Ce se intampla cu dosarul Voiculescu cand vor intra in vigore noile Coduri

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2014, 18:59 Actualitate | Esenţial

Dan Voiculescu fara o lentila
Foto: Captura RomaniaTV
Dosarul ICA, in care Dan Voiculescu a fost condamnat deja la 5 ani de inchisoare cu executare in prima instanta, a ajuns intre timp la Curtea de Apel insa daca noile coduri ar intra in vigoare la 1 februarie cum e programat, ar putea intra la inchisoare in cateva luni, daca i se mentine in apel condamnarea, hotararile pronuntate in apel fiind definitive si executorii, au declarat pentru HotNews.ro experti din sistemul judiciar.

Potrivit legislatiei in vigoare, Voiculescu ar putea ataca cu recurs o eventuala condamnare la Curtea de Apel la Inalta Curte, iar pana la solutionarea recursului nu s-ar putea pune in executare hotararea de condamnare, chiar mentinuta in apel. Altfel spus, cazul Voiculescu, la fel si dosarul transferurilor din fotbal, s-ar putea incheia mai repede.

Astfel, apelurile aflate in curs de judecata la data in vigoare a noului Cod de Procedura Penala se solutioneaza aceeasi instanta, potrivit noilor dispozitii in materia apelului, iar deciziile astfel pronuntate sunt definitive (articolul 10, alineat 1 si 3 din Legea 255/ 2003, legea pentru punerea in aplicare a legii 135/2013 privind Codul de Procedura Penala).

La ultima sedinta a CSM, presedintele Traian Basescu a pus in discutie o eventuala amanare cu doua luni a intrarii in vigoare a noilor coduri (Penal si de Procedura Penala), insa reprezentantii CSM s-au declarat pregatiti pentru intrarea in vigoare a noilor reglementari in materie penala la termenul stabilit, 1 februarie. 

Pe de alta parte, surse guvernamentale au declarat pentru HotNews.ro ca la Ministerul Justitiei se discuta despre o eventuala amanare, insa nu e clar pentru cat timp. Si prim-vicepresedintele PDL Catalin Predoiu i-a cerut vineri premierului Victor Ponta sa amane intrarea in vigoare a noului Cod penal si a noului Cod de procedura penala, programata pentru 1 februarie, avertizand ca din cauza lipsei de personal s-ar putea ajunge la blocarea sistemului judiciar.

ZiuaNews.ro scrie in editia online ca "instantele nu au fost sustinute de ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, pentru intrarea în vigoare a Noului Cod Penal si a Noului Cod de Procedură Penală. Nu au săli suficiente, nu au destui oameni, pentru că nu au fost bugetate locuri noi pentru magistrati si grefieri, asa cum li se promisese de la nivel guvernamental, iar apelurile lor la MJ au rămas fără răspuns. Desi Codurile sunt programate să intre în vigoare la 1 februarie, nu există nici măcar o editie oficială a acestora pe piată, iar instantele mari si aglomerate au cele mai mari probleme în implementarea lor".

Reamintim ca Dan Voiculescu a demisionat din Senat, demisia avand drept consecinta mutarea dosarului sau de la Inalta Curte, unde sunt judecati parlamentarii si demnitarii, la o instanta inferioara.

Presedintele fondator al PC, Dan Voiculescu a fost condamnat pe data de 26 septembrie la 5 ani de inchisoare si interzicerea unor drepturi civile timp de trei ani dupa exacutarea pedepsei de catre Tribunalul Bucuresti in dosarul de coruptie privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare (ICA). Sentinta care a venit la peste 1.750 de zile de la trimiterea in judecata, nu este definitiva si poate fi atacata pe doua cai: apel si apoi recurs. Motivarea sentintei Tribunalului Bucuresti a fost publicata pe 31 decembrie 2013, insa pana acum n-a fost stabilit urmatorul termen de judecata la Curtea de Apel.


Citeste mai multe despre   






















17272 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    ... (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:03)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    la multi ani!!!
    • +27 (29 voturi)    
      Ce mai contează anii... (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:31)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Mulţi să-i fie, dar cu executare! Şi să vezi în direct pe antene buze căzute de gâzi fără obiectul muncii.
    • -9 (11 voturi)    
      Noile coduri-amenintare pentru Basescu (Vineri, 17 ianuarie 2014, 11:02)

      CatalinMusatescu [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Eu m-as gandi mai degraba la ce va face Basescu cand vor intra in vigoare noile coduri. I se termina mandatul si imunitatea e PA-PA!
      • +6 (6 voturi)    
        Bai USL-ama (Vineri, 17 ianuarie 2014, 11:42)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui CatalinMusatescu

        OK, va raspunde Basescu....desi procesul respectiv s-a incheiat!

        Totusi de ce nu puteti macar la acelasi nivel...de dorinta..ca si Ion Iliescu sa raspunda pentru CRIME?!

        Din cate stiu Basescu nu a fost acuzat de crime.

        Sau matale crezi ca Ion Iliescu a fost un tip corect si n-are ce sa raspunda?

        Sau Ponta pentru plagiat nu vreti sa raspunda?

        Sau pentru dosarele pe care le are la DNA?
        Ah, pardon, astea-s politice!
        Sau Hrebenciuc?
        Sau Dragnea?

