VIDEO Victor Ponta: Ministerul de Interne este coloana vertebrala a statului roman. In cazul accidentului aviatic de luni, vina nu apartine in niciun caz structurilor MAI

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2014, 10:16 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a declarat vineri dimineata, intr-o sedinta la Ministerul Afacerilor Interne, cu ocazia preluarii interimatului de catre vicepremierul Gabriel Oprea, ca acest minister este "coloana vertebrala a statului roman" si ca, in cazul accidentului aviatic de luni, vina nu apartine "in niciun caz structurilor MAI, ci altor structuri si institutii ale statului, care de altfel si-au si asumat aceasta vina". "S-au asumat raspunderi, chiar daca uneori nu era vorba de vinovatii, raspunderea nu e acelasi lucru cu vinovatia, cred ca seful ISU si-a facut datoria si oamenii din teren de acolo, de la locul accidentului, daca li s-ar fi spus unde sa caute in mod corect", a mai spus Ponta.

Declaratiile lui Victor Ponta la MAI:
  • Intr-adevar este Ziua Unirii si e o sarbatoare pe care nu trebuie in niciun caz sa o uitam, indiferent de evenimente. In mod normal ar fi trebuit sa fiu la Iasi, insa am vrut sa vin astazi aici pentru a va spune dvs si celor care sunt si in teritoriu cateva lucruri foarte importante.
  • In primul rand, Ministerul de Interne este intr-adevar coloana vertebrala a statului roman si, in ceea ce ma priveste, am incredere totala in capacitatea dvs de actiune, am tot respectul pentru ceea ce faceti in fiecare zi si in fiecare ora. Astazi este sarbatoare, maine este weekend, cei mai multi dintre romani se odihnesc, dvs si reprezentantii MAI, indiferent ca este vorba de politisiti, jandarmi, pompieri, tot pe strada sau in actiune sunt, la accidente, la momente dificile, la tot ceea ce e de facut in fiecare minut si in fiecare zi.
  • Asa incat, indiferent de ceea ce se spune sau nu se spune la televizor, repet, in ceea ce ma priveste aveti tot sprijinul si increderea mea cu totii si am venit sa va cer sa va faceti in continuare datoria.
  • Daca au existat - si exista in mod sigur in activitatea oricare structuri - lucruri care nu merg foarte bine, trebuie doar sa le indreptam. Responsabilitati, inclusiv politice, exista intotdeauna. Evident, ministrii vin si pleaca, eu am lucrat foarte bine cu ministrul Stroe, insa oamenii politici au responsabilitatile lor, insa dvs trebuie sa va faceti in continuare datoria si o sa va apar cu toate fortele si impotriva oricui va veni sa generalizeze lucruri care n-au functionat
  • Chiar daca vorbim de accidentul de luni, in niciun caz vina nu apartine structurilor MAI, ci altor structuri si institutii ale statului care de altfel si-au si asumat aceasta vina. 
  • Deci eu am venit sa va spun foarte clar sa va vedeti de misiuni in continuare, aveti toata increderea si sprijinul meu, aveti la conducere in acest moment un ministru interimar, dl Oprea, care stie foarte bine cum functioneaza ministerul, stie foarte bine, chiar mai bine decat mine, si care sunt mecanismele de autoritate, fiind militar ca cei mai multi dintre dvs. Vreau sa va continuati activitatea, chiar daca au fost lucruri care n-au functionat foarte bine, impreuna cu dl vicepremier Oprea, cu dl Arafat, cu reprezentantii dvs.
  • Chiar de astazi ne apucam sa imbunatatim acele proceduri care trebuie sa functioneze mai bine. Insa oamenii din teren si cei pe care ii conduceti dvs si-au facut intotdeauna datoria si vreau sa le dati un mesaj foarte clar de incredere. N-o sa accept de la nimeni sa vorbeasca despre reprezentantii MAI altfel decat asa cum merita, adica in termeni laudativi pentru efortul si curajul pe care il aveti de fiecare data.
  • Deci, avem comanda, la treaba, uitati-va mai putin la televizor, asta-i treaba oamenilor politici, sa se uite si sa raspunda daca ceva nu merge bine, insa dvs aveti treaba de salvat vieti si de facut ca societatea sa mearga in continuare in mod obisnuit.
  • In rest, vom lucra chiar de astazi la proceduri, vedem ce a functionat, ce n-a functionat, imbunatatim.
  • S-au asumat raspunderi, chiar daca uneori nu era vorba de vinovatii, raspunderea nu e acelasi lucru cu vinovatia, cred ca seful Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta si-a facut datoria si oamenii din teren de acolo, de la locul accidentului, daca li s-ar fi spus unde sa caute in mod corect, probabil ca lucrurile aratau altfel. Dar, repet, responsabilitatea uneori nu e acelasi lucru cu vinovatia. Inteleg acest lucru, va rog sa-l intelegi si dvs si sa va faceti treaba in continuare. 




Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4589 vizualizari

  • +36 (36 voturi)    
    Le zice Ponta (Vineri, 24 ianuarie 2014, 10:33)

    Frank777 [utilizator]

    Acum intelegem de ce nu are coloana vertebrala Statul Roman.
    • +5 (7 voturi)    
      M.A.I. este intradevar..... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:26)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      ....un Minister foarte important al unui Stat.

      Problema este ca profesionistii acestui minister, trebuie sa suporte incompetenta criminala a politicienilor numiti sa ii conduca.

      De ce ministrul de interne trebuie sa fie un neica nimeni si nu un profesionist din sitem ?
      Aceiasi problema este la intreg guverul, in frunte cu primul ministru.

      Ministerele sunt conduse de niste politruci incompetenti, pusi acolo doar pentru a servi interesele meschine ale unor grupuri, in detrimentul intregii tari.
      Asa au reusit jaful asupra tarii si indatorarea noastra pe mai multe generatii.

      De ce se intampla asa ? Pentru ca asa este sistemul politic perfid, numit "democratie parlamentara" !
      • +5 (5 voturi)    
        In 2013 (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:04)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        800 de politisti au fost trimisi in judecata.
        Stim serparaia de la Interne.
        • 0 (0 voturi)    
          intradevar.... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 16:25)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          .....dar aceia nu sunt politisti ci infractori in uniforma.
          Asta nu inseamna ca in Politie nu sunt si profesionisti. Eu la acestia ma refeream.
    • +10 (10 voturi)    
      extrem de important. (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:33)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Fara MI cum fraudezi un referendum pt. Constitutie?
      • +3 (3 voturi)    
        Pai deaia ii linge acum (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:05)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        vine vremea manglei si are nevoie.
      • +3 (3 voturi)    
        Exact ! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:57)

        taticutu [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        Asa e ! Aduceti-va aminte in anii trecuti cand ministrul de interne era si sef de campanie la cineva ! Asa e la noi : nu gasim un avion prabusit,chiar daca se stiau coordonatele ,dar un ministru servitor gasim mereu...
    • +5 (5 voturi)    
      :> (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:55)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Eu astept ca mr Ctrl+C sa recunoasca sincer care e c*rul statului roman, mai bine zis sa faca un fel de autocritica a guvernului domniei sale si a parlamentului care i-a trimis acolo.
    • +4 (4 voturi)    
      uite cum... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      au murit 2 oameni degeaba...
      nimeni nu a inteles nimic, nimeni nu se simte responsabil si in concluzie nimic nu o sa se repare
    • +3 (3 voturi)    
      coloana vertebrala (Vineri, 24 ianuarie 2014, 13:20)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      a statului roman este poporul roman.
      asta nu stie dottore, nu s'a predat la scoala din gara de nord, nici la facultatea de drept.
      n'avea cine, caci nici bonbonel nu da doi bani pe romani.

      salvatorii adevarati au fost satenii si padurarii.
      asta arata ca intr'o operatiune de cautare, este imperios sa se apeleze la localnici, la utoritatile locale.

      si la armaat.
      armata, sunt sigur ca dispunea de aparate de zbor care puteau survola si gasi locul, precum si vanatorii de munte, cu cai si echipament de munte.
  • +33 (33 voturi)    
    stai jos Ponta, nota 2! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 10:38)

    corvus coraX [utilizator]

    Trei cuvinte, cinci prostii, zece minciuni. O hahalera periculoasa...
    • +15 (15 voturi)    
      minciuni in stil comunist (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:00)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      In stilu-i caracteristic invatat de la profesorii lui bolsevici Ponta uita sa mentioneze ca ministrul de Interne era dator prin lege sa conduca celula de criza in acest caz.
      Politrucul ala insa nici nu avea habar de fisa postului, inca o dovada ca sunt pusi in functii unii care nici macar nu catadicsesc sa-si citeasca indatoririle.
      Suntem condusi de unii pe care nu-i anima decat spiritul de gasca mafiota.
      • +4 (4 voturi)    
        Ponta era relaxat la interviu (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:01)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

        si dadea asigurari ca toti sunt in viata si totul este OK.
        Isi batea joc.Oamenii mureau cu lacrimi inghetate pe obraz.
        Stiau acei oameni ,ca nu ii va ajuta nimeni.
        Stiau ca vor muri singuri si nebagati in seama de forma fara fond care se numeste guvernul roman.
        Stie Ponta ca il tin cei 70% din parlamet in geam la guvern inca 3 ani ,ca sa isi ia ei pensia de la parlamet si sa mai prinda un contract doua .
        Sub protectia asta minte cu zambetul pe buze.
        Stie ca nu pateste nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      Poate COLONUL NEVERTEBRAL (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:00)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Moale și unduios, plin de milițieni puturoși (cum șade bine oricărui intestin gros comunist), împroașcă toată societatea cu oroarea de muncă (serioasă). Fiindcă altfel lucrează din greu, precum o ”inimă”: bate, bate , bate (nevinovați și găinari).

