Subsecretarul de stat american Victoria Nuland a ajuns la Bucuresti

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2014, 18:17 Actualitate | Esenţial

Victoria Nuland
Foto: Departamentul de Stat
Subsecretarul de stat american Victoria Nuland a ajuns vineri, la Bucuresti, unde efectueaza o vizita de doua zile, informeaza Agerpres. Aceasta ar urma sa aiba o intalnire cu presedintele Traian Basescu, dar si cu membri ai societatii civile. Potrivit MAE, ministrul Titus Corlatean o va primi sambata, la ora 9.00, la sediul ministerului, pe Victoria Nuland.

Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlatean, a declarat miercuri seara ca vizita delegatiei SUA la Bucuresti, condusa de subsecretarul de stat Victoria Nuland, este una binevenita si va constitui o ocazie de a se discuta "eventuale chestiuni care trebuie clarificate".

Referitor la programul vizitei, Corlatean a spus ca agenda o face partea americana si a precizat ca are mandat din partea premierului Victor Ponta pentru a putea discuta orice fel de aspect considerat necesar de ambele parti.

Potrivit ministrului de Externe, Victor Ponta nu se va intalni cu oficialul american, intrucat "programul premierului era facut de multa vreme, asa incat, din motive obiective, acel program nu a putut fi schimbat".

Reamintim ca Victor Ponta a confirmat, vineri, pentru HotNews.ro, ca nu este in tara, fara a preciza insa locul in care se afla.

Victoria Nuland, asistentul pentru afaceri europene si eurasiatice al Secretarului de Stat american John Kerry, face o vizita in Romania in perioada 10-11 ianuarie, pentru discutii referitoare la statul de drept, a informat miercuri Departamentul de Stat american.

Este a doua vizita a unui inalt oficial american in Romania in urma unei crize politice, dupa cea efectuata de Philip Gordon, predecesorul Victoriei Nuland, in august 2012, dupa referendumul de suspendare a presedintelui.

Reamintim ca Executivul si Parlamentul au fost in centrul unui nou scandal major in "martea neagra", 10 decembrie, cind Parlamentul a trecut un pachet de modificari ale Codului Penal cu impact negativ major in lupta anticoruptie.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2072 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    fugiti, ... (Vineri, 10 ianuarie 2014, 18:22)

    jorea [utilizator]

    baieti !
    • -16 (18 voturi)    
      Piriciosul de Basescu a adus-o pe Nuland (Vineri, 10 ianuarie 2014, 18:50)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui jorea

      Ponta procedeaza corect ca nu se intilneste cu Nuland atita vreme cit aceasta a venit in Romania chemata de Traian Basescu sa-l traga de urechi pe Ponta, printre altele din cauza faptului ca primul ministru a spus ca Basescu a ordonat condamnarea cu executarea a lui Nastase pe motive politice, ceea ce este total adevarat.

      Ponta a preferat sa mearga in vizita in Iran, o tara cu care Romania a colaborat mult mai fructos decit cu America.
      • +5 (5 voturi)    
        Superman (Vineri, 10 ianuarie 2014, 19:00)

        giigi [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Basescu asta..
        • +2 (2 voturi)    
          Unde o fi? (Vineri, 10 ianuarie 2014, 20:49)

          sebagain [utilizator] i-a raspuns lui giigi

          O fi plecat Ponta in Iran,ca la servici nu e.
          • +2 (2 voturi)    
            sa nu uit (Vineri, 10 ianuarie 2014, 21:06)

            sebagain [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

            Aaa, am uitat ca el nu e functionar public.
      • +2 (2 voturi)    
        "dacă doriţi să revedeţi" (Vineri, 10 ianuarie 2014, 19:03)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Întâlnirea dintre Corlăţean şi Viviane Reding - frunzele morcovului crescute miciurinic în nădragii lui Corlăţean :D

