VIDEO Baroul Bucuresti: Adrian Nastase si Catalin Voicu, exclusi din avocatura

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2014, 16:15 Actualitate | Esenţial

Adrian Nastase
Foto: HotNews / DP
Consiliul Baroului Bucuresti a decis luni excluderea fostului premier Adrian Nastase din avocatura, dupa condamnarea definitiva la patru ani de inchisoare cu executare, in dosarul Zambaccian. A fost decisa, totodata, excluderea din avocatura a lui Catalin Voicu. Decanul Baroului Bucuresti, Ion Ilie Iordachescu, a precizat ca excluderea lui Adrian Nastase din avocatura s-a facut pe temeiul nedemnitatii profesionala, avand in vedere ca a primit doua condamnari cu detentie.

"Astazi s-a hotarat excluderea din profesia de avocat a domnului Nastase Adrian si a dl avocat Voicu Catalin. Cei doi avocati au fost exclusi din profesia de avocat. S-a amanat discutarea situatiei profesionale a avocatului Costiniu Florin, plecand de la premisa ca dansul si-a facut prin diverse memorii, cereri, aparari aparte fata de ceilalti doi avocati", a declarat decanul Baroului Bucuresti.

Potrivit Consiliul Baroului Bucuresti, ca urmare a celor doua condamnari, a fost lezata imaginea profesiei de avocat lezata.

Iordachescu a precizat ca decizia poate fi contestata.

Intrebat ce a determinat Consiliul sa ia decizia de excludere a lui Nastase in conditiile in care in urma prime condamnari o asemenea actiune nu a fost considerata necesara, decanul Baroului Bucuresti a declarat:

"Considerandu-se ca era prima condamnare si ca nu ar fi avut legatura cu competentele profesiei de avocat, acest consiliu a apreciat ca nu trebuie exclus din profesia din avocat. Dar astazi a discutat din alta perspectiva, creandu-se o noua conjuctura - cea de a doua condamnare - consiliul a fost nevoit sa aprecieze ca trebuie exclus din profesia de avocat. Se considera ca este lezata profesia de avocat."



Iordachescu a fost intrebat daca s-a intamplat ca avocatii exclusi sa revina in profesie, acesta precizand ca, din experienta sa, "toti avocatii care au fost condamnati si au executat in regim de detentie, nu au mai revenit in profesie, s-au indreptat spre alta profesie sau alte joburi, in niciun caz nu s-au mai adresat Baroului pentru reluarea profesiei, cel putin din cunostintele noastre".

Decanul Baroului Bucuresti declarase pentru Mediafax inaintea intalnirii consiliului ca, in luna octombrie 2013, cand s-a decis ca Adrian Nastase sa fie mentinut in avocatura, a fost luata in considerare prima condamnare, la doi ani de inchisoare, iar acum cererea va fi analizata din alta perspectiva.

Iordachescu a adaugat ca instanta a trimis Baroului Bucuresti decizia de condamnare a lui Adrian Nastase.

Fostul premier Adrian Nastase a fost condamnat definitiv, in 6 ianuarie, de un complet de cinci judecatori al instantei supreme, la patru ani de inchisoare cu executare pentru santaj si luare de mita, in dosarul Zambaccian. Nastase a fost incarcerat la Penitenciarul Rahova.

Adrian Nastase mai are o condamnare definitiva de doi ani de inchisoare cu executare, dispusa in 20 iunie 2012, in dosarul "Trofeul calitatii". Din aceasta condamnare, fostul premier a executat aproape noua luni de inchisoare, respectiv din 26 iunie 2012 pana in 18 martie 2013, cand a fost eliberat conditionat.

Consiliul Baroului Bucuresti a decis, in 21 octombrie 2013, ca Adrian Nastase poate ramane avocat, apreciind ca faptele care au stat la baza condamnarii fostului premier la doi ani de inchisoare nu au afectat calitatea de avocat.

Conform statutului profesiei de avocat, condamnatii penali nu mai pot profesa ca avocati. "In cazul in care avocatul a fost condamnat definitiv pentru o fapta prevazuta de legea penala si care il face nedemn de a fi avocat, potrivit legii", prevede statutul avocatilor la articolul 58.

Potrivit procedurilor Baroului Bucuresti, dupa ce sentinta este motivata, Consiliul se reuneste si decide daca avocatul este sau nu exclus.

Excluderea unui avocat are in vedere un singur criteriu, daca se constata ca prezenta lui in barou ar aduce un prejudiciu de imagine profesiei.
























9119 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    De ce? (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:19)

    Orpheus [utilizator]

    Condamnarea anterioara nu a fost de ajuns?
    • +16 (20 voturi)    
      prima data... (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:42)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      au crezut ca nu ne prindem, crezand totodata ca inca mai pot scoate ceva de la el (bani si influenta, evident), dar cand au vazut ca l-au mai bagat 4 ani si-au dat seama ca e groasa si nu mai au de ce sa riste... daca Romania ar fi condusa de avocati, hotii ar umbla liberi pe strazi ( in numar mult mai mare) iar cetatenii onesti ar umbla liberi prin puscarii!
    • +11 (11 voturi)    
      Se pare ca nu (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:59)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Mai bine schimbam sistemul, sa fie scosi din barou la a treia condamnare, cu dedicatie pentru bombonel ca si legea amnistiei. Ce ziceti ?
    • +4 (4 voturi)    
      unii muma... (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:06)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      adica la Bombo trebuie DOUA condamnari si la Catalin Voicu numai UNA?
      excludere "politica" (astept blogul lui Bombo si al lui Ponta)???
  • +20 (20 voturi)    
    Tarziu! (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:38)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Trebuia dat afara de prima data!
    Dar, asa sunt slugile lui ponta!
    Madama pivnigeru, pacaliciul asta ales saptamana trecuta, ...
  • +16 (16 voturi)    
    Oule (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:42)

    SRA [utilizator]

    Ce va face saracutul cand va iesi din ZEGHE ?

