Increderea romanilor in Uniunea Europeana a crescut cu 7% in 2013, in ciuda campaniilor mediatice si politice negative. O crestere si mai pregnanta se inregistreaza in randul tinerilor

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2014, 19:16 Actualitate | Esenţial

Consiliul European, Bruxelles
Foto: Hotnews
Increderea romanilor in leadershipul Uniunii Europene a crescut 7% in 2013, in comparatie cu 2012, pana la 46% din totalul populatiei, iar o crestere si mai pronuntata se inregistreaza in randul tinerilor (15 - 30 de ani), unde increderea a crescut cu 10%, pana la 57%, potrivit unui sondaj realizat de Gallup la nivel european.

Cresterea semnificativa a aderentei romanilor la UE vine pe fondul unor campanii mediatice si politice negative la adresa unor valori europene sau figuri reprezentative ale Uniunii Europene. Printre cei vizati de aceste campanii ii amintim pe Jose Barroso si Angela Merkel (vara anului 2012) sau, cel mai recent, europarlamentarul Elmar Brok.

La nivel european, scaderi marcante se inregistreaza in tarile care au beneficiat de pachete de sustinere financiara - Portugalia (31%), Spania (27%), Cipru (21%) sau Grecia (19%). Cifre reduse se inregistreaza si in Marea Britanie (doar 27% dintre britanici aproba leadershipul european), Cehia (30%) sau Suedia (30%).

La polul opus se afla Luxemburg (unde 67% din populatie aproba leadershipul european), Germania (59%) si Belgia (56%).

Un procent mai mare de sustinere fata de politicile europene se inregistreaza in randul tinerilor.

Sondajul a fost efectuat telefonic sau direct pe un esantion de circa 1.000 de adulti, cu varsta mai mare de 15 ani, pe tara si pe an, in perioada aprilie - iulie.

Potrivit unui Eurobarometru publicat in 2012, Romania a inregistrat cel mai scazut nivel de incredere fata de directia urmata de Uniunea Europeana in 2011 (46%), in conditiile in care cel mai ridicat a fost cel din perioada de pre-aderare, de circa 85%.

La acel moment, ritmul de scadere a increderii a fost unul accelerat - in timp ce la nivelul Uniunii scaderea increderii in faptul ca directia urmata de UE este cea corecta a fost de doar 8%, in cazul Romaniei erodarea a fost mai mare, respectiv de 14%. Nivelul de incredere a scazut de la 60% in toamna lui 2010, la 46% in toamna lui 2011.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3424 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    in alta ordine de idei... (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:27)

    DT34 [utilizator]

    In acel chestionar ar trebui inclusa intrebarea:
    Aveti incredere in leadeshipul Romaniei?
    Sa vedem ce raspuns avem acolo.
    Cred ca avem incredere in UE mai multa decit in ai nostrii. Poate ar trebui sa ne conduca un guvern format de politicenii de la Bruxelles.
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:58)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      cresterea increderii in uniune este proportionala cu scaderea increderii in guvernarea din ro.

      ue apare ca o scapare, ca un aparator impotriva atcurilor din interior.
    • +1 (1 vot)    
      vedeti ca ei au anticipat si au lansat tema (Luni, 13 ianuarie 2014, 21:46)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      "urechelii" si pe cea a "coloniei"gandind ca o sa inghitim hapul pe nemestecate.NOI nu suferim de nationalismul lor gaunos, caragialesc !
      Revenind stimate D34 : CE CAUTA CUVANTUL INCREDERE LANGA CUVANTUL LEADERSHIP ? Potrivit ar fi ceva intre turma si haita .Intrebarea relevanta pare : cei 10-12 milioane care nu au votat nu resimt nici o urma de nimic ? Sunt confortabili cu ei ?
  • +3 (3 voturi)    
    Probleme usl??? Eu cred ca da! (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:43)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Efectul e de bumerang!!! :))))))))))))
  • +2 (2 voturi)    
    Haish! (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:43)

    AliB [utilizator]

    Si cum mai face Ponta parteneriatul strategic cu China?
  • +5 (5 voturi)    
    Acest binevenit sondaj... (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:21)

    Lucky1 [utilizator]

    ...imi reda speranta ca Romania mai are o sansa. Daca nu cu lideri locali, cel putin cu un organism puternic, o democratie, care se zbate pentru cetatenii romani.
    Iar tineretul este viitorul Romaniei; sa speram ca nu se va lasa si el corupt ca parintii lui...
  • +4 (4 voturi)    
    Pai normal (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:23)

    OmulNou [utilizator]

    Cand nu poti sa ai incredere in guvernul USL si in parlamentari care incearca sa ne readuca in comunism doar ca sa fure in liniste, legal, cu contracte la stat, normal ca ai incredere in UE, desi UE nu poate sa-i tina in frau pe hoti, tot raspunderea noastra este, ca cetateni.
  • +4 (4 voturi)    
    Pai doar (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:42)

    potaissa [utilizator]

    n-a pune tot poporul botul la minciunile escrocilor de la USL si la spalaturile anteniste...
  • +2 (2 voturi)    
    chiar?! (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:47)

    corvus coraX [utilizator]

    Ce folos când 70% sunt treji doar când dorm?!
  • -6 (6 voturi)    
    ue == kgb (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:49)

    sconcsu [utilizator]

    aceiasi mizerie
  • +4 (4 voturi)    
    Ma bucur ca in ciuda Varanului s'a lui Ponta (Luni, 13 ianuarie 2014, 21:14)

    Maniu [utilizator]

    tineretul nu s-a zapacit de tot!
  • +5 (5 voturi)    
    Ce oroare! (Luni, 13 ianuarie 2014, 21:22)

    Trojan.H [utilizator]

    Ce stire oribila pentru oligarhia rusofila!
  • +3 (3 voturi)    
    Cred (Luni, 13 ianuarie 2014, 21:55)

    Daniels22026 [utilizator]

    Populatia nu are incredere in politicieni. Cred ca romanii ar prefera ca justitia tarii sa se supuna doar Uniunii Europene, fara legatura directa cu politicienii romani.
  • +2 (2 voturi)    
    Imbucurator! (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:07)

    giotto [utilizator]

    Chiar asa , dupa numeroase campanii politice si media anti-UE, este extraordinar faptul ca inrederea in UE, mai ales a tinerilor, a crescut. Cat despre conducerea Romaniei de catre un guvern UE nu cred ca e cazul. Nici chiar asa.
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Marţi, 14 ianuarie 2014, 0:01)

    /./ [utilizator]

    Ciudata prabusirea de la 85% la 46% , ce demonstreaza acest lucru, ca omul roman e slab, slab de tot, cum bate vantul asa se indoaie si el.Oare ce se asteptau romanii, sa ajunga in 10 ani nivelul de trai din UE??
  • 0 (0 voturi)    
    us,lasii la pârnaie (Marţi, 14 ianuarie 2014, 0:50)

    timp tamp [utilizator]

    Uslasii vor pleca o parte în China și Coreea și altă parte la pușcarie. In țară să rămână doar românii curați.
    javrele plagiatoare, minciunoase, incompetente, șuții, hoții să ne lase în pace
  • +1 (1 vot)    
    O fi increderea in UE la 46% (Marţi, 14 ianuarie 2014, 2:19)

    mig21 [utilizator]

    dar la vot se prezinta ailalti 54% ca sa dea cu stampila in USL
  • 0 (0 voturi)