Administratorul spagii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2014, 16:17 Actualitate | Esenţial

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Statul roman a incetat sa mai fie un prestator de servicii pentru cetatenii sai, platitori de impozite si taxe. Este un administrator de sinecuri, spagi, contracte si privilegii destinate unui grup restrans de beneficiari. Cateva exemple simple. Statul nu mai poate presta servicii medicale gratuite, desi sunt garantate in constitutie si toti cetatenii platesc o asigurare sau chiar mai multe, in mod absurd, pentru fiecare venit realizat in parte. Din cauza coruptiei si subfinantarii, pacientul cumpara toata medicatia cand ajunge pe patul de spital, plus spaga aferenta. Vedem cum scolile de stat au ajuns in multe cazuri afaceri private.

Tot saracia si coruptia imping profesorii sa-si suplimenteze veniturile prin mijloace nelegale sau imorale, aducand la exasperare parintii. Statul nu poate asigura nici acest serviciu gratuit, cum scrie in lege. Cetatenii  platesc taxe si impozite, dar cand se rupe o banca sau o usa la scoala parintii scot bani din buzunar.  Alimenteaza la nesfarsit fondul clasei, devenit un fel spaga oficiala. Pana si motivarea absentelor se face, mai nou, contra cost. Nu mai vorbim de examene, bac, etc. Copiii invata coruptia pe bancile scolii.

Multiplicati exemplele de mai sus la alti prestatori de servicii ai statului, transformati in administratori de spagi: fisc, politie, transporturi, zone intregi din procuratura si justitie. Din fericire, exista inca in toate zonele mentionate destule insule de independenta, iesite de sub controlul administratorilor spagii. Fiscul nu poate strange bani la buget, dar spagi aduna. Politistii nu dau amenzi, dar spagi incaseaza. Autostrazi nu se construiesc, dar spagile pentru contracte de deszapezire, asfaltari anuale sau peticiri se platesc regulat de catre unele si aceleasi companii abonate la lucrari.

Partidele nu fac decat sa-si planteze in posturile cheie din sanatate, educatie, transporturi, politie sau fisc administratori ai spagii, simple instrumente de aspirat bani din contracte, din sinecuri sau din alte spagi mai mici. Din acest motiv, putinii profesionisti din sistem sunt inlaturati brutal si inlocuiti cu politruci incompetenti. Lor li se cere doar sa indoape regulat gurile sefilor din partid cu resurse publice, la altceva nu e nevoie sa se priceapa. Cei care obiecteaza sau vor sa-si faca datoria sunt incet indepartati.

Putregaiul de intinde de sus pana jos. Din 40 de baroni locali, 8 au dosare penale, la care se adauga o cohorta de ministri, parlamentari, judecatori, procurori sefi,  primari, consilieri locali anchetati penal sau trimisi in judecata etc. Administratorii sefi, plasati in cele mai inalte pozitii ale statului, sunt cei mai lacomi. Ca sa supravietuiasca, vor fi mereu siliti sa mai inventeze o taxa pentru a tine in viata sistemul de administrat spagi si pentru a arunca firimituri pensionarilor si altor dependenti de stat. Pentru ca sistemul sa functioneze mai departe, au nevoie de o justitie controlata politic. Politicienii s-au coalizat cu toti borfasii pentru a consfinti modelul de stat ca administrator al spagii. Odata intrat in spirala furtului generalizat, statul ajunge mai devreme sau mai tarziu in incapacitatea de a presta servicii cetatenilor sai.

Iata de ce justitia nu trebuie sa ajunga in nici un chip inapoi, in mana lor. Fiecare cetatean trebuie sa inteleaga ca lupta pentru statul de drept si independenta justitiei nu sunt mofturi sau vorbe in vant. Este singura sansa de a ne apara banii munciti onest. Daca vom accepta resemnati ca statul sa ramana un simplu administrator de spagi, daca nu vom avea un arbitru puternic intre noi si putere, atunci nu vom putea spera vreodata la servicii de calitate. Un stat administrator de spagi ne duce catre un singur drum: faliment. Mai devreme sau mai tarziu, sistemul clacheaza. Din acest motiv trebuie recuperat statul, ca prestator de servicii cetatenilor sai, altfel vom plati mai mult decat face.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

