VIDEO Vanatoarea de la Balc, organizata de Ion Tiriac, s-a desfasurat pe parcursul a doua runde

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 21:02 Actualitate | Esenţial

Vanatoarea de mistreti din localitatea bihoreana Balc, organizata de omul de afaceri Ion Tiriac, a avut loc sambata, pe parcursul a doua runde, participantii primind un scurt instructaj, iar gazda lor cerandu-le sa foloseasca responsabil arma de vanatoare, potrivit Mediafax.

Printre oaspetii lui Ion Tiriac se numara Wolfgang Porsche - proprietarul companiei germane producatoare de autoturisme de lux cu acelasi nume, Frantz Rauch - producator de sucuri naturale din Europa, Klaus Mangold - fostul presedinte al grupului Daimler-Chrysler, Siegfried Wolf - cel care a revigorat industria auto din Rusia, lucrand impreuna cu Vladimir Putin.

La vanatoare au participat gonaci selectati din sat pentru a-i sprijini pe vanatori.

La pranz, oaspetii au luat o pauza de masa, gustand din mancaruri traditionale, precum ciorba de fasole in paine si miel la protap cu muraturi. Ulterior, oaspetii au luat parte la cea de-a doua repriza de vanatoare. La final, vanatorii au spus ca s-au impuscat pana intr-o suta de mistreti.

Duminica dimineata este programata ultima runda a vanatorii, dupa care oaspetii vor pleca spre case.

Partidele de vanatoare de la Balc au devenit cunoscute in 2005, cand au fost impuscati 185 de mistreti, dintre care 23 de catre fostul premier Adrian Nastase.

Domeniul de la Balc se intinde pe 150 de hectare din comuna bihoreana cu acelasi nume.






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4879 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Nastase a impuscat (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 21:38)

    Kepler [utilizator]

    23 mistreti si nu s-a impuscat pe el.
  • -1 (19 voturi)    
    adevarul e ca... (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 23:31)

    Reshape [utilizator]

    Ce fac astia la Balc e o mare porcarie. Inteleg sa ucizi de foame, sa te aperi, sa ucizi ciinii vagabonzi de pe strazi, motanul care iti urla sub fereastra si nu te lasa sa dormi... Inteleg chiar sa ucizi pentru bani, de exemplu gaini, porci sau vaci intr-o ferma sau un abator. Aproape inteleg ca sint unii care practica vinatoarea ca sport, ucid din placere, dar se duc pe coclauri, in frig, ceata, prin noroaie. Dar astia sint niste smecheri care stau in adaposturi cu pusca la ochi si trag in mistretii care vin spre ei.
    Ar trebui sa le dea voie sa impuste numai cit pot cara. Poti sa cari elefantul in spate? Ok, impusca-l. Poti sa cari 30 de porci? Impusca-i, cara-i 2km, pirleste-i si transeaza-i.
    • +1 (1 vot)    
      Intrebare (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:53)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      "sa ucizi ciinii vagabonzi de pe strazi, motanul care iti urla sub fereastra si nu te lasa sa dormi"


      Cand erai sugar si plangeai noaptea, cum de vecinul de alaturi nu te-a omorat ... ca doar nu il lasai sa doarma !


      Domnilor, va prezint chintesenta civilizatiei Romane intruchipata de NL !
  • +4 (14 voturi)    
    Tiriac mare mahar (Duminică, 12 ianuarie 2014, 0:13)

    Eucris [utilizator]

    Sarmanele animale.
  • +3 (5 voturi)    
    Macelaria 'Ion Tiriac'! (Duminică, 12 ianuarie 2014, 8:35)

    hotnewsfil [utilizator]

