Vladimir Putin spera la mai multe relatii de cooperare cu Romania

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2014, 18:04 Actualitate | Esenţial

Presedintele rus Vladimir Putin a declarat joi ca spera la mai multe legaturi de cooperare cu Romania, scrie agentia de stat Itar-Tass.

Intr-o intalnire avuta joi la Moscova cu ambasadorii acreditati in Rusia, Putin si-a exprimat speranta la mai multa "cooperare substantiala si benefica pentru ambele parti cu Romania".

"Suntem pregatiti pentru intarirea reciproca a relatiilor politice, economice si culturale", a adaugat Putin.

Itar-Tass mentioneaza si declaratiile facute de liderul de Kremlin despre relatiile cu Italia, Malta si Franta, cu care Rusia "a mentinut un nivel inalt de dialog si contacte economice, tehnice si culturale pozitive".





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4353 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    dupa ce ne returneaza Tezaurul (Joi, 16 ianuarie 2014, 18:07)

    un domn [utilizator]

    POATE Poporul Roman ar fi dispus la dialog, pana arunci NIET !!!!
    • 0 (10 voturi)    
      As renunta la tezaur (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:27)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui un domn

      As renunta la tezaur daca ne restituie Basarabia
      • +2 (8 voturi)    
        Praf de aur (Vineri, 17 ianuarie 2014, 4:59)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        Nu-l mai intrebati pe Putin de tezaur. Ganditi-va ca e poveste peste care au trecut o revolutie bolsevica si doua razboaie mondiale. Nici Putin nu mai stie unde e, daca mai e , si ce mai e. Nu vor recunoaste in veci ca nu-l mai au, vor spune doar ca nu vor sa-l dea. Nici nu mai au ce sa dea pentru ca au imprastiat tot, cam asa cum e alianta USL.
        • +4 (4 voturi)    
          Nu prea intelegi (Vineri, 17 ianuarie 2014, 9:26)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Nu are nici o importanta daca tezaurul mai exista sau nu fizic.

          Subiectul asta, ca si multe altele, reprezinta o chestiune de principiu. Nu le plange tu de mila rusilor, au de unde restitui cam tot ce au furat de la vecini de la primul razboi mondial incoace.
        • +3 (3 voturi)    
          Bun (Vineri, 17 ianuarie 2014, 12:03)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Chipurile, tezaurul nu mai exista fizic. Bun. Atunci sa ne restituie contravaloarea acestuia, actualizata.
      • +3 (3 voturi)    
        As renunta la tezaur (Vineri, 17 ianuarie 2014, 12:06)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        Intr-o singura circumstanta: returnarea Basarabiei (inclusiv Bugeacul si Hotinul., a Bucovinei de Nord, Tinutului Herta si a insulei Serpilor + bonus: prezentarea scuzelor oficiale ale Rusiei.
  • +9 (13 voturi)    
    hmm (Joi, 16 ianuarie 2014, 18:16)

    sipu [utilizator]

    Ce saritor Putin asta ....................... ajutal pe ”dottore” poate face un doctorat la voi . Poporul Roman nu cred ca ar dorii un ajutor de la rusi ............................. vezi TEZAURUL poate dupa ce il primim in-napoi poate mai discutam ..............................
    • -9 (9 voturi)    
      ... (Joi, 16 ianuarie 2014, 21:24)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Dupa ce ca esti agramat, esti si prost. Germania, Franta si Italia pot beneficia de relatiile bune cu Rusia, noi nu. Oricum, avem de toate, nu ne trebuie nimic de la rusi.
      • +6 (6 voturi)    
        Illuminatti (Vineri, 17 ianuarie 2014, 5:01)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

        Economica rusilor vine la pachet cu o inrobitoare ideologie mafiot comunistoida pe care deja o cunoastem. Multumim, nu ne trebuie.
      • 0 (0 voturi)    
        ei...na.....mai bine agramat, decat tradator.. (Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:09)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

        ...................................................................................................si talamba.
  • +9 (11 voturi)    
    Si noi suntem pregatiti (Joi, 16 ianuarie 2014, 18:32)

    ctrlm [utilizator]

    Sa intrerupem orice relatii politice cu Rusia, si sa ne reprezentam reciproc la nivel de Camera de Comert. Multumesc pentru intelegere.
  • +9 (9 voturi)    
    Fiecare cu speranta lui. (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:00)

    rov [utilizator]