10807 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    necazul este (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:21)

    un domn [utilizator]

    ca sutinatori ai USLamului INCA nu s au trezit; sunt spalati cu grija pe creier de catre Pastorul Gadea si Shpagat Cel Epic....cata vreme ? pana se toaca banii de la Crescent...apoi se vor decima intre ei..ca shobolani ce sunt...Pisica Felix..consuma ..Supravietuitorul...nefericit scenario..dar probabil daca stam in Lehamite, nu uitati USL insemna nu numai USLam, inseamna Ura Sila si Lehamite !
    • -36 (42 voturi)    
      ciorba de cuvinte ... (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:39)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca de obicei .

      probabil ca si in ochii tai , innainte de usl era totul bine .. si nu existau cazurile mentionate .. nu ?
      • +31 (33 voturi)    
        Inaintea USL (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:58)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Inaintea USL a fost Predoiu si Macovei, care au eliberat justitia. Iar inainte de macovei era justitia lui Nastase, unde dosarelor grele li se dadea drumul in sedinta de guvern. USL asta vrea, sa ne readuca in epoca de aur a lui Nastase, cind numarul de politicieni trimisi in judecata putea fi numarat pe degetele de la o mana.
        • 0 (0 voturi)    
          au eliberat-o de PSD ca sa o ocupe PD-L (Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:30)

          busola [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ...adica o alta organizatie structurata pe jaful banului public, in spatele careia se afla Basescu. Nu a existat nici un arbitru impartial intre putere si stat dupa PSD -Nastase in timpul guvernarii PD-L-Basescu.

          Tapalaga exprima un ideal in cuvinte limpezi plecand de la o perpetua stare de fapt a furtului generalizat in administratie. Este un ideal reprezentat de Justitia drept Checks And Balances, care incepe de la puterile statului si are consecinte pe verticala.

          Cine sa faca asta? Intrucat absolut toti sunt compromisi deja sau pot fi usor compromisi atunci nu exista nimeni. Iar neexistand nimeni e evident ca drumul este cu necesitate spre faliment. Toti stim asta, de aceea fiecare da tot ceea ce are mai rau din el, este exact ca pe o corabie care se scufunda. O batalie fara reguli, in forta, pe iluzoriile barci de salvare.
      • +13 (15 voturi)    
        nick-ul tau e inspirat de Hadrian El Insusi?i? (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:15)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Pungas mic ce-ti aperi "drepturile" online.
        • +10 (10 voturi)    
          asta (Joi, 16 ianuarie 2014, 22:27)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          e postacul de jurna astazi, e pe absolut toate articolele politice, se umple de bani pe ziua asta.
      • +14 (16 voturi)    
        Votantii USL nu traiesc din salariu (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:23)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        In afara unui numar destul de mic care mai crede inca in propaganda mafiei filoruse restul sunt oameni care nu traiesc din salariu. Fie ca sunt secretare la scoala generala, soferi ai mafiotilor din top 50, comisari la Garda, directori la Primarie, lucratori in mediul privat care isi mai "ciupesc" patronul sau asistente medicale la "stat", toti isi rotunjesc salariul de mizerie cu spaga sau cu furtisagurile.
        Le este greu sa inteleaga (si nici nu s-a obosit cineva sa le explice) ca intr-o tara capitalista libera si prospera la un salariu de 700-1000-1500 de euro nu mai e nevoie sa iti ruinezi demnitatea si libertatea pentru fix aceeiasi bani. Si nici nu mai e nevoie sa votezi USL.
        • -11 (15 voturi)    
          Deci "traiti bine"... (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:35)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

