Traian Basescu, interviu pentru un ziar israelian care il prezinta drept "al patrulea presedinte al Romaniei democratice": Le vom da inapoi evreilor ce le-au luat comunistii/ Publicatia spune ca Romania "nu a fost admisa in UE"

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:27 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a acordat un interviu publicatiei israeliene Israel Hayom, in timpul vizitei sale, in care a declarat,  legat de restituirea proprietatilor confiscate in regimul comunist, ca Romania este "singura tara fosta comunista care face eforturi si doreste restabilirea proprietatilor care le-au fost luate oamenilor".

Publicatia israeliana face insa doua greseli cand vorbeste de Romania, afirmand ca "Uniunea Europeana a respins aplicatia Romaniei de a adera, in principal din cauza coruptiei", iar despre Basescu spune ca este al patrulea presedinte al Romaniei democratice.


Aceeasi pubilcatie spune ca "majoritatea romanilor privesc in urma la era comunista cu nostalgie si se adapteaza cu dificultate la secolul 21". In plus, facandu-i o prezentare lui Traian Basescu, ziarul scrie ca acesta "a fost cu siguranta membru al Partidului Comunist" si ca a fost "cel mai mare critic al Regelui Mihai I".

Publicatia noteaza si ca Romania este un "teren fertil" pentru afacerile israeliene.

In interviu, seful statului roman afirma ca Romania este "singura tara unde nu exista o miscare organizata sau un partid care sa fie indreptat impotriva evreilor si a minoritatilor".

Legat de subiectul restituirii proprietatilor confiscate in regimul comunist, ca Romania este "singura tara fosta comunista care face eforturi si doreste restabilirea proprietatilor care le-au fost luate oamenilor", citeaza B1.ro.

In acelasi timp, explica presedintele, "trebuie amintit faptul ca nu doar proprietatile evreilor au fost nationalizate, ci ale tuturor romanilor".

Dar, precizeaza el, "in pofida dificultatilor birocratice, am restituit deja aproape 20% din proprietati persoanelor indreptatite si pot sa promit ca intr-un deceniu vom ajunge la 100%".























3807 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    De ce a doua e greseala? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:35)

    LiviuX [utilizator]

    Sa vedem: ilici, constantinescu, iarasi ilici, Basescu. Deci al patrulea!
    • +6 (18 voturi)    
      :)) (Vineri, 24 ianuarie 2014, 21:04)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      In 1974 Ceausescu a devenit practic primul presedinte al Romaniei. Mai cititi si voi o carte de istorie, habar n-aveti care au fost presedintii Romaniei si nu am avut decat 4.
      • +7 (13 voturi)    
        4 + 2 = 6 (Vineri, 24 ianuarie 2014, 21:38)

        JG [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

        4 + 2 = 6
        Adica plus Nicolae Vacaroiu (33 zile) si Crin Antonescu (49 zile), in tmpul suspendarilor lui Basescu.
      • +3 (11 voturi)    
        Nedumerire (Vineri, 24 ianuarie 2014, 21:59)

        Loda [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

        A carei ,,Romanii democratice' a fost presedinte Ceausescu ?
      • +2 (4 voturi)    
        mda.. (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 8:44)

        costy_bv [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

        ...romania democratica iti spune ceva? A fost ceausescu primul presedinte DEMOCRATIC al romaniei? E "bine" cand toti se dau mari istorici..
    • +4 (6 voturi)    
      Pt ca se numara presedintii... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 21:16)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ...ca persoana fizica, nu mandatele lor.
    • +4 (10 voturi)    
      ar fi chiar al cincilea (Vineri, 24 ianuarie 2014, 21:52)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ca Ilici a dormit trei mandate in bocancii tarii...
      primul mandat a fost mai scurt, dar a fost tot mandat.
    • -1 (7 voturi)    
      Aia nu stiu sa numere (Vineri, 24 ianuarie 2014, 22:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Deci: ilici, ilici, constantinescu, iarasi ilici, Basescu, Basescu.
      • +4 (6 voturi)    
        adica trei (Vineri, 24 ianuarie 2014, 23:09)

        Aramis [utilizator] i-a raspuns lui ty

        toma si matei
    • -1 (1 vot)    
      BA E CHIAR AL CINCILEA, DACA SOCOTIM BINE! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:08)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