        http://www.youtube.com/watch?v=p3WAln_P_4s
      • -10 (12 voturi)    
        Nuland si Basescu, chioara si chiorul (Vineri, 10 ianuarie 2014, 19:10)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Cei doi se aseamana, au un ochi mai mare si unul mai mic.
        • +4 (4 voturi)    
          românul iubeşte maidanezii (Vineri, 10 ianuarie 2014, 19:27)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Ştii, ca-căpşunar de mulţi ani, am cunoscut oameni de vreo 20 de naţionalităţi, dacă nu mai multe. Frapant e că, în discuţiile despre diverse animozităţi, niciuna dintre naţiile astea - cu excepţia românilor noştri - nu viza defecte fizice. Românul e cu chioru', chelu', şchioapa... Mă gândeam ce şanse ar avea un Hawking în România - românilor "verzi" le repugnă chiorii, şchiopii, cheii, homosexualii, evreii, ungurii, masonii, musulmanii - nici nu-i de mirare că, la aşa manifestări de nobleţe, sărăcia şi mizeria - morale şi materiale - sunt la ele acasă-n România.
      • +2 (2 voturi)    
        Insinuezi ceva? (Vineri, 10 ianuarie 2014, 19:38)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Vizita în Iran a fost ultima "excursie" externă a lui Nicolae Ceauşescu.
      • +3 (3 voturi)    
        Da, ma, paduche! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 20:09)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Da' cand prostii tai ne parau la rusi, cum era?!
        Ai uitat cati OAMENI au murti in inchisorile comuniste?!
        Tie, amaratule, ti/a murit cineva in '89?!
        Daca nu, inchiode latrina aia de gura! Pute!
      • +3 (3 voturi)    
        Bravo Dumitrica! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 20:23)

        Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        "Basescu a ordonat condamnarea cu executarea a lui Nastase pe motive politice, ceea ce este total adevarat."
        Ia zine tu ce va mai spune la invatamantul politico-ideologic?
        Ceva in genul lui Mihai Gadea:
        "Numai cu Antena3 si cu ajutorul domnului Dan Voiculescu Romania o sa devina un exemplu de cinste si prosperitate!"
        cand ne bagi pe aici?
  • +9 (9 voturi)    
    A adus si cadouri (Vineri, 10 ianuarie 2014, 18:27)

    CatalinPetrica [anonim]

    A adus si cadouri
    Pentru Ponta departamentul de stat a donat un pachet de pampersi
    Pentru Sova un bax de hartie igienica sa se stearga la gura
    Pentru Basescu un DVD cu filmul "Pinochio de Romania"
    • -6 (8 voturi)    
      Ai grija la aeroport... (Vineri, 10 ianuarie 2014, 19:04)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

      Cand astepti asistenta!
      Steagul usa sa fie si cu ultimul stat pe stea,adaugat.
      Hamburgerul tre' sa fie musai cu aditivi de gust si cartofi modificati.
      Sa ai lakchiii!
  • -11 (17 voturi)    
    marele Sub-secretar... (Vineri, 10 ianuarie 2014, 18:49)

    cristian_n [utilizator]

    Clarifica aspecte importante si fara de intarziere in viziunea ex-coloniei portocalii sub-licurici.
    Asa cum 50 de ani i-am asteptat cu sufletul la gura asa de repede sosesc cand le fuge shevronul di pi aratura...
  • +8 (8 voturi)    
    He-he-he (Vineri, 10 ianuarie 2014, 18:49)

    rad_prostii [utilizator]

    Cum, nu mai este vorba de o proasta informare a americanilor, de o informare dusmanoasa a europarlamentarilor basisti? E chiar ce-a faptuit ponta dupa putin timp de la intalnirea cu Biden si strangerea de mana pe culoarul de la wc cu Obama?