          E real!
          Un Trajoan dicere"In afara unui numar destul de mic care mai crede inca in propaganda mafiei filoruse restul sunt oameni care nu traiesc din salariu",
          ....................................................................................
          E vorba de vreo 7 milioane de oameni care au votat USL.
          Restul e can-can.
          • +10 (14 voturi)    
            altu bugetar (Joi, 16 ianuarie 2014, 18:00)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            care se crede in masa amorfa de 7 milioane, mai nu vreti sa pricepeti ca cifra e precum petitia Antena 3 facuta din butoane ? chiar asa spalati la creier sunteti ?
          • +8 (10 voturi)    
            Caaaaat??? Mai numara odata. (Joi, 16 ianuarie 2014, 18:43)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            dar scade moroii de data asta.
          • +5 (5 voturi)    
            Deci "traiti bine"... (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:38)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            Basescu: Sa traiti bine
            Ponta: jos Basescu. Doar uslasi trebuie sa o duca bine si nici aia nu toti.
      • +4 (6 voturi)    
        supa de cuvinte (Joi, 16 ianuarie 2014, 18:08)

        AntonPann [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        bineinteles ca era la fel si din nefericire probabil ca o sa mai fie asa pentru ceva vreme. dar asta nu inseamna ca trebuie sa tacem din gura si sa nu criticam. trebuie sa ne cerem drepturile!
      • +2 (2 voturi)    
        cred ca nu ai vrut (Vineri, 17 ianuarie 2014, 9:57)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        sa remarci faptul ca in textul d-lui tapalaga nu e mentionat numele niciunui partid :

        "Partidele nu fac decat sa-si planteze in posturile cheie din sanatate, educatie, transporturi, politie sau fisc administratori ai spagii, simple instrumente de aspirat bani din contracte, din sinecuri sau din alte spagi mai mici. Din acest motiv, putinii profesionisti din sistem sunt inlaturati brutal si inlocuiti cu politruci incompetenti. Lor li se cere doar sa indoape regulat gurile sefilor din partid cu resurse publice, la altceva nu e nevoie sa se priceapa. Cei care obiecteaza sau vor sa-si faca datoria sunt incet indepartati. "

        daca poti contrazice cele de mai sus, trebuie sa aduci argumente. dar n-ai cum.
  • +23 (25 voturi)    
    limpede sintetizat. (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:27)

    __alex__ [utilizator]

    Felicitari.
    • -4 (8 voturi)    
      Articolul nu-mi inspiră încredere (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:45)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      deoarece justiția independentă e prezentată ca singura șansă pentru probleme noastre. Soluția unică e specifică extremiștilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Zice unu'... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:34)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        care ii urmeaza pana in mormant pe adeptii solutiei unice "Jos Basescu!".
  • +22 (24 voturi)    
    Excelent! (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:34)

    UnOarecare [utilizator]

    Felicitari si multumesc
  • +17 (21 voturi)    
    Tristete fara margini (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:37)

    nuculet [utilizator]

    Ma simt din ce in ce mai deprimata incercand sa-mi imagizeg un viitor pentru copilul meu in tara asta blestemata.
    • -10 (14 voturi)    
      Incearca solutii gen... (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:36)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui nuculet

      EBA!
      Nana!
      • 0 (0 voturi)    
        Ce-i cu Nana? (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:34)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Intra in detalii.. Ce s-a intamplat acolo? Explica-ne si noua.
        • +1 (1 vot)    
          Explic! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 18:09)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Fata tatii(prima'ntai,a'a,cu coroana funerara pt prima sotie a lu'Bodo)=notaritza in Vrancea=apoi teleportare=notarita pi soseaua Buc-Ploiesti si in apartament popo-viciuuu..
          Mai vrei explicatiuni.monsher postacel?
          • -1 (1 vot)    
            Mai tovarase postache.. (Vineri, 17 ianuarie 2014, 19:16)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            .../// Ce legatura este intre Nana si ce ai spus tu?

            Daca nu ai nimic de spus, stai acolo la nea felix. Daca ai ceva de spus, baga aici concret. Deci, mai ma repet: ce s-a intamplat la Nana? Care este infractiunea sau .. ce nu-ti place tie? Nu vorbim aici de "susccesul" si cariera Ioanei Basescu. Tu ai folosit un cuvant acolo: "Nana". Si te intreb, daca tot l-ai adus in discutie, care e problema acolo?
            • 0 (2 voturi)    
              Stau stramb si judec drept... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 20:22)

              cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Anii 2018-un marinar, amarat la pripon va striga....s-a areeeeestatttt orezariiiia....pardon,dreptatea!
              Anii 2013-a inceput d-acum sa strige!
              • 0 (2 voturi)    
                Deci.. stai stramb.. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 1:25)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

                ..si nu ai nimic de spus. Ai aruncat niste acuzatii si in loc sa explici in ce constau acuzatiile, te dai spiritual.