      Pentru ca a reusit sa ne pacaleasca de doua ori si a "fentat" si doua suspendari! Prietenii stiu cum si de ce!
  • +3 (27 voturi)    
    ok (Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:54)

    sentenced [utilizator]

    Haide sa le dam si evreilor, si ungurilor, si sasilor, si noi sa fim tot iobagi, cum am fost mereu.
    Bashinicaaa, Decretele lui Benes va spun ceva?
    • -8 (12 voturi)    
      Bine! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 21:15)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Atunci da/le rusilor!
      Dupa principiul, noi le dam grau, ei ne iau porumbul! Asta da comert!
      Propozitila, ce mai zici?!
  • -3 (7 voturi)    
    Unde e prima greseala? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:59)

    B.Dan [utilizator]

    Traian Basescu este al 4lea presedinte al Romaniei. Nu inteleg unde este greseala?
  • -4 (18 voturi)    
    Erata (Vineri, 24 ianuarie 2014, 21:00)

    congovisa [utilizator]

    "Uniunea Europeana a respins aplicatia Romaniei de a adera, in principal din cauza coruptiei"
    Se referea la aderarea la spatiul Schengen. Mare drama.
    Interesant ca Base se imprieteneste cu evreii.
    Va vrea apoi sa ii faca sapun, ca un alt mare presedinte european ?
  • 0 (6 voturi)    
    pai (Vineri, 24 ianuarie 2014, 21:26)

    ggna [utilizator]

    unde o gresit? suntem in UE?
    • -1 (5 voturi)    
      sintem (Vineri, 24 ianuarie 2014, 22:27)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      nu te duci cu buletinul pina in Franta?
  • +14 (14 voturi)    
    ??? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 22:48)

    argoman [utilizator]

    "Le vom da inapoi evreilor ce le-au luat comunistii"
    nu inteleg,dar chiar ei au fost comunistii.Si chiar comunistii au facut nationalizarea .
    • +1 (3 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 8:39)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui argoman

      Mai interesant e ca zice ca le va da inapoi evreilor...

      Cand o sa le dea si romanilor ce le-au luat comunistii?
  • +3 (5 voturi)    
    Mama, (Vineri, 24 ianuarie 2014, 22:59)

    miguelito [utilizator]

    ce interesati au fost astia de vizita lui si de Romania!!
  • +10 (14 voturi)    
    oare cind.... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 0:25)

    CetateanulRoman [utilizator]

    o sa promita si alti presedinti ca or sa plateasca Romaniei tot ce au jefuit ai lor in timpul istoriei? Sintem singurii dintre aliati care au platit despagubiri de razboi. Apoi tot felul de cozi de topor au "descoperit"datorii istorice pe care le aveam de plata - si nu o sa ma convinga nimeni ca nu e vorba de un comision la mijloc!
    Halal sa ne fie!
  • +1 (5 voturi)    
    O miscare inteligenta din partea presedintelui (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 10:23)

    farty [utilizator]

    De fapt comunistii nu au confiscat nimic evreilor. Asta ar fi insemnat ca acei comunisti sa se confiste intre ei. Din cate stiu, Silviu Brucan (evreu) a locuit pana la moarte intr-o casa nationalizata, confiscata de statul comunist de la un etnic roman. Din cate stiu, Ion Iliescu impreuna cu sotia lui, Nina (familie de evrei) locuiesc si ei intr-o astfel de casa. In anii '70 evreii care au plecat din tara spre Israel au facut asta de buna voie si nesiliti de nimeni, lasandu-si proprietatile din centrul capitalei in paragina, ocupate ulterior ilegal de catre tiganii care astazi au pus monopol pe centrul capitalei. De fapt Basescu a dat aceste declaratii pentru a se pune bine cu evreii... neexistand practic evrei furati de comunisti (adica de evrei), ci evrei care au confiscat de la etnicii romani.
  • -1 (1 vot)    
    Asa este! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 15:38)

    drona [utilizator]

    Ziarul israilean are dreptate,s-a referit la al 4-lea presedinte comunist,in ordine:Ceausescu,Iliescu,Constantinescu si Basescu.Ce,nu stiu evreii sa numere?Iar la datul inapoi,Basescu s-a referit si la casa din Mihaileanu, motivat de faptul ca a fost proprietatea unui evreu.