    Personal spet ca acest imperiu rus, imperiul al raului prin toate actiunile ei din istorie sa aiba soarta tuturor imperiilor :DISPARITIA
    • +4 (4 voturi)    
      in (Joi, 16 ianuarie 2014, 22:07)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui rov

      citiva zeci de ani va disparea sau aproape, mortalitatea uriasa din cauza alcoolului, mizeria si natalitatea foarte mica fac ravagii. De fapt problema e cine va umple spatiul imens pe care-l ocupa acum muscalii, daca vor fi musulmani sau nu, etc.
      • -1 (5 voturi)    
        Sa ne uitam in curtea noastra! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 0:18)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        08.01.2014, Moscova - Luna trecută, preşedintele rus Vladimir Putin a semnat o lege care interzice publicitatea pe tema avortului. Unii membri ai Dumei (camera inferioară a Parlamentului rus), discută chiar despre a merge şi mai departe şi a interzice procedura în sine. Este o turnură uimitoare, scrie Steven Mosher pentru LifeSiteNews.com, într-o ţară care este cunoscută de mult timp ca având o tragic de mare rată a avortului. Până recent, o femeie obişnuită din Rusia avea şi şapte avorturi în viaţa ei.
        Avortul a fost impus poporului rus de către bolşevici (Partidul Comunist Rus sub Lenin), care la venirea la putere a legalizat avortul până la naştere fără nici o restricţie. Scopul lor era să distrugă familia încurajând femeile să facă avort, să nu mai stea acasă şi să intre în câmpul muncii.
        În mai 2011, a avut loc primul Summit Demografic la Universitatea Socială de Stat a Rusiei, din Moscova. La scurt timp după aceea, a fost aprobată o lege interzicând avortarea bebeluşilor nenăscuţi mai mari de 12 săptămâni.
        Astazi Rusia are o rata a fertilitatii pe familie(cuplu) de 1,41copii, iar Romania are o rata a fertilitatii de 1,29! Pentru ca un popor sa sa nu dispara este necesara o rata minima de fertilitate de 2,2 copii pe familie/cuplu! Daca nu se atinge acest nivel minim, poporul respectiv va dispare intr-o perioada de timp previzibila! Din 1990 si pana an prezent au "disparut" 3 miloane de romani si luand in calcul evolutia (de fapt involutia) datelor demografice se previzioneaza ca pana 2050 vom scadea la 16 milioane!
        • +3 (3 voturi)    
          Si legea completata a terorizmului? (Vineri, 17 ianuarie 2014, 9:33)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

          Daca tot te dau pe spate legile rusilor, ce zici de legea completata a terorizmului?

          Stii ca critica institutiilor si reprezentantilor statului, adica a functionarilor, a ajuns propaganda a terorizmului?

          Nu inteleg de ce Rusia lui Putin este atat de populara la europeni. Europeni care nu depun un minim efort sa verifice daca si rusii sunt la fel de entuziasmati de Rusia lui Putin
          • -1 (3 voturi)    
            pe europenii care stiu ce vor! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 10:51)

            GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui coldplayer211

            Nu-i intereseaza prea tare legile rusesti, fiind interesati - mai ales - de afacerile cu Rusia! Si asta nu-i nici o noutate! Si guvernul bolsevic a lui Lenin a beneficiat de bunavointa Occidentului(democratic), care a vandut Rusiei proaspat sovietizate tot ce avea nevoie, de la armament si munitie si pana alimente si alte furnituri! Si astfel guvernul bolsevic(rosu) a fost sprijinit sa lupte eficient impotriva "contrarevolutiei albe"! Ca doar aurul nu are miros, iar Lenin si guvernul sau nu au avut nici o retinere sa plateasca achizitiile din Occident cu aurul din "tezaurul Romaniei"! Vreti sa stiti unde se afla acum o parte din lingourile de aur cu sigla BNR, care au facut parte din acel tezaur?!
  • +8 (8 voturi)    
    Stai liniştit (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:40)

    Kute [utilizator]

    tavarişci Puţin, gândăcelu' pontăcelu, dacă nu va fi mâncat prăjit după metoda asiatică, va fi strivit ca orice insectă respingătoare p'aci prin Europa. Nu vă mai vedeţi de treburile altora şi atunci putem să schimbăm cultură şi marfă câtă încape. Contra cost, fireşte.
  • +4 (4 voturi)    
    Vladimir Putin spera ... (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:44)

    Liolikk [utilizator]

    So nice, so touching! You've got me, mister Pouting!
  • -5 (11 voturi)    
    Măi copii... (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:01)

    felis_tigris [utilizator]