                Probabil ca marinarul ala stramb si amarat esti tu. Sper pentru tine ca in anii aia pe care-i preconizezi o sa fie la putere "dreptatea" felixciana si mazareasca, iar tu sa te afli printre "hingherii" care o sa alerge pe strazi sa linseze "basistii". Ca in 90'... O sa fie realizarea vietii tale mici si pricajite.

                Succesuri!
          • 0 (0 voturi)    
            pai... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 22:09)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            si nici salam cu soia n-a mancat...nu?
  • -21 (27 voturi)    
    hopa .. 'ziaristul' a descoperit (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:38)

    adrian8 [utilizator]

    apa calda !

    binenteles e vina actualilor in proportie de 100% .

    pana sa vina usl , totul era perfect , nu existau nenorocirile descrise ...
    • +12 (14 voturi)    
      scade guvernarea portocaliilor (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      si ramane Dictatura Nastase, Lovitura de Stat din vara 2012..ce sa mai spun ? Inalt Prea Sinucisul...din epoca portocaliilor nu am s aimi aduc aminte mare lucru, decat ca au pastrat Romania pe un drum drept si normal...USLam adica Ura Sila si Lehamite a inceput cu Cel Mai Cinstit Guvern...si a ajuns..culmea ..in 2014 sa aiba cel mai penal Guvern, cel mai penal parlament...asta a spus o CCR...sa iti scriu mai departe ? asta am spus mai devreme postacii ca tine, mazeta,funita, jiji kent..nu am ce sa le spun..voi va raportati la Pastorul Gadea si Shpagat Cel Epic, asta pentru ca ziua dormiti iar seara spargeti seminte langa un pet de bere..altii la ora la care degaja eructatii Sgpagat si Gadea ..isi pregatesc copii de culcare sau chiar dorm..citesc o carte !!! voi nu, voi tot cu USLamul si cu Felix in brate..cand va intra si Felix la brutarie..se stinge lumina la Shpagat..atunci sa va vad !
    • +7 (9 voturi)    
      pai, (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:20)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      daca era asa, ti se pare corect sa continue? Nu se promitea cel mai cinstit guvern?
    • -12 (14 voturi)    
      să nu fim răi (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:22)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Adevărul este că numai un virtuoz al condeiului putea scrie un articol întreg despre cât se slab și corupt a ajuns Statul și să nu pomenească nici măcar o singură dată cine se află în fruntea lui de aproape 10 ani. Bravo!
      • +10 (10 voturi)    
        Intrebare (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:30)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        De ce postezi pe un site pe care stii sigur ca toate comentariile tale vor fi votate cu minus de toti oamenii cu demnitate, oamenii liberi si nu slugi politice, care se perinda pe aici ?
      • +9 (9 voturi)    
        Deh mai Mazeta (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:52)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Cica au facut uslasi sus pusi (nu aia de umplutura) cod penal si legi speciale ca sa scape si cel ce se afla in frunte. S-au straduit degeaba. A refuzat. Nemultumire mare printre uslasi. Nu stiu ce sa mai scorneasca doar doar va tacea macar o data. Spre nenorocirea lor chestia asta cu justitie independenta nu vine de la cel ce se afla in frunte la noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai pana sa vina USL.. (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:35)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ..era Ceausescu...
  • +21 (23 voturi)    
    "L'etat c'est moi"- zise psd. (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:38)

    gica43 [utilizator]

    cu toate defectele si deficientele sale,-si nu au fost putine-guvernul condus de catre cel mai civilizat si mai cinstit-de departe-Prim-ministru,Emil Boc,pare acum un guvern de ingeri si ar trebui regretat,desigur,prin comparatie cu incompetenta si cu haosul creat de catre cel ce,in mod total eronat,isi spune PM.
  • +17 (19 voturi)    
    intradevar..... (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:38)

    translativus [utilizator]

    ...Statul, in loc sa fie prestator de servicii catre cetateni, a devenit culcusul tuturor escrocilor, mincinosilor, hotilor si al tradatorilor.

