UPDATE Seful ROMATSA a demisionat / Aleodor Francu: Am demisionat pentru ca ROMATSA are nevoie de liniste, nu am nimic sa-mi reprosez

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2014, 16:27 Actualitate | Esenţial

Aleodor Francu
Foto: Agerpres
Directorul general al ROMATSA, Aleodor Francu, a declarat miercuri, pentru Mediafax, ca si-a inaintat demisia Consiliului de Administratie, "pentru linistea si stabilitatea institutiei", dar ca nu are nimic sa-si reproseze.

"Demisia este un act unilateral. In atmosfera creata, nu mai puteam sa-mi exercit functia de manager. ROMATSA are nevoie de stabilitate", a spus Aleodor Francu.

Intrebat daca are ceva sa-si reproseze, Francu a raspuns: "Nu am nimic sa-mi reprosez. Am demisionat numai pentru linistea si stabilitatea institutiei".

Anterior, surse din companie au declarat pentru Mediafax ca directorul general al ROMATSA, Aleodor Francu, a demisionat, renuntarea la functie venind dupa ce premierul Victor Ponta a anuntat ca va cere Consiliului de Administratie inlocuirea sa pentru deficiente in cazul accidentului aviatic din muntii Apuseni.

Ponta a declarat miercuri dimineata ca secretarul de stat din Ministerul de Interne Constantin Chiper (PNL) va fi demis si va cere inlocuirea directorului general si a directorului de operatiuni ROMATSA, dar si a sefului STS.

Premierul a aratat ca, la nivelul Ministerului de Interne, ROMATSA si STS, lucrurile au functionat inacceptabil de incet si fara asumarea autoritatii si a responsabilitatii, iar interventia de luni a fost un esec.

Acestea sunt si concluziile preliminare ale raportului privind modul in care reprezentantii institutiilor statului au intervenit dupa producerea accidentului aviatic, respectiv existenta unor deficiente inacceptabile, care necesita imbunatatirea sistemului de interventie.

Conform raportului, ROMATSA nu a manifestat un rol activ in cazul accidentului aviatic din Cluj, nu a luat masurile necesare pentru stabilirea zonei de cautare a aeronavei, nu a declansat operatiuni de cautare si nu a cerut sprijinul Centrului de Operatii Aeriene din MApN.

Surse din ROMATSA au declarat pentru Mediafax ca Francu si-a dat demisia.

Francu a ocupat mai multe functii de conducere la ROMATSA incepand din 2006 si a fost directorul general al companiei din mai 2012.

Anterior in cursul zilei de miercuri a renuntat la functie si seful Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta, Ion Burlui.

Pilotul Adrian Iovan si studenta Aurelia Ion si-au pierdut viata dupa ce un avion de mici dimensiuni de tip BN2 la bordul caruia se afla un echipaj medical a aterizat fortat, luni dupa-amiaza, intr-o zona muntoasa accidentata, la peste 1.400 de metri altitudine, la granita judetelor Cluj si Alba. La bord se aflau patru medici - Radu Zamfir de la Spitalul Fundeni, Valentin Calu de la Spitalul Elias, Catalin Pivniceru de la Spitalul Sf. Maria si Sorin Ianceu de la Spitalul Municipal din Beius, judetul Bihor -, Aurelia Ion, studenta in anul V la Institutul Medico-Militar din Bucuresti, si doi membri ai echipajului de zbor - pilotul Adrian Iovan si copilotul Razvan Petrescu.


Citeste mai multe despre   






















4353 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    in plus (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 16:33)

    Soljenitin [utilizator]

    Ponta, tu trebuie sa demisionezi primul pentru management defectuos al banilor! Ai dat bani bisericii si diversilor viermi pesedisti ca sa iti fraudeze alegerile insa ai nesocotit sanatatea si educatia! Tu, ponta, esti primul care trebuie sa plece din orice structura de conducere!

    DEMISIA, talharule!
  • +14 (16 voturi)    
    sah mat (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 17:00)

    Andrei__ [utilizator]

    Degeaba pleaca pionii, pe noi ne-ar interesa mai mult un cap de rege (Ponta), regina (Crin) sau de tura (Stroe).

    Incearca USL sa-si mai spele pacatele, dar pana nu cade cineva de sus, degeaba.
  • +13 (15 voturi)    
    aiurea ! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 17:21)

    moby dick [utilizator]

    Demisie la plesneala ! Peste o luna, doua, trei il gasim pe dl. Francu prin vreun post caldut prin minister, prin vreo agentie de-a statului sau prin cine stie ce consilii de administratie bine platite. Pun pariu !
    • +5 (7 voturi)    
      bineinteles (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:53)

      math [utilizator] i-a raspuns lui moby dick

      ...ca acest politruc vesnic pe "functie" de prin 1996 se va instala discret intr-un alt post caldut cu mare responsabilitate pentru partid si popor.
  • +6 (8 voturi)    
    Liniste (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 18:25)

    Rntmpx [utilizator]

    Mda, să fie liniște la Romatsa. Că dacă e scandal, atunci se tulbură apele și așa poate ies la iveală șpăgile și concursurile de angajare cu dedicație, pe care le bifează mai toți cei care vor să beneficieze de un loc călduț, un salariu baban și nenumărate zile de concediu. La Romatsa.
  • +6 (8 voturi)    
    Si? (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:06)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Ce daca ti-ai dat demisia? Vrem adevarul despre insitutia pe care ai patronat-o. Ca altfel, o sa vina altul in locul tau si iarasi o luam de la capat.
    Intr-o tara normala dateai cu subsemnatu un an de zile. Asa ca te vreau la...parchet...pachet.
  • +4 (6 voturi)    
    normal (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:11)

    Zummm [utilizator]

    are nevoie de liniste ca sa manance in continuare salariile alea babane ! duceti-va sa vedeti ce masini parcheaza pe acolo.
  • +2 (4 voturi)    
    IA-TI SI NEVASTA SA VA RECULEGETI (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 20:29)

    fosta zoezoe [utilizator]

    IMPREUNA ! Intimp ce numarati banii asteptati sa vedeti rezultatul anchetei care va trebui sa ne spuna si ce a achitionat (daca a achizitionat ceva) de la Teamnet si daca sistemul nu a functionat ce altceva nu a functionat !
  • +1 (3 voturi)    
    sefa aia de la MINISTER ????? (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 20:48)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Nici o treaba pentru ce pastoreste ! Daca intelegem corect trebuie sa ne luam masuri personale ca sa ne aparam de acest stat atrofiat, idiot,politrucizat din ce in ce mai anchilozat ca al nostru.
  • +1 (3 voturi)    
    Măi, Aleodor împărat! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 21:34)

    Cocofifi [utilizator]

    Ce-ai făcut matale azi, în altă țară ar fi un gest normal, care să nu ocupe prima pagină a ziarelor.

    Dac-ai făcut-o că te roade conștiința și că nu poți dormi pentru că-ți apar în minte numele victimelor (de fețele lor nu mai zic, sunt convins că nu știi cum arată), atunci bravo ție!

    Nu'ș de ce, tare mi-e că e o demisie la comandă, și că în câteva luni, vei reapărea cu o tranziție de la fostul director RomAtsa, la noul director RomSârma...

    Sper să mă înșel.
  • +1 (3 voturi)    
    Nimeni (Joi, 23 ianuarie 2014, 8:22)

    Addy_ [utilizator]

    nu are nimic ce sa-si reproseze. Dar oamenii aia tot morti raman. Rusine sa va fie !