    Creste prestigiul Romaniei! Bravo patriotului Tziri.
    Cei mai renumiti macelari din Europa ne dau atentia cuvenita.
    Aceasta contributie, a noastra, la succesul general, al UE, ar trebui sa fie trecuta pe lista criteriilor care ierarhizeaza tarile din UE, cu denumirea 'Criteriul Balc'.
    Am mai urca vreo cateva locuri, in clasament!
  • +4 (8 voturi)    
    O atrocitate (Duminică, 12 ianuarie 2014, 9:54)

    derblauereiter [utilizator]

    care nu se poate intampla decat in tari din lumea a treia: la noi, la africani si prin cine stie ce vagauni din Patagonia;

    gradul de acceptare de care se bucura acest Tiriac in Romania este pur si simplu o rusine.
    • +1 (1 vot)    
      lumea a treia zici? (Duminică, 12 ianuarie 2014, 13:05)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      tari din lumea a treia... romania, africa, patagonia si danemarca si marea britanie.
      • 0 (0 voturi)    
        stai un pic, ca esti intr-o confuzie (Duminică, 12 ianuarie 2014, 19:48)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        tocmai de aceea acesti vanatori de prin statele europene vin la balc, pt ca pe acolo sunt interzise asemenea masacre, care nu au nimic comun cu vanatoarea ,,traditionala''.
  • +5 (5 voturi)    
    Parerea mea (Duminică, 12 ianuarie 2014, 12:40)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Parerea mea este ca domnul Ion Tiriac ar fi trebuit macar din respect pentru Yulia Nastase sa amane vanatoarea pana la eliberarea sa din puscarie.

    Rusine autoritatilor statului ca nu i-au permis domnului Adrian Timoshenko macar cateva zile sa participe la un eveniment de interes european, mondial si chiar as zice galactic cum este Vanatoarea de la Balc, un eveniment cu traditie seculara care dureaza de cativa ani buni.
    • +2 (4 voturi)    
      va (Duminică, 12 ianuarie 2014, 13:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

      referiti cumva la cunoscutul luptator pentru libertate bombonela, adica bombo zis mandela?
      • +2 (2 voturi)    
        Da, acel celebru creator de imperiu (Duminică, 12 ianuarie 2014, 16:11)

        Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Imparatul Hadrianus Macedonastase
  • +2 (2 voturi)    
    Aiureli. (Duminică, 12 ianuarie 2014, 16:26)

    nico2 [utilizator]

    Citesc comentarii care nu au legatura cu realitatea. Cineva comenteaza ca este de acord cu abatoarele dar nu prefera vanatoarea. Care este diferenta? Abatoarele sunt mai " prietenoase " cu animalele? Ba este de acord cu vanatoarea organizata de Asociatiile de vanatori. Care este diferenta? Un mistret impuscat la o vanatoare organizata oriunde in Romania moare mai " usor " decat la Balc? Atat timp cat se organizeaza vanatori animalele mor la fel. Credeti ca au mai multe sanse sa scape daca alearga print-ro padure administrata de Asociatia vanatorilor sau de alte persoane private? Ce face d-nul Tiriac la Balc se intampla in toate judetele din Romania. Singura diferenta este ca nu se duce cate un parlamentar gen d-nul Remus Cernea care sa-si faca campanie electorala. Este mai " prietenos " cu animalul sacrificarea de Craciun? Se taie porcul ptr. ca nu are propietarul ce sa manance? Aiureli. Atunci de ce sacrificam pasari si alte animale? D-nul Tiriac creste respectivele animale pe banii lui, plateste chirie ptr respectivul domeniu de vanatoare, plateste despagubiri ptr distrugerile pe care le fac animalele de pe domeniul de la Balc, plateste salarii la cativa salariati etc. Singura diferenta este modul cum sacrifica animalele. In loc de abator organizeaza o vanatoare prin care reduce numarul de animale ptr ca nu sunt impuscate toate. Faptul ca la aceste vanatori organizate de d-nul Tiriac participa persoane foarte cunoscute in Europa si in lume este si mai bine ptr tara noastra. Sa nu credeti ca invitatii prezenti si-ar sifona imaginea daca vanatoarea organizata de d-nul Tiriac ar fi impotriva regulilor universal acceptate.