    Voi bateţi câmpii, vorbim totuşi despre o mare putere. Nu mai este Uniunea Sovietică, super-putere, este doar Rusia, dar tot mare putere rămâne. Nu sunt filorus, dimpotrivă, dar sunt realist.
    • +6 (6 voturi)    
      Tocmai de aceea (Joi, 16 ianuarie 2014, 21:23)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      ne e cam teamă.
      O fi ea „doar Rusia”, dar și noi suntem doar niște români.
    • +3 (3 voturi)    
      Un realist ... (Joi, 16 ianuarie 2014, 21:42)

      Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      in mod normal se prinde rapid ce sugereaza un "tzar" atunci cand il prinde nitam-nisam "speranta", nu? Intrebarea fireasca e - at what costs ? :)
      • +3 (3 voturi)    
        ce vor? (Vineri, 17 ianuarie 2014, 5:03)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Liolikk

        Nu vor decat libertatea voastra. Doar atat. Lipsirea voastra de optiuni.
  • +7 (9 voturi)    
    Asta e mesajul pentru dottore (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:09)

    Petran [utilizator]

    Vino si te asteptam cu bratele deschise, Viorel.
    • -10 (12 voturi)    
      cred ca e pt. bas .. (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:48)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Petran

      deja 'avansul' e dat catre fica sa .
      • +2 (2 voturi)    
        gram (Vineri, 17 ianuarie 2014, 5:04)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Invata Putin, sa scrii romaneste!
  • +3 (3 voturi)    
    Retorică. (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:16)

    ionv [utilizator]

    Ei sunt pregătiți.
    Noi suntem?
    Putin a vrut să „ne vândă” nouă gazele destinate Ucrainei.
    Noroc că nu l-a crezut aproape nimeni.
    • -2 (2 voturi)    
      cineva i-a crezut totusi! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 11:11)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui ionv

      Dupa care GAZPROM a inceput sa infiinteze benzinarii in Romania, tara membra a NATO si a UE! Iar inainte de asta, tot GAZPROM a inceput sa ne livreze gaz printr-o firma ruso-germana (si viceversa) la un pret de 3 ori mai mare decat pretul cu care il livrau Germaniei(si numai)! Ca "partenerii" nostri occidentali nu au nici o problema sa faca afaceri cu Rusia si chiar sa-i "tepuiasca" pe fraierii aparatori ai granitei de EST a NATO&UE! Noi ramanem cu mandria de a fi si a ramane niste democrati pana la ultima consecinta, iar "partenerii" nostri raman cu avantajele afacerilor facute in timp cu Rusia pravoslavnica, cu Rusia bolsevica, cu Rusia perstroikista, cu Rusia democratica putinista! Noi cu gloria si ei cu castigul!
  • -8 (14 voturi)    
    pai deja avem ... (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:47)

    adrian8 [utilizator]

    cu gazpromul ..sau macar familia basescu are relatii bune cu gazprom-ul ... ;)
    • +6 (8 voturi)    
      Lasă (Joi, 16 ianuarie 2014, 21:06)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      că gazpromu` e hoașcă bătrână.
      Îi are pe toți în plasă.
    • +3 (3 voturi)    
      ...baiatu'... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 9:54)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ...gazele si petrolul Romaniei au fost date pe-nimic OMV-ului, de catre guvernatorul Nastase ,care este subsidiara a ...Gazprom !!! ...asa ca lasa-te de diversiuni,macar pe ac sit,unde cei ce intra sunt oameni informati ,nu 'anasteziati' ai A3...
  • +3 (3 voturi)    
    Baietel, e simplu... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 14:09)

    John M. [utilizator]

    Ne dai Basarabia inapoi, Inclusiv Transnistria, (poti sa ti-i iei inapoi pe rusii plantati acolo ca sa distruga nationalitatea romana) si tezaurul si pe urma discutam de afaceri.
    Pana atunci, NIET !
    • +1 (1 vot)    
      ESTI UN NAIV John M.! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 19:41)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui John M.

      Daca iti imaginezi ca vreun politician roman "de stanga" sau "de dreapta" ar discuta cu Vladimir Putin in termenii acestia! In diplomatie e mai complicat decat in fotbal, la care toti romanii se pricep din frageda pruncie!
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate, Granpa, (Vineri, 17 ianuarie 2014, 21:27)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        Fantazam si eu intr-o dupa amiaza cu burnitza si ceata cand n-am putut merge la mall..Ti-am dat primul +...