    Partea proasta este ca cetatenii, care ar trebui sa fie beneficiarii si nu jefuitii statului, accepta aceasta marsevie ca pe o fatalitate, inconstienti de faptul ca adevarata putere sta in votul lor.
    Circul grotesc din ultimul timp, in care politicienii nici macar nu se mai sfiesc si ne sfideaza cu fiecare ocazie, demonstreaza gradul extrem de coborat al moralitatii societatii noastre.

    Oare au ramas in tara doar escrocii si retardatii ?
    Vom vedea in curand, odata cu scrutinul de doua zile pentru europarlamentare si bataia de joc asupra constitutiei.
  • +19 (21 voturi)    
    ..si ghici cine-i de vina pentru asta ? (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:39)

    Vuck [utilizator]

    Raspuns: ce-i care-i voteaza pe acesti penali !
    Daca romanii asta vor, daca asa isi doresc ei ca tara lor sa fie atunci ce poti sa faci ?
    A cui e vina ca nu pot sa inteleaga sau ca nu vor sa inteleaga ? Daca sunt dispusi sa inchida ochii la ceea ce fac "alesii" lor pentru 2 kile de ulei si unul de zahar, ce solutie iti ramane, tie unuia care esti 1 contra 9 ?
  • -25 (27 voturi)    
    huh (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:42)

    Mazeta [utilizator]

    Un stat corupt condus de un preşedinte incoruptibil. Cum vine asta?
    • +13 (15 voturi)    
      adica vrei sa spui ca Iliescu (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      era Corupt ? aaaa...a trebuit sa intre Nastase la parnaie in locul lui ? hai Mazeta hai ca poti continua...
    • +3 (3 voturi)    
      mai mazeto (Vineri, 17 ianuarie 2014, 10:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      statul e condus de un guvern, drept pt. care l-ai putea nominaliza fara frica pe tonta al tau.
      ai ramas inchistat in epoca ceausista cand intradevar no.1 in stat conducea tot.
      ce poata sa conduca un om care are oponent 70% din parlament + cel mai cinstit guvern condus de cel mai destept prim ministru pe care l-a avut Romania vreodata?
  • +14 (16 voturi)    
    Chiar asa (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:53)

    marcus61 [utilizator]

    USL= Ura, Sila si Lehamite
  • +9 (11 voturi)    
    un stat corupt (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:57)

    clarice [utilizator]

    Condus de politicieni corupti in frunte cu primul ministru aparatorul lor.
    Ponta:"daca nu ai dosar nu esti politician" asta spune tot.
  • +4 (6 voturi)    
    Tres bien (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:05)

    TeoC [utilizator]

    bine punctat. Creste numarul de articole direct proportional cu ceea ce se intampla. realitatea e insa nu ne iarta
  • +8 (10 voturi)    
    Cum Dl. Tapalaga? Cum?... (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:08)

    Sting [utilizator]

    ...Cand pentru o schimbare la nivelul sistemului de credinte si valori sunt necesari cca. 800 de ani pentru o natiune. Fact.

    Cineva trebuie sa intervina din exterior sa asigure o protectie celor implicati in aceasta lupta si celor care le e frica sa lupte ca sa-i determine sa actioneze in acest sens. Sa se creeze uin cadru mai larg de actiune, chiar si la nivelul cetateanului de rand.

    Eu ca cetatean nu simt aceasta implicare reala din exterior, ceva imi spune ca acest lucru inca se negociaza, in pofida faptului ca exista Deveselu.

    Sa fiu sincer, cateodata mi-e teama si sa comentez aici pe site-uri. Asta imi aduce aminte de Nastase.
    • +1 (1 vot)    
      nu te teme ci te increde in viitor! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:29)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Sting

      A darama o natie este necesar si suficient sa ii distrugi increderea si sa ii iei speranta.

      Asa ca nu te teme! Ai incredere!