    Se duce la numarat oule !
    • +5 (5 voturi)    
      ce sa faca,,, (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:07)

      ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      sta bine mersi pana la adanci batraneti cu banii de ia furat, il doare paispe, numai ca partea rea e ca nu o sa scapam de el, probabil candideaza iar si idiotii il voteaza si uite asa se face iar deputat
  • +8 (12 voturi)    
    Aha (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:45)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci abia la a doua condamnare definitiva pentru acte de coruptie un avocat isi pierde "deminitatea profesionala"? Prima condamnare e de incercare?

    Acu lasand asta la o parte.... nu pricep care-i legatura intre avocati si demnitate profesionala? Si nu inteleg de ce un avocat fara demintate profesionala nu are voie sa profeseze... Da' ma rog...
    • +16 (16 voturi)    
      Prima data e ne-atentie (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:52)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      A doua oara e prostie. Ca avocat sa fii condamnat de doua ori e prostie curata si asa ceva mafia nu accepta.
    • +11 (11 voturi)    
      Mi-ai pus un zabet larg pe fata... (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:56)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      gen zambilici, mai ales pentru "Da' ma rog..."
      Multumesc pentru un bun inceput de saptamana.

      Altfel, cred ca ideea cu "procesele politice" incepe, in sfarsit, sa sune ca o placa uzata de prea multa folosire iar Nastase sa fie catalogat ce este in fapt: un borfas cu ceva cultura...

      Hai sa traiesti.
  • +8 (10 voturi)    
    niste incompetenti... (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:48)

    artistul000 [utilizator]

    omu face 5 ani de "facultate" si voi il excludeti??
    Acum mi-e clar ca e o decizie politica!!
    • +8 (8 voturi)    
      basisti (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:10)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Niste basisti astia de la barou, cum sa-l condamnati pe Bombo la izgonirea nedreapta din aceasta vajnica institutie ce lucreaza numai si numai pentru interesele poporului! Bombo nici la a zecea condamnare n-ar trebui persecutat in asemenea fel de justitia basista! (sau cel putin asa crede FSN-PDSR-PSD-aceeasimarie-cualtapalarie)
  • +8 (8 voturi)    
    un plus la cartea de vizita (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:06)

    ampersand [utilizator]

    In cazul in care nu se hotaraste sa revina la gainile lui, omul se poate angaja consultant juridic la oricine, are un plus de greutate - ca in cazul prostituatelor: nu esti o prostituata meseriasa daca n-ai trecut macar o data pe la Moravuri.
  • +7 (7 voturi)    
    o pierdere grea, pentru Romania...... (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:10)

    geocrin [utilizator]

    Dar o mare bucurie pentru romani.
    Acesti tovarasi ne-au supt singele romanilor.
    Unii au fost obligati sa-si caute supravietuirea in strainatate, iar unii au ramas sa lucreze in tara pentru un salar de mizerie, in timp ci Iliescu a dat friu liber politicienilor sa se imbogateasca peste noapte adunind milioane de euro pe spatele prostimii.
  • +9 (9 voturi)    
    Greu a fost... (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:12)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    ..., tovarăşi!
  • +9 (9 voturi)    
    O lovitura "prea" dura... (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:21)

    un dac [utilizator]

    Daca nici in tagma "celor fara de mama" nu mai are loc, e clar cam ce fel de personaj este Nastase. Tocmai a fost redus la stadiul de amiba din punct de vedere moral.
  • +8 (8 voturi)    
    ?!!!!! (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:25)

    corvus coraX [utilizator]

    Cum, si Voicu era avocat?!!! OMG!!
  • +5 (5 voturi)    
    Justiția din România trebuie schimbată complet (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:38)

    visio [utilizator]

    și total; dela 0; este inacceptabil ca Primul mInistru să fie suspectat de Plagiat și Justițiua să nu se sesizeze în secunda 2. Numai din acest motiv, tot ce înseamnă procuror, polițist, judecător trebuie schimbat. 22 de milioane de români au ajuns prizonierii penlilor? România este lagăr nazist?
  • +8 (8 voturi)    
    mai trebuie sa il excluda si (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:43)

    __alex__ [utilizator]

    asociatia vinatorilor, a lezat imaginea breslei cind si-a ratat ditamai gusa de la 5cm.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu era el (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:54)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      cel care a ratat "ouale " lui Sarbu ( socrul lui Ponta ) de la 2 m ? Daca da, cu ata mai mult sa fie exclus !
  • +9 (9 voturi)    
    Despre "Steaua Romaniei" nimic? (Luni, 13 ianuarie 2014, 17:47)

    Andradda [utilizator]

    ca se pare ca si ordinul ala ar trebui sa-i fie retras.
    dar, mai e timp pana la amnistie.
  • +2 (2 voturi)    
    Mama... (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:23)

    nic1 [utilizator]

    ..ce stire mare! eu consider ca este ceva normal.Basta
  • +1 (1 vot)    
    cer desfintarea tribunalelor romanesti (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:13)

    rov [utilizator]

    sa ne judecam in tribunale europene, singura sansa sa scapam de mafia comunista
  • +4 (4 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste! (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:20)

    EToma [utilizator]

    "Consiliul a fost NEVOIT sa aprecieze ca trebuie exclus din profesia de avocat"... cu ghilimelele de rigoare. Nici pe departe ca asa e etic.