      Oricum, ce știe Ponta despre ”coloană vertebrală” ? Că a lui e din cauciuc (spongios).
  • +25 (25 voturi)    
    S-a sucit " doctorul " ?! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 10:40)

    Plagarus [utilizator]

    STS-ul este miza, sa treaca de la CSAT, la Guvern (MAI), sa fie " controlata " ascultarea cu mandat a politicienilor penali si sa fie atent urmarita, raportarea din circumscriptiile electorale, raportare mismasita ca de obicei, de USL !
    • +7 (7 voturi)    
      Sa treaca STS la coloana PSD ! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:24)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ce combinatii mafiote aveti in cap!
  • +16 (16 voturi)    
    de doi bani speranta (Vineri, 24 ianuarie 2014, 10:41)

    tot [utilizator]

    Cum le stii tu pe toate , bibicule...
  • +14 (14 voturi)    
    vrea (Vineri, 24 ianuarie 2014, 10:41)

    ggna [utilizator]

    sa-l aduca inapoi pe Stroe???? Ia mai vezi ponto, poate mai cade vre-un cap! A lu' madam Manescu! Ce zici?
  • +15 (15 voturi)    
    E coloana vertebrala? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 10:50)

    triciupa [utilizator]

    Eu stiam ca e inima, aia care bate, bate, bate...
    Dincolo de gluma, plagiatorul e chitit sa dea vina pe STS ca sa poata sa-l schimbe pe actualul director. Motivul? Pai vin alegerile si la referendum STS nu s-a dovedit un prieten al uslamului, a.k.a. gio. N-au prea fost de acord cu furtul de voturi, dragnea ar fi putut mult mai mult, mortii din toate judetele il asteptau nerabdatori sa-i conduca la urne (no pun intended), la centralizarea voturilor puteau sa raporteze de 10 ori mai multe dar cu STS-ul asta basist...
  • +10 (10 voturi)    
    repet (Vineri, 24 ianuarie 2014, 10:56)

    dum_i [utilizator]

    Repet. Conform legii, ponta este Seful Comisiei Interministeriale pentru Situatii de Urgenta.

    Ce a facut el luni? Poate HN sa ne prezinte programul mitomanului? Stim cu siguranta ca si-a facut aparitia zilnica la televizor si ca a intors multi salvatori din drum spunand ca 'toti sunt gasiti si in viata'.
  • +9 (9 voturi)    
    base e de vina (Vineri, 24 ianuarie 2014, 10:57)

    goto [utilizator]

    chiar ma intrebam cat mai dureaza pina da vina pe presedinte si prt acest caz.
    in caz ca nu a aflat sau nu e capabil sa inteleaga, sa ii spuna cineva pe intelesul lui de cine apartine IGSU, cel care trebuie sa se ocupe de toate situatiile de urgenta, ca in acest caz. sau poate ii explica un jurist care a luat examenele pe buna cum sta treaba cu legea comitetului de urgenta.
  • +7 (7 voturi)    
    Prostia nu doare (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:06)

    Don Ciccio [utilizator]

    Daca intr-un stat de drept - avand un parlament ales democratic -, o structura militara/militarizata (MI, MApN, servicii secrete) este vazuta ca pilon principal al verticalitatii statale, atunci vorbim vorbe in vant despre valori europene, NATO, UE etc.
    In Romaniaplagiatului lui Ponta, democratia este un "moft" (am parafrazat zicerea unui clasic stalinist in viata).
    • 0 (0 voturi)    
      Mă miră formularea d-lui premier (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:36)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

      Credeam că MAI a fost demilitarizat după '89.
  • +8 (8 voturi)    
    ROMANIA stat politienesc!!! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:10)

    levierul [utilizator]

    suntem pierduti.
    Romania este un blestem, nu o tara!!!!!
  • +6 (10 voturi)    
    Concluzia este (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:18)

    Porcurorul General [utilizator]

    Concluzia este ca statul nu are nici o vina si nu poarta nici o raspundere in ceea ce priveste accidentul aviatic. Era un zbor privat, pe "persoana fizica" (cum ar spune unul din stimatii nostri politicieni) si vina apartine integral pilotilor si medicilor care s-au urcat in avion. Fie nu si-au spus rugaciunile cum trebuie, fie nu au dat suficient pentru Catedrala Mantuirii, asta numai Cel De Sus o va sti exact. Cert este ca trebuiau sa se astepte ca se vor prabusi si trebuiau sa isi ia niste masuri de prevedere. Nu le era asa de greu sa ia cu ei vreo 3 balize, 5 telefoane prin satelit, 10 GPS-uri si chiar si o antena a operatorului de telefonie mobila pe care, dupa prabusire, sa o instaleze. In plus nu e cine stie ce cheltuiala sa legi avionul cu un fir de Nylon rosu si sa il intinzi de pe mosor. Puteau sa o consulte pe Ariadna despre metoda care a fost aplicata in trecut cu succes.