      Nu iti pierde speranta!
      Economia prabusita nu a sprijinit niciodata nici un dictator - si uite ca orice sfarsit inseamna un NOU INCEPUT!
  • +3 (5 voturi)    
    asta da stat! dar... (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:21)

    corvus coraX [utilizator]

    ia uite ca nici Bulgarii nu se simt prea bine si ONG-urile independente le stau in gat. Ungaria da cu FMI de pamant dar pupa poala Putinului asta ca, de ce nu, am putea asista in viitor la o congregatie de foste state UE (Ungaria, Romania, Bulgaria) membre cu drepturi mafioate depline in CSI! Slovacia poate?! De ce nu?! Putin se va simti mult mai comfortabil cu doi "Victori" (Orban si Ponta) autoritari, o justitie obedienta si o mafie pe masura celei rusesti.
  • +6 (8 voturi)    
    Hotul de pagubas! (Joi, 16 ianuarie 2014, 18:25)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ca sa isi arate supusenia fata e pixul necrutator- al lui Cacarau, Rosca Stanescu, a venit cu o smecherie anti-Basescu, afirmand : 'inchipuiti-va ce impresie a facut investitorilor straini, afirmatia celui mai inalt om din stat, ca in Romania a avut loc o lovitura de stat'.
    Smecheria cu ghivent a facut 'o mica inversiune diversionista' : n-a spus adevarul, ca a avut loc o lovitura de stat, ci ca cineva a afirmat ca a avut loc lovitura.
    Hotul de pagubas! Stie bine metoda securistul SRS- specialistul in gaselnite.
  • +5 (5 voturi)    
    Inca un articol Excelent scris (Joi, 16 ianuarie 2014, 21:25)

    uluit [utilizator]

    Felicitari D-nule Tapalaga. Sunteti unul dintre ziaristii care-mi pastreaza sperata vie.

    Din pacate, trebuie sa va aduc la cunostiinta ca-n ziarul (lu' Felix) Jurnalul (intr-un articol instigator si nesemnat), ati fost "poreclit" drept: Dan Andronic - Portofel (sper sa nu ma insele fotografia de acolo). Ca facand parte din banda celor 7.

    Pentru conformitate:
    http://jurnalul.ro/stiri/observator/banda-celor-7-propaganda-basista-imbulinata-659156.html
  • +6 (6 voturi)    
    Domnule Tapalaga, nu aveti viziune (Joi, 16 ianuarie 2014, 21:51)

    yellowdog [utilizator]

    si intr-un fel ati pus umarul la aruncarea Romaniei in disperare, chiar daca nu este vizibil acum. Mai tineti minte un lucru, mai binele binelui nu este binele. Si acum argumentelele. Pe vremea efemerei guvernari BOC cand Europa si US au intrat intr-o criza nemaiintalnita intr-o viata de om obisnuiati sa criticati administratia si presedintele de tot felul de blaturi, intelegeri pe sub masa, incompetenta, etc. Macar atunci se jucau dupa regulile jocurilor. Chiar nu v-ati dat seama atunci de monstruozitatea alternativei pe care o traim acum? Atat de limitat v-a fost flerul? Eu am o axioma, tot ce a fost crescut in umbra lui Iliescu e ceva malefic pentru romani. Era sa fiu ucis la asa zisa revolutie, am trait momente de groaza cand daca erai student erai fugarit cu bata. Acum acest terorism de stat e mai indirect dar la fel de eficient. Nu mai chemati acum oamenii in strada. Poporul roman e un popor las, iar aceste hahalere pe asta mizeaza. Am avut o seansa firava acum 2 ani cand minciuna si dezinformarea nu erau politica de stat.
    • -2 (4 voturi)    
      minunat argument.. (Vineri, 17 ianuarie 2014, 2:31)

      Pink Z [anonim] i-a raspuns lui yellowdog

      numai ca tapalaga e jurnalist, nu activist.

      un activist sustine o anume parte in raport cu celelalte parti, poate chiar partea buna.
      un jurnalist nu are prieteni - nici macar basescu; face tampenii, l-ai ars. iar basescu a facut multe tampenii.

      sigur ca pe total, basescu da cu plus, dar un jurnalist nu-si permite sa treaca peste tampeniile unui politician, nu-si permite sa nu-l arda cand il prinde cu fofarlica.

