 (11 voturi)    
      la armata (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:38)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui DoruDragan

      a fost. Este cel ce a pus in aplicare strategia de corupere a sistemului militar: operatiunea ,,pensiile".
  • +13 (13 voturi)    
    mi e lehamite (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:22)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Mie personal imi e lehamite de circul asta televizat , organizat la Guvern. De parca ISU-urile judetene nu ar fi capabile teoretic sa actioneze fara sa iasa Ponta flancat de Oprea si Arafat sa ne arate el ca e calare pe situatie.
    Lasati-ne naibii sa ne bucuram macar de weekend fara sa va vedem meclele la tv.
  • +9 (9 voturi)    
    Au TREABA! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:37)

    Primula [utilizator]

    Dupa lasarea intunericului, au iesit la declaratii cei din Comandamentul care coordoneaza actiunile de salvare a celor blocati in traffic, in frunte cu Ponta si Oprea. Totul decurge la modul superlativ, coordonarea este exceptionala, utilajele sunt pe sosele, curand se vor rezolva toate problemele. Ponta in trening, Oprea in trening. Au TREABA! Vad parca o comedie, la repetitia generala cu costume! Cred ca inca nu le-a spus nimeni ce e pe soselele patriei! Ponta ii roaga pe cetateni sa dea o mana de ajutor institutiilor statului. Strica si el o vorba, poate ies iarasi "localnicii"!
    Raed Arafat zicea mai devreme ca nu exista suficiente utilaje, senilatele sunt vreo 18 de toate la nivel de tara. Dotare insuficienta. Explicabil, zic eu, prin lipsa banilor. Toti or fi fost directionati spre avionul ce urmeaza a se achizitiona pentru parlamentari. Iarna vine, iarna trece, parlamentarii raman si au nevoie de avion, ca sa poata circula!
  • +6 (6 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:50)

    bogdanlungu [utilizator]

    aceeasi fraza poate fi spusa si altfel: cine pleaca acasa nu este prezent la datorie.
  • +3 (3 voturi)    
    cine nu este la datorie, merge la pușcărie (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 20:28)

    visio [utilizator]

    e simplă alternativa...
  • +3 (3 voturi)    
    "interesul national" zis si oprea (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 22:16)

    fosta zoezoe [utilizator]

    care intoarce armele la fiecare 3 ani, s-a luat iar la tranta cu limba romana.Limba de lemn -insa-nu te lasa balta caci in aceasta limba frazele sunt prefabricate , fara nici o legatura cu ce e in teren.Mai ia ma un pumn de stele , o galeata, e bine?
  • +1 (1 vot)    
    circ tv (Duminică, 26 ianuarie 2014, 0:05)

    liviusmaximus [utilizator]

    Am avut iarasi o senzatie neplacuta azi vaxand stirile. Cum rosteau ei grav rapoarte pt dl pm. Anuntand ca s-au inchis drumurile. Daca treaba era bine facuta vedeam. Nu era nevoie de transmisiuni in direct de la celula mea de criza.sau comandament, cum ii spun ei. Bifam inca o zi de "fa-te ca muncesti" ?
  • +1 (1 vot)    
    Generaul de tinichea! (Duminică, 26 ianuarie 2014, 2:21)

    Sthelian [utilizator]

    Ajuns mare sef!!! Nu se poate deszapezi decit cu indicatii pretioase!
    Nu stiu sa faca altfel decit comunistii: sedinte interminabile, comandamente, celule de criza, urlat, tipat....
    Cind e mai bine sa lasi oamenii care stiu ce sa faca sa faca si sa le dai ce le trebuie: sare, nisip, masini de deszapezit.
  • +2 (2 voturi)    
    Gabi ii ameninta dur pe lipitorii de afise! (Duminică, 26 ianuarie 2014, 6:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este total inacceptabil felul amenintator, in care Gabi ii trateaza pe lipitorii de afise, pe cei care i-au adus pe uselisti la putere.
    La alegerile viitoare, lipitorii de afise trebue sa isi caute un alt angajator, mai milos, mai 'de echipa'..
  • +1 (1 vot)    
    de cata scola e nevoie pt. a rosti o asemenea perl (Duminică, 26 ianuarie 2014, 10:51)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    Mos Teaca !!!!!!!!!! (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:21)

    andreesanu [utilizator]

    Cinei- prezent doarme ,iar cind se trezeste pleaca acasa .
    Gindire a la Mos Teaca,mi-ii sila cind ii aud ce ineptii scot pe gura sleahta asta de maidanezi.
    Unde-s cei platiti sa asigure dezapezirea ???
    Cit ati platit pina azi cind n-a cazut zapada ?
    Iar v-a prins nepregatiti neispravitilor ???
    Cind ar trebui sa se stie deja din anii trecuti zonele cu probleme de ce nu s-au luat masuri de protectie ???,ude-s parazapezile ?,unde-s perdelele de pomi,arbusti ce protejau aceste zone altadata ???
    Terminati cu gargara cu prosteala -afara la lopata la munca loazelor.