    Avem din nefericire 7,4 mil. de inceti, alte aproape 8 mil de nepasatori si o tara care pacat ca e locuita cu astfel de specimene.
    • -2 (2 voturi)    
      ai pus punctul pe i (Vineri, 10 ianuarie 2014, 19:25)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

      Aceasta este adevărata problemă: 15 mil de români sunt prea înceți sau prea leneși să lupte alături de Traian Băsescu. Cred că și oficialii americani s-au săturat de această situație și în curând vor trimite dronele.
  • +6 (6 voturi)    
    Victoras , fa-te ca lucrezi ( pe facebook ) ! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 19:02)

    Plagarus [utilizator]

    Mai bine inactiv tovarasul Deveselu Victor Viorel, pe ecranele dragi lui, decat prezent in tzara si mitocan in declaratii belicoase ! Ce se intampla " doctore " ? Pe cand demisia ?
  • +3 (3 voturi)    
    ponta (Vineri, 10 ianuarie 2014, 20:00)

    mihail nica [utilizator]

    e internat intr-o clinica ....
  • +2 (6 voturi)    
    Daca as fi in Bucuresti... (Vineri, 10 ianuarie 2014, 20:28)

    solar [utilizator]

    ...daca as fi in Bucuresti as iesi in fata Ambasadei USA cu o pancata pe care as scrie cu literemari cat sa se vada peste toata tara: VREM CA ROMANIA SA DEVINA CEL DE-AL 54 STAT AL STATELOR UNITE.
    Cred ca doar atunci am scapa cu adevarat de oameni ca PONTA , ca Parlamentul penalilor si cei milione de asa zisi votanti ai lor., ca Guvernul cel mai cinstit care l-a avut tara...
  • -3 (3 voturi)    
    Să mai ( și ) râdem. (Vineri, 10 ianuarie 2014, 20:32)

    ionv [utilizator]

    Aud că doamna a oferit prăjituri manifestanților de la Kiev.
    Pe când și celor de la Pungești?
    Premierul a fugit ca satana de tămâie sau ca președintele de alegători ( la referendum)?
    Americanii știu că pe Boc îl găsesc la Cluj și nu la București
    Doamna Nuland seamănă cu Monica Macovei sau invers?
    Victoriței îi place mai mult iarna europeană decât iarna americană?
    Secretarul de stat a citit petiția postului Antena 3 ?
  • +2 (2 voturi)    
    Bine ati venit ! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 20:44)

    silvia.sunei1275311232712 [utilizator]

    La modul serios, d-na este binevenita sa se informeze
    direct de la sursa !!! Sa vada si sa auda personal de mizeriile si magariile facute poporului nostru de catre
    Ponta si sleata lui !!!! Cum ne schimba cursul istoriei
    spre MOCIRLA si MIZERIE !!!!!
  • -2 (4 voturi)    
    Întrebare. (Vineri, 10 ianuarie 2014, 20:55)

    ionv [utilizator]

    Ce drapel ați avea pe chiloței?
  • +3 (3 voturi)    
    Învățăturile lui Viorel către Corlățean (Vineri, 10 ianuarie 2014, 21:37)

    Cocofifi [utilizator]

    Băi Titus, ia și notează că mă așteaptă limuzina.

    Dragă Victoria,

    Acu' te-ai trezit să vii și tu, când l-au băgat la beci pă nașu' și Găbița și-a dat demisia! Ce tupeu ai, soro!

    Adicătelea, cine ești matale, să vii să ne înveți pe noi cum merge treaba? V-am așteptat 50 de ani și, când ați apărut, nu tu vize de US, nu tu Plan Marshall pentru Românica, nu tu HBO pă de-a moaca!

    Românul dacă așteaptă ceva, are un interes! D-aia nu i-am așteptat pe chinezi sau pe peruani! Nu vorbim aici de dolari, nici măcar guma lor de mestecat nu e ce trebuie.

    Nouă ne trebuie de toate, preferabil pă de-a moaca, de la blugi și ciorapi cu model, până la roboți industriali și sateliți. Justiție, stat de drept? Dă-le naibii, vreți să ne certăm din atâta lucru?

    Și mai aveți și pretenții să vă ținem rachetele la Deveselu, tocma' noi care ne hrănim cu gaz și petrol de la Marele Urs și am ajuns să purtăm blugi turcești și să mestecăm gumă arăbească?

    Să vă fie rușine! Sunteți nesimțiți și mofturoși!

    Parc-ați fi români!