      jurnalist vs activist; cand o sa intelegeti deosebirea, veti face un pas inainte spre intelegerea democratiei.
  • +2 (2 voturi)    
    supravietuitorii (Vineri, 17 ianuarie 2014, 6:08)

    hamangiu [utilizator]

    Poporul roman nu este las dovada ca a supravietuit in istorie...o.k. metodele sunt discutabile dar asti suntem.
    Sa nu uitam ca regimul comunist a ras pur si simplu elitele interbelice..cea ce astazi se pretinde a fi o elita este crescuta in creuzetul comunist.Cand o viata intreaga ai auzit ca Romania este"bun al intregului popor"ati insusi o bucata din acest bun comun pare multora o chestie morala..Avem o perioda ciclica cand ,ajunsi la pragul de sus,ne minunam cat de spagari si corupti suntem..si conform invataturii de acasa ,o declaram public,caci nu-i asa,o greseala recunoscuta e pe jumatate iertata.Vina ,pe care ne-o asumam cu totii ,este ca poporul roman si-a amplasat tara la portile orientului de unde am mostenit idea de tribut spre Inalta poarta...Schimbarea mentalitatii romanilor a inceput prin relocarea celor 3 milioane in batrana Europa.
  • +1 (1 vot)    
    Intr-adevar (Vineri, 17 ianuarie 2014, 8:58)

    Luke1 [utilizator]

    D-le Tapalaga, cred ca ati avut si dvs contributia dvs la absenteismul de la ultimele alegeri - cred ca stiti la ce ma refer - fatalismul care aparent va coplesise in acea perioada cand ati concluzionat (public) ca nu exista o alternativa deci nu aveti pe cine vota... Vreau sa va asigur ca va pretuiesc foarte mult chiar daca uneori nu va impartasesc opinia ! Cu stima !
  • +1 (1 vot)    
    de acord (Vineri, 17 ianuarie 2014, 11:23)

    H0mbre [utilizator]

    Articolul vine foarte bine acum in ianuarie cand incepe sezonul de biruri si taxe. Dam sume din ce in ce mai mari si pt ce platim de fapt? buna intrebare.

    statul devine din ce in ce mai fanariot, cu impozite (directe si indirecte) din ce in ce mai aproape de 100%. Ce uita capusele astea este ca pana la urma gazda moare daca parazitul exagereaza si ii ia toate resursele vitale. Si dvs ati mentionat in treacat ca sistemul va claca.
    Si eu vad la fel, entropia va creste din ce in ce mai mult pana cand sistemul se va prabusi si nu il va mai baga nimeni in seama.
  • 0 (0 voturi)    
    SARACIA - o haina grea - scapa de ea... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:40)

    ..13 [utilizator]

    Da cuvantul asta, SARACIA - care duce la disparitati si decalaje - aduce frisoane pana si la DAVOS.

    Numai ca saracia se poate sterge numai daca ai un stat democratic - chiar daca este unul firav - si o directie de mers - o politica economica - constanta.

    Jaful si talharia nu mai merg!

    Imi pare rau, dar lucrurile nu sunt asa de complicate.

    Cei care complica lucrurile au fost si sunt USLasii.

    Abia acum s-au trezit unii sa spuna ca guvernarea Boc a fost una buna, iar cea actuala este una dezastroasa.

    Nu uit cand multime de narazi adusi cu forta sau purtati de elanuri revolutionare cereau in strada , multiple mitiguri si mai toate extrem de agresive, demisia guvernului Boc

    Regret ca cei care inteleg economia nu fac uz de cunostiile lor si nu predau/ predica zilnic despre economia de piata si democratie - adica ce inseamna sa muncesti si sa isi castigi cinstit o bucata de paine intr-o tara normala.

    Milton Friedman a avut nevoie de 40 de ani, in libertate si studiu, ca sa inteleaga ca factorul dominat intr-o societate este ECONOMIA si nu POLITICA, si cred ca nici acum amercanii nu au inteles prea bine despre ce este vorba - asta ca sa nu mai vorbesc despre prietenii din RO!

    Please tech ECONOMICS - block COMMUNISM!