        Deci draga, ar trebui sa bagi mai multi in oala nu crezi?
        • 0 (0 voturi)    
          Sigur ca da (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 23:59)

          Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          Mai baga in aceeasi oala si boc ,videanu, udrea, macovei monica si multi alti pdl isti si consilieri ai chiorului. Sa raspunda toti in fata justitiei
      • +4 (4 voturi)    
        Wow! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 11:43)

        Sandman [utilizator] i-a raspuns lui CatalinMusatescu

        Si te-ai gandit tu, asa, de unul singur?!
  • +2 (12 voturi)    
    deci (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:13)

    ubu [utilizator]

    Va dati seama ca n-o sa intre codurile la 1 februarie.
  • +15 (17 voturi)    
    Hai, ultima sfortare! (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:17)

    antrax [utilizator]

    Parca vad ca o sa fie candidat la europarlamentare si pac, iar tebuie sa treaca dosarul la alta instanta. Trebuie doar sa mai dea din coditza cateva luni, ceva amanari. Hai domnu Varan ca se poate!
  • +25 (27 voturi)    
    hAI FELIX PUSCARIA (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:22)

    rov [utilizator]

    ai imputit spiritul romanesc atata timp. macar pentru asta....
    REVOLUTIE RELOADED
  • +19 (21 voturi)    
    Oooooppps (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:45)

    IancuJianu [utilizator]

    Sa-i fie de bine varanului si la mai multi...
  • +17 (17 voturi)    
    Pai asta se vrea (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:15)

    OmulNou [utilizator]

    Asta vrea marele aparat corupt al tarii, blocarea organelor de verificare si pedepsire. Deci daca se blocheaza, coruptii se bucura. Garda financiara si-a reluat activitatea ca nu mai stiu? Ma rog, oamenii buni, cei care au mai ramas vor fi dati afara, nu se tolereaza competenta la stat.
  • +23 (23 voturi)    
    unde-s kentii, mazetii, natafletii? (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:16)

    Wanheda [utilizator]

    Veniti bah de va aparati stapanul, nu stati la panda numai dupa "Bas". Sariti si aici de va aparati Varanul c-o sa ramaneti fara pampersi, soon.
    • +8 (8 voturi)    
      unde sa fie.... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 10:51)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      isi cauta de lucru ca se pare ca raman fara finantari
    • +5 (5 voturi)    
      Vin ei n-aveti frica... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 11:45)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Ei insa comenteaza doar unde se spune de Basescu,....

      Eu am banuiala ca sunt de fapt niste roboti telecomandati acesti postaci USL-ama.


  • +11 (11 voturi)    
    Sa vina (Vineri, 17 ianuarie 2014, 2:25)

    KostasP [utilizator]

    Ceac-pac gadea, karate kid badea si ursu sa-i dea o mana de ajutor.
  • +10 (10 voturi)    
    de moatre (Vineri, 17 ianuarie 2014, 6:28)

    hamangiu [utilizator]

    In fiecare zi mai moare un actor cunoscut care mi-a indulcit trecerea prin comunism,care prin replici cu subanteles mi-au dat iluzia ca adevarul se poate spune si asa,facandu-ma sa aplaud frenetic..din tot sufletul ..In partea cealalta profitorii regimului comunist sunt tot la butoane..lichelele lui Liceanu..nu au facut pasul in spate..au puit..Mi se pare de prost gust descoperirea unor tortionari dupa 23 de ani..timp in care am muncit sa le platesc pensia babana..Despre Voiculescu numai de bine,purtatorul lui de cavant are un nume predestinat Gadea....
  • +6 (6 voturi)    
    S-ar putea?! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 11:46)

    Sandman [utilizator]

    Sa-l vedem pe motan la racoare? I think so!!!
    Imaginati-va o lume fara latrina 3, fara trompete, fara pupincuristi cu mustati maro...
    Hai ca se poate!
    • 0 (0 voturi)    
      Se poate si fara base (Duminică, 26 ianuarie 2014, 0:54)

      Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui Sandman

      Cei de la antena3 si-au facut datoria.chiar daca prin iunie iulie intra in puscarie voiculescu. victoria asupra sistemului lui basescu este sigura.dupa ce va veni la cotroceni antonescu sau si mai bine ponta.nu conteaza care se vor dezlantui asupra dna, judecatori care daca nu vor fi cu ei vor fi indepartati si va incepe vanatoarea de vrajitoare aidica pdlisti si chiar insusi baseescu si cei apropiati lui. Iar mcv va fi dictat de la bucuresti deoarece prieteni monicai macovei nu vor fi in parlamentul european si vor fii apropiatii usl care vor castiga europarlamentarele in tarile lor.din pacate pentru noi toti vom schimba justitia lui basescu cu justitia lui antonescu sau ponta.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu poate fi aminat la nesfirsit! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:11)

    LiviuIordache [utilizator]

    Esenta problemei se afla in Codul de procedura penala: de la intrarea in vigoare (in acest moment 1 februarie 2014, orice aminare nu poate fi decit foarte scurta) nu mai exista decit 2 grade de jurisdictie (fond si apel). Asadar, al treilea grad (sistem practic inexistent in lumea civilizata), recursul, nu mai exista decit in situatii exceptionale. De pilda, la o condamnare de omor apare "mortul".
    Cit priveste instantele competente, acestea pot fi judecatoria-tribunalul (fond-apel), tribunalul-Curtea de Apel sau, in special vizind calitatea persoanei (curtea de apel-ICCJ).
    In concluzie, de la 1 februarie 2014, apelul este pentru Voiculescu ultima instanta, hotarirea ramine definitiva si executorie!
  • -3 (3 voturi)    
    . (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:31)

    sandra.renetova [utilizator]

    Nu cred ca va intra la inchisoare Voiculescu. Justitia isi va recapata independenta in curand si decizia se va schimba. E doar o chestiune de timp.
  • -3 (3 voturi)    
    !!! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 17:07)

    Raluca.H [utilizator]

    Dosarul lui Voiculescu nu este decât o mascarada politica, din partea Cotroceniului pentru ca Voiculescu a refuzat sa ii servească pe tava trustul Intact.