    Asadar pe principiul ca statul sunt eu, statul nu are cum sa fie responsabil in nici un fel. Ever.
  • +5 (5 voturi)    
    Coloana statului?!!! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:23)

    mimo [utilizator]

    Poate era coloana RSR, staul politienesc roman. De cind ne-am capitalizat, de la lovitutie incoace, nu cred ca mai e cazul. Dar probabil Tonta "copy-paste" prefera acele timpuri. Nu e de mirare.
  • +2 (2 voturi)    
    MAI si .... alegerile din 2014 (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:49)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Inainte de 1989 cand auzeai despre cineva ca lucreaza in MAI, te lua un tremurat... Au trecut 24 de ani si azi Copylotul le recomanda angajatilor MAI urmatoarele: "Deci, avem comanda, la treaba, uitati-va mai putin la televizor, asta-i treaba oamenilor politici, sa se uite si sa raspunda daca ceva nu merge bine, insa dvs aveti treaba de salvat vieti si de facut ca societatea sa mearga in continuare in mod obisnuit." Oare de ce... ?
  • +5 (5 voturi)    
    sigur ca da, ponta! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:52)

    m.o [utilizator]

    MAI e coloana, la fel cum actualul premier e preputul.
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta ia mana de pe STS! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 11:58)

    OmulNou [utilizator]

    Lasa STS-ul in pace, sigur acolitii tai vor gasi o modalitate de a castiga alegerile. Intreaba-l pe Dragnea cum, daca esti in pana de idei.
  • +2 (2 voturi)    
    daca (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:09)

    ws [utilizator]

    daca ministerul de interne e "coloana vertebrala" a statului roman, atunci prim-ministrul e anusul statului roman.

    ws
  • +1 (1 vot)    
    gata dom-ne... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:26)

    liviu_ [utilizator]

    nu mai rezist... recunosc!
    e vina mea !
    d c? habar n-am , dar cineva din tara asta trebuie la un momentat sa se simta responsabil pentru dezastrul de luni (si prin dezastru ma refer mai mult la interventie decat la accident)
  • +4 (4 voturi)    
    prim-mincinousule, prim-criminalule (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:28)

    yellowdog [utilizator]

    (sa nu il uitam pe procurorul Panait "sinucis dupa vizita acestei lichele"), politia romana este in mare parte compromisa. In urbea mea, fiul sefului politie vinde droguri si lumea se intreaba daca taica-su stie. Daca faci o reclamatie la politie ce vizeaza ordinea publica, politia romana isi face datoria si informeaza interlopii cine este reclamantul, asa ca a 2-a oara nu iti mai arde. Interlopii sub obladuirea politie romane au properat, seful politiei din salariul de bugetar are o vila in una din zonele exclusiviste pentru serviciile aduse. Cat o sa va mai tina pamantul lichelelor.
  • +3 (3 voturi)    
    ei nu mai spune? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:39)

    GeorgeMa [utilizator]

    Ministerul de Interne si "competenta":
    Cum ramane cu nasii, finii, nepotii, sotiile, etc. etc care sunt angajati in Politie?
    Sunt cativa oameni competenti si restul... (marea majoritate) umplutura.
    Cam cum este peste tot in structurile statului roman, sa nu ne iluzionam ca astia ar fi unici.
    In situatiile de urgenta ii vezi cat sunt de "competenti".
  • +1 (1 vot)    
    Coloana vertebrala a Romaniei=pulanul militianului (Vineri, 24 ianuarie 2014, 15:25)

    andreesanu [utilizator]

    Mi-a fost dat sa aud si aceasta aberatie din gura celui care poate spune orce chiar daca-i pe post de prim ministru.
    Pe ce maidan o fi auzit astea ?
    Poate vro tara bananiera cu vrun regim dictatorial,politienesc sa se invirta in jurul parului cu care face ordine or tine la respect pe cei flaminz ,are ca si coloana vertebrala pulanul politaiului sau jandarmului.
    Ce te mai astepti romane !!!,nu-i clar ce te asteapta ???
  • 0 (0 voturi)    
    Un sfat bun: (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:39)

    Mihail_AD [utilizator]

    "Uitați-vă mai puțin la televizor."
    O replică s-ar potrivi:
    "Guvernați mai puțin din studioul și culisele anumitor televiziuni"